Zprávy neděle, 12. září 1999

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Komise pro dělení majetku ČR a SR ukončila svojí činnost

Komise pro dělení československého majetku na svém sobotním jednání v Bratislavě dokončila inventarizaci pohledávek a závazků obou stran, včetně potvrzení neměnnosti právních stanovisek obou stran a tím ukončila svojí činnost. Vypořádání pohledávek a závazků je dále úkolem politických reprezentací České republiky a Slovenska, řekl ČTK po skončení jednání komise mluvčí ministra financí Libor Vacek s tím, že by k tomu mělo dojít do konce letošního roku. "Česká i slovenská strana předložily návrhy řešení, které se liší mírou komplexnosti, ale sledují společný cíl, dokončit jednání ještě letos," řekl Vacek. Obsah návrhů obou stran nebude zveřejněn až do doby, než je projednají obě vlády. Další jednání o vypořádání československého majetku se uskuteční na úrovni ministrů financí během podzimního zasedání Světové banky ve Washingtonu.

Šéfové obou kabinetů nemají na způsob rozdělení bývalého federálního majetku shodné názory. Slovenský premiér Mikoláš Dzurinda se na rozdíl od Miloše Zemana otevřeně hlásí k "nulové variantě" dělení, kdy by si obě strany odpustily vzájemné pohledávky. O "velké nule", kterou je třeba "rozdělit nadrobno", hovořil za slovenskou stranu i prezident Rudolf Schuster. Dzurinda při červencové soukromé návštěvě Prahy naznačil, že pokrok v jednání by měl nastat do jeho oficiálního pobytu v Praze plánovaného na říjen.

K nevyřešeným česko-slovenským majetkovým problémům patří mimo jiné pohledávka České národní banky (ČNB) ve výši 29 miliard korun z dělení bývalé Státní banky československé, kterou Bratislava nikdy neuznala. ČNB kvůli tomu zadržuje slovenské zlato.

Prezident Havel navštíví Slovensko

Prezident Václav Havel odjede v pátek 17. září na dvoudenní státní návštěvu Slovenska. Havel by měl podle sobotních informací vedoucího tiskové služby prezidentské kanceláře Martina Krafla navštívit krom Bratislavy i Košice. V Bratislavě se sejde se slovenským prezidentem Rudolfem Schusterem a čekají ho i další klasická politická jednání s představiteli slovenské politické scény. V hlavním městě Slovenska převezme Havel o německé Adalbertovy nadace Vojtěchovu cenu za přínos k duchovnímu a kulturnímu sjednocování Evropy. Stane se tak stane pátým z laureátů této ceny, kterou jako první obdržel bývalý polský premiér Tadeus Mazowiecki a in memoriam před dvěma lety také kardinál František Tomášek.

Předsednicvo ČSSD se shodlo na ústavních změnách

Předsednictvo České strany sociálně demokratické se jednomyslně shodlo na ústavních změnách, které dohodli členové společné komise vytvořené zástupci sociální demokracie a Občanské demokratické strany. Místopředsedkyně ČSSD Petra Buzková po sobotním jednání předsednictva oznámila, že v horizontu několika dnů obdrží návrhy ústavních změn k projednání Poslanecká sněmovna. Vysvětlila, že návrh směřuje například k omezení imunity poslanců jen na dobu výkonu jejich mandátu a k tomu, aby sama sněmovna mohla zkrátit své volební období formou usnesení, které by schválila nejméně třípětinová většina poslanců. Ústavní změny by dále měly vést ke ztrátě výlučného práva prezidenta republiky při personálním obsazení Nejvyššího soudu, Nejvyššího kontrolního úřadu a bankovní rady České národní banky. Návrh vypracovaný ČSSD a ODS předpokládá, že třetinu členů bankovní rady by navrhovala sněmovna, třetinu Senát a třetinu vláda.

Prezident Václav Havel na konci srpna varoval, že po změnách chystaných ČSSD a ODS by nemohl vykonávat svou funkci. V rozhlasových Rozhovorech v Lánech hovořil o snaze udělat z prezidenta "mechanickou loutku, takového prezidenta na baterky". Buzková ovšem Havlovy výhrady odmítla, když řekla, že Havel se změn nemusí obávat tak moc, jak se obává. Sama ale neskrývala, že vůči některým z nich zaujala při jednání předsednictva negativní postoj.

Ministr Špidla chce na aktivní politiku zaměstnanosti čtyři miliardy

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla navrhuje vyčlenit ze státního rozpočtu na příští rok čtyři miliardy korun na aktivní politiku zaměstnanosti. Uvedl to v pořadu rozhlasové stanice Frekvence 1 s tím, že aktivní politikou zaměstnanosti by bylo možné přibližně o dvě procenta snížit míru nezaměstnanosti, která v srpnu dosáhla nového maxima devíti procent. Částka čtyř miliard korun by podle ministra byla použita na řadu dílčích opatření, například na rekvalifikaci nezaměstnaných, veřejně prospěšné práce, investiční pobídky a podobně.

