Zprávy neděle, 09. ledna 2000

A nyní zprávy podrobné:

Vedení ČSSD připraví vlastní návrh dohody s ODS

Vedení České strany sociálně demokratické se v sobotu rozhodlo připravit vlastní návrh rámcové dohody s Občanskou demokratickou stranou. Novinářům to po zasedání politických grémií ČSSD řekl předseda strany a premiér Miloš Zeman. Neupřesnil však, čeho se bude dohoda týkat. Nekonkretizoval ani žádný z požadavků, které představitelé ODS vznesli při pátečním jednání zástupců obou stran. Řekl pouze, že mají obecnou povahu a nejsou v tuto chvíli nepřijatelné. Zopakoval svoji dřívější podmínku, že pro ČSSD je nepřekročitelnou hranicí programové prohlášení vlády.

Řešením současné politické situace by podle severočeského člena Výkonné rady ODS Jaroslava Kubery mohla být menšinová vláda ODS s podporou ČSSD podle platné opoziční smlouvy těchto stran. Kubera to v sobotu řekl ČTK. Výhodu tohoto řešení vidí v tom, že umožní ODS vytvořit razantní vládní tým, který by uměl urychlit přijetí legislativy potřebné pro vstup do Evropské unie.

Buzková analyzovala skandály, z nichž by se ČSSD měla poučit

Místopředsedkyně České strany sociálně demokratické Petra Buzková, která odpovídá za stranickou mediální politiku, ve zprávě Ústřednímu výkonnému výboru strany analyzovala skandály, které si sociální demokracie způsobila vlastní nešikovností. Po zasedání se pochlubila, že výbor její zprávu jednomyslně přijal. Buzková jmenovitě rozebírala případ exministra zahraničí Josefa Zieleniece, kterého loni v červnu premiér Miloš Zeman s odkazem na ministra zahraničí Jana Kavana obvinil z korumpování novinářů. Oba politici se mu omluvili až tento týden poté, co nebyli po téměř sedm měsíců schopni předložit jakékoli důkazy.

K dalším skandálům, z nichž by si měli vzít podle Buzkové sociální demokraté odstrašující příklad, patří případ mělnické Liberty, v jejíž souvislosti jsou exministr financí Ivo Svoboda a někdejší hlavní ekonomka sociální demokracie Barbora Snopková stíhání pro zpronevěru.

Buzková zmínila také kauzu Vojtěcha Matějičného, někdejšího šéfa sekretariátu předsedy ČSSD, po jehož jmenování přednostou okresního úřadu v Prostějově vyšlo najevo, že v Brně dluží desetitisíce korun na nájemném. Nezapomněla ve zprávě ani na bývalého vicepremiéra Egona Lánského, který si v Rakousku otevřel nelegálně bankovní účet a finanční operace s ním spojené dosud nevysvětlil.

Buzková se však na tiskové konferenci distancovala od vládní mediální politiky, za níž prý neodpovídá a kterou podle ní premiér Zeman kritizoval v písemné zprávě Ústřednímu výkonnému výboru. "Naše mediální politika je mizerná," uvedl Zeman.

Iniciativa bývalých studentských vůdců "Děkujeme, odejděte!" se mění v občanské sdružení

Sedmatřicet regionálních delegátů iniciativy bývalých studentských vůdců z roku 1989 v sobotu v Praze schválilo stanovy sdružení, které budou předloženy ministerstvu vnitra společně se žádostí o registraci. Z neformální iniciativy by tak mělo vzniknout občanské sdružení s názvem "Sdružení Děkujeme, odejděte" (SDO). Výzvu, žádající mimo jiné odchod předsedů České strany sociálně demokratické a Občanské demokratické strany Miloše Zemana a Václava Klause z politiky, dosud podepsalo 200.000 lidí.

