Zprávy neděle, 10. května 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Zdeňka Kuchyňová. Začínáme zprávami.

Nyní podrobněji:

Prezident Václav Havel se úspěšně zotavuje

Václav Havel se úspěšně zotavuje v pražské Ústřední vojenské nemocnici z operace, kterou podstoupil v polovině dubna v rakouském Innsbrucku. Přes den byl prezident za doprovodu lékařů dvakrát krátce mimo nemocnici. Na dotaz ČTK to řekl šéf prezidentova lékařského konzilia Miroslav Čerbák.

Ministr zahraničí Jaroslav Šedivý ukončil návštěvu Latinské Ameriky

Český ministr zahraničí Jaroslav Šedivý ukončil návštěvu tří latinskoamerických zemí - Argentiny, Uruguaye a Brazílie. Posledním setkáním, kde se ministr snažil podpořit rozvoj ekonomické spolupráce s Českou republikou, byla v Sao Paulu schůzka s krajany. V průmyslové a finanční metropoli Brazílie žije asi 400 českých krajanů, většinou starousedlíků z 20. a 30.let. Krátce před odletem Šedivý vyjádřil uspokojení s výsledky historické cesty, během níž jako první ministr zahraničí ČR navštívil dvě největší latinskoamerické země a Uruguay, která je administrativním sídlem klíčového latinskoamerického seskupení Mercosur. Opakovaně zdůraznil, že hlavním cílem návštěvy byla politická podpora návratu ČR na místní trhy.

Ministr obrany podezřívá své podřízení z protěžování některých firem

Z protěžování některých firem podezřívá své podřízené ministr obrany Michal Lobkowicz. Podle Lidových novin chce proto zrušit probíhající výběrové řízení na dodavatele tepelných zařízení a tepla pro vojenské objekty. Otazníky vyvolala skutečnost, že výběrová komise vyloučila pražskou firmu Ficom, jejíž nabídka byla nejlevnější a teprve potom rozhodla o vítězi ze tří dražších nabídek.

Vojenskou přísahu složilo v Litoměřicích 600 nováčků

Vojenskou přísahu na Mírovém náměstí v Litoměřicích složilo 600 nováčků z posádek Litoměřice a Hradec Králové. Spolu s jejich nejbližšími se tohoto slavnostního aktu zúčastnili ministr obrany Michal Lobkowicz, nový náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý a jeho předchůdce Jiří Nekvasil. Vojenská přísaha, které přihlíželo na 2000 lidí, byla provázena přelety letadel, vrtulníků a dalšími vojenskými poctami.

Občané Teplicka uctili památku obětí pochodu smrti v Krupce

Občané Teplicka uctili památku obětí pochodu smrti v Krupce. Zástupce starosty Milan Puchar řekl, že do Krupky stále ještě přijíždějí pozůstalí 313 obětí, a to i ze zahraničí. Koncem dubna 1945 přijel vlak asi s 800 vězni z Německa na nádraží v Krupce-Bohosudově. Zde stál dva dny a pak pokračoval do Žihle, kde byl 27.dubna osvobozen. Při zastávce v Krupce-Bohosudově byli z vlaku mrtví odstraněni a pohřbeni porůznu kolem nádraží. V říjnu téhož roku byli exhumováni a pohřbeni na místě dnešního památníku.

V Plzni vyvrcholily květnové oslavy osvobození americkou armádou

Příjezdem kolony více než čtyřiceti historických vojenských vozidel z druhé světové války na plzeňské Výstaviště vyvrcholily v Plzni květnové oslavy osvobození americkou armádou. Ty zahájili příznivci jeepů, dodgeů nebo Fordů Canada ve středu 6.května na někdejší demarkační čáře v Rokycanech.

V úterý začíná jednání Poslanecké sněmovny

Poslanecká sněmovna se bude na květnové schůzi znovu zabývat novelou zákona o loteriích, kterou zamítl Senát. Pokud chce sněmovna novelu znovu schválit, musí pro ni hlasovat nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101 z nich. Objevily se informace, že stanovisko horní komory - Senátu - významně ovlivnila americká firma Trans World Gaming, která vlastní kasina a herny po celém světě. K aktivní kampani proti přijetí zákona se přiznává i samotná firma, která tuto legislativní úpravu považuje za diskrimaniční vůči zahraničním investorům. V zákoně je totiž ustanovení, které znemožňuje účast na loteriích a dalších hrách nejen firmě se zahraniční majetkovou účastí, ale i jejím dceřinným společnostem.

