Zprávy pátek, 02. února 2001

Ivo Prokop

Petr Pithart se s Castrem nesetkal, ale v Havaně zůstává do soboty

Schůzka předsedy českého Senátu Petra Pitharta, který v Havaně usiluje o propuštění poslance Ivana Pilipa a bývalého studentského předáka z roku 1989 Jana Bubeníka, s kubánským vůdcem Fidelem Castrem se ještě neuskutečnila. Pithart ale v Havaně zůstává do soboty večer tamnějšího času, protože ho o to Castro požádal, zjevně kvůli schůzce. Agentura AP s odvoláním na Pithartovo vyjádření sdělila, že mu Castro poslal krátký dopis, ve kterém ho žádá, aby zůstal déle, protože je nyní zaneprázdněn. "Vzhledem k situaci pokládám za svůj závazek chopit se výhody všech příležitostí, které mohou přinést svobodu... mým spoluobčanům," pravil, ale nechtěl hovořit o tom, co se na obvinění proti Pilipovi a Bubeníkovi změnilo.

Delegace Meziparlamentní unie v Havaně, bude jednat o případu Pilip-Bubeník

Dvoučlenná delegace Meziparlamentní unie vedená generálním tajemníkem unie Andersem Johnssonem přicestovala ve středu do Havany, kde má s kubánskými představiteli jednat o případu českého poslance Ivana Pilipa zadržovaného spolu s Janem Bubeníkem od 12. ledna v Havaně. Johnsson v souvislosti s cestou do Havany již minulý týden českou stranu upozornil, že Meziparlamentní unie může intervenovat pouze za dodržování lidských práv stávajících poslanců parlamentů, a nikoli poslanců bývalých, kterým mandát legálně vypršel. Tím pádem není Meziparlamentní unie kompetentní pro řešení případu Jana Bubeníka. O vyslání delegace, v níž je kromě Johnssona také předseda výboru pro lidská práva parlamentářů Juan Pablo Letelier, rozhodl minulý týden výbor Meziparlamentní unie na žádost českého parlamentu. Podle předběžného programu se oba vysocí představitelé mají sejít mimo jiné s předsedou kubánského parlamentu Ricardem Alarcónem.

Zahradila zastoupí v poslanecké delegaci na Kubu Marek Benda

Občanskou demokratickou stranu bude v parlamentní delegaci, která je připravena odcestovat na Kubu, zastupovat poslanec Marek Benda. Vystřídal tak svého stranického kolegu Jana Zahradila, který se tento týden účasti v delegaci vzdal. Jeho nahrazení Bendou schválil organizační výbor sněmovny. Sněmovní delegace, která by chtěla odjet na Kubu a jednat tam o propuštění zadržovaných českých občanů Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, je sice stále připravena k cestě, dosud však není jasné, zda vůbec odjede. Poslanci čekají, jak dopadnou jednání, která na Kubě vedou předseda Senátu Petr Pithart a zástupci Meziparlamentní unie.

Podle komunisty Balína má Pithart k případu Pilip racionální přístup

Předseda Senátu Petr Pithart si podle místopředsedy KSČM Vlastimila Balína jako jediný z ústavních činitelů dokázal zachovat velmi racionální přístup k případu poslance Unie svobody Ivana Pilipa a bývalého studentského vůdce Jana Bubeníka, kteří jsou vězněni na Kubě. Komunisté jsou podle Balína rádi, že ustalo pro českou politickou scénu příznačné ideologizování případu a uražené výkřiky a že se nakonec prosadila diplomacie a přímé rozhovory, které mohou vést k úspěchu. KSČM prý měla podle Balína informace o tom, že vztahy České republiky a Kuby spěly k diplomatickému zastoupení na úrovni velvyslanců. Balín naznačil, že cílem kauzy Pilip-Bubeník mohla být snaha tento vývoj torpédovat. Osobně prý je přesvědčen, že obě strany nakonec na tento incident rychle zapomenou a že se vztahy obou zemí budou vyvíjet normálně. Zástupci krajně levicového Slovanského výboru, Klubu českého pohraničí a Společnosti 2001 v prohlášení, které předali ČTK, označili případ Pilip-Bubeník a jeho eskalaci za nepřátelskou akci vůči "svobodné Kubě", která podle nich "hájí skutečná lidská práva svého národa".

