Zprávy neděle, 31. května 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Kateřina Brezovská. Na úvod jsou připraveny zprávy.

Nyní podrobněji

Prezident Havel v sobotu po několika týdnech vystoupil na veřejnosti.

Prezident republiky Václav Havel v sobotu poprvé po několika týdnech vystoupil na veřejnosti. V pořadu Českého rozhlasu Rozhovory v Lánech debatoval s katolickým knězem Tomášem Halíkem mimo jiné o politické kultuře, o svém nástupci a o blížících se volbách.

Prezident Václav Havel se obává, že v současné době "prudkého partajničení" se jeho nástupcem může stát buďto člověk, za nímž bude stát hodně silná strana, anebo naopak neškodný vědec bez politické autority. V Rozhovorech v Lánech se svěřil svému hostu katolickému knězi Tomáši Halíkovi, že by ho sice rád v budoucnu viděl jako prezidenta, jeho zvolení však v českých politických poměrech označil za nereálné. Prezident dodal, že Halík není jeho jediným favoritem a že zná dalších nejméně sedm lidí, kteří by mohli být podobně skvělými prezidenty. Stejně jako u Halíka by se ale podle Havla ani u nich nenašel k jejich zvolení dostatek politické vůle. Úvahami o svém nástupci se Havel zabýval již krátce po svém zvolení federálním prezidentem, protože se domníval, že bude jen "překlenovacím prezidentem" na pár měsíců na přechod od pádu totality ke zrodu demokratického systému, vysvětlil. "Nicméně jak čas šel, tak se věci měnily a teď se přiznávám, že jsem v této věci velmi skeptický," uvedl prezident.

Demokratické politické strany mohou podle prezidenta Václava Havla tím, že si nedokázaly získat u občanů příslušnou autoritu, za stoupající význam extremistických politických stran, jejichž programem je hulvátství, nebo které nabízejí nesplnitelný rajský život důchodcům. Prezident spolu s katolickým knězem Tomášem Halíkem, kterého si pozval k Rozhovorům v Lánech, varovali před naivním názorem, že by vláda silné ruky mohla zajistit pořádek v zemi. Hrozící nebezpečí prezident přiblížil na příkladu drobného českého podnikatele. Ten se sice raduje ze svobody, ale musí platit vysoké daně a úroky ze svých úvěrů, což vede k nespokojenosti a k tomu, že dá hlas extremistické straně.

Prezident Václav Havel přiznal, že bude těžké si vybrat, koho v červnových volbách volit. Voličům by před jejich přistoupením k volební urně poradil, aby si přečetli alespoň část programů politických stran, sledovali vystupování politiků v médiích a přečetli si volební kandidátky. Nevýhodný poměrný volební systém totiž podle Havla umožňuje, aby na jedné kandidátce figuroval vedle důvěryhodného člověka i někdo mocichtivý. Prezident prosazuje změnu volebního systému, aby každé volby obsahovaly prvek většinového a poměrného systému.

Sudetoněmecký sraz začal ve znamení tří požadavků vůči ČR

Zrušení Benešových dekretů, zahájení oficiálního dialogu s vedením Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) a uznání práva odsunutých Němců na vlast - to jsou tři hlavní požadavky, které v sobotu opakovaně zazněly na adresu české vlády v úvodu letošního již 49.sudetoněmeckého srazu v Norimberku. Na zahajovacím slavnostním shromáždění každoročního srazu landsmanšaftu, sdružujícího Němce odsunuté po druhé světové válce z českého pohraničí do Německa, bylo jejich splnění označováno za podmínku přijetí ČR do Evropské unie. Celkový tón úvodních projevů i způsob formulování požadavků však vyzněl letos ve srovnání s předchozími roky poněkud smířlivěji, méně konfrontačně i méně ultimativně. Hlavní řečník úvodního shromáždění, předseda bavorské CSU a spolkový ministr financí Theo Waigel například prohlásil, že signál, který by měl vzejít z letošního srazu, je ochota k dialogu a usmíření; místopředseda SL a poslanec Evropského parlamentu za CSU Bernd Posselt zase zdůraznil, že landsmanšaft nechce narušovat česko-německé vztahy a vést politické přestřelky. Oba však vzápětí dodali, že to předpokládá splnění požadavků SL.

Sjezd odborového svazu zdravotnictví podpořil stávku

Delegáti třetího sjezdu Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče vyslovil nespokojenost se stavem reformy zdravotnictví a sociální péče a s podmínkami jejich pracovníků. Podpořili úsilí odborářů rozpočtových organizací o vyrovnání propadu reálných mezd a vyzvali své členy k podpoře výstražné hodinové stávky, která se uskuteční 8.června. Ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová vystoupila na sjezdu s analýzou stavu zdravotnictví, kterou předloží ve středu vládě. Upozornila, že zdravotnictví 21.století v Evropě stojí před společným problémem: nalézt zdroje pro krytí stále dostupnější kvalitní zdravotní péče. Shrnula vývoj financování zdravotní péče v ČR a konstatovala, že meziroční přírůstek zdrojů v roce 1997 a 1998 je nižší než míra inflace. Zadlužení na straně zdravotního pojištění představuje za poslední čtyři roky 8,5 miliardy korun a na straně zdravotnických zařízení pět miliard korun.

Pilip považuje za zbytečné komentovat ekonomické názory Grosse

Ministr financí Ivan Pilip (US) považuje podle svých slov za zbytečné vyjadřovat se k ekonomickým názorům předsedy sociálnědemokratických poslanců Stanislava Grosse. Ten v pátek zařadil Pilipa a ministra průmyslu a obchodu Karla Khnla kvůli jejich "snahám o překotnou privatizaci klíčových podniků a bank" mezi ekonomické extremisty. Předseda poslanců ČSSD na páteční tiskové konferenci doslova řekl, že "komunisté znárodnili v tomto státě posledního ševce, tito pánové (Pilip a Khnl) se snaží privatizovat i to, co za Rakousko-Uherska bylo státní".

Sdružení Archa: Relativně nejlepší předvolební program má US

Členové občanského sdružení Archa, které vzniklo počátkem letošního roku jako zázemí pro politiky usilující o integraci české pravice, se v sobotu na druhém celorepublikovém setkání v Praze shodli, že nejucelenější a nejpropracovanější volební program má Unie svobody. Pro rozbor zvolila Archa volební programy současných parlamentních stran a stran, jejichž předvolební preference nasvědčují vstupu do Poslanecké sněmovny. Podle Archy obsadil druhé místo těsným rozdílem hodnocení volební program ODA, která se však rozhodla kvůli preferencím, pohybujícím se v posledních průzkumech veřejného mínění kolem jednoho procenta, v červnových volbách nekandidovat. Následovaný programem ODS, lidovců, sociální demokracie, komunistů, republikánů a nakonec Důchodců za životní jistoty.

Volit nesmí mladší 18ti let, nesvéprávní a pacienti v karanténě

Svůj hlas může v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny odevzdat český občan, kterému bude nejpozději v druhý den voleb 18 let. Volit však nemohou lidé, které soud pravomocně zbavil způsobilosti k právním úkonům, a rovněž ti občané, kteří mají kvůli ochraně zdraví lidu omezenu osobní svobodu. Podle komentáře ministerstva vnitra k zákonu o parlamentních volbách se v tomto případě jedná o lidi, kteří trpí infekční chorobou a v nemocnicích podléhají karanténě. Okrsková volební komise také neumožní hlasovat voliči, který neprokáže ve volební místnosti svoji totožnost a české občanství. Český občan, který nemá v republice trvalý pobyt, může svého volebního práva využít v kterémkoli okrsku.

