Zprávy neděle, 21. listopadu 1999

Zeman věří, že jeho schůzka s Dzurindou uzavře dělení majetku Předseda vlády Miloš Zeman věří, že se mu při jeho nadcházející schůzce se slovenským premiérem Mikulášem Dzurindou podaří uzavřít otázku dělení majetku po bývalém Československu. Zeman, se s Dzurindou setká ve středu 24. listopadu. Připomněl, že spolu se svým slovenským protějškem slíbili uzavřít tento problém do roka a do dne, přičemž termín vyprší právě v den jejich setkání. "Mám důvody k naději, že se skutečně tento slib podaří splnit a že do roka a do dne bude tento problém vyřešen," prohlásil Zeman. K vyřešení zůstává pohledávka České národní banky z dělení Státní banky československé ve výši asi 29 miliard korun, kterou Bratislava odmítá uznat. Česká centrální banka proto zadržuje slovenské zlato. Zeman již dříve řekl, že jeho kabinet nemůže od této pohledávky ustoupit, protože banka by "den poté" zmíněnou částku požadovala ze státního rozpočtu. Slovenské zlato zadržované českou bankou je pro Slováky citlivým problémem a často i v politice užívanou kartou.

Podle Zemana vydrží vláda až do roku 2002 a svůj program splní Premiér Miloš Zeman je přesvědčen, že sociálnědemokratická vláda vydrží až do řádných voleb v roce 2002. "V každém případě se domnívám, že menšinová vláda sociální demokracie se svým programem vydrží do roku 2002 a že tento program naplní," řekl novinářům po zasedání Ústředního výkonného výboru strany. Podle Zemana již nastala legislativní smršť, kterou vláda slibovala a splněny prý budou i cíle protikorupční akce "čisté ruce". "Akce Čisté ruce konečně nabrala určité obrátky. Již bylo podáno celkem 2200 trestních oznámení," prohlásil Zeman. Premiér v této souvislosti označil za neadekvátní spekulace o odchodu ministra Jaroslava Bašty, který by podle tisku mohl být nahrazen šéfem Komise pro cenné papíry Janem Müllerem. Bašta, který je garantem "čistých rukou", čelil v poslední době kritice za to, že vládní protikorupční tažení nepřináší očekávané výsledky. Předseda vlády nicméně konstatoval, že u každého člena vlády je třeba vždy zkoumat možnosti jeho náhrady. Podle něj je totiž nutné být připraven "na neočekávané varianty typu dopravní nehody".

Na protestní nótu Moskvy odpoví české ministerstvo zahraničí oficiálně v pondělí Na čtvrteční důraznou protestní nótu Moskvy kvůli návštěvě čečenského představitele Iljase Achmadova v Praze odpoví české ministerstvo zahraničí oficiálně v pondělí. Odpověď bude obsahovat zdůraznění, že česká strana vnímá Čečensko jako součást Ruské federace a odmítá všechny formy terorismu, ale také názor, že rozsah akcí proti Čečensku, kde strádá civilní obyvatelstvo, je takový, že přesahuje ruské hranice. Řekl to ministr zahraničí Jan Kavan, který v pátek formulaci a tón ruské nóty označil za překvapivé s tím, že na protest odpoví v nejbližších hodinách. "Diskusi s občany Čečenska vnímáme jako něco, na co máme právo," řekl ministr, podle kterého úroveň a intenzita Achmadovova přijetí odpovídala situaci. "Odpověď je již hotová, v neposlední řadě (v ní) samozřejmě vyjadřujeme naději, že incident nebude mít nějaké dlouhodobé negativní dopady na česko-ruské vztahy, na nichž nám záleží" uzavřel ministr Kavan.

Zeman kritizoval bývalé pravicové vlády za jejich politiku Premiér Miloš Zeman považuje za největší chybu, kterou bývalé pravicové kabinety v uplynulých letech učinily, opuštění myšlenky sociálně a ekologicky orientované tržní ekonomiky. V souvislosti s vládou bývalých koaličních kabinetů Zeman hovořil rovněž o "pravicovém bolševismu". Ten se podle něj projevuje například tím, že jeho představitelé svůj vlastní názor nepovažují pouze za nejlepší, ale přímo za jediný možný a přípustný. Sociální demokraté si na slavnostním zasedání Ústředního výkonného výboru připomněli desáté výročí obnovení strany. Asi 35 z nich obdrželo při této příležitosti pamětní list.