Poslanci by se měli dále zabývat návrhem zákona o znakové řeči. Ten mimo jiné předpokládá, že rodiče dětí s těžkou vadou sluchu budou mít právo na bezplatné kursy znakové řeči. Zákon by měl zakotvit také právo neslyšících na tlumočníka při řešení základních životních problémů, například ve styku s úřady či při návštěvě lékaře.

Sněmovna bude rozhodovat rovněž o první změně v Listině základních práv a svobod od jejího přijetí. Podstatou má být prodloužení doby pro zadržení podezřelého nebo obviněného až na 48 hodin. Tento návrh předložila skupina poslanců v čele s exministrem spravedlnosti Jiřím Novákem. Nyní musí policie podezřelou osobu propustit nebo předat soudu, který rozhoduje o vazbě, po uplynutí 24 hodin.

Značně nejasný je výsledek nového hlasování poslanců o návrzích, které mají zpřísnit postih osob užívajících a přechovávajících drogy. Novely mimo jiné předpokládají, že nelegální přechovávání omamných látek v množství větším než malém by mělo být od počátku příštího roku trestáno až dvouletým vězením nebo peněžitým trestem. Prezident vrácení novel odůvodnil obavou, že by umožňovaly neprofesionální a neurčitý postup. Václav Havel ale není proti postihu distributorů drog a těch, kteří k jejich užívání svádějí. Jednotný názor nepanuje ani ve sněmovně. Někteří poslanci již naznačili, že nebudou hlasovat stejně jako při prvním schválení novel. Pro přehlasování prezidentova veta budou zastánci novel potřebovat podporu nejméně 101 z celkem 200 poslanců.

ČR chce uzavřít smlouvy o pomoci při katastrofách se Slovenskem a Rakouskem

Česká republika chce uzavřít smlouvy o pomoci při katastrofách a velkých haváriích se Slovenskem a Rakouskem. Návrhy smluv projedná v pondělí vláda. Smlouvy mají umožnit operativní nasazení záchranných hasičských či zdravotnických sborů na území jednoho z těchto tří států při mimořádných událostech ohrožujících životy a zdraví lidí. Podobné smlouvy by Česká republika měla v blízké budoucnosti uzavřít i s Polskem a Německem.

Prahu navštívil člen skupiny bratrů Mašínů Milan Pauner

Milan Pauner, který se před 45 lety společně s bratry Josefem a Ctiradem Mašínovými prostřílel z Československa přes někdejší Německou demokratickou republiku do Západního Berlína, navštívil Prahu. Informovala o tom televize Nova s tím, že Pauer je dodnes stíhán pro napomáhání k vraždě a další trestné činy a žije ve Spojených státech. Skupina vedená bratry Mašínovými zabila na cestě do Západního Berlína šest lidí a v názorech na tento čin panují v České republice stále značné rozdíly. Televize připomněla, že česká justice dodnes kontroverzní kauzu nevyřešila, a Paunerovi teoreticky stále hrozí trest smrti. Ten rozhodně odmítl, že by bylo možné považovat skupinu prchajících z tehdejšího Československa za teroristy. Pauner podle televize uctil v Praze památku obětí druhé světové války. Svých činů a rozhodnutí bojovat proti zločineckému režimu jakýmkoli způsobem prý nelituje a zopakoval by je.

Cyril Svoboda odmítl názor o sbližování programů KDU-ČSL a ČSSD

Čelný představitel lidovců Cyril Svoboda odmítl názor poslance sociálních demokratů Václava Grulicha, podle něhož se volební program KDU-ČSL na jižní Moravě v řadě principů sbližuje s programem České strany sociálně demokratické. Grulich to vyvozuje z pozitivního postoje lidové strany k institutu referenda a ombudsmana a k potírání kriminality. Svoboda trvá na tom, že volební program KDU-ČSL je zcela svébytný, a upozornil, že program je jen jeden a neexistuje zvláštní pro jižní Moravu. Přibližování se jinému politickému programu by podle něj mohl naznačovat například pohled na výši daní, nikoli postoj ke klíčovým otázkám, na něž nelze odpovědět jinak než jen ano či ne.

Málokdo očekává změny od sociálnědemokratické vlády

Tři čtvrtiny voličů očekávají v červnových parlamentních volbách vítězství sociálních demokratů. Nejčastěji však uvedli, že se situace v zemi po vítězství ČSSD nezmění. 70 procent dotázaných se vlády v čele se sociálními demokraty neobává a 66 procent si nemyslí, že by hrozil návrat k socialismu. Vyplývá to z průzkumu agentury Sofres-Factum. Největší obava z vlády ČSSD je mezi příznivci Unie svobody a ODS (zhruba 40 procent). Z výzkumu rovněž vyplývá, že 66 procent občanů by si přálo, aby se za vlády ČSSD snížily majetkové rozdíly mezi lidmi. Opačný názor má pětina dotázaných a téměř 14 procent neví. Ve volebním programu ČSSD přímo stojí, že strana bude usilovat o výrazné omezení nadměrných rozdílů v majetku a příjmu, jež jsou důsledkem podvodů a spekulací.

Obviněno pět příznivců hnutí skinheads

Pět příznivců hnutí skinheads bylo obviněno z trestných činů ublížení na zdraví, výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. Podle policie v pátek v metru nejprve slovně a poté i fyzicky napadli dva Indy, kteří museli být ošetřeni v nemocnici. Jeden z Indů utrpěl zlomeninu nosních kůstek, druhý slabší otřes mozku. Útok skinheadů v metru předcházel Pochodu proti fašismu, pořádanému Iniciativou proti rasismu.

Ceny taxislužby v Praze patří k nejvyšším v Evropě.

Ceny taxislužby v Praze patří k nejvyšším v Evropě. Cena za jízdu v centru města na vzdálenost pěti kilometrů se totiž pohybuje kolem 9,60 USD. V Londýně je cena za jízdu na stejnou vzdálenost téměř o dolar nižší. Vyplývá to ze studie kurýrní společnosti DHL. Nejnižší cenu zaplatí zákazník za jízdu taxi v Bukurešti, kde se za pět kilometrů v centru města účtuje 2,20 USD. Levná taxislužba je v Minsku (3,- USD), Tiraně a Sofii (po 3,40 USD), Bělehradě (3,70 USD) a Bratislavě (4,40 USD). Naopak nejvyšší ceny jsou v Moskvě (15,50 USD), Budapešti (10 USD), Paříži (10 USD), Praze (9,60 USD) Bruselu (9,30 USD) a Londýně (8,90 USD). Pro srovnání v New Yorku zaplatí zákazník za pět kilometrů jízdy taxi v centru města 8,- USD.

České radiokomunikace začnou šířit digitální rozhlasové vysílání

České radiokomunikace začnou ještě v letošním roce digitálně šířit rozhlasový signál, přičemž s určitým zpožděním - kolem roku 2002 - by mohlo být zahájeno i digitální vysílání televize. S odvoláním na vyjádření obchodního ředitele Jana Winzbergera to píše deník Slovo. Pomocí digitální technologie je možné přenášet na jediném kmitočtu až šest programů. Posluchači navíc získají signál srovnatelný s kvalitou CD přehrávače a doplňkové informace na displeji rozhlasového přijímače, např. o počasí, dopravní situaci a politických událostech. Zájemci o nejkvalitnější příjem dnes dají za nejlevnější digitální autorádio přibližně 45 tisíc Kč.

Flemingová s Mackerrasem natočila v Praze Dvořákovu Rusalku

Britský dirigent Charles Mackerras, znalec české hudby, dokončil v Praze s Českou filharmonií a světoznámými pěvci nahrávku česky zpívané Dvořákovy opery Rusalka určenou pro kompaktní desky firmy Decca. Titulní roli ztvárnila proslulá mladá americká sopranistka Renée Flemingová, jejíž prarodiče přišli do Ameriky z Prahy. Rusalka patří k jejím nejoblíbenějším rolím. Loni ji také zpívala v ojedinělém návratu Dvořákovy opery na scénu newyorské Metropolitní opery. Příští rok - 31. července - vystoupí Flemingová v pražském Rudolfinu v rámci hudebního festivalu Dvořákova Nelahozeves.

Historická vozidla křižovala roztocké serpentiny

Historická vozidla byla k vidění na jednodenní výstavě v Roztokách u Prahy. Přijelo zhruba 70 historických automobilů a 40 motocyklů. Dopravní prostředky, z nichž nejstarší byla Praga Alfa z roku 1928, a motocykl BSA 500 z roku 1927, se poté vydaly na cestu místními serpentinami na roztocké náměstí. Odsud se vrátily zpět do areálu muzea, kde byly vyhlášeny výsledky divácké ankety o nejkrásnější historický automobil, motocykl a dětské vozidlo.

