Zprávy neděle, 31. října 1999

Vítejte při sledování zpravodajské relace Radia Praha, kterou připravila Evelina Himalová. Úvodem přehled hlavních zpráv...

A nyní zprávy podrobné:

Na ustavujícím sjezdu v Teplicích vznikla nová strana - České sociálně demokratické hnutí

Domácí politická scéna se v sobotu rozrostla o novou stranu - České sociálně demokratické hnutí (ČSDH). Zatím ji tvoří na 50 bývalých členů České strany sociálně demokratické z Teplicka a Vyškovska. Do čela nové strany zvolili delegáti ustavujícího sjezdu v Teplicích jednoho z jejích zakladatelů šestapadesátiletého Pavla Svobodu. Místopředsedou se stal Miroslav Doubravský. Strana se svým programem hlásí k "zásadám sociální politiky pro nejširší vrstvy s neodmyslitelnými prvky slovanské soudržnosti" a k prosazování "protigermanizačních prvků".

Okresní konference prostějovské ČSSD schválila opětovnou kandidaturu ministra zahraničí Jana Kavana do Senátu, které se budou konat příští rok

Ministr zahraničí a senátor Jan Kavan se příští rok ve volbách do Senátu bude opět za Českou stranu sociálně demokratickou (ČSSD) ucházet o přízeň voličů na Prostějovsku. Kavanovu kandidaturu do horní komory parlamentu v sobotu schválila okresní konference prostějovské ČSSD. Sociální demokraté jsou tak první politickou stranou na Prostějovsku, která již ze svých řad vybrala kandidáta na senátorské křeslo. Pro Kavana hlasovalo 94 procent účastníků konference. Připomeňme, že Kavan byl na Prostějovsku zvolen senátorem v roce 1996. V druhém kole většinou hlasů v souboji o čtyřletý mandát porazil kandidáta Občanské demokratické strany (ODS), soukromého podnikatele Jana Tesaře.

ČSSD nevyloučila svého člena, který kritizoval její praktiky

Neúspěchem v sobotu skončila snaha části prostějovské sociální demokracie vyloučit ze strany bývalého člena vedení jejího okresního výboru Antonína Crhonka. Ten na stránkách regionálních novin kritizoval praktiky svých stranických kolegů při obsazování místa prostějovského přednosty Vojtěchem Matějičným. Pro Crhonkovo vyloučení na okresní konferenci ČSSD v Prostějově hlasovala polovina delegátů, to však k jeho odchodu ze strany nestačilo. Matějičný tento týden na funkci přednosty rezignoval. Vyšlo totiž najevo, že pět let neplatil nájem za obecní byt v Brně.

Na nutnost zintenzivnit práci s veřejností poukázala na své městské konferenci KSČM v Brně

Navázat intenzivnější dialog s veřejností chtějí členové brněnské Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM). Shodlo se na tom 147 delegátů městské konference strany. Do čela brněnské organizace zvolili opět dosavadního předsedu Josefa Kůtu. "Chceme překonat 'jeskynní syndrom' jakési uzavřenosti do sebe," řekl ČTK Kůta. Někteří členové KSČM podle něj nejsou schopni hovořit s lidmi. Růst preferencí však znamená vyjádření důvěry občanů a nutnost zintenzivnit práci s veřejností, uvedl. Podle Institutu pro výzkum veřejného mínění (IBBM) by Komunistická strana Čech a Moravy v případných říjnových volbách zvítězila před Občanskou demokratickou stranou (ODS) a Českou stranou sociálně demokratickou (ČSSD).

Pokud by se do České republiky vracely myšlenky komunismu, byly by podle pražského velvyslance USA Spojené státy znepokojeny

Spojené státy americké by byly podle svého pražského velvyslance Johna Shattucka znepokojeny, kdyby se do České republiky vracely myšlenky komunismu. "Pokud by k tomu došlo, znamenalo by to další tragédii, protože by se jednalo o nostalgický pokus o návrat do minulých časů, kdy byly ohrožovány životy normálních občanů," řekl Shattuck sobotním Lidovým novinám v reakci na stoupající preference komunistů. "Zatím se nám nicméně nezdá, že by k tomu docházelo, a průzkumy veřejného mínění rozhodně nenaznačují možnost vzniku takové vlády," podotkl velvyslanec.