Do čela pražské Občanské demokratické strany byl zvolen starosta Prahy 1 Bürgemeister Novým předsedou pražského regionálního sdružení Občanské demokratické strany se stal starosta Prahy 1 Jan Bürgemeister. Rozhodl o tom výsledek druhého kola voleb na sněmu pražské ODS, kde se Bürgemeistrovi podařilo těsným poměrem hlasů 48 ku 46 zvítězit nad jediným protikandidátem - pražským primátorem Janem Kaslem. Původně kandidoval na předsednictví i poslanec Tomáš Kladívko, který se ovšem na sněmu nakonec kandidatury vzdal. V prvním kole voleb získal jak Bürgemeister, tak Kasl po 47 hlasech a jeden volební lístek byl neplatný. Nový předseda bude v čele pražské ODS po následující dva roky a vystřídá v této funkci Jana Koukala, který se rozhodl o předsednictví neucházet. Místopředsedy pražské Občanské demokratické strany byli hned v prvním kole zvoleni pražský primátor Jan Kasl a poslanec Tomáš Kladívko. O dalších dvou místopředsedech - pražském zastupiteli Františku Laudátovi a poslanci Vladimíru Doležalovi - rozhodlo až třetí kolo voleb na regionálním sněmu.

Jihomoravská Občanská demokratická strana podpoří Václava Klause do funkce předsedy strany Václava Klause do vedení Občanské demokratické strany navrhnou v prosinci na desátém kongresu v Liberci do vedení strany zástupci její jihomoravské organizace. Shodli se na tom na konferenci regionálního sdružení v Boskovicích na Blanensku. Klaus získal 36 ze 46 hlasů, což svědčí o tom, že má stále velkou podporu. Jihomoravští zástupci ODS vybrali také čtyři kandidáty na funkce místopředsedů strany. Největší podporu při hlasování měla bývalá brněnská primátorka a nynější senátorka Dagmar Lastovecká. Spolu s ní byli na tuto funkci navrženi současný místopředseda Ivan Langer a poslanci Petr Nečas a Marek Benda. Účastníci setkání se dále shodli na tom, že jediným možným východiskem ze současné politické situace v České republice je navrhovaná varianta vytvoření vládní superkoalice. Zcela zatím odmítají i zrušení opoziční smlouvy.

Podle Rumla se opoziční smlouva mezi občanskými a sociálními demokraty mění v koaliční Rozhodnutí premiéra Miloše Zemana rekonstruovat kabinet až po prosincovém kongresu Občanské demokratické strany považuje předseda Unie svobody Jan Ruml za důkaz, že opoziční smlouva mezi občanskými a sociálními demokraty se mění v koaliční. Zeman oznámil, že s případnou výměnou některých ministrů počká až na výsledky prosincového kongresu Občanské demokratické strany, která mu sestavení vlády umožnila povolební smlouvou. "To je takový podivný vazalský vztah těchto dvou politických stran, který si nedokážeme vysvětlit jinak, něž že je omezena suverenita jednotlivých politických stran. To je jasné spojení, které vyplývá s opoziční smlouvy, kterou už lze nazvat smlouvou koaliční," řekl po jednání vedení unie Ruml. Unie společně s dalšími stranami čtyřkoalice nabídla Občanské demokratické straně vytvoření pravostředové vlády. Podle Rumla by ale Občanská demokratická strana byla připravena jednat o vládě se čtyřkoalicí snad jen v případě, že by jí to sociální demokracie dovolila.

Unie svobody chce vytvořit čtyřkoaliční stínovou vládu Vytvoření stínové vlády čtyřkoalice hodlá iniciovat Unie svobody. Pokud s tím budou souhlasit i její koaliční partneři KDU-ČSL, ODA a DEU, měly by se obrysy stínového kabinetu podle šéfa unionistů Jana Rumla objevit do konce roku. Není vyloučeno, že pokud vznikne, budou v jejich řadách i nestraníci. Čtyřkoalice se musí také domluvit, jakým způsobem vybere stínového premiéra. "Každá stínová vláda musí mít svého premiéra a to bude ten člověk, který po vítězných volbách usedne do této funkce," řekl novinářům Ruml. Kdo jím bude, zůstává tajemstvím. Žádná jména kandidátů prý nepadla ani na jednání vedení unie. Sám Ruml už do stínového kabinetu nechce. O vytvoření stínové vlády se už v unii a v KDU-ČSL několikrát uvažovalo, zatím ale bez konkrétního výsledku. Pokud tentokrát vznikne, bude to už druhý stínový kabinet na české politické scéně. Ten první totiž postavila ODS.

Iniciativa Impuls 99 přivítala výzvu bývalých studentů Občanská iniciativa Impuls 99, která v létě vyzvala k diskusi o směřování společnosti deset let po listopadu 1989, podpořila výzvu představitelů bývalého studentského hnutí "Děkujeme, odejděte". Ve výzvě adresované zejména předsedovi Poslanecké sněmovny Václavu Klausovi a premiérovi Miloši Zemanovi bývalí studenti doporučují současné politické reprezentaci odchod ze scény. Impuls uznává, že o politicích v demokracii rozhodují především volby, ale zdůrazňuje, že by "měli být sami schopni rozpoznat, kdy své zemi přestali prospívat". Impuls připojením ke studentské výzvě nechce podle prohlášení vyvíjet nátlak, který by obcházel demokratické mechanismy, ale apeluje na odpovědnost "předáků největších stran" za osud této země. Té by "prospěli nejvíce tím, že by uvolnili svá místa dynamičtějším a méně zprofanovaným politikům, kteří by se mohli pokusit obnovit důvěru občanů v demokratickou politiku". Zatímco například Zeman v souvislosti s iniciativou šestice exstudentů hovořil kriticky o pubertálnosti, prezident Václav Havel, kterému výzva není určena, řekl, že jí dobře rozumí.

