Zprávy neděle, 28. ledna 2001

Kateřina Brezovská

Mluvčí MZV: ČR by mohla na kubánský dokument odpovědět příští týden

Na dokument, v němž Kuba oficiálně informovala Prahu o důvodech zadržení Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, by česká strana měla Havaně odpovědět příští týden "standardními diplomatickými kanály". V sobotu to řekl mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. Ministerstvo teď podle něj dokument studuje. Pospíšil ocenil obnovení komunikace mezi Prahou a Havanou: "Pevně věříme, že i to přispěje k tomu, že oba pánové budou co nejdříve zpět v Praze." Pospíšil neměl v sobotu k dispozici žádné nové informace o zadržování obou českých občanů. "Všechno zůstává při starém," prohlásil. Dokument o důvodech zadržení unionistického poslance Ivana Pilipa a podnikatele Jana Bubeníka předalo kubánské ministerstvo zahraničí českému chargé d'affaires v Havaně Josefu Maršíčkovi. Dokument je totožný s materiálem, který již v průběhu týdne předal českým poslancům místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf. Podle dokumentu se Pilip a Bubeník měli na základě pokynů představitelů americké nadace Freedom House setkat na Kubě s disidenty a shromažďovat v zemi informace, které pak měli předat v USA.

Poslanec Ivan Pilip a bývalý studentský vůdce Jan Bubeník jsou stále ve vyšetřovací věznici Villa Marista kubánské státní bezpečnosti v Havaně. Kubánské orgány je zadržely 12. ledna kvůli jejich kontaktům s kubánskými disidenty. Kuba oba označila za agenty USA a chce je soudit za to, že podle ní vyvíjeli činnost proti bezpečnosti státu za účelem povstání.

Freedom House odmítá komentovat kontakty s Pilipem a Bubeníkem

Předseda americké nevládní organizace Freedom House Adrian Karatnycky na telefonický dotaz odmítl komentovat případné kontakty organizace s českými občany Ivanem Pilipem a Janem Bubeníkem, kteří jsou již dva týdny zadržováni na Kubě. Uvádí to agentura AP. Kubánská vláda obviňuje Freedom House, že oba Čechy vybavila technickými prostředky, penězi a také instrukcemi, co mají na Kubě dělat a koho kontaktovat. Karatnycky pro AP odmítl potvrdit, zda organizace udržovala s Pilipem a Bubeníkem kontakty, obecně však přiznal, že Freedom House "hledá možnosti kontaktů mezi demokratickými aktivisty z celého světa a jejich kubánskými protějšky". "Považujeme za podivné, že kubánská vláda kriminalizuje pouhou skutečnost, že lidé přijíždějí na Kubu s přenosným počítačem. Jsme přesvědčeni, že zadržení obou českých občanů je neodůvodněné a odporuje základním mezinárodním principům lidských práv," uvedl Karatnycky.

USA vyzvaly Kubu, aby osvobodila oba zadržované Čechy

Spojené státy v pátek vyzvaly Kubu, aby propustila na svobodu dva české občany zadržované od 12. ledna, poslance Ivana Pilipa a podnikatele Jana Bubeníka. Washington současně označil obvinění, která Havana vznesla vůči oběma zadrženým, když informovala, že se dopustili "činů proti bezpečnosti kubánského státu", za "směsná". Psaly o tom v sobotu světové agentury. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Richard Boucher odmítl kubánské tvrzení, že Pilip a Bubeník měli podporu Spojených států. "Kubánská tvrzení obsažená v oběžníku kubánského ministerstva zahraničí z 23. ledna jsou směšná," cituje agentura AFP mluvčího. Bouchar upozornil také, že "vláda Spojených států neposkytla těmto dvěma českým občanům ani peníze ani materiál, ani se s nimi před jejich cestou nesetkala". "To, že kubánská vláda tyto dva návštěvníky uvěznila, je důkazem, že je důležité nadále obracet mezinárodní pozornost k situaci v lidských právech na Kubě," dodal Boucher.

Buďte připraveni položit životy,žádá Castro své diplomaty v Praze

Kubánský prezident Fidel Castro dal svým diplomatům sloužícím v Praze instrukce, aby "v případě krajní potřeby" byli připraveni položit při obraně velvyslanectví své životy. Informovala o tom v pátečním vysílání kubánská televize v souvislostí s napětím, které vzniklo mezi Prahou a Havanou následkem zatčení dvou českých občanů na Kubě. "Reprezentujete Kubu... je nutné vstoupit do nového tisíciletí s pevným a rozhodným duchem," cituje agentura AFP z telefonického rozhovoru, který minulý týden vedl Castro s kubánským chargé d'affaires v Praze Davidem Paulovichem Escalonou. Rozhovor byl přečten v rámci pátečního televizního kulatého stolu. Tomuto rozhovoru ze 17. ledna následovala podle kubánské televize "fyzická agrese proti kubánskému velvyslanectví v Praze v atmosféře hysterie, kterou vyvolala česká vláda". Tato agrese měla podle Havany podobu útoku kamením, které rozbilo jedno okno mise. Televize dále informovala, že Castro požádal svého chargé d'affaires, aby u české vlády podal po tomto útoku oficiální protest, ale "ne, aby žádal o ochranu". "Možná, že (Češi) věří, že z nich máme strach, protože jsou součástí NATO," prohlásil dále Castro. Podle kubánské televize všichni diplomaté na kubánské misi v Praze - tři muži a tři ženy - prohlásili, že jsou "připraveni bránit velvyslanectví" a chargé d'affaires dal "energickou, rozhodnou, odvážnou" odpověď "bez nejmenšího zaváhání".

Adepti na lídra "čtyřky" se představili, rozhodnutí asi v neděli

Čtyřkoalice zahájila v sobotu diskuse o výběru lídra tohoto opozičního uskupení. Osm členů politické rady má o víkendu ve Žďáru nad Sázavou určit, kdo povede čtyřkoalici do příštích parlamentních voleb. O tuto funkci se ucházejí předseda Unie svobody Karel Kühnl, kandidát KDU-ČSL Jaroslav Kopřiva a místopředseda ODA Michael Žantovský. Kühnl je jako jediný z nominovaných členem politické rady. Zatím se potvrzují očekávání, že výběr premiéra stínové čtyřkoaliční vlády bude dlouhý a komplikovaný. Rozhodnutí padne pravděpodobně v neděli. Výběr stínového premiéra ukončí několikaměsíční úsilí kandidátů, kteří nejdřív získali nominaci vlastní strany a během ledna se pak představili v grémiích ostatních stran. DEU jako jediná svého kandidáta nenavrhla. Lídr bude muset do konce března sestavit stínovou vládu a pak čtyřkoalici dovést k vítězství v parlamentních volbách v příštím roce.

Pospíšil: Česko pomůže Indii po zemětřesení hlavně finančně

Především finančně pomůže v první fázi Česká republika Indii, kterou v pátek postihlo silné zemětřesení. V sobotu to řekl mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. Výše finanční částky má být podle něj stejná jako v případě nedávné pomoci podobně postiženému Salvadoru. Tomu ministerstvo poskytlo milión korun. Dalších 5000 dolarů (asi 190.000 korun) věnuje Indii sdružení Česká katolická charita. Zemětřesení v západoindickém státu Gudžarát si podle posledních údajů vyžádalo zřejmě téměř 15.000 životů. Ministerstvo bude podle Pospíšil s českých zastupitelským úřadem v Dillí konzultovat, jak jinak by Praha mohla pomoci. Jestliže indická strana projeví zájem o pomoc, kterou bude Česko schopno nabídnout, udělá podle něj Praha vše pro to, aby žádosti vyhověla. Indie ale podle něj zatím další konkrétní pomoc od České republiky neočekává.

Předseda ROI Ščuka vyzval Romy k větší politické aktivitě

K větší politické aktivitě vyzval v sobotu Romy předseda Romské občanské iniciativy (ROI) Emil Ščuka. Po svém vystoupení na jejím pátém sjezdu v Pardubicích řekl, že již delší dobu vnímá mezi Romy klid. "A ten nevěstí nic dobrého, neboť to není klid spokojených občanů. Řada Romů jako by rezignovala na společenskou a politickou účast a čeká, kdo za ně jejich problémy vyřídí," uvedl. V hodnocení situace Romů v Česku Ščuka uvedl, že Česká republika je jedním z prvních míst, kde se romská problematika řeší vážně a dobře. "Řadě zemí by mohla být vzorem ve vzdělávání, sociálním zabezpečení a státní správě ve vztahu k Romům," uvedl. "Nemůžeme však čekat jen pomoc od vlády, ale sami upozorňovat, jednat. V posledních letech nemám dojem, že by takovýto 'boj' Romů probíhal," dodal. Sjezd, který se věnuje situaci Romů v České republice, si zvolí v neděli nové orgány, včetně předsedy. Ščuka na funkci v ROI rezignoval loni v srpnu poté, co byl zvolen prezidentem Mezinárodní romské unie. V čele iniciativy však zůstává z pověření její rady do nedělních voleb.

