Zprávy pátek, 02. června 2000

Při sledování zpravodajské relace Radia Praha vás vítá Eva Petržílková. Na úvod krátce k některým tématům:

A nyní podrobně:

Prezident Havel podepsal novelu zákoníku práce a další zákony

Novelu zákoníku práce, která posiluje postavení zaměstnanců, podepsal ve čtvrtek prezident Václav Havel. Platnosti normy tak už nestojí nic v cestě. Novela zákoníku práce zakazuje diskriminaci pohlaví v pracovněprávních vztazích, nově upravuje skončení pracovního poměru nebo pracovní doby a prodlužuje základní dovolenou ze tří na čtyři týdny.

Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček ČTK sdělil, že prezident připojil svůj podpis i pod nový zákon o geneticky modifikovaných organismech, novelu zákona proti praní špinavých peněz a pod zákon o ověřování střelných zbraní. Novela zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti mimo jiné ukládá finančním institucím, aby nahlašovaly takzvané podezřelé obchody. Ruší také anonymní vklady a opravňuje finanční analytický útvar ministerstva financí vyžadovat informace od správce daně z celého daňového řízení. Zákon o ověřování střelných zbraní a střeliva předpokládá zřízení Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. Výrobci a dovozci budou podle něj předkládat střelné zbraně, střelivo a pyrotechnické předměty k ověřování.

Václav Havel podepsal také zákon o vyhledávání, průzkumu a těžbě nerostných zdrojů z mořského dna, plemenářský zákon a zákon o přechodu věcí, práv a závazků z majetku státu na kraje, který je dalším krokem ve správní reformě.

Premiér Miloš Zeman je spokojen s vývojem mezd v 1. čtvrtletí

Za velice dobrý považuje vývoj nominálních mezd v České republice v 1.čtvrtletí letošního roku předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman. Podle něj se poprvé podařilo docílit příznivého poměru mezi růstem mezd a produktivitou práce. Zeman to uvedl pro ČTK během čtvrteční návštěvy Libereckého kraje. Reagoval tak na předběžné údaje o vývoji mezd, které zveřejnil Český statistický úřad. Podle nich vzrostla za 1. čtvrtletí průměrná měsíční hrubá nominální mzda v ČR o 767 korun, tj. o 6,7 procenta, na 12.132 Kč. Spotřebitelské ceny se zvýšily o 3,6 procenta, reálná mzda tak vzrostla o 3,0 procenta.

Pro fond sociální pojišťovny požaduje ministr Špidla 40 miliard korun

Ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla požaduje, aby stát převedl do rezervního fondu sociální pojišťovny 40 miliard korun získaných z privatizace. Mají být z nich financovány důchody. Návrh zákona o sociální pojišťovně, který odděluje důchodový systém od státního rozpočtu, předloží jeho resort vládě do konce července a Poslanecká sněmovna by se jím měla zabývat ve třetím čtvrtletí.

Po deregulaci nájemného pravděpodně porostou ceny nájemného

Úroveň obvyklého nájemného by po deregulaci v roce 2002 mohla vzrůst v České republice až o 30 procent. Vyplývá to z věcného návrhu nového zákona o nájemném z bytů, který předkládá ministersto financí. Nové nájemné bude možné zvyšovat maximálně jednou v roce nejvíce o deset procent, pokud se majitel s nájemníkem nedohodne jinak.

Výhrady k volební novele má více než třetina senátorů ČSSD

Zatím třetina senátorského klubu ČSSD, to je devět z 23 senátorů, bude zřejmě hlasovat proti novele volebního zákona nebo se ještě nerozhodla, jak se k ní postaví. Pokud by kvůli těmto hlasům Senát novelu neschválil, nemohla by vstoupit v platnost.

