Zprávy neděle, 30. ledna 2000

Vážení posluchači, u českého vysílání Radia Praha vás vítá Zdeňka Kuchyňová. Začínáme zprávami.

Nyní podrobněji:

Předseda sněmovny Václav Klaus varoval na Světovém ekonomickém fóru v Davosu před iluzí tzv. třetí cesty

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu varoval před iluzí tzv. třetí cesty. Způsob myšlení jejich stoupenců je podle jeho slov založen na nevíře v klasickou liberální demokracii, v politické strany a v zastupitelskou demokracii - věří naopak v demokracii přímou a vedoucí roli intelektuálních elit. Tento fenomén existuje i v mezinárodním měřítku. Nespontánní a tudíž umělé sjednocení Evropy, obrovský růst mezinárodních institucí s pochybnými kompetencemi, vnější intervence v suverénních zemích - to jsou nejdůležitější příklady uplatňování třetí cesty v mezinárodní politice, zdůraznil Václav Klaus. Český premiér Miloš Zeman se v Davosu zúčastnil zasedání sekce Evropa - agenda pro příští desetiletí, které se zabývá ekonomickými a politickými trendy v Evropě. Sobotní program zakončil účastí na večeři pro představitele zemí střední a východní Evropy.

Prezident by neměl námitky proti předčasným volbám, neví ale, zda by vyřešily politickou situaci

Prezident Václav Havel by neměl námitky proti předčasným volbám. Neví ale, zda by nové výsledky rozložení moci vyřešily současnou politickou situaci. Havel to řekl v rozhlasovém pořadu Rozhovory v Lánech. Přednost by dal lepší komunikaci a otevřenějším vztahům mezi českými politiky. Patovou situaci by podle něj nevyřešila ani změna volebního zákona. O tu usiluje ODS za pomoci sociální demokracie, které se snaží nahradit nynější poměrný volební systém alespoň částečně většinovým systémem, který by strany nenutil uzavírat povolební koalice. Senátor Unie svobody Jan Ruml, s nímž Havel diskutoval, vidí naději nových voleb v tom, že změní poměry uvnitř stran.

Václav Havel vyjádřil obavy z moci, kterou disponují moderní sdělovací prostředky. Pozici médií navíc posilují ti politici, kteří usilují o jejich přízeň nejrůznějšími prostředky. "Pomalu byste viděl pány poslance či senátory i v nějakých erotických pořadech jen proto, aby na té obrazovce byli," podotkl Havel v narážce na účast politiků v nejrůznějších zábavných televizních pořadech. Připustil, že i on se v počátcích výkonu prezidentské funkce pokusil ovlivnit, co by se mělo vysílat. "Teď už vím, že to byl nesmysl, kterého jsem se neměl dopustit," přiznal prezident.

Komunisté tvrdí, že realizace dohod občanských a sociálních demokratů výrazně zhorší životní podmínky

Ústřední výbor Komunistické strany Čech a Moravy označil prohloubení opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD za další posílení vlivu pravice. Dohody těchto stran o uvolnění cen nájemného a energií od roku 2002, další privatizace a chystaná reforma důchodového systému výrazně zhorší životní podmínky většiny občanů, uvádí se v usnesení. Při dalším růstu nezaměstnanosti, které odborníci očekávají, se bude podle KSČM výrazně prohlubovat propast mezi chudými a bohatými. Komunisté soudí, že zásadní řešení nynější politické a hospodářské krize bude možné až po volbách, v nichž budou usilovat o co nejlepší výsledek. "Jsme připraveni i na případné volební vítězství," řekl předseda strany Miroslav Grebeníček.

Lidé soudí, že dodatky k opoziční smlouvě jsou výhodnější pro ODS

Dodatky k opoziční smlouvě mezi sociální demokracií a Občanskou demokratickou stranou jsou podle občanů výhodnější pro ODS. Tento názor zastává 79 procent dotázaných, zatímco o ČSSD si to myslí 44 procent. Jen 20 procent se domnívá, že dodatky přispějí ke zlepšení politické situace. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury STEM. Pro změnu volebního systému, který je součástí dohod, se vyslovilo 53 procent lidí, 47 bylo proti. Podpis dodatků k opoziční smlouvě mezi ČSSD a ODS zaregistrovalo 78 procent dotázaných.

Dohody, které obě nejsilnější parlamentní strany podepsaly ve středu se týkají státního rozpočtu, změny volebního systému, vstupu ČR do EU, věcných podmínek tolerance menšinového kabinetu ČSSD a komunikace parlamentních klubů obou stran. Jejich přijetí umožnilo sociálnědemokratické vládě prosadit ve sněmovně v prvním čtení návrh státního rozpočtu na letošní rok.

Energoprůzkum podal na úředníky ministerstva životního prostředí trestní oznámení

Energoprůzkum Praha, který je projektantem stavby centrálního meziskladu vyhořelého jaderného paliva v lokalitě Skalka na Žďársku, podal trestní oznámení na tři úředníky ministerstva životního prostředí, kteří k záměru stavby vydali záporné stanovisko. Podle firmy jednali úředníci v rozporu se zákonem i usnesením vlády a "významně snížili míru jistot zabezpečení plynulého provozu jaderné elektrárny Dukovany po roce 2005 a jaderné elektrárny Temelín". Stavba za 5,5 miliardy korun by měla být zahájena za dva roky.

Ústí nad Labem se připojilo k celosvětové akci Vlajka pro Tibet

Bílo-červeno-modrá tibetská vlajka se zlatými slunečními paprsky zavlaje letos 10. března, při příležitosti Dne Tibetu, poprvé také nad ústeckým magistrátem. Rada města Ústí nad Labem rozhodla, že ji vyvěsí jako projev solidarity s tibetským lidem. K celosvětové akci Vlajka pro Tibet, která každoročně připomíná výročí protičínského povstání Tibeťanů v roce 1959, se jako první v České republice připojili radní třetího pražského obvodu. Loni už tibetskou vlajku vyvěsilo 80 radnic v Čechách a na Moravě.

Ve Filadelfii probíhá výstava o české emigraci v USA

Českou imigraci v USA mapuje výstava ve Filadelfii. Život přistěhovalců v letech 1848 až 1920 přibližuje kolekce unikátních a většinou dosud nezveřejněných fotografií ze sbírek Náprstkova muzea v Praze a předměty soustředěné ve sbírce Balch Institute. Fotografie dokládají vznik osad na americkém Středozápadě a bohatý kulturní a společenský život v nehostinných podmínkách osídlování půdy. Vedle zemědělství dosáhli Čechoameričané úspěchů i v podnikání jako v případě Františka Korbela, revolucionáře z roku 1848, jehož jménem se dodnes honosí jedno z nejoblíbenějších amerických šumivých vín. Kulturní rada českého velvyslanectví ve Washingtonu Ivan Dubovický při zahájení připomněl z mnoha významných amerických Čechů Aleše Hrdličku, který dokázal teorii osídlení Ameriky přes Behringovu úžinu, spoluzakladatele společnosti McDonald's Raye Kroce, kongresmany Adolfa Sabatha a Charlese Vanicka a ministryni zahraničí Madeleine Albrightovou. K české národnosti se ve Spojených státech hlásí podle posledních statistických údajů asi 1 milion 300 tisíc lidí, k československé národnosti dalších asi 350.000 osob.

Pravoslavní slavili 50. výročí založení moravského biskupství

Desítky pravoslavných duchovních a věřících z různých koutů Moravy a Slezska se sjely do Gorazdova chrámu v Olomouci, aby společně oslavily padesáté výročí založení pravoslavného biskupství na Moravě. Olomoucko-brněnský biskup Kryštof uvedl, že se pravoslavné církvi přes svízelnou ekonomickou situaci podařilo za uplynulých deset let opravit téměř všechny její moravské chrámy a získat nebo vystavět nové církevní objekty. V ČR se hlásí k pravoslavné církvi na 30.000 věřících.

