Zprávy pátek, 01. září 2000

Ivo Prokop

A nyní podrobněji:

Premiér Zeman očekává spuštění prvního temelínského reaktoru do 14 dnů

Premiér Miloš Zeman nebude odpovídat na požadavek představitelů rakouské vlády, kteří chtějí rozhovory o vstupu České republiky do Evropské unie spojit s otázkou jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Vyřešení problému podle Zemana přinese následujících 14 dnů, kdy by měl být spuštěn první temelínský reaktor. Zeman to řekl novinářům v Havířově na Karvinsku, kam zavítal na pracovní návštěvu. Podle dříve zveřejněných informací má být elektrárna spuštěna právě mezi 10. až 15. září. S tím, jak se blíží termín aktivace jaderného paliva v Temelíně, se stupňují výhrady rakouských politiků a ekologických organizací proti uvedení české jaderné elektrárny do provozu. Ekologové v souvislosti se spuštěním Temelína poukazují také na to, že v územním plánu novojičínského okresu je rezervováno místo pro stavbu další jaderné elektrárny nedaleko Blahutovic. "Chtěl bych vzkázat občanům Blahutovic, aby se nenechali plašit virtuální realitou. Do roku 2030 nebude na území ČR postavena žádná nová jaderná elektrárna," poznamenal Zeman. Temelínský reaktor podle něj zajistí České republice dostatek energie nejméně na 20 let.

Vídeň žádá Berlín o podporu v kampani proti Temelínu

"Velký bezpečnostní zájem" a "potřebu ochrany" Rakouska v souvislosti s českou jadernou elektrárnou Temelín potvrdila ve středu večer rakouská ministryně zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová. Ve svém vystoupení v hlavní zpravodajské relaci rakouské televize Zeit im Bild rovněž apelovala na Německo, aby podpořilo Rakousko v otázce Temelína.

V rakouské televizi promluvili také ředitel odboru pro střední Evropu českého ministerstva zahraničí Jiří Šitler a mluvčí Svobodných pro ekologii Karl Schweitzer, přičemž jejich vystoupení podle agentury APA ukázala, že hlavními spornými body v rakousko-českých vztazích jsou Benešovy dekrety a Jaderná elektrárna Temelín. Rakouská ministryně zahraničí se ve svém televizním vystoupení dotkla také problematiky Benešových dekretů a obdobných výnosů Antifašistické rady národního osvobození Jugoslávie, které umožnily vysídlení německojazyčných menšin z někdejšího Československa a bývalé Jugoslávie. Vztahy Rakouska s Českou republikou a Slovinskem nejsou "narušeny", řekla, i když zároveň přiznala existenci "určitých problémů, které musejí být vyřešeny", "stínů minulosti", o nichž se musí mluvit. K Benešovým dekretům, které Schweitzer označil za "živoucí bezpráví", prohlásil Šitler, že Edvard Beneš vydal přes sto dekretů a že neví, které z nich má mluvčí Svobodných na mysli. Kromě toho prý mohou být tyto otázky vyřešeny v rámci všeobecných dohod o reparacích.

Zelení v Rakousku kritizují Schüsselův postup proti Temelínu

Za "nedostatečný" označila ekologická mluvčí rakouských Zelených Eva Glawischnigová výsledek úterního "jaderného summitu" ve Vídni - jednání rakouského kancléře Wolfganga Schüssela a dalších vládních představitelů se zástupci vlády spolkové země Horní Rakousy a hornorakouského sněmu. "Rakouská spolková vláda se sice v poslední vteřině konečně probudila, nechce však aktivně tematizovat otázku levného dovozu jaderné elektřiny do Rakouska," prohlásila Glawischnigová. "Ministr hospodářství Martin Bartenstein je v této otázce již měsíce netečný. Vzhledem k hrozící aktivaci Temelína je to hrubá nedbalost," uvedla Glawischnigová. Připomněla, že Bartensteina již déle než rok vládní usnesení zavazuje, aby "analyzoval příslušná ustanovení jiných členských států Evropské unie a v případě potřeby se zasadil za účinná celoevropská protidumpingová ustanoveni". Pokud by prý rakouská vláda chtěla působit věrohodně, musela by dovoz elektřiny z České republiky zastavit. Glawischnigová oznámila, že rakouští Zelení sestavili desetibodový katalog požadavků, jenž je vhodný jako podklad pro usnesení rakouských politických stran o Temelínu, které by mohlo být přijato na zasedání rakouského parlamentu příští úterý. Mezi požadavky prý figuruje zákaz dovozu elektřiny z České republiky a jednání s Evropskou unií o přísných protidumpingových opatřeních.

Uspořádání summitu o Temelínu v New Yorku je asi nereálné

Uspořádání vrcholné schůzky tří středoevropských prezidentů o jaderné elektrárně Temelín na okraji summitu tisíciletí OSN, který se uskuteční příští týden v New Yorku, se jeví jako nereálné. Vyplývá to z vyjádření mluvčího českého prezidenta Ladislava Špačka. Reakce prezidenta Václava Havla na požadavek rakouské pobočky Greenpeace uspořádat za několik dní summit o Temelínu je podle něj "nanejvýš zdrženlivá", a to ze dvou důvodů. Program prezidentova týdenního pobytu v USA je stejně jako program summitu již uzavřen a při organizování setkání hlav států je navíc potřeba dodržovat diplomatická pravidla, upozornil Špaček.

Rakouská odbočka Greenpeace vznesla požadavek k uspořádání summitu o Temelínu šest dní před začátkem "miléniového" summitu, a to prostřednictvím dopisu adresovanému rakouskému prezidentovi Thomasi Klestilovi. Ten by se měl podle ekologů v New Yorku sejít nejen s Havlem, ale i s německým prezidentem Johannesem Rauem. Greenpeace je vyzývá, aby se společně zasadili za odklad aktivace temelínského reaktoru, dokud nebudou beze zbytku vyjasněny všechny výhrady k jeho bezpečnosti. Česká pobočka Greenpeace podle jeho ředitele Jiřího Tuttera návrh na uspořádání summitu s rakouskými kolegy konzultovala. Doplnil, že česká Greenpeace se na prezidentskou kancelář minulý týden obrátila s žádosti o intervenci kvůli prověření zabezpečení Temelína. Havel v úterý řekl, že v této souvislosti již hovořil s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou, která podle něj přislíbila odpovědět na obavy některých občanských iniciativ.

ČEZ žaluje Greenpeace kvůli své dobré pověsti o pět miliónů korun

Společnost ČEZ podala na českou pobočku ekologické organizace Greenpeace kvůli výrokům o bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín žalobu na ochranu dobré pověsti. Tiskový mluvčí elektrárny Milan Nebesář sdělil, že ČEZ kromě jiného požaduje finanční zadostiučinění ve výši pět miliónů korun. Výroky Greenpeace na adresu ČEZ jsou nepravdivé, činí ze společnosti "nedůvěryhodný podnikatelský subjekt, což ohrožuje jeho postavení na trhu, podnikatelské aktivity a jeho další zájmy", uvedl Nebesář. Ředitel české pobočky Greenpeace Jiří Tutter se sporu neobává. Možnost, že by jeho organizace spor s ČEZ prohrála, si nepřipouští.

Vláda projedná záměr obalového zákona a návod jak informovat

Především návrhy věcných záměrů zákonů z oblasti životního prostředí čekají kabinet na jeho příští pravidelné středeční schůzi. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart předložil návrh věcného záměru zákona o obalech a návrh věcného záměru zákona o systému prevence a omezování znečištění. Vláda se bude zabývat také metodikou, která má sjednotit postup správních orgánů při poskytování informací. Metodiku, kterou předkládá ministr Karel Březina, měli ministři projednat už koncem srpna na první poprázdninové schůzi. Tehdy ji ale Březinovi vrátili k dopracování. Program vlády je dostupný na adrese www.vlada.cz. Ministr Kužvart předkládá i návrh věcného záměru zákona, který stanoví, za jakých podmínek lze na trh uvádět biocidy - chemické prostředky proti chorobám, škůdcům a plevelům. Kabinet posoudí i návrh zajištění prostředků na přepravu českého paralympijského týmu do Sydney na letní paralympijské hry. V Austrálii začne paralympiáda 18. října, 17 dnů po skončení olympijských her, a potrvá do 29. října. Českou republiku by na ní mělo reprezentovat 57 sportovců. Ministr zahraničí Jan Kavan navrhuje prodat nemovitosti, které má Česká republika v Berlíně a získané prostředky využít na dokončení sítě zastupitelských úřadů. Kabinet také rozhodne, zda sjedná Ujednání o zřízení turistických stezek mezi Českou republikou a Německem.

Policisté nacvičovali v Milovicích zákrok proti demonstrantům

Desítky černě oděných policistů v helmách a plynových maskách se cvičně střetly s davem "demonstrantů", ozbrojených klacky a zápalnými lahvemi v Milovicích na Nymbursku. Policie tam nacvičovala řešení případných nepokojů při demonstracích v době zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. V průběhu zhruba desetiminutové ukázky se skandující demonstranti vydali proti nastoupenému policejnímu šiku, který zasypali přívalem jablek a odpadků. Policisté dostali rozkaz k zákroku ve chvíli, kdy jen pár kroků před ně dopadly z rukou demonstrantů hořící láhve a kdy celou scénu zahalil hustý černý dým. K zákroku byli stále připraveni i psovodi, policisté na koních a vodní dělo. Policisté během střetu s nejagresivnějšími demonstranty předvedli, jak lze tvrdě, ale bez zbytečného násilí vytlačit demonstrující dav na určené pozice. Cvičení se zúčastnilo kolem 450 policistů, jejichž počínání přihlížel i ministr vnitra Stanislav Gross a policejní ředitel Jiří Kolář.