Špidla dále řekl, že se do konce letošního roku nepodaří uzavřít s tripartitou generální dohodu. "Jedná se o generální dohodě, ale sociální partneři k tomu nejsou odhodláni," prohlásil ministr. Připustil, že jde o dílčí neúspěch jeho ministerstva, ale považuje za podstatné, že se o dohodě vážně jedná a že Rada hospodářské a sociální dohody, tedy tripartita "už naplno funguje". Generální dohoda je dohodou mezi vládou, odbory a zaměstnavateli, která vymezuje závazky v oblasti zaměstnanosti, mezd, sociálních a právních jistot. Podmínky v ní sjednané jsou závazné pro kolektivní smlouvy všech stupňů. Ne každý rok se ovšem tripartitě podařilo k uzavření dohody dospět.

Lékařská komora podpořila stávku zdravotníků za zvýšení mezd

Česká lékařská komora v sobotu podpořila stávku zdravotníků za vyšší mzdy, kterou chystá na první říjnovou dekádu Lékařský odborový klub (LOK) spolu s dalšími odborovými organizacemi ve zdravotnictví. Předseda komory David Rath na tiskové konferenci v Olomouci řekl, že předsednictvo komory se jednomyslně shodlo na podpoře stávky. "Lékaři, kteří jsou nespokojeni, by měli přijít, aby vláda jejich nespokojenost viděla a začala řešit palčivý problém mezd ve zdravotnictví," uvedl šéf komory a bývalý předseda Lékařského odborového klubu. Zároveň zdůraznil, že lékařská komora není spoluorganizátorem stávky a je stále připravena s ministerstvem o platech lékařů vyjednávat. K protestu zaměstnanců nemocnic se podle Ratha mají zájem připojit i soukromí ambulantní lékaři, aby tak upozornili na rozhodnutí vlády, kterým jim v druhém pololetí snížila výši úhrad za péči. LOK plánuje předběžně na 6. října manifestaci lékařů a sester v Praze a omezení provozu v nemocnicích po celé republice. Ministr zdravotnictví Ivan David už dříve lékaře varoval, že v případě stávky tvrdě zakročí.

Biskupské svěcení

Za velkého zájmu věřících a 17 biskupů z ČR i zahraničí přijal v sobotu v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně biskupské svěcení světící biskup brněnské diecéze Petr Esterka. Nový světící biskup, kterého jmenoval papež Jan Pavel II. počátkem července, se stává biskupem odpovědným za duchovní péči o české katolíky v cizině. Esterka přijal svěcení od diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho, obřadu se zúčastnil i apoštolský nuncius v České republice Giovanni Coppa a metropolita moravský olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Apoštolský nuncius ve svém pozdravu novému světícímu biskupovi připomněl, že jeho jmenování zahrnuje i širší reflex mezinárodní hodnoty, skrze odpovědnost svěřenou novému světícímu biskupovi za trvalý duchovní rozkvět Čechů, žijících ve vzdálených kontinentech.

Petr Esterka v roce 1957 emigroval do Rakouska. V září téhož roku byl přijat do papežské koleje Nepomucenum v Římě a po dvou letech studia teologie a filozofie na Lateránské univerzitě byl vysvěcen na kněze. V 60. letech byl poslán mezi krajany do arcidiecéze v San Antoniu v Texasu a později zahájil akademické působení v koleji sv. Kateřiny v Saint Paulu v Minnesotě. Tam byl roku 1980 jmenován řádným profesorem. Počátkem osmdesátých let se začal Esterka více věnovat práci mezi českými katolíky v USA a Kanadě, v roce 1986 jej biskup Jaroslav Škarvada jmenoval generálním vikářem v těchto zemích a v roce 1994 se jeho působení rozšířilo i na Austrálii.

Teplicemi opět zní zvon

Po mnoha letech opět oznamuje v Teplicích poledne zvon, který byl v pátek vysvěcen v pravoslavném chrámu Povýšení svatého Kříže na Zámeckém náměstí. Přes dvě stě let starý zvon pochází z jedné ze severočeských obcí, které padly za oběť důlní činnosti na Teplicku, řekl ČTK předseda Sboru starších Pravoslavné církevní obce v Teplicích a Krupce Vlastimil Tichý. V šedesátých letech byl zvon uložen v pravoslavném chrámu, ale k jeho instalaci tehdy nebyla politická vůle. Do zkušebního provozu byl opět uveden v Teplicích 4. září, ve výroční den popravy biskupa pravoslavné církve Gorazda v roce 1942. Nacisté jej popravili za to, že umožnil účastníkům atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha ukrýt se v pražském chrámu svatého Cyrila a Metoděje. Právě na počest tohoto mučedníka a hrdiny boje proti fašismu byl teplický zvon pojmenován Svatý Gorazd Druhý.