Dagmar Pecková zazpívá na jindřichohradeckém zámku

Mezzosopranistka Dagmar Pecková zazpívá v neděli 13. února v rytířském sále zámku v Jindřichově Hradci. Tato světoznámá pěvkyně zde přednese skladby Antonína Dvořáka, Gustava Mahlera, Richarda Strausse a Klementa Slavického. "Její recitál jistě oživí starobylou krásu našeho zámku a stane se pro posluchače nezapomenutelným kulturním zážitkem," řekl kastelán Miloslav Paulík. Připomněl, že již v minulosti se v nevšedních historických prostorách zámku představovali přední koncertní mistři, operní pěvci, spisovatelé, herci a další umělci.

Státní opera se vrátila z Japonska

Státní opera Praha se vrátila z třítýdenního turné po Japonsku, kde uvedla sedm představení klasické Straussovy operety Netopýr a jedenáctkrát Mozartovu Kouzelnou flétnu. Podle tiskového oddělení divadla zhlédlo programy na 35.000 návštěvníků.

O léčbu v Karlově Studánce je díky prezidentovi větší zájem

Většímu zájmu lidí se začaly těšit lázně v Karlově Studánce v Jeseníkách poté, co v nich nedávno podstoupil ozdravné procedury prezident Václav Havel. Zpráva o tamním klidném a zdravém prostředí, které si hlava státu pochvalovala, se rychle roznesla a někteří lidé zatoužili okusit léčbu v horách na vlastní kůži. "Od odjezdu prezidenta z lázní nám denně telefonují a píší lidé z různých koutů republiky. Chtějí vědět, jakou léčbu nabízíme a jaký je postup, aby ji mohli podstoupit," řekl ředitel Státních léčebných lázní v Karlově Studánce Jan Vrabec. Lázně Karlova Studánka ležící v nadmořské výšce 800 metrů využívají k léčbě čisté horské klima a minerální prameny. Péči poskytují především nemocným trpícím chorobami dýchacích cest a stavy po onkologických nemocech.

Hokejová extraliga

Znojemští Orli porazili v dohrávaném utkání 40. kola hokejové extraligy Velvanu Kladno 5:2. O vítězství Znojma rozhodl slovenský útočník Pucher, který v poslední třetině vstřelil v rozmezí 75 sekund dvě branky.

Český biatlonista Masařík získal na Mistrovství Evropy stříbro v běhu na 10 km

Český biatlonista Ivan Masařík získal na mistrovství Evropy v polském Zakopaném stříbrnou medaili v závodě na 10 kilometrů. Titul ze sprintu si odnesl německý reprezentant Andreas Stitzl a do nedělního stíhacího závodu vyběhne s náskokem necelých jedenácti vteřin na Masaříka. Na třetím místě skončil Olegs Maluhins z Lotyšska. Masařík rozšířil medailovou bilanci české výpravy na dva cenné kovy. Ve středu na dvacetikilometrové trati získal titul mistra Evropy Zdeněk Vítek, kterého v sobotu zradila střelba a po osmi chybných zásazích obsadil až 22. místo.

Český junior Hakl vybojoval na MS stříbro v běžeckém sprintu

Český běžec na lyžích Oldřich Hakl vybojoval na mistrovství světa juniorů na Štrbském Plese stříbrnou medaili ve sprintu na 1,5 km. Za vítězným Rusem Sergejem Novikovem zaostal o 2,78 sekundy. Bronz získal Němec Dirk Klessen. První start v rozhodujícím běhu Hakl pokazil, ale po jeho opakovaní se dostal do čela a téměř celou dobu čtveřici finalistů vedl. Stoupání z fotbalového hřiště ke skokanským můstkům jej stálo hodně sil a v cílové rovince ho předběhl Rus Novikov.

Skibobistka Housová vyhrála slalom Světového poháru

Česká skibobistka Alena Housová zvítězila ve slalomu Světového poháru v německém Klingenthalu. V závodě mužů obsadil druhé místo Josef Pohl za vítězným Dieterem Lerchsterem z Rakouska.

Počasí

Silný vítr dosahující v nárazech rychlosti 80 kilometrů za hodinu způsobil v sobotu četné výpadky elektřiny na celém území západních Čech. Sněžení v horských oblastech navíc komplikovalo dopravu. Bude zataženo, místy déšť, od středních poloh srážky sněhové. Noční teploty okolo nuly, denní teploty 2 až 6 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.