Zprávy neděle, 22. října 2000

Od neděle budou moci do České republiky občané dalších čtyř států jen s vízy

Pouze s vízy budou moci od neděle překročit hranice do České republiky občané Kyrgyzstánu, Moldavska, Turkmenistánu a Kazachstánu. Do prvních tří zemí budou čeští občané potřebovat od neděle víza také, pro návštěvy Kazachstánu je budou muset mít od 30. října. O zrušení bezvízového styku s Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Moldavskem a Turkmenistánem rozhodla česká vláda letos v květnu. Podle ministerstva vnitra by vláda měla do konce roku jednat o dalším osudu bezvízových dohod s Rumunskem a Bulharskem. Ministr zahraničí Jan Kavan však ujišťoval minulý měsíc své partnery v Bukurešti, že rumunským občanům nehrozí zavedení víz ze strany České republiky před jejím vstupem do Evropské unie. O pár dní později pak Kavan v Praze podobně ujistil bulharskou ministryni zahraničí Naďeždu Michajlovovou, že Česká republika neuvažuje o zavedení vízové povinnosti pro občany její země.

V pondělí začne střídání českých vojáků v silách SFOR v Bosně

V pondělí bude zahájeno pravidelné střídání českých vojáků v mezinárodních silách SFOR v Bosně a Hercegovině. První dvě letadla s vojáky benešovského 4. mechanizovaného praporu české armády, kteří v Bosně vystřídají příslušníky 43. mechanizovaného praporu, odletí ze starého ruzyňského letiště. Velet jim bude šéf benešovského praporu 4. brigády rychlého nasazení Radek Henner. Českou armádu bude v SFOR zastupovat díky 4. mechanizovanému praporu už podruhé plně profesionální jednotka. Krátce po příletu čeká nové české vojáky SFOR náročný úkol - zabezpečit klidný průběh parlamentních voleb, které se v Bosně uskuteční 11. listopadu. Více než polovinu nové jednotky tvoří příslušníci 4. brigády rychlého nasazení, zbytek praporu doplňují vojáci z posádek z celé republiky. V jednotce, která bude sídlit v obcích Donja Ljubija a Bosanska Krupa, je i 12 žen.

Ministr Mertlík chce zpřísnit podmínky podpory stavebního spoření

Ministr financí Pavel Mertlík chce zpřísnit podmínky, za kterých stát podporuje stavební spoření. Podle jeho představ by příspěvek měli dostávat jen lidé, kteří úspory použijí na bytové účely. Podle Mertlíka se miliardy tekoucí do stavebního spoření efektivně nepromítají do bytové výstavby. Autoři novely zákona o stavebním spoření naopak navrhují zvýšit státní podporu stavebnímu spoření na dvojnásobek. V parlamentu se tak příští měsíc očekává ostrá diskuse, protože zástupci čtyřkoalice žádají, aby stát místo současných 4500 korun dával ročně devět tisíc korun. Stát letos vydal na podporu stavebního spoření 7,2 miliardy korun, příští rok by měly výdaje vzrůst na 8,9 miliardy korun. Ke konci loňského roku spořitelny evidovaly celkem 2,801 miliónu smluv, což znamená, že stavební spoření měl každý čtvrtý občan.

Ministr Kužvart pochválil severočeské vodárny za ekologický přístup

Zodpovědný přístup Severočeské vodárenské společnosti k ekologii ocenil na tiskové konferenci při své návštěvě na Teplicku ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Spokojen byl zejména s tím, že v severních Čechách jsou jen osmadvacetiprocentní úniky vody z vodovodní sítě, zatímco v Praze se pohybují kolem čtyřiceti procent. Podle Kužvarta je ale cílem přiblížit se v tomto směru na úroveň vyspělých západoevropských zemí. Například v Německu nepřesahují ztráty vody deset procent. Kužvart se při své návštěvě na Teplicku zajímal také o problematiku starých dolů. Řekl, že je nutné zajistit finanční podporu pro nově vznikající průmyslovou zónu Chudeřice na Teplicku. Vyřešit je třeba sanaci poddolovaného území, na němž mají vyrůst průmyslové haly pro asi 600 zaměstnanců. Podle Kužvarta má ministerstvo práce a sociálních věcí možnost poskytnout na tento účel několik desítek miliónů korun.

