Zprávy neděle, 29. listopadu 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Eva Petržílková. Na úvod přináším zprávy.

A nyní podrobněji:

Václav Klaus se setkal ve Varšavě s vicepremiérem Balcerowiczem

Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus se v pátek sešel ve Varšavě s polským vicepremiérem a ministrem financí Leszkem Balcerowiczem. Hlavními tématy schůzky byly ekonomické otázky, především v souvislosti s evropskou integrací České republiky a Polska. Na setkání s novináři se poté český politik zmínil i o svém vztahu k takzvané visegrádské skupině. "Byl jsem vždycky jedním z hlavních bojovníků za Středoevropskou dohodu o zóně volného obchodu 'CEFTA) a jedním z jejích zakladatelů, jsem však odpůrce takzvaného visegrádského seskupení. To jsem považoval za prázdnou instituci bez jakéhokoli obsahu, bez jakéhokoliv cíle, instituci, do které jsme byli tlačeni západní Evropou, která z nás chtěla udělat něco mezi Východem a Západem," řekl Václav Klaus.

Václav Klaus týž den obvinil šéfa Unie svobody Jana Rumla, že znovu využil jeho nepřítomnosti k útoku proti němu. Šéf sněmovny tak reagoval na Rumlovo vystoupení, v němž označil okolnosti Klausovy cesty na mezinárodní fórum do Varšavy za "nehoráznost a facku do tváře českého průmyslu". Ruml, ještě jako člen ODS, vyzval právě před rokem tehdejšího premiéra a předsedu ODS Klause k odstoupení, a to v době, kdy pobýval v Sarajevu.

Prezident v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán

Zrušení ministerstva kultury, které navrhovali někteří předchůdci nynějšího šéfa resortu Pavla Dostála 'ČSSD), by bylo podle prezidenta Václava Havla nesmírnou chybou. Prezident v rozhlasových Hovorech v Lánech v sobotu připustil, že technicky by nebyl problém převést kompetence ministerstva kultury na ministerstva jiná. "Ministerstvo kultury má však nejen funkci státní správy v oblasti památkové péče, ale má i spoustu jiných funkcí, například metodických," připomněl prezident.

Čeští politici by se měli podle prezidenta Václava Havla zasadit o to, aby byl novelizován zákon o registraci tisku tak, aby znemožnil vycházení tiskovin s antisemitskými a rasistickými články. Václav Havel v pořadu uvedl, že projevům antisemitismu je také potřeba čelit aplikací platných zákonů policií a justicí. Prezidentův host ministr kultury Pavel Dostál s novelizací zákona souhlasil, zároveň byl však k jejímu prosazení skeptický. Uvedl, že pokud by se o prosazení novely zasazoval, vystavoval by se nebezpečí, že ho média označí za cenzora.

Připravovaná muzikálová podoba Dvořákovy opery Rusalka, která bude mít premiéru na počátku prosince, prezidenta Václava Havla ani ministra kultury Pavla Dostála nepohoršuje. Uvedli to ve stejném pořadu Českého rozhlasu 2. Dostál, který tento projekt nezná, se domnívá, že by rocková Rusalka mohla přiblížit dílo klasika Antonína Dvořáka mládeži. "Já bych to ctil, nechť dělá každý, co umí," prohlásil Havel. Dodal, že ho velmi mrzelo, že nevyšel projekt Miloše Formana, který připravoval úpravu Smetanova Dalibora v Národním divadle. "Když to bude pitomost, tak budu první, až to uvidím, kdo řekne, že to je pitomost," prohlásil prezident.

Václav Havel popřál skautům úspěch na celosvětovém jamboree v Chile

Na zámku v Lánech přijal v sobotu prezident Václav Havel padesátičlennou skupinu skautů a jejich vedoucích. Ti se na přelomu letošního a příštího roku zúčastní devatenáctého světového jamboree v Chile. Václav Havel účastníkům setkání členů národních skautských organizací z celého světa popřál, aby se jim jamboree líbilo a aby dobře reprezentovali český skauting a Českou republiku. Zároveň jim předal písemné poselství pro ostatní účastníky setkání. "Vaše jamboree má motto: Společně tvořit mír. A já jsem přesvědčen, že poslání skautingu tomuto sloganu plně odpovídá. Mír totiž neznamená pouze absenci války, ale především budování skutečně přátelských vztahů mezi lidmi," píše v poselství prezident Havel, který měl jako skaut přezdívku Chrobák.

EU: Technické konzultace zrušeny, ministrova cesta zpochybněna

Evropská komise dala najevo své silné rozladění nad postupem naší vlády ohledně ztížení dovozů vepřového masa. Zrušila technické konzultace plánované původně na příští týden a zpochybnila i pondělní setkání komisaře Franze Fischlera s ministrem zemědělství Janem Fenclem. Evropské komisi vadí, že česká strana nedodržela slib z minulého kola technických konzultací nepřijímat žádné rozhodnutí do prvního prosincového týdne.

SFTR podpoří export 5000 tun jatečných prasat a zvýší cenu mléka

Rada Státního fondu tržní regulace v zemědělství 'SFTR) v pátek schválila subvencovaný export živých jatečných prasat a vepřových půlek do celkového objemu 5000 tun živé hmotnosti. Zpravodaji ČTK to sdělila tisková mluvčí ministerstva zemědělství Marcela Dvořáková. Rada také od 1.ledna příštího roku zvýšila minimální garantovanou cenu mléka v první třídě jakosti při tučnosti 3,6 procenta o 30 haléřů na litr. Z letošních 7,50 Kč/l na 7,80 Kč/l.

Podle Kühnla si nemohou čeští zemědělci na vládě nic vynucovat

Čeští zemědělci si nemohou podle šéfa poslanců Unie svobody Karla Kühnla na vládě nic vynucovat. Opatření, která žádají, by totiž nutně znamenala porušení mezinárodních dohod uzavřených Českou republikou. Nikdo také podle něj dosud nepředložil jasné důkazy, že zemědělské výrobky dovážené ze zemí Evropské unie jsou skutečně dotovány.

Ministr Peltrám je pro zvýšení spotřební daně na pohonné hmoty

Zvýšení cen pohonných hmot v souvislosti s naším vstupem do Evropské unie nevyloučil ministr dopravy a spojů vlády ČR Antonín Peltrám. Řekl to v rozhovoru v pořadu Press Club rozhlasové stanice Frekvence 1. Ministr v něm upozornil na fakt, že v EU existuje stanovená závazná minimální úroveň spotřební daně na pohonné hmoty a povinností ČR bude této úrovně dosáhnout.

ODA vyzvala strany čtyřkoalice k užší spolupráci

K užší spolupráci stran čtyřkoalice by měl vést dokument nazvaný Konvergence k budoucnosti. Ten v sobotu přijal Ústřední sněm Občanské demokratické aliance v Průhonicích u Prahy. Podle jeho účastníků výsledky senátních a komunálních voleb potvrdily správnost vytvoření čtyřkoalice i možnost dalšího působení ODA na politické scéně. Sněm také doporučil, aby vedení strany oslovilo její bývalé členy a navrhlo jim spolupráci. Podle místopředsedy aliance Michaela Žantovského v české společnosti existuje poptávka po politické síle, která bude alternativou dvěma velkým stranám - ODS a ČSSD.

Lékaři jednají o vývoji zdravotnictví

O dalším vývoji zdravotnictví, licenčním řádu, kontinuálním vzdělávání a pojišťovacích systémech jedná o tomto víkendu přes 400 delegátů sjezdu České lékařské komory. Na programu je i volba nového šéfa komory. Dosavadní prezident Bohuslav Svoboda stál v jejím čele dvě funkční období a stanovy mu nedovolují opětovně kandidovat.

Podle Svazu žen mají ženy při stejném zařazení 70 procent mzdy mužů

Ženy v České republice jsou podle účastnic sobotního shromáždění Českého svazu žen v pražském Kounickém paláci diskriminovány na trhu práce, a to jak při odměňování, kdy za stejné výkony pobírají v průměru o 30 procent nižší mzdy než muži, tak při přijímání do zaměstnání. Český svaz žen inicioval na toto téma mezi ženami žijícími ve městech i na venkově šetření. Jeho výsledky hodlá svaz využít v diskusi o úpravách legislativy.

Televize Prima: Pro Josefa Luxe není v ČR vhodný dárce kostní dřeně

Pro bývalého předsedu KDU-ČSL Josefa Luxe není v České republice vhodný dárce kostní dřeně. Jak uvedla televize Prima, lékaři ztrácejí naději, že by dárce našli v Luxově rodině a začali intenzívněji hledat v mezinárodních registrech. Transplantace kostní dřeně je pro Josefa Luxe podle lékařů jedinou šancí na úplné vyléčení. V zahraničí přichází v úvahu 1700 dárců.

AFP: Gruzie má zájem o nákup tanků T-55 v ČR

Gruzie nedávno projevila zájem koupit od České republiky sto tanků T-55 sovětské výroby a náhradních dílů potřebných k jejich modernizaci. Podle agentury AFP to v sobotu v Praze prohlásil vysoký činitel českého ministerstva obrany. AFP uvedla, že česká armáda má nyní zhruba 400 tanků tohoto typu vyrobených v šedesátých letech, jejichž kusová hodnota je odhadována na 35.000 dolarů.

Výběr z českých deníků:

Pět miliónů soudně vymáhají prezident Havel s manželkou Dagmar od Přemysla Svory, autora knihy s názvem"Sedm týdnů, které otřásly Hradem", uvedly to sobotní Lidové noviny. Hrad o knize, jejíž obsah označuje autor za "literární fikci, která je z osmdesáti procent pravdivá", tvrdí, že obsahuje nepravdivé informace o "údajné manželské krizi" manželů, připomněl dále list.

Zahraniční fondy a nadace, které dosud podporovaly kulturní život v České republice, výrazně omezí příliv peněz, napsal v sobotu list Mladá fronta Dnes. Představitelé těchto institucí podle deníku usoudili, že už uplynul čas, během něhož měl v v naší republice vzniknout systém podporující kulturu. Švýcarská nadace Pro Helvetia uzavře nebo výrazně omezí činnost své pražské kanceláře, dodal v této souvislosti list.

