Zprávy pátek, 08. května 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Eva Petržílková. Začínáme zprávami.

A nyní podrobně:

Zdravotní stav prezidenta republiky

Aktuální zdravotní stav prezidenta Václava Havla po závažném akutním onemocnění a komplikacích z pooperačního období je uspokojivý a vzbuzuje optimismus. Informoval o tom ve čtvrtek šéf týmu lékařů Miroslav Čerbák s tím, že konzilium předpokládá přibližně týdenní pobyt prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. Během této doby bude konzilium důrazně hájit právo prezidenta na klid a odpočinek. Dále vyslovilo konzilium poděkování lékařům univerzitní nemocnice v Innsbrucku za péči o prezidenta, která byla provázena vysokou odborností i lidským přístupem. Zvláštní poděkování bylo vyjádřeno profesoru Ernstu Bodnerovi, který prezidenta operoval. Konzilium rovněž ocenilo obětavé a profesionální působení členů konzilia Ilji Kotíka a Bohumila Limberka při spolupráci s týmem rakouských lékařů.

Státní zastupitelství prošetřuje žalobu Jana Rumla

Státní zastupitelství už prošetřuje oznámení na Miloše Zemana. Žalobu na předsedu sociální demokracie podal šéf Unie svobody Jan Ruml. Podle obvodního státního zástupce Ondřeje Lázny nelze zatím odhadnout, jak dlouho bude vyšetřování případu trvat. Jan Ruml obvinil Zemana z trestného činu pomluvy a šíření poplašné zprávy. Zareagoval tak na veřejné Zemanovo prohlášení, že šéf Unie svobody ještě jako ministr vnitra připravoval loni v září spiknutí proti vládě premiéra Klause.

Miloš Zeman si vysloužil za vyprovokování tak zvané spiklenecké aféry výtku vedení své strany. Grémium sociální demokracie svého šéfa ve čtvrtek pokáralo za to, že se neporadil před zveřejněním údajného dopisu bývalého ministra vnitra Jana Rumla o přípravě spiknutí proti vládě premiéra Václava Klause. Šéf poslanců ČSSD Stanislav Gross k tomu uvedl, že by byl raději, kdyby se takovéto zásadní postupy předem projednaly ve volených orgánech. Podle Zemanova poradce Egona Lánského dojde k menší škodě, pokud se podobné materiály uveřejní dřív. Politické grémium ČSSD zároveň požáduje prošetření autentičnosti dopisu a okolnosti jeho vzniku a doručení Zemanovi.

Na informace o aféře kolem dokumentů, které v pondělí zveřejnil předseda Poslanecké sněmovny a ČSSD Miloš Zeman reagoval ve čtvrtek podle svého mluvčího Ladislava Špačka prezident Václav Havel smíchem.

Ruské ministerstvo obrany kritizovalo ratifikaci rozšíření NATO

Ruské ministerstvo obrany se ve čtvrtek kriticky vyjádřilo k ratifikaci rozšíření NATO americkým Senátem. Tisková služba ministerstva uvedla, že Spojené státy učinily zásadní chybu, která může vést ke krajně negativním procesům s historickými důsledky. Rozhodnutí amerického Senátu kritizovalo v úterý také ruské ministerstvo zahraničí. Jak prohlásil jeho mluvčí Valerij Něstěruškin, Moskva proto podnikne nezbytná opatření ke snížení negativního dopadu procesu rozšíření aliance pro Rusko na minimum.

Náměstek ministra zahraničí k nutnosti ratifikace rozšíření NATO

Česká republika by neměla podceňovat nutnost ratifikace rozšíření Severoatlantické aliance všemi parlamenty jejích členských zemí. Uvedl to ve čtvrtek náměstek ministra zahraničí Jan Winkler po jednání s ředitelem úřadu pro rozšíření NATO a poradcem amerického prezidenta Jeremy Rosnerem. Ten do ČR přijel mapovat situaci v době po schválení rozšíření NATO v americkém Senátu.

Předseda zahraničního výboru italského parlamentu jednal v Praze

Otázky evropské bezpečnostní politiky a přípravy ČR na vstup do Evropské unie byly hlavním tématem čtvrtečního setkání předsedy zahraničního výboru italského parlamentu Achilla Occhetta s prvním náměstkem ministra zahraničních věcí ČR Janem Winklerem. Ten italskou delegaci informoval o stavu česko-slovenských vztahů a o vztazích se státy bývalého SSSR. V souvislosti s tragickými následky sesuvů půdy v Itálii zároveň vyjádřil italské delegaci soustrast.

Occhetto se týž den setkal také s náměstkem ministra obrany Vladimírem Šumanem, s nímž jednal o vstupu ČR do NATO. Italský host potvrdil, že do dvou měsíců by italský parlament měl ratifikovat přijetí České republiky do aliance a uvedl, že tento krok jeho strana považuje za posílení organizace.

Předseda Poslanecké sněmovny a ČSSD Miloš Zeman při setkání se šéfem zahraničního výboru italské Poslanecké sněmovny Achille Occhettem vyjádřil ve čtvrtek obdiv nad tím, jak se Itálie propracovala z obtížné pozice mezi státy, které zavádějí jednotnou měnu euro. ČTK to řekl Zemanův poradce Egon Lánský.

Předsedové obou komor Parlamentu hovořili o zahraniční politice

Demonstrovat širokou shodu státotvorných politických stran na české politické scéně v otázkách zahraniční politiky bylo cílem čtvrteční schůzky předsedů obou komor parlamentu Miloše Zemana a Petra Pitharta. Setkání inicioval předseda Senátu Pithart v souvislosti s pátečním státním svátkem u příležitosti ukončení druhé světové války. "Chtěli jsme zdůraznit, že se tady určité základy státu, který není nic jiného než shoda v základní orientaci, i přes tu bídu a všechny ty skandály rodí," řekl Petr Pithart. Důkazem toho je podle něj hladké schválení vstupu ČR do NATO v obou komorách parlamentu oproti komplikovanému projednávání česko-německé deklarace na počátku loňského roku.

Předseda Poslanecké sněmovny a ČSSD Miloš Zeman se po setkání vyslovil pro jednotnou evropskou měnu euro, ke které se počátkem května tohoto roku v Bruselu rozhodli přistoupit nejvyšší představitelé 15 členských zemí Evropské unie a jež bude zavedena od 1.ledna 1999 v 11 státech. "Evropa má být integrována v mnoha dimenzích a jednou z těchto dimenzí je i dimenze měnová," řekl Zeman.

MPO přichází s návrhem státní podpory malému a střednímu podnikání

Správným postupem státní podpory malého a středního podnikání by podle ministra průmyslu a obchodu Karla Khnla měl být vznik fondu rizikového a rozvojového kapitálu, který by podnítil investování do těchto oblastí. Takový návrh ministerstva průmyslu a obchodu zřejmě projedná vláda ještě do předčasných parlamentních voleb. Ministr Khnl to uvedl ve čtvrtek při odborném semináři o způsobech získávání kapitálu do podniků prostřednictvím nebankovních zdrojů konaném v Investorském centru na brněnském výstavišti v rámci 7. mezinárodního finančního a investičního veletrhu Fibex'98.

Vláda připravuje scénář oslav 80. výročí Československé republiky

Ministr kultury Martin Stropnický, který je od středy v čele vládní meziresortní komise pro oslavy 80. výročí vzniku Československé republiky, předloží do 24.června kabinetu ucelenou koncepci oslav včetně bodového scénáře, seznamu akcí a finanční rozvahy. Ministerstvo zahraničí v materiálu specifikuje podíl případné spolupráce se slovenskou vládou na přípravě a průběhu oslav. "Pro mě osobně je v tuto chvíli česko-slovenský rozměr nezanedbatelný," zdůraznil ve čtvrtek ministr kultury.

Borník rezignoval na funkci ředitele pražské policejní správy

Ředitel pražské policejní správy Miroslav Borník ve čtvrtek rezignoval na svoji funkci. Novinářům to řekl ministr vnitra Cyril Svoboda s tím, že Borník mu sám nabídl rezignaci, kterou jako ministr vnitra přijal. Podle některých informací se měl Borník podílet na perzekucích disidentů před listopadem 1989. Ministr Svoboda zdůraznil, že policejní ředitel neodchází z funkce proto, že by někdy porušil zákon, ale proto, že mu "jde o pověst a čest policie více než o pověst a čest jeho vlastní".

Ředitel BIS přijal rezignaci svého náměstka

Ředitel BIS Karel Vulterin přijal rezignaci svého náměstka rezignaci svého náměstka Luboše Doležala. Ten svůj odchod sám nabídl kvůli zprávě, že působil v bezpečnostních složkách komunistického režimu. Informoval o tom ve čtvrtek mluvčí BIS Jan Šubert. Podle něj Doležal nebyl příslušníkem Sboru národní bezpečnosti (SNB), ale měl působit v zabezpečovacím pluku vojsk Federálního ministerstva vnitra. V roce 1990 absolvoval prověrky a s jeho působením v bezpečnostních službách po listopadu 1989 vyslovily i občanské komise, dodal Šubert.

Miloš Zeman se sešel se členy pražského diplomatického sboru

Význam zapojení České republiky do evropských a euroatlantických struktur vyzdvihl předseda Poslanecké sněmovny Miloš Zeman při čtvrtečním setkání se členy pražského diplomatického sboru. Setkání se jako tradičně konalo v souvislosti s pátečním státním svátkem České republiky.

Proběhne zasedání nové Ústřední volební komise

Zasedání nové Ústřední volební komise bude probíhat v pondělí 11. května v budově civilně-správního úseku ministerstva vnitra. Jednání zahájí ministr vnitra Cyril Svoboda. Na své první schůzi obdrží členové volební komise dekrety a složí zákonem předepsaný slib. Losem pak bude vybrán předseda a místopředseda komise, která by měla dále například zřídit své pracovní skupiny, a zabývat se náplní činnosti sumarizačního útvaru.