Novým ministrem spravedlnosti se stává Jaroslav Bureš

Novým ministrem spravedlnosti se stává Jaroslav Bureš. Střídá tak vicepremiéra Pavla Rychetského, který tento resort vedl dočasně od říjnové demise Otakara Motejla. Šestačtyřicetiletý Bureš, který přichází na ministerstvo z pražského vrchního soudu, pokládá za klíčový bod reformy soudnictví péči o odbornou zdatnost soudců a státních zástupců. Hodlá proto zřídit justiční akademii, která se bude starat o celoživotní program vzdělávání pracovníků justice.

Soudcovská unie kritizuje návrh zákona o soudech a soudcích

Soudcovská unie České republiky nesouhlasí s návrhem zákona o soudech a soudcích, který zpracovalo ministerstvo spravedlnosti. Uvádí se to v prohlášení unie, které poskytl její prezident Libor Vávra. Unii na této předloze vadí zejména to, že dává ministrovi spravedlnosti, který představuje moc výkonnou, příliš velké pravomoci nad mocí soudní. Návrh zákona například zavádí takzvané řízení o způsobilosti býti soudcem, kterému by se měli podrobit všichni začínající soudci. Toto řízení by podle nového zákona mělo být pod kontrolou ministerstva, nikoli soudcovské samosprávy, jak prosazuje unie.

Zeman: Veřejné finance nejsou rizikem hospodářského vývoje ČR

Premiér Miloš Zeman vidí hlavní rizika ekonomického růstu v letošním roce ve vývoji světových cen ropy a plynu a ve zpomalení konjunktury v západní Evropě. Vyplývá to z rozhovoru premiéra pro ČTK. Zvláštní riziko Zeman nespatřuje v narůstajícím deficitu obchodní bilance, ale ani v růstu schodku veřejných rozpočtů. Ten se letos vyšplhá na 190 miliard korun a výrazně překročí tříprocentní podíl na HDP povolený maastrichtskými kritérii. Na dlouhodobě neudržitelný růst deficitů veřejných financí naopak již několikrát upozorňoval Mezinárodní měnový fond. Za riziko dalšího vývoje ho stále častěji označuje i Česká národní banka. Zeman odhaduje růst HDP v letošním roce na 3,5 procenta, zatímco ministerstvo financí na 3,0 procenta a Česká národní banka dokonce na pouhá 2,7 procenta.

Chirac byl při setkání s Havlem pro rychlejší přípravu kandidátů Evropské unie

Prezidenti Francie a České republiky Jacques Chirac a Václav Havel se v Paříži shodli, že vstupní jednání kandidátských zemí Evropské unie probíhají "uspokojivě". Chirac se kromě toho vyslovil pro "urychlení příprav kandidátských zemí". Havel vyjádřil uspokojení nad výsledky prosincového summitu EU v Nice a poděkoval Chirakovi za "práci francouzského předsednictví unie" v druhé polovině roku 2000. Vzhledem k tomu, že bylo rozhodnuto o reformách evropských institucí, které umožní unii, aby byla připravena na rozšíření v předpokládanou dobu, tedy na konci roku 2002, měla by se nyní urychlit příprava kandidátských zemí, uvedl Chirac. Chirac s Havlem se věnovali také otázce evropské obrany a shodli se, že NATO a vznikající obranná identita Evropské unie se musí navzájem doplňovat.

Prezident Havel převzal v Paříži cenu Světové akademie kultur

Český prezident Václav Havel převzal v Paříži první Velkou cenu udělenou Světovou akademií kultur, kterou v roce 1992 založil nositel Nobelovy ceny míru Elie Wiesel. Cenu, která sebou nese finanční odměnu 500.000 franků, Havlovi předal francouzský premiér Lionel Jospin. Předání ceny se zúčastnili také Elie Wiesel, francouzský ministr školství Jack Lang a Jacques Glowinski, ředitel College de France, kde se konal slavnostní ceremoniál. Havel je vůbec prvním nositelem ocenění, jež by mělo být od nynějška udělováno každoročně. Akademie mu cenu udělila za "výjimečné literární dílo" a za "historickou politickou činnost". Jospin ve svém projevu ocenil různé stránky Havlovy osobnosti a zdůraznil, že vedle dramatika je i talentovaným a hlubokým esejistou a jemným analytikem změn západní společnosti stejně jako filozofem zabývajícím se pojmy jako svoboda, pravda a odpovědnost. Francouzský premiér shrnul Havlovo působení v disentu a zdůraznil, že díky svým pevným postojům před rokem 1989 a při výkonu funkce šéfa státu si získal "všeobecně respektovanou autoritu". Ocenil, že ve své funkci vždy usiloval o konsolidaci základů demokracie, že bojoval proti zbytkům totalitarismu v občanské společnosti a podařilo se mu prosadit hlas umírněnosti a tolerance.

