Zprávy neděle, 26. září 1999

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Zdeňka Kuchyňová. Začínáme přehledem zpráv.

Nyní podrobněji:

Změny ústavy navrhované ODS a ČSSD by podle Václava Havla vyvolaly novou volbu prezidenta

Návrhy Občanské demokratické strany a sociální demokracie na změnu pravomocí hlavy státu jdou podle prezidenta Václava Havla tak daleko, že zpochybňují smysl této funkce a mohly by ochromit chod státu a jeho integraci do Evropské unie. Tyto ústavní změny by natolik změnily prezidentskou funkci, že by vedly k nové volbě hlavy státu, řekl Havel v sobotních Rozhovorech v Lánech. Návrh komise ODS a ČSSD by měl mimo jiné vést ke ztrátě výlučného práva prezidenta při personálním obsazení Nejvyššího soudu a bankovní rady České národní banky. Omezeny by měly být i jeho pravomoci při udělování milostí. Návrh směřuje i k omezení imunity poslanců.

Neochota lidí podstoupit rekvalifikaci je podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Richarda Falbra jednou z příčin rostoucí nezaměstnanosti. Nezaměstnanost je nejhorší jev české transformace, který v lidech vyvolává apatii, od níž není daleko k výbuchu, uvedl v rozhovorech v Lánech Falbr. Prezident Václav Havel v tomto pořadu řekl, že frustrace ze ztráty zaměstnání se dotýká zejména mužů, kteří se pak v zoufalství uchylují k podpoře komunistů, za jejichž vlády měli práci jistou. Míra nezaměstnanosti během letošního roku výrazně vzrostla: nyní dosahuje devíti procent.

Unie svobody nepodpoří změnu Ústavy ani rozpočet na příští rok

Republikový výbor Unie svobody se usnesl, že strana nepodpoří návrh na změnu Ústavy. Její poslanci nebudou hlasovat ani pro rozpočet na rok 2000. "Je to v podstatě náš projev nedůvěry současné vládě," řekl předseda unie Jan Ruml. Strana zásadně nesouhlasí s návrhem na změnu Ústavy, který předložila ČSSD a ODS, neboť vznikl bez široké diskuse parlamentních politických stran a odborné veřejnosti. Unie je přesvědčena, že změny směřující k omezení pravomoci prezidenta jsou motivovány odporem k současné hlavě státu a aktuálními mocenskými zájmy stran, které návrh předložily.

Komunisté posílili, ale koaliční partnery stále nemají

KSČM, která se podle posledních průzkumů stala druhou nejpopulárnější stranou, nemá i přes výrazné posílení stále koaliční partnery. Novinářům to po zasedání ústředního výboru strany řekl předseda Miroslav Grebeníček. Výrok šéfa sociálních demokratů a premiéra Miloše Zemana, že KSČM nemůže počítat s programovou spoluprací, pokud se nerozejde se svojí komunistickou minulostí, označil za "projev bezmocného zoufalství". Předseda sněmovního klubu KSČM Vojtěch Filip uvedl, že strana je připravena podpořit některé ústavní změny, kterých chtějí dosáhnout ČSSD a ODS, jako například omezení prezidentských milostí. Komunisté podle něj ale připravují vlastní změny Ústavy.

O územněsprávní legislativě rozhodne vláda během podzimu

O dvanácti předlohách zákonů a novel souvisejících s územněsprávní reformou rozhodne vláda během podzimu tak, aby o nich mohla jednat Poslanecká sněmovna na své prosincové schůzi. Po dvoudenním mimořádném zasedání kabinetu, které se zabývalo reformou veřejné správy, to novinářům řekl ministr vnitra Václav Grulich. Mimořádné zasedání vlády mělo pouze konzultační charakter, jeho cílem nebylo o územněsprávní legislativě definitivně rozhodnout. První etapa reformy, kterou si vyžádá i předpokládaný vstup ČR do Evropské unie, spočívá ve vytvoření 14 územně samosprávných celků. Vybudování sídel územních samospráv, které by měly začít pracovat 1. ledna 2001, si v příštím roce vyžádá asi 2,7 miliardy korun.

