Zprávy pátek, 08. září 2000

Josef Kubeczka

Evropský parlament schválil rezoluci k Temelínu

Velkou většinou poslanců schválil Evropský parlament (EP) na čtvrtečním plenárním zasedání ve Štrasburku rezoluci k jaderné elektrárně Temelín. Nezávazná rezoluce vyzývá českou vládu, aby před připojením Temelína na síť provedla a umožnila prozkoumání dopadu elektrárny na životní prostředí. Rezoluce také žádá Prahu, aby zajistila podrobné informace pro domácí i mezinárodní veřejnost od provozovatele Temelína - Českých energetických závodů (ČEZ) a Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), na jejichž základě budou moci odborníci zkoumat bezpečnost elektrárny. Rezoluce tedy explicitně nežádá, aby Temelín nebyl spuštěn, ani tuto věc nespojuje s přistoupením České republiky k Evropské unii.

České ministerstvo zahraničí v první reakci na výzvu EP prohlásilo, že Česká republia text této rezoluce k Temelínu akceptuje, i když v ní vidí chybné či neúplné informace. Mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil řekl ČTK, že rezoluce "nemá pro ČR žádné právní dopady".

Poslanec Jan Zahradil soudí, že legitimitu rezoluce zpochybňuje právě nízké kvórum, jakým ji EP přijal. I když rezoluci považuje za "měkčí" a kompromisnější než její původní návrh, obsahuje podle něj i výsledný text nepravdivé údaje. Zahradil uvedl jako příklad charakteristiku technického zařízení Temelína či tvrzení, že veřejnost nebyla informována o bezpečnostních standardech elektrárny. Jako jeden ze dvou šéfů společného výboru českých zákonodárců a poslanců EP považuje za nepřijatelné, že EP rezoluci přijal bez předchozí konzultace se členy zmíněného výboru. Poslanec to má za výraz pohrdání.

Rakouská ministryně zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová v dopise svému českému protějšku Janu Kavanovi ze 6. září znovu tlumočila "hluboké obavy" rakouského obyvatelstva a spolkové vlády z nedostatečné bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín a ze spěchu, s jakým se připravuje zahájení jejího zkušebního provozu. Zároveň zdůraznila, že otázku bezpečnosti elektrárny je nutné předřadit všem ostatním úvahám.

Jan Kavan za návštěvy v Ostravě zaujal stanovisko k výhradám Rakouska vůči Temelínu a řekl, že by se nebránil diskusi s Evropskou unií na toto téma, protože by v ní vyšlo jednoznačně najevo, že temelínská elektrárna nepatří k nebezpečným jaderným zařízením. Poznamenal také, že chápe obavy rakouských nebo německých občanů z bezpečnosti jakékoli jaderné elektrárny poblíž jejich hranic.

Rakouské iniciativy proti temelínské elektrárně upřesnily, že v pátek odpoledne počítají s blokádou zřejmě všech jihočeských hraničních přechodů. Blokády hranic začínají v 15.00 a mají trvat jednu hodinu.

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel a bavorský zemský premiér Edmund Stoiber se ve Vídni shodli v názoru, že Temelín nyní neodpovídá evropským normám a že je nutné tuto elektrárnu zdokonalit. Stoiber také kritizoval "arogantní způsob", jakým Praha reaguje na rakouské protesty, a řekl, že takový způsob by "velmi rušil" ovzduší v Evropě. Schüssel uvedl, že očekává odpověď na dopis, který ohledně Temelína zaslal premiéru Miloši Zemanovi, a dodal, že Vídeň je nadále připravena k rozhovorům s Prahou.

ČEZ možná požádá o povolení ke spuštění Temelína kolem 20. září

Jaderná elektrárna Temelín (JETE) by mohla zažádat Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o povolení ke spuštění reaktoru, tzv. aktivaci paliva, v prvním bloku elektrárny kolem 20. září. Na tiskové konferenci to uvedl ředitel JETE František Hezoučký s tím, že ještě zbývá řada zkoušek. "Půldenní zpoždění u jedné zkoušky znamená půldenní zpoždění žádosti o aktivaci paliva," dodal. Podle Hezoučkého nemůže zastavit projekt Temelín rozhodnutí Evropského parlamentu, nýbrž rozhodnutí jeho majitele, tedy Českých energetických závodů (ČEZ).

Prezident Václav Havel zahájil v New Yorku výstavu o Fóru 2000

Český prezident Václav Havel zahájil ve čtvrtek odpoledne místního času v prostorách newyorské Kolumbijské univerzity výstavu o každoročním setkání osobností na Pražském hradě Fórum 2000. Zahájení výstavy v ekumenické kapli svatého Pavla se zúčastnil i spisovatel Elie Wiesel, který pořádání Fóra 2000 s českým prezidentem inicioval. Wiesel považuje Fórum 2000 za velmi důležité mezinárodní setkání, které se vyznačuje respektem, porozuměním, upřímností a přátelstvím osobností, které se jej účastní. Česká republika má tak podle Wiesela z východoevropských zemí nejvíce přátel na celém světě. Výstava zahrnuje deset oboustranných panelů s fotografiemi a citáty, videoprojekci, plakáty a brožury. Pro veřejnost bude otevřena do 22. září. Expozici připravilo České centrum v New Yorku s Kolumbijskou univerzitou a Nadací Fórum 2000.

Madeleine Albrightová dostala ocenění, Václav Havel ji nazval nejvlivnější Češkou

Nejvlivnější Češkou a patrně nejvlivnější ženou na světě nazval ve čtvrtek prezident Václav Havel americkou ministryni zahraničí Madeleine Albrightovou, když jí předával v New Yorku Cenu za zásluhy o mezinárodní spravedlnost a lidská práva, kterou jí udělila nezisková organizace Američtí přátelé České republiky. Na slavnostní večeři, které se zúčastnili mezi jinými americký dramatik Arthur Miller, tenistka Martina Navrátilová a bývalý vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě Wesley Clark, promluvil z videozáznamu také prezident Bill Clinton. Ten vyzdvihl zásluhy své ministryně a vysoce ocenil americko-české vztahy přerůstající v partnerství. Český prezident Havel v projevu dodal, že osud jeho i Albrightové se utvářel v podobných osudových peripetiích, které je vynesly do pozic, v nichž nyní jsou. Upozornil, že Albrightovou nikdy nebral jako českou lobbistku ve světové politice, ale její středoevropaký původ a tvrdá středoevropská zkušenost jí podle Havla propůjčují pro Ameriku tolik potřebnou vnímavost pro nebezpečí, zárodečné projevy totality, hrozící nebezpečí a pro nutnost včasného zapojení Spojených států tam, kde je ohrožena svoboda, zejména pak v Evropě. Ocenil její roli v prosazování lidských práv, občanské společnosti a demokratického pořádku ve světě.

Madeleine Albrightová protáhla děkovací řeč v malý projev, v němž hodnotila momenty uplynulého roku. Ministryně pověděla, že byla dojata přijetím tří středoevropských států do NATO loni v březnu a potvrdila správnost postupu v Kosovu, kde ještě, jak zdůraznila, práce mezinárodního společenství zdaleka neskončila. K situaci v České republice poznamenala, že země udělala bezesporu velký pokrok, ale stále tam panuje korupce a rozhodování není zcela průhledné. Prostředkem k nápravě je podle ní mimo jiné silná občanská společnost, kterou prezident Václav Havel prosazuje.

Odboráři k zasedání MMF a SB

Čeští odboráři budou na nadcházejícím zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) v Praze požadovat, aby tyto organizace neposkytovaly peníze zemím s nedemokratickými režimy. V rozhovoru pro časopis Ekonom to uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Richard Falbr. Domnívá se, že pokud budou takové půjčky poskytovány, měly by se k jejich smysluplnosti vyjadřovat odbory příslušných zemí. Zhodnocením činnosti MMF a SB a požadavky na reformní kroky se bude zabývat mimořádný sněm ČMKOS, který se má konat 19. září. Odboráři na něj pozvali ministra financí Pavla Mertlíka i zástupce obou organizací.

