Zprávy neděle, 24. prosince 2000

Ivo Prokop

Potřebujeme globálně platné morální standardy říká prezident Havel

Potřebujeme celosvětově platné morální standardy, které na skutečné globální stupnici neumožní neustále obcházet zákony. Jen globální morálka může vytvořit přirozený respekt k zákonům, které si sami ukládáme, píše prezident Václav Havel v komentáři, který v sobotu přinesl německý list Die Welt. V článku věnovaném problémům postkomunistického světa poukazuje na to, že se především musí změnit myšlení. Skutky, které dají v sázku budoucnost lidstva, by neměly být jen trestné, ale měly by se také považovat za ostudu a mělo by se jimi opovrhovat, pokračuje Havel. To se ale nestane do té doby, dokud sami nenajdeme odvahu vytvářet takový hodnotový řád, který bude přes všechny celosvětové rozdíly společně přijímán a společně respektován. Ať jsme jakéhokoli přesvědčení, všichni jsme ohroženi naší krátkozrakostí. Nikdo přitom nemůže uniknout našemu společnému osudu. Za těchto okolností máme jedinou možnost, a to hledat v sobě samých a také kolem nás odpovědnost za tento svět, za vzájemné porozumění a solidaritu a za pokoru vůči zázraku bytí. Za symbol stavu nynějšího postkomunistického světa prezident označuje stavební lešení. Jestliže nyní nejsou vidět některé naše nejlepší vlastnosti, pak je to proto, že se společnosti rekonstruují a obnovují, soudí Havel. Vlády a nevládní organizace se snaží řešit řadu globálních problémů. Obávám se, že zbytečně, dokud se něco od základu nezmění na našem myšlení. Osud naší civilizace leží v rukách nejrozvinutějších národů. Proto se od nich očekává, že se pustí od kritických reflexí, konstatuje Havel.

Podle týdeníku European Voice chtějí Češi a Maďaři chtějí rozbít smlouvu

Vlády Česka a Maďarska žádají členské státy Evropské unie, aby předělaly Smlouvu z Nice a daly jim více hlasů v Evropském parlamentu. Argumentují tím, že to, co bylo dohodnuto na summitu, prohloubí odpor vůči evropské integraci v jejich zemích, napsal týdeník European Voice. Varování českého ministra Jana Kavana a maďarského Jánose Martonyiho vyvolala obavy, že členské státy budou muset znovu otevřít smlouvu dohodnutou po devíti měsících sporů dřív, než se rozběhne další mezivládní konference unie plánovaná od roku 2004. Česko a Maďarsko patří k těm kandidátským zemím, jež mají šanci na přistoupení do roku 2004. List cituje šéfa zahraničního výboru Evropského parlamentu Elmara Broka podle něhož se unie dopustila vůči Česku a Maďarsku "neodpustitelné diskriminace". Na druhé straně připomíná slova prezidenta Jacquese Chiraka, který v Nice řekl, že je "přirozené", aby vstupující členové byli vůči dosavadním v nevýhodě.

Protesty proti novému vedení České televize pokračují, vznikla nová petice

I během vánočních a novoročních svátků by měly pokračovat protesty proti nově jmenovanému řediteli televize Jiřímu Hodačovi a postupu Rady České televize, která ho zvolila. Televizní a filmoví tvůrci se v sobotu v pražském kině MAT dohodli, že stejně jako v pátek se každý večer několik známých osobností objeví ve vysílání hlavní zpravodajské relace Události. Sepsali také novou petici, která shrnuje jejich výhrady k Hodačovi, radě a politickým tlakům na Českou televizi. V prohlášení "Česká televize - věc veřejná" opakovaně vyzývají Hodače a radní k rezignaci, žádají urychlené přijetí nového zákona o České televizi a obracejí se na veřejnost s žádostí o podporu. Tu mohou podle signatářů vyjádřit různě, například nošením červenobílých stužek. Umělci hovořili také o tom, že by mohli petici číst před či po skončení divadelních představení, aby se šířila mezi veřejností i ve sváteční době, kdy nevycházejí noviny. Petice kritizuje fakt, že v Radě České televize sedí osobnosti, spjaté s politickými stranami. Poukazuje i na případ ředitele brněnské redakce televize Zdeňka Drahoše. Kvůli tomu, že kontrola odhalila ve vysílání z Brna skrytou reklamu, bývalý generální ředitel veřejnoprávní televize Dušan Chmelíček neúspěšně navrhoval Drahošovo odvolání. Nyní se o Drahošovi hovoří jako o budoucím programovém řediteli. Krizový výbor se postavil za devět redaktorů brněnského studia, kteří veřejně potvrdili skrytou reklamu i politické tlaky na obsah zpravodajství. Krize v České televizi podle petice přesahuje rámec veřejnoprávního média. Zaměstnance České televize podporují desítky známých osobností: herci, režiséři, producenti, spisovatelé, publicisté, filozofové. Do kina MAT přišli také bývalý ministr zahraničí Jiří Dientsbier a poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek.

Generální ředitel České televize Jiří Hodač nabídl zaměstnancům redakce zpravodajství, kteří neuznávají jeho zvolení Radou České televize, "tlustou čáru" za minulými dny. "Pane Hodači, my vám nemůžeme říct nic jiného, než to, co jsme vám řekli několikrát. My způsob volby nového generálního ředitele neuznáváme a proto s vámi nemůžeme jednat jako s ředitelem. Na vás je, abyste vytvořil prostor pro jednání. Je to jenom na vás," odpověděl řediteli člen krizového výboru Adam Komers. Ředitel označil Komersova slova za jeho osobní názor a opět vyzval ostatní k zamyšlení.

Pří srážce vlaků na Plzeňsku zahynul strojvedoucí osobního vlaku

Při sobotní srážce vlaků v železniční stanici Plešnice na Plzeňsku zahynul strojvedoucí osobního vlaku. Srážku zřejmě zavinil nákladní vlak, který nerespektoval pokyn stůj a vjel na trať obsazenou protijedoucím osobním vlakem. Příčina, proč nákladní vlak nerespektoval pokyn návěstí, se šetří. Při likvidaci nehody zasahovali hasiči Českých drah, města Plzně a společnosti Škoda Plzeň. Při srážce byli těžce zraněni strojvedoucí nákladního vlaku a vlakvedoucí osobního vlaku a 13 cestujících bylo zraněno lehce.

Přívoz mezi Hřenskem a Schönou je v provozu i o svátcích

Pohraniční přívoz mezi českým Hřenskem a německou obcí Schöna bude převážet pasažéry denně od 09:00 do 18:00 i o nadcházejících vánočních a novoročních svátcích. Velitel severočeské cizinecké a pohraniční policie Milan Babičík řekl, že i v této době na něj policisté dohlédnou, aby se ho nepokusili zneužít uprchlíci k ilegálnímu přechodu hranice. Přívoz, který má charakter turistické stezky pro pěší, cyklisty a tělesně postižené občany na invalidních vozíčcích, byl po dlouhé době obnoven v květnu 1997. Mezi Hřenskem a Schönou existoval přívoz již v 16. století. Od roku 1890 spojoval labské břehy v těchto místech parní přívoz. Ten byl v roce 1945 zastaven. Německá loď Císařská koruna převeze nyní ročně podle údajů severočeské cizinecké a pohraniční policie téměř 300.000 pasažérů.

V Třebíči přispívají do vánoční sbírky na přístroj pro léčbu dětí

Vánoční sbírka na nákup dýchacího přístroje pro nedonošené děti dětského oddělení třebíčské nemocnice zatím překonává všechny rekordy. Občané do kasičky pod vánočním stromem na třebíčském Karlově náměstí vložili zatím rekordních 35.911 korun, zatímco loni to bylo celkem 20.105 korun. Vánoční strom je umístěn na třebíčském náměstí od 4. prosince a finanční dary mohou lidé do kasičky vhazovat až do 7. ledna. K sbírce se tradičně přidává i výtěžek ze silvestrovské tomboly a loni poprvé i výtěžek z vážení zastupitelů města. Ti budou letos, stejně jako loni, přispívat deseti korunami za každé kilo své váhy. Loni se tak celkem vybralo přes 76.000 korun, které směřovaly do třebíčského Sdružení pro pomoc mentálně postiženým.

Sbírka pod vánočním stromem ve Frýdku-Místku vynesla téměř 116.000 korun

Celkem 115.860 korun a 80 haléřů se podařilo od 4. prosince shromáždit v pokladničce pod vánočním stromem na frýdeckomísteckém náměstí Svobody. Peněžní dary jsou určeny pro Nadaci proti rakovině na klinice v Paskově. Vedle vhození peněz do kasičky mohou lidé posílat své peněžní dary pro dětské oddělení nemocnice na účet u Komerční banky 19-928-781/0100, variabilní symbol 35232321. Sbírka, kterou každoročně pořádá frýdeckomístecký úřad, loni vynesla téměř 93.000 korun. Peníze dostala sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky.

V ostravském Domově pro matku a dítě tráví Vánoce čtyři matky

V Domově pro matku a dítě v Ostravě-Zábřehu zůstanou na Vánoce čtyři matky se svými osmi dětmi, o které ani o svátcích neprojevil zájem nikdo z jejich blízkých. Tradiční oslavu Štědrého večera s vánočním stromkem a večeří budou připravovat matky společně s personálem. K večeři budou mít smažené filé s bramborovým salátem, ovoce a cukroví. Domově pro matku a dítě v Ostravě-Zábřehu nyní žije devět matek s 16 dětmi od jednoho do čtrnácti let.

Na Staroměstském náměstí se rozdávaly dárky a jedl dort

Den před štědrovečerní nadílkou se na pražském Staroměstském náměstí rozdávaly dárky od takzvané Ježíškovy pošty. Z 10.000 přání, které děti před Vánocemi vhodily do schránky, jich porota vybrala 100. Pro všechny příchozí organizátoři z Nadace Pražské děti připravili hudební program a různé soutěže. Herečka Sabina Laurinová rozkrojila obrovský stokilový dort, o který se pak děti spravedlivě podělily. Přihlížejícím malým i velkým divákům zazpíval Jakub Třasák či Kamil Emanuel Gott, nechyběly známé postavičky Jů a Hele, dětské mažoretky a tanečnice. Vedle pódia, kde se odehrával kulturní program, obdivovali Pražané dřevěný betlém a živá zvířata: osla, kůzle a jehně. Mohli také přispět do kasičky na pomoc dětským pacientům motolské nemocnice. Dospělí se v mrazivém předvánočním čase zahřívali grogem, punčem, svařeným vínem i horkou medovinou, zájem byl i o pečené kaštany a kukuřici.

ZOO lákají na svátky lidi nižším vstupným a delším provozem

Nižší vstupné a prodloužené návštěvní doby připravily některé české zoologické zahrady pro návštěvníky v době vánočních svátků. Například zoo ve Dvoře Králové nad Labem bude s výjimkou Štědrého dne a Silvestra otevřena do konce ledna až do 19:00 a po 15:00 bude mít zlevněné vstupné. Vedle živých zvířat tu na návštěvníky čeká i mechanický mamut v životní velikosti, který je umístěn ve pavilónu slonů. Mamut se stal v posledních dnech opravdovým lákadlem. Po setmění pak nasvícená zahrada láká vánoční atmosférou k večerní procházce. Jihlavskou zoo mohou až do Silvestra navštívit zadarmo děti do 15 let. Navíc zahrada od 25. do 30. prosince nabízí všem návštěvníkům prodlouženou otevírací dobu do 18:00. I zde připravili na večer umělé osvětlení. Také v Ostravě mají děti do 15 let až do konce roku vstup volný, otevřeno je tu od 08:00 do 16:00. Ve větší návštěvnost doufají zdejší zaměstnanci na Boží hod vánoční a na Štěpána. V pražské zoo mají děti do 15 let vstup zdarma jen na Štědrý den. Po oba vánoční svátky se pak mohou zájemci zúčastnit oblíbených večerních procházek po zahradě.

Třebechovické muzeum betlémů očekává největší nápor návštěvníků

Třebechovické muzeum betlémů očekává v nadcházejících dnech největší nápor návštěvníků. Pracovníci muzea počítají, že vzácná sbírka betlémů přiláká do konce roku až několik stovek návštěvníků denně. Před vánočními svátky převládají domácí návštěvníci, naopak před Silvestrem do Třebechovic jezdí především cizinci. Otvírací doba je v od 09:00 do 15:30, pouze na Štědrý den a na Silvestra bude otevřeno jen do 11:30. Největším třebechovickým "pokladem" je Proboštův mechanický betlém, který před více než 100 lety vytvořili řezbáři Josef Probošt a Josef Kapucián. Autorem mechanismu byl Josef Friml. Toto dřevěné dílo obsahuje zhruba 2000 vyřezávaných dílů, z nichž je 373 figur. Dlouhodobá expozice však kromě betlémů zahrnuje i desítky dalších exponátů ze dřeva, keramiky a dalších materiálů. O víkendech mohou návštěvníci také vidět při práci lidové řezbáře.

A ještě krátce o počasí.

Čekejte opět zataženo nízkou oblačností, místy mlhy a mrholení. Místy na hřebenech hor a ojediněle i v nižších polohách polojasno. Nejvyšší teploty 3 až 7, při zmenšené oblačnosti a v 1000 metrech na horách kolem devíti stupňů Celsia.