Česká vláda uzavře smlouvu o odkoupení krajanské Národní budovy na Manhattanu

Česká vláda uzavře a schválí smlouvu o odkoupení krajanské Národní budovy na newyorském Manhattanu za symbolický jeden dolar do konce roku. Krajanům to na pátečním setkání v New Yorku slíbil ministr zahraničí Jan Kavan. Záhy po uzavření smlouvy začne rekonstrukce, jejíž náklady budou nižší než dosud oznamovaných deset miliónů dolarů '350 miliónů korun). Krajané budou moci používat jedno patro budovy bezplatně k vlastním aktivitám. Národní budova postavená koncem minulého století jako centrum českého života v této části Manhattanu již několik desetiletí chátrá a v silách krajanů není shromáždit dostatek peněz na její opravu. Tento názor však někteří krajané nesdílejí a vybízejí k tomu, aby se o její záchranu pokusili Čechoameričané vlastními silami.

Ministr obrany Vetchý navštíví české vojáky v Kosovu

Zesílenou průzkumnou rotu české armády, která od července působí v mírových silách KFOR v Kosovu, se chystá navštívit ministr obrany Vladimír Vetchý. Na základnu českého kontingentu v severokosovské obci Gornji Sibovac přijede 4. října. Týž den se vydá do bosenského Sarajeva, kde bude jednat s velitelem sil SFOR Montgomerym Meigsem. V úterý navštíví český mechanizovaný prapor SFOR, který působí v severozápadní Bosně. Měl by se setkat i se zástupci českého krajanského sdružení Česká beseda.

Čeští průzkumníci v Kosovu chrání na hranicích srbskou menšinu

Čeští průzkumníci, kteří v rámci mezinárodní mise KFOR zabezpečují stabilitu na hranicích mezi Srbskem a autonomním Kosovem, chrání ve vysokohorské oblasti Sekirača před případnými útoky ze strany kosovských Albánců asi dvacetičlennou skupinu Srbů žijících v několika roztroušených samotách. Ochrana menšin nealbánské národnosti patří mezi povinnosti všech jednotek mnohonárodní mise KFOR. Průzkumníci z prostějovské roty sice střeží zhruba padesátikilometrový úsek hranice, ale velitel roty Karel Klínovský přesto na odlehlé místo ve strmých kopcích vyslal celý sedmnáctičlenný průzkumný oddíl. Na největším kopci vojáci vybudovali zdaleka viditelné, ale přesto silnými stěnami z pískových pytlů chráněné stanoviště. Jako symbol své přítomnosti pak vztyčili český prapor. "Každý již zdálky pozná, že prostor je pod vojenskou kontrolou, a proti místním obyvatelům si nic netroufne," vysvětlil strategii Klínovský. "Pro případ nebezpečí jsme u každého domu umístili světlice. Obyvatelům tak v případě ohrožení stačí vyběhnout na dvůr a zatáhnout za šňůrku," vysvětluje Klínovský originální systém ochrany. Češi nejsou na Sekirači neznámí: za druhé světové války se po porážce německých jednotek v roce 1943 objevila na kopci československá vlajka. Pamětníci do dnešního dne spojují český prapor se svobodou. "Když jsme na Sekirač přišli prvně, tak k vlajce položili květiny a plakali," říká Klínovský. Vrcholu se od příchodu českého průzkumného oddílu říká Český kopec.

Čeští vojáci odcestovali na cvičení do Polska

Z vojenského letiště Praha - Kbely odletělo 15 českých vojáků, kteří se v Polsku zapojí do rozsáhlého cvičení armád Severoatlantické aliance a států programu Partnerství pro mír Cooperative Bear 99. Cvičení, které potrvá do 1. října, se zaměří na nasazení letounů a specialistů ozbrojených sil při humanitárních katastrofách velkého rozsahu.

Historikové budou pracovat na porovnání právních norem přijatých vládami osmi evropských zemí za druhé světové války

Objektivní porovnání právních norem přijatých vládami osmi evropských zemí za druhé světové války se stane předmětem práce evropských historiků. Projekt, jehož předpokládané náklady se odhadují na 250.000 marek, doplní rovněž studie válečného vývoje mezinárodního práva a vývoje německého a československého práva v tomto období. Historici přitom již nyní předpokládají, že se najde obdoba československých Benešových dekretů i v právních úpravách dalších evropských zemí. V rozhovoru pro ČTK to v jihoněmecké obci Deidesheimu poblíž Mannheimu uvedl předseda české části Česko- německé komise historiků Jan Křen. Cílem projektu je podle něj položit objektivní základ pro evropskou diskusi o vývoji válečného práva.

Sousoší na Karlově mostě dostane vysvětlení k nápisu, který uráží židovské cítění

Pražský primátor Jan Kasl přislíbil v New Yorku Severoamerické radě rabínů, že sousoší Kalvárie na pražském Karlově mostě dostane vysvětlení k nápisu, který uráží židovské cítění. Nápis musel nechat zhotovit koncem 17.století pražský Žid Elias Backoffen jako trest za hanobení kříže, jeho obsah však přisuzoval Ježíši Kristovi boží atributy, což uráželo Backoffenovu židovskou náboženskou víru.

Končí výstava unikátních deskových maleb Magister Theodoricus

Milovníci starého umění mohou o tomto víkendu naposledy zavítat na výstavu unikátních deskových maleb Magister Theodoricus, dvorní malíř císaře Karla IV.. Souborná výstava po dvou letech končí. Byla třikrát prodloužena a od jejího zahájení v listopadu 1997 si ji prohlédlo přes 168.000 návštěvníků. Většina Theodorikových maleb se nyní přestěhuje zpět do prostoru, pro který byla vytvořena, tedy do Kaple sv. Kříže na hradě Karlštejn. Desítka jich však zůstane v Praze a stane se součástí připravované stálé Sbírky středověkého umění v zemích Koruny české, která bude od 28. září roku 2000 trvale vystavena v klášteře sv. Anežky České.

Spot projektu Praha - Evropské město kultury 2000 získal ocenění

Reklamní spot propagující projekt Praha - Evropské město kultury 2000 získal v Karlových Varech na 32. ročníku mezinárodního festivalu filmů a videospotů cestovního ruchu Tourfilm první cenu v kategorii turistické atrakce. Televizní spot Pražský chodec byl inspirován stejnojmennou fotografií Josefa Sudka a básní Vítězslava Nezvala.

Titul Praha - Evropské město kultury 2000 české metropoli přidělila Rada ministrů kultury Evropské unie. Praha by se stejně jako dalších osm evropských měst měla prezentovat řadou kulturních akcí.

V Praze na Vinohradech končí tradiční vinobraní

Hektolitry pravého burčáku, čerstvé zkvašené šťávy vinných hroznů, protekly žíznivými hrdly těch Pražanů, kteří přišli na Vinohradské vinobraní. Třetí ročník této lidové veselice, která přispěla k oslavám 150. výročí založení obce Vinohrady a 120. výročí povýšení Královských Vinohrad na město, završila v sobotu večer taneční zábava v paláci Akropolis. Po celé odpoledne se na náměstí Jiřího z Poděbrad i přes vytrvalý déšť čepoval k radosti všech generací burčák. V sobotu se vypilo 30 hektolitrů. Popíjení zpříjemnili přítomným členové skupiny historického šermu, kejklíři i muzikanti.

Mluvčí vlády poběží maratón

Tiskový mluvčí vlády Libor Rouček dnes poběží Podzimní berlínský maratón, kterého se zúčastní více než 20.000 běžců z celého světa. Zpravodaji ČTK řekl, že trať dlouhou 42.195 metrů by si přál uběhnout za tři hodiny a 40 minut. Uvedl, že je to jeho obvyklý čas a že lepší výkon neočekává, protože služba pod premiérem Milošem Zemanem mu neumožňuje trénovat. Podotkl, že kvůli berlínskému maratónu se musel omluvit z pátečního a sobotního mimořádného zasedání vlády. Mluvčí se účastní různých běžeckých akcí a závodů; běžel například londýnský maratón. Prozradil, že jeho snem je účast v maratónském běhu, který pořádá město New York.

Čeští tenisté se udrželi ve Světové skupině Davisova poháru

Čeští tenisté si zajistili pro příští ročník Davisova poháru účast ve Světové skupině. Rozhodl o tom pár Jiří Novák, David Rikl, který ve čtyřhře porazil za hodinu a 39 minut ve třech setech uzbeckou dvojici Oleg Ogorodov, Vadim Kucenko 6:3, 6:2, 7:6 a získal třetí bod.

Znojemští hokejisté prohráli s Pardubicemi

Znojemští Orli prohráli v dohrávaném utkání šestého kola hokejové extraligy doma s Pardubicemi 1:3. O výsledku rozhodla střelecká produktivita Kanaďana Morrisona, jenž dal dvě branky.

Počasí

Na území České republiky bude oblačno až zataženo, teploty v Čechách 19 až 23 stupňů, na Moravě 20 až 24 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.