Místopředseda ODS Miroslav Macek ve čtvrtek uvedl, že pokud by kvůli některým senátorům sociální demokracie novela volebního zákona nebyla Senátem přijata, měla by ODS ukončit opoziční smlouvu s ČSSD. "Já osobně bych prosazoval (názor), že sociální demokracie porušila tuto smlouvu tak, že prostě není nadále možné ji akceptovat," řekl ve čtvrtek ČTK Macek. KDU-ČSL věří, že návrh novely volebního zákona, který minulý týden v Poslanecké sněmovně prosadily ČSSD a ODS, Senát odmítne. Uvedli to v prohlášení na čtvrteční tiskové konferenci představitelé lidovců. Ti se obávají, že důsledkem novely může být velmi nevyvážené zastoupení v parlamentu, které neodpovídá skutečnému rozložení sil a diferenciaci ve společnosti.

Kritikem novely volebního zákona je i prezident Václav Havel, podle kterého předloha zpochybňuje smysl dvoukomorového parlamentního systému.

Estonský prezident ukončil státní návštěvu České republiky

Čtyřdenní státní návštěvu České republiky ukončil ve čtvrtek estonský prezident Lennart Meri. Ten se vrátil do své vlasti s příslibem našich politiků, že Česká republika bude podporovat vstup Estonska do Severoatlantické aliance. Kromě politických jednání v Praze zavítal Meri ve čtvrtek také do vojenského prostoru v Českém Krumlově, kde cvičí vojáci pro mírové mise Organizace spojených národů. Před odletem do vlasti se zastavil ve sklárnách v Nižboru na Berounsku, kde si prohlédl zejména sklářskou huť, brusírnu a vzorkovní síň.

Policie má popisy tří ze šesti mužů, kteří napadli moldavského ministra v Praze

Popisy tří ze šesti rusky mluvících mužů, kteří v pondělí napadli moldavského ministra dopravy Afanasie Smochina v pražské Celetné ulici, už má policie. Ministrovi a jeho náměstkovi útočníci ukradli peníze v celkové částce zhruba 54 tisíc korun. Ministr musel poté vyhledat lékařské ošetření, jeho hospitalizace však nutná nebyla. Smochin přijel v pondělí do Prahy na zasedání Rady ministrů Evropské konference ministrů dopravy. Po zasedání rady odletěl hned ve středu zpět do Kišiněva.

Ministerstvo vnitra nebylo požádáno o osobní ochranu žádného z účastníků zasedání Rady ministrů Evropské konference ministrů dopravy (CEMT). ČTK to ve čtvrtek k pondělnímu přepadení moldavského ministra a jeho náměstka řekl český ministr vnitra Stanislav Gross. Dodal, že ho celá záležitost velice mrzí a že policie případ intenzívně vyšetřuje.

V této souvislosti Ministerstvo zahraničí ČR v nejbližší době osloví moldavský zastupitelský úřad a vyjádří politování nad pondělním přepadením moldavského ministra a jeho náměstka v centru Prahy. Ministr zahraničí Jan Kavan navíc napíše svému moldavskému resortnímu kolegovi Nicolae Tabacaruovi podobně laděný soukromý dopis. Na dotaz ČTK to ve čtvrtek uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil.

Moskevský starosta uzavřel s primátorem Prahy dohodu o spolupráci

Dohodu o družebních vztazích a spolupráci mezi hlavními městy Ruska a České republiky podepsali ve čtvrtek v české metropoli moskevský starosta Jurij Lužkov a pražský primátor Jan Kasl. Oba se v memorandu zavázali, že budou spolupracovat zejména v oblasti městské správy, komunálním hospodářství, bytové výstavby, drobného a středního podnikání, obchodu a ekologie.

Výstavou o ruské avantgardě v pražském Obecním domě začaly týž den oficiální družební vztahy hlavních měst Ruska a České republiky. Komorní výstava, na níž milovníci moderního umění mohou zhlédnout například práce Vladimíra Majakovského či Kazimira Maleviče, vznikla právě u příležitosti dohody o družebních vztazích mezi Moskvou a Prahou, kterou uzavřeli primátoři obou měst.

Podle starosty Moskvy mohou české firmy pomoci ruské metropoli budovat telekomunikace

České firmy by se mohly podílet na obnově moskevské telekomunikační sítě, opravách tramvajového parku i dodávkách v oblasti farmaceutiky a medicínských zařízení. Po jednání s ministrem průmyslu a obchodu Miroslavem Grégrem to uvedl ve čtvrtek starosta Moskvy Jurij Lužkov. Moskva jako samostatný subjekt Ruské federace hospodaří se samostatným rozpočtem s kladným saldem. Disponuje i valutovou částí a podle Lužkova může garantovat zakázky, které budou ve prospěch města.

Lékařský odborový klub jednal s ministrem zdravotnictví

Na 514 respondentů - lékařů z nemocnic v České republice se obrátil Lékařský odborový klub s otázkou, zda by chtěli pracovat v zahraničí. 49 jich odpovědělo, že odchod zvažují a 65 připustilo, že by odešli, pokud by se výrazně nezměnily jejich ekonomické podmínky do našeho vstupu do Evropské unie. O průzkumu informoval ve čtvrtek předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek ministra zdravotnictví Bohumila Fišera. Ten k tomu uvedl, že chce finanční situaci zdravotníků řešit, slíbil jim totiž desetiprocentní navýšení příjmů a od ledna 2001 plánuje další.

Židovská obec musí do týdne říci, souhlasí-li s plánem pojišťovny

Týden má Pražská židovská obec na rozhodnutí, zda podpoří plán České pojišťovny na uložení ostatků ze středověkého židovského hřbitova na stavební parcele pojišťovny v pražské Vladislavově ulici. Pojišťovna ve čtvrtek představila změny plánů své administrativní budovy, která má stát nad částí pohřebiště.

Spor mezi židovskou komunitou a pojišťovnou o důstojné uložení odhaleného středověkého pohřebiště vyvrcholil koncem března rozhodnutím vlády. Ministři rozhodli, že ostatky hřbitova mají být zabudovány do upravené stavby. Zástupci pojišťovny již dříve odhadli, že stavební úpravy vyjdou zhruba na 100 miliónů korun, necelou polovinou této částky přispěje stát. Ministerstvo kultury zachované části hřbitova vyhlásilo za kulturní památku.

Podle komunistického poslance Kohlíčka se ČR nevyhne uzákonění prostituce jako živnosti

Česká republika se podle komunistického poslance Jaromíra Kohlíčka nevyhne uzákonění prostituce jako živnosti, protože to je prý jediný způsob, jak ji kontrolovat. Prvním krokem k přijetí zákona o prostituci by mělo být pozastavení podpisu České republiky pod konvencí OSN z roku 1949 o jejím potírání, řekl Kohlíček na čtvrteční tiskové konferenci své strany.

Slovensko: Generála Lorence prokurátor obžaluje do měsíce

Generál Alojz Lorenc bude na Slovensku do měsíce obžalován. Potvrdil to hlavní vojenský prokurátor Dobroslav Trnka poté, co ve středu vyšetřovatelé ukončili seznamování se spisem tohoto posledního velitele československé komunistické Státní bezpečnosti. Lorenz byl v květnu 1993 odsouzen v České republice za zneužití pravomoci veřejného činitele ke čtyřem letům odnětí svobody. Důvodem rozsudku bylo nezákonné zadržování disidentů během protikomunistických demonstrací koncem 80tých let.

Interpol letos hledá 204 pohřešovaných z České republiky

Mezinárodní policejní organizace Interpol se v letošním roce zapojila do pátrání po 204 pohřešovaných lidech z České republiky. Za uplynulých sedm let již česká policie požádala Interpol o spolupráci při hledání 450 osob.

Průzkum IVVM: Občany znepokojuje korupce, kriminalita a nezaměstnanost

České občany v květnu nejvíce znepokojovala podobně jako v uplynulých měsících korupce, kriminalita a nezaměstnanost. Naopak nejmenší starosti jim dělalo územněsprávní uspořádání, česko-slovenské vztahy a soužití s Romy. Vyplývá to z květnového průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění (IVVM), jehož výsledky obdržela ČTK. Celkem 79 procent dotázaných pokládá za velmi naléhavý problém korupci a hospodářskou kriminalitu. Stále větší naléhavosti nabývá nezaměstnanost, kterou považuje za vážný problém 76 procent lidí, což je proti loňskému říjnu o devět procent více. Sedmdesát procent lidí velmi kriticky vnímá organizovaný zločin, obecnou kriminalitu pak 62 procent občanů.

Pohřešované radiolokátory Tamara byly nalezeny

Dva radiolokátory Tamara tajně odvezené z HTT Tesla jsou opět na světě. Podle správce konkursní podstaty podniku Rudolfa Bučka jsou nyní uskladněny ve střeženém objektu bývalých pardubických kasáren. Na toto místo byly s pomocí magistrátu a za policejní asistence převezeny v noci z pondělí na úterý. Zůstanou zde do doby, než se armáda vysloví, zda má o Tamary zájem. Mluvčí ministra obrany Milan Řepka ale zatím není schopen odhadnout, kdy a jak by mohla jednání o odebrání Tamar skončit.

Mitsubishi oznámila přímou investici 32 miliónů USD ve Slaném

Celkem 32 miliónů USD hodlá do stavby montážního závodu ve Slaném investovat společnost Mitsubishi Electric Corporation. Halu pro montáž automobilových komponentů chce postavit do května 2001 a již v roce 2003 chce dosáhnout výroby 500.000 alternátorů a stejného množství startérů. Novinářům to řekl ve čtvrtek ve Slaném vedoucí zastoupení Mitsubishi Electric Europe v Praze Miroslav Fiegel.

Rekonstrukce Kongresového centra Praha finišuje

Světových parametrů dosahuje po přestavbě Kongresové centrum Praha. Po čtvrteční prohlídce zasedacích sálů a zázemí paláce, který bude v září hostit zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, to konstatoval pražský primátor Jan Kasl. Novinářům řekl, že až na detaily je palác připraven světové finančníky přijmout. Řekl také, že se stavem paláce je spokojen prezident Světové banky James Wolfensohn, který Prahu navštívil ve středu.

O problémech dětí a jejich zneužívání jednali odborníci ve Zlíně

Ochranou dětí před týráním a zneužíváním, řešením krizí v rodině i uměním dětské komunikace se zabývali účastníci dvoudenní česko-britské konference nazvané Pracujme společně pro budoucnost všech dětí, která ve čtvrtek skončila ve Zlíně. Konference byla uspořádaná v rámci Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. Britská pedagožka Misha Fellová při této příležitosti uvedla, že 33 procent dospělých ve Velké Británii přiznalo, že byli v mládí nějakým způsobem zneužíváni. Obdobnou situaci v České republice potvrzují pětileté zkušenosti Linky bezpečí, kterou provozuje Nadace Naše dítě.

Sdružení SOS vesniček zahájilo rozsáhlou kampaň

Rozsáhlou kampaň, v níž chce získat finanční prostředky na dostavbu třetí SOS vesničky v Brně-Medlánkách, zahájilo Sdružení SOS vesniček. Výstavba 12 domků určených náhradním maminkám a jejich dětem, které pocházejí z dětských domovů, by měla být zahájena na jaře roku 2001. Plánované náklady by měly dosáhnout 62 miliónů korun. Více než dvě třetiny této částky uhradí mezinárodní organizace SOS vesniček, jestliže se české straně podaří obstarat 20 miliónů korun. Občané budou moci přispět na výstavbu domků tím, že zavolají na telefonní číslo 0609/111177. Za každou minutu zaplatí 38 korun, které budou převedeny na konto sdružení. Maximální délka telefonátu bude deset minut. Za tuto dobu vyslechnou volající informace o projektu vesniček, básničku a hymnu SOS vesniček, kterou nazpíval Daniel Hůlka. O aktuálním stavu konta bude veřejnost informována každý týden na internetové adrese http://sos-vesnicky.cz, kde jsou k dispozici i podrobnější údaje.

Za účasti České republiky byla zahájeno Expo 2000 v Hannoveru

Mohutným náporem návštěvníků začal první den světové výstavy Expo 2000 v Hannoveru. Krátce po otevření výstaviště, jehož plochu zaplnilo svými expozicemi přes sto sedmdesát států a organizací, zahájil český velvyslanec v Německu František Černý také provoz v pavilónu České republiky. Ten vznikal po řadě organizačních problémů se značným zpožděním, byl ale nakonec dokončen včas a ve čtvrtek ráno v plné kráse přivítal první návštěvníky. České republice bude na Expu 2000 patřit 7. červen, což bude její národní den.

