Zprávy neděle, 18. ledna 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přináším zprávy.

A nyní podrobněji:

Vznikla nová strana Unie svobody

Názorová platforma Občanské demokratické strany v sobotu jednomyslně schválila ukončení své činnosti a vznik nové strany s názvem Unie svobody. Stalo se tak poté, co delegáti hlasovali pro tento text usnesení. Podle mandátové komise se zaregistrovalo na sobotním setkání platformy v Litomyšli 247 delegátů. Ustavující sjezd nové strany se má konat za pět týdnů na ještě blíže neupřesněném místě. Do čela strany kandiduje Jan Ruml, který vybídl členy platformy k vystoupení z ODS a k urychlené organizaci Unie svobody. Ivan Pilip vyzval k urychlené přípravě programových zásad nové strany.

Jednou z priorit a strategických cílů Unie svobody je integrace české pravice, která přesahuje termín letošních červnových voleb. Oznámil to na tiskové konferenci po setkání signatářů platformy v Litomyšli Jan Ruml. Zdůraznil, že jednání o integraci pravice musí začít velmi rychle a připomněl, že jistá formální jednání už proběhla. "Zároveň budeme velmi vážně jednat s naším nejbližším partnerem ODA, jak budeme před volbami postupovat," prohlásil Ruml. Zároveň uvedl, že Unie svobody půjde do voleb s vlastním programem a rozhodně se nepotřebuje vymezovat vůči jiným politickým stranám, například ODS nějakou negativní kampaní.

Spíše nadšení členů nové strany a využití zdrojů poslaneckého klubu čítajícího asi 30 členů budou zpočátku hlavním motorem předvolební kampaně nově vzniklé Unie svobody. Na tiskové konferenci v Litomyšli to řekl Jan Ruml. V usnesení, které přijala názorová platforma ODS před svým zánikem, se uvádí, že Unie svobody bude prosazovat také většinový volební systém při volbách do Poslanecké sněmovny. Jan Ruml dále řekl, že předvolební kampaň může být mnohem levnější než 30 miliónů korun, které jsou podle některých odborníků považovány za nejnižší možné náklady na předvolební kampaň. Výhodou Unie svobody podle něj je, že nemá dluhy, čímž jak v žertu řekl, je patrně "nejbohatší stranou" na české politické scéně.

Ministr práce a sociálních věcí a vlivný člen Unie svobody Stanislav Volák odhadl její volební preference v nadcházejících předčasných parlamentních volbách na deset procent. Ministr dodal, že ODS zaznamenává úbytek voličů, který od loňského roku činí téměř patnáct procent. Tito voliči však podle Voláka určitě nebudou volit levici, tedy sociální demokracii, nýbrž hledají někoho na pravici. "Z toho odhaduji, že by se počet voličů mohl pohybovat kolem deseti procent," vysvětlil.

Jan Ruml nechce být jediným kandidátem na místo předsedy nově vznikající strany Unie svobody. Strana může vzniknout, protože se podařilo podle Rumla shromáždit 1500 podpisů, přičemž zákon o vzniku politické strany vyžaduje podpisů jen tisíc. Ruml řekl, že registraci strany očekává příští týden. Republikové shromáždění podle Rumla zvolí vedení strany a z účasti v něm nevylučuje předem nikoho, a to ani špičky bývalé ODS, které ze strany odešly na protest proti konfrontačnímu stylu politiky a nechuti strany objasnit podezřelé financování své činnosti. Strana je podle Rumla otevřená novým lidem a bude záležet jen na nich, jakou podobu straně dají. Jan Ruml rovněž sdělil, že logem Unie svobody bude s největší pravděpodobností strom s kořeny jako symbol konzervatismu a rozvoje společnosti založeném na pevně zakotvených základech.

Poslanci, kteří se odštěpili od ODS v názorové platformě, vytvoří samostatný poslanecký klub Unie svobody a budou hlasovat pro Václava Havla v úterních prezidentských volbách. K tomuto rozhodnutí dospěli na sobotním setkání v Litomyšli. Unie svobody vyslovila rovněž podporu vládě Josefa Tošovského, který bude žádat koncem ledna Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry.

Alexandr Tomský, který rezignoval v pátek na členství ve Výkonné radě ODS ovládané Klausovými stoupenci, na setkání jeho odpůrců v Litomyšli uvedl, že netrpěl levicovou, nýbrž pravicovou rétorikou. V projevu k účastníkům setkání názorové platformy řekl, že chtěl trh, zákonost a pořádek, ale místo toho se vše po špatném čtení klasiků pravice a konzervatismu smrsklo na trh bez přívlastků a okolo něho se točila veškerá pravicová politika a rétorika.