Matice: ČR by měla být více suverénní, vstupem do EU bude omezena

Vláda i parlament by měly více usilovat o to, aby Česko vystupovalo zejména v mezinárodních vztazích více jako suverénní země. Shodlo se na tom v sobotu v Blansku zhruba 50 účastníků jednání občanského sdružení Matice Čech, Moravy a Slezska. "Česká republika se až příliš podvoluje cizím vlivům a omezení její suverenity by přinesl i vstup do Evropské unie," řekl krátce po ukončení setkání předseda sdružení Pavel Poláček. "Je nutné, aby Česká republika zvolila co nejdříve cestu Norska a více neusilovala o členství v unii," zdůraznil Poláček. Za příklad "ekonomické kolonizace" Česka státy unie označil rozvoj hypermarketů. "Právě hypermarkety likvidují české, moravské a slezské malé a střední podnikatele, jimž berou práci," uvedl. Poláček se rovněž domnívá, že česká kultura podléhá stále více "amerikanizaci, jejímž vlivem občané zapomínají na své staré kulturní tradice". Je velmi potřebné, aby se především státní instituce více zasadily o rozvoj kulturní spolupráce s dalšími slovanskými národy, s nimiž mají Češi, Moravané a Slezané mnoho společného, dodal předseda.

Občanské sdružení Matice Čech, Moravy a Slezska vznikla v roce 1995 a má 9000 členů. Na diskusních fórech se zabývají ochranou národních zájmů a rozvojem národní kultury. Sdružení pořádá také různé kulturní akce s podobně zaměřenými organizacemi, zejména ve slovanských zemích.

Fond budoucnosti podepsal smlouvu formálně umožňující odškodnění

Formální předpoklady pro výplaty odškodnění osobám, které nacionálně socialistický režim za druhé světové války zneužil k vykonávání nucené práce, jsou splněny pátečním podpisem smlouvy mezi Česko-německým fondem budoucnosti a spolkovou nadací "Připomínka, odpovědnost, budoucnost". Informovala o tom předsedkyně fondu pro rok 2001 Dagmar Burešová s tím, že představitelé spolkové nadace smlouvu podepsali již ve čtvrtek v Berlíně. "Jde o první zahraniční partnerskou organizaci, s níž německá nadace tuto smlouvu uzavřela," ocenila Burešová a připomněla, že detašované pracoviště fondu, jež bylo výlučně za tímto účelem zřízeno v Praze, zaregistrovalo více než 50.000 žádostí o odškodnění.

"Po podpisu (smlouvy) jsme technicky připraveni okamžitě odškodné vyplácet," řekl český diplomat Jan Sechter. Problém podle něj je ale v tom, že v nadačním fondu není dostatek prostředků. Do fondu, kde z pěti miliard marek přislíbených průmyslem téměř třetina chybí, se přihlásila pouhá dvě procenta německých firem.

"Česko-německý fond budoucnosti doufá, že s prvními výplatami lze počítat koncem února," podotkla Burešová. Tento předpoklad se ale jeví jako spíše málo reálný. Zdržení výplat signalizuje nejnovější odklad zamítnutí posledních hromadných žalob, které byly podány proti německým bankám v USA. Odmítnutí žalob, které je předpokladem pro zahájení výplat odškodného z Německa, newyorská soudkyně odložila hlavně kvůli tomu, že německé firmy dosud nesložily kompletní přislíbenou částku do odškodňovací nadace.

Olomoucké arcibiskupství usiluje o rozšíření řady svatých

První český salesián Ignác Stuchlý by mohl v budoucnu rozšířit řady českých svatých. O jeho svatořečení usiluje olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Ten v minulých dnech dokončil mší v kostele sv. Mikuláše ve Fryštáku u Holešova diecézní proces blahořečení, který svatořečení předchází. "Ignác Stuchlý (1869 až 1953) byl žák zakladatele salesiánů Jana Boska a přišel do naší země založit tento řád. Arcibiskup zahájil nyní proces k jeho svatořečení," řekl arcibiskupův sekretář Petr Gatnar. Upřesnil, že celý proces může trvat velmi dlouho. "Například u svaté Anežky to trvalo několik staletí, než byla svatořečena. Mohou však nastat i případy, kdy je člověk svatořečen několik let po své smrti.

Salesiány, nejpočetnější řeholní společenství v českých zemích, založil Jan Bosko v roce 1851. Salesiáni se zaměřují především na výchovu mládeže.