Šéfové pravicových stran uctili památku obětí komunismu

Předsedové pravicových stran - ODS, Unie svobody a Demokratické unie - Václav Klaus, Jan Ruml a Ratibor Majzlík v sobotu společně pozdravili shromáždění muklů a položili věnce k pomníku politických vězňů na Hornickém náměstí v Jáchymově na Karlovarsku. Deváté setkání bývalých politických vězňů nazvané Jáchymovské peklo pozdravili i ministři vnitra a spravedlnosti Cyril Svoboda a Vlasta Parkanová. Tradiční setkání nevinně odsouzených zahájil mší u pomníku Brána svobody opat Želivského kláštera Vít Tajovský. Poté si asi pět set politických vězňů při proslovech připomnělo události před čtyřiceti lety, kdy je komunistický režim uvěznil do koncentračních táborů na Jáchymovsku. Mnozí političtí vězni v sobotu zmínili nedostatečné potrestání komunistických zločinů. Podle vedoucího odboru Úřadu pro vyšetřování zločinů komunismu Adolfa Rázka bylo chybou, že se na počátku 90.let nepřistoupilo na takzvanou hru čestných soudů, které měly pojmenovat spáchané zločiny komunistického režimu.

Všeslovanský sjezd příští týden vydá Manifest k národům

Mezinárodní Všeslovanský sjezd svolaný do Prahy na 2.až 5.června se hodlá vyslovit pro zachování jednoty slovanského světa a chce se obrátit Manifestem i k ostatním národům Evropy. Přípravný výbor popírá, že by za organizací kulturně-historické akce stáli jen komunisté a že by sněm měl stranické cíle, nevylučují však rozměr politický. Sněm, který se uskuteční po 150 letech od prvního pražského sjezdu Slovanů, zahájí pravoslavná bohoslužba a zasazení lípy, na závěr je plánována manifestace na Václavském náměstí. Před existencí vojenských paktů dávají pořadatelé sjezdu přednost helsinskému mírovému procesu a spolupráci slovanských národů a jejich států. V Praze se očekává vedle domácích účastníků několik set delegátů z Ruska, Polska, Ukrajiny, Běloruska, Jugoslávie, Slovinska, Chorvatska a Slovenska.

Incident americké pěvkyně Kathleen Battleové v Praze není uzavřen

Případ americké pěvkyně Kathleen Battleové, která měla v pátek incident s personálem restaurace U prince na Staroměstském náměstí v Praze - podle jejího názoru rasově podbarvený - není ani po odletu sólistky uzavřen, domnívá se vedení festivalu Pražské jaro, na němž hostovala jako jedna z jeho hlavních letošních hvězd. "Umělkyně odcestovala na další zastávku turné do Kodaně, ale záležitostí se v Praze bude zřejmě dále zabývat americké velvyslanectví," řekl ředitel Pražského jara Oleg Podgorný. K incidentu v restauraci došlo ve chvíli, když pěvkyně reklamovala účet. Její tvrzení, že ji poté personál zmíněného podniku napadl fyzicky i slovně, policie však neprokázala. Celou věc kvalifikovala případ jako přestupek, nespecifikovala však podle Podgorného, kdo se ho měl dopustit. Festival v té souvislosti vyjádřil podiv nad tím, že tisková mluvčí pražské policie Eva Brožová označila Battleovou za "konfliktní typ". Podgorný míní, že je poškozeno jméno umělkyně. Zúčastnění se obávají také následků, jaké může incident mít na pověst města v zahraničí. Battleová, tmavovlasá padesátnice téměř dívčího zjevu, patří údajně k primadonám, jež činí pořadatelům potíže. V Praze se tak prý ale nechovala.

Romské děti zpívaly na místě budoucí ústecké zdi

Tři desítky romských dětí ze souboru Prezent z Ostravy v sobotu zpívaly a tančily a vysazovaly květiny v Matiční ulici v Ústí nad Labem, v místě, kde se město rozhodlo postavit zeď, která by oddělila neplatiče nájemného v obecních bytech - většinou Romy - od řady rodinných domků. Happeningu "proti zdi" přihlíželo ale jen několik novinářů a pořadatelů a obyvatelé zdejší obecních bytů.

Policie vyšetřuje napadení muže na Sládkově mítinku

Napadení sedmatřicetiletého Mariána Jelínka, kterého v pátek na předvolebním mítinku předsedy SPR-RSČ Miroslava Sládka zbili dva muži poté, co kladl šéfovi republikánů nepříjemné dotazy, vyšetřuje karlovarská policie, která má zvukový záznam z celé akce. Policejní mluvčí Zdeňka Papežová řekla, že případ nahlásila zdravotní sestra z chirurgického oddělení městské nemocnice, kde byl Jelínek ošetřen. Jeho zranění si nevyžádalo pracovní neschopnost. Náměstek karlovarského primátora Petr Masák, který incident sledoval, uvedl, že nepohodlného odpůrce republikánů odvlekli dva muži za podpaží z mítinku do průchodu u kina Čas. Když vyšel, krvácel na pravé tváři. "V průchodu mě povalili na zem a kopali do mě. Vše to bylo během chvilky," doplnil Jelínek.

Pochod pro Ježíše: Modlitby za utlačované křesťany

Modlitby za křesťany utlačované a pronásledované za svou víru ve světě, jmenovitě například ve Spojených arabských emirátech, zněly v sobotu na Letenské pláni. Při Pochodu pro Ježíše, který se konal téměř ve všech státech světa, se v Praze sešlo mnoho set lidí. K veřejné oslavě Ježíše Krista se na sluncem rozpáleném prostranství shromáždila řada zejména mladých křesťanů i rodičů s dětmi, někteří s transparenty "Ježíš žije" a "Ježíš tě miluje". Za nenápadného dohledu několika policistů a strážníků se přitom radostně s pozvednutými pažemi zpívalo, tleskalo i tančilo. Pochod neměl podle pořádající Křesťanské misijní společnosti žádné politické cíle. K jeho organizaci se sešla nezávislá Křesťanská společenství i křesťané i z několika státem uznávaných evangelikálních církví a z církve římskokatolické.

V hornickém muzeu OKD otevřena maketa sídliště lovců mamutů

Otevření autentické makety sídliště lovců mamutů s figurínami původních obyvatel doprovázelo sobotní oslavy Dětského dne v Hornickém muzeu OKD v areálu důlního skanzenu pod Landekem na Dole Anselm (Urx). Původní obyvatelé žili v oblasti Landeku zhruba před 23.000 lety. Stanislav Vopasek z Hornického muzea ČTK řekl, že kompletní projekt původního tábořiště lovců zpracovali pro ostravský skanzen odborníci z archeologického ústavu v Brně.

Ve Znojmě se slavily tradiční historické hodokvasy

Stovky turistů nejen domácích, ale také z rakouského pohraničí, se v sobotu sjely do Louckého kláštera ve Znojmě, kde se v historickém stylu slavily tradiční hodokvasy, které zde mají mnohaletou tradici. Ochutnávka nejvybranějších druhů moravských vín ve stylové krčmě doplněná gastronomickými specialitami našich předků však nebyla jediným lákadlem, které pořadatelé pro veřejnost připravili. Hodokvasy v královském městě Znojmě, jak byla celá akce nazvána, zahájila slavnostní přehlídka bojových umění a středověké zábavy. Nouze nebyla o šermířské souboje, na koních se zde proháněli rytíři ve zbroji, kteří si za zvuku dobové hudby měřili své síly. Především nejmenší diváky patrně nejvíce potěšili kejklíři, polykači ohňů, vrhači nožů a žongléři.

Nad severovýchodem republiky se přehnala série bouřek.

Několik bouří, doprovázených průtržemi mračen, krupobitím a silnými poryvy větru, se v sobotu odpoledne přehnalo přes některé části severovýchodu republiky. Hasiči z Hané museli několikrát vyjet k požárům, které způsobily blesky, a do domácností, kterým voda vyplavila sklepy.

Lidé na Moravě, kterou loni sužovaly rozsáhlé záplavy, se i přes sobotní silné bouře a průtrže mračen nemusejí podle meteorologů v těchto dnech obávat další povodně. V některých místech však za hodinu napršelo tolik, co jindy za měsíc. Meteorologové předpokládají, že bouřky a zvýšená oblačnost, která přišla z jihovýchodu, se na Moravě udrží i v neděli a ovlivní počasí ještě v pondělí.

A na závěr zpráv ještě krátce o počasí.

Na území ČR bude v neděli oblačno až polojasno, místy přeháňky a bouřky. Nejvyšší teploty se budou pohybovat kolem 23-ti stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.