Radnice Prahy 6 má obavy z kempu na Strahově pro odpůrce MMF

Představitelé radnice Prahy 6 mají obavy z kempu na Strahovském stadiónu, který tam na dobu zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky postaví pro odpůrce globalizace firma FAM. Zvláště se ptají, jak tam budou dodržovány hygienické podmínky a jak bude zajišťován úklid kolem stadiónu. Mluvčí firmy FAM Tomáš Doubek řekl, že hygiena bude zajištěna perfektně, jinak by hygienici stadión zavřeli. "Nemůžeme ale převzít garance za okolí Strahova," řekl Doubek. Zástupci radnice a firmy FAM budou o těchto věcech jednat. "Doufám, že se dohodneme," uvedl starosta Bém. Zapochyboval také o tom, zda má firma FAM s organizací těchto akcí zkušenosti a zda vůbec má živnostenské oprávnění pro ubytování a stravování. Doubek ubezpečil, že firma pořádala již několik podobných akcí. Stravování podle něj bude na Strahově zajišťovat najatá firma, FAM zajišťuje ubytování a jeho zprostředkování. Stejně jako Praha 1, i Praha 6 podle Béma zakáže kvůli zasedání finančníků vstup na trávníky. Radnice také podle něj připojistí některé obecní budovy a žádá policisty a strážníky, aby některým objektům věnovali zvýšenou pozornost. Uvažuje se i o tom, že radnice uzavře známý squat Ladronka. Preventivní opatření budou stát řádově statisíce korun, dodal starosta.

Iniciátoři mítinku LET se nakonec lidem vůbec nepředstavili

Přes 300 zaměstnanců a.s. LET Kunovice se ve čtvrtek sešlo na mítinku, jenž svolali údajně někteří pracovníci LET před brány firmy. Iniciátoři akce však zůstali v anonymitě a před shromážděné lidi vůbec nepředstoupili. "Akci svolala akční dělnická skupina pracovníků LET, ale před vás nepředstoupí z obav z následného propuštění nebo šikany od ostatních pracovníků," řekl Dan Novák z organizace revolučních anarchistů Solidarita. Před shromážděním nakonec na žádost lidí vystoupil odborový předák LET Zdeněk Zajíček, aby je informoval o současném dění. Zdůraznil, že akci odbory nesvolaly a hodlají zaměstnance LET svolat na mítink po 4. září. Některé přítomné ovládly emoce a zvýšeným hlasem kritizovali odbory, že dosud nic neudělali a špatně pracovníky LET informují. Návrh na konkurs akciové společnosti LET Kunovice podají v pondělí nebo v úterý s podporou odborů někteří zaměstnanci firmy. Na shromáždění zaměstnanců LET, uskutečněném na základě anonymní výzvy v regionálním tisku, to řekl Josef Šabršula z odborového svazu KOVO.

Premiér Zeman již nemá důvod vidět se s odborovým předákem Falbrem

Premiéra a předsedu ČSSD Miloše Zemana značně rozhořčilo vyjádření odborového předáka a stranického senátora Richarda Falbra, který kritizoval jeho vystupování v takzvané operaci Olovo. Falbr v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že jde o mimořádně hloupý a ubohý útok na novináře. Zeman při návštěvě Havířova na Karvinsku novinářům řekl, že po Falbrově vyjádření nemá důvod se s ním dále setkávat. Falbr v rozhovoru pro Právo komentoval podezření Úřadu vlády a také premiéra. Ten totiž před nedávnem prohlásil, že operaci Olovo, která měla zdiskreditovat někdejší místopředsedkyni ČSSD Petru Buzkovou, připravili redaktoři Mladé fronty Dnes. To, že se v ČSSD nenašel nikdo, kdo by jejího předsedu zmírnil, navíc Falbr označil za postupující "idiotizaci vedení strany". Falbr také hovořil o tom, že před blížícími se volbami je nutné Zemana umlčet. Jinak totiž podle něj bude výsledek voleb pro ČSSD katastrofou. Na otázku, jak je možné Zemana umlčet, odpověděl: "Poslat ho na Vysočinu, aby objímal stromy."