Nuceně nasazené znepokojuje prodlužování jednání o odškodnění Svaz nuceně nasazených vyjadřuje vážné znepokojení nad prodlužováním jednání o odškodnění za nucenou a otrockou práci v Německu za druhé světové války. "Původně uvažovaný záměr rychlého řešení této otázky ztrácí postupně humanitární smysl," řekl na konferenci okresních organizací Svazu nuceně nasazených v Havlíčkově Brodě jeho místopředseda Karel Růžička. "Domníváme se, že odškodnění má plnit nejen funkci materiální, ale také mravní. Bohužel německá strana se snaží různými omezeními jednání prodlužovat a tím snižovat počty obětí," doplnil místopředseda Svazu nuceně nasazených Karel Horák. Svaz nesouhlasí ani s posledním návrhem německých podniků a spolkové vlády, které nabídly ve středu na společném jednání v Bonnu kompenzaci za utrpení "totálně nasazených" osm miliard marek (zhruba 152 miliard korun). Svaz nuceně nasazených požaduje částku deset až 12 miliard marek (přibližně 190 miliard korun), a odhaduje počet oprávněných žijících obětí nucených prací na šedesát tisíc.

Do jihočeské metropole se vrátil obraz Panny Marie Budějovické Procesí téměř tří set věřících provázelo z českobudějovické katedrály sv. Mikuláše do klášterního kostela Obětování Panny Marie obraz Panny Marie Budějovické. Po požehnání a mši, sloužené českobudějovickým biskupem Antonínem Liškou, byl obraz umístěn na oltář kostela. Na původní místo se po více než osmi letech vrátila kopie tohoto vzácného obrazu z 15. století, jehož originál byl z oltáře sejmut na jaře roku 1991. Od té doby na restaurování originálu a zhotovení jeho přesné kopie pracovali pražští malíři a restaurátoři Alois Martan a Jan Kubíček. Podle představitelů českobudějovického biskupství je restaurovaný originál Panny Marie Budějovické uložen na bezpečném místě. Gotický deskový obraz Panna Maria Budějovická (též Panna Maria klasová či Panna Maria s klasy), pochází z 15. století. Podle tradice přinesl mariánský obraz do města v roce 1410 měšťan a kupec Václav ze své cesty do Itálie. Obraz je rozdělen na dvě části; v horní je zobrazena Panna Maria jako mladá dívka s rozpuštěnými vlasy, oblečená do modrého pláště posetého klasy, ve spodní je pak nápis hovořící o zázracích Milostné Panny. Obraz provázela pověst o zázračné ochranné moci. Tento kult vyvrcholil v období třicetileté války, kdy se obyvatelé Budějovic na klasovou pannu obraceli jako na ochranitelku města před vojenskými vpády a symbol vítězící katolické víry.

Skanzen totality přivítal v Praze první pobavené návštěvníky Pobavené i nevěřícné pohledy návštěvníků provázely otevření Skanzenu totality v dolní části Václavského náměstí. Mačkající se nedočkavce přivítal nejen zpěv pionýrů, ale i veksláci, milicionáři a příslušníci Veřejné bezpečnosti. Ti se během happeningové akce museli potýkat s demonstranty, zatímco nad celým miniměstečkem vyzýval rudý transparent, aby se "proletáři všech zemí" spojili. Návštěvníci skanzenu mohli nakouknout do poloprázného řeznictví nebo do umakartového automatu Koruna, kde slibovali "limo" za šedesát haléřů nebo "turka" za čtyřicetník. Zájemci se mohli také pokusit získat devizový příslib nebo si znovu vyplnit přihlášku do SSM nebo dokonce KSČ. Z reproduktorů zněly nejen nahrávky komunistických písní a úryvky projevu bývalého komunistického generálního tajemníka Milouše Jakeše "Kůl v plotě", ale také živé vystoupení kapely Potěmkinova vesnice. Při odchodu z panoptikálního prostředí měli návštěvníci šanci dostat v narážce na listopadové zvonění klíče s vyraženým datem 17. listopadu 1999 a nápisem Deset let poté.

A ještě krátce o počasí. Bude polojasno až oblačno a ojediněle, na východě území a v horských oblastech místy sněhové přeháňky. Denní teploty - 2 až plus 2 stupně. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů minus tři stupně Celsia.

Tolik zprávy Rádia Praha.