Zprávy pátek, 03. dubna 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Zdeňka Kuchyňová. Začínáme zprávami.

Nyní podrobněji:

Předčasné volby budou 19. a 20. června

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny vyhlásil prezident Václav Havel podle očekávání na 19. a 20. června. Cestu k předčasným volbám umožňuje ústavní zákon o zkrácení volebního období dolní komory, který minulý týden prezident podepsal. Politické strany a hnutí mají na odevzdání kandidátek čas do 10. května.

Branný výbor britského parlamentu podpořil vstup ČR do NATO

Vstup Česka, Maďarska a Polska do NATO podpořil branný výbor Dolní sněmovny britského parlamentu. Ve své zprávě o rozšíření NATO doporučil dolní komoře, aby přijetí tří nových členů schválila. S ohledem na reakci Ruska však výbor nabádá, aby po přijetí prvních tří členů postupovalo NATO nanejvýš obezřetně.

Z jednání Poslanecké sněmovny

Homosexuální páry se zákona, který by jim umožnil právně upravit své soužití, v tomto volebním období již nedočkají. Sněmovna totiž zamítla poslanecký návrh zákona o registrovaném partnerství osob téhož pohlaví, který měl kromě možnosti adoptovat dítě zajistit homosexuálním dvojicím žijícím v registrovaném partnerství stejná práva, jaká vyplývají z manželství.

Jeden z autorů předlohy, Jaroslav Zvěřina, se netajil svým zklamáním nad jejím zamítnutím. Zbavili jsme se možnosti udělat jakési pozitivní gesto k menšině, prohlásil a dodal, že pokud bude členem budoucí sněmovny, navrhne zřejmě zákon o registrovaném partnerství znovu.

Poslanecká sněmovna těsnou většinou hlasů vrátila k přepravování novely o financování politických stran. Novelizace si podle předkladatelů kladla za cíl zpřísnit účetní evidenci hospodaření stran a vytvořit vhodnější rámec pro jejich financování soukromými subjekty.

Poslanci schválili novelu zákona o loteriích. Klíčovou změnou je zavedení nového způsobu výpočtu částek, které musejí provozovatelé hazardních her odvádět na veřejně prospěšné účely. Tyto odvody by se měly počítat z rozdílu mezi vloženými sázkami a vyplacenými výhrami. Provozovatelé, jejichž výtěžek nepřesáhne 50 miliónů korun, odvedou na veřejně prospěšné účely pouze šest procent, zatímco při výtěžku přesahujícím jednu miliardu korun již plných dvacet procent z této sumy.

Dnes sněmovna převážnou většinou hlasů podpořila novelu zákona o rodině v senátním znění. Novela, na kterou se soustředila pozornost široké veřejnosti, nově upravuje rozvodové řízení a sociálně-právní ochranu dětí. Hlavním bodem dnešního jednání by ale mělo být schvalování návrhů zákonů o vysokých školách a o bezpečnosti České republiky. Druhá z těchto předloh je ústavním zákonem, a proto je pro její přijetí nutná podpora nejméně 120 z celkem 200 členů sněmovny. Sněmovna dnes bude hlasovat také o přijetí novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. Novela by měla nejen prodloužit platnost tohoto zákona, ale poslanci budou v jejím rámci rozhodovat i o návrhu místopředsedy sněmovny za ODS Jaroslava Zvěřiny, aby se výběrová řízení ve zdravotnictví týkala jen nových zařízení.

Ministři OECD o udržitelném rozvoji v příštím desetiletí

Ministři životního prostředí členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) na své schůzce v Paříž připravují strategii pro příštích deset roků, jejímž klíčem je prosadit koncept udržitelného rozvoje do politiky všech sektorů. ČTK to řekl český ministr životního prostředí Martin Bursík, který je místopředsedou setkání.

Sociální demokraté vypracovali materiál o postupu proti lidovcům

Lidovci mají v rukou analytický materiál nazvaný Návrh postupu vůči KDU-ČSL, který údajně vypracovala sociální demokracie. Místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach potvrdil, že materiál z dílny ČSSD pochází. Neví však, proč se dokument, který pochází zřejmě zkonce loňského roku, zrovna nyní objevil na veřejnosti. Sociální demokracie si podle něj vypracovává obdobné expertizy na všechny konkurenty. Materiál podrobně hodnotí postavení lidovců na politické scéně, ale především navrhuje postup ČSSD proti KDU-ČSL ve volební kampani.

KDU-ČSL se nebrání úvahám o změně volebního systému

Křesťanská a demokratická unie - Čs.strana lidová považuje úvahy o většinovém volebním systému při volbách do Poslanecké sněmovny za legitimní a nebrání se jim. Na tiskové konferenci to uvedl místopředseda strany Miloslav Výborný. Za iluzorní však označil předpoklad, že touto změnou lze klidným způsobem uspořádat poměry ve státě. Připomněl, že lidová strana prosazovala většinový systém při volbách do Senátu a dosáhla v senátních volbách lepšího výsledku než ve volbách v systému poměrného zastoupení do Poslanecké sněmovny.

Hornické odbory odvolaly stávkovou pohotovost

Rady sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné společnosti, Mostecké uhelné společnosti a Severočeských dolů Chomutov odvolaly stávkovou pohotovost. Krizový štáb tak reagoval na výsledky středečního jednání zástupců odborářů s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Khnlem a místopředsedou vlády Josefem Luxem. Odboráři vstoupili do stávkové pohotovosti v pátek na protest proti záměru vlády urychleně privatizovat zbývající státní podíl hnědouhelných těžebních společností. Odbory požadovaly garanci, že se po odstátnění nezmění podmínky v uhelných regionech a nenastanou sociální otřesy a kabinet tyto záruky nabídl.

Před posílením moci odborů v souvislosti s nedávnou dohodou vlády a horníků o způsobu privatizace tří severočeských těžebních společností varovala Občanská demokratická strana (ODS). Představitelé vlády ve středu vyslovili souhlas s tím, aby odbory sledovaly dodržení podmínek výběrového řízení, z něhož má vzejít vlastník dosavadního státního podílu v Mostecké uhelné společnosti, Sokolovské uhelné společnosti a Severočeských dolech.

ODS považuje pokusy o nedostavění Temelína za volební hazard

Občanská demokratická strana považuje pokusy o zastavení výstavby jaderné elektrárny Temelín za strašlivý předvolební hazard mimo jiné i z ekologických důvodů. Požaduje proto, aby se její výstavba dokončila. Uvádí to v prohlášení, které poskytla ČTK. Podle ODS pokusy o nedostavění Temelína přicházejí od ministra životního prostředí Martina Bursíka, ministra zemědělství Josefa Luxe a ministra bez portfeje Vladimíra Mlynáře. Problémy s dostavbou začaly v době, kdy se do sovětského typu jaderné elektrárny začaly zabudovávat západní bezpečnostní systémy.

Od ledna policie vyšetřuje 60 případů vojenské šikany

Za první tří měsíce letošního roku zjistila vojenská policie již 60 případů šikany, které předala vyšetřovatelům. Ministr obrany Michal Lobkowicz tento týden v souvislosti s případem šikany u vojenského útvaru v Rožmitále pod Třemšínem zdůraznil, že se s problémem rozhodně nehodlá smířit. Podle nedávné anonymní ankety se přiznalo téměř 50 procent vojáků ke zkušenosti se šikanou.

Odsouzení za odpírání vojenské civilní služby

Senát Ústavního soudu ve čtvrtek opět vyhověl stížnosti Josefa Choděry z Nové Vsi na Kolínsku a zrušil rozsudek Nejvyššího soudu ČR. Ten již dvakrát potvrdil rozhodnutí nižších soudů, které Choděru opakovaně odsoudily za odpírání vojenské civilní služby. Choděra se na Ústavní soud v téže věci obrátil již podruhé. Loni v březnu se svou stížností uspěl, když Ústavní soud dospěl k závěru, že pokračování ve vyhýbání se výkonu vojenské civilní služby poté, co za tento čin byl odpírač již jednou odsouzen, není novým trestným činem. Dalším odsouzením tedy byla porušena zásada, že nikdo nesmí být opětovně stíhán pro tentýž skutek.

Šetření ohledně koupě hotelů společností Corinthia Group

Zvláštní pracovní skupina zřízená v pondělí vládou k prošetření pozadí koupě sítě českých hotelů maltskou společností s libyjským kapitálem Corinthia Group má dnes informovat, zda prodejem hotelů nebyl porušen český právní řád, případně jiné mezinárodní závazky a sankce vůči Libyi. Ve skupině jsou představitelé několika ministerstev i Bezpečnostní informační služby. Skupina poprvé zasedala v úterý, o závěrech svého šetření však zatím neinformovala.

Anonym na ředitele tajné služby Karla Vulterina

Anonym s informacemi o údajných závažných pochybeních ředitele Bezpečnostní informační služby Karla Vulterina předají členové sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS ministerskému předsedovi Josefu Tošovskému jako Vulterinovu nadřízenému. Novinářům to po jednání orgánu řekl jeho předseda Jaroslav Bašta (ČSSD). Podle anonymu měl Vulterin opakovaně nakupovat alkohol v hodnotě kolem pěti tisíc korun, přičemž si měl nechávat vystavit účet s údajem, že jde o nákup nealkoholických nápojů. Šéf BIS si údajně měl také nechat za služební peníze zařídit a vybavit byt. Karel Vulterin obvinění odmítl a je připraven své kroky a rozhodnutí obhájit. Existenci anonymu dává do souvislosti s reorganizací, kterou provádí.

Pražská policie vytvořila speciální tým na potírání trestné činnosti cizinců

Vedení pražské policie ustavilo koncem března speciální tým s názvem Průvan, který se zaměřuje na potírání trestné činnosti cizinců. Podle ředitele pražské policejní správy Miroslava Borníka mají cizinci značný podíl na počtu spáchaných trestných činů. V letošním roce se podle policejních statistik dopustili 946 trestných činů, což představuje necelých 13 procent všech objasněných případů. U některých trestných činů je však podíl cizinců mnohem vyšší.

Trestných činů v Praze přibývá

Za první čtvrtletí letošního roku zaznamenali pražští policisté celkem 26.956 trestných činů, což je o 4063 více než za stejné období loňského roku. Na tiskové konferenci to řekl ředitel pražské policejní správy Miroslav Borník. Podle jeho slov se z tohoto počtu policistům podařilo objasnit 7465 činů, tedy 27 procent. Podle policejních statistik zločinnost v Praze od roku 1990 stoupla zhruba na dvojnásobek. Zatímco v roce 1990 bylo evidováno 53 tisíc trestných činů, loni jich policisté zaznamenali 104.500.

Centrum Prahy začaly snímat bezpečnostní kamery

Vybraná místa v pražském centru s největším pohybem lidí a nejvyšší kriminalitou začaly nedávno nepřetržitě snímat kamery. Celkové investice na tento projekt činí 16,1 miliónu korun, financován byl z městského rozpočtu a ministerstvem vnitra.

Albánci se v Praze dožadovali Kosovské republiky

Několik desítek Albánců dožadujících se zřízení Kosovské republiky v pražské Mostecké ulici poněkud zaskočilo pořadatele demonstrace proti porušování lidských práv v jihosrbské provincii z Amnesty International. Předseda české pobočky Amnesty International Prokop Tomek připustil, že takovou účast ani na manifestaci neočekával.

Gross připustil, že Zeman zřejmě předloží návrh na rezignaci

Předseda České strany sociálně demokratické Miloš Zeman informoval ve čtvrtek politické grémium strany o úmyslu řešit otázku svého setrvání ve funkci šéfa sociální demokracie na nedělním pracovním zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD. Novinářům to ve čtvrtek před půlnocí po zhruba čtyřhodinovém jednání grémia řekl místopředseda sociálních demokratů Stanislav Gross. O Zemanově žádosti o důvěru bude dnes jednat předsednictvo strany. Sám Zeman o svých záměrech novinářům odmítl cokoliv říci.

Lidem, kteří nyní v ČSSD útočí na jejího předsedu Miloše Zemana, jde podle někdejšího poslance sociální demokracie a nynějšího předsedy Politického klubu Jozefa Wagnera o posty, nikoli o věc. "Sociální demokracie možná nemá sympatickou tvář v osobě Zemana, ale měla by neschopnou tvář v osobách jeho opozičníků, protože jsou to většinou lidé, kteří nemají jiné programové představy, než být u toho," zdůraznil Wagner.

ODS hodlá podat trestní oznámení na neznámého pachatele

Občanská demokratická strana podá trestní oznámení na neznámého pachatele, který straně věnoval 3,6 miliónu korun, ale zakryl svoji totožnost za sponzory, kteří dar nyní popírají. Vyplývá to ze sdělení grémia ODS, které dnes obdržela ČTK. "ODS podává trestní oznámení na neznámého pachatele, který poškodil jak údajné sponzory, tak ODS," uvádí se ve sdělení.

Tatra založí do konce dubna společný podnik v Uzbekistánu

Do konce dubna podepíše automobilka Tatra Kopřivnice smlouvu o založení společného podniku v Uzbekistánu. Česká tatrovka bude vlastnit přibližně 60 procent závodu a montáže nákladních vozů budou zahájeny během srpna tohoto roku. Do konce roku 1998 společnost hodlá dále uzavřít smlouvu o založení společného podniku v Brazílii, kde by vlastnila téměř 99procentní podíl.

Jízdné na drahách se zřejmě od července zvýší o 22 procent

Jízdné na drahách se zřejmě od července zvýší o 22 procent. O zvýšení tarifů se dohodl ministr dopravy Petr Moos s ministrem financí Ivanem Pilipem. Důvodem nutného zvyšování tarifů je podle Moose růst cen energií, dalších vstupů, inflace a fakt, že v minulém roce nebylo zvyšováno jízdné podle ozdravného plánu Českých drah o 50 procent, ale pouze o 33 procent.

Ministerstvo dopravy projednalo první návrh dopravní politiky

Hlavními prioritami materiálu Dopravní politiky ČR, jehož první návrh byl projednán na poradě ministra dopravy a spojů Petra Moose, je podpora veřejné dopravy, kvalitní napojení na evropské dopravní sítě a dořešení transformace železnice. O materiálu bude v pátek jednat ministr Moos s odborovým předákem železničářů Jaromírem Duškem.

Zaplavená půda není kontaminovaná

Zemědělci a zahrádkáři ze šumperského okresu, přes jejichž pozemky se loni v létě přehnala povodeň, nemusejí mít při pěstování plodin obavy, že znečištěná voda z rozlitých řek kontaminovala jejich půdu. Potvrdily to průzkumy šumperských hygieniků i opavských expertů na kontrolu půdy. Průzkum zaměřený na obsah ropných produktů a těžkých kovů v zemědělské půdě nenašel v 26 vzorcích natolik zvýšené hodnoty, že by ohrožovaly zdraví lidí.

Většina občanů je pro znovuzavedení trestu smrti

Většina občanů, konkrétně 67 procent, se v březnu vyslovila pro znovuzavedení trestu smrti; proti obnovení absolutního trestu se vyslovilo 16 procent dotázaných. Ve srovnání s únorem loňského roku se počet zastánců trestu smrti zvýšil o tři procenta, zatímco počet odpůrců klesl o sedm procent. Vyplývá to z březnového průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění.

V USA chtějí znovu natočit Kolju

Americkou verzi oscarového českého filmu Jana a Zdeňka Svěrákových "Kolja" se podle renomovaného časopisu The Hollywood Reporter chystá natočit společnost Miramax Films, která byla jeho světovým distributorem. Nový scénář prý píše Jill Franklynová, na jejíž kontě je nominace na prestižní televizní cenu Emmy. Režisér Jan Svěrák na dotaz ČTK potvrdil, že Miramax má opci vyzvednout si práva na případný remake, ale jestli k němu skutečně dojde, je podle něj ve hvězdách. Svěrák připomněl, že byl tento snímek uveden v kinech více než 40 zemí, kde ho zhlédlo hodně přes čtyři milióny diváků.

Svěrák začne zřejmě v létě natáčet rovněž podle scénáře svého otce film o českých letcích působících za druhé světové války v Anglii. Vznikne přímo v anglické verzi, neboť mnohem snadněji získá peníze. Odmítá, že půjde o dobrodružný žánr, a příběh charakterizuje jako válečnou romanci. Vypráví o dvou kamarádech, kteří se omylem zamilují do stejné dívky. Premiéru má mít v roce 1999.

