Zprávy neděle, 27. února 2000

Nyní podrobněji:

V Brně probíhá dvoudenní sjezd Unie svobody

Dvoudenní republikové shromáždění Unie svobody začalo v sobotu v Brně. Účastníci sjezdu mají na programu projednání návrhů na změnu stanov a volbu nového vedení. Na uvolněné křeslo předsedy, které koncem loňského roku dobrovolně opustil Jan Ruml, jsou zatím dva kandidáti - Karel Kühnl a Vladimír Mlynář. O funkci místopředsedy se dosud uchází šest kandidátů: Hana Marvanová, Miroslav Malchar, Zdeněk Kořistka, Luděk Suchomel a současní místopředsedové Petr Mareš a Jiří Lobkowicz. Volba nového vedení proběhne v neděli.

Unie svobody se musí v souboji o pravicového voliče stát hrozbou pro ODS. Prohlásil to v sobotu úřadující předseda Unie Karel Kühnl na sjezdu strany s tím, že Unie chce zároveň vyslat signál ČSSD, že se ani v příštích dvou letech nedá chytit do pasti socialistické vlády. Odstupující předseda Jan Ruml unii vytkl, že se rychle stala součástí politického establishmentu. Svou rezignací koncem loňského roku odstartoval Kühnl proces obměny vedení strany.

K čelním střetu s ODS vyzval Unii svobody při jejím sjezdu v Brně místopředseda strany Vladimír Mlynář. Podle něj se příští volby musí stát soubojem mezi čtyřkoalicí a stranami svázanými ve smluvní opozici, kterou uzavřeli občanští a sociální demokraté. Cílem unie je volby vyhrát a ne z nich vyjít jako přívěsek ODS, řekl Mlynář.

Reakce ostatních politických stran na sjezd Unie svobody

Předseda ODS Václav Klaus se sjezdu Unie svobody nezúčastní. Vedení Unie totiž pozvalo pouze představitele čtyřkoalice. Klaus v chystaném projevu na shromáždění zdůraznil, že v unii vidí ODS partnera, protože ji k tomu "vybízejí blízkost programů a podobné vidění světa a svobodného člověka". Jak dále řekl, nechce "lámat věci přes koleno" a ignorovat aktuální politický kontext. Podle něj by však příští vláda mohla být sestavena právě ze zástupců ODS a Unie svobody. Václav Klaus také vyjádřil přesvědčení, že v jakékoli jiné sestavě by šlo "o pokračování dnešního, víceméně socialistického experimentu".

Vyjádření předsedy ODS Václava Klause, který v projevu připraveném pro republikové shromáždění Unie svobody uvažoval o budoucím partnerství s unionisty, nepovažuje místopředseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla za nepřiměřené. Podle něj jsou v demokratické politice rozhodujícím okamžikem, který vytvoří mapu politické situace na další období, volby. "A po příštích volbách jsou všechny otázky otevřené," řekl v sobotu ČTK Špidla. Jak dodal, strategickým záměrem sociální demokracie po volbách je spolupracovat s KDU-ČSL, která je sociální demokracii programově blízká.

Lidovci dosud i s ohledem na existenci čtyřkoalice s unionisty, ODA a DEU vstup do vlády se sociální demokracií odmítali, protože takový kabinet by byl závislý na podpoře komunistů. Předseda lidovců Jan Kasal uvedl, že vstřícnou Klausovu nabídku chápe jako snahu rozdělit čtyřkoalici. Ta se podle něj stala stala nebezpečím pro ODS a ČSSD. Lidovecký předseda při zahájení sjezdu Unie svobody sice připustil, že mezi stranami čtyřkoalice existují rozdíly, ale zároveň podotkl, že na základních principech jsou schopny se shodnout.

Výkonná rada ODS očekává urychlené provedení rekonstrukce vlády

Po sobotním jednání Výkonné rady ODS v Plzni předseda strany Václav Klaus nevyloučil, že se sejde s předsedou vlády a ČSSD Milošem Zemanem, aby si vyjasnili otázky týkající se rekonstrukce vlády. Podle Klause ale ODS nevolá po smírčím řízení nebo něčem podobném. O smírčí jednání s ODS usilovala koncem loňského roku ČSSD a jejich jednání vyústilo v pět dohod, doplňujících opoziční smlouvu obou stran. Občanská demokracie se v nich mimo jiné zavázala podpořit letošní rozpočet. Dohody však žádné personální požadavky vůči vládě výslovně neobsahují. Místopředseda ODS Ivan Langer, který varoval, že většina poslaneckého klubu rozpočet nepodpoří, pokud Miloš Zeman neuskuteční změny v kabinetu do začátku druhého parlamentního čtení, se jednání Výkonné rady nezúčastnil.

