Zprávy neděle, 10. prosince 2000

Evelina Himalová

Novým a zřejmě doživotním domovem nájemného vraha Jiřího Kajínka je od soboty cela věznice ve Valdicích na Jičínsku

Ministr vnitra Stanislav Gross ocenil profesionální zásah jednotky zvláštního nasazení české policie, která v pátek večer dopadla a zatkla Jiřího Kajínka. Dvojnásobný nájemný vrah odsouzený na doživotí, kterého policisté dopadli po 40 dnech na útěku z mírovské věznice, se připravoval na trestný čin, jímž by si opatřil finanční prostředky. Českému rozhlasu to řekl policejní prezident Jiří Kolář. Dodal, že Kajínek se nechystal na "nějakou vendetu". Právě pomsty se po vězňově útěku 28.října z věznice Mírov, obávali soudce, který jej odsoudil, i svědci, kteří vypovídali v jeho neprospěch. Kolář rozhlasu odmítl s ohledem na pokračující vyšetřování potvrdit či vyvrátit, že se Kajínek schovával v bytě jiného mírovského vězně - Ludvíka Černého, odsouzeného na doživotí v kauze takzvaných orlických vražd. Uvedl jen, že podle policejních informací Kajínek byt neopouštěl. Podle obyvatel domu patřil byt Ludvíku Černému a jeho ženě. "My jsme po dobu, co byl na svobodě, prověřovali stovky jeho kontaktů jak minulých, tak současných, a myslím, že by bylo velice zavádějící, kdybych některé údaje upřesňoval," poznamenal Kolář. Pochválil kvalitní a "nimravou" práci detektivů, kteří se na pátrání po Kajínkovi podíleli.

Policie uprchlého vězně zadržela v pátek okolo 18:00 v pražské Kurzově ulici. Policisté šli po Kajínkově stopě 14 dní. Pro zásah policejní zásahová jednotka zvolila okamžik, kdy byl Kajínek v bytě sám. Podle svědků příslušníci Útvaru rychlého nasazení na lanech vyrazili okno v pátém patře, zaznělo pět až šest explozí akustických výbušek a poté vnikli dovnitř. Kajínek v té chvíli ležel v posteli. Byl ozbrojen dvěma pistolemi a granátem, zásah byl ale tak rychlý, že zbraně nedokázal použít. Převezen byl do pankrácké věznice a v sobotu dopoledne do věznice Valdice na Jičínsku. Umístěn je na oddělení, které je jak z bezpečnostního, tak i personálního hlediska zařízeno pro zacházení se zvlášť nebezpečnými vězni. ČTK to řekl mluvčí vězeňské služby Jan Sochůrek. Poslední pokus o útěk zde zaznamenali 9. září 1996. Odsouzeným, který se vězení pokusil opustit, byl právě Kajínek. Uprchlíka zajistila vězeňská služba na střeše jednoho objektu. Od té doby se z valdické věznice, kde si odpykávají trest muži odsouzení za nejzávažnější trestné činy, nepokusil utéct žádný.

Vyšetřovatel operace "Olovo" chce expertizy písemných materiálů

Vyšetřovatelé takzvané operace "Olovo" se stále snaží získat nové informace a důkazy. Kvůli diskreditačnímu materiálu proti místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Petře Buzkové (ČSSD) vyslechli a dále vyslýchají řadu svědků a nově nechali zpracovat expertizy písemných materiálů. ČTK to řekl vedoucí oddělení pražského úřadu vyšetřování Pavel Osvald. Autorem dokumentu "Olovo", který analyzuje slabé stránky Buzkové a uvádí konkrétní kroky, jak ji na veřejnosti zdiskreditovat, je podle Mladé fronty Dnes (MfD) premiérův poradce Vratislav Šíma. Policie podle deníku nyní zjišťuje, zda Šímovi vytvoření materiálu zadal někdo z jeho nadřízených, šéf poradců Miroslav Šlouf nebo ministr Karel Březina. Šíma byl v kauze "Olovo" obviněn z pomluvy na základě výpovědi dalšího z premiérových poradců Zdeňka Šarapatky, který jej označil za autora materiálu. Spolu s Šímou byli původně obviněni i redaktoři MfD Sabina Slonková a Jiří Kubík, kteří o dokumentu "Olovo" jako první informovali. Obviněni byli z nadržování trestnému činu proto, že odmítli vyšetřovatelce sdělit, kdo jim text dokumentu poskytl. Jejich stíhání zastavil prezident Václav Havel.