V okamžiku, kdy skončí konkurence českých zemědělců, nastoupí evropské ceny, které jsou u většiny základních potravin podstatně vyšší. V rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo to v souvislosti s dotovanými dovozy z Evropské unie do České republiky uvedl ministr zemědělství Jan Fencl. Jako příklad zvyšování cen uvedl drahé květiny, mrkev, cibuli, okurky či rajčata. "Zanedlouho to může platit i o mase a mléčných výrobcích," dodal.

Rok po pádu vlády premiéra Václava Klause, k němuž přispěla aféra kolem údajného tajného konta ODS ve Švýcarsku, trvá bývalý místopředseda této strany a exministr financí Ivan Pilip 'nyní US) na tom, že účet v zahraničí existoval a že o něm věděl jak předseda strany Klaus, tak místopředseda ODS Miroslav Macek. Uvedla to sobotní Mladá fronta Dnes s tím, že Pilip v souvislosti s údajným kontem naznačil nátlak na svoji osobu.

V Českých Budějovicích probíhá Gastro '98

Na 50 firem se představuje na gastronomickém festivalu Gastro '98, který probíhá druhým dnem v českobudějovickém domě kultury Metropol. Podle Vladimíra Tůmy z agentury Gastkom České Budějovice se na něm firmy prezentují nejen připravené tabule, ale i ukázky přípravy jídel a nápojů. Tůma uvedl, že cílem akce je ukázat, jak by příprava jídel a nápojů a stolování měly vypadat a co by hosté měli v restauracích a hotelech žádat.

V Lidicích otevřeno Ekumenické středisko

Ekumenické středisko sociálních, kulturních a duchovních služeb bylo v sobotu po 13 měsících od položení základního kamene otevřeno v Lidicích na Kladensku. Investorem se stala nadace Memento Lidice, do níž přispěly německá katolická a evangelické církve částkou přes 400 tisíc marek 'přes 7,2 miliónu korun), kulturní fond německé vlády 330 tisíci marek '5,9 miliónu korun) a česko-německý fond budoucnosti čtyřmi milióny korun.

Český rozhlas vydává album slovenského jazzového orchestru

Prvé rendez-vous je název alba slovenského jazzového orchestru Bratislava Hot Serenaders Juraje Bartoše, které v těchto dnech vyšlo za podpory firmy FCC Folprecht ve vydavatelství Českého rozhlasu. Jeho členové se věnují takzvanému hot-jazzu, americké hudební tvorbě 20.let, ale hrají i skladby anglických a německých autorů a mapují tento žánr i některými příklady skladeb let čtyřicátých na Slovensku a občas i v Čechách.

V Lyonu zahájena výstava o Terezíně

Výstavu, která se zaměřuje na umělecký život v terezínském ghettu, otevřelo Středisko historie odporu a deportací ve francouzském Lyonu. Výstava nazvaná "Maska barbarství" byla připravena ve spolupráci s pražským Židovským muzeem, Terezínským památníkem a muzei z Izraele a USA. Představuje na 400 kreseb dětí i dospělých, loutek, hraček, oblečení a dalších objektů.

Český grafik a malíř Anderle vystavuje v Polsku

Více než 80 prací českého grafika a malíře Jiřího Anderleho si mohou od soboty do konce ledna příštího roku prohlédnout návštěvníci regionálního muzea v jihopolském Sosnowci. Výstava "Tvary, metamorfózy, dialog" má retrospektivní charakter - nejstarší díla vznikla před více než 30 lety a nemladší jsou vystavena poprvé. Dvaašedesátiletý Anderle žije v Praze a kromě výtvarné tvorby pracuje jako pedagog.

Ze sportu:

V pátečních zápasech 24. kola hokejové Staropramen-extraligy vyhrál Vsetín nad Spartou 3:1, Slavia podlehla Zlínu 5:10, Jihlava porazila Třinec 2:1, České Budějovice remizovaly s Litvínovem 1:1, Pardubice zvítězily nad Kladnem 3:1 a Vítkovice nad Opavou 3:0.

Do nového ročníku Světového poháru v běhu na lyžích vstoupila naše reprezentantka Kateřina Neumannová vítězstvím. Dvojnásobná medailistka z olympijských her v Naganu vyhrála úvodní závod Světového poháru ve finském Muoniu na pět kilometrů volnou technikou.

Nejlepšího výsledku v kariéře dosáhl v závodě Světového poháru v běhu na lyžích český reprezentant Martin Koukal. V závodě na deset kilometrů volnou technikou ve finském Muoniu skončil sedmý.

Sdruženář Ladislav Rygl obsadil výborné druhé místo v závodě Světového poháru v severské kombinaci v Lillehammeru. Po skocích byl Rygl osmý a do běhu startoval se ztrátou 2 minuty 42 vteřin.

A ještě předpověď počasí:

Dnes je na území České republiky zataženo až oblačno, místy slabé sněžení nebo mrznoucí srážky. Teploty -1 až +3 stupně Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.