Zprávy pátek, 09. dubna 1999

A nyní podrobně:

Gradace kosovské krize si vyžádala mimořádné zasedání české vlády

Gradace kosovské krize si vyžádala mimořádné zasedání české vlády už tuto neděli v podvečer. Kabinet by se měl zabývat dalšími možnostmi poskytování humanitární pomoci albánským vyhnancům. Ministři usoudili, že nelze s projednáním možností poskytování další humanitární pomoci čekat až do středy, tedy na řádné zasedání vlády. ČTK to ve čtvrtek řekl mluvčí kabinetu Libor Rouček. Mimořádné setkání kabinetu souvisí také s pondělním zasedáním Severoatlantické rady v Bruselu. Za Českou republiku se ho zúčastní šéf české diplomacie Jan Kavan.

Vláda se po nedělním mimořádném zasedání zřejmě obrátí na parlament se žádostí o uvolnění dalších finančních prostředků pro humanitární pomoc obyvatelům Kosova. Bez bližších podrobností to ve čtvrtek řekl ministr zahraničí Jan Kavan. Zároveň na dotaz ČTK zdůraznil, že se ho zatím představitelé NATO netázali na český postoj k případné mezinárodní vojenské pozemní akci v Kosovu a že aliance Českou republiku o účast nepožádala. Šéf české diplomacie zároveň vyjádřil "plné pochopení" pro šest podmínek aliance, za kterých by zastavila letecké údery proti Jugoslávii.

Václav Klaus svolal schůzi Poslanecké sněmovny k vyslání nemocnice na 14. dubna

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus vyhověl žádosti více než potřebného počtu poslanců a po konzultaci s předsedou vlády Milošem Zemanem svolal mimořádnou schůzi zákonodárců. Ta se uskuteční ve středu příští týden. Jedinným bodem programu této schůze sněmovny bude změna mandátu pro vyslání šesté polní nemocnice armády České republiky a nevyzbrojeného dopravního letounu AN-26.

Kvůli polní nemocnici se vedle poslanců mimořádně sejde i Senát

Senátoři se s největší pravděpodobností příští týden sejdou stejně jako poslanci na mimořádné schůzi, aby rozhodli o vyslání české polní nemocnice a nevyzbrojeného dopravního letounu na Balkán mimo mírovou operaci Joint Guardian. Místopředseda Senátu Ivan Havlíček 'ČSSD) ve čtvrtek na dotaz ČTK uvedl, že vedení horní komory parlamentu den konání schůze určí v pátek dopoledne.

Polní nemocnice může vyjet na Balkán hned po schválení mandátu

Část šesté polní nemocnice české armády je s to odjet na Balkán účastnit se humanitární pomoci kosovským uprchlíkům do 24 hodin po schválení mandátu oběma parlamentními komorami. Náčelník sekce bojové přípravy generálního štábu české armády Josef Šíba a náčelník armádní zdravotní služby Jan Vesecký to ve čtvrtek řekli na tiskové konferenci. Urychlení přípravy odjezdu špitálu si podle Veseckého vyžádal růst počtu uprchlíků z Kosova.

Komunisté by v Poslanecké sněmovně podpořili pouze pomoc Jugoslávii

Čeští komunisté by v Poslanecké sněmovně podpořili pouze případnou pomoc pro Jugoslávii, na kterou nyní útočí letadla NATO. Na čtvrteční tiskové konferenci po cestě skupiny poslanců této strany do Jugoslávie to řekl poslanec Dalibor Matulka. Podle KSČM jsou útoky NATO barbarským činem a aktem mezinárodního terorismu. Komunisté se rozhodli odjet do Jugoslávie poté, co sněmovna minulý týden zamítla jejich návrh vyslat do této země sněmovní monitorovací skupinu složenou ze zástupců různých politických stran.

