Zprávy neděle, 20. prosince 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Kateřina Brezovská. Na úvod jsou připraveny zprávy.

Nyní podrobně

Prezident se uzdravuje, viróza je na ústupu

Prezident Václav Havel se už podle všeho vyléčil z onemocnění horních cest dýchacích, které jej postihlo před týdnem. Už třetí den je bez teplot a opustil také lůžko, i když ven jej ještě jeho lékař Ilja Kotík nepustil. Kotík v sobotu ČTK řekl, že už nemá o Havlovo zdraví takové obavy, jaké měl v prvních dnech virózy, kdy prezidenta sužovaly v noci zvýšené teploty. Prezidentovi lékaři se tehdy obávali, že se k nachlazení přidají ještě jiné komplikace, především pak plicní problémy. Proto od středy podávali prezidentovi lék podobný antibiotiku, který měl zamezit možnému růstu mikroorganismů, jež dříve u prezidentových viróz způsobovaly komplikace. Podle lékaře Kotíka bude moci Václav Havel příští týden odjet na třítýdenní dovolenou. O termínu se rozhodne v pondělí, kdy prezidentovi lékaři zhodnotí jeho zdravotní stav.

Mertlík: Míra nezaměstnanosti bude neúměrně vysoká

Míra nezaměstnanosti, do níž české hospodářství vstupuje, bude neúměrně vysoká, je proto na místě hovořit o krizi. V rozhovoru pro deník Právo to řekl místopředseda vlády Pavel Mertlík. Za úspěch bude podle něj možné považovat již to, že se nezaměstnanost bude pohybovat kolem deseti procent. Nezaměstnanost se však může vyšplhat až ke 12 či 13 procentům v případě nezdaru chystaného ozdravného procesu, zdůraznil v Právu Mertlík. Za něj Mertlík považuje aktivní politiku na trhu práce a vytváření nových míst na základě nových investic. Nezaměstnanost označil za "sociálně patologický jev, který by se ve slušné společnosti neměl vůbec vyskytovat nebo jen v minimální míře". Mertlík nezaměstnanost považuje za horší jev než růst životních nákladů.

Pithart zvažuje vstup do KDU-ČSL.

Místopředseda Senátu a jeho bývalý šéf Petr Pithart, jenž se o senátní posty vždy ucházel jako nezávislý kandidát KDU-ČSL, nyní zvažuje vstup do této strany. Jak Pithart prohlásil pro Lidové noviny, pokud se definitivně rozhodne pro vstup do KDU-ČSL, učiní tak ještě před květnovým sjezdem lidovců, na němž se má volit nový předseda strany. V souvislosti s rolí KDU-ČSL v současné politické situaci Pithart uvedl, že v lidovcích vidí "kus zdravého jádra českého lidu".

Generál Šedivý u českého kontingentu v Bosně

Český vojenský kontingent působící v rámci mise SFOR v Bosně navštívil v sobotu náčelník generálního štábu generálporučík Jiří Šedivý. Jak ČTK informoval podplukovník Miroslav Šindelář, zajímal se tam především o plnění úkolů v prostoru odpovědnosti českého praporu, o jeho materiální zabezpečení a o zajištění v období vánočních a novoročních svátků. Vánoce budou pro vojáky v severozápadní Bosně normálními pracovními dny, neboť místní lidé je tam podle pravoslavného kalendáře slaví až v lednu. Na Štědrý večer by ale podle kuchařů kontingentu neměla chybět tradiční ryba a svátky budou na základně v Bosanské Krupě připomínat vyzdobené klubovny a vánoční stromek.

Čtyři sta méně pohyblivých seniorů se zúčastnilo vánoční projížďky

Humanitární organizace Život'90 pořádal v sobotu tradiční projížďku vánoční Prahou pro pražské seniory, kteří se bez cizí pomoci nedostanou po celý rok ze svého domova nebo jim jejich zdraví nedovoluje procházku po městě. Autobusy přihlášené seniory vyzvedávaly na předem domluvených místech, řekl ČTK předseda Života'90 Jan Lorman. Vánoční projížďku pořádal Život'90 již pošesté. Dvanáct autobusů vezlo zhruba 400 seniorů tradičně centrem Prahy, Malou Stranou a Hradčanami. Akci podpořily ministerstvo zdravotnictví, velvyslanectví Turecké republiky a Velké Británie, Fond britsko-české spolupráce, několik soukromých firem a 36 dobrovolníků.