Kriminalisté pozatýkali sedmičlennou skupinu obchodníků s drogami

Kriminalisté v těchto dnech dokončují operaci, při níž postupně pozatýkali sedm členů gangu, který se zabýval rozsáhlou nelegální výrobou a distribucí drog v Praze. V sobotu o tom informovala mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková. Vyšetřování podle ní ukazuje, že zadržení vyrobili a distribuovali mimo jiné 116 tisíc dávek čistého pervitinu za více než 23 miliónů korun. Skupinu šesti mužů a jedné ženy ve věku od 29 do 44 let vyšetřovatel obvinil z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek. Čtyřiačtyřicetiletý šéf skupiny a jeho sedmatřicetiletý zástupce byli obviněni z nejtěžších drogových deliktů s trestní sazbou až 15 let vězení, dodala mluvčí.

Pokračuje festival Febiofest

S dobrou náladou přišel v sobotu mezi pražské novináře další z hostů filmové přehlídky Febiofest - jeden z největších ruských divadelních a filmových herců Oleg Tabakov. Jeho odpovědi vyvolávaly bouře smíchu, byl pohotový a vtipný. "Myslím, že mohu spolu s Mozartem prohlásit, že moji Pražané mi rozumějí," řekl Tabakov a označil se za úspěšného člověka. "Mému nejmladšímu synovi je pět a půl roku - z toho vidíte, že jsem v dobré fyzické kondici," uvedl pětašedesátiletý herec. Tabakov zavzpomínal i na své hostování v Gogolově Revizorovi v pražském Činoherním klubu v letech 1968 a 1974. Po návratu do Ruska měl problémy s tím, že se tu stýkal s "kontrarevolucionáři". "Skončilo to domluvou, když soudruzi konstatovali, že ruský umělec je člověk nevyzpytatelný," dodal.

Střed Prahy ovládly ryčné tóny účastníků festivalu guggemusik

Masopustní veselí ovládlo v sobotu pražské ulice a hospůdky. V rámci rozsáhlého Eurokarnevalu, spojeného s osmým ročníkem festivalu souborů takzvané guggemusik, zavítaly do metropole stovky svérázných muzikantů. Jejich projevem jsou totiž kromě pestrobarevných kostýmů a pomalovaných tváří i pohanské rytmy bubnů a břeskné tóny žesťových nástrojů. Průvod těchto amatérských kapel z Německa, Švýcarska, Rakouska, Itálie, Lichtenštejnska, Francie a Česka vyrazil po poledni z Hradčanského náměstí. Vyvrcholením setkání pak byl společný "koncert" na Staroměstském náměstí. Organizátorům z agentury Orfea se vzhledem ke stovkám přihlížejících Pražanů i zahraničních turistů nepodařilo soustředit všechny aktéry pod improvizované pódium. I tak si svérázní muzikanti najednou zahráli pochody a populární melodie. Mezi nimi i Vejvodovu polku Škoda lásky a dokonce část Smetanovy Vltavy. Poté se hluční muzikanti rozešli k vystoupením v pražských restauracích. V neděli se rozjedou domů.

Guggemusik je populární v období kolem masopustu zejména ve Švýcarsku a Německu. Je založena na spontánním amatérském a v pravém slova smyslu masovém hudebním projevu.

Ze sportu

Výsledky 41. kola hokejové extraligy: Vsetín - Kladno 7:2, Havířov - Plzeň 3:1, Třinec - Znojmo 3:2, Pardubice - Litvínov 6:2, Karlovy Vary - Slavia Praha 2:4, České Budějovice - Zlín 3:1 a Sparta Praha - Vítkovice 4:2. V čele tabulky je Vsetín před Zlínem a Pardubicemi. Poslední jsou Karlovy Vary.

Premiérové vítězství si připsali na mistrovství světa ve francouzském Montpellieru čeští házenkáři. Po porážce od Švédů a Portugalců a remíze s Egyptem v sobotu čeští reprezentanti porazili outsidera skupiny A Maroko 40:23. Udrželi si tak naději na postup do osmifinále.

Česká plavkyně Jana Pechanová vyhrála v Paříži závod na 800 metrů volným způsobem na posledním letošním dílu Světového poháru v krátkém bazénu.

A na závěr zpráv informace o nedělním počasí na území ČR:

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky, většinou sněhové. Nejvyšší teploty 1 až 5 stupňů, v 1000 m na horách kolem mínus jednoho stupně Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.