Komunistický lídr Grebeníček věří, že KSČM by mohla být ve vládě v roce 2010

Předseda Komunistické strany Čech a Moravy Miroslav Grebeníček řekl, že se komunisté nevzdávají představy o vstupu do vlády v roce 2010. Osobně předpokládá, že preference jeho strany porostou tak, aby KSČM mohla svými volebními výsledky v roce 2002 přinést "zásadní politickou změnu, tedy konec opoziční smlouvy". Opoziční smlouva mezi ČSSD a ODS není podle něj normální, diskredituje obě smluvní strany a "odsouvá parlament na druhou kolej". KSČM chce zabránit tomu, aby ODS a ČSSD v jednotlivých krajích zopakovaly "celostátní scénář" a "krajskými" opozičními smlouvami potvrdily svou moc i v krajích. KSČM očekává velice ostrý a "občas ze strany některých politických stran špinavý předvolební boj" a půjde do něj s odvahou a "zdravým sebevědomím", prohlásil. Komunisté mají dobré volební šance minimálně ve třech krajích - Ostravském, Ústeckém a Plzeňském a budou usilovat o to, aby získali více hlasů než ČSSD, zmínil Grebeníček. Podtrhl, že na kandidátky nasazuje KSČM novou generaci politiků, kteří se politice začali věnovat převážně až po roce 1989. Grebeníček tlumočil krajní nedůvěru KSČM k průzkumům volebních preferencí a uvedl, že v předvolebním období mohou odrážet jisté politické zájmy. Svůj výrok ale odmítl upřesnit.

Ruští vojáci provedou příští týden pozorovací let nad Českem

Pozorovací let nad územím České republiky provedou příští týden ruští vojáci. Mise dvacetičlenného ruského týmu, který během letu vyfotografuje některé vybrané prostory, se uskuteční na letišti v Pardubicích. Bude se konat v souladu se Smlouvou o otevřeném nebi, přestože Rusko a Bělorusko dosud tuto smlouvu neratifikovaly. Pozorovací let bude dlouhý přibližně 800 kilometrů. V ruském týmu bude i jeden host z Běloruska, v českém pak francouzský voják. Mise, která je naplánována od pondělí do pátku, je reciproční; čeští vojáci provedou pozorovací let nad ruským územím 18. až 22. září. První dvě česko-ruské pozorovací mise se uskutečnily loni.

Kavárna Cafe9 propojí evropská města kultury roku 2000

Navázat kontakty a diskutovat s obyvateli devíti měst, které byly pro letošní rok vyhlášeny kulturními metropolemi Evropy, umožní nová internetová kavárna Cafe9 v Praze. Od 1. září do 28. října se v moderních prostorách uskuteční více než stovka akcí, mezi nimiž nebudou chybět semináře, diskuse, promítání, koncerty a živé přenosy přes videokonferenční systém z dalších evropských měst kultury roku 2000. Projekt internetových kaváren se sice nazývá Cafe9.net, ale zatím se do něj zapojilo osm měst, a to Avignon, Brusel, Bergen, Boloňa, Helsinky, Reykjavík, Krakov a Praha. Chybí španělské Santiago de Compostela, řekl Michal Prokop, ředitel obecně prospěšné společnosti Praha - Evropské město kultury roku 2000. Myšlenka na propojení měst vznikla podle něj v Boloni a výrazně ji podpořili zejména lidé v Helsinkách. Projekt klade důraz na mladou generaci, aby se naučila cíleně používat moderní informační technologie. Cafe9.net bude v Praze navíc také provázet vysílání internetového Rádia Jelení z Centra současného umění. To chce nabídnout prostor jednotlivcům i organizacím hledajícím řešení situace v kulturních, sociálních, ekonomických a politických oblastech.

Ze sportu:

Čeští obhájci prvenství prohráli ve svém úvodním vystoupení na hokejovém turnaji o Pohár České pojišťovny ve Zlíně s týmem Švédska 2:3 po třetinách 1:0, 0:2 a 1:1. Úspěchy domácích zaznamenali Martin Chabada a Martin Paroulek, dva góly vítězů dal Christian Berglund, teprve dvacetiletý útočník Färjestadu, a vítěznou branku vstřelil Greber Artursson. Po pátečním dnu volna čekají české hokejisty v sobotu reprezentanti Ruska.

Hokejový brankář Dominik Hašek ve čtvrtek ukončil letní dovolenou v Čechách a odletěl do Buffala, kde se začne chystat na svou jedenáctou sezónu v NHL. "Nepamatuji se, kdy jsem se tak těšil na hokej jako letos," řekl Hašek před odletem. "Patřičně jsem si odpočinul," chválil si dvojnásobný vítěz Hartovy trofeje pro nejužitečnějšího hráče zámořské soutěže.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Oblačno, místy přeháňky, ve východní polovině území až zataženo s deštěm nebo přeháňkami. Nejvyšší teploty 17 až 21 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Rádia Praha.