Nová politická strana Mladí demokraté zvolila pětičlenný výbor

Pětičlenný výbor stojí v čele nové politické strany s názvem Mladí demokraté, kterou loni založili převážně mladí lidé v Brně. "Dohodli jsme se, že zatím předsedu ani jiné představitele volit nebudeme," řekla v sobotu novinářům po rozšířeném zasedání výboru v Brně jeho členka Kateřina Konečná. Strana, která má nyní podle ní několik desítek členů z celé ČR, chce do půl roku spořádat celorepublikové shromáždění. Hlavním důvodem vzniku Mladých demokratů byla podle jejích členů nespokojenost se současným stavem společnosti a snaha udělat něco pro jeho změnu.

Národní aliance uctila památku legionářů

Více než dvě desítky členů Národní aliance, z nichž 15 patřilo k příznivcům hnutí skinheads, v sobotu na rakovnickém hřbitově uctily památku českých legionářů pouze minutou ticha. Slovní projevy nikdo z účastníků pietního aktu při této příležitosti nepřednesl.

Občanská iniciativa Impuls '99 kritizovala průnik státní správy a samosprávy ve vládou připravovaných zákonech o veřejné správě

Příliš velký průnik státní správy a samosprávy ve vládou připravovaných zákonech o veřejné správě kritizovali účastníci semináře Otázky veřejné správy a samosprávy, který pořádala občanská iniciativa Impuls 99. "Uzavřená diskuse u kulatého stolu je přípravou na veřejné shromáždění iniciativy v Plzni, na němž by se 29. ledna mělo hovořit o zásadních problémech a stavu chystané reformy veřejné správy," řekl ČTK jeden z organizátorů Zdeněk Meisner.

O návrhu zákona o transformaci Českých drah bude v pondělí diskutovat premiér Miloš Zeman se šéfem Odborového sdružení železničářů Jaromírem Duškem

Předseda vlády Miloš Zeman bude se šéfem Odborového sdružení železničářů Jaromírem Duškem v pondělí diskutovat o návrhu zákona o transformaci Českých drah. Šéf nejsilnějších odborů na železnici Dušek v rozhovoru pro ČTK nevyloučil, že bude s premiérem hovořit i o nedávných změnách ve složení správní rady Českých drah a o záměrech vlády na železnici. Vláda schválila návrh zákona o transformaci drah přes protesty odborářů i vedení železnice již loni v červnu.

Na zkušenou do extrémních podmínek za severním polárním kruhem vyrazí v pondělí speciální vrtulníková jednotka z Přerova

Prověřit své síly a armádní techniku v extrémních podmínkách za severním polárním kruhem v Norsku vyrazí v pondělí speciální vrtulníková jednotka z přerovské vrtulníkové základny, s níž se počítá pro začlenění do sil rychlé a okamžité reakce Severoatlantické aliance. Velitel přerovské základny Čestmír Tesařík ČTK řekl, že na mezinárodním cvičení v arktických podmínkách porovnají přerovští letci svoji připravenost na přežití a výcvik v extrémních mrazech s kolegy z USA, Velké Británie a SRN.

Přestal vycházet časopis Pražský Demokrat

Po necelých třech letech přestal vycházet levicový politický měsíčník Pražský Demokrat. Tento časopis byl v trvalém konfliktu s takzvaným protizemanovským sociálnědemokratickým křídlem, reprezentovaným místopředsedkyní ČSSD Petrou Buzkovou a předsedou poslanců ČSSD Stanislavem Grossem. Šéfredaktor a vydavatel měsíčníku Štěpán Kotrba v sobotu ČTK vysvětlil ukončení vydávání časopisu finančními potížemi. Spory vydavatele měsíčníku s Buzkovou vyvrcholily v roce 1997 na podzim otištěním informace, že místopředsedkyně ještě v době, kdy studovala práva, byla placenou funkcionářkou Socialistického svazu mládeže.

