Zprávy neděle, 18. dubna 1999

Vážení posluchači, u zpravodajské relace Radia Praha vás vítá Renata Prátová.

A nyní podrobně:

Šéfové středoevropských armád NATO zatím preferují letecké útoky na JSR před pozemní operací

Náčelníci generálních štábů české, polské a maďarské armády zatím dávají přednost leteckým útokům Severoatlantické aliance v Jugoslávii. O případné pozemní operaci musejí podle nich rozhodnout politici. Šéfové středoevropských armád se na tom shodli na sobotní schůzce v Karlových Varech. V případě, že padne politické rozhodnutí, je armáda České republiky připravena ho splnit, uvedl náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý.

Jiří Šedivý dále označil za velmi úspěšnou vzájemnou spolupráci armád České republiky, Polska a Maďarska, která se týkala spolupráce těchto zemí při vstupu do Severoatlantické aliance. Po podpisu vzájemného komuniké, jímž byla třístranná spolupráce stvrzena, Jiří Šedivý uvedl, že na úrovni armád začnou pracovat dvě expertní skupiny, které se budou zabývat systémy velení, řízení a standardizace. Podle něj se skupiny budou setkávat podle potřeby od příštího roku.

Jiří Šedivý a jeho kolegové z Polska a Maďarska Henryk Szumski a Ferenc Végh doporučili ministrům obrany svých zemí, aby pokračovala spolupráce na úrovni ministerstev v oblasti modernizace a nákupů vojenské techniky. Ačkoli pravidelná jednání náčelníků generálních štábů karlovarským setkáním skončila, Šedivý podotkl, že se šéfové armád budou nadále scházet podle potřeby.

Unie svobody navrhuje tři zdroje pomoci kosovským uprchlíkům

Republikový výbor Unie svobody doporučil získat jednu miliardu korun pro pomoc uprchlíkům z jugoslávské provincie Kosovo kombinací tří zdrojů. Jsou jimi úspory ve vládních výdajích, vývoz potravin do Kosova s využitím státních rezerv a emise státních dluhopisů, řekl v sobotu v Brně novinářům předseda unie Jan Ruml po jednání výboru strany. Pro unii je nepřijatelné zvýšení deficitu státního rozpočtu, jak jej navrhuje sociální demokracie. Získání celé potřebné částky jen pomocí dluhopisů podle představ Občanské demokratické strany by zase vyžadovalo přijetí zákona a bylo by neúnosně dlouhé. Poskytnutí pomoci musí být podle Jana Rumla co nejrychlejší.

Návrh US na získání peněz pro Kosovo hodnotí ČSSD a ODS různě

Návrh Unie svobody, aby byly prostředky na pomoc uprchlíkům z Kosova získány ze tří zdrojů - úsporami ve vládních výdajích, vývozem potravin do Kosova s využitím státních rezerv a emisí státních dluhopisů, hodnotí zástupci dvou nejsilnějších stran rozdílně. Místopředseda poslanců Občanské demokratické strany Jaroslav Zvěřina proti tomuto způsobu nemá námitky. Místopředseda České strany sociálně demokratické Zdeněk Škromach návrh unie ale za dobrý nepovažuje. Je přesvědčen, že v rozpočtu žádné finanční rezervy nejsou a bude tedy nutné zvýšit rozpočtový deficit, jak navrhuje vláda.

Unie svobody chce letos prosadit reformy daňového systému

Pět priorit v oblasti reformy českého daňového systému, mimo jiné snížení daně z příjmu, schválilo dvoudenní zasedání Republikového výboru Unie svobody. Její poslanci chtějí tyto reformy ještě letos předložit ve formě daňových zákonů tak, aby začaly platit 1. ledna 2000. Novinářům to v sobotu po jednání výboru řekl předseda unionistické komise pro finance Michal Frankl.

Rupublikový výbor Unie svobody v sobotu také schválil šest okruhů reforem k nápravě situaci v českém soudnictví. Unie se rozhodla mimo jiné prosazovat zrušení vrchních soudů a specializovaných krajských obchodních soudů. Chce tak zjednodušit soustavu soudů a také zrychlit soudní projednávání mimo jiné tím, že přestávky mezi jednotlivými soudními řízeními by neměly v průměru přesáhnout jeden měsíc. "Vynutitelnost práva je limitující pro ozdravení ekonomiky," řekla mluvčí unionistické právní komise Hana Marvanová.

Podle senátora Kroupy chybí základní informace o fungování Asociační dohody s EU

Chybějící základní informace o fungování Asociační dohody s Evropskou unií, a to i mezi členy vlády, je příčinou karambolů s EU. Na sobotní konferenci "Kritické zhodnocení Asociační dohody ČR s EU a jejích dopadů v průmyslu v letech 1995 - 1999" to řekl senátor Daniel Kroupa. Dále upozornil, že prvním karambolem ve vztahu k Unii nebylo "vepřové ani jablka", ale zavedení dovozních depozit vládou Václava Klause. Tento krok byl představiteli EU přirovnáván k jednání slovenské vlády Vladimíra Mečiara, dodal senátor Kroupa.

Zástupce MZV nevyloučil rychlejší rozšíření EU kvůli Kosovu

Urychlení procesu rozšiřování Evropské unie kvůli krizi v jugoslávské provincii Kosovo v sobotu nevyloučil vrchní ředitel sekce Evropské unie ministerstva zahraničí Petr Kubernát. Proces integrace by se podle něj mohl urychlit nepředvídanou politickou událostí, za níž by Evropská unie mohla považovat nynější situaci v balkánské oblasti. Kubernát poznamenal, že názory na možnost rychlejší evropské integrace se objevovaly už v minulosti v souvislosti s vývojem v Rusku. Hlavním kritériem ale zůstává připravenost kandidátů.

Vedoucí delegace Evropské komise v České republice Ramiro Cibrián ve čtvrtek v Brně uvedl, že rozšíření Evropské unie může nastat už v roce 2002. Toto datum by podle Cibriána mohlo podnítit snahu kandidátských zemí o urychlení změn v legislativě, průmyslu a politice.

ČR by mohla uzavřít kapitolu průmyslové politiky 19. května

Česká republika by mohla při jednání o vstupu do Evropské unie uzavřít kapitolu "průmyslová politika" 19. května. Podmínkou je, že koncepční materiál bude schválen vládou, která by ji měla projednávat 27. dubna. ČTK to v sobotu řekl ředitel odboru integrace s Evropskou unií ministerstva průmyslu a obchodu Petr Růžička. Česká republika jako jediný z šesti kandidátů, kteří jednají o vstupu do Evropské unie, nebude moci v pondělí předběžně uzavřít tuto kapitolu, protože nebyla schopna odevzdat v termínu koncepční materiál.

Svaz pacientů ČR podpořil vládní koncepci zdravotnictví

Podporu zdravotní koncepci ministra Ivana Davida, kterou ve středu schválila vláda, vyjádřil Svaz pacientů České republiky. S předloženým dokumentem je svaz podle vyjádření svého místopředsedy Josefa Mrázka až na malé výhrady mimořádně spokojen. Mrázek v prohlášení pro ČTK uvedl, že koncepce naznačuje vstřícnost a podporu vůči pacientům, což dokládá také tím, že návrhy svazu byly v tomto materiálu respektovány více než kdykoli předtím. Je přesvědčen, že se koncepce může po dopracování v duchu připomínek svazu stát východiskem z neutěšeného stavu českého zdravotnictví. Podle něj by s dokumentem mohli být spokojeni i lékaři a zdravotní sestry.

Ministr David chce podle koncepce prosadit důslednou kontrolu kvality lékařské péče a hospodaření se svěřenými prostředky, budování státem garantované veřejné sítě zdravotnických zařízení, racionalizaci výdajů na léky a zachování spoluúčasti pacientů na současné úrovni. Zdravotnictví je podle ministra veřejná služba za veřejné peníze, a tržní vlivy v něm připouští jen mimo státem garantovanou síť zdravotnických zařízení.

Petr Uhl a ústečtí představitelé se vzájemně obviňují, že škodí ČR

Vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl a představitelé samosprávy v Ústí nad Labem se navzájem obviňují, že škodí České republice kvůli stavbě plotu v ústecké Matiční ulici. Plot má oddělit domy obývané převážně romskými neplatiči nájemného od rodinných domků na druhé straně ulice a s jeho výstavbou přes Uhlův odpor souhlasí místní radnice i Romové. "Jeho postoj škodí celé věci, škodí městu Ústí nad Labem a škodí celé České republice," řekl v sobotu Českému rozhlasu na Uhlovu adresu ústecký primátor Ladislav Hruška 'ODS). Podle něj je výstavba plotu zcela v kompetenci samosprávných orgánů. Petr Uhl naopak ČTK řekl, že České republice v zahraničí škodí postoj ústecké samosprávy. "Hrozí samozřejmě, že se to dostane do Štrasburku 'k soudu pro lidská práva), jde to proti integračním záměrům České republiky do Evropské Unie," dodal Uhl.

Dohodu o vybudování plotu, který má oddělit domy obývané především romskými neplatiči nájemného od rodinných domků, podepsali koncem března starosta ústecké čtvrti Neštěmice Pavel Tošovský 'ODS) a předseda sdružení Romská duha Tibor Badi. Podle Uhla však s výstavbou plotu souhlasí jen ti Romové, kteří při jeho stavbě dostanou práci.

Skinheadi protestovali proti NATO a spálili fotografii prezidenta Havla

Členství České republiky v NATO a letecké útoky na Jugoslávii kritizovalo v sobotu v Rakovníku na 160 skinheadů, členů a příznivců sdružení Národní aliance. Jejich protest vyvrcholil na rakovnickém náměstí spálením fotografického portrétu prezidenta Václava Havla. Účastníci setkání ho označili za zločince, protože prý stojí v čele "zkorumpovaného režimu" a osobně se zasadil o vstup země do NATO. Pochodu skinheadů asistoval kordon asi 40 policistů v helmách a se zásahovou výstrojí.

Farářka Šilerová jako první žena v české historii usedla do biskupského křesla

Farářka Jana Šilerová z Rychvaldu na Karvinsku byla v sobotu v Olomouci slavnostně uvedena do úřadu biskupky olomoucké diecézie Církve československé husitské. Jako první žena v české historii tak usedla do biskupského křesla. V zaplněném sále Husitského sboru, kde vedle představitelů ostatních protestantských církví zasedli i zástupci katolické a pravoslavné církve, převzala Šilerová z rukou dosavadního olomouckého biskupa husitské církve Vlastimila Zítka biskupský řetěz a s rukou na Bibli složila slib.

Na Želivě byl uveden do úřadu nový opat Bronislav Ignác Kramár

Za přítomnosti více než 1200 věřících z Čech a Moravy byl v sobotu uveden do úřadu nový opat - koadjutor premonstrátského kláštera v Želivě na Pelhřimovsku Bronislav Ignác Kramár. Vystřídal ve funkci sedmaosmdesátiletého Víta Bohumila Tajovského, který byl nejdéle sloužícím opatem v osmisetpadesátileté historii kláštera. Kramárovi k uvedení blahopřál mimo jiné břevnovský benediktinský arciopat Anastáz Opasek.

Romy od pouti na Říp neodradilo ani špatné počasí

První romské pouti na Říp se v sobotu zúčastnila více než stovka především mladých Romů, které neodradilo ani velmi studené počasí. Krátce po poledni se vydalo jejich procesí, kterému vévodil obraz bolestné Panny Marie, z úpatí této 455 metrů vysoké hory k rotundě sv. Jiří na jejím vrcholu. Sekretář České biskupské konference pro pastoraci Romů a děčínský farář Pavel Procházka, který společně s roudnickým farním úřadem a charitou pouť připravil, ČTK řekl, že cílem této pouti je vytrhnout Romy z pasivity a zejména z moci televize a dostat je do přírody.

V chomutovském zooparku zazvonilo naráz 520 budíků

Orchestr 520 budíků se v sobotu hodinu po poledni rozezněl Podkrušnohorským zooparkem v Chomutově, čímž byl překonán světový rekord v počtu najednou zvonících budíků. Akce "Lidi, vzbuďte se" byla součástí oslav Dne Země s cílem probudit všechny, kteří ještě nepochopili, že pro záchranu planety Země je třeba začít pracovat teď hned. Na regulérnost dosaženého rekordu dohlížel Miroslav Marek z pelhřimovské agentury Dobrý den, která je autorem českých dodatků pro Guinnessovu knihu rekordů. "Každý rok zaznamenáváme na území republiky přibližně 200 rekordů aspirujících na zápis do proslulé knihy," uvedl Marek. Připomněl ve čtvrtek dosažený světový rekord chodce Juraje Puciho, jenž během jednoho roku ušel 13.151 kilometrů.

A ještě krátce o nedělním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, od středních poloh sněhové. V noci se teploty pohybovaly od -1 až do 3 stupňů Celsia. Denní očekáváme v rozmezí 6 až lO stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha.