Zprávy pátek, 01. prosince 2000

Ivo Prokop

Místopředseda KDU-ČSL zpochybnil, zda vláda může podat na prezidenta Havla stížnost

Místopředseda KDU-ČSL a někdejší sekretář komise připravující vládní návrh Ústavy Cyril Svoboda zpochybnil, zda vláda může podat stížnost k Ústavnímu soudu kvůli rozhodnutí prezidenta Václava Havla, jímž jmenoval nového guvernéra a viceguvernéra České národní banky. Svoboda zdůraznil přesvědčení KDU-ČSL, že prezident postupoval zcela v souladu s Ústavou a že v ústavním právu nebylo pochybeno. Prezident ve středu navzdory výhradám premiéra Miloše Zemana jmenoval novým guvernérem ČNB dosavadního viceguvernéra Zdeňka Tůmu a viceguvernérem nynějšího člena bankovní rady Luďka Niedermayera. Novými členy bankovní rady jmenoval Michaelu Erbenovou a Jana Fraita. Premiér s odvoláním na Ústavu a zákon o ČNB podmínil jmenování guvernéra svým spolupodpisem. Vicepremiér a ministr financí Pavel Mertlík sdělil, že se vláda zřejmě pokusí jmenování Tůmy zpochybnit u Ústavního soudu. Vláda může, jak uvedl Svoboda, podle zákona podat stížnost k Ústavnímu soudu na zrušení podzákonné normy, není-li v souladu s Ústavou, ale není navrhovatelem ve stížnosti proti neoprávněnému zásahu veřejné moci. Toto právo podle něj náleží fyzickým osobám. Neví, jak se chce vláda ústavní stížnosti zhostit, ale považuje za velmi nepravděpodobné, že by podavatelem byl jednotlivec z řad členů kabinetu. Svoboda upozornil na vysokou nebezpečnost postoje vlády, která relativizuje rozhodnutí hlavy státu a vydává do zahraniční signál, že Česká republika vůbec neví, zda má guvernéra centrální banky.

Zdeněk Tůma nevidí důvod pro zhoršení spolupráce ČNB s vládou

Zdeněk Tůma, kterého ve středu prezident Václav Havel jmenoval s účinností od 1. prosince guvernérem České národní banky, nevidí důvod, proč by se měla zhoršit spolupráce mezi vládou a centrální bankou. Uvedl to na tiskové konferenci po skončení zasedání bankovní rady ČNB. "Nevidím nejmenší důvod, proč by se měla problematizovat," řekl Tůma s tím, že to signalizuje i účast ministra financí Pavla Mertlíka na jednání bankovní rady. Jmenování Tůmy guvernérem ČNB vyvolalo ostré reakce politiků.

Rakousko by uvítalo prověrku Temelína

Prověření spolehlivosti a vlivu české jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí nadále patří mezi požadavky Vídně, které hodlá rakouská strana předložit během nadcházejícího setkání spolkového kancléře Wolfganga Schüssela s českým premiérem Milošem Zemanem. Uvedla to rakouská ministryně zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová. "Budeme usilovat o to, aby byla uskutečněna zkouška vlivu (Temelína) na životní prostředí a celková prověrka bezpečnosti elektrárny podle pravidel EU," řekla šéfka rakouské diplomacie novinářům po zasedání Rady pro zahraniční záležitosti. Rada se na zasedání kromě jiného zabývala přípravou setkání a stanovisek Rakouska během nadcházející schůzky předsedů vlád obou zemí, kteří budou o jihočeské elektrárně jednat 12. prosince ve Vídni. Obě strany by podle Ferrerové-Waldnerové měly projednat i zřízení "horké linky" mezi šéfy obou vlád v zájmu zlepšení vzájemné výměny informací.

Zelení mají obavy, že rakouská vláda ve věci Temelína ustoupí

Rakouských Zelených se začíná zmocňovat obava, že přes posilování politického tlaku na odstavení jihočeské jaderné elektrárny Temelín, jaké očekávají od dnešní diskuse na toto téma s českými provozovateli eelektrárny v Linci, rakouská vláda "jde jiným směrem" a nakonec v této věci České republice ustoupí. Prohlásila to podle agentury APA mluvčí Zelených Eva Glawischigová. Ve Vídni se podle Glawischnigové šíří pověsti, že rakouský kancléř Wolfgang Schüssel na schůzce s českým premiérem Milošem Zemanem, stanovené na 12. prosince, přistoupí na odblokování kapitoly energetika ve vstupních jednáních Česka do EU, a spokojí se za to s příslibem uskutečnění "bezzubé formy" celkové prověrky vlivu Temelína na životní prostředí. Ministryně zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová ostatně začátkem týdne již svému českému protějšku Janu Kavanovi potvrdila stažení rakouských námitek ve vstupní kapitole životní prostředí.