Bezvýhradný závazek Francie ve prospěch rozšíření Evropské unie a podporu vstupu České republiky vyjádřil v Paříži francouzský premiér Lionel Jospin v projevu při předávání Velké ceny Světové akademie kultur českému prezidentovi Václavu Havlovi.

Mládež rakouských Svobodných žádá zrušení tzv. Benešových dekretů

Rakouská vláda nesmí souhlasit se vstupem České republiky do Evropské unie, pokud Praha v tzv. Benešových dekretech nezruší pasáže ohledně vyvlastnění, odsunutí a beztrestnosti genocidy sudetských Němců. Zdůrazňuje se to ve stanovisku šéfa Sdružení mládeže Svobodných Rüdigera Schendera, které zveřejnila tisková služba krajně pravicových Svobodných ve Vídni. Stejný postup požaduje od vlády lidoveckého kancléře Wolfganga Schüssela i vůči Slovinsku v případě obdobných dekretů antifašistické rady osvobození Jugoslávie. Sdružení očekává od rakouské vlády, že při rozšiřování Evropské unie na východ zohlední morálně-historickou odpovědnost vůči odsunutým a bude dbát na odhalení a odsouzení provedeného bezpráví, uvádí se v prohlášení.

Rakouské strany se shodly na návrhu usnesení o Temelínu

Všechny čtyři rakouské parlamentní strany se shodly na znění návrhu usnesení Národní rady (dolní komory), které by požadovalo zastavení jihočeské jaderné elektrárny Temelín až do objasnění všech otevřených otázek okolo ní a čas na rozmyšlenou před konečným rozhodnutím. Oznámil to mluvčí nacionalistické strany Svobodných (FPÖ) Gerhard Fallent. Podle něho jde "o milník v případu Temelín". V návrhu usnesení se klade důraz na uplatňování směrnic EU pro proceduru zjišťování vlivů na životní prostředí a na závazné uvádění výsledků této procedury do praxe. Rovněž je prý třeba objasnit všechny otevřené otázky okolo bezpečnosti elektrárny, obzvláště ty, které souvisejí s četnými poruchami.

Chystané obnovení provozu Temelína je podle ekologické organizace Global 2000 "provokací"

Na oznámení mluvčího české jaderné elektrárny Temelín, že štěpná reakce v temelínském reaktoru bude pravděpodobně obnovena již příští týden, reagovala ekologická organizace Global 2000 prohlášením, že jde o "provokaci", a to dokonce "dvojnásobnou". "Přes akutní problémy s opravou turbíny, která má trvat do poloviny února, má být řetězová reakce znovu nastartována již příští týden. Pro nás je to dvojnásobná provokace - na jedné straně provozovatel nesmírně spěchá s obnovením provozu, na straně druhé však již týdny odkládá provedení zkoušek vlivu elektrárny na životní prostředí," prohlásila mluvčí organizace Andrea Paukovitsová a vyzvala rakouského ministra životního prostředí Williho Molterera, aby intervenoval jak u české vlády, tak u komisaře Evroípské unie Güntera Verheugena. Generální tajemník Svobodných Gerhard Fallent kritizoval skutečnost, že šest týdnů po uzavření dohod (předsedů vlád obou zemí Miloše Zemana a Wolfganga Schüssela) z Melku česká vláda "stále ještě nepodnikla nic k jejich realizaci".

V kauze IPB padla další dvě obvinění, celkem je stíháno osm lidí

Vyšetřovatel ve středu sdělil obvinění dalším dvěma lidem z bývalého vedení Investiční a Poštovní banky nebo okruhu osob s ním spojených. Nyní je tak v souvislosti s podezřelými transakcemi IPB stíháno celkem osm lidí. Vyšetřovatel je obvinil z úvěrového podvodu, porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku. Jejich stíhání se týká machinací s akciemi Plzeňského Prazdroje. Banka měla při obchodu s akciemi pivovaru prodělat přes sedm miliard korun. Policie na vyšetřování této kauzy utvořila speciální tým složený z vyšetřovatelů a pracovníků Služby pro odhalování korupce. Podle dostupných informací je kromě bývalého náměstka generálního ředitele IPB Libora Procházky stíhán za úvěrový podvod i člen představenstva IPB Aladár Blaas, členka představenstva společnosti České pivo Hana Benešová, předseda představenstva Czech Trade Michal Kuděj, předseda a místopředseda představenstva firmy Bankovní holding Ivan Matějovský a Michal Musil a Jitka Rutrlová z představenstva společnosti Prosper International. Procházka v rozhovoru pro ČTK uvedl, že rozhodně odmítá, že by se své funkci dopustil něčeho nezákonného.