Požadavek na zrušení takzvaných Benešových dekretů vznesl na zemském srazu Svazu vyhnanců šéf kanceláře bavorského premiéra Erwin Huber

Šéf kanceláře bavorského premiéra a státní ministr Erwin Huber v sobotu na zemském srazu Svazu vyhnanců v bavorském Deggendorfu znovu vznesl požadavek, aby česká vláda zrušila takzvané Benešovy dekrety. Podle Hubera by bylo při rozšiřování Evropské unie chybou, kdyby Benešovy dekrety, které tvořily základ vyvlastňování sudetských Němců, byly vneseny do společného evropského domu. "Dekrety o vyhánění nemají místo v Evropě, v níž jsou lidská práva nedělitelná," zdůraznil Huber.

Havel: Vyspělost státu by se měla posuzovat podle kvality života

Vyspělost státu by se podle prezidenta Václava Havla neměla měřit na základě úrovně jeho ekonomiky; hlavním ukazatelem by měla být kvalita života jeho obyvatel. Prezident to řekl v sobotu v rozhlasových Rozhovorech v Lánech. Krátkozraké nadřazování lokálních a okamžitých zájmů zájmům dlouhodobým má podle něj kořeny v tom, že současná civilizace je poprvé ve svých základních parametrech ateistická.

V rozhlasových Rozhovorech v Lánech řekl prezident dále mimo jiné, že chce do svého života "zanést pomalost". Nehodlá už pospíchat na silnici a chce jezdit zásadně bez majáčku na vozidle. "Těším se na to a vyhlašuji tuto drobnou revoluci," prohlásil. Z náklonnosti k jisté pomalosti se vyznal i jeho host filozof a ekolog Erazim Kohák. Prezident uvedl, že už nehodlí pospíchat z místa na místo a předjíždět kolony aut, kde na něj lidé vyplazují jazyk a kroutí hlavou, protože to považují za projev pýchy a nadřazenosti.

Ani jeden z vojáků 6.průzkumné roty KFOR v Kosovu nepožádal kvůli podmínkám pobytu o návrat

Žádný z vojáků 6.průzkumné roty, která od července působí v mezinárodních silách KFOR v Kosovu, nepožádal kvůli podmínkám pobytu o návrat do České republiky. ČTK to v sobotu po příletu z inspekční cesty k českým jednotkám působícím na Balkáně řekl náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Vojáci si počátkem října stěžovali osobně ministrovi obrany Vladimíru Vetchému, že bydlí v nevytápěných stanech, přičemž jejich kolegové v misi SFOR v Bosně přebývají v obytných buňkách. Spor o ubytování českých vojáků KFOR vyvrcholil minulý týden, když několik vojáků deníku Právo řeklo, že kvůli nedostatečným podmínkám uvažují o odchodu z mise.

Na porušování zákona hodlá upozornit jednu z organizací pravicových radikálů ministr Grulich

Ministr vnitra Václav Grulich hodlá upozornit jednu z organizací pravicových radikálů na porušování zákona. Píší to sobotní Zemské noviny. Přitom mu vláda uložila, aby do konce září přijal opatření vedoucí k rozpuštění občanských sdružení omezujících práva občanů například pro jejich národnost, rasu či smýšlení. Nejvíce se mluvilo o třech registrovaných hnutích - Vlastenecké frontě, Vlastenecké lize a Národním frontu castistů, uvádějí Zemské noviny.

Policie podle vládního zmocněnce pro lidská práva Uhla nepostupuje proti demonstrantům nestranně

Vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl obvinil podle sobotního Práva policii, že při pouličních zásazích proti demonstrantům nepostupuje nestranně, ale stojí na straně skinheadů. Policisté v den výročí vzniku Československa zasáhli silou proti skupinám anarchistů, kteří v ulicích Prahy protestovali proti pochodu pravicových radikálů.

Podle vicepremiérova syna Lukáše Rychetského státní moc není schopna čelit skinheadům

Pro Lukáše Rychetského, syna vicepremiéra pro legislativu Pavla Rychetského, skončil čtvrteční policejní zásah proti demonstraci anarchistů odřenou bradou a bolestmi krční páteře. Policie podle oficiálního vyjádření jejího mluvčího zasáhla na pražském Tylově náměstí s cílem zabránit střetu anrchistů se skinheady. Třiadvacetiletý posluchač Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy Lukáš Rychetský ale tvrdí, že mu bylo zabráněno v odchodu z náměstí, několikrát byl uhozen policejním obuškem a poté za krk odtažen do policejního auta.