Prezident Havel a politolog Rupnik debatovali v rozhlasovém pořadu o vstupu ČR do EU

Integrace do Evropské unie je jedinečnou šancí nejen pro Českou republiku, ale i pro celou střední Evropu. Shodli se na tom v pořadu Rozhovory v Lánech prezident Václav Havel a francouzský politolog Jacques Rupnik. Podle prezidenta Havla je důležité především to, že Evropská unie je založena na principu domluvit se.

Václav Havel dále upřesnil myšlenku druhé komory Evropského parlamentu. Evropský senát, jehož vznik prosazuje, by podle něj neměl být naplněn na principu poměrného zastoupení, ale na principu rovného počtu zástupců každého státu. Země Evropské unie by měly ve druhé komoře po třech zástupcích, kteří by schvalovali zásadní věci, jimiž se už Evropský parlament zabýval.

Rupnik: Opoziční smlouva nahrává extremistickým stranám

Opoziční smlouva ČSSD a ODS znemožnila vystřídání pravice u moci levicí. Řekl to francouzský politolog Jacques Rupnik v sobotní rozhlasové debatě s prezidentem Václavem Havlem. Zablokování politického života navíc nahrává nedemokratickým silám, prohlásil Rupnik, který srovnal nárůst volebních preferencí KSČM s volebním ziskem rakouské ultrapravicové strany Svobodných. Ta těžila právě z odporu voličů k roky trvající dohodě rakouských sociálních demokratů a lidovců.

Špidla: Vláda je odhodlána pomoci milevské společnosti ZVVZ

Rozhodnutí vlády o tom, že není možné vyvézt zařízení do íránské jaderné elektrárny v Búšehru, je uvážené a ve prospěch republiky. Kabinet soudí, že uskutečnění dodávky pro tuto elektrárnu by poškodilo Česko z politických, bezpečnostních a následně i ekonomických důvodů. Zejména Británie a USA se totiž obávají, že Írán zařízení vojensky zneužije. Novinářům to řekl v sobotu vicepremiér Vladimír Špidla s tím, že vláda je odhodlána různými způsoby pomoci milevské společnosti ZVVZ, která chtěla vzduchotechniku do Íránu exportovat. Podle něj vládní kabinet pomůže společnosti překonat nejtěžší období, které ji zřejmě čeká ve druhé polovině letošního roku. Špidla zdůraznil, že jde o to, aby byla zachována pracovní místa a podnik nemusel přistoupit k zásadnímu propouštění.

Šéf Národní aliance Vladimír Skoupý je ve vazbě a čelí obvinění z propagace fašismu

Obvodní soud pro Prahu 1 vzal do vazby šéfa Národní aliance Vladimíra Skoupého. Policie ho zatkla už v pátek ve vestibulu stanice metra Muzeum kvůli propagaci fašismu. Té se měl dopustit tím, že na demonstraci pravicových radikálů l9. února měl na svém oblečení fašistickou symboliku. Skoupého "kolega" Zbyněk Rais, kterého policie zadržela před další demonstrací pravicových extrémistů, bude stíhán na svobodě. Raise obvinili z výtržnictví, protože při zatýkání Skoupého napadal policisty.

Podle předsedy SPR-RSČ Sládka potřebuje Česká republika novou skutečnou revoluci

Česká republika potřebuje podle předsedy SPR-RSČ Miroslava Sládka novou skutečnou revoluci, která by svrhla současnou politickou garnituru. Šéf republikánů to v sobotu řekl novinářům po oslavě desátého výročí vzniku své strany. Sládek, kterého opustili takřka všichni jeho druzi, s nimiž zasedal v Poslanecké sněmovně, sebevědomě tvrdí, že se k němu vrátí jeho voliči. Ti prý nyní trpce litují chybného kroku v roce 1998, kdy jeho stranu nechali propadnout ve sněmovních volbách. Republikánský šéf odmítl cokoli prozradit o programu své strany z obavy, aby nebyl jinými stranami vykraden. Potvrdil ale, že jeho republikáni jsou stále proti vstupu ČR do Evropské unie. Nepřítelem je pro něj celá nynější politická garnitura. Senát stále považuje za odkladiště "politických mrtvol a tunelářů".

Víza pro Rusy nejsou podle karlovarského starosty drama, Karlovy Vary na nich nestojí

Starosta západočeských lázní Karlovy Vary Josef Pavel, který se účastní jako host filmového festivalu v Los Angeles, nepovažuje nedávné zavedení českých víz pro ruské občany za "existenční záležitost" lázní. Řekl to newyorskému zpravodaji ČTK s tím, že podle něj se z vízové povinnosti dělá větší drama, než si zaslouží. Největší české lázně Karlovy Vary zaznamenaly úbytek ruské klientely už loni v rozmezí 12 až 15 procent a naopak registrují přírůstek hostů z Izraele a skandinávských zemí, konstatoval starosta. Rusy přitom označil za stále "významnou skupinu" hostů.

Česká vláda se zavedením víz vůči Rusku a některým dalším východoevropským zemím dlouho otálela a snažila se nejprve uplatňovat restriktivní režim vstupu pro občany z tzv. problémových zemí. Opatření se však minulo účinkem a způsobilo problémy, které zpomalovaly odbavování na hranicích. Praha proto v únoru rozhodla o zavedení víz pro Rusko, Ukrajinu a Bělorusko. Vízový režim vstoupí v platnost po vypršení výpovědních lhůt, kterými je jednostranné vypovězení příslušných dohod o bezvízovém styku provázeno.

Londýnský soud odsoudil české pašeráky

Za praní špinavých peněz byl v Londýně odsouzen pětičlenný gang Čechů ze Znojma. Pašeráci ke své činnosti používali českou cestovní kancelář. Třínáctiměsíční vyšetřování se týkalo aktivit skupiny Turků, kteří používali české komplice pašování peněz z Británie přes Česko do Turecka. Podle odhadů převezli za rok a půl v přepočtu minimálně 870 miliónů korun. Pětice Čechů byla zatčena v červnu loňského roku, když u sebe měla v hotovosti 300 tisíc liber, což je asi 17,5 miliónu korun.

Podle ekologů začali stavitelé Cibulky protiprávně s kácením stromů

Stavitelé obytného souboru Cibulka v sousedství přírodního parku Košíře-Motol v pátém pražském obvodě začali protiprávně s kácením vzrostlých stromů. Tvrdí to zástupci ekologického sdružení Děti Země a občanského sdružení Cibulka, podle kterých dosud nebylo ukončeno řízení k povolení vykácení zdejší zeleně rostoucí mimo les. V sobotu přijeli na místo policisté, ale kácení nezastavili. Ekologové požadují změnu projektu komplexu Cibulka tak, aby sídliště, které má mít asi 120 nadstandardních bytů, nenarušovalo krajinný ráz.

Masopustní zvyky obnovují vesnice i města na Moravě

Živá ovečka "vystupující" z osobního automobilu s Valachy v krojích se v sobotu stala středem pozornosti dětí na prvním Lešetínském fašanku (masopustu) ve středu Zlína. Děti zde také mohli jezdit na koni, ochutnat turecký med, valašské frgály a slovácké svatební vdolečky. Postrašit je přišli i čerti, čarodějnice a záhadní mniši.

V Praze začala Matějská pouť

Na nezájem návštěvníků si v sobotu rozhodně nemohli stěžovat majitelé atrakcí a stánků na pražské Matějské pouti. Hned první den zaplnily holešovické Výstaviště v sedmém pražském obvodu - stovky lidí. Návštěvníci si mohou vybírat mezi 150 atrakcemi, z nichž 23 přijelo z Nizozemska. Všechny atrakce jsou podle vedení Výstaviště v perfektním technickém stavu. Letošní pouť, v pořadí sedmatřicátá, potrvá do 16. dubna.

Muzeum v Kopřivnici vystavuje díla své rodačky Anny Georgiadu-Treuchelové

Kresby a obrazy malířky Anny Georgiadu-Treuchelové představuje výstavní síň muzea Fojtství v Kopřivnici na Novojičínsku. Autorka je kopřivnickou rodačkou a pochází z malířské rodiny Treuchelů. Výstava je určitým ohlédnutím v tvorbě autorky. Expozici tvoří obrázky malované tuší, olejovými i vodovými barvami, pastelem, ale i grafika a ilustrace s pohádkovými motivy. Výstavu s názvem Inventura si návštěvníci mohou prohlédnout do 31. března.

Sport

Český reprezentant Tomáš Dvořák se stal v belgickém Gentu halovým mistrem Evropy v sedmiboji a své vítězství ozdobil novým evropským rekordem. Dvojnásobný mistr světa a světový rekordman v desetiboji překonal součtem 6424 bodů o šest bodů osm let starý výkon Francouze Christiana Plaziata. Triumf české atletiky dovršil stříbrem další sedmibojař Roman Šebrle. Stříbrnou medaili v novém českém rekordu 198 centimetrů získala také výškařka Zuzana Hlavoňová.

V předehrávaném utkání 48. kola hokejové extraligy remizovali v sobotu hokejisté Plzně na domácím ledě se Zlínem 3:3. V čele tabulky je Sparta Praha před Zlínem a Vsetínem.

Fotbalisté Slavie zvítězili v 18. kole Gambrinus ligy nad Hradcem Králové 3:0.

Čeští basketbalisté zakončili první polovinu evropské kvalifikace v Ústí nad Labem prohrou s Estonskem 76:92 a zkomplikovali si cestu na šampionát, který bude v roce 2001 hostit Turecko.

A ještě krátce o nedělním počasí

Na území České republiky bude převážně polojasno až skoro jasno, nejvyšší denní teploty 5 až 9 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.