Na Uherskohradišťsko přišli další krajané z Kazachstánu

Již pět členů má od soboty rodina manželů Julie a Alexandra Jermakovových, krajanů z Kazachstánu, kteří se na Moravu přistěhovali loni 12. prosince. "Přijela za námi moje devětatřicetiletá matka Lena a mladší sestra Alesja," řekla ČTK Julie Jermakovová, matka tříleté Olgy. Ta chodí v Hluku do mateřské školky, kde její matka uklízí. Její manžel se stal svářečem a místostarosta města František Rybníkář má práci též pro nové občany Hluku. Lena bude pracovat v uzenářství a Alesja v kuchyni. Jermakovovi pocházejí z města Aktjubinsk a po příjezdu hovořili jen rusky. Jsou potomky lidí, kteří se z českého území vystěhovali přibližně v polovině minulého století. Nejprve žili na Ukrajině a od roku 1911 v Kazachstánu. Město na renovaci čtyřpokojového bytu pro pětičlennou rodinu věnovalo 300.000 a společnost Člověk v tísni 500.000 korun. Její zástupce Lukáš Melnický připomněl, že již umožnili návrat 175 rodinám krajanů. Impuls pro organizování akce dal film režiséra Milana Maryšky Zapomenutí krajané, natočený v roce 1993.

Nositelé příjmení Čech se sejdou v červenci na Řípu

Celodenní setkání nositelů příjmení Čech z České republiky i ze zahraničí na památné hoře Říp připravuje na 5.července redakce měsíčníku Český dialog spolu s městem Roudnice nad Labem. Šéfredaktorka dialogu Eva Střížovská ČTK řekla, že pořadatelé zvou na Říp vedle nositelů příjmení Čech a Čechová i všechny Čechy. Účastníci setkání nejprve vystoupají na vrchol Řípu. Zúčastní se tam mše v kapli sv.Jiří a budou moci v těchto místech rozjímat tak, jak to před staletími podle legend učinil praotec Čech. Po návratu na úpatí Řípu na ně bude čekat divadelní představení, vystoupení hudebních skupin i stánky se suvenýry a s občerstvením. Roudnice nad Labem připojí k této nabídce ještě možnost prohlédnout si městské historické památky, které nejsou obvykle přístupné. Atraktivní budou pro poutníky i vyhlídkové lety z roudnického letiště nad Řípem a okolím.

Hora Říp, vysoká 455 metrů, tvoří krajinnou dominantu Roudnicka. Podle legendy na ní vystoupil praotec Čech a kmen Čechů se poté usadil v úrodném okolí. Románská rotunda sv. Jiří na vrcholu Řípu je z 11. století. Památná hora byla zejména v 19. století cílem masových národních poutí.

Uplatňování nové legislativy zpřísňující podmínky pro pobyt cizinců v ČR, nepůsobí na hranicích potíže

Uplatňování nové legislativy, která zpřísňuje od 1.ledna podmínky pro pobyt cizinců v České republice, nepůsobí většinou při odbavování na hranicích závažnější problémy. Většina zaměstnanců cizinecké policie, které v sobotu ČTK oslovila, se shodla, že déle se při vjezdu do republiky zdrží jen autobusy s cizinci z takzvaných problémových zemí. Podle nové legislativy totiž musejí vyplňovat průvodky, často jim chybějí potřebné fotografie a neznají latinku. Pracovníci hraničních přechodů k těmto cizincům zatím přistupují shovívavě a s vyplňováním vstupních formulářů jim pomáhají.

Policie zadržela v Brně prodavače heroinu

Při prodeji jednoho kilogramu heroinu zadrželi policisté v pátek v Brně dva muže ve věku 44 a 31 let. Drogu údajně nabízeli za 1,5 miliónu korun. "Zajištěné množství by postačilo na výrobu přibližně 30.000 běžných dávek," sdělila v sobotu ČTK mluvčí policie Ivana Zelenáková. Oba muže, cizince a Čecha, vyšetřovatel obvinil z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů.

Den otevřených dveří na FFUK

Přibližně 5000 pražských i mimopražských středoškoláků v sobotu využilo dne otevřených dveří na Filozofická fakultě Univerzity Karlovy. Tradičně největší zájem byl o obor psychologie, který by v novém akademickém roce mělo začít studovat asi 50 studentů, řekla ČTK proděkanka Marie Königová. Adepti vysokoškolského studia se rozcházeli podle zájmu o vypsané obory do učeben, kde jim informace o přijímacím řízení a studijní náplni sdělovali zástupci kateder.