Situací romské komunity a návrhem věcného záměru zákona o památkové péči se bude v pondělí zabývat vláda

Vicepremiér a šéf legislativní rady Pavel Rychetský bude v pondělí informovat kabinet o tom, jak jednotlivé resorty plní úkoly, které jim uložila vláda právě před dvěma lety v souvislosti s řešením situace Romů. Kabinet Václava Klause tehdy přijal v reakci na počínající odchod Romů do Kanady a Velké Británie několikastránkový seznam úkolů pro jednotlivé ministry. Jejich splnění má vést ke zlepšení životních podmínek pro příslušníky romské menšiny. Například ministr školství dostal za úkol rozšiřovat síť přípravných tříd pro žáky z jazykově a sociokulturně znevýhodněného prostředí a spolu s ministrem sociálních věcí pracovat na projektu vzdělávání romských poradců.

Vláda v pondělí rovněž projedná návrh věcného záměru nového památkového zákona, který odborná veřejnost očekává od roku 1990. Podává jej ministr kultury Pavel Dostál. "Návrh vytváří příznivé koncepční podmínky pro vznik nového zákona o ochraně kulturních památek a památkové péči, který bude účinněji chránit jednotlivé složky památkového fondu," řekla v sobotu ČTK vedoucí ministrova sekretariátu Magdalena Hůrková. Návrh podle ní bere v úvahu existující i očekávané mezinárodní závazky České republiky.

Poslanecká sněmovna se bude v příštím týdnu zabývat mj. schválováním novely zákona o veřejném zdravotním pojištění

Nezvykle hned dvě schůze čekají příští týden Poslaneckou sněmovnu. Obě jednání budou zahrnovat některé velmi kontroverzní body včetně prvního čtení ústavních změn vypracovaných společně Českou stranou sociálně demokratickou (ČSSD) a Občanskou demokratickou stranou (ODS) a schvalování vládní novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. Maratón jednání dolní parlamentní komory začne v úterý odpoledne. Sněmovna bude nejprve od úterního odpoledne pokračovat ve své řádné schůzi, kterou zahájila 12.října a po dvou týdnech rokování přerušila 22.října.

V čele s Marianem Čalfou se v sobotu sešli členové bývalé československé vlády z let 1990-92

Většina členů bývalé československé vlády Mariána Čalfy z let 1990 až 1992 se sešla ve slovenské restauraci Pauliny v Praze 4. Někdejší českoslovenští ministři se pravidelně setkávají dvakrát do roka. Vládu, jejíž členové si v sobotu mohli vybírat z pěti druhů tradičních slovenských jídel a několik let starých vín, jmenoval prezident Václav Havel 27.června 1990, "My máme kulaté výročí v roce 2000; ta velká sláva bude až příští rok," poznamenal bývalý premiér Marián Čalfa. Naposledy se takto sešli premiéři letos na jaře v Přiměticích na Znojemsku. "Pozvánku na sobotní setkání jsme neposílali Václavu Klausovi, protože to nemá cenu," řekl v pátek ČTK exministr práce a sociálních věcí Petr Miller. Současný předseda Poslanecké sněmovny a Občanské demokratické strany Václav Klaus zastával v Čalfově vládě funkci ministra financí.

Dne otevřených dveří Pražského hradu využilo bezmála 6000 zájemců

Bezmála 6000 zájemců o prohlídku Španělského sálu, Rudolfovy galerie a některých hradních salónků v sobotu využilo Dne otevřených dveří Pražského hradu. "Mezi návštěvníky bylo hodně cizinců. Každý si chtěl něco odnést; nabízeli jsme řadu publikací o Hradu," informoval ČTK vedoucí oddělení turistického ruchu hradní správy František Kadlec. Největší zájem podle něj byl o novinky o stavitelích svatovítské katedrály Petru Parléřovi a Josefu Mockerovi, které vyšly u příležitosti výstavy k výročí jejich úmrtí. Den otevřených dveří, který Správa Pražského hradu pořádá dvakrát do roka při státních svátcích, vyžaduje důkladnou přípravu. Další možnost prohlédnout si nepřístupné prostory Hradu budou mít zájemci příští rok v květnu.