Lidovci jsou pro integraci čtyřkoalice; v jejím čele chtějí Kopřivu

Účastníci dvoudenního zasedání KDU-ČSL vyslali ostatním stranám čtyřkoalice významný signál. Nejdříve v pátek zvolili kandidátem své strany na leadera čtyřkoalice Jaroslava Kopřivu a v sobotu vyzvali k diskusi o budoucí integraci stran čtyřkoalice do jediného politického subjektu. Bývalý náměstek ministra vnitra Kopřiva, navržený užším vedením strany a podporovaný lidoveckým předsedou Janem Kasalem, porazil ve vnitrostranickém boji prvního místopředsedu strany Cyrila Svobodu. Očekává se, že Kopřivovým největším soupeřem bude politik nominovaný Unií svobody. Ta k volbě přistoupí v pátek. Kopřiva věří, že uspěje i v rámci celé čtyřkoalice. O tom, kdo stane v čele tohoto uskupení, sestaví stínovou vládu a bude jejím kandidátem na premiéra, rozhodne do konce ledna osmičlenná politická rada čtyřkoalice. KDU-ČSL chce prosadit svolání shromáždění předních komunálních politiků, krajských zastupitelů, zákonodárců a vedení jednotlivých čtyřkoaličních stran, před něž by pak předstoupili navržení kandidáti na leadera.

Postupné sbližování lidovců, unionistů, ODA a DEU by podle KDU-ČSL mělo v nedaleké budoucnosti vyústit ve sloučení v jedinou stranu. Kopřiva uspěl u většiny členů stranického vedení se svojí představou, že sbližování by mělo být postupné a rozhodnutí o sloučení do jedné strany by mělo padnout po vítězství čtyřkoalice ve volbách v roce 2002 a jejím vstupu do vlády. Takovým debatám se v zásadě nebrání ani zástupci ostatních stran čtyřkoalice.

Stávkovou pohotovost energetici do března nevyhlásí, budou jednat

Členové Odborového svazu energetiků se na dvoudenním sjezdu, který v sobotu skončil v Praze, rozhodli pro další jednání se sociálními partnery. Předseda svazu Jiří Kubíček novinářům na tiskové konferenci řekl, že s ministerstvem práce a sociálních věcí a ministerstvem průmyslu a obchodu budou odboráři jednat dva až tři měsíce. Pokud se nedohodnou, jsou energetici odhodláni vyhlásit v březnu stávkovou pohotovost. Kubíček připomněl, že státní úředníci uznali sociální dopady způsobené privatizací české elektroenergetiky až těsně před sjezdem odborářů. Poté, co vláda při schvalování Energetické politiky ČR letos v lednu uložila oběma ministerstvům zpracovat do půl roku analýzu sociálních dopadů restrukturalizace v tomto odvětví, úředníci podle Kubíčka předložili vládě názor, že sociální dopady nehrozí, a tedy není co řešit. Odboráři přitom předpokládají, že z práce bude muset odejít až 70 procent zaměstnanců. Proto požadují nové pracovní příležitosti, dostatečný sociální program a odstupné ve výši dvou let průměrného platu v odvětví.

SOHO souhlasí s návrhem zákona o registrovaném partnerství

Parlament Sdružení organizací homosexuálních občanů v České republice (SOHO) vyjádřil na sobotním zasedání v Chomutově spokojenost s věcným záměrem vládního návrhu zákona o registrovaném partnerství osob téhož pohlaví. Novináře o tom informoval prezident SOHO Jiří Hromada. Ministerstvo spravedlnosti postoupilo sdružení návrh k prostudování a připomínkám minulý týden, uvedl. Zákon o registrovaném partnerství by měl homosexuálům umožnit úpravu soužití smlouvou a kromě možnosti osvojit si dítě zajistit stejná práva, jaká vyplývají z manželského svazku. "Návrh jsme přijali s velkým uspokojením. Je významným progresivním posunem ve vývoji prosazování institutu registrovaného partnerství. Souhlasíme se všemi záměry návrhu. Zvláště jsme přivítali, že v rámci směřování ČR do Evropské unie nemusí být jeden z partnerů českým občanem," řekl Hromada. Návrh je velmi obsáhlý a vypracovaný na vysoké profesionální úrovni, dodal.

Parlament SOHO v sobotu také odsouhlasil změnu názvu a organizace sdružení. S platností od 1. ledna 2001 se budou zájemci z řad homosexuálů sdružovat místo v dosavadním SOHO v Gay iniciativě (GI). Ta však již nebude zastřešovat jednotlivé organizace, ale její členskou základnu vytvoří fyzické osoby. "Tento krok je výsledkem dlouhodobé diskuse. Nový název klade důraz na cit a je v souladu s mezinárodně přijatým označením naší minority," vysvětlil Hromada. GI se chce podle něj otevřít širšímu spektru homosexuálně zaměřených občanů, bude volnějším sdružením méně závislým na centru.

Prostor pod svatým Václavem se v sobotu změnil v zónu bez mučení

V zónu bez mučení se v sobotu odpoledne proměnilo prostranství pod sochou svatého Václava na pražském Václavském náměstí. Tímto happeningem podpořili členové české pobočky mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International celosvětovou kampaň proti mučení, která začala v říjnu. Aktivisté označili sloupky kolem sochy žlutými páskami s nápisy Zóna bez mučení v několika jazycích. Tím byla Česká republika symbolicky zařazena mezi země, kde se nemučí. Příchozí Pražané i návštěvníci hlavního města si mohli u stánku vzít informační materiály o Amnesty International a její kampani proti mučení. Řada z nich podepsala i petici se žádostí o propuštění těžce nemocného čínského disidenta Sü Wen-liho, který byl odsouzen k 13 letům vězení za plánování a organizování protistátní činnosti.

Amnesty International chce upozornit na to, že mučení je ve světě stále velmi rozšířeným donucovacím prostředkem i nedělním benefičním koncertem v pražském klubu Futurum. Vystoupí na něm kapely MCH Band, Phil Shoenfelt & Southern Cross a UZO. Součástí koncertu bude dražba věcí od známých osobností, například prezidenta Václava Havla, režiséra Jana Hřebejka, novináře Jiřího X. Doležala či někdejší miss Heleny Houdové. Doplňujícím programem bude výstava fotografií a promítání filmů s tematikou lidských práv. Část výtěžku poputuje na pomoc Sü Wen-limu.

Ohrožené děti mají v Plzni azyl v nově otevřeném pobytovém centru

První etapu stavby s 22 lůžky Pobytového centra pro ohrožené děti v Plzni v sobotu uvedlo do provozu občanské sdružení Fond ohrožených dětí (FOD). Středisko je schopno ubytovat týrané, sexuálně zneužívané nebo jinak ohrožené děti, které tu mají k dispozici tým odborníků. ČTK to řekla vedoucí regionálního pracoviště FOD Ilona Kolářová. Zařízení s předpokládanou kapacitou 50 míst, které bude zcela dokončeno až na jaře 2001, podle Kolářové zajistí pobyt a zázemí nejen sociálně ohroženým, opuštěným, zanedbávaným či týraným dětem, ale rovněž mladým lidem, kteří po dosažení zletilosti odcházejí z dětských domovů a pěstounských rodin. Pobyt a sociální poradenství umožní i mladým rodinám s dětmi, které se ocitnou v krizové situaci. Středisko by se rovněž chtělo zaměřit na skupinu dětí, které mají sebevražedné sklony. Bude zde pracovat psycholog, psychiatr i speciální pedagog s cílem zabránit dětem v takovém řešení životních krizí. Kolářová upozornila, že Česká republika je v počtu dětských sebevražd mezi evropskými státy na předním místě. Centrum vzniklo v objektu, který si sdružení vypůjčilo od města na 25 let s podmínkou jeho rekonstrukce. Částku 11 miliónu korun, potřebnou na rekonstrukci domu, získává převážně od nadací a sponzorů.

Rakouská politička hovoří o dalších provokacích české strany

O "dalších provokacích" a dokonce o "systematickém urážlivém chování" českých zástupců vůči Rakousku hovořila v sobotu politička rakouských sociálních demokratů (SPÖ) Ulli Simaová. V oficiálním prohlášení tiskové služby SPÖ tak mluvčí strany pro otázky životního prostředí reagovala na informace některých českých listů, podle nichž by mohl být těsně před úterní schůzkou šéfů vlád obou zemí Miloše Zemana a Wolfganga Schüssela zvýšen výkon temelínské elektrárny na úroveň, která by již dovolovala zahájení dodávek proudu do sítě. "Česká strana se nás snaží již řadu měsíců stavět před hotové věci," prohlásila Simaová a poukázala na to, že vyšší stupeň provozu byl již v minulosti zahájen těsně před plánovanou návštěvou rakouských zástupců v Temelíně nebo před první schůzkou Zeman-Schüssel. "Tento postup Česka dále vyostřuje vzájemné vztahy obou zemí," uvedla Simaová. Vídeňské vládě připomenula, že rakouský parlament přijal jednomyslně rozhodnutí, v němž vládu žádá, aby do přešetření vlivů Temelína na životní prostředí nesouhlasila s uzavřením kapitoly o energetice v jednáních ČR o vstupu do EU.

V Rotterdamu byla zahájena výstava českých vánočních tradic

V Muzeu daní a cel v Rotterdamu byla v sobotu zahájena výstava "Hvězda betlémská", která představuje vánoční tradice v českých zemích od počátku 19. století do současnosti. Na výstavě kurátorky Hany Dvořákové z Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně jsou zastoupeny především různé betlémy - řezané ze dřeva, malované na papíru i skříňové - z mnoha tradičních oblastí Čech a Moravy. Expozici, kterou finančně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky a její realizaci v Nizozemsku zajistilo České centrum ve spolupráci s českým velvyslanectvím, slavnostně otevřela velvyslankyně České republiky v Nizozemsku Helena Bambasová. Součástí vernisáže bylo vystoupení hudebního souboru Capella Regia, který představil českou vánoční barokní hudbu. Soubor vystoupí i na dalších třech samostatných koncertech v Haagu a v Naardenu. České centrum organizuje tyto koncerty také v rámci projektu, který propaguje v Nizozemsku významnou výstavu "Sláva barokní Čechie", jež se uskuteční příští rok v České republice. Vánoční zvyky ani barokní kultura nemají v Nizozemsku vlastní tradici, a proto se podobné akce tradičně těší velkému zájmu sdělovacích prostředků, zejména televize a tisku. Výstava v Rotterdamu, který je navíc v příštím roce kulturním městem Evropy, potrvá do 14. ledna 2001.

Ze sportu:

Čeští biatlonisté obsadili druhé místo v sobotní štafetě Světového poháru na 4x7,5 kilometru v italské Anterselvě, kde před šesti dny zvítězili. Finišmana Zdeňka Vítka odsunul z první pozice dvě stě metrů před cílem Nor Ole Einar Björndalen. Českou štafetu rozbíhal Petr Garabík, po něm běžel Ivan Masařík a do čela ji posunul Roman Dostál. V cíli ztratili čeští reprezentanti na Norsko 6,6 sekundy, třetí doběhli Rusové.

Předpověď počasí pro Českou republiku na neděli:

Ráno místy mlhy, jinak oblačno až polojasno, ojediněle déšť nebo přeháňky, zejména na východní polovině území. Během dne v Čechách od západu přibývání oblačnosti, postupně s deštěm. Nejvyšší teploty 4 až 8 stupňů Celsia, v 1000 metrech na horách kolem pěti. Jihozápadní vítr 5 až 20 kilometrů za hodinu.