Zprávy neděle, 22. března 1998

Vítejte při sledování zpravodajské relace Radia Praha, kterou dnes připravila Renata Prátová.

A nyní podrobně:

Podle Karla Machovce je sociálnědemokratická aféra provokací

Skandál sociální demokracie spojený s jednáním jejích stranických špiček se švýcarskými podnikateli českého původu je podle někdejšího místopředsedy strany Karla Machovce provokací. Jak uvedl na páteční tiskové konferenci v Praze, na tuto možnost ho už v době jednání upozornil jeho stranický kolega Jaroslav Bašta, a proto Machovec na konci roku 1996 originál zápisu ze setkání vlastnoručně spálil. Udělal to proto, aby se dokument nedostal do nepovolaných rukou a nebyl použit ve vnitrostranickém boji. V pořadu České televize Nadoraz, který aféru odstartoval, chyběla podle Karla Machovce jedna závažná informace. Připustil pouze, že úvodní část dokumentu zhruba odpovídá původnímu rukou psanému zápisu ze schůzky, nikoli však další body, které konkrétně hovoří o výměně vládních křesel a dalších důležitých funkcí za půjčku sociální demokracii. "Toto moje vyjádření je z tohoto záznamu jaksi odstraněno, respektive není to v tom záznamu uvedeno," dodal Karel Machovec. Někdejší místopředseda ČSSD také odmítl, že by mohl být v souvislosti se svým vystoupením v této záležitosti vydírán.

Jan Vízek podle Karla Machovce nabízel ČSSD i materiály proti ODS a ODA

Bývalý místopředseda ČSSD Karel Machovec uvedl v pátek v Moskvě ještě před svým návratem do České republiky, že čechošvýcarský podnikatel Jan Vízek nabízel sociální demokracii před třemi roky kompromitující materiály o Občanské demokratické straně a Občanské demokratické alianci. V rozhovoru pro ČTK a agenturu Epicentrum Karel Machovec řekl, že o personálních požadavcích za finanční podporu ČSSD se na schůzce vedení ČSSD se švýcarskými podnikateli vedenými Vízkem v Bamberku nehovořilo. Nabídka finanční pomoci sociální demokracii podle něho na jednání zazněla.

Miloš Zeman tvrdí, že aféra ČSSD je v zájmu Unie svobody

Předseda sociální demokracie Miloš Zeman je přesvědčen, že kampaň spojená s jednáním špiček jeho strany s česko-švýcarskými podnikateli je v zájmu Unie svobody. Jak v pátek uvedl, unie, v jejímž čele stojí někdejší ministr vnitra Jan Ruml, může disponovat kompromitujícími materiály na vydíratelné osoby i ze sociální demokracie. Miloš Zeman prý řediteli BIS Karlu Vulterinovi dal ve čtvrtek v tomto smyslu souhlas k vyšetřování členů ČSSD. Za vydíratelného konkrétně označil pouze Čechošvýcara Jana Vízka, který je důležitou postavou v této kauze, žádného sociálního demokrata však neuvedl.

Předseda Unie svobody Jan Ruml podíl své strany na rozpoutání aféry jednoznačně odmítl. Výrok Miloše Zemana, že kampaň proti ČSSD je v zájmu Unie svobody, označil za absurdní. Podle jeho slov není Bamberská aféra sociální demokracie v zájmu nikoho, kdo stojí o stabilitu v této zemi a kdo chce obstát v nadcházejících volbách korektním střetem programů a idejí.

Šéf Občanské demokratické strany Václav Klaus přivítal, že se předseda sociálních demokratů nedomnívá, že za skandálem kolem jednáním špiček ČSSD s česko-švýcarskými podnikateli stojí zástupci ODS.

BIS je zpravodajská služba a nemůže vést vyšetřování

Bezpečnostní informační služba nemůže podle svého mluvčího Jana Šubrta v případě údajné dohody mezi ČSSD a čechošvýcarskými podnikateli vést vyšetřování, neboť to není v její pravomoci. Jan Šubert to řekl s tím, že veškeré informace, které BIS získá, předá ministrovi vnitra a nikoli předsedovi sociální demokracie a Poslanecké sněmovny Miloši Zemanovi. Ten totiž v pátek uvedl, že mu ředitel BIS Karel Vulterin přislíbil, že tajná služba uzavře záležitosti během jednoho měsíce.

Předsednictvo ČSSD doporučilo svým členům hlasovat pro NATO

Předsednictvo České strany sociálně demokratické se v pátek po celodenním jednání ztotožnilo se závěry svého poslaneckého klubu, když doporučilo svým členům, aby podpořili přistoupení České republiky k Severoatlantické smlouvě. Oznámil to místopředseda sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek s tím, že hlasování o této záležitosti bylo takřka jednomyslné. Předsednictvo navíc podle Lubomíra Zaorálka konstatovalo, že poslanecký klub udělal maximum pro prosazení referenda do českého ústavního pořádku v souvislosti se vstupem České republiky do NATO. "Udělali jsme vše, co bylo možné pro splnění tohoto závazku, protože jsme několikrát předložili ústavní zákon o referendu. Pokaždé jsme byli, bohužel, v Poslanecké sněmovně odmítnuti," dodal Lubomír Zaorálek.

Senát k polní nemocnici do Iráku a k Tibetu

Senát v pátek vyslovil souhlas s vysláním polní vojenské nemocnice, která by měla podpořit mezinárodní síly při případné donucovací akci proti Iráku. Tento návrh vlády musí ještě schválit Poslanecká sněmovna. Senát dále schválil rezoluci proti porušování lidských práv v Číně a Tibetu. Oficiálně tak prohlásil, že Čína soustavně porušuje základní lidská práva a čínské orgány pokračují v zatýkání a mučení čínských a tibetských politických aktivistů. Senátoři v rezoluci vyzvali čínskou vládu, aby propustila všechny politické vězně a vězně svědomí v Číně i Tibetu a zastavila politiku směřující k potlačení tibetského národa, zejména hromadné přesuny svých obyvatel do Tibetu. Senátoři v pátek také schválili zákon o veřejných zakázkách v původním znění, který přijala Poslanecká sněmovna.

Španělská vláda podpořila přijetí ČR, Polska a Maďarska do NATO

Španělská vláda v pátek podpořila přijetí České republiky, Polska a Maďarska do Severoatlantické aliance a předala parlamentu k projednání dokumenty, které jejich přičlenění mají umožnit. Oznámila to agentura EFE. Rozšíření NATO o zmíněné státy už ratifikovaly Kanada, Dánsko a Norsko. Jak oznámily nejmenované oficiální zdroje, španělská vláda vyzvala parlament k urychlenému projednání, aby tak prokázala, že Madrid přistupuje k rozšíření NATO směrem na východ bez výhrad.

V Praze podepsáno memorandum mezi 13 evropskými zeměmi a Phare

Představitelé organizací na podporu obchodu ze 13 zemí střední a východní Evropy a zástupci programu Phare v pátek v Praze podepsali memorandum o výměně obchodních informací. Oznámila to generální ředitelka agentury Czechtrade Judita Štouračová, která dohodu podepsala za českou stranu. Na zmíněný multinárodní informační systém bude z prostředků Evropské unie pomocí programu Phare uvolněno 10 miliónů ECU. Z toho polovina půjde na obchodní informační systém, třetina na porozumění obchodním politikám zemí a šestina na financování institucí, studií a rozvoj systému.

ODA požaduje zrušení dovozní kvóty jablek ze zemí EU

Úřadující předseda ODA Daniel Kroupa napadl lednové rozhodnutí české vlády o omezení dovozu jablek ze zemí Evropské unie a označil je za chybné. Vláda by podle pátečního stanoviska politické rady aliance měla své rozhodnutí zrušit. Dá tak najevo domácí veřejnosti i zemím Evropské unie, že má vůli řešit vztahy s unií jinak než jednostrannými kroky, které neodpovídají duchu asociační dohody.

Josef Lux věří, že se ve sporu s EU podaří nalézt kompromis

Místopředseda vlády a ministr zemědělství Josef Lux věří, že se podaří nalézt kompromisní řešení sporu kolem českého dovozu jablek z Evropské unie. Na páteční tiskové konferenci v Uničově na Olomoucku tak reagoval na čtvrteční prohlášení představitelů EU, že napjaté vztahy mezi evropskou patnáctkou a Českou republikou může česká vláda napravit pouze zrušením sporné dovozní kvóty na jablka. Zopakoval, že rozhodnutí české vlády o zavedení dovozní kvóty je ekonomicky zdůvodnitelné, protože do České republiky se loni dovezlo zhruba 45 tisíc tun jablek, což představovalo 50 procent tuzemské spotřeby. Polovina domácí produkce proto podle jeho slov nebyla prodejná na trhu, jelikož EU stanovila minimální dovozní cenu, která má prohibitivní charakter.

ODS nepodpoří odvolání Romana Češky, ale chce zrušit FNM

Občanská demokratická strana nepodpoří podle svého předsedy Václava Klause návrh sociálních demokratů na odvolání šéfa Fondu národního majetku Romana Češky. Václav Klaus však prohlásil, že ODS bude usilovat o zrušení fondu jako takového, protože jeho další existence je zbytečná.

Privatizace bank by mohla podle Karla Ledvinky skončit do ledna 1999

Tři velké domácí banky by mohly být privatizovány do ledna 1999 bez ohledu na výsledek červnových parlamentních voleb, uvedl v pátek předseda bankovní komise Poslanecké sněmovny Karel Ledvinka. Jak dále řekl, vítěz voleb, ať už bude jakýkoli, bude muset dokončit privatizaci Komerční banky, České spořitelny a Československé obchodní banky, aby podnítil rychlé ozdravení ekonomiky.

Ministr Moos podepsal leteckou dohodu mezi ČR a Británií

Ministr dopravy a spojů Petr Moos v pátek podepsal mezivládní dohodu o leteckých službách mezi Českou republikou a Británií. Britskou stranu zastupoval velvyslanec v České republice David Broucher. Nová dohoda nahrazuje smlouvu uzavřenou v roce 1975 a reaguje na změny v civilním letectví a politice v naší zemi, rozdělení federace a liberalizaci podmínek v podnikání. Smlouva umožňuje oběma stranám létat z jakýchkoliv bodů z České republiky do Británie a naopak. Za českou stranu jsou určeným dopravcem České aerolinie, za britskou stranu British Airways a British Midland.

Vlády podle ČSSD a SPD při naplňování deklarace chybovaly

Němečtí a čeští sociální demokraté, kteří ve čtvrtek a v pátek jednali v Praze, konstatovali, že česká i německá vláda se při zřizování institucí uvádějících do života česko-německou deklaraci dopustily chyb. Podle společného prohlášení z jednání, jehož se účastnily delegace předsednictev a poslanců ČSSD a SPD, jsou obě vlády odpovědné za nepříznivé reakce, které následně vznikly na obou stranách. Podle prohlášení ocenili němečtí a čeští sociální demokraté dosavadní výsledky česko-německého Fondu budoucnosti. "Konstatují, že bylo dosaženo společného cíle ČSSD a SPD, že bylo zaručeno přímé odškodnění obětí nacismu. Obě strany vyzvaly správní radu fondu, aby natrvalo zabezpečila služby českým obětem nacismu," píše se v prohlášení.

Vláda o veřejné správě a dalších dovozních agrárních kvótách

Vláda projedná na pondělním zasedání v Praze další postup při reformě veřejné správy, jejíž úroveň a fungování v České republice kritizoval hodnotící materiál Evropské unie. Bude se také zabývat návrhem na stanovení celní sazby a celní kvóty pro dovoz slunečnicových semen, která se používají pro lisování slunečnicového oleje. Podobné kvóty zavedené na dovoz jablek vyvolal spor s Evropskou unií. Na programu je rovněž řada materiálů, které podávají výsledky kontrol v různých organizacích. Nejvyšší kontrolní úřad předloží zprávu o kontrole likvidace vybraných státních podniků vnitřního obchodu, dále zprávu o kontrole prostředků státního rozpočtu určených na podporu bytové výstavby, na ochranu ovzduší a na investiční výdaje České správy sociálního zabezpečení.

Do České republiky přijíždí představitel NATO Andrew B.Gough

Zástupce náčelníka štábu vrchního velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE) kontraadmirál Andrew B.Gough dnes přijíždí na čtyřdenní návštěvu do České republiky. Gough je tvůrcem koncepční politiky vůči velitelstvím podřízeným SHAPE a na pracovní úrovni zastřešuje integraci tří zemí pozvaných do NATO včetně České republiky. Kontraadmirál by měl se zástupci české strany hovořit o otázkách spojených s krizovým řízením a civilním nouzovým plánováním, s dokončením reformy české armády a se systémem obranného plánování, který bude kompatibilní s požadavky Severoatlantické aliance.

Koruna by neměla dále posilovat

Česká koruna by podle viceguvernéra České národní banky Jana Víta neměla dále posilovat nad hladinu 18,50-18,60 korun za marku. Pokud by koruna měla tendenci neustále posilovat, vytvářela by se podle jeho názoru nebezpečná situace z hlediska zvýšení schodku obchodní bilance, platební bilance a nahrání útoku na korunu. Jan Vít dodal, že rozdíl mezi výší úrokových sazeb v tuzemsku a v zemích hlavních obchodních partnerů je stále dost vysoký a vede sám o sobě k reálnému zhodnocování koruny.

Národní banka zvedla dvoutýdenní repo sazbu na 15 procent

Česká národní banka (ČNB) v pátek zvedla klíčovou dvoutýdenní repo sazbu, která slouží k odčerpávání likvidity z trhu, o 0,25 procentního bodu na 15,0 procenta. Oznámil to šéfdealer ČNB Tomáš Kvapil. Bankovní rada ČNB se rozhodla ve čtvrtek zvýšit krátkodobou repo sazbu, aby oslabila sílící inflační tlaky a další nezdravé tendence v hospodářství jako deficit veřejných financí. V prohlášení uvedla, že přetrvávání negativních ekonomických faktorů povede ke zpřísnění měnové politiky, ovšem po zlepšení hospodářského vývoje zváží "úměrné snížení" úrokových sazeb.

Schodek obchodní bilance ČR za první dva měsíce 8,1 miliardy Kč

Obchodní bilance České republiky vykázala za leden až únor 1998 schodek 8,1 miliardy korun, což je o 16,3 miliardy Kč méně než ve stejném období předchozího roku. Dovoz vzrostl za první dva měsíce meziročně o 20,8 procenta, vývoz se zvýšil o 42,9 procenta. Předběžné údaje o vývoji zahraničního obchodu v pátek ČTK poskytl Český statistický úřad.

Soud ukončil projednávání vraždy Súdánce

Městský soud v Praze v pátek ukončil projednávání případu loňského listopadového útoku na dvojici Sudánců, který skončil smrtí jednoho z nich a těžkým ublížením na zdraví druhého, s tím, že v pondělí vyhlásí rozsudek nad oběma obžalovanými. Státní zástupkyně požadovala ve své závěrečné řeči pro Petra Zborníka, obžalovaného z vraždy, z rasových motivů a těžkého ublížení na zdraví, trest odnětí svobody v rozsahu od třinácti a půl do patnácti let.

V březnu mírně poklesla důvěra ve vládu, Senát i sněmovnu

Pokles důvěry občanů zaznamenala v březnu vláda, Senát i Poslanecká sněmovna. Současně s poklesem důvěry vzrostl počet těch, kteří těmto třem ústavním institucím nedůvěřují. Podle pravidelného průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění naopak nenastaly žádné podstatné změny v důvěře občanů v prezidenta republiky. Ten se nyní těší důvěře 62 procent občanů. Před měsícem to bylo procent 61. Tošovského vládě důvěřuje 47 procent respondentů, což je o tři procenta méně než v únoru, kdy byla důvěra této vládě zjišťována poprvé. Na 47 procent také vzrostla nedůvěra v tuto vládu. U obou komor českého parlamentu zaznamenal průzkum od minulého měsíce pokles důvěry o pět procent.

J. Suchý a J. Molavcová hráli v Paříži pro Asociaci Olgy Havlové

Ve prospěch Asociace Olgy Havlové ve Francii vystoupili ve čtvrtek večer v Českém centru v Paříži Jiří Suchý a Jitka Molavcová v pořadu, který vzpomínal na začátky divadla Semafor a také představoval jeho současnou podobu. Výtěžek z představení, které se bude opakovat ještě v sobotu, je určen ve prospěch Domova svaté rodiny pro postižené děti v Praze na Petřinách. Předsedkyně Asociace Olgy Havlové Kamila Janotová-Leclerková vyzdvihla, že Jiří Suchý s Jitkou Molavcovou vystoupili bez nároku na honorář. Jejich vystoupení následuje po obdobné úspěšné akci Asociace Olgy Havlové, která loni v květnu pozvala do Paříže divadlo Járy Cimrmana. Představení divadla přinesla 26.000 franků škole pro postižené děti ve Stochově u Kladna.

Ze sportu:

V předehrávce 20. kola první fotbalové ligy zvítězily v pátek Drnovice nad Brnem 4:0.

V pátečních úvodních čtvrtfinálových střetnutích play off hokejové extraligy zvítězil Vsetín nad Pardubicemi 7:0, Vítkovice nad Litvínovem 5:2, Třinec nad pražskou Slávií 4:3 a Sparta podlehla Plzni 2:3 až po samostatných nájezdech. V normální hrací době skončilo střetnutí nerozhodně 2:2.

A ještě krátce o počasí:

Na území České republiky je dnes oblačno, občas sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty nula až 4 stupně Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.