Zprávy neděle, 22. listopadu 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Senátní volby

V České republice v sobotu skončily letošní senátní volby, v nichž se obměňovala jedna třetina horní komory Parlamentu. Přesně ve 14 hodin se zavřely dveře volebních místností v 27 obvodech, kde lidé odevzdávali hlasy jednomu z dvojice kandidátů postupujících z prvního kola senátních voleb, které se konaly před týdnem. Ačkoli Ústřední volební komise hodlá zveřejnit oficiální výsledky voleb v neděli, už v sobotu bylo jasné, že v ich zaznamenaly výrazný úspěch pravicové strany. Vítezná čtyřkoalice totiž získala 13 mandátů a Občanská demokratická strana devět. Sociální demokraté vybojovali pouze tři mandáty a komunisté dva.

Druhého kola letošních senátních voleb se zúčastnil pouze každý pátý volič. Ústřední volební komise oznámila, že v nich odevzdalo své hlasy 20,36 procenta. Ze všech dosavadních voleb po roce 1989 je to nejméně. Právo volit mělo ve druhém kole 2,665.043 občanů, ale využilo ho 542.660 voličů. Letošního prvního kola senátních voleb, které se před týdnem konaly současně s volbami komunálními, se zúčastnilo 42,37 procenta voličů.

Ač se při senátních a komunálních volbách nestalo nic, co by závažným způsobem průběh hlasování narušilo, ve volebních místnostech se opakovaly stále stejné drobné nedostatky. Podle zapisovatele Ústřední volební komise Václava Henycha, komisaři při kontrolách nacházeli například nesprávně zapečetěné volební urny či špatně postavené zástěny pro úpravu volebních lístků. "To jsou takové drobnosti, které se odstraní na místě a žádný problém z toho nikdy nevznikne," řekl Henych.

Jediné narušení jinak bezproblémového průběhu voleb na území hlavního města bylo v pátek zaznamenáno v Praze 10. Mluvčí pražské policejní správy Josef Šulcek ČTK řekl, že členové komise potřebovali přemístit náhradní urnu. Zdála se jim podezřele těžká, tak ji otevřeli a nalezli v ní malý balíček. Pro jistotu nechali obsah balíčku přezkoumat pyrotechniky. Ukázalo se, že v balíčku je pouze svazek klíčů.

Před sobotní šestnáctou hodinou Ústřední volební komise oznámila jméno prvního vítěze. Stal se jím senátor Richard Falbr, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, který kandidovat jako nezávislý za sociální demokracii.

Ze zajímavých volebních výsledků vyjmenujme například vítězství předsedy Unie svobody Jana Rumla v Praze 6, který výrazně porazil kandidáta Občanské demokratické strany, dosavadního senátora, pražského primátora Jana Koukala.

Obě nejsilnější politické strany Česká strana sociálně demokratická a Občanská demokratická strana, spojené opoziční smlouvou, získaly ve druhém kole voleb do Senátu dohromady třípětinovou ústavní většinu. Tou již obě strany disponují v Poslanecké sněmovně a mohou tak rozhodovat o změnách v Ústavě. Společně plánují změny volebního systému ve prospěch většinového způsobu, který dává více šancí velkým stranám, či omezení pravomocí prezidenta.

Také se středopravicovou čtyřkoalicí, tedy Křesťanskou a demokratickou unií-Československou stranou lidovou, Unií svobody, Občanskou demokratickou aliancí a Demokratickou unií, získala ODS ve druhém kole voleb do Senátu dohromady třípětinovou ústavní většinu.

Občanská demokratická strana, která v letošních volbách do Senátu obhajovala ve 27 obvodech celkem 12 křesel, získala pouze devět mandátů. Po volbách bude mít ODS v horní komoře parlamentu 26 zástupců, což oproti dosavadnímu stavu znamená ztrátu tří senátorů. Předseda ODS Václav Klaus soudí, že devět míst z 27, které v letošních senátních volbách získala ODS, odpovídají její reálné síle a postavení v České republice. Senátní volby podle něj znamenaly podporu pro pravicové strany, s čímž je předseda ODS spokojen. Sám je vděčný za "každé jedno křeslo pro ODS", lituje ale výsledků v některých obvodech.

Předseda ČSSD Miloš Zeman potvrdil, že některé neúspěšné kandidáty na senátorské křeslo i funkcionáře těch sociálnědemokratických organizací, které je do voleb nominovali, čeká ztráta stranických pozic. "Řada lidí v těch volbách propadla a bohužel oni propadli především kvůli sobě, nikoli kvůli sociální demokracii; chyba sociální demokracie spočívá v tom, že je na toto místa navrhla - v tomto smyslu by měly padat hlavy," řekl Zeman v rozhovoru pro ČTK a Český rozhlas.

Senátní volby, které skončily neúspěchem sociální demokracie, byly podle politického poradce prezidenta Jiřího Peheho referendem o tom, jak si sociálnědemokratická vláda počíná. Výsledky voleb podle něj poukazují na to, že se voličům jasně nelíbí její menšinové postavení a její opoziční smlouva s ODS. "Ve vyspělých demokraciích by po takovém fiasku v senátních volbách menšinová vláda sociální demokracie možná podala demisi," řekl Pehe ČTK. Při nynější politické kultuře v zemi se tomu však podle Peheho nejspíše nestane, i když prohru sociálních demokratů umocňuje i jejich neúspěch v komunálních volbách. Po senátních volbách je podle Peheho opoziční smlouva ČSSD a ODS otřesena.

Za obrovský úspěch považuje předseda Unie svobody Jan Ruml vítězství čtyřkoalice ODA, DEU, KDU-ČSL a Unie svobody, v letošních volbách do Senátu, neboť ze čtrnácti jejích adeptů na senátorské křeslo neuspěl ve druhém kole jen jeden. Podle Rumla byla čtyřkoalice tou správnou volbou. "Ukazuje se, že lidé na to slyší, když se dokážeme dohodnout," řekl Ruml. Zároveň sdělil, že čtyřkoalice postaví svého kandidáta na předsedu Senátu. Podle šéfa Unie svobody je neodradí ani fakt, že to zřejmě bude jen symbolický pokus.

Spontánní veselí, zpěv a přípitky charakterizovaly sobotní atmosféru v sekretariátu lidové strany, jejíž všech sedm kandidátů získalo ve druhém kole voleb křeslo senátora. Nelíčenou radost z volebního úspěchu celé čtyřkoalice i své strany netajil úřadující předseda KDU-ČSL Jan Kasal. "Byl bych špatný zastupující předseda strany, kdybych neměl radost," řekl Kasal ČTK. Zároveň však ujistil, že velmi dobrý pocit z voleb mu v nejmenším nekalí fakt, že se ODS a ČSSD přece jen podařilo získat v Senátu ústavní většinu. Osobně si nemyslí, že by bylo vhodné ústavní většinu v kterémkoliv orgánu zneužívat "k nějakým politickým čachrům".

Bývalý předseda KDU-ČSL Josef Lux označil výsledek druhého kola senátních voleb za vynikající, neboť v něm zvítězila čtyřkoalice. Současně soudí, že voliči v těchto volbách "odzvonili" opoziční smlouvě mezi ODS a ČSSD. "Spolu s úspěchem křesťanských demokratů v komunálních volbách je to vlastně potvrzení, že tady vyrostla alternativa současné politice sociálních demokratů, současné politice ODS," řekl ČTK Lux, který v září ze zdravotních důvodů odstoupil z čela lidové strany.

Spokojenost zavládla mezi představiteli Komunistické strany Čech a Moravy v jejich volebním tiskovém středisku poté, co se potvrdily informace, že dva ze tří komunistických kandidátů uspěli ve druhém kole senátních voleb. Tento výsledek není pro vedení strany žádným překvapením, neboť podle místopředsedy KSČM Miloslava Ransdorfa jen potvrzuje dlouhodobý trend, že komunistická strana je na vzestupu. "Je to mírný, ale soustavný vzestup. Nedá se očekávat, že by došlo k nějakému zásadnímu přelomu, ale rozhodně to stálé posilování pozic je realitou," řekl Ransdorf ČTK. Dodal, že jeho strana zažila v roce 1993 vnitrostranickou krizi, po níž nastala několikaletá stabilizace.

Agentury k senátním volbám v ČR

Za vítězství čtyřkoalice vesměs označují zahraniční agentury senátní volby v České republice. V prvních reakcích zaznamenávají značný neúspěch sociálních demokratů a slabší výsledek ODS. Agentura AP uvádí, že čtyřkoalice stran pravého středu hlasování vyhrála a že další opoziční formace - ODS - se umístila jako druhá. Výsledky jsou však ranou pro vládnoucí sociální demokraty, poznamenává zdroj a uvádí, že senátní volby byly považovány za test podpory pro vládu Miloše Zemana.

Podle agentury Reuters sociální demokraté a hlavní opoziční strana ODS zaznamenaly ztráty v závěrečném kole senátních voleb. Obě formace si však uchovaly rozhodující většinu pro možnou ústavní reformu, poznamenává agentura. Připomíná také, že volby byly považovány za referendum o kontroverzní "opoziční smlouvě" těchto dvou největších stran.

Německá agentura DPA své zpravodajství uvádí informací, že sociální demokraté přiznali porážku v částečných volbách do Senátu. Snaha ČSSD připravit ODS o postavení nejsilnější strany v této parlamentní komoře tak nevyšla.

Další zprávy:

Summit SEI skončil

Společným prohlášením o posilování evropské stability, integračního evropského procesu, hospodářské spolupráce a politického dialogu mezi členy Středoevropské iniciativy 'SEI) skončil v sobotu summit představitelů šestnácti členských zemí tohoto seskupení v Záhřebu. Premiéři SEI rovněž podpořili kroky mezinárodního společenství při řešení kosovského problému. "Snažil jsem se orientovat spíše na konkrétní závěry jednotlivých dílčích jednání než jenom na obecné deklarace typu, že existuje střední Evropa a že bychom měli koordinovat naši činnost," řekl novinářům premiér Miloš Zeman. "To je samozřejmě pravda, ale to už se říká čtyři roky a musíme pokročit dál," dodal.

Vzhledem k tomu, že Praha bude příští rok hostit představitele SEI, považuje Zeman záhřebské setkání za "velmi důležitou zkušenost". Podstata jednání české delegace však podle něj byla v separátních jednáních, která směřovala ke zlepšení styků ČR s některými zeměmi.

Italští experti do ČR

Italská vláda pošle do České republiky skupinu expertů se zkušenostmi z italské akce "čisté ruce", kteří budou pomáhat v boji proti ekonomickým mafiím. Premiér Miloš Zeman to řekl po bilaterálním setkání se svým italským protějškem Massimem D'Alemou, které se uskutečnilo v sobotu během vrcholné schůzky SEI v Záhřebu. Tato italská expertní pomoc se má podle Zemana uskutečnit na základě kritiky korupce v České republice Evropskou komisí.

Václav Klaus ostře kritizoval MMF a Světovou banku

Tvrdé kritice podrobil západní země a zvláště Mezinárodní měnový fond 'MMF) a Světovou banku předseda české Poslanecké sněmovny Václav Klaus na sobotním evropském ekonomickém kongresu v Berlíně. Podle jeho názoru měla právě politika MMF a Světové banky rozhodující podíl na nedávných finančních a hospodářských krizích ve světě, včetně České republiky. Klaus odmítl tezi, podle níž si postižené země mohou za své potíže samy. Byly to podle jeho slov naopak země vyvážející kapitál, které "nesprávně interpretovaly ekonomickou zralost zemí kapitál dovážejících a exportovaly do nich mnohem více kapitálu, než bylo vhodné". "Navíc spolu s MMF a Světovou bankou přesvědčovaly importující země o tom, že odliv kapitálu musí být stejně snadný jako jeho příliv, a vytvořily atmosféru, v níž byl zesměšňován každý, kdo si dovolil vznést jednoduchou otázku po smysluplnosti takových opatření," uvedl Klaus.

Tunisko a ČR posílí vojenskou a hospodářskou spolupráci

Tunisko a Česká republika se dohodly na posílení a rozšíření spolupráce v hospodářské a vojenské oblasti. Bylo to podle agentury AFP oznámeno v sobotu na závěr návštěvy náměstka ministra zahraničí České republiky Martina Palouše v tuniské metropoli. Palouš jednal podle oficiálních zdrojů s ministrem obrany Habibem bin Jahjá zejména o prohlubování spolupráce v oblasti obrany se zaměřením na technické aspekty.