Cvičení prokázalo funkčnost havarijního plánu Temelína

Cvičení personálu temelínské elektrárny a složek integrovaného záchranného systému v Temelíně a Týně nad Vltavou se uskutečnilo podle plánu a bez problémů. Po jeho skončení to novinářům řekli členové řídicího štábu v čele s přednostkou českobudějovického okresního úřadu Renatou Frelichovou. Cvičení, které začalo v 7:41 a skončilo v 11:22, podle nich prokázalo funkčnost vnějšího havarijního plánu jaderné elektrárny Temelín. Námětem cvičení byla simulovaná technologická havárie v prvním bloku temelínské elektrárny s nebezpečím úniku radioaktivních látek do okolí. Součástí scénáře byla i cvičná evakuace obyvatel "ohrožené" části Týna nad Vltavou.

Česká republika dnes jedná s Evropskou unií o životním prostředí a regionální politice

Česká republika dnes jedná s Evropskou unií o složitých kapitolách "životní prostředí" a "regionální politika". Termín je náhradou za neuskutečněné kolo rozhovorů ze 16. listopadu, které bylo odložené kvůli výhradám Rakouska. Evropská unie ve středu konečně schválila společné stanovisko vůči České republice v kapitole "životní prostředí", které Rakousko předtím blokovalo. Podle vyjednávače Evropské komise pro Českou republiku Rutgera Wisselse to je "velmi dobrá zpráva", protože životní prostředí je složitá kapitola, v níž je třeba pokročit. Hlavní vyjednávač České republiky Pavel Telička si rovněž myslí, že v životním prostředí je třeba postupovat rychle vstříc zásadnímu jednání o sedmi českých žádostech o přechodná období. Doufá, že k tomu dojde za švédského předsednictví v EU v prvním pololetí příštího roku. Obě zmíněné kapitoly se vracejí na jednací stůl podruhé a nemají být v této fázi uzavřeny.

Český ministr zahraničí Jan Kavan zahájil návštěvu Mexika

Český ministr zahraničí Jan Kavan zahájil pětidenní návštěvu Mexika, kde se v pátek zúčastní slavnostního uvedení do úřadu nového mexického prezidenta Vicenteho Foxe. Tomu zároveň předá blahopřejný dopis českého prezidenta Václava Havla. Na programu pobytu v Mexiku má Kavan mj. jednání s guvernérem státu Jalisco a zdejšími představiteli hospodářských a obchodních kruhů včetně ministra hospodářského rozvoje. Na Panamerické universitě v metropoli Jaliska Guadalajaře ministr v pondělí zahájí výstavu Magická Praha a se zdejšími studenty povede diskusi. V úterý Kavan s celou delegací přiletí do Santiaga de Chile, kde bude o den později jednat se svou chilskou kolegyní Soledad Alvearovou. Ve stejný den zahájí v hotelu Marriott Týden České republiky v Chile. Jana Kavana rovněž čeká setkání s prvním viceprezidentem Chile a ministrem vnitra Josém Miguelem Insulzou. S ministrem práce a sociálního zabezpečení Ricardem Solarim Saavedrou podepíše dohodu o sociálním zabezpečení. Předposlední den pobytu přijme českého ministra zahraničí chilský prezident Ricardo Lagos.

Policie považuje dopadení vraha Kajínka za prestižní záležitost

Za výzvu a prestižní záležitost považuje policie dopadení jednoho z nejnebezpečnějších vrahů posledních let Jiřího Kajínka. Tomu se jako prvnímu zločinci podařilo utéct z věznice v Mírově na Šumpersku a už měsíc se vyhýbá všem bezpečnostním opatřením. Podle policejní mluvčí Ivany Zelenákové vznikl na policejním prezidiu speciální tým odborníků z celé republiky, který dvojnásobného vraha hledá. Ve speciálním týmu pracují nejlepší kriminalisté, analytici či pátrači, kteří mají bohaté zkušenosti s hledáním zmizelých. Všechny stopy jdou na expertízy nejvyšší úrovně. Po uprchlém vězni pátraly od jeho útěku 29. října tisíce policistů v okolí Mírova i v celé republice. Policie kontrolovala dopravní uzly, veřejná místa i hraniční přechody a požádala o pomoc i Interpol. Zatím však bylo pátrání neúspěšné.

Grossovo zranění možná znemožní jeho přítomnost na jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD

Ministr vnitra a místopředseda ČSSD Stanislav Gross se podrobil v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích operaci poraněných vazů levého kotníku. Řekla to tisková mluvčí ministerstva Gabriela Bártíková. Přestože se zákrok obešel bez komplikací, ministr v nemocnici zůstane podle lékařů několik dní a jeho účast na sobotním jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD v Hradci Králové je proto nejistá. Gross měl sdělení představitelů středočeské organizace ČSSD, na zasedání oznámit, zda se na dubnovém stranickém sjezdu utká s nynějším místopředsedou Vladimírem Špidlou o funkci šéfa sociální demokracie.

Sněmovna zamítla novelu zákona, která vadila školským odborům

Sněmovna zamítla poslanecký návrh novely, která měla výrazně zvýšit vliv obcí na fungování jimi zřizovaných škol. Tato předloha narazila na silný odpor školských odborů, které kvůli ní dokonce vyhlásily stávkovou pohotovost, nelíbila se ani vládě, a jak jednání prokázalo, nakonec nezískala ani dostatečnou podporu ve sněmovně. Novela, kterou předložilo 55 poslanců z ODS, Unie svobody a KDU-ČSL, počítala s tím, že obce by mohly se souhlasem krajského úřadu odvolávat a jmenovat ředitele škol. Pracovníci školských zařízení bez právní subjektivity měli být podle ní přímo zaměstnanci obce. Autoři novely tvrdí, že obce, které jsou za provoz těchto škol odpovědné, musí od státu dostat také příslušné kompetence, jak ovlivnit jejich chod. Jejich odpůrci naopak soudí, že obce nejsou na tuto věc personálně ani ekonomicky připraveny.

Poslanecká sněmovna po krátké rozpravě také zamítla v prvním čtení poslaneckou novelu zákona o politických stranách a hnutích. Předkladatelé z Unie svobody a KDU-ČSL usilovali o to, aby byla ze současného zákona odstraněna ta část, která státní příspěvek na činnost stran podmiňuje alespoň pětiprocentním volebním ziskem ve volbách do sněmovny. To, že by malé strany přišly o příspěvek, kritizoval i prezident Václav Havel. Právě kvůli zvýšení hranice potřebné pro státní příspěvek již vrátil letos v červenci novelu zákona o politických stranách sněmovně. Poslanci ho však přehlasovali. Ustanovení o procentuální hranici podle lidovců a unionistů odporuje volné soutěži politických stran.

Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona na vydání dluhopisů ve výši šesti miliard korun pro odškodnění pojištěných klientů družstevních záložen. O schválení zákona, který sněmovna přijala podle nových pravidel ve zrychleném jednání, se podle prvních informací zasadili vedle poslanců ČSSD a KSČM i poslanci KDU-ČSL a Unie svobody. Zákon musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky. Stejný vládní návrh zákona, který řeší vydání dluhopisů pro klienty kampeliček, sněmovna při předchozích jednáních již dvakrát zamítla. Vydáním státních dluhopisů ve výši šesti miliard korun vzroste k 31. prosinci letošního roku očekávaný státní dluh z 310,8 miliardy korun na 316,8 miliardy korun. Úřad pro dohled nad družstevními záložnami zasáhl již proti 19 družstevním záložnám. Ty sdružují celkem vklady 9,52 miliardy korun a mají téměř 105 tisíc členů. V porovnání s celkovými vklady záložen přitom zkrachovalé kampeličky zadržují téměř 92 procent všech vkladů a sdružují přibližně 82 procent členů celého družstevního peněžnictví.

V pátek odletí do Kosova tři Albánci, kteří byli v České republice operováni

Trojice malých kosovských Albánců, kteří se v minulých měsících podrobili v České republice operacím vrozených srdečních vad, se v pátek letecky vrátí do Kosova. Albánci byli v České republice operováni v rámci programu evakuace lidí ze zdravotních důvodů z Kosova. Dvě děti s doprovodem přicestovaly 2. října, třetí pacient je v Česku už od loňského 12. listopadu. Nejmladší z v pátek odlétající trojice se narodil loni, nejstaršímu je pět let. O programu zdravotních evakuací rozhodla vláda 28. července 1999. Celkem bylo v tomto programu evakuováno 23 těžce nemocných či zraněných. Operováno bylo 22 lidí, nejčastěji šlo o komplikované kardiologické operace, operace obličeje a očí, páteře, močového měchýře a pánve. Do Kosova se už po úspěšných operacích vrátilo 16 pacientů. Po pátečním odletu tří dětí zůstávají v nemocnici v pražském Motole ještě čtyři pacienti - tři po operaci a jeden před ní.

