Zprávy neděle, 14. února 1999

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

ČR, Polsko a Maďarsko se stanou členy NATO 12. března

Česká republika se stane členem Severoatlantické aliance 12. března, kdy spolu s Maďarskem a Polskem její představitelé odevzdají v americkém státě Missouri ratifikační listiny o přistoupení k NATO. ČTK o tom v sobotu informoval mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil s odvoláním na sdělení velvyslanectví Spojených států v Praze. Listiny předají ministři zahraničí ČR Jan Kavan, Polska Bronislaw Geremek a Maďarska János Martonyi ve městě Independence americké ministryni Madeleine Albrightové. Celý přijímací proces skončí jejich uložením v depozitáři amerického Kongresu. V dalších dnech by pak podle Pospíšila měly být před sídlem NATO v Bruselu za účasti premiérů slavnostně vztyčeny vlajky nových členů.

Na straně České republiky je nyní už jen zapotřebí, aby prezident Václav Havel podepsal dokumenty o přistoupení k Washingtonské smlouvě, která je zakládající listinou NATO. Chce tak učinit společně s polským protějškem Aleksandrem Kwasniewským. Maďarský prezident Arpád Gönz podepsal dokumenty bezprostředně po jejich úterním schválení v parlamentu, protože odjíždí na delší zahraniční cestu.

EK je spokojena s novým loterijním zákonem

Evropská komise je spokojena se zněním novely českého zákona o loteriích, kterou ve čtvrtek schválila Poslanecká sněmovna. Zákon odpovídá nyní podle dostupných informací pravidlům hospodářské soutěže, soudí komise. "Blahopřejeme České republice k této novele. To je to, oč jsme dlouho žádali. Zahraniční firmy nyní nebudou v České republice diskriminovány," řekl ČTK mluvčí komise Nico Wegter. Upřesnil, že komise musí ještě "prostudovat" konečné znění zákona. Připomeňme, že novela umožňuje cizím firmám působícím v České republice pořádat spotřebitelské soutěže. Cizí subjekty se mohou také ucházet o provozování kasin, musejí však pro to žádat o výjimku ministerstvo financí. Loterijní zákon kalil ovzduší mezi Českou republikou a Evropskou unií celý loňský rok.

Zemědělci chystají kvůli dovozu vepřového blokády masokombinátů

Blokády masokombinátů, které nakupují a zpracovávají vepřové maso dovážené do České republiky ze zemí Evropské unie, připravují zemědělci. S odvoláním na předsedu Odborového svazu pracovníků v zemědělství Bohumíra Dufka to píše deník Právo. Vláda podle Dufka dostala ultimátum, že do 20. února musí přijmout opatření k zastavení dumpingového dovozu vepřového. Deník připomíná, že zemědělci napsali protestní dopis premiéru Miloši Zemanovi, v němž vládu vyzvali k vypracování programu revitalizace nosných oborů českého zemědělství.

BIS čelí anonymnímu obvinění ze sledování německých skupin

Anonymní pisatel obvinil Bezpečnostní informační službu, že sleduje činnost některých německých národnostních sdružení, konkrétně v západních Čechách . V dopise ministru odpovědnému za bezpečnostní služby Jaroslavu Baštovi, německé ambasádě a německému tisku se hovoří i o sledování organizací poboček Panevropské unie na území České republiky. Informovala o tom Česká televize. Mluvčí BIS Jan Šubert označil toto tvrzení za lživé. Zdůraznil, že se BIS nezabývá německou ani jakoukoli jinou činností národnostních menšin v České republice. Česká televize s odvoláním na vyjádření nejmenovaného bývalého příslušníka BIS uvedla, že nicméně přinejmenším do roku 1996 česká kontrarozvědka aktivity organizací národnostních menšin monitorovala. Stejný zdroj pro ČT prohlásil, že z anonymního obvinění je zřejmé, že jeho autorem je člověk, který pracuje nebo pracoval v BIS.

Zeman naposledy kandiduje na předsedu ČSSD, nástupcem chce Špidlu

Předseda České strany sociálně demokratické Miloš Zeman oznámil, že bude s podporou téměř všech regionálních organizací na dubnovém sjezdu naposled kandidovat do funkce leadra sociální demokracie. Na páteční tiskové konferenci řekl, že by si přál, aby se statutární místopředseda Vladimír Špidla stal jeho nástupcem.

Nejasnosti kolem půjčky ČSSD mohou být důvodem k auditu

Audit hospodaření by mohla požadovat Hospodářská rada ČSSD, nepřesvědčí-li ji vysvětlení místopředsedy Iva Svobody o okolnostech šestimiliónové půjčky, nebo bude-li mít o loňském hospodaření pochybnosti. ČTK to řekl člen rady Otto Kechner. "Já už zase o tom vím víc, než vám mohu říct," podotkl k záhadným šesti miliónům, které ČSSD poskytl dosud utajovaný věřitel. Okolnosti šestimiliónové půjčky by měl Svoboda Hospodářské radě, jíž předsedá, podle Kechnera vysvětlit. "Mrzelo mě, že Svoboda, když se objevily pochybnosti, nesvolal radu a nevysvětlil to," dodal Kechner.

