Zprávy neděle, 21. února 1999

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Eva Petržílková. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobně :

Jan Ruml jednoznačně odmítl spolupráci Unie svobody se současnou ČSSD

Předseda Unie svobody Jan Ruml považuje za nemožné být ve společné vládě se současnou sociální demokracií. Jak řekl v sobotním projevu k delegátům třetího republikového shromáždění Unie svobody v Nymburce, strana musí zůstat liberální a tyto programové principy nesmí opustit. Dvoudenní jednání v Nymburku by podle Rumla mělo být podnětem, který promění zatím pasivně vzdorující Unii svobody v aktivní politickou sílu.

Václav Klaus vybídl Unii svobody, aby zvážila spolupráci s ODS

Shromáždění Unie svobody v Nymburku se zúčastnil jako host také předseda ODS Václav Klaus. Ten ve svém projevu otevřeně vybídl Unii svobody, aby zvážila možnou budoucí spolupráci obou stran. Ta by podle něj mohla zastavit "neblahý socialistický experiment" vlády sociální demokracie. Řekl dále, že ODS nebude blokovat zlepšení vztahů s Unií svobody. Konkrétní návrh či projekt možného sblížení z obou stran nepředložil s poukazem na to, že by to bylo předčasné. Vyjádřil ale přesvědčení, že kroky ke zlepšení vztahů by musely učinit obě strany.

Šéfové čtyřkoalice jsou pro další pokračování spolupráce

Předsedové KDU-ČSL, ODA a Demokratické unie v sobotu vyzvali delegáty Republikového shromáždění Unie svobody k další spolupráci v rámci čtyřkoalice. Pro její další existenci je v zásadě i šéf Unie svobody Jan Ruml. Podle něj čtyřkoalice vytváří předpoklady ke shodě na postupu při prosazování konkrétních řešení.

Podle šéfa lidové strany Jana Kasala nebyl vznik čtyřkoalice pouhou účelovou záležitostí k získání senátorských křesel. Koalice čtyř pravicových stran měla zabránit, aby ODS a ČSSD spojené opoziční smlouvou oslabily roli menších politických stran. "Chtěli jsme nabídnout občanům možnost, jak se tomuto zúžení na dvě politické strany bránit," konstatoval Kasal.

"Závisí na vás, zda v naší zemi vznikne třetí politická síla, která se nebude jen ucházet o zbytky voličských hlasů, ale která bude mít ambici v naší zemi vládnout," vyzval unionisty předseda ODA Daniel Kroupa. Má-li se podle něj podařit záměr, s nímž byla Unie svobody založena, musí mít její vedení širší horizont a daleko větší politickou fantazii, než tomu bylo dosud.

Dosavadní aktivity čtyřkoalice chválil i předseda DEU Ratibor Majzlík. Podle něj je nyní třeba určit společné politické zadání a připravit se na volební vítězství. Majzlík současně unionisty pochválil za "zásadovost", díky níž nepodlehli loni v létě nabídkám ČSSD na vstup do vlády.

Zeman: Když NATO zasáhne v Kosovu, přispěje ČR humanitární pomocí

Pokud se NATO rozhodne vojensky zasáhnout v Kosovu, trvá nabídka české vlády na poskytnutí humanitární pomoci v podobě vojenské nemocnice a zapojení dopravního letadla Tu-154 pro dopravu raněných. Novinářům to řekl v sobotu v Brně premiér Miloš Zeman v reakci na nepodepsání mírové dohody mezi představiteli kosovských Albánců a srbské vlády na zámku Rambouillet u Paříže. Nepodepsání mírové dohody ve stanovené lhůtě podle něj neznamená žádnou změnu v nabídce, kterou česká vláda vyslovila před dvěma měsíci. "Samozřejmě, že bychom si přáli, aby výsledky jednání na zámku Rambouillet skončily pozitivně," zdůraznil Zeman.

Generál Jiří Šedivý ukončil návštěvu Spojených států

Náčelník generálního štábu české armády generál Jiří Šedivý ukončil návštěvu Spojených států. Před odletem se setkal s náčelníky generálních štábů pozemního vojska Reimerem a vojenského letectva Ryanem. Hovořil s nimi o situaci v Kosovu. Česká republika je podle něj připravena vyslat do oblasti polní nemocnici, nasadit transportní letouny a vyslat malý štábní oddíl. Podle generála Šedivého američtí představitelé nenastolili při jednáních problémy, které by mohly naší zemi zabránit ve vstupu do NATO plánovaném na 12.března.

Vicepremiér Rychetský bude v Izraeli jednat o židovských restitucích

Problematika restitucí majetku Židů, kteří se stali obětí holocaustu, bude hlavním tématem rozhovorů vicepremiéra Pavla Rychetského při jeho třídenní návštěvě Izraele, kterou zahájí v neděli. Během cesty by se měl Rychetský mimo jiné setkat s generální prokurátorkou státu Izrael Ednou Arbelovou a s izraelským prezidentem Ezerem Weizmanem.

Velvyslanec USA odmítl spekulace o liknavosti českých úřadů

Spekulace o uzavření ambasády USA v Praze kvůli údajně liknavé práci českých úřadů odmítl v sobotu americký velvyslanec John Shattuck. Spolupráce mezi českými vládními orgány a americkým velvyslanectvím při řešení bezpečnostních otázek je vynikající, uvedl v prohlášení, které obdržela ČTK. Deník Právo s odvoláním na diplomatický zdroj z ambasády v sobotu uvedl, že Americké velvyslanectví v Praze bylo ve čtvrtek dočasně uzavřeno kvůli dlouhodobě liknavému přístupu českých úřadů k bezpečnostním požadavkům Spojených států. Také policejní mluvčí Ivana Moosová týž den tyto informace deníku Právo odmítla.

Franz Neubauer vyhrožuje německé i české vládě žalobami

Německé i české vládě v sobotu pohrozil žalobami předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Franz Neubauer. Bonn kritizuje za nedostatečné zastupování zájmů sudetských Němců a Prahu za trvání na poválečných Benešových dekretech. Chystané odškodnění obětí nucených prací sice uvítal, ale požaduje, aby byli odškodněni i všichni poškození na německé straně.

Rusky mluvící muži přepadli řidiče kamiónu

Neznámí pachatelé přepadli na dálničním odpočívadle v Hustopečích na Břeclavsku kamión s léky. Kamión pachatelé odvezli na neznámé místo a řidiče dva dny věznili v domku u Jihlavy. Informovaly o tom Česká televize a televize Nova. Řidiče slovenského kamiónu, který jel z Maďarska do severních Čech, přepadli podle řidičovy výpovědi dva maskovaní rusky mluvící muži na odpočívadle v okamžiku, kdy tu zastavil kvůli poruše vozu. Řidič i kriminalisté podle televize předpokládají, že si lupiči kamión vyhlédli už na hraničním přechodu v Lanžhotě.

Policie zadržela 53 uprchlíků z Kosova

Třiapadesátičlenná skupina běženců z Kosova se v sobotu pokusila nelegálně přejít ze Slovenska do České republiky přes nejvyšší horu jižní Moravy 912 metrů vysoký Velký Lopeník. Ve skupině bylo 17 žen a deset dětí, nejmladšímu bylo deset měsíců. Běženci vypověděli, že jejich cesta vedla autobusem z Prištiny do Bulharska, Maďarska a přes Slovensko do České republiky. Cíl jejich cesty byl v Německu. Nikdo z nich nepožádal v ČR o azyl.

Většina lidí do 35 let by uvítala omlazení české politické scény

Naprostá většina lidí ve věku do 35 let, přesně 82 procent, by uvítala omlazení české politické scény. O charakteru současné politiky si většina mladých lidí nedělá iluze, neboť 70 procent z nich považuje politiku za špínu a politiky za prospěcháře. Vyplývá to z výsledků šetření, které pro Český rozhlas a Českou televizi ukutečnilo Středisko empirických výzkumů.

Ventura: Chci, aby všichni věděli, že rock si přál Havel

Nově zvolený guvernér amerického státu Minnesota Jesse Ventura, který se má v dubnu setkat s prezidentem Václavem Havlem při jeho cestě do Spojených států, prohlásil, že Havel si přeje, aby při setkání zněla rocková hudba. Ventura zdůraznil, že chce, aby všichni věděli, že nápad s rockovou hudbou není jeho, nýbrž prezidentův. "Řekl jsem svým pracovníkům, aby rozhlásili, že Jesse Ventura nedělá nic pro to, aby prezidenta České republiky nutil do rockové hudby," řekl guvernér podle internetového vydání listu The Detroit News.

Unicef chce informovat o významu jódu pro lidské zdraví

Nedostatek jódu v potravě ohrožuje zejména děti, protože způsobuje špatný vývoj centrálního nervového systému a může vést až k poškození intelektu. Na kritické hodnotě příjmu jódu však je v ČR pětina dospělých a desetina dětí, řekla v sobotu ČTK Rosa Šimberská z Českého výboru Dětského fondu OSN Unicef. To je podle ní také důvod, proč fond vyhlásil 4.březen Dnem jódu v ČR. "Tímto dnem zahájíme rozsáhlou informační kampaň, v níž budeme informovat o významu jódu a o možnostech, jak mít v potravě tohoto stopového prvku dostatek," vysvětlila.

