Zprávy pátek, 04. února 2000

Vážení posluchači, u českého vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přehled zpráv.

A nyní podrobněji:

Když se Haiderův styl odrazí v politice, Česká republika vyvodí důsledky

Pokud se kontroverzní postoje Jörga Haidera, šéfa rakouské strany Svobodných (FPÖ), která ve čtvrtek uzavřela koalici s Rakouskou lidovou stranou (ÖVP), projeví ve vládní politice Rakouska, vyvodí z toho Česká republika "příslušné důsledky". Vyplývá to z oficiálního vyjádření českého ministerstva zahraničí, které ČTK poskytl jeho mluvčí Aleš Pospíšil. Dodal, že Česká republika má zájem na dobrých vztazích s Rakouskem. "Předpokladem pro to je výslovné potvrzení kontinuity rakouské zahraniční politiky, kterou dosud představoval bývalý ministr zahraničí a dnešní kancléř Wolfgang Schüssel (šéf ÖVP)," poznamenal Pospíšil. ČR podle něj sdílí znepokojení zemí Evropské unie a chápe důvody, které tyto země vedly k vyjádření jejich kritického postoje k nové rakouské vládě. "Nyní budeme pečlivě sledovat, jak nová koaliční vláda plní svůj program, který zahrnuje podporu rozšíření EU o státy střední a východní Evropy," dodal Pospíšil. Čtrnáct zemí Evropské unie pohrozilo Rakousku, že s ním zmrazí bilaterální vztahy. Vstup Haiderových Svobodných do nové rakouské vlády kritizoval i Evropský parlament v Bruselu, který varoval, že tento krok bude ospravedlněním pro krajní pravici v celé Evropě. Schüssel a Haider po čtvrtečním setkání s prezidentem Thomasem Klestilem podepsali novou koaliční dohodu. Prezident Klestil oznámil, že novou vládu jmenuje v pátek.

Belfrag a Telička jednali o vývoji v Rakousku i rozšiřování EU

Země Evropské unie dodrží zmrazení vztahů, které nastolily vůči Rakousku, řekl ČTK generální ředitel pro záležitosti Evropské unie švédského ministerstva zahraničí Frank Belfrag, který ve čtvrtek jednal se státním tajemníkem pro evropské záležitosti Pavlem Teličkou. Rozhovor se týkal nejen vývoje v Rakousku, ale především rozšiřování unie a švédského předsednictví Evropské unii (EU) v první polovině roku 2001. Telička doufá, že po otevření všech kapitol bude prostor pro zhodnocení dosavadních jednání a přípravu scénáře dalšího postupu. "S portugalským předsednictvím budeme spokojeni, když se otevřou všechny kapitoly k jednání, ale zároveň naberou obrátky některé přípravné práce na obou stranách," řekl ČTK. Poslední vyjednávací kolo s Evropskou unií se odehrála v prosinci, další se má uskutečnit v dubnu. Již v prosinci ovšem žádali vyjednavači všech šesti zemí první vlny o intenzívnější jednání v prvním pololetí roku 2000, než se dosud navrhovalo, aby "byla udržena dynamika vyjednávacího procesu".

Rusko lituje zavedení víz s Českou republikou

Moskva přijala s politováním středeční rozhodnutí české vlády vypovědět bezvízový režim pro cesty ruských občanů do České republiky. Oznámilo to ve čtvrtek ruské ministerstvo zahraničí v reakci na usnesení českého kabinetu zavést víza pro občany Ruské federace a dalších postsovětských zemí. V dokumentu zveřejněném prostřednictvím ruských tiskových agentur uvedlo, že tento krok Prahy "neodpovídá ustanovením dokumentů OBSE o podpoře cestování a možností pohybu občanů, které by se měly rozšiřovat. Rozhodnutí českých úřadů vytvoří dodatečné obtíže pro navazování kontaktů mezi lidmi, pro rozvoj obchodně-ekonomických, kulturních a humanitárních styků mezi Ruskem a ČR," uvádí se v oficiálním prohlášení.