Ministr Dostál odhalil pamětní desku skladatele Jakoubka.

Pamětní desku hudebního skladatele a básníka Jaroslava Jakoubka odhalil v sobotu na domě v pražské Mánesově ulici, kde umělec žil, ministr kultury Pavel Dostál, Slavnostního aktu, který se uskutečnil u příležitosti 72.výročí Jakoubkova narození, se zúčastnila zhruba stovka umělcových příbuzných, přátel a známých. Klavírista, skladatel a textař Jakoubek se narodil v roce 1927 ve Dvoře Králové nad Labem. Původně pracoval jako chemik a učitel. Hudbu studoval soukromě.V roce 1956 se podílel s Jiřím Suchým na prvních "textappealech" v Redutě a na vzniku divadel Na zábradlí a Paravan. Je autorem šansonových písní, k nimž patří "D'Artagnan", "Písnička pro Martinu" a "Smutný představení", a scénické hudby, například "Labyrint světa a lusthaus srdce" a "Král zlatokopů". Knižně vydal sbírky textů "Plísničky" (1966) a "Variace" (1977). Zemřel roku 1993.

Pražské Divadlo Semafor oslavilo 40 let existence. Galakoncertu v Hudebním divadle Karlín byl přítomen i prezident Václav Havel s chotí Dagmar

Přesně v den 40.výročí premiéry své první inscenace - hudební komedie Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra "Člověk z půdy" - uspořádalo v sobotu pražské Divadlo Semafor galaprogram. V sále Hudebního divadla Karlín se při té příležitosti setkala většina z těch, kteří touto scénou během čtyř desítek let prošli. Mezi diváky byl i prezident Václav Havel s chotí Dagmar. Moderátory slavnostního představení, v jehož průběhu se objevily i fragmenty některých semaforských inscenací, byli Milan Lasica, Marek Eben a Zdeněk Svěrák. Hudební doprovod obstarala vedle současného tria této scény skupina Milana Dvořáka a Big Band Ferdinanda Havlíka. Český rozhlas při této příležitosti vyhlásil výsledky soutěže o nejpopulárnější písničku semaforské éry, do níž posluchači nominovali 49 titulů. Zvítězila "Láska nebeská". Na dalších místech skončily písně "Jó, to jsem ještě žil" a "Pramínek vlasů".

Hudebník Tůma natočil CD s japonským flétnistou a odjel do Japonska

Varhaník a cembalista Jaroslav Tůma odcestoval v sobotu do Japonska, kde bude jedním z řady účinkujících na podzimním festivalu české kultury. Festival se koná při příležitosti 10.výročí listopadové revoluce. V Japonsku je v těchto týdnech vedle různých sólistů také operní soubor pražského Národního divadla, na turné je tam Pražská komorní filharmonie, odjet do Japonska má i Česká filharmonie. Tůma nedávno natočil na CD komorní hudbu starého českého mistra Antonína Rejchy, v níž je mu sólovým partnerem japonský flétnista Jošimi Ošima. Umělec, který studoval ve Vídni, strávil léta 1987 až 1990 v Praze u prvního flétnového pultu Symfonického orchestru Československého rozhlasu, s Tůmou již nahrál Händelovy a Bachovy flétnové sonáty.

Národopisný soubor Danaj oslavuje čtyřicetileté jubileum; k němu vydal knihu

Celkem 100 lidových umělců se v sobotu představilo v dvouhodinovém pořadu strážnického národopisného souboru Danaj. Jeho členové si ve Strážnici na Hodonínsku s přáteli připomněli 40 let od založení skupiny. "Celkem se za tu dobu v ředách Danaje vystřídalo kolem 400 tanečníků a zpěváků," řekl ČTK jeho současný vedoucí Zbyněk Kristoň. Dodal, že historii souboru přibližuje právě vydaná kniha Františka Hořáka "Čtyřicet let Danaje".

Hubertova jízda ukončila sezónu na Zlínsku

Hubertovou jízdou v sobotu zakončili dostihovou, jezdeckou a mysliveckou sezónu chovatelé koní ze Zlínska. Pětadvacetikilometrovou trasu v podhůří Hostýnských vrchů absolvovalo 13 jezdců z pěti stájí po startu ze Zoologické zahrady Lešná u Zlína zhruba za tři hodiny, informovala ČTK vedoucí lešenského chovu koní Eva Juřičková. Součástí Hubertovy jízdy byly ukázky práce sokolníků a chovatelů loveckých psů.