Národní galerie získala Slavíčkův obraz U nás v Kameničkách

Známý obraz Antonína Slavíčka U nás v Kameničkách z roku 1904, pastel Pod Letnou od téhož autora a vzácné dílo Vojtěcha Preissiga Pavouci získala do svého fondu Sbírka moderního a současného umění Národní galerie v Praze. Všechna tři díla jsou k vidění ve stálé expozici českého moderního umění ve Veletržním paláci.

Výběr z tisku

Pokud by Unie svobody vstupovala do koalice, měla by se podle 35 procent občanů spojit s KDU-ČSL. Jako dalšího optimálního koaličního spojence pro unii vidí 30 procent občanů ODS a 21 procent ČSSD. Čtvrtina dotázaných zároveň doporučuje unii vystoupit ze čtyřkoalice s KDU-ČSL, ODA a DEU. Vyplynulo to z průzkumu agentury Sofres-Factum, který byl zveřejněn v sobotním vydání deníku Mladá fronta Dnes.

Pouze 11 lůžkových zdravotnických zařízení s 289 lůžky by mělo být v důsledku výběrových řízení zrušeno. Zemským novinám a deníku Slovo to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Pavel Verner. Potvrdil dále, že tato zařízení budou transformována na zařízení jednodenní ambulantní péče.

Agentura Producentské centrum Profil, které sociální demokracie zaplatila na zajištění loňské kampaně před senátními volbami blíže nezveřejněnou sumu peněz, připravila této straně horké chvíle. Napsal to deník Mladá fronta Dnes s tím, že se ČSSD dodnes nedočkala jejího vyúčtování a marně se také snaží s firmou ukončit spolupráci.

Nástupnický vůz po felicii by se podle Zemských novin a Slova mohl jmenovat Scintilla nebo Sagitta. Tato latinská označení pro jiskru a šíp totiž přihlásila Škoda Auto minulý rok na Úřadě průmyslového vlastnictví jako své ochranné známky pro názvy vozidel, uvedly listy.

Z kultury

Čtvrtý ročník festivalu poezie a přednesu s názvem Seifertovy Kralupy 1999 vyhlásila v těchto dnech spolu s Lyrou Pragensis radnice v Kralupech nad Vltavou. Literární soutěže se může zúčastnit každý, kdo do termínu uzávěrky zašle 200 veršů vlastní dosud nepublikované tvorby na adresu pořadatelů. Alespoň jedna báseň však musí být ve formě sonetu.

Sedm koncertů je na programu 8.velikonočního festivalu duchovní hudby, který se uskuteční od 28.března do 11.dubna v katedrále sv.Petra a Pavla. Každoročně je zahajovacím dnem Květná neděle a program úvodního koncertu tvoří Dvořákovo oratorium Stabat mater. Letos zazní v podání Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a Českého filharmonického sboru se sólisty sopranistkou Henriettou Lednárovou, mezzosopranistkou Martou Beňačkovou, tenoristou Valerijem Popovem a basistou Gustávem Beláčkem.

Centrem hlavního města prošel masopustní průvod

Pohled na masopustní průvod, který uspořádali členové Společnosti svatého Jana pod Skalou pečující o postiženou mládež a pražského Hucul Clubu, se naskytl v sobotu návštěvníkům centra Prahy. Průvod tvořilo zhruba dvacet svěřenců Společnosti svatého Jana pod Skalou v historických kostýmech a dva jezdci na huculech. V čele průvodu nesli účastníci figurínu symbolizující slovanskou bohyni Morenu. Tu poté "utopili" ve vltavských vodách.

Sport

Hokejisté Vsetína zvítězili ve 43. kole Staropramen extraligy na ledě Slavie 5:2 a upevnili si postavení v čele tabulky. Zlín porazil Karlovy Vary 8:2, Opava prohrála se Spartou 0:4, Vítkovice zvítězily nad Jihlavou 5:1, České Budějovice remizovaly s Pardubicemi 2:2 a Plzeň zdolala Kladno 3:1.

Česká tenistka Jana Novotná postoupila do finále turnaje v Hannoveru po vítězství nad Ruskou Lichovcevovou 7:6 a 6:4.

Volejbalisté Českých Budějovic zvítězili v extraligovém utkání nad týmem Odolena Vody 3:0.

V lize žen porazily volejbalistky Ostravy Střešovice také 3:0.

Předpověď počasí

Na území České republiky bude v neděli převážně oblačno až zataženo, místy déšť nebo déšť se sněhem, na horách sněžení. Nejvyšší denní teploty +1 až +5 stupňů Celsia, v 1000 metrech na horách kolem kolem nuly. Západní až jihozápadní vítr 3-7 metrů za vteřinu.

Tolik zprávy Radia Praha.