Zeman stráví Vánoce na Vysočině, Klaus v rakouských Alpách

Čeští politici oslaví vánoční svátky ve svých domovech, výjimkou je šéf ODS a Poslanecké sněmovny Václav Klaus. Ten stráví letošní Vánoce v rakouských Alpách. "Štědrý večer budu trávit rodinně u vánočního stromečku s kaprem," řekl Klaus ČTK. Přípravy štědrovečerní večeře a zabíjení kapra se šéf sněmovny rozhodně nikdy nezúčastní. Na svoji oblíbenou Českomoravskou vrchovinu zamíří s rodinou premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman. Od Ježíška chce již několik let dostat klasický psací stroj, ale nevěří, že se mu toto přání letos splní. Manželka Ivana mu totiž již koupila smoking. V Lešanech na Benešovsku v kruhu rodiny si Vánoce užije čerstvě zvolená předsedkyně Senátu a místopředsedkyně ODS Libuše Benešová. Kapra zabíjí a vykuchá vždy její muž, ovšem veškeré další kuchyňské úpravy jsou už jen na ní. Namísto bramborového salátu se u Benešů podávají vždy jen vařené brambory. Benešová má jasnou představu, co by především chtěla najít pod vánočním stromkem. "Chtěla bych najít trochu času," řekla. Místopředseda ODS Miroslav Macek bude o Vánocích s rodinou v Zábřehu na Moravě a bude se tradičně osobně podílet jak na zabíjení kapra, tak na přípravě bramborového salátu. Macek ujistil, že nemá žádné zvláštní přání či požadavky na dárky. "Já si nepotrpím na žádné velké dary. Pro mne jsou Vánoce spíše dobou odpočinku, poklidu a rozjímání, než nějakých věcných darů," řekl. Úřadující předseda lidové strany Jan Kasal bude na vánoční svátky jednak doma ve Žďáru na Sázavou a pak v Praze. Velmi by si přál, kdyby na něj pod stromečkem čekaly především knížky. Poznamenal, že vzhledem k velkému časovému zaneprázdnění mu takováto vánoční nadílka vystačí ke čtení na celý rok. Předseda Unie svobody Jan Ruml hodlá strávit vánoční svátky v klidu v rodinném kruhu. "Většinu roku jsem strávil s Unií svobody, těším se proto, že Vánoce prožiji se svou rodinnou, se svými nejbližšími," řekl Ruml. K večeři bude tradičně kapr a poté se půjde na půlnoční. "Naše Vánoce jsou naprosto tradiční s velikým zpíváním, kaprem, se vším všudy jak to má být," prozradil místopředseda Senátu Petr Pithart 'za KDU-ČSL). Mezi svátky by chtěl odjet na Šumavu na běžky, pokud tam napadne sníh.

Školákům začnou ve středu prázdniny, někteří však již mají volno

Většině žákům základních, středních a speciálních škol začnou ve středu osmidenní vánoční prázdniny. Školáci na Mostecku a na Teplicku v severních Čechách však mají kvůli epidemii respiračních onemocnění volno již nyní. Do lavic děti opět zasednou v pondělí 4.ledna. Podle harmonogramu školního roku vydaného ministerstvem školství dostanou žáci vysvědčení za první pololetí v pátek 29.ledna a poté je 1.února čeká volné pondělí. Týdenní jarní prázdniny, které začnou pro některé školy 8.února, skončí po šesti cyklech 19.března. O Velikonocích budou mít děti volno ve čtvrtek 1.dubna a v pátek 2.dubna. Vyučování v tomto školním roce skončí ve středu 30.června a letní prázdniny začnou 1.července.

Lidé mají velký zájem o pamětní mince připomínající povodně

Velký zájem vyvolala podle Jaromíra Jandla ze společnosti Povodí Odry emise 1100 pamětních mincí k prvnímu výročí letních katastrofálních povodní na Moravě, které nedávno vyrazila na návrh České numismatické společnosti v Kroměříži mincovna v Jablonci nad Nisou. Jandl řekl, že jablonecká mincovna vyrobila 100 zlatých, 500 stříbrných a stejný počet bronzových mincí. Na jedné straně jsou vyznačeny všechny postižené okresy, druhá strana symbolizuje rozvodí, čili hranici mezi povodím Odry a povodím Moravy.

