Zprávy neděle, 14. ledna 2001

Josef Kubeczka

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o České televizi

Poslanecká sněmovna v sobotu časně ráno schválila novelu zákona o České televizi (ČT), podle níž mají napříště členy Rady ČT navrhovat poslancům různé organizace. To má přispět k odpolitizování rady. Zaměstnanci veřejnoprávní televize i přesto pokračují ve stávce a žádají odchod všech lidí dosazených generálním ředitelem Jiřím Hodačem. Ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková ani finanční ředitel televize Jindřich Beznoska ovšem odstoupit nehodlají. Hodač rezignoval již ve čtvrtek ze zdravotních důvodů.

Sněmovna v pátek večer odvolala zbylých šest členů Rady ČT, což byl jeden z požadavků stávkujících. Ti žádali i schválení novely zákona o ČT, ale s její sněmovní verzí stávkový výbor televizních odborářů spokojen není. Neochota poslanců rozdělit volbu radních mezi sněmovnu, Senát a prezidenta může mít podle nich za následek "opakování snah o rozdělení míst v radě zákulisními politickými dohodami".

Totéž vadí na předloze politikům čtyřkoalice, kteří pro ni ve sněmovně nehlasovali. Novela má umožnit sněmovně převzít dočasně pravomoci rady a zvolit prozatímního ředitele. Její schválení v Senátu je ale nejisté, protože konečné znění prosazené poslanci Občanské demokratické strany a vládní sociální demokracie má odpůrce ve všech klubech kromě ODS. Předseda lidoveckých senátorů Jiří Šenkýř a místopředseda Senátu Jan Ruml z Unie svbobody předpokládají, že horní komora novelu vrátí a bude přinejmenším požadovat, aby členy rady volila nejen sněmovna ale i Senát.

Václav Klaus apeloval na stávkující redaktory ČT, aby ukončili stávku

Předseda Občanské demokratické strany Václav Klaus po sobotním zasedání výkonné rady své strany v Hradci Králové vyzval redaktory České televize k ukončení stávky. "Já bych velmi apeloval na tyto stávkující redaktory, aby svou stávku ukončili a umožnili normální fungování České televize," řekl ČTK Klaus. Podle Klause již je na čase, aby celá věc skončila, neboť požadavky stávkujících redaktorů byly splněny. Ve společnosti je podle Klause citelný "obrovský přetlak". Ze současné situace pak nepřímo obvinil čtyřkoalici a prezidenta republiky. "Strany čtyřkoalice a pan prezident, kteří dva roky už bojují proti opoziční smlouvě, tak hledali záminku k nějakému protiútoku a záminku našli," dodal Klaus.

Spory kolem ČT by se neměly přenést do krajů

Politické spory v parlamentu způsobené krizí v České televizi (ČT) by se podle krajských zástupců Občanské demokratické strany neměly odrazit na spolupráci této strany se čtyřkoalicí na regionální úrovni. V usnesení sobotní konference krajských zastupitelů a Výkonné rady ODS v Hradci Králové označila strana spolupráci se čtyřkoalicí v krajích za úspěšnou a považuje ji za příslib spolupráce po příštích volbách do Poslanecké sněmovny. Zástupci ODS se dále shodli na tom, že sociálnědemokratická vláda podcenila přípravu krajské správy. ODS doufá, že její volební úspěch v listopadových krajských volbách nepovede vládu ke zpomalení reformy státní správy. Podobná setkání krajských zastupitelů chce ODS pořádat i v budoucnu. Mají vést k posílení vlivu regionálních organizací v celostátní politice.

Demokratická unie posuzovala kandidáty na lídra čtyřkoalice

S kandidáty na lídra čtyřkoalice se v sobotu seznamovalo předsednictvo Demokratické unie (DEU), jedné ze čtyřkoaličních stran. Šéf DEU Ratibor Majzlík ČTK řekl, že jeho osobně zaujal projev kandidáta a předsedy unionistů Karla Kühnla. Majzlík ovšem nechtěl prozradit, který z kandidátů má celkovou podporu předsednictva DEU. Vedla Kühnla kandiduje ještě lidovec Jaroslav Kopřiva a místopředseda Občanské demokratické aliance Michael Žantovský.

O volebním lídrovi čtyřkoalice rozhodne 26. ledna ve Žďáru nad Sázavou. V osmičlenné radě, která lídra zvolí, mají unionisté a lidovci po třech členech, ODA a DEU po jednom.

Syndrom z války postihl i bývalého velitele Jana Valo

Bývalý velitel československé protichemické jednotky ve válce v Perském zálivu Jan Valo je dalším veteránem, který má vážné zdravotní problémy. Podle Zemských novin a Českého slova mu lékaři našli nádor na sítnici v obou očích. Podle deníků z lékařské zprávy ale nepřímo vyplývá podezření, že by jeho onemocnění mohlo souviset s pobytem v Zálivu v roce 1991. Lékaři bývalého velitele loni operovali a nyní je jeho stav dobrý. "Ještě než jsem se podrobil operaci, tak se mě lékaři ptali, zda jsem nemohl být vystaven radioaktivnímu záření nebo vlivu jedovatých látek. Bylo to pro mě záhadou, jak mohu mít takové problémy," řekl Valo.

Nevysvětlitelné příčiny onemocnění některých veteránů má podle odborníků původ v používání uranové munice, přičemž poprvé byla použita ve válce v Perském zálivu v roce 1991. Do souvislosti s touto municí dávají někteří odborníci i případy označované jako "balkánský syndrom". Pod ním se eviduje série onemocnění leukémií či jinou formou rakoviny nebo úmrtí bývalých vojáků sil NATO, kteří působili v misích na Balkáně.

Temelín zřejmě odstaví reaktor kvůli chvění turbíny

V jihočeské jaderné elektrárně Temelín panuje napětí kvůli potížím s turbínou, která má příliš velké vibrace. Jak píše deník Právo, ředitel elektrárny František Hezoučký připustil, že jde o zcela ojedinělý problém. Elektrárna je podle něho kvůli chvění turbíny připravena na dřívější plánované odstavení reaktoru. "Rozhodneme se v neděli nebo v pondělí. Na turbíně byly nejprve vibrace při rotačním pohybu a ty se odstranily. Nyní je zde jiné chvění při nízkém výkonu. Je to problém, který jsme v naší zemi ještě neměli," řekl listu Hezoučký, podle něhož turbínu v těchto dnech zkoumá tým vědců.

Greenpeace a Global 2000 požadují okamžité prověrky Temelína

Ekologická organizace Greenpeace navrhuje využít nynější problémy s turbínou v jaderné elektrárně Temelín k provedení zkoušek zařízení, na nichž se dohodli předsedové vlád ČR a Rakouska. "Pokud turbína nefunguje, není smysluplné pokračovat ve zkušebním provozu až do odstranění vad, protože do sítě nemůže být dodáván proud," zdůrazňuje se ve stanovisku, které ČTK poskytl mluvčí rakouské pobočky organizace Franko Petri. Greenpeace vybízí spolkového kancléře Wolfganga Schüssela, aby navrhl českému premiérovi Miloši Zemanovi odstavení reaktoru a vykonání zkoušky vlivu zařízení na životní prostředí, jakož i bezpečnostní prověrky.

Rovněž ekologická organizace Global 2000 je pro okamžité odstavení reaktoru temelínské elektrárny. "Nyní je pravá příležitost na delší odstavení reaktoru a vykonání dohodnutých zkoušek," řekla ČTK mluvčí organizace Andrea Paukovitsová. Rakouská vláda by podle ní měla využít nynější situaci a navrhnout české straně uskutečnění prověrek Temelína, na nichž se dohodli Miloš Zeman a kancléř Wolfgang Schüssel během posledních jednání minulý měsíc v dolnorakouském Melku.

Ekologický mluvčí vládních Svobodných (FPÖ) Gerhard Fallent prohlásil, že nejnovější problémy ohledně Temelína dokazují nezpůsobilost reaktoru k pokračování provozu. Nebezpečí plynoucí z provozu Temelína po stále častějších problémech se podle něj stále zvyšuje.

Výročí Palachova činu si ve Všetatech připomnělo 120 lidí

Kolem 120 lidí se v sobotu sešlo ve Všetatech na Mělnicku, aby si připomnělo místního rodáka Jana Palacha, který se před 32 lety upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Vzpomínkovému aktu předcházela v sále místního kina ekumenická bohoslužba. Během ní řečníci připomněli význam Palachovy oběti, řekl ČTK jednatel Společnosti Jana Palacha Lumír Horák.

Student Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach se 16. ledna 1969 v Praze na Václavském náměstí u sochy knížete Václava polil hořlavinou a zapálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Na následky popálenin o tři dny později zemřel. Jeho pohřeb 25. ledna v Praze na Olšanských hřbitovech se stal velkou manifestací za svobodu a demokracii. V říjnu 1973 byly Palachovy ostatky na příkaz StB exhumovány, zpopelněny a uloženy na hřbitově v rodných Všetatech. Na původní místo na Olšanech byly za účasti prezidenta Václava Havla slavnostně vráceny až v roce 1990. O rok později Jan Palach obdržel in memoriam nejvyšší československé státní vyznamenání - Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Myslivci žádají státní dotace

Dotace na péči o zvěř žádají od státu myslivecká sdružení. Přes 200 účastníků sobotního Shromáždění myslivců České republiky ve Žďáru nad Sázavou se také shodlo na tom, že Česko potřebuje moderní koncepci myslivosti. Za sedm let se komisi ministerstva zemědělství nepodařilo připravit nový myslivecký zákon. S jejími tezemi nejsou myslivci spokojeni, proto vypracovali vlastní deklaraci, kterou chtějí předložit ministerstvu, vládě i Poslanecké sněmovně, a seznámit s ní veřejnost. Stát by měl podle myslivců zvěř deklarovat jako národní bohatství a podílet se na zachování jejích druhů a jejího dobrého zdravotního stavu a ochrany. K tomu je nutné, aby stát vychovával myslivce profesionály na vlastní myslivecké fakultě, jak je tomu v zahraničí. Obnoven by měl být výzkum orientovaný především na zdravotní stav zvěře.