Evangelizační shromáždění přilákalo na Letnou několik set lidí

Několik set lidí zavítalo v sobotu na evangelizační shromáždění pořádané latinskoamerickými křesťanskými misionáři na pražské Letenské pláni. Hlavním bodem programu byl proslov argentinského kazatele Edwina Alvareze, kterému předcházelo hudební vystoupení skupiny Oáza z pražského sboru Apoštolské církve. Sobotním a nedělním setkáním má vyvrcholit několikadenní evangelizace, tedy šíření svědectví o Ježíši Kristovi jako spasiteli, organizovaná kolumbijsko-americkým kazatelem Carlosem Jiménezem. Akce, kterou organizátoři nazvali Impresionante '99, začala v úterý v 70 českých a 10 slovenských městech.

Židé slavili příchod nového roku 5760 a za týden svátek Jom kipur

Čeští Židé se zahraničními hosty se v pátek večer sešli ve Španělské synagoze, aby si při bohoslužbě vedené v duchu blízkém některým kruhům amerického židovství připomněli nadcházející svátek Roš hašana - vzhledem k judaistickému kalendáři příchod roku 5760. Hostem byl rabín Steven Newman. Bohoslužba podle ortodoxního pojetí se konala v nedaleké Staronové synagoze a židovští věřící oslavili Nový rok v synagogách ještě v sobotu ráno. Za deset dní, kdy skončí půst a období pokání, se sejdou židé k bohoslužbám i 19. a 20. září, aby oslavili další svátek Jom kipur - Den smíření. Oba svátky jsou nejvýznamnějšími židovskými dny v roce.

V Kovářské si připomněli výročí letecké bitvy nad Krušnohořím

Veteráni letecké bitvy nad Krušnohořím, při které před 55 lety zahynulo 80 pilotů a v troskách skončilo přes 50 strojů, se v sobotu sjeli do Kovářské na Chomutovsku, jednoho z ohnisek vzdušného souboje z druhé světové války. Přesně ve 12:21 zahájil zvuk zvonů slavnostní ceremoniál u pomníku padlých letců na náměstí. "Mezi nálezy trosek letadel v okolí Kovářské jsou i hodinky jednoho z pilotů, které se zastavily přesně jedenadvacet minut po dvanácté. Tento okamžik proto považujeme za oficiální čas bitvy nad touto obcí," vysvětlil ČTK Jan Zdiarský, správce pořádajícího leteckého muzea v Kovářské. Vzpomínkové akce se zúčastnilo i 16 českých veteránů z britského královského letectva a dva významní angličtí historici. "Přijelo šest přímých účastníků bitvy z JG 4 Luftwaffe a také německé letecké eso Viktor Petermann, držitel rytířského kříže, který má na kontě 64 sestřelů," uvedl Zdiarský.

Lidé v Davli sledovali bitvu o most u Remagenu

Ukázku boje druhé světové války o Ludendorffův most u Remagenu, při které se americké armádě v březnu 1945 podařilo překročit Rýn, mohli v sobotu sledovat zájemci v Davli v okrese Praha-západ. Vybrané místo rekonstrukce válečného střetnutí hitlerovských vojsk s příslušníky americké armády v Porýní není náhodné. V Davli na železničním mostě přes řeku Vltavu se natáčel v roce 1968 slavný válečný film Most u Remagenu.

Dny evropského dědictví

Podstatná část památkového fondu České republiky se v sobotu otevřela veřejnosti v rámci víkendové mezinárodní akce Dny evropského dědictví. Podle pořádajícího Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska se těchto dnů účastní v garanci více než 220 měst, obcí a místních organizací přes sedm set památkových objektů, z nichž mnohé jsou běžně nepřístupné. Cílem akce je podpořit zájem o památky a o vzájemné poznání navzdory rozdílnosti kultur, chránit památky, které jsou neustále ohroženy, a napomoci vytváření vědomí národní a evropské identity. Dny se konají pod záštitou Rady Evropy ve čtyřech desítkách zemí a jejich tradice v ČR sahá do roku 1991.