Návštěva vicepremiéra Lánského v Albánii je podle albánského prezidenta důležitá jako výraz podpory

"Dnešní návštěva místopředsedy vlády České republiky je pro nás důležitá jako výraz podpory albánskému národu, lidem žijícím v tomto regionu," řekl ve čtvrtek albánský prezident Rexhep Mejdani českým novinářům po rozhovoru s českým vicepremiérem Egonem Lánským. Prezident ocenil humanitární dar České republiky v podobě vybavení polní nemocnice, jehož větší část s sebou ve středu Lánský do Tirany přivezl.

Vedle prezidenta jednal ve čtvrtek Egon Lánský v Tiraně také s premiérem Pandelim Majkem, s předsedou parlamentu Skenderem Gjinushim a s ministry vnitra a obrany. Jak vicepremiér po skončení všech těchto rozhovorů řekl novinářům, všichni partneři dali najevo vděčnost a uznání za rychlou symbolickou pomoc v podobě polní nemocnice.

Podle jugoslávského velvyslance v Praze přerůstá útok NATO v genocidu národa JSR

Jugoslávská svazová republika podle svého velvyslance v Praze Djoko Stojičiče věří, že Česká republika napomůže dosažení mírového řešení v Kosovu. Ochotu k jednání podle jeho názoru vyslovili představitelé Jugoslávie i předák kosovských Albánců Ibrahim Rugova. Jak však dodal, útok NATO přerůstá v genocidu jugoslávského obyvatelstva a některé státy nemají zájem na mírovém řešení. V Kosovu se podle Stojičiče střetly zájmy velmocí, protože tato provincie oplývá bohatstvím, včetně nerostných zdrojů. Před bombardováním však nyní neutíkají jen Albánci z Kosova, ale stejně tak z Bělehradu prchají Srbové a Turci.

Možnost přijetí 4500 až 5000 běženců z Kosova v ČR je reálná

Česká republika by mohla přijmout 4500 až 5000 běženců z Kosova. Uvedl to ve čtvrtek ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Pavel Tychtl s tím, že tento počet závisí na schopnosti a ochotě vlády uvolnit potřebné prostředky i ochotě české veřejnosti uprchlíky z Kosova přijmout a akceptovat. Jak dále uvedl, náklady na denní existenci uprchlíka činí asi 350 korun. Další náklady představuje otevření uprchlických táborů. Jejich výše bude záležet i na spolupráci ministerstva vnitra s regiony, městy a obcemi.

Česká armáda zvažuje, jak dopravit do Albánie zbytek polní nemocnice

Armáda stále zvažuje, jak dopravit do Albánie zbývající část vybavení polní nemocnice. Zbytek jejího vybavení totiž obsahuje rozměrnější zařízení, která se nevejdou do českých dopravních letadel. Podle mluvčího ministerstva obrany Milana Řepky se zvažují dvě varianty dopravy. Jedna je cestou vzduchem a druhá po železnici. Armáda prý také vyjednává se spojenci o zapůjčení velkého dopravního letounu, který by nemocnici na pomoc kosovským uprchlíkům bez problémů dopravil.

Výroky Václava Klause o zásahu NATO v JSR jsou podle místopředsedy US skandální

Za skandální označil ve čtvrtek místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář výroky předsedy ODS Václava Klause na adresu vojenského zásahu NATO v Jugoslávii. Poslanci unie proto na příští schůzi sněmovny navrhnou přijetí usnesení, kterým by se dolní komora parlamentu od výroků svého předsedy distancovala, řekl Mlynář novinářům v Olomouci.

Václav Klaus poté, co generální tajemník NATO Javier Solana vydal na konci března rozkaz k leteckými útokům na srbské cíle, prohlásil, že je i nadále pro diplomatické řešení konfliktu v jihosrbské provincii Kosovo. Ve čtvrtečních Lidových novinách Klaus připustil vinu NATO na masovém odsunu kosovských Albánců.

Výroky Václava Klause odsoudili také senátor a šéf Unie svobody Jan Ruml a úřadující předseda lidovců Jan Kasal.

Asi 500 lidí protestovalo na Václavském náměstí proti NATO

Pět stovek lidí se ve čtvrtek odpoledne shromáždilo v horní části Václavského náměstí, aby na demonstraci pořádané Slovanským výborem České republiky vyjádřilo svůj nesouhlas s útoky sil NATO proti Jugoslávii i se vstupem České republiky do Severoatlantické aliance. K účastníkům demonstrace, kteří skandovali hesla "Ruce pryč od Jugoslávie" a "NATO jsou vrazi", promluvili komunističtí poslanci Miroslav Ransdorf a Václav Exner. Podle Ransdorfa akce NATO v Jugoslávii odporuje mezinárodnímu právu. Václav Exner, který se vrátil z návštěvy Jugoslávie, na demonstraci uvedl, že útoky NATO vedly ke sjednocení všech obyvatel Jugoslávie v odporu proti alianci.

I kdyby Srbové měli Tamaru, je otázkou, zda ji umějí používat

Ani v případě, že by jugoslávská armáda skutečně vlastnila unikátní pasivní lokátor české výroby Tamara, nemusí být americké "neviditelné" letouny zasahující v rámci armád NATO v Srbsku ve velkém nebezpečí. Právě Tamara je sice jako jediná na světě schopna tyto stroje s technologií Stealth objevit, bez vyškoleného personálu ale nemusí představovat velkou hrozbu. Čeští vojenští odborníci se totiž shodují, že právě takové odborné a technické pomoci se Jugoslávské armádě nedostalo. Navíc vyškolení zabere dost času. "No to víte, že to netrvá den, to jsou věci dlouhodobé," potvrdil ČTK zástupce náčelníka střediska pasivních systémů české armády Petr Svoboda.

Hlavní hygienik ČR doporučuje očkování před cestou na Balkán

Světová zdravotnická organizace zatím neohlásila žádné epidemie mezi uprchlíky z Kosova v táborech v Albánii a Makedonii, přesto hlavní hygienik České republiky Jiří Vytlačil doporučuje, aby se občané, například novináři, před cestou do těchto oblastí nechali očkovat proti virové hepatitidě A, eventuálně i proti břišnímu tyfu. Vytlačil to ve čtvrtek sdělil ČTK. Očkování podle něj provedou střediska krajských a okresních hygienických stanic. Úhradu by měl zajistit ten, kdo občany do ciziny posílá. Běženci, kteří přijdou do České republiky, by podle Vytlačila měli projít uprchlickými tábory, kde je součástí vstupní lékařské prohlídky i laboratorní vyšetření zaměřené na střevní nákazy a tuberkulózu. Pokud jsou u nich tyto nákazy zjištěny, podstupují řádné léčení a jsou izolováni.

Jednání Pavla Mertlíka v Paříži se dotýkala i Kosova

Snahu o nalezení diplomatického řešení, které by bylo založeno na respektování lidských práv v Jugoslávii, včetně práv etnických Albánců, a současně by nenarušilo integritu Jugoslávie, zdůraznil při svých jednáních ve Francii místopředseda české vlády Pavel Mertlík. Podle něj se všechny jeho schůzky Kosova dotkly. Jednoznačně se domníváme, že Kosovo je součástí Srbska a má zůstat součástí Srbska, řekl ve čtvrtek Mertlík českým novinářům.

Pierre Moscovici chce uzavřít institucionální reformy EU v roce 2000

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Pierre Moscovici očekává, že institucionální reformy Evropské unie by se měly uzavřít v době francouzského předsednictví Unie, tedy v druhé polovině roku 2000. Řekl to ve čtvrtek místopředseda české vlády pro hospodářskou politiku Pavel Mertlík, který se s Moscovicim sešel na závěr své návštěvy Francie. Kdyby tento ambiciózní plán vyšel, mohlo by to otevřít cestu pro rychlé otevření EU, prohlásil Mertlík. Moscovici podle něj také potvrdil francouzskou pozici, že v tomto období by se zároveň měly uzavřít rozhovory s kandidátskými státy.

V ČR má vstup země do NATO nižší podporu než v Maďarsku a Polsku

Proti vstupu do Severoatlantické aliance bylo v České republice 22 procent obyvatel, což je dvojnásobek proti Polsku či Maďarsku. Se vstupem souhlasilo těsně před březnovým přijetím 49 procent lidí v České republice, 61 procent v Maďarsku a 60 procent v Polsku. Vyplynulo to z průzkumů veřejného mínění, které se uskutečnily v těchto třech zemích. Rozdíly ve stanoviscích obyvatel vyplývají podle odborníků z odlišných historických osudů těchto národů i pozice a role armády.

Z jednání legislativní rady vlády

Odbor kompatibility českého a evropského práva by měl příští pátek předložit vládnímu výboru pro evropskou integraci zprávu o oblastech, v nichž Česká republika neplní své slíbené závazky vůči Evropské unii. Novinářům to ve čtvrtek řekl vicepremiér pro legislativu Pavel Rychetský. Legislativní rada vlády se na svém zasedání zabývala také konečným stanoviskem k návrhu zákona o ombudsmanovi. Rychetský řekl, že návrh, který do českého práva zavádí veřejného ochránce lidských práv, doporučí kabinetu přijmout.

Sjezd ČSSD o dlouhodobé vizi, novém vedení a novele stanov

Hlavními body třídenního sjezdu České strany sociálně demokratické, který začíná v pátek v Praze, budou diskuse o tezích dlouhodobého programu, volba předsedy, místopředsedů a dalších funkcionářů strany a schválení úpravy stranických stanov. Delegáti rovněž vyslechnou zprávy stranických funkcionářů, zdravice zahraničních hostí a přijmou také řadu rezolucí k nejrůznějším aktuálním politickým tématům, například k bytové politice, začleňování České republiky do evropských struktur, k dalšímu osudu Senátu, ke vztahu strany k církvi či k dosavadní činnosti vlády.

ČR chce i přes výhrady Bruselu celní unii se Slovenskem

Česká republika usiluje přes výhrady Evropské unie o zachování celní unie se Slovenskem i po vstupu do Evropské unie. "Je to součástí našeho jednání s Unií," řekl ve čtvrtek ministr zahraničí Jan Kavan s tím, že je přesvědčen, že se najde "takové řešení, které bude vyhovovat všem zúčastněným stranám". Ředitel integračního odboru ministerstva průmyslu a obchodu Břetislav Kalusek ve středu před senátory zdůraznil, že EU má stále výhrady k zachování česko-slovenské celní unie a při integraci České republiky nebude zřejmě tuto požadovanou výjimku akceptovat. Vláda počátkem roku uvedla, že bude trvat na tom, aby celní unie se Slovenskem zůstala zachována i v budoucnu.

Někteří občané Znojma požadují vystěhování Romů mimo město

Někteří občané Znojma požadují vystěhování Romů mimo město. Prohlášení je určeno městskému úřadu a zastupitelstvu ve Znojmě. Text, který má k dispozici ČTK, podepsalo už několik desítek lidí, převážně podnikatelů. Lítost nad tím, že se občané nechávají tímto způsobem vtáhnout do pochybných aktivit některých jedinců, vyjádřil znojemský místostarosta Jaroslav Slušný. Text nyní posuzuje policie, zda nemá rasistický obsah.

Památník americkým vojákům v Chebu zhanobili asi odpůrci NATO

Památník americkým vojákům zhanobili v noci na čtvrtek v centru Chebu neznámí pachatelé. Pokryli jej hákovými kříži a nápisy směřujícími proti NATO, Spojeným státům a válce v Kosovu. Případ začala vyšetřovat policie. Tajemník chebské radnice Vladimír Havlíček podotkl, že technické služby zřejmě podají oznámení na neznámého pachatele pro podezření z podpory fašismu.

Václav Klaus ve své nové knize nabízí jiný pohled na stav ČR

Země, kde se už dva roky nevládne je název nové knihy předsedy Poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause. Jeho kniha představuje Českou republiku v jiném světle, než jak ji popisuje nedávno zveřejněná zpráva kabinetu Miloše Zemana o stavu země. Ministři sociálnědemokratické vlády jsou ve svém materiálu velmi kritičtí k počínání vlád minulých. Právě zveřejnění vládní zprávy bylo jedním z důvodů, proč Klaus knihu napsal. Polemizuje v ní s názorem vlády o propadu hrubého domácího produktu a odráží její kritiku privatizace či transformace.

ČR je poprvé na černé listině novinářské Amnesty International

Česká republika se poprvé v historii ocitla na "černé listině" států, v nichž je porušována svoboda slova a projevu. Organizace CPJ 'Výbor na ochranu novinářů) se sídlem v USA zařadila ČR na seznam kvůli trestnímu stíhání novináře Zdenka Zukala v souvislosti s takzvanou olomouckou kauzou. CPJ kritizuje ČR za to, že v právním řádu stále používá statut kriminálních činů týkajících se pomluvy. Právě z těchto činů je obviněn Zukal.

Zukal je dva roky stíhán kvůli tomu, že natočil několik reportáží o pozadí "olomoucké kauzy", v níž existuje podezření z nezákonného propojení organizovaného zločinu, státní správy a bezpečnostních složek. Zukal čelí třem obviněním v souvislosti se svými příspěvky uvedenými televizí Nova, v nichž podle policie nepravdivě informoval o praktikách policistů spojených s vyšetřováním kauzy.

Hřebejkův nový film Pelíšky měl premiéru v Praze

Pražská kina Lucerna a Hvězda byla dějištěm premiéry filmové retrokomedie režiséra Jana Hřebejka Pelíšky, pojednávající o dětech a jejich rodičích na konci 60.let. Příběh se odehrává od Vánoc 1967 do srpnové okupace a tvůrci ho věnovali všem, kterým tehdy náhle zmizeli přátelé a příbuzní. Šéf distribuční společnosti Jiří Ježek je přesvědčen, že se Pelíšky zařadí k úspěšným titulům.

Ve věku čtyřiasedmdesáti let zemřel v Praze básník Ivan Diviš

Ve věku nedožitých pětasedmdesáti let zemřel ve středu večer v Praze jeden z nejvýznamnějších českých básníků Ivan Diviš. ČTK to ve čtvrtek oznámila Obec spisovatelů. Údajně zemřel po pádu ze schodů ve svém bytě. Plodná byla pro Diviše zejména 60. léta. Po srpnových událostech roku 1968 se básník rozhodl pro odchod do německého exilu. Až do roku 1988 pracoval v mnichovském Rádiu Svobodná Evropa. V roce 1995 mu byla udělena Státní cena za literaturu a v září 1997 se vrátil do vlasti.

Ze sportu:

Hokejisté Vsetína se stali prvním finalistou české extraligy. V rozhodujícím pátém semifinálovém duelu vyhráli ve čtvrtek obhájci titulu nad pražskou Spartou 1:0 až po samostatných nájezdech poté, co v normální hrací době i po desetiminutovém prodloužení skončil zápas bez branek. Finálový soupeř vzejde z pátečního pátého souboje druhé semifinálové série mezi Zlínem a Třincem, kde je po čtyřech měřeních sil stav na zápasy nerozhodný 2:2.

Ve čtvrtečním dohrávaném zápase 20. kola první fotbalové Gambrinus ligy zvítězil Jablonec nad Slávií Praha 5:2.

A ještě krátce o pátečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle slabý déšť nebo přeháňky. Nejvyšší denní teploty 12 až 16 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.