Zprávy neděle, 08. listopadu 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Kateřina Brezovská. Na úvod jsou připraveny zprávy.

Nyní podrobněji

Vláda schválila druhou verzi návrhu státního rozpočtu

Vláda na svém zasedání v noci na sobotu projednávala jednotlivé kapitoly druhé verze návrhu státního rozpočtu na příští rok, přičemž deficit v avizované výši 31 miliard Kč zůstal nezměněn. Jak informoval ministr financí Ivo Svoboda, investiční výdaje budou v příštím roce posíleny ve srovnání s rokem 1997 na 124 procent a neinvestiční výdaje posílí zhruba o devět procent. Podrobnější přehled o finančních vyhlídkách jednotlivých oblastí vláda zatím neposkytla; údaje týkající se jednotlivých kapitol budou podle Svobody k dispozici začátkem příštího týdne. Parlament by měl návrh oficiálně obdržet do příštího pátku, aby ho sněmovna mohla projednat na své schůzi 24.listopadu. Definitivně by pak zákon o státním rozpočtu mohl být schválen do konce roku.

ODS druhý vládní návrh státního rozpočtu nepodpoří

ODS podle svého místopředsedy a stínového ministra zdravotnictví Miroslava Macka nepodpoří při hlasování v Poslanecké sněmovně druhou verzi návrhu státního rozpočtu, kterou se schodkem 31 miliard korun schválila vláda. "Samozřejmě, že ne - a zaznělo to také v pátek na naší tiskovce z úst přímo předsedy - že v žádném případě nepodpoříme," řekl Macek. Dodal, že důvody k odmítavému postoji ODS nepramení jen z výše rozpočtového schodku, nýbrž i z toho, že není prorůstový.

US zřejmě nepodpoří druhý návrh státního rozpočtu

Unie svobody podle názoru poslance a bývalého ministra financí Ivana Pilipa nepodpoří při hlasování ve sněmovně druhou verzi návrhu státního rozpočtu, kterou s deficitem 31 miliard korun schválila vláda. Pilip to uvedl na dotaz ČTK. Dodal, že definitivní stanovisko poslaneckého klubu Unie ještě nepadlo a že nezná detailní členění nového návrhu. Na základě informací, které má, však považuje provedené změny v návrhu rozpočtu za příliš dílčí. "Vláda udělala omezení výdajů pouze kosmetické," prohlásil Pilip. "Vláda prakticky nikterak nenaznačuje ochotu restrukturovat sociální výdaje, které jsou největší zátěží, a i záměr privatizovat banky je tam sice obsažen, ale formou, která je trochu pochybná," doplnil.

Prioritou KDU-ČSL je struktura rozpočtu, jíž zatím nezná

KDU-ČSL podle lidoveckého poslance Pavla Severy musí nejprve znát strukturu druhé verze návrhu státního rozpočtu, kterou se schodkem 31 miliard korun odsouhlasila vláda, než se rozhodne, zda jej při hlasování v Poslanecké sněmovně podpoří. Severa zopakoval, že pro KDU-ČSL není prioritní výše schodku rozpočtu, nýbrž jeho členění. Teprve na základě vyjádření odborných komisí k novému vládnímu návrhu bude podle něj možné rozhodnout, zda jej KDU-ČSL podpoří. Právě hlasy lidoveckých poslanců by stačily vládě Miloše Zemana k tomu, aby sněmovna druhou verzi návrhu státního rozpočtu schválila. Komunisté totiž již dříve naznačili, že rozpočet podpoří.

Spolkový ministr zahraničí Verheugen v Praze

Německo podle náměstka spolkového ministra zahraničí Güntera Verheugena splní svůj závazek podporovat Českou republiku na její cestě do Evropy. Verheugen to uvedl po svém setkání s vicepremiérem pro zahraniční a bezpečnostní věci Egonem Lánským 'ČSSD). Německý host zdůraznil, že vstup ČR do Evropské unie je v zájmu obou států. Místopředseda české vlády podle svých slov také vyjádřil podporu ČR snahám Slovenska o začlenění do evropských struktur. "My jsme vyjádřili náš názor, že je důležité Slovensko podpořit a to je také zájem německé strany," prohlásil Lánský. Dodal, že německá představa o dalším vývoji integračního procesu je taková, že bude definován všeobecný časový plán, ze kterého si budou moci kandidátské země vyvodit, kdy mohou do EU vstoupit.

Německá vláda v čele s kancléřem Gerhardem Schröderem bude usilovat o to, aby byli lidé nasazení za druhé světové války na nucené práce v "třetí říši" přiměřeně odškodněni z prostředků těch podniků, které z jejich práce profitovaly. Po jednání s ministrem zahraničí Janem Kavanem 'ČSSD) to novinářům řekl státní tajemník německého ministerstva zahraničí Günter Verheugen. Kavan pak jeho ujištění ocenil a řekl, že podle něj již nyní nic nebrání tomu, aby sociální demokracie delegovala svého zástupce do koordinační rady české-německého diskusního fóra.

Český prezident v Bratislavě

Výkřiky "Ať žije prezident Havel!", potleskem a dokonce i pár vlaječkami ČR v oknech uvítali Bratislavané i zahraniční turisté českého prezidenta s chotí v ulicích historického centra slovenské metropole. Václav Havel byl v Bratislavě na jednodenní návštěvě, která se uskutečnila na pozvání čtyř nevládních organizací k diskusi o občanské společnosti. Zároveň byl Havel prvním zahraničním státníkem, který se v Bratislavě setkal s vedením nové slovenské vlády a parlamentu od zářijových voleb. Nejdříve však prezident zamířil do Slávičího údolí, kde položil kytici k hrobu bývalého předsedy federálního parlamentu a "symbolu Pražského jara" Alexandra Dubčeka, který právě před šesti lety zemřel na následky těžké autonehody.

Neformální návštěvu českého prezidenta Václava Havla v Bratislavě považuje jeden z jeho hostitelů, bývalý šéf slovenského státu Michal Kováč "za začátek nové kvality vztahů mezi ČR a Slovenskem", vztahů "normálních, otevřených, přirozených a bez zbytečných napětí". "Dlouho jsme na takový den čekali. Přišel," řekl Michal Kováč novinářům po setkání s Václavem Havlem. Oba státníci se shodli, že na Slovensku i v ČR vznikly příznivější politické podmínky, aby společná Nadace Václava Havla a Michala Kováče mohla získat více finančních prostředků a mohla ve větším rozsahu rozvíjet projekty v oblasti vysokoškolského vzdělávání, kulturní výměny i menšin.

Náměstci ministrů zahraničí o česko-slovenských vztazích

O spolupráci na mezinárodním poli v evropských záležitostech, o řešení otevřených majetkových otázek z dob federace a o nadcházející návštěvě Miloše Zemana na Slovensku jednali v sobotu státní tajemník slovenského ministerstva zahraničí Ján Fige a jeho český protějšek Martin Palouš, který doprovázel Václava Havla v slovenské metropoli. Návštěvu, kterou má český premiér spolu s vicepremiérem a ministrem zahraničí uskutečnit 23.listopadu, označil slovenský diplomat za "další velmi jasný krok k sbližování obou národů na společné cestě do Evropské unie a NATO". Náměstek českého ministra zahraničí ujistil o zájmu "co nejdříve vyřešit" problémy jako slovenské zlato, majetkové podíly v bankách a finanční vyrovnání k oboustranné spokojenosti. Ujistil i o ochotě Prahy postupovat "pružně, pragmaticky a velkoryse", aby minulost nezatěžovala prvořadé otázky budoucnosti a aby znovuoživená myšlenka visegrádské spolupráce ČR, SR, Polska a Maďarska přinášela efektivní výsledky na konci roku 1998.

Zhruba 200 lidí demonstrovalo ve Zlíně proti fašismu a rasismu

Zhruba 200 mladých lidí, z nichž mnozí měli masku na obličeji, demonstrovalo v sobotu ve Zlíně proti fašismu, rasismu a nacionalismu. Ještě než se demonstranti vydali na zlínské Náměstí Míru, zaútočilo na ně kameny a dělobuchy asi 70 příznivců hnutí skinheads. Policisté však skupiny bezpečně oddělily, a ty se až na slovní výhrůžky se nestřetly. "Činnost v České republice rozvíjí 16 ultrapravicových organizací. V tiskovinách píší o nacisticko-skinheadské módě i svých výcvikových táborech. V ulicích potkáváme lidi vykřikující fašistická hesla, skini popisují domy Romů," psali demonstranti v rozdávaných letácích. Podle nich "policie selhává při vyšetřování rasisticky motivovaného násilí a soudy pošlapávají Ústavu". "Když si uvědomím, že akce stála nejméně půl miliónu korun, tak je mi smutno. Peníze mohly jít do školství či zdravotnictví," řekl zpravodaji ČTK starší občan. "Ocitli jsme se zde náhodou, doma jsme nic takového nezažili," tvrdili členové Církve Ježíše Krista svatých posledních dnů ze Spojených států.

Práci vládní komise pro Romy blokuje absence pravomocí a rozpočtu

Za tragédii vládní mezirezortní komise pro Romy považuje bývalý ministr bez portfeje Vladimír Mlynář 'Unie svobody) absenci výkonné pravomoci vůči ministerským úředníkům. Podle něj nemá vládní komise ani vlastní rozpočet a jakákoli podpora tak musí být prosazena přes rozpočet některého z ministerstev. "Toto vše vážným způsobem práci komise blokuje, protože ministerští úředníci z 95 procent neoplývají zrovna nadšením a pochopením pro tyto otázky a je velmi těžké je přesvědčit, že mají ze svých hubených rozpočtů uvolnit peníze na řešení romského problému," prohlásil Mlynář. "To, že po nástupu sociálně demokratické vlády stojí v čele mezirezortní komise vládní zmocněnec pro lidská práva a nikoli ministr osobně, považuje za krok zpět," řekl Mlynář. Jakkoli je podle něj osoba Petra Uhla "excelentní", jako vládní zmocněnec nemá přístup na zasedání vlády. Za pozitivní však považuje, že Uhl předloží vládě koncepci politiky státu vůči romské minoritě.

Pehe: Zilk přijede do Prahy nejdříve za dva týdny

Bývalý vídeňský starosta Helmut Zilk přijede do Prahy nejdříve za dva týdny, tedy až ukončí práci meziresortní expertní komise, která má vyhodnotit spis, jenž na Zilka vedla Státní bezpečnost. S odvoláním na prezidentova poradce Jiřího Pehe to napsalo Právo. Podle Pehe nemá smysl termín návštěvy domlouvat předem, protože Zilk chce přijet především, aby se dozvěděl, co v dokumentech je. České zákony neumožňují cizincům nahlédnout do spisů a ministr vnitra Václav Grulich proto hledá jiný způsob, jak Zilka s těmito údaji seznámit. Aféra kolem Zilka vypukla poté, co mu prezident Václav Havel neudělil státní vyznamenání, na něž byl původně navržen. Důvodem změny Havlova rozhodnutí byly informace o Zilkově údajné spolupráci s komunistickou tajnou službou, které Havlovi poskytl bývalý ředitel Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu 'ÚDV) a současný senátor ODS Václav Benda. Zilk spolupráci s StB rozhodně odmítá.

Islámský terorista se v ČR zajímal o Svobodnou Evropu

O Rádio Svobodná Evropa, vysílající od konce října do Iráku a Íránu, se před nedávnem zajímal přímo v ČR nebezpečný terorista z nejmenované islámské země. Tato informace unikla z vlády a Lidovým novinám ji potvrdila Bezpečnostní informační služba a ministerstvo vnitra. Ministr bez portfeje Jaroslav Bašta, do jehož kompetencí spadají i tajné služby, uvedl, že únik není dílem vlády ale jednotlivce. "Fakt, že tato informace unikla, je ale hrůza. Vláda jako celek informována nebyla," přiznal Bašta. Neupřesnil však, kdo z vlády byl o působení teroristy na českém území informován. Ministr vnitra Václav Grulich potvrdil, že byl s celou kauzou seznámen. Mluvčí ministerstva Jan Decker sdělil, že policie učinila náležitá opatření. Také mluvčí BIS Jan Šubert oznámil, že tajná služba zaznamenala v souvislosti s vysíláním Svobodné Evropy do diskutovaných států určité aktivity a oživení radikálních islámských skupin. Rovněž zástupci samotné Svobodné Evropy byli o potenciálním nebezpečí informováni a podnikli potřebná opatření k zabezpečení své budovy na Václavském náměstí. Lidové noviny v souvislosti s tímto případem zjistily, že se od prázdnin až donedávna pohyboval na českém území islámský radikál, který má zkušenosti s teroristickým útokem. Tato osoba podle listu pochází ze Středního východu, nutně však nemusí být z Iráku nebo Íránu. Terorista údajně vyvíjel aktivity, související právě s vysíláním pražské redakce Svobodné Evropy do Iráku a Íránu.

Ze sportu

Čeští hokejoví reprezentanti prohráli ve svém druhém utkání na helsinském turnaji Karjala, součásti Euro Hockey Tour, s domácím Finskem 3:5 a i nadále jim patří v tabulce turnaje i celkového hodnocení Euro Hockey Tour třetí pozice. Svoje vystoupení ve finské metropoli mohou čeští hráči vylepšit v neděli, kdy je od 14:00 čeká celek Ruska.

ČSPL ve své chvaletické loděnici pokřtila dvě nové lodě

Jména dvou měst českého Polabí - Poděbrady a Lovosice, nesou říčně-námořní lodě, které v sobotu ve své loděnici ve Chvaleticích slavnostně pokřtila Československá plavba labská. Novostavby o délce 78 metrů, šířce 9,5 metru s maximálním ponorem 4,35 metru a nosností 1850 tun, jsou v pořadí již pátým a šestým plavidlem typové řady Labe. Jak ČTK řekl předseda představenstva ČSPL Karel Horyna, lodě odebere německé rejdařství Wessels, přičemž hodnota zakázky činí 14 miliónů marek.

Hladina Labe v Ústí nad Labem klesla od středy o více než metr

Hladina Labe hodin dosahovala v sobotu v Ústí nad Labem 530 centimetrů a podle předpovědi by v neděli měla klesnout na 505 centimetrů. ČTK o tom informovali pracovníci ústeckých střekovských zdymadel. Labe zde kulminovalo ve středu brzy ráno na výšce 645 centimetrů. Nedosáhlo tak ani výšky dvouleté vody, která je 666 centimetrů. Pracovníci zdymadel pro ČTK uvedli, že bez vltavské kaskády a Nechranické přehrady by hladina Labe v Ústí nad Labem byla při této povodni nejméně o metr vyšší. Průměrná výška labské hladiny je zde 200 centimetrů.

V Krkonoších se poprvé rozjely lyžařské vleky

Příjemné překvapení čekalo v sobotu na milovníky sjezdového lyžování v nejvyšších českých horách Krkonoších. V Peci pod Sněžkou se totiž letos poprvé rozjely vleky. Na upravených sjezdových tratích leží podle zjištění ČTK zhruba 30 centimetrů sněhu. Na své si však přijdou v Krkonoších a také v Jeseníkách i vyznavači běžeckých stop.

A na závěr zpráv ještě informace na území České republiky.

Dnes je polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky, od středních poloh sněhové. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.