Resort obrany už nyní chce po Aeru více než sto miliónů korun

Více než sto miliónů korun chce jako penále za nedodané podzvukové bitevní letouny L-159 pro českou armádu po jejich výrobci Aero Vodochody ministerstvo obrany. Mluvčí ministerstva Milan Řepka řekl, že resort požaduje penále přes 3,56 miliónu korun denně za 14 letadel, která měla být dodána v minulém roce, ale dodána nebyla. Penále ministerstvo počítá od 1. ledna 2001. Stanovisko Aera Vodochody se zatím nepodařilo zjistit. Armáda nyní disponuje pouze pěti L-159 z původně objednaných 72 strojů. Z pěti, které mělo Aero dodat v roce 1999, dodalo jen tři, loni místo 16 letadel dodalo pouze dvě. Nedodání dvou strojů z roku 1999 přitom podle Řepky nemůže být penalizováno. To, že Aero Vodochody na ministerstvem vypočítané penále nejspíš nepřistoupí, předpokládá ekonomický náměstek ministra obrany Jaroslav Tvrdík.

Soud zprostil dánského demonstranta proti Mezinárodnímu měnovému fondu obžaloby

Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil dánského studenta Madse Traerupa v plném rozsahu obžaloby z útoku na veřejného činitele při loňské demonstraci proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. Přestože dokazování bylo velmi důkladné, "zjistil soud řadu rozporů a pochybností", prohlásila předsedkyně senátu Dana Šindelářová po vynesení rozsudku. Podle ní nebylo prokázáno, že pachatelem žalovaných trestných činů byl Traerup. Proto trestní senát s odvoláním na presumpci neviny osmnáctiletého studenta osvobodil. Státní zástupkyně se proti verdiktu na místě odvolala. "Pociťuji velké ulehčení, že to skončilo tak dobře. Nikdy jsem nebyl tak šťastný. Skončily pro mě čtyři těžké měsíce," byly první Traerupovy věty po opuštění soudní síně. Novinářům také řekl, že k pražskému soudu přijel proto, aby se po více než dvouměsíční vazbě v pankrácké věznici mohl hájit i před soudem. Nadšení neskrývali ani Traerupovi rodiče, kteří líčení s napětím sledovali. "Byl to velmi spravedlivý proces. Jsem velmi šťastný, že byl zcela zproštěn viny," prohlásil otec Hans Traerup. Zároveň poukázal na to, že verdikt může být precedentem pro další soudy s lidmi obžalovanými kvůli akcím proti zasedání světových finančníků.

Premiér Zeman jednal s představiteli katolické církve o zákonu o církvích

S představiteli katolické církve v České republice jednali o zákonu o církvích premiér Miloš Zeman, místopředseda vlády Pavel Rychetský a ministr kultury Pavel Dostál. S představiteli vlády se setkali kardinál Miloslav Vlk, předseda České biskupské konference Jan Graubner a místopředseda České biskupské konference Dominik Duka, doplnil Rouček. Katoličtí biskupové už minulý týden vyslovili veřejně nesouhlas s tím, aby v budoucnu stát zasahoval do vzniku, právních poměrů, hospodaření a zániku církví, náboženských společností a církevních právnických osob. Za nepřijatelné biskupové považují, aby právní subjektivitu získávaly církve a jejich organizace až evidencí u státních úřadů.