Tramvaj, upozorňující na AIDS, vzbudila zájem Plzeňanů

Zvláštní tramvaj, vybavená hesly upozorňujícími na nebezpečí nemoci AIDS, vzbudila zájem Plzeňanů. Využili možnosti získat informace o této nemoci od hygieniků, kteří si ve voze vybudovali improvizované pracoviště. Řada zájemců si nechala udělat bezplatné testy na HIV. Krajská hygienická stanice v Plzni tuto akci zorganizovala u příležitosti Světového dne boje proti AIDS, který připadá na pátek. Hygienici tak chtějí lidem připomenout důležitost a možnosti prevence této nákazy, řekl krajský epidemiolog Petr Pazdiora. Od počátku sledování v roce 1986 bylo do konce letošního října v České republice zaznamenáno 487 nakažených lidí, z toho 39 v Plzeňském a Karlovarském kraji. Při přepočtu na 100.000 obyvatel tak západní Čechy zaujímají po Praze druhé místo. V posledních měsících v regionu přibylo několik lidí, kteří se nakazili při heterosexuálním styku při služebních nebo turistických pobytech v zahraničí.

Šest českých projektů uspělo ve vzdělávacím programu Leonardo

Evropská komise schválila šest českých projektů, přihlášených do programu na podporu odborného vzdělávání Leonardo da Vinci. Z peněz Evropské unie bude financováno i dalších 90 projektů, které umožní vyslat na stáže a výměny do zemí unie tisíc mladých lidí z České republiky.

Senátor Zieleniec se chce věnovat zahraniční politice a korupci

Zahraniční politice a otázkám boje proti korupci se chce v Senátu věnovat bývalý ministr zahraničí Josef Zieleniec. Řekl to krátce poté, co z rukou člena Státní volební komise obdržel osvědčení o svém zvolení senátorem. Nechtěl však zatím komentovat úvahy o tom, zda by přijal kandidaturu na některou z vedoucích funkcí v Senátu. "Chtěl bych velmi důsledně plnit to, o čem jsem s voliči mluvil. Jedná se především o problémy zahraniční politiky a o problémy spojené s korupcí ve státní správě a vůbec ve veřejné správě," uvedl Zieleniec. Načrtl si proto na své šestileté funkční období program, který by mohl vyjít vstříc těmto tématům. Čtyřiapadesátiletý kandidát čtyřkoalice Zieleniec, kterého navrhla Unie svobody, ziskem 52,11 procenta hlasů porazil ve volebním obvodu 20 v Praze 4 dosavadního senátora ODS Zdeňka Klausnera už v prvním kole senátních voleb. Své osvědčení o zvolení proto získal dříve než ostatních 26 nových senátorů, kteří toto potvrzení dostanou v některém z nadcházejících dvou týdnů, nebude-li jejich zvolení zpochybněno.

Odboráři LET Kunovice se snaží získat zakázky i u armády

Odboráři největšího českého výrobce civilních letounů LET Kunovice, který je už měsíc v konkursu, se snaží získat zakázky pro svůj podnik také u armády. Potvrdil to ministr obrany Vladimír Vetchý, s nímž odboráři jednali. Armádní letectvo má totiž ve své výzbroji i malé dopravní letouny L-410, které LET Kunovice vyrábí. Ministr ocenil snahu zaměstnanců LET postarat se o zakázky, které by pomohly překlenout těžké období podniku. I když je armádní rozpočet kvůli nákladnému přezbrojení letectva bitevníky L-159 z Aera Vodochody velmi napjatý, je podle ministra v příštím roce reálná zakázka na náhradní díly u LET Kunovice. Ministr obrany věří, že LET Kunovice, který se již několik měsíců potýká s finančními problémy, se "postaví na nohy". Pro armádu, která kromě L-159 nakoupí možná za čtyři roky i nadzvukové stíhačky, by podle Vetchého mohl být v budoucnosti "zajímavý" projekt letounu L-610, na kterém LET pracuje.

A ještě krátce o počasí.

Čekejte většinou zataženo nízkou oblačností a mlhavo, ojediněle mrholení. Denní teploty 4 až 11, na horách 7 stupňů Celsia.