Přijetí České republiky do Paktu stability na Balkáně nic nebrání

Zvláštní koordinátor Paktu stability pro jihovýchodní Evropu Bodo Hombach premiéra Miloše Zemana informoval o tom, že členství České republiky v Paktu nestojí prakticky nic v cestě. ČTK to po Hombachově setkání s premiérem řekl vedoucí tiskového oddělení Úřadu vlády Vladimír Petřík. Hombach, který se v Ostravě účastní mezinárodní konference zaměřené na obnovu zemí jihovýchodní Evropy, podle Petříka rovněž uvedl, že členské země podmiňují vstup Česka přijetím Ukrajiny. Česká republika má podle vyjádření ministra zahraničí Jana Kavana zájem být plným členem Paktu stability, protože jí to umožní více se zapojit do obnovy Balkánu. České firmy budou moci získat na projekty prostředky z podpůrných fondů, dodal ministr Kavan.

Zhruba 800 českých firem má zájem o ekonomickou rekonstrukci válkou postiženého Srbska. "Většina z těchto společností kvůli tradičním kontaktům v této zemi má zájem o rekonstrukci regionu," řekl při mezinárodní hospodářské konferenci s názvem "Pakt stability, hospodářská spolupráce a obnova" pojednávající v Ostravě o účasti českých firem na realizaci obnovy zemí jihovýchodní Evropy ministr zahraničí Jan Kavan.

Pakt stability pro jihovýchodní Evropu, iniciovaný Evropskou unií, byl přijat na vrcholné schůzce skupiny zemí G8 v Kolíně nad Rýnem loni v červnu. Jeho cílem je obnova Balkánu, zejména jeho infrastruktury. Dosud se mu podařilo shromáždit 2,4 miliardy eur (asi 85 miliard korun). Mnohé z 200 schválených projektů byly již zahájeny, hlavní část bude realizována příští rok.

Kanadské firmy investovaly v České republice zhruba 300 miliónů USD

Zhruba 300 miliónů dolarů investovaly přímo v České republice kanadské firmy. "Je to dvojnásobek proti stavu před 18 měsíci," řekl na tiskové konferenci kanadský velvyslanec v ČR Ron Halpin s tím, že řada dalších investic šla přes pobočky kanadských firem v Evropě. Mezi hlavní investory patří výrobce elektrotechnických součástek Celestica, která má do nové továrny na zelené louce v Ráječku na Blanensku investovat více než 40 miliónů USD a do konce roku chce firma zdvojnásobit počet zaměstnanců na 1000.

Deficit veřejných rozpočtů se letos zvýší na téměř 100 miliard korun

Ministerstvo financí (MF) zvýšilo odhad deficitu veřejných rozpočtů v letošním roce na 99,8 miliardy Kč (5,2 procenta hrubého domácího produktu), což je o 27 miliard Kč více než prognózovalo letos v červenci. Po vyloučení příjmů z privatizace, což požadují tzv. maastrichtská kritéria Evropské unie, vzroste deficit na 147,6 miliardy korun (7,7 procenta HDP). Vyplývá to ze zprávy k návrhu státního rozpočtu na rok 2001.

Komise k IPB vyslechla ministra Grégra a šéfa ČSOB Kavánka

Ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra a generálního ředitele Československé obchodní banky (ČSOB) Pavla Kavánka vyslechla sněmovní komise k Investiční a Poštovní bance (IPB). Grégr členy komise informoval o průběhu zasedání vlády 15. června, které bylo rozhodující pro postup v případě IPB, a o dopadech situace kolem IPB na český průmysl. Vyšetřovací komise zkoumá okolnosti uvalení nucené správy na IPB a její následný prodej Československé obchodní bance. Jedním z hlavních cílů komise je objasnit rozhodování státu v IPB od doby jejího vzniku do letošního červnového uvalení nucené správy. Svá zjištění má komise předložit sněmovně do konce června příštího roku.

Odbory se nedohodly s vládou na růstu mezd v příštím roce

Předsedové odborových svazů zastupujících zaměstnance rozpočtové a příspěvkové sféry se ve čtvrtek nedohodli s ministrem financí Pavlem Mertlíkem a ministrem práce a sociálních věcí Vladimírem Špidlou na růstu mezd v příštím roce. Odboráři odmítli přistoupit na opakovaný návrh vlády, která jim nabídla zvýšení objemu mzdových prostředků o čtyři a půl procenta, což by podle odborů znamenalo pokles reálných příjmů. ČTK to řekla předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová. Odboráři požádali oba ministry, aby o výsledku jednání informovali vládu. Předsedové odborových svazů budou v nejbližších dnech jednat o dalším společném postupu. Odbory požadují více peněz a chtějí, aby se státní zaměstnanci mohli podílet na současném růstu hrubého domácího produktu.

Členové kampeliček demonstrovali za vyplacení pojištěných vkladů

Cílem čtvrteční demonstrace členů kampeliček, které se ocitly v nesnázích, bylo především přimět poslance ke schválení zákona, umožňujícího vyplacení pojištěných vkladů. ČTK to řekl místopředseda občanského sdružení Směr - 1. Družstevní záložna Vlastimil Šimák. "Je nám v podstatě jedno, z jakých to bude prostředků. Mělo se to stát již dávno," dodal. Demonstrace se konala na Hradčanském náměstí v Praze. Pokud by ke splnění požadavků družstevníků nedošlo, budou vedle dalších věcí pokračovat aktivity tohoto typu ve větším rozsahu, uvedl Šimák. Protestující členové kampeliček vytýkali vládě a parlamentu zejména přijetí špatného zákona o spořitelních a úvěrových družstvech, nedostatečnou výši prostředků ve Fondu pojištění vkladů, zanedbání kontroly ze strany Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami a neochotu odpovědných orgánů k jednání.

Vláda se dohodla na vytvoření církevního fondu

K vyřešení problému církevního majetku by měl být podle rozhodnutí předsednictva vlády vytvořen zvláštní církevní fond. Ministr kultury Pavel Dostál řekl, že do fondu by měl být vložen rozličný majetek, který nyní vlastní stát, ale na který si církev činí nárok. Z výnosů fondu by pak měly být financovány různé církve.

Podle mluvčího katolické církve Daniela Hermana je myšlenka církevního fondu v souladu s dosavadními jednáními se státem a panuje o ní také obecná shoda biskupů s Ekumenickou radou církví. Herman řekl ČTK, že fond by měl být podle představ církví zřejmě součástí kombinovaného majetkového narovnání, spojujícího finanční a naturální restituce. Hodnotu dosud nevráceného církevního majetku vyčíslila katolická církev na 112 miliard korun. Jeho roční výnosnost by podle Daniela Hermana mohla činit asi jedno procento, tedy by mohla být asi dvakrát vyšší než nynější státní příspěvek. Ten - letos ve výši zhruba 630 miliónů korun ročně - je poskytován církvím na provoz a platy z rozpočtu ministerstva kultury.

O třetinu míst v Senátu se bude ucházet téměř 160 kandidátů

O třetinu křesel v Senátu by v podzimních volbách mělo usilovat 159 kandidátů. Počet zaregistrovaných kandidátů se ale ještě může změnit; správnost registrací, kterými strany své kandidáty do voleb mohli do čtvrtka přihlásit, budou ještě přezkoumávat registrační místa - okresní úřady. Listopadové volby do Senátu se budou konat ve 27 z celkem 81 volebních obvodů. Volební kandidátky podaly všechny parlamentní strany, o získání křesla v Senátu však budou usilovat i strany jako Česká strana národně socialistická, Strana za životní jistoty či Strana konzervativní smlouvy, které prozatím v horní komoře nemají zastoupení.

Prvních krajských voleb se chce zúčastnit skoro 40 stran

Téměř 40 politických stran, hnutí a koalic se do čtvrtka zaregistrovalo pro historicky první volby do krajských zastupitelstev, které se uskuteční v neděli 12. listopadu. Ve všech 13 krajích kandiduje ČSSD, ODS, KSČM, čtyřkoalice (Unie svobody, KDU-ČSL, ODA a DEU) a Koalice Republikáni Miroslava Sládka, kterou tvoří Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa, Nezávislá republikánská mládež a Sdružení důchodců České republiky. Vedle celostátních stran chce volební klání podstoupit i řada regionálních subjektů.

Ministr Vetchý pověřil svou inspekci, aby se zabývala seznamy lidí z VOZ

Ministr obrany Vladimír Vetchý pověřil svoji inspekci, aby se zabývala zveřejněním seznamů, na nichž jsou jména pracovníků Vojenského obranného zpravodajství (VOZ) a které údajně kolují ve veřejnosti. "Pověřil jsem inspekci, aby celou tu věc řešila, zjistila, kde seznamy vznikly, kdy vznikly atd. Je to součástí vyšetřování, takže do doby, dokud se to vyšetřuje, se více k tomu vyjadřovat nebudeme," řekl Vetchý ČTK. Bez dalšího upřesnění dal najevo, že byla přijata určitá opatření.

Zveřejněný seznam, který má obsahovat jména lidí z VOZ, neobsahuje jména agentů této kontrarozvědky či dalších osob jednajících ve prospěch této služby. Vyplynulo to z informací, které ČTK poskytl šéf sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas po neveřejném jednání tohoto výboru s představiteli vojenských tajných služeb. Nečas také řekl, že zveřejnění seznamu neohrožuje zásadním způsobem práci VOZ.

Protirasistický Projekt Tolerance má v příštím roce pokračovat

Vládní kampaň s názvem Projekt Tolerance, namířená proti rasismu, má v příštím roce pokračovat. Na jednání petičního výboru Poslanecké sněmovny to řekl vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl. V roce 2001 na ni má být vyčleněno stejně jako letos deset miliónů korun. Konečná částka ale bude záviset na schválené podobě státního rozpočtu. V nejbližších dnech Uhl předloží vládě závěrečnou hodnotící zprávu letošního sedmiměsíčního Projektu Tolerance. Součástí projektu bylo i vzdělávání učitelů a takzvané Jízdy tolerance. Týmy Romů, cizinců i příslušníků většinové společnosti při nich diskutovaly se studenty středních škol o rasismu a informovaly je o dějinách etnik v České republice.

Hadassa Liebermanová skutečně pochází z Československa

Hadassa Liebermanová, manželka demokratického kandidáta na funkci viceprezidenta USA Joea Liebermana, skutečně pochází z bývalého Československa. Pražskému týdeníku The Prague Post to potvrdil její mladší bratr Ary Freilich. S odvoláním na jeho informace týdeník vycházející v angličtině v posledním čísle upřesňuje různé údaje, které především o rodičích Hadassy, jež se narodila v roce 1948 v Praze, přinášela média.

Opavský student dosáhl mezinárodního úspěchu jako fotograf

Student opavské Slezské univerzity Evžen Sobek získal hlavní cenu na mezinárodní soutěži mladých fotografů ve věku do 35 let Mio Photo Award 2000 v japonské Ósace. Student pátého ročníku Institutu tvůrčí fotografie filozoficko-přírodovědecké fakulty v sobotu převezme ocenění v Japonsku. Při té příležitosti pronese v Ósace přednášku na téma výuky v opavském institutu, doplněnou projekcí stovky diapozitivních reprodukcí studentských prací. Sobek do soutěže zaslal cyklus dvaceti subjektivně pojatých dokumentárních fotografií Ecce Homo, které si připravuje pro svou magisterskou diplomovou práci.

Dvořákův karlovarský podzim zahájil po dvaačtyřicáté

Položením kytice lučních květů k soše Antonína Dvořáka v Karlových Varech zahájil karlovarský primátor Josef Pavel 42. ročník hudebního festivalu Dvořákův karlovarský podzim. "Antonín Dvořák ke Karlovým Varům nepochybně patří, neboť právě zde, v Poštovním dvoře se v roce 1894 uskutečnila evropská premiéra Dvořákovy symfonie e-moll Z Nového světa," připomněl primátor Pavel. Dodal, že úkolem Karlových Var je tento odkaz nejen udržovat a rozšiřovat, ale "pokud možno zkvalitňovat". Vzpomínkový akt v Dvořákových sadech konaný v předvečer 159. výročí narození velkého českého skladatele doprovodili Dvořákovými, Mozartovými a Smetanovými skladbami členové Dechového kvinteta Karlovarského symfonického orchestru.

Na olomouckém výstavišti začala letní etapa výstavy květin Flóra

Na olomouckém Výstavišti Flóra byla zahájena letní etapa mezinárodní výstavy květin Flóra Olomouc 2000. Současně na olomouckém výstavišti probíhají prodejní trhy květin, okrasných dřevin a zahradnických potřeb. Obě akce potrvají do neděle 10. září. Největší atrakcí výstavy je 4. mezinárodní výstava jiřinek. Účastní se jí 35 vystavovatelů, z toho 16 zahraničních převážně z Německa a Rakouska, ale také z Polska, Lotyšska, Japonska a USA.

Pálavské vinobraní zahájila výstava věnovaná okresu Břeclav

Výstavou Okres Břeclav v roce 2000, která představuje šest mikroregionů Břeclavska, začal v Mikulově už 53. ročník Pálavského vinobraní. Cílem akce, která je nejstarší svého druhu v ČR, je ochutnávání vína spojené s mnoha kulturními vystoupeními. Letošní vinobraní však bude na rozdíl od předešlých více věnované historii, přírodě a možnostem turistického vyžití na Břeclavsku, řekl ČTK jeden z organizátorů vinobraní Vladislav Rakušan.

Ze sportu:

Český vzpěrač Zbyněk Vacura byl vyřazen z olympijské výpravy. Důvodem je pozitivní dopinkový nález, který měl při kontrole, prováděné během srpnového soustředění vzpěračů v Praze. Ve vzorku jeho moči byl zjištěn dehydroepiandrosteron, který je na seznamu zakázaných látek, zařazených do skupiny anabolických steroidů.

Losování nového ročníku Světové skupiny Davisova poháru přisoudilo českým tenistům Švédy. K zápasu prvního kola Češi pocestují do Skandinávie a v termínu od 9. do 11. února 2001 se asi bude hrát na superrychlém povrchu. "Přesně to jsem nechtěl. Jsem pověrčivý, asi jsem to přivolal," reagoval na vylosování kapitán Jan Kukal. "Dostali jsme nejhoršího soupeře," zhodnotil. Nejlepší český tenista současnosti Jiří Novák k tomu doplnil: "A navíc jedeme ven."

Hokejista Jiří Dopita se dohodl ve Slovnaftu Vsetín na nové dvouleté smlouvě. Finanční náležitosti nebyly zveřejněny. Opora valašského klubu prodloužila kontrakt, jehož platnost letos vypršela, až poté, co vedení klubu vyrovnalo všechny finanční závazky vůči hráčům, což bylo jeho podmínkou. Podpisem dlouhodobé smlouvy tak vzaly za své spekulace o možném odchodu "šéfa" vsetínského hokeje do zahraničí.

A ještě krátce o pátečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle s možností slabých srážek. Nejvyšší denní teploty 16 až 20 stupňů Celsia.