Ministr Kavan: Letos chceme nová zastoupení v Tallinu a Tbilisi

Nové zastupitelské úřady v estonském Tallinu a gruzínském Tbilisi se chystá letos otevřít české ministerstvo zahraničí. Členy zahraničního sněmovního výboru o tom informoval šéf české diplomacie Jan Kavan, když hovořil o plánech na tento rok. Priority české zahraniční politiky se podle něj měnit nebudou, přičemž "prvořadou ... zůstává pokračování příprav" na vstup do Evropské unie. V té souvislosti zdůraznil nutnost "součinnosti vlády a parlamentu". Vůči NATO se ČR bude podle Kavana snažit o "hlubší a efektivnější" zapojení do jeho činnosti. ČR by podle ministra měla zvýšit i podíl svých občanů v různých mezinárodních misích v krizových oblastech. Kavan několikrát zopakoval, že ČR se chystá vést aktivní zahraniční politiku, jejíž součástí má být i chystané česko-řecké memorandum k rozvoji spolupráce v jihovýchodní Evropě. Memorandum by měl Kavan v Řecku podle informací ČTK podepsat v druhé polovině února.

Pamětníci si připomněli 10. výročí změn v českém parlamentu

Desáté výročí velké personální obměny českého parlamentu, která zlomila mocenský monopol komunistické strany, si v budově Poslanecké sněmovny v Praze připomněla pětice poslanců, která se jeho členy stala 6. února 1990 a působí v něm dodnes. Tehdejší rozsáhlé změny vzešly z dohod hlavních politických stran. Reagovaly na politické a společenské změny spojené s pádem komunismu a obnovou demokracie v Československu. Desáté výročí změn si při setkání připomněli poslanci Jan Kasal, Jiří Karas (oba KDU-ČSL), Marek Benda (ODS), Jiří Vlach a Stanislav Volák (oba Unie svobody). Společně s nimi byli před deseti roky kooptováni do parlamentu i další nekomunističtí politici. Kromě zmíněné pětice ale nikdo z nich již poslancem není.

Prezidentu Havlovi je lépe, v nemocnici zůstane nejméně do neděle

Již druhý den neměl prezident Václav Havel teplotu a cítí se lépe. Na nemocničním lůžku v Ústřední vojenské nemocnice v Praze - Střešovicích, kam byl s virózou převezen v úterý ráno, sleduje dění v České republice a ve světě. ČTK to ve čtvrtek řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček na základě informací od Havlova osobního lékaře Ilji Kotíka. "Lékaři předpokládají, že prezident zůstane v nemocničním ošetřování přinejmenším do konce týdne," řekl. Další rozhodnutí o způsobu Havlovy léčby učiní lékaři v pondělí, dodal Špaček.

Česká ekonomika směřuje podle OECD k oživení

I když proces adaptace po měnové krizi v roce 1997 a pokles v následujících dvou letech přinesly v České republice výrazné sociální náklady včetně rychlého růstu nezaměstnanosti, česká ekonomika se nyní zdá směřovat k oživení. Uvádí se to v ekonomické zprávě o České republice, kterou vydala v Paříži Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zpráva nicméně zdůrazňuje, že je zapotřebí ještě mnoho udělat, aby byl zajištěn udržitelný růst. Studie neobsahuje nové prognózy a opakuje odhady, které OECD zveřejnila v listopadu v posledním vydání pololetní zprávy Economic Outlook (Hospodářské vyhlídky), která v ČR pro letošek předpovídá růst 1,4 a v roce 2001 zrychlení tempa růstu na 2,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Nastavení měnové politiky odpovídá potřebám ekonomiky

Současné nastavení měnové politiky v zásadě odpovídá potřebám české ekonomiky, přijaté střednědobé strategii a dezinflačním cílům. Na čtvrtční tiskové konferenci to řekl člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Miroslav Hrnčíř a potvrdil tak závěry zprávy OECD o České republice. "Shodujeme se (s OECD) i v tom, že pro měnovou politiku jsou zásadní střednědobé horizonty," dodal. OECD ve zprávě doporučuje udržet úrokové sazby na současné úrovni. Podle ní nejsou vzhledem k předpokládanému návratu k vyšší inflaci důvody ke snižování sazeb. Současné ekonomické podmínky však neopravňují ani utužení měnové politiky, zejména proto, že - i navzdory nižším sazbám - je dostupnost úvěrů nízká. ČNB by také podle OECD měla méně zdůrazňovat krátkodobé cíle a více se soustředit na cíle střednědobé.

Analytici považují zprávu OECD o České republice za objektivní

Ekonomickou zprávu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) o České republice označili analytici oslovení ČTK za objektivní. Plně souhlasí s naznačenými ekonomickými trendy a potřebou zdokonalení institucionálního rámce, jejich odhady hospodářského růstu v roce 2001 jsou však vyšší než prognóza OECD. "Růst ekonomiky, který byl do této chvíle tažen spotřebou domácností a exportem, je udržitelný jen tehdy, dojde-li k obnovení dynamiky ve sféře investic," souhlasí Pavel Sobíšek z Bank Austria Creditanstalt. OECD odhaduje růst HDP pro rok 2001 ve výši 2,3 procenta, což je podle něho "příliš konzervativní". Analytici v průměru odhadují, že HDP v příštím roce poroste o 2,9 procenta.

Zaměstnanci Zetoru nastoupí v pondělí do práce, výluka končí

V pondělí 7. února nastoupí asi 1700 zaměstnanců mateřské společnosti Zetor do práce. Tím skončí ve firmě výluka, která začala loni 20. prosince. "Pracovníci budou provádět inventarizaci majetku a nezbytnou údržbu strojů a zařízení," řekl ČTK mluvčí Zetoru Jaroslav Pichrt. Podle generálního ředitele podniku Štěpána Pecky je nyní v Zetoru práce přibližně na jeden až dva týdny, poté se rozhodne, co budou zaměstannci dělat dál. V současnosti v rámci Zetoru vyrábí pouze divize metalurgie a nářaďovna, jejichž produkce nejsou zcela závislé na výrobě traktorů. Pracovníci brněnské firmy, kteří měli volno s příslibem plné náhrady mzdy 32 pracovních dnů, však zatím žádné peníze neobdrží. Podle Pecky dosud nebyly stanoveny termíny výplat. "Zaměstnancům budou v pondělí 7. února vyplaceny pouze nemocenské dávky za prosinec, a to bezhotovostně poštou," dodal Pichrt.

Odbory: Rušení školských úřadů způsobí kolaps vzdělávací soustavy

Rušení školských úřadů k 31. prosinci 2000, které předpokládá plánovaná reforma veřejné správy, by mohlo podle předsednictva Českomoravského odborového svazu pracovníků školství způsobit kolaps celého vzdělávacího systému v České republice. Řekl to ve čtvrtek předseda svazu Jaroslav Rössler s tím, že situaci by ještě mohli zachránit poslanci, pokud upraví předložené zákony týkající se školství. V zákonech by podle Rösslera mělo být jasně řečeno, že školské úřady jako organizační jednotky přejdou pod okresní úřady. Zaměstnancům úřadů, kteří kromě jiného zabezpečují personální politiku pro 250.000 lidí, je podle odborářů třeba "dát jasný signál, že od ledna příštího roku bude část z nich delimitována na krajské úřady do odborů školství a že během dvou let, po zrušení okresních úřadů, přejdou zbývající pracovníci na městské úřady ve 185 správních okrscích".

Romové: Odchod není řešení, svá práva si vybojujeme

Novoborští Romové žádají zastavení odchodu Romů do zahraničí. Na příslušníky svého etnika v dalších regionech chtějí apelovat, aby neopouštěli Českou republiku a domohli se svých práv. "Připravujeme generální stávku v Praze na Letenské pláni nebo před Úřadem vlády, kde ukážeme svou svornost a jednotu," uvedl na tiskové konferenci v Novém Boru mluvčí tamní Romské občanské iniciativy Štefan Gorol. Romové tvrdí, že nemají stejná práva jako bílá většina. Není pro ně práce, na úřadech se s nimi nejedná slušně, jejich děti se nemohou zařadit do společnosti. "Chceme se zapojit do veřejného života, žít a pracovat tu jako každý jiný, nikdo o to ale nestojí," tvrdí předseda novoborské ROI Pavel Turko. Romům v Novém Boru podle něj byla odmítnuta účast v městských komisích, město je nechce zaměstnávat ve veřejně prospěšných pracích. Přestože ve městě je za posledních deset let již třetí starosta, se žádným z nich se nedokázali Romové dohodnout.

Petr Uhl připraví vládní seminář týkající se integrace Romů

Vládní zmocněnec pro lidská práva a předseda meziresortní komise pro záležitosti romské komunity Petr Uhl připraví na jaře v kolodějském vládním zámečku seminář pro ministry k vyjasnění základních názorů na způsob integrace Romů a návrh koncepce romské integrace. Tento materiál vláda ve středu vrátila Uhlovi k přepracování. Na semináři se bude hovořit hlavně o nezbytnosti Úřadu pro etnickou rovnost a integraci, který by měl dohlížet na dodržování práv Romů a dalších etnických menšin, soudí Uhl. Doufá, že předloží i návrh menšinového zákona.

Loni požádalo v Kanadě o azyl nejméně českých občanů od roku 1996

Loni požádalo v Kanadě nově o azyl 82 českých občanů, což je nejnižší číslo od roku 1996, kdy se žádosti objevily ve větší míře v souvislosti s exodem Romů z České republiky kvůli údajné rasové a sociální diskriminaci. ČTK to sdělilo české velvyslanectví v Ottawě. V roce 1996 požádalo o azyl celkem 148 občanů ČR, v rekordním roce 1997 to bylo 1221 lidí z ČR, ale o rok později už jen 173 osob. Pokles způsobilo obnovení vízové povinnosti pro občany ČR v říjnu 1997. Na konci loňského roku zbývalo kanadským úřadům k posouzení 93 žadatelů o azyl z ČR. V porovnání s ostatními středoevropskými státy se v počtu nově podaných žádostí ČR zařadila na čtvrté místo ze šesti posuzovaných států.

Úspěšný vynálezce českého původu Kapral zemřel v USA

Ve věku 92 let zemřel 23. ledna ve Spojených státech úspěšný vynálezce Alex Kapral, který se narodil a do roku 1947 žil v Čechách, kde bude pohřben. Informovala o tom agentura AP. Kapral podle ní zachránil v 30. letech český cukrovarnický průmysl, pro jehož produkty našel nové použití v živočišné výrobě. Jeho zlepšovatelskou činnost dokumentuje 150 patentů včetně lepidla pro samolepky.

Spisovatel Kafka se patrně v Praze dočká svého náměstí

Světově proslulý spisovatel Franz Kafka se patrně dočká v Praze, kde žil a pracoval, svého náměstí. Radní Jan Tomčík (ČSSD) navrhne vedení města, aby byl po Kafkovi pojmenován prostor mezi Staroměstským náměstím a magistrátem, kam ústí ulice Maiselova, Kaprova a Platnéřská a jehož se dotýká ulice U radnice. "Náměstíčko vzniklo díky tomu, že tam stával Kafkův rodný dům, který byl v rámci asanace Prahy v letech 1894 až 1911 zbourán," řekl ČTK Tomčík. Nad skutečností, že po německy mluvícím židovském pražském autorovi není v hlavním městě pojmenován ani kousek veřejného prostranství, se dlouho pozastavoval literární vědec Eduard Goldstücker. O to, aby náměstíčko neslo spisovatelovo jméno, usiluje od roku 1963, kdy v Praze o Kafkovi uspořádal legendární konferenci.

Ze sportu:

Utkání Ctislava Doseděla s Timem Henmanem zahájí v pátek souboj českých tenistů s Velkou Británií v prvním kole Světové skupiny Davisova poháru. Na antukovém dvorci v hale v Ostravě-Porubě po jejich utkání nastoupí ve druhé dvouhře úvodního dne Jiří Novák proti Jamiemu Delgadovi. Do sobotní čtyřhry nahlásil český kapitán Jan Kukal dvojici Jiří Novák, David Rikl, jeho protějšek David Lloyd sestavil pár Neil Broad, Tim Henman. Nedělní program zahájí souboj jedniček Novák - Henman, o poslední bod programu se po nich postarají Doseděl a Delgado.

Český hokejový brankář Dominik Hašek údajně nenastoupí kvůli zranění třísel v nedělním utkání All Star NHL v Torontu. Pětinásobný držitel Vezinovy trofeje pro nejlepšího gólmana zámořské ligy se v úterý objevil po několika měsících poprvé na ledě a vychytal Buffalu remízu 2:2 s Anaheimem. Po zápase si však postěžoval, že jej třísla stále pobolívají.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Většinou polojasno. Teploty plus 1 až plus 5 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha. Chcete-li české zprávy dostávat každý den e-mailem, nechte nám vzkaz na adrese [email protected], nebo se přihlaste přímo na naší internetové adrese www.radio.cz.