Zprávy pátek, 09. července 1999

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Eva Petržílková. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobněji:

Z jednání Poslanecké sněmovny

Další zvýšení spotřebních daní odmítla ve čtvrtek Poslanecká sněmovna. Návrh Zemanova kabinetu znovu zvýšit spotřební daně u benzínu, cigaret a nafty od 1. ledna roku 2000 nepodpořili ani všichni sociálnědemokratičtí poslanci. Sněmovna novelu zamítla 114 hlasy ze 186 přítomných zákonodárců. Vláda přišla s návrhem jen několik dní poté, co sněmovna souhlasila se zvýšením spotřebních daní 1. července. Ministr financí Ivo Svoboda se snažil poslance přesvědčit, že vládě nejde ani tak o zvýšení daňových sazeb jako spíše o další změny, které měla novela přinést. Předloha mimo jiné počítala se zrušením daňového zvýhodnění bionafty. Sněmovnu však ministr svou argumentací nepřesvědčil.

V prvním parlamentním čtení poslanci zamítli i vládní návrh novely zákona o dani z přidané hodnoty. Ta měla mimo jiné změnit daňové sazby u některých výrobků a služeb. Předlohu odmítly ODS, KDU-ČSL a Unie svobody, které jí vytkly, že jejím hlavním motivem je pouhé zvýšení příjmů státního rozpočtu na úkor peněženek občanů.

Poslanci také ratifikovali na návrh vlády Evropskou sociální chartu. Ta je pilířem sociálních standardů uplatňovaných v zemích Evropské unie. Dokument podpořili nejen poslanci sociální demokracie, ale i lidovci, poslanci Unie svobody a komunisté. Proti byla drtivá většina zákonodárců ODS, podle nichž mají některé články charty socialistický charakter.

Po novém roce by se měli občané České republiky dočkat nových občanských průkazů. Vydávat by je neměly policejní správy, ale okresní úřady. Návrhy nových zákonů o evidenci obyvatel a dokladů totiž přijala Poslanecká sněmovna k dalšímu projednání ve výborech. Podle ministra vnitra Václava Grulicha mají nové občanské průkazy po vzoru států Evropské unie platit i jako cestovní pasy.

Půl miliardy korun z Nadačního investičního fondu zapůjčí stát devětatřiceti neziskovým organizacím. Rozhodli o tom ve čtvrtek poslanci s tím, že peníze nesmějí nadace utratit, ale mohou je uložit a využívat výnosy. Ty jsou určeny na podporu činnosti nadací v sedmi kategoriích - mimo jiné sociální a humanitární, zdravotní, kulturní, vzdělávací, ochrany lidských práv nebo životního prostředí.

I přes výhrady propustila sněmovna do druhého čtení vládní návrh novely zákona o vlastnictví bytů. V příštích týdnech se jím bude zabývat sněmovní regionální výbor. Podle předlohy by vlastníci bytů tvořili společenství s právní subjektivitou, které by spravovalo společné části domů.

EU a ČR uzavřely jednání o rozpočtu

Zástupci Evropské komise a České republiky ve čtvrtek uzavřeli jednání o rozpočtových procedurách ČR a o jejím odhadu budoucích příspěvků do rozpočtu unie. Ty by měly plynout ze starých zdrojů - zemědělství a cel - a ze zdrojů nových - daně z přidané hodnoty a z hrubého národního produktu. Naše republika si podle zdroje z české delegace vyhradila právo v případě technických obtíží své stanovisko přehodnotit.

Pravice kritizuje záměr vlády nechat restituce na parlamentu

Rozhodnutí vlády zastavit exekutivní vydávání znárodněného majetku církví a přenést odpovědnost za další církevní restituce na parlament kritizovali ve čtvrtek poslanci KDU-ČSL, Unie svobody a ODS. Za chybný považuje tento krok např. poslanec ODS Petr Nečas. Podle něj se jedná o klasický postup vlády - přenést zodpovědnost na někoho jiného.

Také místopředseda Unie svobody poslanec Petr Mareš soudí, že stát by vydávání majetku církvím zastavit neměl. I on považuje rozhodnutí kabinetu za "typické" pro vládu ČSSD, "která se neustále vzdává zodpovědnosti, jež přísluší exekutivě".

Překvapen z vládního rozhodnutí není ani předseda KDU-ČSL Jan Kasal. "Averze vlády vůči vydávání majetku církvím je známá. Trošku jsem zklamán z toho, že rozhodnutí vlády není doprovázeno předložením avizovaného návrhu zákona o státním majetku," řekl.

Model budoucího financování církví vládní komise zatím nenašla

Členové vládní komise pro otázky vztahu státu a církví se podle ministra kultury Pavla Dostála shodují na tom, že církve by po předpokládaném majetkovém vyrovnání už neměly být závislé na státním rozpočtu. Odpověď na otázku, jakým způsobem budou po ekonomické odluce od státu církve dále financovány, však komise zatím nenašla.

Prodloužení těžby uranu nezaměstnanost podle ministra Kužvarta pouze oddálí

Prodloužení těžby uranu o čtyři roky chce navrhnout ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. S tím však nesouhlasí jeho kolega - ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Ten ve čtvrtek uvedl, že prodloužení útlumu těžby uranu, jak o něm mluví materiál ministerstva průmyslu a obchodu, nevyřeší problém nezaměstnanosti horníků, pouze ho posune. Problém je podle Kužvarta třeba posoudit z hlediska sociálního, ekonomického a ekologického.

Soukromí lékaři požadují odvolání ministra Davida

Soukromí lékaři vyzvali premiéra Miloše Zemana, aby odvolal ministra zdravotnictví Ivana Davida. Jeho činnost podle Svazu soukromých lékařů ohrožuje životy a zdraví všech pacientů. Jako příklad uvádějí nedávná úmrtí dvou pacientů ve vrchlabské nemocnici. Chyba je podle poradce nemocnice ve Vrchlabí Vladimíra Drymla v tom, že když nemocnice pacienta nepřevezme, není na koho se obrátit dál. A za to je podle něj odpovědný ministr David, protože neexistuje žádná koncepce, která by tyto případy řešila.

Zdravotnická zařízení měla v 1. čtvrtletí půlmiliardový schodek

Se schodkem 504 miliónů korun skončilo v prvním čtvrtletí letošního roku hospodaření zdravotnických zařízení. Loni ve stejném období skončilo přebytkem 373 miliónů korun. Největší propad měly nemocnice a lázeňské léčebny, zatímco hygienické stanice vykázaly přebytek 49 miliónů korun.

Loni lidé prostonali 101,5 miliónu kalendářních dní

Celkem 101,5 miliónu kalendářních dní prostonali loni lidé v pracovní neschopnosti, ve které v roce 1998 bylo 3,79 miliónu lidí, z nich 3,52 miliónu pro nemoc, 107.000 pro pracovní úraz a 160.000 pro jiné úrazy. Vyplývá to ze zprávy Českého statistického úřadu, podle níž bylo loni nemocensky pojištěno 4,78 miliónu zaměstnanců.

Sdružení Český ombudsman chystá demonstraci za odvolání Petra Uhla

Občanské sdružení na ochranu lidských práv Český ombudsman připravuje na 13. července demonstraci za odvolání vládního zmocněnce pro lidská práva Petra Uhla. Sdružení tak reaguje na Uhlovo tvrzení, že v případě restitucí emigrantům nejde o porušování lidských práv. Sdružení to naopak považuje za jeden z nejzávažnějších případů jejich porušení od dob totality v České republice. Český ombudsman se v této věci odvolává na stanovisko amerického kongresu, který údajně s názorem souhlasí.

Jiří Dienstbier jednal v Prištině s předsedou dočasné správy

O nejzávažnějších problémech Kosova, zejména o situaci v dodržování lidských práv, jednali ve čtvrtek v Prištině předseda dočasné srbské správy Kosova Zoran Andjelkovič a zvláštní zpravodaj Komise OSN pro lidská práva Jiří Dienstbier. Ten přijel do Kosova na pětidenní návštěvu, aby se tu seznámil s dodržováním lidských práv. V rozhovoru se obě strany shodly na tom, že v Kosovu je nutné vytvořit ovzduší, které umožní dodržování lidských práv všech občanů bez ohledu na jejich národnost a náboženské vyznání.

Ministr obrany Vetchý navštíví tři země bývalé Jugoslávie

Na pětidenní cestu po třech zemích bývalé Jugoslávie se v sobotu vydá ministr obrany Vladimír Vetchý. Sobotní odpoledne stráví v Bosně a Hercegovině, následující dva dny bude pobývat ve Slovinsku a v úterý zavítá na dva dny do Chorvatska. ČTK to ve čtvrtek sdělil ministrův mluvčí Milan Řepka. Bosnu navštíví Vetchý dva týdny poté, co pobýval na severozápadě této země u českého kontingentu SFOR.

Česká průzkumná rota začne v Kosovu plnit své úkoly

Příslušníci české průzkumné roty v mezinárodních silách KFOR začnou v pondělí plnit své úkoly v jihosrbském Kosovu. Měli by kontrolovat situaci na vymezeném úseku kosovsko - srbské hranice. Plán plnění úkolu vypracuje velitel roty Karel Klínovský do konce týdne. Vojáci zatím vybudovali hlavní část svého tábora ve vesnici Sibovac.

V Praze se uskuteční Kosovské trhy

Na Václavském náměstí v Praze se od soboty 10. července do soboty 31. července uskuteční Kosovské trhy. Jejich výtěžek organizátoři věnují na pomoc této balkánské oblasti. Mimořádné trhy pořádají nadace Pražské děti ve spolupráci s Českým výborem pro UNICEF a Sdružením pro obnovu a rozvoj řemeslných tradic.

Česká města už mohou žádat o příspěvek

O investiční podporu do průmyslových zón už mohou žádat česká města. Úvěry budou čerpat z Regionálního rozvojového fondu. Ten je financován prostředky Phare a Českomoravské záruční a rozvojové banky. Celkem je v něm pro obce připraveno 160 miliónů korun. Příjem žádostí o podporu zahájilo už ve středu Ministerstvo pro místní rozvoj.

Němečtí restaurátoři zachraňují český klášter

Až sto tun zplyněného oxidu uhličitého vyrobeného v Chemopetrolu Litvínov spotřebují na záchranu historických památek v oseckém klášteře na Teplicku němečtí restaurátoři. Oxid uhličitý likviduje škůdce, kteří napadají například dřevěné sochy, nábytek, ale i knihy. Kombinace chemického produktu a vědeckého pokroku v oblasti restaurátorství je v České republice zcela ojedinělou akcí. Financuje ji Německé centrum památkové péče ve Fuldě.

Na Západočeskou univerzitu přijede studovat jazyky 500 studentů

Na pět set studentů z tuzemska i zahraničí se sjede na 10. ročník letní mezinárodní jazykové školy, který začne v pondělí na Západočeské univerzitě v Plzni. Zkušení lektoři budou studenty s různým stupněm znalosti jazyka po tři týdny vyučovat angličtinu, francouzštinu, němčinu, ruštinu španělštinu a češtinu.

Kanaďanům zatím nehrozí pro cestu do České republiky víza

Kanaďané zatím nebudou potřebovat víza pro cestu do České republiky. Sdělilo to ve čtvrtek ministerstvo zahraničí. Nerovnoměrný vztah v česko-kanadských vztazích tedy trvá. Kanada zrušila s ČR bezvízový styk v říjnu 1997 poté, co se zvedla vlna romského exodu a více než tisíc Romů požádalo v této severoamerické zemi o udělení uprchlického statutu.

Francie vyznamená české veterány z 2. světové války

Francouzský velvyslanec v Praze Philippe Coste předá 14. července při příležitostí francouzského státního svátku čtyřem českým veteránům z 2. světové války čestné diplomy. Jde o muže, kteří bránili svobodu a demokracii ve Francii. Slavnost tak připomene statečnost českých dobrovolníků, kteří se zúčastnili např. vylodění v Normandii.

Vláda rozhodla o převodech z Národní galerie Židovskému muzeu

Vláda uložila ministru kultury Pavlu Dostálovi, aby do 30. září předložil návrh na převod souboru uměleckých děl z Národní galerie, které byly jednoznačně identifikovány jako majetek obětí holocaustu, do majetku Židovského muzea. Jedná se o desítky uměleckých děl, která byla počátkem padesátých let Národní galerii převedena z původních "svozů" Židovského muzea.

Rakousko modernizuje rychlodráhu z Vídně k českým hranicím

V příštích pěti letech chce Rakousko zmodernizovat rychlodráhu S2 z Vídně do Laa an der Thaya/Hevlín na hranicích s Českou republikou. Podle čtvrteční zprávy agentury APA bude na výstavbu této tratě v nadcházejících letech investováno 1,36 miliardy šilinků. Smlouvu o infrastruktuře a dopravní obsluze podepíší v pondělí v Laa an der Thaya rakouský ministr dopravy Caspar Einem a dolnorakouský hejtman Erwin Pröll.

Pokračuje 34. ročník MFF v Karlových Varech

O dvě americké filmové hvězdy je od čtvrtka bohatší karlovarský festival. Herec a režisér John Landis proslul zejména v oblasti zábavy a v českých kinech se nedávno hrál jeho hudební snímek Blues Brothers 2000. Herec Woody Harrelson je pochopitelně populárnější. Na podzim 1996 pobýval v Praze, kde spolu s Milošem Formanem a dalšími protagonisty uvedl premiéru filmu Lid versus Larry Flynt, v němž ztvárnil titulní roli.

"Kanárek" je název filmu mladého režiséra Viktora Tauše, jehož premiéra je připravena na 9. září. Snímek je příběhem o cestě dolů, která není pádem, ale poznáním. "Je příběhem kluka, který pro samou lásku k americkému filmu ztratí smysl pro realitu a snaží se svůj svět najít v pražských ulicích. A to nemůže dopadnout dobře," řekl ve čtvrtek novinářům na MFF v Karlových Varech režisér, který v autobiografickém snímku zároveň ztvárnil hlavní roli. Dva roky bral heroin a dalšího půl roku se léčil, nyní abstinuje.

Armošt Lustig se stal čestným členem Klubu českých spisovatelů

Čestným členem Klubu českých spisovatelů se ve čtvrtek stal literát Arnošt Lustig, žijící ve Spojených státech. Lustig, který je autorem dnes už klasických děl jako Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, Transport z ráje, Démanty noci, Dita Saxová a mnoha dalších, žije od roku 1970 v USA, kde přednáší na washingtonské univerzitě. Pravidelně navštěvuje Prahu.

V Mnichově byla zahájena výstava české avantgardní fotografie

Výstava české avantgardní fotografie z let 1918-1948 pod názvem "Modern Beauty" byla ve čtvrtek slavnostně otevřena ve státním muzeu užitého umění Die Neue Sammlung v bavorské metropoli Mnichově. Expozice zahrnuje na 150 fotografií a pět desítek publikací. Pod záštitou českého ministra kultury Pavla Dostála na její přípravě spolupracovaly mimo jiné pražské Uměleckoprůmyslové muzeum, brněnská Moravská galerie a pařížská Mission du Patrimoine photographique. Na výstavě jsou k vidění snímky tří desítek českých meziválečných fotografů včetně Josefa Sudka, Františka Drtikola a Jaromíra Funkeho.

Král české populární hudby Karel Gott oslaví šedesátiny

Na 30 miliónů prodaných zvukových nosičů má na kontě nejpopulárnější český zpěvák Karel Gott, který 14. července oslaví šedesátiny. Během své čtyřicetileté pěvecké kariéry vydal téměř 150 LP desek, z toho 80 v zahraničí a 180 singlů. Mezi četná ocenění, která idol žen všech věkových kategorií získal, patří například Diamantová deska Supraphonu '1992), osm Zlatých desek Polydoru, Zlatá jehlice Polydoru '1986), 22 Zlatých a dva Čeští slavíkové.

V Praze byla zahájena výstava z pokladu císaře Maxmiliána

Úsek světových dějin druhé poloviny minulého století, kdy se rakouský arcivévoda neúspěšně pokusil vybudovat v Mexiku císařství, připomíná výstava, která byla ve čtvrtek zahájena v Lobkovickém paláci na Pražském hradě. Expozice s názvem Mexické dobrodružství Maxmiliána Habsburského je složena z takzvaného pokladu císaře Maxmiliána a zájemci si ji mohou prohlédnout do 31. října.

V Klatovech začal mezinárodní folklórní festival

Vystoupením chorvatského a slovenského lidového souboru začal ve čtvrtek v Klatovech VI. ročník mezinárodního folklórního festivalu Klatovy '99. Na akci, která potrvá až do neděle, přijalo pozvání 16 souborů z Belgie, Chorvatska, Německa, Rakouska, Slovenska, Ukrajiny a České republiky.

Sport

Úspěšně vstoupili čeští kanoisté do závodů mistrovství Evropy, které ve čtvrtek začalo v chorvatském Záhřebu. Do bojů na kilometrové trati zasáhlo sedm lodí a až na Šárku Borkovcovou s Kateřinou Hluchou v kategorii dvojkajaků si všechny zajistily postup minimálně do pátečních semifinálových jízd. Dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor obsadil druhé místo, ale přesto se kvalifikoval přímo do sobotního finále.

Trenér olympijských vítězů a mistrů světa Ivan Hlinka prodlouží s největší pravděpodobností smlouvu s Českým svazem ledního hokeje. K jejímu podpisu by mělo dojít 19-ého nebo 20-ého července. Vyplynulo to ze čtvrtečního jednání v Praze, při kterém místopředseda svazu František Černík nabídl Hlinkovi nový kontrakt.

A ještě krátce o pátečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 18 až 22, v 1000 metrech na horách na 17 stupňů Celsia. Severovýchodní vítr 6 až 10 metrů za sekundu.

Tolik zprávy Radia Praha.