Magdalena Kožená zpívala s Českou filharmonií

Mezzosopranistka Magdalena Kožená ve čtvrtek večer poprvé vystoupila s Českou filharmonií, když zpívala v pražském Rudolfinu sólo v Mahlerově Čtvrté symfonii. Upoutala nejen hlasem, ale také nápadnou róbou. Dirigentem večera, během něhož se pražskému publiku představil rovněž ruský pianista Lev Vinocour, byl Libor Pešek. Mladá brněnská pěvkyně, počítaná doma mezi nové hvězdy, má za sebou letos premiéru nové inscenace Brittenovy opery Sen noci svatojanské ve vídeňské Lidové opeře, kde již s úspěchem zpívala například Mozarta. Před třemi lety vyhrála v Salcburku mezinárodní mozartovskou soutěž.

Opera Lucie di Lammermoor v Brně

Bezmála po 102 letech se vrací do Brna opera Gaetana Donizettiho Lucia di Lammermoor. Premiéru připravila na dnešní večer Janáčkova opera brněnského Národního divadla. Hudební nastudování inscenace je dílem dirigenta Jana Zbavitele, režisérem je Václav Věžník a výtvarníkem scény i kostýmů Josef Jelínek.

Ze sportu:

Jaromír Jágr, pravý křídelní útočník celku Pittsburgh Penguins a v současné době nejproduktivnější hráč NHL, byl ve středu vyhlášen nejlepším hokejistou zámořské ligy za měsíc březen. Na třetím místě se v hodnocení umístil brankář Buffala Sabres Dominik Hašek. Jágr v březnu odehrál třináct zápasů a nasbíral v nich dvacet bodů za pět branek a patnáct asistencí.

Hokejový obránce pražské Sparty Jaroslav Nedvěd podstoupil na I. stomatologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze chirurgický zákrok v oblasti obličeje, při němž mu býl odstraněn úlomek kosti nosní přepážky z čelní dutiny. ČTK o tom informoval jeho bratr a spoluhráč ze Sparty Petr Nedvěd. Osmadvacetiletý bek utrpěl zlomeninu nosu a otřes mozku poté, co jej hned ve druhé minutě úvodního semifinálového souboje extraligy ve Vsetíně trefil nešťastně pukem domácí centr Jiří Dopita.

Nový rekord do Guinnessovy knihy rekordů v nepřetržitém štafetovém plavání vytvořili ve středu obyvatelé Vysokého Mýta a okolí. Za 17,5 hodiny se na pětadvacetimetrové trase v bazénu vystřídalo postupně 2454 plavců ve věku od šesti do zhruba 80 let. Vysokomýtší tak o 79 plavců překonali rekord, kterého v roce 1994 dosáhli plavci v Liverpoolu ve státě New York v USA, řekl ČTK duchovní otec pokusu o rekord Augustin Andrle, který pět minut před půlnocí jako poslední přeplaval bazén. "Po celou dobu panovala bezvadná atmosféra a i o půlnoci, kdy jsme končili, byly ochozy plné diváků," řekl Andrle.

Česká tenistka Jana Novotná vypadla ve třetím kole turnaje v Hilton Head, dotovaného částkou 926.250 dolarů. Turnajová dvojka Novotná prohrála 6:3, 4:6, 2:6 se Španělkou Magui Sernaovou. Alespoň částečně si pak Novotná spravila chuť ve čtyřhře, když spolu se svou partnerkou Larisou Neilandovou z Lotyšska porazila ve třech setech v zápase druhého kola rumunsko-americkou dvojici Catalina Cristeaová a Corina Morariuová.

Třetími zápasy dnes pokračuje semifinále hokejové extraligy. Zatímco Vsetín, který vede po domácích zápasech nad Spartou v sérii 2:0, si může zajistit svou čtvrtou účast ve finále v řadě již dnes, v Třinci se vydají diváci na souboj s Vítkovicemi určitě i v sobotu, protože stav série je 1:1.

Počasí

A ještě informace o počasí. Dnes je oblačno, teploty 13 až 17 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.