Města sdružená v České inspiraci vydala další společný katalog

Společný katalog více než dvou desítek větších kulturních akcí pro příští rok vydalo v těchto dnech již tradičně sdružení šesti českých historických měst Česká inspirace. Katalog je k dostání v informačních centrech jednotlivých měst České inspirace a turistům nabízí komentáře v češtině, němčině a angličtině. Města Telč, Kutná Hora, Litomyšl, Polička, Český Krumlov a Hradec Králové, která od července 1995 tvoří Českou inspiraci, nabízejí v katalogu přehlídku regionální kultury, která podle organizátorů a představitelů jednotlivých měst často přesahuje hranice nejen svých regionů, ale i celých Čech. Česká inspirace, která si pro svou činnost zvolila heslo "Za kulturou nejen do Prahy", si totiž klade za cíl nabídnout návštěvníkům a turistům hodnotné kulturní zážitky i mimo hranice hlavního města.

Obuvnické muzeum Zlín obohatilo sbírku o boty posledních 50 let

Nové modely, jež dokumentují vývoj obouvání za posledních padesát let, obohatily v těchto dnech unikátní sbírku obuvi ve zlínském Obuvnickém muzeu. "Dokumentace obouvání této doby zde dosud chyběla. Modelů je neuvěřitelné množství, takže jsme vybrali jen několik exponátů typických, ale také netradičních," řekla ČTK ředitelka Miroslava Štýbrová. Další novinkou, kterou mohou návštěvníci po zhruba týdenním uzavření muzea shlédnout, je velký propagační panel znázorňující vývoj obouvání od Egypta až po žhavou současnost. Ve druhém čtvrtletí příštího roku mají být dokončeny další grafické práce zaměřené například na historii firmy Baťa a na ševcovské řemeslo.

Ostravskou zoo letos navštívilo přes 300.000 lidí

Přes 300.000 lidí navštívilo letos ostravskou zoologickou zahradu. K nejnavštěvovanějším místům patří nyní pavilón žiraf, kde si lidé mohou prohlédnout mládě žirafy Rotschildovy, řekl ČTK ředitel zoo Josef Stehlík. Mezi další atraktivní místa ostravské Stromovky patří pavilón opic, kde žije šimpanzí rodina s ročním mládětem. Další zajímavostí je pavilón malých šelem, ve kterém jsou mláďata jaguarundi, kočkovité šelmy žijící na území rozkládajícím se od jižního okraje Spojených států k Argentině. Ostravskou zoo, která nyní chová asi 800 zvířat v 205 druzích, loni navštívilo zhruba 290.000 lidí.

Pět desítek otužilců závodilo ve studené vodě řeky Moravy

Padesát otužilců z České republiky a Slovenska se v sobotu v Olomouci zúčastnilo 37.ročníku soutěže zimních plavců. Za přihlížení desítek teple oblečených Olomoučanů zdolávali vyznavači zimního plavání ve studené vodě řeky Moravy tratě dlouhé 100, 250, 500 a 750 S otužilci si již tradičně přišel zaplavat i pětaosmdesátiletý Ladislav Nicek, který je legendou českého a evropského zimního plavání, a čerstvý pokořitel kanálu La Manche Libor Laštík. Mám natrénováno, týdně si dvakrát zaplavu v Moravě, takže jsem trať zvládl bez problémů," řekl novinářům Nicek, který je vyznavačem zimního plavání již 49 roků a na české otužilce nedá dopustit. "Naši zimní plavci patří mezi světovou špičku," uvedl.

Ze sportu

Čeští hokejisté už svoje loňské prvenství na Baltika Cupu v Moskvě neobhájí. Rozhodla o tom jejich sobotní těsná prohra 1:2 s týmem Švédska, který se už stal bez ohledu na výsledky nedělního závěrečného dne turnaje jeho celkovým vítězem a patří mu prémie 50.000 dolarů. V posledním utkání na Baltika Cupu se čeští hokejisté utkají dnes od 15:00 s Kanadou.

A na závěr zpráv informace o počasí na území ČR

Dnes je oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, na horách sněhové. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha