Zprávy neděle, 24. května 1998

Vítejte při sledování zpravodajské relace Radia Praha, kterou pro vás připravila Evelina Himalová...

A nyní zprávy podrobně:

Delegace zahraničního výboru Senátu odjíždí podpořit proces integrace ČR do NATO a EU

Podpořit proces integrace České republiky do Severoatlantické aliance a do Evropské unie ve Francii odjíždí dnes pětičlenná delegace zahraničního výboru Senátu. ČTK o tom informoval tajemník zahraničního výboru Petr Fleischmann. Šestidenní návštěva českých senátorů, kterou vede předseda zahraničního výboru Michael Žantovský, se uskutečňuje jen několik dnů poté, co se francouzský Senát velkou většinou hlasů vyslovil pro vstup České republiky, Maďarska a Polska do Severoatlantické aliance.

Lidovci pokládají kulturu za základ společnosti a demokracie

KDU-ČSL je rozhodnuta prosadit vypracování vládní kulturní politiky a změnit pohled na kulturu, kterou pokládá za základní předpoklad rozvoje života člověka a společnosti. Po sobotní programové konferenci v Českých Budějovicích, která byla věnována kultuře a sdělovacím prostředkům, to řekl bývalý ministr kultury Jaromír Talíř. Připustil přitom, že v této oblasti cítí určitý dluh vládní koalice i svůj. Podle Talíře křesťanští demokraté, kteří v minulých letech za resort kultury zodpovídali, věří, že pokud se podaří otočit pohled na kulturu, společnost také náležitě ocení kulturní pracovníky. Náměstek ministra kultury Vladimír Koronthaly k tomu uvedl, že odměňování pracovníků kulturních institucí není principiálně problémem státního rozpočtu, neboť nejde o velký objem finančních prostředků.

KDU-ČSL chce v rámci své kulturní politiky analyzovat postavení státních kulturních institucí a připravit zákon, který umožní jejich transformaci z rozpočtových a příspěvkových organizací na veřejnoprávní, obecně prospěšné nebo fondové instituce. Mezi další důležité body patří rozšíření prostoru pro financování kulturních aktivit z různých úrovní veřejných i soukromých zdrojů, vytvoření modelu víceletého financování kulturních projektů a oživení Státního fondu kultury jako veřejnoprávního kulturního fondu.

Grebeníček se ve Zlíně zúčastnil mítinku Miloše Zemana

Předseda KSČM Miroslav Grebeníček se v sobotu ve Zlíně zúčastnil předvolebního mítinku předsedy ČSSD Miloše Zemana. Rezolutně přitom odmítl, že by svou účastí podporoval volební kandidátku ČSSD. Na tiskové konferenci po okresní konferenci KSČM ve Zlíně šéf komunistů nicméně přiznal podobnost volebních programů obou stran. Ty se však v některých ohledech liší - například v otázce vstupu České republiky do NATO, ale také v razantním odporu KSČM vůči deregulacím, kdy už podle Grebeníčka jeho strana nehodlá trpět zátěž spoluobčanů za růst cen energií, nájemného a podobně. ČSSD označil za "Občanské fórum číslo dvě". Sliby prý nemyslí vážně a po volbách je nesplní. Vyčetl sociálním demokratům, že v roce 1996 při politické krizi nepochopili situaci a neujali se iniciativy, čímž se o další dva roky prodloužila těžká doba společnosti. Mítinku Miloše Zemana ve Zlíně se zúčastnilo asi 300 občanů.

Konvent komunistů: K socialismu vede cesta třídního zápasu

Cesta k socialismu je cestou třídního zápasu a nezbytným předpokladem pro tento "reálný a uskutečnitelný cíl" je organizačně, ideově a akčně jednotné komunistické hnutí reprezentované jednotnou komunistickou stranou, uvedl v prohlášení přijatém na závěr sobotního pražského rokování Konvent komunistů v České republice. Asi padesát účastníků převážně důchodového věku, jimž mezi jinými předsedal i generální tajemník Strany československých komunistů Miroslav Štěpán, rovněž odsoudilo "extrémní kruhy" v Komunistické straně Čech a Moravy i "sociáldemokratismus", který podle nich ještě nikde mezinárodní kapitál neporazil a ani se o to "upřímně nepokoušel". V závěrečném projevu se Štěpán přihlásil ke kontinuitě své strany s KSČ a odsoudil sklony některých komunistů k sebekritice.