Delegace ústavněprávního výboru Senátu Parlamentu ČR v Polsku

Shoda a rozsah problémů s adaptací právních a ekonomických struktur ČR, Polska a Maďarska na normy Evropské unie přímo vybízejí k pravidelné a systematické výměně zkušeností jak mezi parlamenty, tak i vládními strukturami těchto tří států. Tak zhodnotil ve čtvrtek pro ČTK třídenní pracovní návštěvu delegace ústavněprávního výboru Senátu Parlamentu ČR v Polsku předseda výboru Pavel Rychetský. Pětičlenná delegace českých senátorů navštívila ve Varšavě mimo jiné nejvyšší administrativní soud, ministerstvo spravedlnosti a setkala se s mluvčím občanských práv-ombudsmanem a se členy legislativní rady polské vlády.

ČR by se měla podle ČSSD více věnovat problematice lidských práv

Komise pro lidská práva a národnosti sociálnědemokratické strany je přesvědčena, že lidská práva a ochrana národnostních menšin by se měly dostat na jeden z nejvyšších hodnotových stupňů v České republice. Na čtvrteční tiskové konferenci k připravovanému semináři o postavení žen ve společnosti to uvedla předsedkyně komise Hana Orgoníková. Podle analýzy o postihování projevu rasismu, kterou komise vypracovala, umožňují zákony ČR účinně postihovat projevy rasismu a xenofobie. Hlavní nedostatek však sociální demokraté spatřují v jejich nedostatečném uplatňování policií, státními zastupitelstvími a soudy.

Zaměstnavatelé vyplácejí své lidi se zpožděním - průzkum

Zaměstnavatelé stále častěji vyplácejí své lidi se zpožděním. Za uplynulé čtyři roky se podle průzkumu veřejného mínění zvýšil o 11 procent podíl občanů, kteří obdrželi mzdu v jiném termínu, než bylo stanoveno. Letos už je pozdě vyplácených pracovníků více než třetina. Sedmnáct procent dotázaných navíc dostalo nižší částku, než jaká byla stanovena.

Předsedou Burzovní komory BCPP zvolen Petr Budinský z KB

Burzovní komora pražské burzy ve čtvrtek zvolila za svého předsedu Petra Budinského, náměstka ředitele Komerční banky. Sdělil zástupce generálního tajemníka burzy Vladimír Ezr s tím, že místopředsedou burzovní komory se stal Josef Kotrba z České spořitelny, výkonem funkce generálního tajemníka BCPP byl prozatímně pověřen Pavel Hollmann, bývalý zástupce odstoupivšího Jiřího France.

Proběhl pietní akt na pražských Olšanských hřbitovech

Položením věnců a květin uctili ve čtvrtek účastníci pietního aktu na pražských Olšanských hřbitovech památku bojovníků padlých za svobodu Československa v boji proti fašistům. Podle údajů Českého svazu bojovníků za svobodu se pietního aktu zúčastnili zástupci velvyslanectví Kanady, Velké Británie, Polska, Ruska, Ukrajiny, Běloruska a Bulharska v České republice.

Stovce předních firem v ČR roste přidaná hodnota a export

Sto největších firem v ČR v loňském roce zvýšilo export. Výrazně jim přitom narostla přidaná hodnota, ovšem jen mírně se zvýšil hrubý zisk. ČTK to ve čtvrtek sdělil Oldřich Kračmera, generální sekretář sdružení Czech Top 100, které pravidelně zpracovává oficiální výroční žebříček nejúspěšnějších českých podniků. Vyhlášení žebříčku za rok 1997 připravuje Czech Top 100 na 18.června.

Cenu Zlatá Praha získal film "Šostakovič proti Stalinovi"

Hlavní cenu Zlatá Praha na stejnojmenném mezinárodním televizním festivalu získal koprodukční dokumentární pořad Bojující symfonie - Šostakovič proti Stalinovi kanadského režiséra Larryho Weinsteina. Podle verdiktu poroty je to silný film demonstrující dokonalé umění používat hudbu, archivní materiály a osobní svědectví při vyprávění příběhu s rezonancí pro všechny, kteří trpí útlakem. České křišťály, dvě další ceny, si z Prahy, z festivalu věnovaného vážné hudbě, tanci, jazzu a world music, si odvezli tvůrci televizních pořadů Zimní putování, přihlášeného britskou společností Channel 4 a Contrecoup švýcarské Television Suisse Romande.

Sport

Česká hokejová reprezentace porazila v úvodním zápase čtvrtfinálové skupiny světového šampionátu mužstvo Slovenska - 1:0. Jediný gól vstřelil v 11. minutě utkání František Kučera.

Předpověď počasí

Na území České republiky je dnes převážně polojasno, nejvyšší teploty 22 až 24 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.