Dobrovolníci o víkendu na celém území ČR počítají labutě

Tento víkend probíhá na území České republiky zimní sčítání labutí, které organizuje v létě i v zimě s pomocí dobrovolníků Česká ornitologická společnost. Podle Jana Hory z této společnosti budou výsledky sčítání známy až za několik měsíců, protože údaje dobrovolníků zpracovávají ve volném čase dva studenti, kteří nemají k dispozici počítačovou techniku. V posledních dvou desetiletích bylo v zimě nejvíce labutí napočítáno na řekách v Praze, Českých Budějovicích, Strakonicích, Hradci Králově a Žatci. Letní sčítání z roku 2000 naznačilo pokles počtu labutí v České republice.

Jiří Slíva vystavuje v Bruselu

Hrnek s kávou jako studna uprostřed pouště, z níž pije velbloud i beduín - Café Oasis. Nabídkový lístek káv, z něhož si hosté volí podle tvaru kouře stoupajícího ze šálku - Café a la carte. Literární kavárna s chomáčky dýmu vyplněnými rukopisem - popíjejí James Joyce, Marcel Proust, Anton Pavlovič Čechov; obsluhuje Franz Kafka. Kávy a kavárny jsou mezinárodně srozumitelné - český kreslíř a výtvarník Jiří Slíva v Bruselu právě proto vystavuje tři desítky svých kávových fantazií, doplněných dalšími obdobnými litografiemi. Při vernisáži v Českém centru se návštěvníci upřímně bavili jeho humorem hraničícím mnohdy s absurditou a surrealismem.

Sochy ze sněhu na Pustevnách

Obří třímetrový hlemýžď, sedící postava a dvě obrovská abstraktní díla ze sněhu dokončilo v sobotu deset sochařů v turistickém středisku Pustevny na Vsetínsku. Od čtvrtka je zde postupně tvořili ve čtyřech skupinách ze sněhových kvádrů. Od začátku projektu do jeho dokončení už sněhové sochy vidělo na 2000 lidí. "Jsou z děl nadšeni a stále se u nich někdo fotografuje," řekl ČTK pořadatel Miroslav Hrabal z Rožnova pod Radhoštěm. Umělci při práci používali sekáčky, zednické škrabky, lopaty, ale i mačety či ostnatý drát. Sochy vznikaly v rámci třetího ročníku ojedinělé akce Sněhové královstí - modelování ze sněhu.

Ze sportu:

Hokejisté Kladna porazili v sobotním předehrávaném utkání 37. kola extraligy pražskou Spartu 2:1. Díky tomu se posunuli z posledního místa tabulky na dvanáctou pozici.

Polák Adam Malysz vyhrál sobotní závod Světového poháru v letech na lyžích v Harrachově. Nedávný vítěz Turné čtyř můstků zlepšil v prvním kole výkonem 206,5 metru rekord můstku a zvítězil s téměř třicetibodovým náskokem před Němcem Martinem Schmittem. Třetí místo obsadil Fin Risto Jussilainen. Poprvé v letošní sezóně bodovali ve Světovém poháru také čeští reprezentanti. Jaroslav Sakala obsadil 23. místo, Jakub Hlava skončil šestadvacátý.

Dva závody v obřím slalomu, započítávané do seriálu Světového poháru (SP), přinesly v sobotu ve Špindlerově Mlýně úspěch rakouským skibobistům. V ženské kategorii nepustily Rakušanky domácí závodnice ani v jednom případě na stupně vítězů, mezi muži jim překazil stoprocentní vítězné tažení jen v dopoledním prvním závodu Pavel Hlaváč. V druhém už odpoledne kraloval dvacetinásobný světový šampión Markus Moser. Vedoucí závodník průběžného pořadí SP, český skibobista Dušan Kudrnovský, skončil v obou závodech na druhém místě.

Dva góly Tomáše Rosického v jeho druhém zápase za nový tým Borussia Dortmund znamenaly postup do vyřazovací části finálového turnaje německé halové série. Nejdražší český fotbalista v prvním zápase proti Kolínu nad Rýnem ještě nijak nezazářil, což ale platilo pro všechny jeho spoluhráče. Ve druhém zápase se St. Pauli ale Rosický našel střeleckou mušku a svou druhou brankou zajistil vestfálskému celku postup do čtvrtfinále.

Obhájce titulu Petr Dlask se stal mistrem České republiky v cyklokrosu. Druhé místo za Dlaskem obsadil Jiří Pospíšil, třetí dojel do cíle Václav Ježek. Radomír Šimůnek skončil čtvrtý. V Táboře se o medaile a o nominaci na světový šampionát bojovalo na trati, na níž se 3. a 4. února rozhodne o nových mistrech světa.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Většinou polojasno, ojediněle slabé sněhové přeháňky. Teploty minus 2 až minus 6 stupňů Celsia.