KAN si připomněl 30.výročí svého založení

Šance Klubu angažovaných nestraníků prosadit se na české politické scéně vidí současný předseda KAN Pavel Holba spíše ve spojení s dalšími demokraticky orientovanými politickými subjekty. Spolupráce malých mimoparlamentních stran a hnutí a vůle nalézt společný jazyk je podle něj cestou ke vzniku subjektu, který bude mít význam i v celostátní politice. Holba to uvedl v rozhovoru pro ČTK během sobotní pražské konference uspořádané při příležitosti 30.výročí založení tohoto politického hnutí, kterému činnost byla povolena v uvolňující politické atmosféře jara roku 1968, a které mělo být spolu s Klubem 231 zárodkem pluralitní demokracie v tehdejším Československu.

Václav Klaus je v Praze kandidátem číslo 1 na poslanecké křeslo

Mezi kandidáty na poslanecké křeslo v Praze podle průzkumu volebních preferencí stále vede předseda ODS Václav Klaus. Za ním se umístila místopředsedkyně ČSSD Petra Buzková a lídr Unie svobody Vladimír Mlynář. Vyplývá to z průzkumu, který pro Mladou frontu Dnes a Český rozhlas vypracovala agentura Sofres-Factum.

Buzková propagovala volební program ČSSD na pražském knižním veletrhu

K propagaci volebního programu své strany využila v sobotu pražský knižní veletrh místopředsedkyně sociálních demokratů a volební jednička ČSSD pro Prahu Petra Buzková. Před vchodem do Průmyslového paláce na Výstavišti se svým volebním týmem rozdávala letáčky a popisovala jednotlivé body volebního programu. O tom, že si místo pro vystoupení zvolila Buzková správně, svědčily desítky lidí, které se seskupily u místopředsedkyně ČSSD stojící vedle svého agitačního automobilu "Zemáčku".

Lidovci strhnou volební plakáty

Lidovci strhnou volební plakáty, kterými na některých místech zaplnili tradiční billboardové plochy a podle dalších stran tak obešli džentlmenskou dohodu o nepoužívání billboardů ve volební kampani. Televizi Prima to řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal.

Poslanci se podle politologa zachovali neuctivě k voličům

Za neúctu k práci i k voličům označil politolog Rudolf Kučera páteční absenci sedmdesátky převážně pravicových poslanců na jednání sněmovny. Usnesení sněmovny, které přítomní opoziční poslanci přijali, pak považuje za ukázku toho, co by levice udělala, pokud by vyhrála volby. Po páteční obsáhlé kritice Tošovského vlády sněmovna dospěla k názoru, že je třeba pozastavit deregulace a na podnět ČSSD většinou 68 hlasů proti 52 požádala o odvolání ministra financí Ivana Pilipa. Podle jejího usnesení Pilip nese největší zodpovědnost za chyby, které se staly, a které se ještě mohou napáchat v privatizaci strategických podniků. Kučera dále podotkl, že pokud poslanci na své květnové schůzi měli o čem jednat, pak měli přijít a pracovat. "Je to práce, za kterou berou peníze," dodal. Současně vyslovil domněnku, že mnozí z těch, kteří tentokrát na jednání dolní komory parlamentu chyběli, nepřijdou ani 18.června, den před zahájením mimořádných voleb, kdy se má v tomto volebním období sněmovna sejít naposledy - k hlasování o předlohách, jež k opětnému projednání vrátí poslancům Senát. Podle politologa Kučery vědí totiž už předem, že v červnových volbách nebudou znovu zvoleni.

ODS popírá údajnou emigraci svého bývalého výkonného místopředsedy

Žádný z v sobotu oslovených politiků ODS nepotvrdil informaci deníku Slovo, že bývalý výkonný místopředseda Občanské demokratické strany poslanec Petr Čermák v souvislosti s výsledky auditu hospodaření ODS patrně vycestoval za hranice. Spekulace o údajné emigraci svého muže vyvrátila na dotaz ČTK i poslancova manželka Soňa Čermáková. "Není ani na útěku, ani v zahraničí," řekla pobaveně. Dodala, že se o víkendu její muž pravděpodobně věnuje své myslivecké zálibě a v pondělí by měl být ve své poslanecké kanceláři, nebo by jeho sekretářka měla vědět o jeho dalším programu.

V Brně se sešel sněm České stomatologické komory

Kolem stovky delegátů z celé republiky se sešlo v sobotu v Brně na 22.sněmu České stomatologické komory, aby přijali novely stavovských řádů a zvolili novou čestnou radu. Na programu bylo i schválení novely disciplinárního řádu, kterou se zjednodušší vyřizování stížností a podobně by se měl zjednodušit i licenční řád.

Osvědčování odborné způsobilosti, které Česká stomatologická komora dosud vydává odborníkům paradentologům a stomatochirurgům, chystá i pro praktické zubní lékaře. Systém bude zpočátku "měkčí", aby vzbudil zájem zejména o nutné vzdělávání. "Počítáme s odložením náběhu o rok," řekl v sobotu v Brně prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Osvědčení odbornosti je podle jeho slov orientací pacientům a výrazem komorou uznané kvality.

Sdružení praktických lékařů jednalo v Praze

Sdružení praktických lékařů v sobotu v Praze hodnotilo současný stav financování zdravotnictví a očekávaný vývoj. Praktičtí lékaři by měli postupně do konce roku přejít na takzvanou kapitační platbu, kdy dostanou poplatek za každého registrovaného pacienta a platby za vybrané výkony. Na programu bylo také kontinuální vzdělávání lékařů, diskuse o závodní preventivní péči a o zdravotní politice státu ve vztahu k primární péči.

Novým předsedou Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost byl v sobotu zvolen Pavel Neugebauer, který nahradil dosavadního předsedu Milana Kudyna. Delegáti VII.konference sdružení nejprve zvolili devítičlenné předsednictvo, které volilo předsedu. Neugebauer získal pět hlasů. Sdružení svolalo tiskovou konferenci, která se však bez udání důvodu neuskutečnila. Informace o výsledku jednání ČTK získala z neoficiálních zdrojů.

Letecký den: Výsledky technické expertízy možná rozhodnou o rychlém vyřazení stíhaček MiG-23 z výzbroje české armády

Na deset tisíc lidí přišlo v sobotu na Letecký den v Brně-Tuřanech. Během víkendu se v letových ukázkách představí celkem 25 strojů. Je mezi nimi i proudový letoun SU-25, bitevní vrtulník MI-24 nebo stíhačka Tornado. Letecký den oficiálně zahájil ministr obrany Michal Lobkowicz, přítomni byli rovněž velitel Vzdušných sil Ladislav Klíma a náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý.

Výsledky technické expertízy letounu, který v úterý havaroval na Žďársku, možná rozhodnou o rychlém vyřazení stíhaček MiG-23 z výzbroje české armády. Jak na Leteckém dni v Brně v sobotu prohlásil ministr obrany Michal Lobkowicz, není pochyb o tom, že stroj se stal neovladatelným a piloti udělali dobře, že jej opustili. Definitivní závěr o technické závadě, která by vyřazení strojů s životností do konce letošního roku uspíšila, by ale nerad předjímal. Armáda bude muset podle Lobkowicze v dlouhodobém horizontu vybavit letectvo nadzvukovými stroji, tato změna je však značně nákladná. Od příštího roku tak dostanou Vzdušné síly prvních pět nových podzvukových letounů L-159 z celkové dodávky 72 kusů.

Celostátní setkání PTP

Bohoslužbou v zaplněné ostravské katedrále Božského Spasitele s modlitbami za Českou republiku zahájilo v sobotu zhruba 800 bývalých příslušníků Vojenských táborů nucených prací - Pomocných technických praporů své celostátní setkání. Mši pro bývalé horníky, kteří v dolech pracovali místo vojenské služby až tři roky, sloužil katolický biskup František Lobkowicz. Na slavnostním uvítání v zasedací síni Nové radnice bývalé horníky pozdravil ostravský primátor Evžen Tošenovský.

Pomník obětem komunismu

Pomník věnovaný všem obětem komunismu byl v sobotu slavnostně odhalen na královéhradeckém Riegrově náměstí. Tesaný pískovec, na kterém jsou znázorněny mříže s nápisem "Obětem komunismu 1948-1989" vyhotovil hořický sochař Josef Wagner. Akce pořádané Konfederací politických vězňů, královéhradeckým Okresním úřadem a Úřadem města se zúčastnila asi stovka lidí.

Den otevřených dveří plzeňského biskupství

Stovky lidí z celého Západočeského kraje v sobotu navštívily plzeňské římskokatolické biskupství u příležitosti Dne otevřených dveří, který měl veřejnosti připomenout pět let od vzniku diecéze, již 31.května 1993 zřídil papež Jan Pavel II. zvláštní bullou. V prostorách biskupství si návštěvníci prohlédli panely s informacemi, dokumenty s číselnými údaji týkajícími se diecéze, zhlédli i krátký videoprogram a prohlédli si interiéry zrenovovaného objektu části františkánského kláštera, kde nyní sídlí duchovní správa katedrály sv.Bartoloměje. Budova biskupství má svůj základ ve 14.století. Zásadně přestavěna byla po požáru v roce 1507 a později v roce 1710 barokním plzeňským architektem Jakubem Augustonem Dodnes se zachovaly štuky v sálech v prvním patře s portréty císaře Karla IV. a papeže Inocence. Od roku 1993 byla budova tři roky postupně rekonstruována a zčásti dostavěna.

Na jihu Čech se pod záštitou Panevropské unie sešli emigranti

Asi 50 emigrantů, kteří pocházejí z jižních Čech, se v sobotu pod záštitou Panevropské unie Čech a Moravy sešlo v Českých Budějovicích. Podle pořadatelů nultého ročníku setkání přijeli do jihočeské metropole z Austrálie, Spojených států, Kanady a několika zemí západní Evropy především proto, aby se v mnoha případech střetli po desítkách let a popovídali si o tom, co za ta léta prožili, a také, aby hlavně poslouchali češtinu. Předsedkyně Panevropské unie Čech a Moravy Alena Groulíková připomněla, že unie má zájem udržovat dobré styky a kontakty s rodáky žijícími v zahraničí. "Každá vláda by si měla hýčkat emigranty, kteří se ve světě neztratili a dokázali se prosadit v podmínkách tržního hospodářství," uvedla s tím, že skutečnost, že tito lidé, mezi nimiž je řada špičkových lékařů, právníků, profesorů a manažerů s niterným vztahem k vlasti, nedostali volební právo, je trochu smutná. Panevropská unie byla založena už v roce 1922 hrabětem Coudenhove-Kalergim a prosazuje myšlenku politické integrace evropských států na základě křesťanství.

I tuto sobotu zapálili odpůrci rasismu u Husova sousoší v Praze svíčky

Ani v tuto sobotu vpodvečer nezapomněli lidé znepokojení domácími projevy rasismu zapálit u Husova sousoší na Staroměstském náměstí v Praze symbolicky několik svíček. Činí tak pravidelně každý víkend už od loňské listopadové vraždy súdánského studenta jedním z pražských skinheadů.

Do Prahy přijela "kimona"

Celkem 96 členů Japonské asociace kimon přijelo v sobotu do Prahy, aby tu v pondělí zdarma vystoupili se svou Kimono show v Národním domě na Vinohradech. O den dříve, tedy dnes, projde skoro stovka členů asociace v kimonech Prahou. Vystoupení členů asociace už zhlédli diváci v 84 zemích světa.

MZV: Při zemětřesení v Bolívii nezahynul žádný český občan

S odvoláním na informace českého zastupitelského úřadu v peruánské Limě oznámil ředitel tiskového odboru ministerstva zahraničí ČR Rudolf Hykl, že při pátečním zemětřesení v Bolívii nezahynul žádný český občan. V postižené oblasti, především ve městech Aiquile a Totora, nebyli údajně v době přírodní katastrofy žádní čeští občané. Podle sobotních zpráv při zemětřesení zahynulo 78 lidí a přes sto dalších bylo zraněno.

Ze sportu:

B-tým české fotbalové reprezentace prohrál na turnaji v Šanghaji s uruguajským celkem Ramplas Juniors 1:2, když jedinou naši branku vstřelil v úvodu druhého poločasu z penalty Miroslav Baranek.

Souboj fotbalistů Karviné a Bohemians o postup do nejvyšší soutěže zůstává jedno kolo před koncem druhé ligy stále nerozhodnut. Karviná přehrála Chrudim 7:0 a Bohemians zvítězili nad Třincem 5:1. Severomoravané tak stále mají v tabulce dvoubodový náskok před Pražany.

Soupeřem českých tenistů ve finále Světového poháru v Dusseldorfu bude domácí Německo. Německý tým porazil v závěrečném kole modré skupiny Španělsko 3:0. Druhé místo v tabulce modré skupiny obsadili slovenští tenisté, kteří zvítězili nad Francií 2:1.

Tenistka Radka Bobková postoupila do hlavní soutěže grandslamového turnaje French Open. V závěrečném kole kvalifikace porazila Španělku Martnezovou-Granadosovou jednoznačně 6:2, 6:0.

Všechny tři české reprezentantky v moderním pětiboji postoupily na mistrovství Evropy ve Varšavě ze semifinálových skupin do dnešního finále závodu jednotlivkyň. Lucie Grolichová obsadila ve skupině A čtvrtou příčku, v B-skupině pak skončila Olga Voženílková na čtrnáctém, a Alexandra Kalinovská na šestnáctém, posledním postupovém místě.

České fotbalové reprezentantky remizovaly ve svém posledním utkání kvalifikace mistrovství světa ve skotském Invernessu s domácím výběrem 1:1 a mají velkou šanci hrát baráž o postup mezi elitu. Překazit by jim účast v baráži mohly pouze skotské hráčky, které by příští týden musely zvítězit nad Litvou 18:0.

Nejmladší účastnice Světového poháru střelců v Mnichově Veronika Piecuchová se postarala o další medaili pro českou výpravu. Při své premiéře na Světovém poháru postoupila ve vzduchové pistoli novým českým rekordem z osmého místa do finále a díky vynikajícímu finálovému výkonu skončila nakonec na stříbrném stupínku za Ruskou Smirnovovou.

Český cyklista Jan Svorada obsadil v Nizozemsku v 201 km dlouhém závodu druhé kategorie Kolem Middem-Zeelandu druhé místo. Na cílové pásce ho předsthl pouze německý spurtér Erik Zabel, který si tak připsal letošní desáté vítězství.

Další úspěšný český cyklista Ondřej Sosenka vyhrál závěrečnou časovku etapového závodu Tour de Danube a rozhodl tím o svém celkovém vítězství v sedmém ročníku tohoto závodu. Jeho oddílový kolega z italské stáje FOR 3 Mauro Gerosa za ním celkově zaostal o pouhé čtyři vteřiny.

Stručně o počasí:

Na území České republiky bude dnes oblačno až zataženo, místy přeháňky. Nejvyšší očekávané denní teploty 9 až 14 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.