Svoboda ve čtvrtek politickému grémiu přiznal, že ČSSD měla před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny od firmy, jejíž jméno zůstává utajeno, překlenovací úvěr ve výši zhruba šesti miliónů korun. Firma sociální demokracii poskytla tři milióny v hotovosti a tři milióny formou šeku na doručitele krytého společností TIA. Šekem ČSSD uhradila fakturu reklamní agentury MPL za přípravu volební kampaně, uvedl Svoboda.

Jičínský chce, aby lidé očištění soudem nebyli spojováni s StB

Sociálnědemokratický poslanec Zdeněk Jičínský usiluje o změnu v lustračních zákonech. Spolu s několika stranickými kolegy navrhuje v těchto normách výslovně stanovit, že člověk očištěný soudem od nařčení ze spolupráce s komunistickou Státní bezpečností, bude pro účely uvedených zákonů považován za osobu, jež v materiálech StB evidována nebyla. Předlohu novely v těchto dnech obdržela sněmovna.V důvodové zprávě ke svému návrhu Jičínský upozorňuje na to, že lustrační zákony k případům, kdy se člověk ocitl v seznamech StB nevědomě, nepřihlížejí. Uvádí, že někteří občané se obrátili na soud, aby určil, že figurují v materiálech Státní bezpečnosti neoprávněně, a v řadě případů byli úspěšní. "Vzhledem ke koncepci zákona se tím však na samotném faktu evidence a jeho omezujících důsledcích nic nezměnilo," konstatuje Jičínský.

ČR má dva hrdiny z bývalých čs. legií, hlásí se však jen k jednomu

Český stát má dva žijící hrdiny, kteří za první světové války bojovali v řadách československých legií na Východě, ale hlásí se jen k jednomu z nich. Druhý se v další světové válce přidal na stranu fašistického Německa a jako kolaborant strávil dvě desetiletí ve vězení. Legionáři ho zároveň ze svých řad vyobcovali. Při příležitosti 103. narozenin Filipa Kazíka minulý týden Československá obec legionářská oznámila, že Kazík je posledním žijícím legionářem. V Praze však žije stejně starý Alois Vocásek. I on bojoval na východní frontě v Haliči a v bitvě u Zborova byl raněn. Narozdíl od Kazíka si však ve 30. a 40. letech pošpinil jméno orientací na fašistické Německo a následnou kolaborací, kdy jeho vinou skončila řada lidí v koncentračních táborech. Za to byl odsouzen k smrti a poté mu byl trest zmírněn.

Výměnný akademický program vede k většímu uplatnění vysokoškoláků

Studenti, kteří se zapojili do Středoevropského akademického výměnného programu 'CEEPUS), mají větší uplatnění na trhu práce nejen ve svých zemích, ale i v zahraničí. Shodli se na tom na sobotní tiskové konferenci v Praze účastníci zasedání Společného výboru ministrů zúčastněných zemí. CEEPUS je podle nich součástí snah o přibližování zemím Evropské unie, jejíž součástí by se měly Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a ČR, které jsou zapojené do programu, rovněž stát. Z jednání ministrů zemí zapojených do CEEPUS v Praze-Suchdole vyplynulo, že se celkový počet stipendijních měsíců, které každá z účastnických zemí vkládá do programu pro přijetí studentů a učitelů, pro příští rok zvyšuje o 13 procent, informoval ministr školství Eduard Zeman, který byl do soboty předsedou výboru.

Česká republika je jednou z oblíbených evropských zemí, kam jezdí zahraniční studenti na stipendijní pobyty v rámci CEEPUS. "Lidé se rádi vydávají do ČR studovat," řekla novinářům generální tajemnice CEEPUS Elisabeth Sorantinová. Náklady na pobyty zahraničních studentů v ČR se hradí ze státního rozpočtu, a to zhruba částkou 2,6 miliónů korun ročně. Studium českých studentů v některé ze členských zemí CEEPUS platí hostitelský stát. V loňském akademickém roce vycestovalo do zahraničí v rámci programu 52 pedagogů a 124 studentů, naopak v ČR ve stejnou dobu pobývalo 45 učitelů a 124 studentů.

O víkendu končí česká část Feiofestu a pokračuje na Slovensku

Česká část mezinárodní přehlídky filmu, televize a videa Febiofest'99 končí o tomto víkendu v Ostravě. Přehlídka, která nadchla filmové fanoušky v Praze a pokračovala v dalších devíti městech, bude od pondělí 15. února pokračovat na Slovensku. "Celkem zavítáme do šesti slovenských měst, kde představíme zejména novinky české filmové a televizní tvorby. Půjde zřejmě o největší přehlídku české kinematografie v zahraničí," řekl ČTK ředitel Febiofestu Fero Fenič.

Začal masopust

Smrtka s kosou, medvědář s medvědem, bílá paní a další masky doprovázené huculskou kobylkou Hornou se v sobotu za zvuku dechové kapely vydaly z pražského Toulcova Dvora na cestu Hostivaří. Tak tu již podruhé začal masopust, který pořádá Ekologické centrum hlavního města Prahy. Chceme vrátit nejenom lidem v Hostivaři, ale všem lidem prastarou tradici masopustu, řekla organizátorka akce Marie Moravcová.

Prastaré masopustní obyčeje oživily také zasněžený areál Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Masopustní veselí doprovázely písně, tance a rej desítek lidových masek v podání řady uměleckých souborů. Jako památku na pestrobarevné veselí si jeden návštěvník skanzenu odnesl hlavní cenu tomboly - půlku prasete. Jinak ve Valašském muzeu nechybělo nic, co ke správnému masopustu tradičně patří, tedy koblihy, vdolky, zabíjačka, kořalka, zhřívanica a další krajové speciality. Také letos vyhlásili organizátoři akce řeznickou soutěž o nejlepší valašskou klobásu a celou akci ukončilo každoroční pochovávání basy.

Výstava operačních nástrojů seznamuje s historií medicíny

Pilkové nože pro amputace končetin, hrůzu nahánějící vrtačky pro trepanaci lebky, příruční lékárničky a další více než dvě stovky exponátů převážně z 18. a 19. století přibližují historii lékařské vědy na výstavě Medicína očima staletí ve Vlastivědném muzeu v jihomoravském Kyjově. "Máme zde nástroji nebo obrazovou dokumentací zastoupeny obory chirurgie, stomatologie, porodnictví, lázeňství, farmacie a další. Návštěvníci se seznámí také s takzvaným řezem na kámen, což byla náročná operace kamenů v močovém měchýři," řekla ČTK historička muzea Ester Vratislavská. Právě obrazová dokumentace podle ní budí hrůzu, protože autentické ilustrace zachycují postupy a metody operačních zákroků tak, jak je lékaři praktikovali v minulosti.

Ze sportu:

Čtvrté místo obsadili čeští reprezentanti na letošním ročníku Švédských hokejových her ve Stockholmu. Rozhodla o tom jejich sobotní remíza s domácím výběrem 1:1. Švédové se tak bez ohledu na výsledek závěrečného duelu s Finskem stali celkovým vítězem série Euro Hockey Tour.

První porážku musel strávit nový trenér hokejové dvacítky Jaroslav Holík a z prohry svých svěřenců se Švédskem na Turnaji pěti národů ve finském Mikkeli byl hodně rozladěný. Po utkání, v němž čeští junioři prohráli 3:5, si Holík stěžoval na nedisciplinovanost hráčů, kteří zbytečnými fauly dovolili soupeři zvrátit vývoj.

Na mistrovství světa v klasickém lyžování do Ramsau, které se uskuteční od 18. do 28. února, odcestuje čtveřice českých skokanů na lyžích. Českou republiku bude na světovém šampionátu reprezentovat kvarteto Jakub Sucháček, Michal Doležal, Jakub Janda a Jakub Jiroutek.

V Krkonoších Horská služba nalezla tři zmrzlé turisty

Tři zmrzlé běžkaře nalezli v sobotu záchranáři Horské služby v Krkonoších. První pár ve věku 48 let záchranáři nalezli u srubu na Pláních, a asi pětadvacetiletou dívku na Zlatém návrší, řekl ČTK člen Horské služby ve Špindlerově Mlýně Ivan Šindelář s tím, že všichni tři byli pohřešováni již od pátečního večera. Podle Šindeláře byli všichni zkušenými běžkaři a pravděpodobně doplatili na mimořádně nepříznivé počasí. Horské služby Krkonoš a Orlických hor již od pátku nedoporučují horské túry. Na vrcholcích Krkonoš kvůli silnému větru místy leží až tři metry nafoukaného sněhu. V Krkonoších jsou proto zcela uzavřeny Labský, Modrý a Obří důl, údolí Bílého Labe, Kozí hřbety a Kotel.

A ještě upozornění pro řidiče:

Většina hlavních silnic a dálnice na území České republiky jsou převážně mokré a po chemickém posypu, sjízdné pouze s maximální opatrností. Všude leží vrstva rozbředlého sněhu nebo vrstva nového sněhu. Kalamita je vyhlášena v okresech Šumperk, Bruntál, Náchod, Trutnov, Třebíč a Jeseník. Vážná situace na Bruntálsku, kde je řada obcí odříznuta od světa několik metrů vysokými závějemi sněhu, přinutila vedení tamního okresního úřadu svolat krizový štáb a požádat o pomoc armádu. Ministři vnitra a obrany Václav Grulich a Vladimír Vetchý rozhodli, že na likvidaci následků sněhové kalamity na severní Moravě bude nasazena technika vojsk Civilní obrany. Šéfové okresů ležících pod hřebeny nejvyšších moravskoslezských hor Jeseníků vyzvali řidiče, aby tento víkend nejezdili na sněhovou kalamitou postižené Bruntálsko, Šumpersko a Jesenicko.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy sněhové přeháňky nebo sněžení. Teploty minus 5 až minus 1 stupeň Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.