Alej na Svatý Kopeček se dostala na seznam kulturních památek

Poutní alej vedoucí z Klášterního Hradiska v Olomouci na nedaleký Svatý Kopeček prohlásilo ministerstvo kultury kulturní památkou. Památkářům se tak po několika letech podařilo dostat výjimečné stromořadí na seznam chráněných poruhodností. "Po několikaletých sporech a odkladech, kdy se minulé vedení města bránilo zápisu, se nám věc podařilo prosadit," řekl ČTK Pavel Konečný z Památkového ústavu v Olomouci. Alej vznikala na konci 17. a v první polovině 18. století. Nyní začíná v okrajové čtvrti hanácké metropole - Chválkovicích, končí pod svatokopeckou bazilikou a tvoří ji místy až čtyři řady lip. Součástí památky je i řada objektů ležících ve stromořadí, například kostel a několik soch a křížů.

Na Pražském podzimu hostoval vídeňský rozhlasový orchestr

Hostem mezinárodního hudebního festivalu Pražský podzim byl v sobotu poprvé Vídeňský rozhlasový symfonický orchestr se svým hlavním hostujícím dirigentem Michaelem Boderem. Třetí klavírní koncert Sergeje Rachmaninova hrála večer s rakouskými hosty v Obecním domě mladá americká pianistka Cecile Licadová. Pro nedělní večer připravili organizátoři festivalu do Dvořákovy síně Rudolfina program Filharmonického komorního orchestru s dirigentem Vasilijem Sinajským a známým houslistou Ernstem Kovacicem.

Hudební slavnosti Emy Destinnové zakončil operní galakoncert

Operní galakoncert, na němž zazněly slavné árie a dueta z oper Charlese Gounoda, Giuseppe Verdiho, Richarda Wagnera a Giacomma Pucciniho, ukončil v sobotu jubilejní desáté Hudební slavnosti Emy Destinnové. V českobudějovické sportovní hale vystoupili v doprovodu Státní filharmonie Brno řízené Ondrejem Lenárdem americká sopranistka Cheryl Studerová a italský tenorista Marco Berti. V rámci slavností, které začaly 20. srpna, mohli milovníci vážné hudby navštívit koncerty v katedrále sv. Mikuláše, Dominikánském klášteře Nanebevzetí Panny Marie, obřadní síni historické radnice a Domě kultury Metropol v Českých Budějovicích, ale také v kostele sv. Jiljí v Třeboni. Program slavností zahrnoval celkem devět koncertů.

Ceny za nejlepší dabing Vilmě Cibulkové a Aloisi Švehlíkovi

Vilma Cibulková a Alois Švehlík obdrželi v sobotu v Přelouči na Pardubicku, rodišti Františka Filipovského, cenu za nejlepší ženský a mužský herecký výkon v dabingu. Ceny jim na základě návrhu odborné poroty udělilo město Přelouč, které bylo i hlavním pořadatelem letošního pátého ročníku "dabingových cen". Cibulková si cenu Františka Filipovského odnesla za ztvárnění role Carol ve filmu Lepší už to nebude, Švehlík cenu získal za nadabování Waltera Lloyda ve filmu Terč. Ceny mají podle pořadatelů zlepšit kvalitu českého dabingu a měly by být stimulem pro práci všech, kdo se na této umělecké disciplíně podílejí. Udělovány jsou každý rok v Přelouči.

Ze sportu:

V sobotních zápasech 6. kola první fotbalové ligy Teplice zdolaly Brno 2:1, Příbram remizovala se Slavii 1:1 a Sparta rozdrtila České Budějovice 7:0. Po těchto třech utkáních se rozdíl mezi pražskými celky v čele tabulky ztenčil na jediný bod. Také na třetím místě je pražský celek, ligový nováček Bohemians, čtvrtý je vicemistr z Teplic.

Hokejisté Zlína porazili v dohrávaném utkání prvního kola extraligy pražskou Spartu 4:2.

Kajakářka Štěpánka Hilgertová vybojovala na mistrovství světa ve Španělsku druhou zlatou medaili pro Českou republiku. První zlato vybojovaly v pátek posádky deblkanoí v soutěži hlídek.

Čeští volejbalisté prohráli v semifinále mistrovství Evropy ve Vídni s Ruskem 0:3. V neděli se utkají o bronzové medaile s Jugoslávii.

Shodně druhá místa obsadili všichni tři čeští zástupci ve finále atletické Grand prix v Mnichově. Mistryně světa Ludmila Formanová se v běhu na 800 metrů musela sklonit před Marií Mutolaovou z Mozambiku, oštěpař Jan Železný našel přemožitele jen v Kostasu Gatsioudisovi z Řecka a výškařka Zuzana Hlavoňová se podělila o druhou příčku s ukrajinskou mistryní světa Ingou Babakovovou.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Skoro jasno, během dne přechodně polojasno. Teploty 26 až 29 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.