Znojmo chystá hodokvasy, benátskou noc a vinobraní

Jihomoravské příhraniční okresní město Znojmo, patřící k vyhledávaným cílům turistů zejména ze sousedního Rakouska, připravuje pro letošní sezónu řadu atraktivních akcí: - Přehlídka historických bojových umění a středověké zábavy, nazvaná Hodokvasy v královském městě Znojmě, se uskuteční v louckém klášteře 30.května, 25.července a 29.srpna. - 27. června se část břehu řeky Dyje pod sedlešovickým mostem změní na pirátskou pevnost s krčmami a dobovým tržištěm. Salva pevnostních děl zahájí rytířské turnaje pirátských galér na vodě, šermířská i divadelní představení a soutěže pro děti. Program vyvrcholí benátskou nocí s ohňostrojem. - Ve dnech 18.a 19.září bude Znojmo dějištěm tradičního vinobraní s historickými průvody, středověkými divadly, souboji, tržnicemi a samozřejmě i s mázhausy, v nichž nebude chybět burčák z nové úrody hroznů.

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm obsadila napoleonská vojska

Zhruba 140 vojáků v dobových kostýmech bojovalo v areálu dřevěného městečka ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Při bitvě, která měla divákům připomenout historické období napoleonských válek v letech 1798 až 1815, burácela děla a ozývala se střelba z ručních palných zbraní. Ve skanzenu si účastníci manévrů vybudovali svá historická ležení, která byla zpřístupněna i k prohlídce. Podle odhadu pořadatelů letošní vojenské manévry vidělo okolo 4000 lidí.

Česká republika porazila na MS v hokeji Švýcarsko 3:1

Hokejisté České republiky porazili ve čtvrtfinálovém utkání na mistrovství světa ve Švýcarsku domácí tým 3:1. Češi vedou bez ztráty bodu tabulku skupiny a v posledním utkání se střetnou v neděli s Ruskem. Skóre otevřel v 9. minutě Lubina a druhou branku, která se ukázala být rozhodující, vstřelil ve 23. minutě v oslabení útočník Bělohlav. Poté Švýcaři při dvojnásobné početní převaze snížili, ale po dvou tyčích Reichla a Sýkory pojistil výsledek v poslední minutě druhé části obránce Kučera.

Brankář Hašek září v severoamerickém tisku jako hrdina dne

Velkou chválu sklízí český brankář Dominik Hašek ve sportovních rubrikách amerického a kanadského tisku. Komentátoři s úžasem hodnotí Haškův výkon v pátečním utkání Buffala Sabres proti Montrealu Canadiens, které domácí Buffalo po mimořádně slabém výkonu díky Haškovi vyhrálo v prodloužení 3:2. "Hašek byl neuvěřitelný," chválí českého brankáře Toronto Sun. "Vyrážel puky holí i lapačkou, betony i vyrážečkou. Kdyby stál na hlavě, stejně by všechno pochytal." List cituje buffalského kapitána Michaela Peku, který po zápase přiznal, že Buffalo nemělo právo utkání vyhrát. "Dominik zápas Montrealu sebral před nosem," prohlásil Peka.

Závod míru

Vítězem druhé etapy 51. ročníku cyklistického Závodu míru, která vedla po trase dlouhé 150 kilometrů ze Szamotuly do Gorzówa Wielkopolskiho, se stal německý profesionál Danilo Hondo z celku Agro Adler. Na druhou příčku se probojoval Ital Guido Trenti ze stáje Cantina Tollo. Spolu s nimi vystoupil na stupně vítězů Jürgen Werner ze druhého celku Německa. Z českých jezdců skončil nejlépe Petr Menšík, který projel cílovou páskou na začátku druhé desítky.

Atletka Fuchsová obsadila v Ósace třetí místo v běhu na 400 metrů

Dvaatřicetiletá česká atletka Helena Fuchsová udivuje v úvody sezóny výbornými výkony na mítincích prestižní série Grand Prix. Na druhém podniku v japonské Ósace obsadila v běhu na 400 metrů třetí místo a po stejném umístění v úvodním závodě v Rio de Janeiru minulou neděli se usadila v čele celkového pořadí své disciplíny. V absolutní klasifikaci jí patří třetí příčka.

Počasí

A ještě krátce o počasí. Dnes je jasno, teploty se pohybují od 23 do 27 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.