Straškov na Litoměřicku má nový obecní prapor a znak

Nový obecní prapor a znak vysvětil v sobotu v kostele sv.Václava ve Straškově na Litoměřicku za značného zájmu místních obyvatel pražský biskup Jiří Paďour. Straškovský starosta Josef Mikule ČTK řekl, že je to první prapor a znak, který obec ve své téměř tisícileté historii má. V pravé polovině znaku je černá orlice na stříbrném poli a levou polovinu rozděluje modré břevno na žluté a zelené pole.

Muslimové v Brně oslavili konec ramadánu

Konec postního měsíce ramadanu oslavila v sobotu v brněnské mešitě asi stovka muslimů. Součástí oslavy byla slavnostní modlitba, kázání a také blahopřání, řekl ČTK předseda správní rady Islámské nadace v Brně Moneeb Hassan. "Blahopřejeme si vzájemně k tomu, že jsme dokázali splnit úkoly, které nám ramadan ukládá, také si přejeme vše nejlepší až do dalšího ramadanu," dodal s tím, že svátek je současně příležitostí k vzájemnému setkání.

Věřící Církve československé husitské vstoupili do roku 2000 s úsilím o nastolení duchovních hodnot

S úsilím o nastolení duchovních hodnot, které jsou důležité pro harmonický rozvoj demokratické společnosti, vstoupili věřící Církve československé husitské do roku 2000. V poselství občanům České republiky a Slovenska, přijatém v Praze při sobotním úvodním zasedání 8.sněmu církve, přislíbili posilovat "snahu po nastolení vlády lásky, porozumění ve vzájemných vztazích a pořádku" a pomáhat při potlačení a odvracení všech špatností a forem zla.

Kolaps hrozí kvůli nedostatku peněz některým charitním zařízením na severu Moravy

Charity a další neziskové organizace na severu Moravy již téměř vyčerpaly všechny své finanční rezervy. Pokud budou poslanci stále odkládat schválení státního rozpočtu, začátkem března se nadobro zavřou dveře některých pečovatelských institucí, řekl v sobotu ČTK ředitel ostravské církevní organizace Charita Martin Pražák.

Zemřel nejstarší český muž

Nejstarší český muž Ludvík Petrůj v sobotu ráno zemřel v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku ve věku nedožitých 107 let. "Od úterý byl dědeček více apatický, přestal nám jíst a pít. Marně jsme se snažili zabránit dehydrataci jeho organismu. Vlastně jakoby usnul a pomoci mu již nemohl ani přivolaný lékař," řekla ČTK jeho třiačtyřicetiletá vnučka Miroslava Rajsiglová.

Horská služba zaznamenala v sobotu vysoký počet úrazů

Mimořádně vysoký počet úrazů v sobotu zaznamenala Horská služba v jihočeské části Šumavy. Jen v lyžařském areálu Kobyla na Zadově se zranili tři lidé. Důvodem jsou zřejmě náročné lyžařské podmínky: sníh na sjezdovkách je tvrdý a namrzlý. Svou roli údajně sehrálo i přecenění sil některých lyžařů.

Čeští házenkáři porazili v kvalifikaci MS Rumunsko o 12 branek

Skvělý výkon předvedli v Lounech ve druhém zápase druhé kvalifikační skupiny o postup na mistrovství světa čeští házenkáři. Po prohře s Rumunskem 18:25 v prvním zápase dokázali v sobotu svého soupeře zdolat drtivým rozdílem 32:20. Dalšími účastníky skupiny jsou týmy Slovenska a Itálie.

Předpověď počasí na neděli:

Na území České republiky bude zataženo až oblačno, teploty se mají pohybovat kolem minus 2 až plus 2 stupňů Celsia. V nižších polohách se očekávají dešťové přeháňky nebo mrznoucí mrholení, ve vyšších polohách sněžení.

Tolik zprávy Radia Praha.