Mládež demonstrovala Praze proti zabíjení pro kožichy

Vyjádřit svůj odpor k zabíjení zvířat kvůli kožešinám přišly v sobotu na pražské Staroměstské náměstí zhruba dvě stovky mladých lidí. "Naše kožichy jsou jejich vlastní kůže," upozorňovali demonstranti, kteří pod sochou Jana Husa sehráli i pantomimickou scénku o zabití lišky a následném "prohlédnutí" kožichuchtivé atraktivní blondýny. "Zastavme navždy zvířecí vraždy," vyzývali mladí lidé, kteří se po zhruba hodinovém shromáždění na Staroměstském náměstí vydali na pokojný pochod Prahou. V průvodu nechyběly vedle transparentů ani postavičky zajíců, medvědů, tygříků a lišek. Odpůrce zabíjení zvířat přišla podpořit i řada pražských squatterů. Odpolední akci pořádala v mrazivém počasí organizace Animal S.O.S.

Americká fotografka ve Veletržním paláci

Portréty Micka Jaggera, Patti Smithové, Arnolda Schwarzeneggera, Jodie Fosterové a dalších hvězd zachycené aparátem proslulé americké fotografky Annie Leibovitzové budou vystaveny ode dneška v pražském Veletržním paláci. Spolupracovnice časopisů Rolling Stone, Vanity Fair či Vogue přijela v sobotu do Prahy svou rozsáhlou retrospektivní výstavu sama uvést. Expozice zahrnující fotografie z rozmezí téměř třiceti let přináší vedle portrétů slavných osobností i snímky věnované například odstoupení prezidenta Richarda Nixona, letu Apolla 17 či tanečnicím z Las Vegas. Návštěvníci nebudou ušetřeni ani drastickým obrazům z válečného Sarajeva. Jméno Annie Leibovitzové je spojeno i se snímky Johna Lennona, jehož výrazný obraz v objetí Yoko Ono fotografka vytvořila jen pár hodin před jeho tragickou smrtí. Výstava potrvá do 10. ledna.

Klub čtenářů Bohumila Hrabala

Dát lidem příležitost setkávat se v místech, která dýchají atmosférou knížek nezapomenutelného pábitele a zprostředkovávat jim nové informace chce Klub čtenářů Bohumila Hrabala. Jeho ustavení podpořila v sobotu v Nymburku šedesátka příznivců z celé České republiky. Podle nymburského starosty Ladislava Kutíka byl Hrabal jednou z nejvýznačnějších osobností města. "Věřím, že díky dědictví ducha Hrabala se sem natáhne i to jeho pábitelství, vztah k městu, ke starému Nymburku, i troška toho jeho bláznovství," podotkl. Počáteční činnost bude podle Kutíka klasicky klubová, budou vydávat zpravodaj, městská knihovna založila Literární kabinet B.H., který bude soustřeďovat vydávaná díla Hrabala a hrabalologů. Ve městě by měl být už v příštím roce otevřen také Hrabalův památník.

Ze sportu:

Závěr pátečního programu mistrovství světa v sálové cyklistice v Přerově pozlatila Martina Štěpánková, která zcela suverénně zvítězila v krasojízdě žen. Naposledy vybojovala titul mistryně světa pro tehdy ještě Československou republiku v této soutěži před devatenácti lety Anna Matoušková. Štěpánková má na svém kontě už dvě stříbrné medaile z posledních dvou světových šampionátů a bronz z mistrovství světa 1994. V sobotu čeští reprezentanti Miroslav Berger s Miroslavem Kratochvílem vybojovali v kolové stříbrné medaile. V rozhodujícím zápase na sedm minut o druhé místo porazila česká dvojice 1:0 Rakušany Marka Schallerta a Dietmara Schneidera, kteří si odvezli bronz. Titul mistrů světa v kolové získali Němci Jörg Latzel s Karstenem Hormannem.

Druhý podnik Světového poháru cyklokrosařů vyhrál v sobotu v Táboře belgický závodník Sven Nijs. Na druhém místě skončil Ital Daniele Pontoni před úřadujícím mistrem světa Mariem De Clercqem z Belgie. Nejlepší z českých reprezentantů byl Petr Dlask, který obsadil pátou příčku. Hned za ním dojel do cíle Jiří Pospíšil.

Krátce o dnešním počasí v České republice:

Většinou polojasno, ojediněle slabé sněhové přeháňky. Teploty minus 3 až plus 1 stupeň Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.