Zprávy neděle, 25. července 1999

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Dzurinda: Chceme dospět k pokroku při dělení majetku po federaci

Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda při sobotní návštěvě Prahy naznačil, že v nejbližších týdnech lze očekávat pokrok při jednáních o dělení majetku bývalé federace. "Chceme v těchto dnech, v těchto týdnech dospět k jistému pokroku, který bychom měli potvrdit při mé oficiální návštěvě Prahy, která se plánuje na sedmého a osmého října. Netěšilo by mě, kdyby se otázky dořešení dělení bývalého tzv. federálního majetku staly tématem číslo jedna v česko-slovenských vztazích," uvedl Dzurinda, který však připustil, že tyto otázky není lehké vyřešit. Vzájemné vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem označil za "privilegované".

K dosud nevyřešeným problémům patří pohledávka České národní banky ve výši 29 miliard korun z dělení bývalé Státní banky československé, kterou Bratislava nikdy neuznala. Česká národní banka zároveň v této souvislosti zadržuje slovenské zlato.

Dzurinda soukromě navštívil Prahu, aby pronesl řeč na závěr letní školy Amerického institutu pro politické a ekonomické systémy. Slovenský premiér v aule Univerzity Karlovy oslovil studenty z 25 evropských zemí a USA, kteří se zúčastnili této letní školy. Mezi úspěchy, které Slovensko dosáhlo od loňských parlamentních voleb, vyzdvihl zejména zvolení nového prezidenta a přijetí jazykového zákona. Dzurinda po své přednášce řekl, že svou účastí na závěru letní školy chtěl ocenit příspěvek amerických univerzit a neziskových organizací při budování občanské společnosti na Slovensku.

Třítýdenní letní školu Amerického institutu pro politické a ekonomické systémy, jejíž účastníci studují principy demokracie a svobodného trhu, pořádá Fond pro americká studia ve spolupráci s Karlovou univerzitou a washingtonskou georgetownskou univerzitou letos již posedmé.

Mertlík připouští využít privatizační výnosy k vyrovnání rozpočtu

Využití výnosů z privatizace na vyrovnávání rozpočtových schodků připustil v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo místopředseda vlády a nový ministr financí Pavel Mertlík. Zdůraznil ale, že vláda musí s privatizačními výnosy nakládat velmi opatrně. "Nemůže to být polštář, na který by se spoléhalo do té doby, dokud nepřestane existovat," řekl Mertlík, podle kterého si vláda musí být velmi dobře vědoma toho, že privatizační výnosy jsou jednorázová a neopakovatelná věc, a podle toho s nimi nakládat.

Kardinál Vlk se připojil k akci Impuls '99

Pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk se ztotožňuje s prohlášením iniciativy Impuls '99, neboť si cení odhodlání autorů výzvy hledat a pravdivě pojmenovávat příčiny problémů české společnosti, ale také pracovat pro změnu tohoto stavu. ČTK to sdělilo tiskové středisko České biskupské konference, podle něhož i kardinál cítí, že se česká společnost ocitá na křižovatce. Ve svém prohlášení k výzvě Vlk připomněl slova svého předchůdce kardinála Františka Tomáška, který v dramatických chvílích před deseti lety řekl, že v důležité chvíli zápasu za pravdu a spravedlnost v zemi je on i katolická církev na straně národa.

Téměř 200 signatářů výzvy, jimiž jsou osobnosti kulturního i veřejného života, se chce zasadit za brzkou a kvalitní integraci České republiky do evropských struktur a získat pro takový krok podporu občanů. Chtějí také "rozvíjet a kultivovat" občanskou společnost a přispět k "obnově jejích morálních hodnot". Iniciativa je také zaměřena na kulturu vztahů mezi lidmi, právní kulturu a práci soudnictví, kvalitu školství a dostupnost vzdělání. Konstatuje přitom malou ochotu a schopnost politiků komunikovat se zbytkem společnosti a vnímat kritické připomínky ze světa i z ČR.

ČR předala komisi pro pojistky obětí holocaustu už 20.000 jmen

Česká republika předala Mezinárodní komisi pro pojistky obětí holocaustu seznam 20.000 lidí, kteří v rámci konfiskace majetku za nacistické okupace Československa mohli přijít o své pojistky. ČTK to řekl Tomáš Jelínek, který zastupoval Českou republiku na zasedání komise ve Washingtonu. Jelínek, který pracuje v politickém odboru prezidentské kanceláře a má na starosti ekonomické aspekty holocaustu, řekl, že ČR předala dva seznamy - jeden na zasedání komise v Jeruzalémě před několika měsíci a druhý na nynějším zasedání ve Washingtonu, které skončilo ve čtvrtek. Seznam je zaměřen vůči několika velkým evropským pojišťovnám, u nichž přeživší oběti holocaustu vymáhají nebo mohou vymáhat nevyplacené pojistky.

Vetchý jmenoval ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování

Ministr obrany Vladimír Vetchý jmenoval ředitelem nově zřízeného Národního úřadu pro vyzbrojování svého dosavadního poradce Jaroslava Štefce. Uvedla to Česká televize. Štefec chce ve své funkci vytvořit podmínky k tomu, aby český obranný průmysl mohl dodávat své výrobky české armádě a mohl se zapojovat do společných projektů NATO. Armáda podle jeho názoru musí dlouho dopředu vědět, co potřebuje, a výrobce získat dostatek možností prosadit se doma i v zahraničí. Nový ředitel bude podle televize odpovědný za vyzbrojování české armády, zajistí dlouhodobé plánování investic, vybírání dodavatelů výzbroje, bude dohlížet na kvalitu dodávek. V jeho kompetenci bude také zajišťování informací o výběrových řízeních v zemích aliance pro domácí výrobce a bude garantem kvality českých výrobků v zahraničí.

Ministr Grégr je spokojen s postupem výstavby Temelína

Dobrý pocit a přesvědčení, že termín spuštění jihočeské jaderné elektrárny Temelín i náklady na její výstavbu budou dodrženy, si z její sobotní návštěvy odvezl ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. Pozitivně hodnotil především kvalitativní změny v činnosti firmy Westinghouse, která je dodavatelem řídícího systému Temelína. Přesně před měsícem ministr při své návštěvě stavby kritizoval Westinghouse, že v minulosti kladla důraz zejména na komerční otázky a nevěnovala patřičnou pozornost technickým problémům. Na tom se s ním shodli i představitelé americké firmy. Výkonný ředitel jaderné elektrárny Temelín František Hezoučký po ministrově sobotní návštěvě uvedl, že na stavbě se zlepšila komunikace mezi investorem a hlavními dodavateli.

Bezpečnostní opatření v Praze pokračují, o důvodech policie mlčí

Bezpečnostní opatření v centru Prahy, které v pátek vyhlásila policie kvůli obdrženému výhrůžnému anonymu, nadále pokračuje. Policie však zatím odmítá k obsahu anonymu sdělit jakékoli bližší podrobnosti. Podle informací televize Nova mají být cílem neznámé hrozby především americké instituce. Budovu Rádia Svobodná Evropa/Rádia Evropa 'RFE/RE), obklopenou v dostatečné vzdálenosti souvislým řetězem betonových bloků, střeží policejní hlídky v neprůstřelných vestách, ozbrojené samopaly. Mluvčí RFE/RE v pátek řekla, že rádio obdrželo upozornění na bezpečnostní riziko spojené s možným teroristickým útokem. Pod přísnou kontrolou policie je i americké velvyslanectví, jehož se hrozba měla podle televize týkat též.

Speciální policejní pracoviště se zaměřilo na Internet

Vyhledáváním případů šíření dětské pornografie či propagace rasismu na Internetu se zabývá specializovaný útvar kriminalistů, který letos začal pracovat na policejním prezídiu v Praze. ČTK o tom informoval Jiří Suttner z tiskového oddělení policejního prezídia. Detektivové na tomto specializovaném pracovišti mají podle jeho slov také poskytovat svým kolegům z jiných policejních útvarů odbornou pomoc ohledně Internetu.

Mladí sociální demokraté přivítali výměnu ministra financí

Mladí sociální demokraté 'MSD) vnímají velmi pozitivně změnu ve funkci ministra financí, v níž tento týden Iva Svobodu nahradil Pavel Mertlík. Předseda MSD Zdeněk Rýpar ČTK řekl, že v demokratických společnostech musí ministr v případě, že je trestně stíhán, odejít. Podle jeho názoru je tato jediná změna v Zemanově kabinetu zatím dostatečná. Rýpar uvedl, že Mladí sociální demokraté na sobotním jednání v Táboře kritizovali pomalé naplňování sociálnědemokratického programu, jsou si však plně vědomi, že příprava dobrého zákona trvá deset až dvanáct měsíců. V tomto názoru je utvrdila také diskuse s místopředsedou vlády Pavlem Rychetským a poslanci Jitkou Kupčovou a Zdeňkem Jičínským.

V Kyjově se setkali věřící různých náboženství

Poznání různých náboženských směrů a prolomení bariér mezi zastánci jiných vyznání bylo cílem dialogu, který se v sobotu uskutečnil v Kyjově v hodonínském okrese. Vyznavači buddhismu, hinduismu, judaismu a křesťanství diskutovali o tom, zda všechny svaté knihy hovří stejným jazykem. Diskuse navazuje na podobné setkání v loňském roce, na němž se hovořilo o toleranci jako nezbytné podmínce života. Základním východiskem pro rozpravu byla bible, bhagavadgíta, korán a vůbec knihy jednotlivých náboženských směrů, řekl ČTK Michal Šimek z kyjovské České křesťanské akademie, která dialog zorganizovala společně s Nadací Živé světlo ze Střílek na Kroměřížsku. Dodal, že styčnými body diskuse byla témata obsažená ve všech hlavních náboženstvích, zejména násilí, dobro, spravedlnost a tolerance.

V Praze začala Letní škola slovanských studií

Již 43. ročník Letní školy slovanských studií, které pořádá Univerzita Karlova, byl v sobotu slavnostně zahájen v Zrcadlové kapli pražského Klementina. Škola, kterou od roku 1948 navštívilo již několik tisícovek zahraničních studentů, potrvá do 27. srpna. Z téměř dvou set účastníků jich tradičně nejvíce přijede do Prahy z Německa a Rakouska, přihlásili se však i zájemci z Francie, USA, Japonska, Mexika, Kuvajtu a Číny. Kromě přednášek, na nichž se podílí asi sedm desítek lektorů, je významnou součástí studia doprovodný program, v němž se organizátoři snaží studentům nabídnout kulturně historické aktivity. V ČR pořádají obdobné letní školy rovněž univerzity v Brně, Olomouci, Českých Budějovicích a v Plzni.

Oldfield převzal ocenění za desetitisíce prodaných alb v ČR

Před svým sobotním koncertem v pražské Sportovní hale převzal slavný britský hudebník Mike Oldfield dvě zlaté a jednu platinovou desku za prodej svých alb v České republice. Platinovou desku za 30 tisíc prodaných hudebních nosičů získal světoznámý multiinstrumentalista za album Voyager, zlaté desky převzal za alba Tubular Bells 3 a XXV - Best Of, jejichž český prodej překročil hranici 15 tisíc desek. Jediné Oldfieldovo vystoupení v ČR se konalo v rámci turné Live then & now '99, které provází jeho nejnovější desku Guitars. Více než 10 tisíc diváků z ČR i zahraničí aplaudovalo nezaměnitelné Oldfieldově hudbě po celou dobu vystoupení.

Anenská pouť

Tříletá Anička Parmová a jednadevadesátiletá Anna Kubcová zvítězily v sobotu na pražském Výstavišti jako nejmladší a nejstarší nositelky tohoto tradičního českého jména, která se účastnily osmé Anenské pouti. Překonán byl pouze rekord nejstarší Aničky z roku 1995, kdy nositelce tohoto jména bylo 90 let, ale už ne titul nejvzdálenější, protože před čtyřmi lety přijela Anička až z Chicaga a loni alespoň ze Slovenska. Svátek patronky vdaných žen a ochránkyně matek Svaté Anny, jíž jsou zasvěceny četné kostely a kaple, připadá na pondělí 26. července.

Ze sportu:

Ani v závěrečném dnu mistrovství Evropy tělesně postižených cyklistů nevyšli čeští reprezentanti naprázdno. Druhý titul evropského šampióna vybojoval spastik Roman Musil, který v kategorii D2 vyhrál na tricyklu časovku na 5 kilometrů. Ke dvěma zlatým medailím z loňského mistrovství světa tak přidal další cenné trofeje. Stříbrné medaile získali v časovce na 17,5 kilometru kategorie D4 Petr Plíhal a Jiří Ježek, který dojel druhý na stejné trati v kategorii LC2. Česká výprava si odváží z mistrovství ve francouzském Blois celkem patnáct medailí.

Česká loď s posádkou Tomáš Musil, Pavel Winkler obsadila na mistrovství světa ve Francii ve třídě Fireball překvapivé čtvrté místo. Závod v neolympijské třídě se obvykle jezdí na sedm rozjížděk. Tentokrát jich účastníci absolvovali jen šest, protože poslední musela být kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám zrušena.

V semifinále skončilo úspěšné tažení českého tenisty Jiřího Nováka na turnaji ve Stuttgartu. Čtvrtfinálový přemožitel druhého nasazeného Carlose Moyi ze Španělska podlehl Magnusi Normanovi ze Švédska 1:6 a 2:6.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Většinou polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 23 až 27 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.