Sociální demokracie musí být podle ministra Špidly proti přehnané globalizaci

Sociálnědemokratické politické strany by se neměly v probíhajícím procesu světové globalizace vzdát svých základních hodnot zaměřených na člověka. "Sociální demokracie vždy vystupovala za emancipaci člověka," prohlásil dnes ve Vídni u příležitosti kulatého stolu "Práva a hodnoty Evropy v 21. století", pořádaného Evropskou sociálnědemokratickou stranou, místopředseda ČSSD a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla. Politika má právo, ale i povinnost regulovat ekonomické dění ve společnosti, míní Špidla. Ekonomika se podle něj v současnosti řídí základními hodnotami, a to efektivitou, ziskem a co nejnižšími náklady. Tato linie je svým způsobem nelidská a může vést ke stavu podobnému jakémusi třetímu nevolnictví, podotkl. Zástupci evropských sociálnědemokratických stran diskutují zejména o potřebě přijetí Charty základních práv Evropské unie.

Národní divadlo nabízí svým divákům vánoční předplatné

Vánoční předplatné nabízí svým divákům Národní divadlo v Praze. "Přistoupili jsme k tomuto kroku po dobrých zkušenostech z loňska, kdy tato forma abonmá vyvolala obrovský zájem," řekla zástupkyně české první scény Dita Šnajdrová. Nabídka tohoto typu předplatného podle ní obsahuje šest předplatitelských skupin do historické budovy a dalších šest na vybraná představení Stavovského divadla. "Oproti sezónnímu předplatnému má vánoční abonmá maximálně tři představení v abonentním cyklu, jejichž časový harmonogram zapadá do období od ledna do března příštího roku. Na všechny skupiny se vztahují speciální vánoční slevy," dodala Šnajdrová. Nezanedbatelnou výhodou předplatného je podle ní i jistota pohodlného zajištění oblíbených míst v hledišti a úspora času při výběru a objednávce vstupenek. Abonentky jsou přitom přenosné na jinou osobu, v případě jejich ztráty vyrobí divadlo na počkání duplikát. Vánoční předplatné mohou zájemci získat do konce listopadu ve speciální pokladně pro předplatitele v Ostrovní ulici 1.

Sběratel a mecenáš Kreissl daroval Národní galerii další unikátní kolekci

Další z unikátních darů německého sběratele původem z Čech Rainera Kreissla vystavuje Národní galerie v Praze. V lednu představil generální ředitel Národní galerie Milan Knížák veřejnosti čtyři obrazy připisované průkopníkovi ruské avantgardy Alexandru Rodčenkovi, které Kreissl galerii věnoval. V sobotu byla na zbraslavském zámku slavnostně otevřena výstava 182 keramických a porcelánových předmětů z oblastí Dálného východu - další Kreisslův dar, tentokrát Sbírce mimoevropského umění Národní galerie. Dvaapadesát předmětů, většinou čínské a japonské provenience, daroval Kreissl podle kurátorky Martiny Šťastné galerii v roce 1998 u příležitosti otevření stálé expozice na zámku Zbraslav. K prvnímu výročí stálé výstavy dar rozšířil o dalších 130 předmětů. Národní galerie tak získala kvantitativně nejvýznamnější dar své poválečné historie. Výstava "Pocta Raineru Kreisslovi - Asijská sbírka věnovaná Národní galerii v Praze" bude na Zbraslavi k vidění do konce září příštího roku. Návštěvníci se mohou seznámit například s unikátní porcelánovou deskou, zdobenou malovanými výjevy z Ezopových bajek z 18. století. Mezi předměty z Japonska zaujmou vzácné dezertní talířky z období kolem roku 1800. Patrně nejvzácnějším exponátem je syrská kameninová váza z 15. století s modrým dekorem. Rainer Kreissl se v Čechách proslavil před šesti lety, když věnoval Náprstkovu muzeu jedinečný soubor anatolských koberců. Zatímco svou největší lásku - koberce potkal Kreissl až ve středním věku, k porcelánu a keramice ho váže delší vztah. Tomuto umění se totiž věnuje od mládí, kdy pracoval v několika českých porcelánkách.

Vojáci v historických uniformách obcházeli malostranské hospody

Vojáci v uniformách starého rakousko-uherského mocnářství se vrátili na pražskou Malou Stranu a do jejího okolí. Tříčlenné patroly procházely v rámci již sedmého polistopadového ročníku Memoriálu Matěje Kuděje mezi místními tradičními hospodami a ochutnávaly kvalitu jejich piva. Patroly v šedých uniformách musely obejít celkem devět hospod. Začaly U Černého vola na Loretánském náměstí a přes Baráčnickou rychtu nebo hospodu U krále Brabantského se měly dopracovat do restaurace U Pivrnce. V každém hostinci si dva z členů posádky museli dát jedno pivo či sklenku destilátu a jeden člen "odpočívá". "V podstatě nezávodíme," přiznal jeden z účastníků memoriálu Jan Profous za pomalého soukání se do vojenského mundúru. Uniformy pro zhruba dvacítku účastníků již tradiční akce podle něj získali organizátoři v barrandovských filmových ateliérech. Podnět k pořádání memoriálu, jehož počátky sahají až do sedmdesátých let, daly nejen zábavné literární historky Zdeňka Matěje Kuděje, ale i jedna z kapitol Haškova Švejka. V ní je hrdina veden starou Prahou přes Karlův most, připomněl Profous. I na Švejkovy příhody večer vzpomínali u piva v cíli U Pivrnce účastníci dalšího Kudějova memoriálu.

Medvědi vždy působili na Valašsku škody, ale ne velkého rozsahu

Škoda kolem 198.000 korun, kterou způsobil medvěd odchycený v srpnu na Vsetínsku, byla mimořádně vysoká oproti ztrátám, na nichž se podíleli medvědi v regionu v posledních desetiletích. Letošní hnědý medvěd z Brodského, jak je nazýván podle místa, kde byl 4. srpna chycen do klece, za 71 dnů zabil 27 ovcí, jedno tele, 239 králíků, 34 slepic, kuřat a krůt. Na sedmi místech také zničil včelíny a právě na med byl vlákán do klece. Po odchycení škodícího medvěda se na Vsetínsku prokazatelně pohyboval ještě jeden stejně velký medvěd, ale ten nezpůsobil žádnou škodu. Odchycený medvěd nakonec uprchl i ze zooparku v Chomutově, kam byl převezen do karantény, a musel být zastřelen. Poslední medvěd byl v Čechách zastřelen v Krkonoších v roce 1726 a na Šumavě v želnavském hájenství 14. listopadu 1856. V roce 1994 se měl medvěd vyskytovat také ve východních Čechách. Na Slovensku podle odhadů ochránců přírody žije kolem 700 medvědů.

Český pár vicemistrem světa v latinskoamerických tancích

Český pár seniorských mistrů světa v latinskoamerických tancích z loňského roku, Eva a Petr Bartuňkovi se letos v belgickém Liége znovu prosadili, když v soutěži s 34 páry z 20 zemí světa skončili druzí. Až ve finále je nakonec porazila španělská dvojice Miquel Alonso a Eva Anguesovi; jako třetí se umístili Italové Nicola Colatriano a Filomena De Martino. "Tančilo se nám dobře také díky obrovské podpoře ze strany českých a slovenských fanoušků. Tanec není měřitelná disciplína, Španělé jsou velmi kvalitní soupeři, a záleží na rozhodnutí poroty, komu dá v hodnocení přednost", řekla Eva Bartuňková. Manželé Bartuňkovi mají za sebou velmi úspěšnou sezónu roku 1999, kdy ve své kategorii neprohráli ani jednu ze světových soutěží. Letos v září otevřeli v Praze školu se zaměřením na výuku tance pro děti, ale chtějí se do budoucna věnovat i starším ročníkům.

A ještě krátce o počasí. Má být skoro jasno až polojasno, ráno a dopoledne místy¨mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Nejvyšší odpolední teploty 12 až 16 stupňů, na horách kolem 12 stupňů Celsia.