Klaus a Hlaváček proti hysterii kolem hovězího masa

Proti hysterii kolem hovězího masa se vyslovili předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus a prezident Agrární komory Václav Hlaváček. "Fakt poklesu spotřeby hovězího, který oba dva vidíme ze statistických dat, je nesporný. Žádnými vzletnými prohlášeními ani politiků, ani zemědělců se nezmění," odpověděl Klaus po jejich setkání na dotaz, zda ho zástupci Agrární komory žádali, aby se parlament v kauze kolem prodeje hovězího masa angažoval. Hlaváček dal v rozhovoru s novináři najevo, že řešení problémů zemědělců s prodejem hovězího masa čeká hlavně od Státního zemědělského intervenčního fondu. "Myslím si, že ta věc se nějakým způsobem bude řešit," uvedl po schůzce s předsedou sněmovny, jíž se zúčastnili i další představitelé Agrární komory. Prodej hovězího masa se výrazně snížil poté, co se lidé začali bát, že se by se i v Česku mohla objevit takzvaná nemoc šílených krav (BSE). V České republice zatím nebyl výskyt BSE zaznamenán.

Úřad pro osobní data nespokojen s důvody statistiků ke sčítání

Úřad pro ochranu osobních údajů příliš neuspokojilo středeční vyjádření Českého statistického úřadu, proč je nezbytné na dotaznících při sčítání lidu bytů a domů uvádět jméno a příjmení. O celé záležitosti budou představitelé obou úřadů ještě jednat, a to pravděpodobně příští týden v úterý. Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Karel Neuwirt v pátek řekl, že pokud požadavek na uvádění jména a také adresy nebude dostatečně zdůvodněn, Úřad pro ochranu osobních údajů je připraven zasáhnout. Podle zákona je úřad oprávněn nepovolit zpracovávání osobních údajů, pokud zájemce o tuto činnost nesplnil všechny ze zákona vyplývající podmínky.

Jak uvedla mluvčí Českého statistického úřadu Vladimíra Pavlíčková, údaje, které lidé poskytnou při sčítání lidu, bytů a domů, bude ČSÚ počítačově zpracovávat "na zcela izolovaném vnitřním okruhu se zvláštním bezpečnostním režimem práce". Počítače, na kterých se bude pracovat, nejsou vybaveny žádným zařízením, které by umožnilo kopírování údajů. Dalším opatřením ČSÚ proti úniku dat bude podle mluvčí síť kamer, které budou sledovat pracovníky zpracovávající údaje. Mluvčí uvedla, že do počítače nebudou zanesena jména sčítaných osob. Jejich rodná čísla budou po provedení všech kontrol, které mají zabránit mimo jiné dvojímu sečtení údajů od jednoho člověka, odstraněna z počítačové paměti.

Škoda Fabia získala ocenění jako nejbezpečnější vůz své třídy

Vůz Škoda Fabia získal ocenění britského časopisu Which? jako nejbezpečnější automobil své třídy. Fabia "supermini" je tudíž považována za bezpečnější než Toyota Yaris, která skončila druhá, a Volkswagen Lupo na třetím místě, přičemž soutěže se zúčastnily i zavedené značky jako jsou Mercedes nebo Volvo. V průzkumu časopisu Which? si Škoda Fabia vedla velmi dobře v 50 oblastech, v kterých se testovala především bezpečnost vozů při nárazu. Automobilka Škoda Auto prodala v loňském roce ve více než 70 zemích světa celkem 435.403 vozů a zvýšila tak meziročně prodej o 13 procent.

Febiofest s téměř 74.000 diváků překročil několik rekordů

Osmdesátiprocentní nárůst počtu diváků oproti loňskému ročníku zaznamenala letošní nekomerční filmová přehlídka Febiofest, když se na její úvodní část přišlo v Praze od 24. do 31. ledna podívat téměř 74.000 lidí. Rekordní byl i počet filmů uvedený při osmém ročníku, kdy si diváci mohli vybírat z více než 460 titulů v rekordním počtu 17 sálů. Společnost provozující kinosály ve Slovanském domě, kde se uskutečnila většina filmových představení, zaznamenala dokonce v sobotu rekord v návštěvnosti i ve srovnání s ostatními svými zařízeními mimo Českou republiku. O plánech na další ročník festivalu hovořil s novináři jeho ředitel Fero Fenič. Změnou do budoucna by podle něj mohlo být vyčlenění určitého prostoru v programu pro případné reprízy těch nejúspěšnějších snímků. Mnoho představení bylo totiž vyprodáno již několik dní předem a přes pomalejší začátek přehlídky stáli v dalších dnech někteří diváci i tříhodinové fronty na vstupenky.

A ještě krátce o počasí v České republice: Čekáme oblačno až zataženo se sněhovými přeháňkami nebo občasným sněžením. Denní teploty -5 až -1, na horách kolem -7 stupňů Celsia.