Zajímavosti z hudebního festivalu Pražské jaro:

Dva soubory vystoupili ve čtvrtečním programu 55. ročníku třítýdenního mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Pražskému publiku se představili Komorní sólisté Bratislava a trumpetista Juraj Bartoš a jazzový soubor Willem Breuker Kollektief, který vystoupil v Divadle Archa. Bratislavští Komorní sólisté spolu s trumpetistou Bartošem zahráli večer v Rudolfinu barokní i novější hudbu včetně tvorby slovenského skladatele Eugena Suchoně.

Za nejpozoruhodnější orchestrální večer letošního Pražského jara považují hudební kritici vystoupení Filadelfského orchestru. Jedno z nejvýznamnějších světových těles hostovalo na festivalu naposledy před devíti lety a také tentokrát - s šéfdirigentem Wolfgangem Sawallischem.

Český literární fond ocenil básníka Šiktance a režiséra Krejču

Básník Karel Šiktanc a režisér Otomar Krejča patří mezi osobnosti, kterým se ve čtvrtek Nadace Český literární fond rozhodla udělit své výroční ceny. Laureáty prestižních cen organizátoři akce představili novinářům dopoledne před jejich slavnostním předáním v Míčovně Pražského hradu. Nadace se výroční ceny rozhodla udělit v kategoriích krásná literatura, nakladatelská činnost, divadlo, filmová tvorba a vědecká literatura Nadace Český literární fond.

V Brně začala výstava o moravských Lucemburcích

Rekonstruovaná podoba římského krále a moravského markraběte Jošta Lucemburského patří k nejzajímavějším exponátům rozsáhlé výstavy Moravští Lucemburkové, která byla ve čtvrtek otevřena na brněnském hradě Špilberk. Často unikátní exponáty připomínají hlavně druhou polovinu 14. století, kdy na Moravě panovala vedlejší větev Lucemburků. Od počátku jejich vlády uplynulo letos 650 let.

U zámku Konopiště byly otevřeny rekonstruované skleníky Po více než dvacetileté přestávce se ve čtvrtek návštěvníkům opět otevřely skleníky v Růžové zahradě zámku Konopiště. Tato technická památka prošla v uplynulých čtyřech letech rozsáhlou rekonstrukcí, jež stála 19 miliónů korun. Skleníky nechal postavit František Ferdinand d'Este v roce 1898 na místě původní barokní zahrady. Největší slávy dosáhly kolem roku 1913. Veřejnosti se poprvé otevřely v roce 1967, vzhledem ke špatnému technickému stavu ale byly v polovině 70. let zavřeny.

Praha má od čtvrtka Kafkovo náměstí

Červenou tabuli označující náměstí Franze Kafky odhalil ve čtvrtek před budovou pražského magistrátu primátor města Jan Kasl. O přejmenování části bývalé ulice U radnice po světově proslulém spisovateli rozhodli pražští radní po mnohaletých diskusích 25. dubna.

Sport

Česká fotbalová jednadvacítka porazila ve svém závěrečném vystoupení ve skupině A na mistrovství Evropy v Trenčíně celek Chorvatska 4:3. Postoupila z prvního místa konečné tabulky do finále turnaje a zajistila si účast na zářijových olympijských hrách v Austrálii.

Na grandslamovém turnaji v Paříži postoupila do třetího kola česká reprezentantka Květoslava Hrdličková. Hrdličková porazila za necelou hodinu loňský objev z Wimbledonu, Jelenu Dokičovou z Austrálie 6:3 a 6:1. Naopak se nedařilo další české hráčce - Denise Chládkové. Ta nestačila na Bulharku Magdalenu Malejevovou s níž prohrála ve třech setech 6:7, 6:2, 2:6.

Předpověď počasí

Skoro jasno až polojasno, denní teploty 22 až 26 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.