Občanská demokratická strana přišla o oba své místopředsedy Poslanecké sněmovny, a to v okamžiku, kdy se Jiří Honajzer i Jiří Vlach na litomyšlském setkání signatářů platformy ODS přihlásili ke vzniku Unie svobody. Honajzer ani Vlach nedokázali odpovědět na dotaz ČTK, jak bude tato situace řešena. Honajzer prohlásil, že je mu to osobně jedno. Upozornil, že vzhledem k předčasným volbám jde vlastně jen o tři měsíce. Předpokládá, že nejspíše bude další vývoj záležet na tom, co bude chtít dělat a navrhovat ODS.

Reakce na vznik Unie svobody

Budoucí vztahy mezi Občanskou demokratickou stranou a nově vznikající Unií svobody, kterou zakládají bývalí členové ODS, budou podle Václava klause záviset především na postoji Unie. Předseda ODS to řekl v sobotu v Hradci králové, kde se účastnil regionálního sněmu strany. "Dobře víte, že my svůj politický a volební program nestavíme na boji s touto stranou, ale zatím všechno směřuje k tomu, že oni svůj volební program staví právě na této věci," řekl Václav Klaus. Na adresu vlastní strany Klaus prohlásil, že pevně věří, že se zastavil pokles jejích volebních preferencí. Změnou k lepšímu by podle něj měl být i souhlas strany s tzv. forenzním auditem financování a hospodaření za období let 1994 až 1997. "Byli bychom velmi rádi, kdyby se i ostatní politické strany odvážily udělat stejný odvážný krok," dodal předseda ODS.

Určitou skepsi k ustanovení nové politické strany Unie svobody cítí východočeská poslankyně a bývala mluvčí ODS Jana Marcová. "Tato země je poměrně malá a neměla by mít velké množství politických stran," řekla v Hradci Králové po jednání regionálního sněmu ODS s tím, že větší rozdrobení pravice pomůže spíše šéfovi sociálních demokratů Miloši Zemanovi. "V tuto chvíli nedokážu říci, jak se lidé budou rozhodovat ve volbách, ale byla bych spíše pro to, aby tady bylo méně politických stran, aby byly čitelné v tom, zda jsou pravicové nebo levicové," řekla Marcová a dodala, že nikdy nechtěla, aby kritika, která se uvnitř ODS ozývala, skončila rozpadem strany. Svoje setrvání v ODS vnímá Marcová jako neutíkání od odpovědnosti.

Předseda burzovní komory Tomáš Ježek podpořil v Litomyšli vznik Unie svobody a vyslovil přání, aby se stala skutečnou pravicovou stranu. Ježek, který zůstává členem ODS, vystoupil na setkání účastníků názorové platformy, která se chce stát zárodkem pro integraci pravice. "My takovou stranu nemáme, potřebujeme novou stranu - Unii svobody," řekl Ježek v krátkém proslovu. Ježek kritizuje ODS a zejména jejího předsedu Václava Klause za nestabilizovaný a nevýkonný kapitálový trh. Nová strana podle Ježka nepotřebuje ani tolik nové myšlenky, nýbrž spíše tvrdě pracovat podle osvědčených pravicových receptů, a to až s "fundamentalistickým" přesvědčením o potřebě poctivé hry, dodržování jejích pravidel a solidarity s těmi, kteří vlastními silami nemohou zlepšit svůj osud.

Jednala výkonná rada ODS

Krátce po pátečním jednání politického grémia se sešla výkonná rada ODS. Pověřila místopředsedkyni Libuši Benešovou a předsedu kontrolní a revizní komise senátora Jana Voráčka dohledem nad stranickým hospodařením a spoluprací s policií při vyšetřování finančního skandálu s údajnými tajnými konty a sponzory. Členové rady po osmi a půl hodinovém jednání přiznali, že v minulosti nebylo financování ODS vždy v pořádku.

Výkonná rada ODS údajně přemlouvala svého dnes již bývalého místopředsedu Bohdana Dvořáka, aby před policií tajil informace o dopisech falešných sponzorů. S odvoláním na člena výkonné rady Alexandra Tomského to v sobotu uvedla česká soukromá televize Prima. Tomský v pátek opustil jednání rady s tím, že rezignuje na své členství v ní i v ODS. Podle Tomského se Bohdan Dvořák rozčílil, protože ho manažer ODS Tomáš Ratiborský žádal, aby podepsal dokument, v němž se uvádí, že v budově ODS se nenacházejí žádné jiné písemnosti, než ty, které on předal policii. Na výkonné radě však někteří členové uvedli, že četli tzv. darovací dopisy na peníze od tajemných sponzorů. Dopisy jsou prý navíc stále v budově ODS, uvedla televize Prima. Dvořák byl podle Tomského velice rozrušen a řekl, že okamžitě půjde na policii a všechno řekne, ale přemluvili ho, aby to nedělal, že to tak není.

Severočeská ODS doporučuje svým poslancům, aby nepodpořili vládu

Severočeské regionální sdružení ODS doporučilo "svým" poslancům za severní Čechy, aby nepodpořili při hlasování o důvěře vládu Josefa Tošovského. Na tiskové konferenci po jednání severočeského regionálního sdružení v Litoměřicích to uvedli jeho představitelé. Vedení severočeské ODS se také rozhodlo navrhnout výkonné radě, aby zvážila možnost výměny tiskového mluvčího ODS Václava Musílka, který vystřídal před několika měsíci v této funkci poslankyni Janu Marcovou. Tiskovému mluvčímu ODS se podle názoru většiny účastníků jednání regionálního sdružení nepodařilo změnit obraz strany. "Nám se zdá, že je potřeba s médii zacházet jinak a informace podávat bez té trošku nadnesené arogantní formy," poznamenal místopředseda severočeské ODS Jiří Drda.

Bill Clinton je příznivě nakloněn dát ČR opět celní preference

Americký prezident Bill Clinton je příznivě nakloněn poskytnout České republice po červnu letošního roku opět Všeobecný systém celních preferencí (GSP). "Musí však být schválen americkým Kongresem," řekl zpravodaji ČTK český ministr průmyslu a obchodu Karel Khnl, který o tom hovořil během dvoudenní konference zemí G7 a střední a východní Evropy s americkým ministrem obchodu Williamem Daleyem. Podle jeho slov tak definitivní rozhodnutí padne asi v polovině roku, neboť verdikt je vázán na schválení federálního rozpočtu na další fiskální rok počínaje zářím.

ČR, Polsko a Maďarsko chtějí koordinovat své vyzbrojování

Náčelníci generálních štábů České republiky, Polska a Maďarska se v sobotu v Komorním Hrádku na Benešovsku shodli na vzniku společné pracovní skupiny, která by se zabývala koordinací vyzbrojování armád těchto zemí. Po jednání se svým polským a maďarským protějškem Henrykem Szumskim a Ferencem Véghem to řekl náčelník generálního štábu české armády Jiří Nekvasil. Podle něj by tato pracovní skupina měla vzniknout při ministerstvech obrany, přičemž jejím garantem bude Maďarsko. Nekvasil vysvětlil, že společný nákup, ale i opravárenské zajištění zbrojní techniky vyjde daleko levněji než samostatné akvizice. Nyní již pracuje v různých oblastech dalších šest podobných skupin. Česká strana přitom ručí za skupiny zabývající se koordinací postupu v oblasti protivzdušné obrany a personalistiky.

Rozpad Československa údajně zavinili čeští politici

Předseda slovenského parlamentu Ivan Gašparovič při pátečních oslavách pátého výročí vzniku Slovenské republiky v Košicích opětovně po několika letech obvinil představitele české politické scény z rozbití československé federace. "Nebyli jsme jednoznačně pro to, aby se Československo rozdělilo, chtěli jsme jen, aby obě republiky dostaly větší pravomoce. Nedohodli jsme se. Poslední věta české politické delegace zněla; když ne unitární stát, tak dva samostatné státy," řekl Gašparovič. Rozhodnutí slovenských politiků, které nakonec vedlo ke vzniku samostatného Slovenska, však před slavnostním shromážděním označil Gašparovič za správný krok. Uvedl, že to byla možná poslední šance, jak dát slovenskému národu to, za co tisíciletí bojoval - "samostatnost, svrchovanost a postavení v Evropě a ve světě, jaké si zaslouží".

Lékárníci založili distribuční společnost

Vytvořit vlastní silnou firmu v době, kdy se český trh s léky dělí na dvě velké skupiny - na firmy s cizím kapitálem a na firmy patřící pod společnost Chemapol, je cílem pražských lékárníků. Proto na svém sobotním setkání v Praze založili distribuční společnost 3L Pharm, od níž budou odebírat léky a ze zisků pobírat dividendy. Ke spolupráci si lékárníci vybrali český velkoobchod s léčivy Imex, který bude vlastnit 50 procent akcií, druhou polovinu budou vlastnit jednotliví odborní pracovníci lékáren, čímž se stanou rovnocennými spolumajiteli. Založením společnosti se lékárníci v současné složité ekonomické situaci snaží, aby jejich lékárny nezkrachovaly. Od společnosti dostanou léky levněji, takže i při rostoucích nákladech jejich zisky neklesnou.

Evropské setkání pedagogů z waldorfských škol

Třídenní výroční zasedání základních škol s waldorfským stylem výuky probíhá v Praze za účasti delegátů z více než deseti zemí Evropy. Cílem setkání je předání zkušeností a zhodnocení stavu tohoto experimentálního vzdělávání. Waldorfské školy pracují podle uceleného programu s důrazem na kreativitu a tvořivost, který splňuje vzdělávací standardy vymezené ministerstvem školství. Postupují však trochu odlišnými kroky než tradiční metody, s důrazem na pohyblivost a tvůrčí přístup, zvláště v prvních školních letech. K soustředěnému prožívání a pochopení probírané látky slouží i stavba vyučování, kdy se děti učí v tzv. epochách. Během nich se žáci věnují tři až čtyři týdny témuž hlavnímu předmětu, na něž navazují umělecké předměty a pohybová výchova. V České republice od roku 1990, kdy ministerstvo školství schválilo otevření první základní školy v Písku, vzniklo celkem sedm škol se 852 žáky. Ve 43 státech celého světa bylo otevřeno na 750 škol.

Výročí smrti Jana Palacha

Za krajní prostředek osobní angažovanosti označili smrt Jana Palacha, který se před 29 lety upálil na protest proti přítomnosti vojsk Varšavské smlouvy v Československu, poslanec Pavel Bratinka, bývalá předsedkyně České národní rady Dagmar Burešová a ministr školství Jan Sokol na sobotním pietním setkání ve Všetatech na Mělnicku. Podle člena Společnosti Jana Palacha Lumíra Horáka byl život a upálení jedenadvacetiletého studenta Filozofické fakulty Univerzity Karlovy přítomnými vnímán jako apel dnešní generaci, jež by se měla probudit a aktivně žít problémy doby. Součástí vzpomínky na Palacha byla ekumenická bohoslužba sloužená ve všetatském kostele.

Na Staroměstském náměstí již devátá protirasistická demonstrace

Několik desítek především mladých lidí se v sobotu opět sešlo u Husova pomníku na pražském Staroměstském náměstí, aby zde vyjádřilo protest proti rasismu a xenofobii. Tichá demonstrace byla v pořadí již desátá. První z řady těchto setkání se uskutečnilo počátkem listopadu po vraždě súdánského studenta pražské Vysoké školy ekonomické. Podobně jako při předchozích akcích i dnes účastníci akce zapálili u pomníku Jana Husa svíčky k uctění památky obětí rasistických útoků. Zájemci si zde mohli prostudovat seznam tragických případů, v nichž klíčovou roli sehrál podle organizátorů akce právě rasismus.

Zatěžkávací zkouška nového mostu přes Labe skončila úspěšně

Nový Mariánský most v Ústí nad Labem v sobotu obstál v ověřovací zatěžkávací zkoušce, při které na mostní konstrukci vjelo 20 plně naložených nákladních aut o celkové hmotnosti 500 tun. Maximální zatížení mělo odborníkům ukázat, jaký vliv mají na statiku stavby trhliny v betonových základech 60 metrů vysokého mostního pylonu. Trhliny vznikly loni v létě při "vysoké" vodě v Labi, když ještě mostní konstrukce nebyla pevně zakotvena.

Ze sportu:

Výsledky pátečního 39. kola extraligy ledního hokeje: Karlovy Vary - Třinec 3:3, České Budějovice - Jihlava 5:2, Slavia Praha - Vítkovice 6:2, Zlín - Kladno 5:4, Litvínov - Vsetín 2:2 a Opava - Sparta Praha 0:4. V čele tabulky jsou Vítkovice s 52 body o skóre před druhým Třincem. 50 bodů má třetí Vsetín. Předposlední Karlovy Vary mají 21 bodů a poslední Opava na ně ztrácí tři body.

Světová tenisová jednička Čechošvýcarka Martina Hingisová utvořila s českou tenistkou Helenou Sukovou po více než roce opět deblový pár a na turnaji v Sydney jim obnovená spolupráce vynesla rovnou vítězství. Ve finále porazily americký pár Katrina Adamsová, Meredith McGrathová 6:1 a 6:2.

O ještě dramatičtější dojezd než ve čtvrteční 14. etapě Rallye Paříž-Granada-Dakar se v závěru páteční 15. etapy z Ataru do Bútilimítu v Mauritánii postaraly nejlepší dva kamióny. Tatra vedoucího Karla Lopraise dojela do cíle druhá jen o patnáct sekund později než Japonec Sugawara na voze Hino. Třetí místo si udržel další jezdec s kopřivnickou tatrou Milan Kořený, který v cíli ztrácel na vítězného Sugawaru bezmála půl hodiny. Trojnásobný vítěz soutěže Loprais kontroluje své postavení v čele hodnocení kamiónů a na Japonce si udržel pětihodinový náskok.

Krátce o počasí:

V České republice je dnes polojasno až oblačno, ojediněle smíšené nebo sněhové přeháňky. Teploty se pohybují mezi 0 až 4 stupni Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.