Odpůrce letního času Pecka nevzdává boj o jeho zrušení

Veřejný odpůrce letního času pekař a příležitostný lidový léčitel Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku nevzdává svůj boj proti každodennímu střídání času. V nejbližších dnech podá v této souvislosti k Nejvyššímu soudu trestní oznámení na neznámého pachatele. Pecka v sobotu ČTK řekl, že mu vadí zejména již čtvrtým rokem trvající prodloužení letního času o jeden měsíc. Střídání časů, které bylo v republice opětovně zavedeno v roce 1979, má podle Pecky negativní vliv na zdraví člověka.

Průzkumy STEM a Sofres Factum naznačují, že změna času působí lidem zdravotní potíže

Změny zimního a letního času vadí 46 procentům dospělých obyvatel České republiky, 49 procent občanů míní, že by měl být letní čas zrušen. Podle 58 procent lidí vyvolávají změny času zdravotní problémy, 31 procent občanů uvádí, že jim změna působí potíže v zaměstnání. Vyplývá to ze šetření Střediska empirických výzkumů (STEM) pro Českou televizi a Český rozhlas, jehož výsledky má ČTK k dispozici. V obdobně zaměřeném průzkumu agentury Sofres Factum, zpracovaném pro ČTK, přiznala problémy s přechodem času necelá třetina občanů, přičemž za nejčastější důvody uvedli poruchy spánku a orientace v čase. únavu a další somatické i psychické potíže.

Letecký akrobat Petr Jirmus zraněn při dopravní nehodě

Dvojnásobný mistr světa a Evropy v letecké akrobacii, pilot prezidentské letky Petr Jirmus ve čtvrtek odpoledne havaroval na svém motocyklu. S poraněnou páteří leží ve Vojenské nemocnici v Praze-Strašnicích. Na základě páteční informace televize Nova, zprávu přinesly sobotní deníky. Jirmus jel po hlavní silnici a auto přijíždějící z vedlejší mu nedalo přednost. "Podle očitých svědků zavinil nehodu jednoznačně řidič automobilu se slovenskou poznávací značkou," uvedla Nova.

Brankář Hašek si při zápase obnovil zranění třísel

Brankář Dominik Hašek si v zápase kanadsko-americké hokejové NHL, v němž Buffalo zdolalo Floridu 3:2 po prodloužení, obnovil zranění třísel. Nepříjemná událost potkala Haška v 60.minutě, když neúspěšně zasahoval proti střele Hedicana, která znamenala vedení Floridy 2:1. Buffalo stihlo v Power-play ještě vyrovnat a v nastavení vstřelit vítězný gól. Dvě asistence si připsal Haškův spoluhráč Varaďa. Útočník New Jersey Petr Sýkora pomohl svému týmu gólem k vítězství 4:2 na ledě Caroliny. Anaheim zdolal Washington 5:2, na jednu branku hostů nahrával Bulis a Detroit prohrál s Chicagem 2:4.

Dále ze sportu:

V sobotních zápasech 12.kola fotbalové Gambrinus ligy Teplice remizovaly se Slavií 1:1, Sparta porazila Blšany 3:1.

Jednou brankou pomohl český hokejista Jan Čaloun k vítězství týmu IFK Helsinky v utkání 15.kola finské ligy nad městským rivalem Jokeritem 3:1. Produktivity českých hokejistů využila také Hämeenlinna, která porazila TPS Turku 4:0. Dvě asistence v tomto utkání zaznamenal Tomáš Vlasák, jednu branku vstřelil Petr Tenkrát.

Hokejisté Havířova zvítězili v předehrávce osmnáctého kola extraligy nad Českými Budějovicemi nejtěsnějším rozdílem 1:0. Jedinou branku zápasu vsítil ve 27.minutě Zdráhal a zajistil poslednímu celku soutěže cenné dva body. Gólman domácích Pavel Cagaš nepustil za svá záda ani jednu střelu a připsal tak první letošní utkání s nulou.

Předpověď počasí pro Českou republiku na neděli:

Převážně oblačno, místy ještě polojasno, nejvyšší denní teploty 13 až 15 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha.