Zprávy pátek, 09. října 1998

Vážení posluchači, při sledování zpravodajské relace Radia Praha vás vítá Renata Prátová.

A nyní podrobně:

Česká vláda posoudí vyslání polní nemocnice do Kosova

Vláda v pondělí projedná vyslání polní nemocnice do jugoslávské provincie Kosovo, kde kvůli násilí hrozí mezinárodní vojenská akce. Na čtvrtečním mimořádném zasedání zahraničního výboru Poslanecké sněmovny to potvrdil šéf české diplomacie Jan Kavan. Severoatlantická aliance podle něj s aktivní účastí nečlenských zemí při plánované letecké operaci v Kosovu nepočítá. Ministr zahraničí dále uvedl, že politické rozhodnutí NATO o zahájení vojenské akce může být přijato "v nejbližších dnech". Výsledek rozhodování aliance v těchto dnech se podle Jana Kavana nedá přesně odhadnout, neboť závisí mimo jiné na postoji Ruska a chování Bělehradu, z jehož strany zaznamenaly některé země údajně "jisté vstřícné kroky".

Dienstbier k situaci v Kosovu

Žádné bombardování a žádné ekonomické embargo kosovský problém nevyřeší. Prohlásil to v rozhovoru pro ČTK zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii Jiří Dienstbier. Není ani jasné, co by se mělo bombardovat, prohlásil Dienstbier, který ve čtvrtek v sídle OSN v New Yorku informoval náměstka generálního tajemníka OSN pro politické záležitosti Kierana Prendergasta o situaci v Kosovu na základě své nedávné osobní zkušenosti z návštěvy jihosrbské provincie. Bylo by absurdní, aby vojenský zásah přinesl více obětí než dosavadní násilí, dodal Dienstbier. Český diplomat vidí jedinou cestu v tom, aby mezinárodní společenství vyvinulo tvrdý nátlak a přimělo obě strany konfliktu k jednání za mezinárodního zprostředkování. Na dodržování výsledků dohody by pak dohlíželo prostřednictvím vojenských a politických sil.

Prezident Havel schvaluje systém bezpečnostních prověrek v armádě

Prezident Václav Havel pozval ve čtvrtek na Pražský hrad ministra obrany Vladimíra Vetchého a náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého. Šéfové armády prezidenta seznámili s aktuálními úkoly resortu. Podle ministra obrany Václav Havel schvaluje systém bezpečnostních prověrek pro styk s utajovanými skutečnostmi stanovenými armádou. Zúčastnění se také shodli na tom, že prověřovaní lidé by měli být hodnoceni komplexně a studium na školách v bývalém Sovětském svazu by nemělo být jediným kritériem pro jejich hodnocení.

Prezident Václav Havel nestihl na čtvrteční schůzce s ministrem obrany Vladimírem Vetchým důkladně probrat situaci v srbské provincii Kosovo, kde se schyluje k úderu vzdušných sil Severoatlantické aliance. Ministr Vetchý po setkání řekl, že s prezidentem o Kosovu hovořil jen krátce a že se s ním ještě na toto téma setká.

ODS si od stínové vlády slibuje zvýraznění vlastních osobností

Občanská demokratická strana si od své stínové vlády slibuje především zřetelná a srozumitelná stanoviska vůči tomu, co dělá existující vláda sociální demokracie. Patnáctičlenný stínový kabinet premiéra Václava Klause se ve čtvrtek sešel poprvé. Obdobné schůzky budou zhruba jednou měsíčně, častější jednání by si vynutily jen důležité události. "My opravdu si od této vlády slibujeme, že to bude daleko jasnější formulace základních programových tezí ODS, než tomu bylo dosud," řekl Václav Klaus na tiskové konferenci po zasedání stínového kabinetu. Sestavení vlády podle něj dokumentuje, že ODS není stranou jednoho muže, jak bývá často označována.

Zářijová inflace 0,1 procenta, meziroční 8,8 procenta

Úhrnný index spotřebitelských cen se letos v září oproti srpnu zvýšil o 0,1 procenta, meziročně vzrostl o 8,8 procenta. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za uplynulý rok proti předchozím dvanácti měsícům dosáhla v září 11,4 procenta. Takzvaná čistá inflace činila v září proti srpnu 0,1 procenta, proti loňskému září minulého roku 4,3 procenta. Tyto informace ve čtvrtek poskytl tiskový mluvčí Českého statistického úřadu Jaroslav Macháně.

Míra nezaměstnanosti v ČR na konci září 6,8 procenta

Počet lidí bez práce dosáhl dalšího historického maxima. Míra registrované nezaměstnanosti v České republice dosáhla ke konci září 6,8 procenta. Koncem minulého měsíce evidovaly úřady 350.690 osob bez práce, což je o 20.666 více než před měsícem a o 103.057 více než ve stejném období v loňském roce. Sdělil to ve čtvrtek tiskový odbor ministerstva práce a sociálních věcí.

Vicepremiér Špidla odhadl nezaměstnanost v příštím roce na devět procent

Podle odhadu vicepremiéra vlády a ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly dosáhne míra nezaměstnanosti v příštím roce kolem devíti procent. Uvedl to ve čtvrtek na tiskové konferenci po setkání s představiteli Svazu průmyslu České republiky. Jak ministr upozornil, chystá se plán tzv. národní zaměstnanosti. Jeho základní myšlenkou bude skutečnost, že otázka zaměstnanosti musí být brána v úvahu ve všech hospodářských rozhodnutích státu. Zaměstnanost je závislá na vzniku pracovních míst, takže v této oblasti jsou hledána tržně konformní řešení, podotkl Vladimír Špidla.

Vláda má podle vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly v plánu přípravu zákona, který by chránil zaměstnance před platební neschopností krachujících podniků. Zákon by měl podle předpokladu vlády vstoupit v platnost od 1.ledna 2002. Podle zamýšleného zákona budou muset být uspokojeny oprávněné mzdové nároky zaměstnanců krachujících firem, které vyplývají z jejich pracovního poměru, uvedl Špidla na tiskové konferenci.

Slovenská vláda by měla být podle Michala Kováče sestavena do komunálních voleb

Slovenský exprezident Michal Kováč ve čtvrtek navštívil na Pražském hradě českého prezidenta Václava Havla. Informoval ho o vnitropolitické situaci na Slovensku. Michal Kováč už neočekává žádné vážnější těžkosti při sestavování slovenské vlády ze stran dosavadní opozice. Kabinet by podle něj měl být sestaven nejpozději do komunálních voleb, které budou začátkem listopadu. Bývalý slovenský prezident po jednání rovněž prohlásil, že je připraven opět kandidovat na úřad hlavy státu, pokud bude volena přímým hlasováním. Část schůzky věnovali Michal Kováč a Václav Havel také společné nadaci, kterou založili před čtyřmi lety. Oba nyní podle Michala Kováče uvažují o rozšíření jejích aktivit.

MPO připravuje projekt revitalizace průmyslu za pomoci bank

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje projekt revitalizace průmyslových podniků, na kterém by se měly spolupodílet i banky. Ministr Miroslav Grégr to ve čtvrtek řekl novinářům s tím, že by chtěl projekt předložit vládě ještě do konce letošního roku. Projekt počítá mimo jiné s restrukturalizací úvěrové zátěže podniků, na které by se podílela úvěrující banka nebo konsorcium bank. Krátkodobé úvěry s vysokými úrokovými sazbami, kterými nyní podniky většinou disponují, by měly být přetransformovány na střednědobé osmi až 12leté s podstatně nižší úrokovou sazbou. Ta by se mohla pohybovat na úrovni diskontní sazby plus jedno procento. Zohledněn musí být také splátkový kalendář minulých úvěrů, které podniky mají. Jinou verzí zlepšení financování firem je pak vstup kvalitního zahraničního investora.

Místopředseda KSČM podpořil Klausovu kritiku centrální banky

Kritiku úrokové politiky České národní banky vznesenou předsedou Poslanecké sněmovny a Občanské demokratické strany Václavem Klausem ve čtvrtek podpořil místopředseda Komunistické strany Čech a Moravy poslanec Miloslav Ransdorf. Na tiskové konferenci řekl, že komunističtí poslanci "hlasovali s Klausem" a podpořili jeho návrhy, byly-li rozumné. "To je jeden z mála bodů, kde bychom se mohli shodnout bezezbytku s Václavem Klausem, který už delší dobu patří ke kritikům této politiky, i když, bohužel, sám rozjetím finanční restriktivní politiky na začátku devadesátých let k ní vytvořil podmínky," uvedl Miloslav Ransdorf, který s Václavem Klausem před listopadem 1989 pracoval v Prognostickém ústavu. V posledních letech se podle něj zužuje veškerá obrana proti inflaci na udržování vysokých úrokových sazeb Českou národní bankou. To nevede k produktivním výsledkům, dodal.

KSČM hodnotí dosavadní činnost Zemanovy vlády s výhradami

Komunistická strana Čech a Moravy hodnotí dosavadní činnost sociálnědemokratické vlády s výhradami. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek uvedl místopředseda strany Václav Exner, když bilancoval některé kroky současného kabinetu. Komunisté se podle něj domnívají, že vláda dostatečně nebrání nezávislou pozici České republiky ve vztahu k mezinárodním společenstvím. Václav Exner v této souvislosti zmínil aktivní postoj vlády k přístupu NATO k napjaté situaci v srbské provincii Kosovo.

Soud uložil nepodmíněné tresty za vraždu Roma Tibora Danihela

Zatím nejpřísnější rozsudky v kauze utonutí píseckého Roma Tibora Danihela ve čtvrtek zazněly před táborskou pobočkou Krajského soudu v Českých Budějovicích. Trestní senát uložil třem obžalovaným skinheadům, kteří se před pěti lety podíleli na Danihelově smrti, nepodmíněné tresty od sedmi do osmi a půl roku vězení. Soud uznal kvalifikaci činu jako vraždu s rasovým motivem. Věc čtvrtého obžalovaného soud vyloučil k samostatnému řízení. Rozsudek nenabyl právní moci, neboť všichni obžalovaní se proti němu odvolali a státní zástupce se nevyjádřil. O odvoláních bude rozhodovat Vrchní soud v Praze.

Kauza začala v září 1993 při jednom z "nájezdů" pořádaných skinheady z okolních měst na písecké Romy. Jeho obětí se stal osmnáctiletý romský mladík Tibor Danihel, který utonul poté, co jej skinheadská bojůvka zahnala do řeky Otavy. Spolu s ním se ocitli v nebezpečí smrti i jeho tři romští druhové, těm se však podařilo z řeky uniknout.

Malé podniky mohou získat výhodné úvěry na ekologické akce

Cílem Podnikatelského ekologického programu Phare je poskytnout malým a středním podnikům finančně dostupné úvěry pro projekty přispívající ke zlepšení kvality životního prostředí v České republice. Jde jen o malý příspěvek k tomu, aby se ČR mohla stát členem Evropské unie, protože mezi podmínkami vstupu je i sladění legislativy v oblasti životního prostředí, řekl ve čtvrtek na setkání s novináři šéf investiční sekce Delegace Evropské komise u nás Stephen Collins. Problém znečistěného ovzduší to však podle něj nevyřeší.

Skončila konference věnovaná předválečnému Československu

Většina českých historiků se na mezinárodní konferenci v Praze věnované předválečnému Československu, která skončila ve čtvrtek, shodla na tom, že přistoupení československé vlády v roce 1938 na mnichovský diktát bylo správné. Nepřijetí diktátu by podle historiků znamenalo vést nesmyslnou válku proti podstatně silnějšímu Německu. Mnichovská dohoda před 60 lety vedla k rozbití předválečné Československé republiky. "Čeští politikové neměli jinou volbu, než tu, kterou zvolili," řekl novinářům Jindřich Dejmek, který byl jako reprezentant Akademie věd ČR předsedou zahraničně-politické sekce konference. Česká národní identita je v krizi, neboť společnost žije ve své podstatě jen v honbě za penězi a ziskem. Shoduje se na tom většina historiků, kteří se konference zúčastnili. "Tato společnost byla postižena chorobou, která se v bibli nazývá zlaté tele," řekl novinářům Jaroslav Valenta, vědecký gestor konference. Historici jsou podle něj znepokojeni klesajícím zájmem české veřejnosti a médií o seriózní poznatky, které souvisejí s národními dějinami a kulturou, tradicí a vědomím národní identity. Dobré občanství a evropanství přitom vyžaduje spolehlivé zakořenění ve vědomí vlastních hodnot v dějinách i kultuře, míní Jaroslav Valenta.

Dárce kostní dřeně pro Josefa Luxe se stále hledá

Lékaři stále ještě hledají dárce kostní dřeně pro bývalého předsedu KDU-ČSL Josefa Luxe. Ten onemocněl chronickou myeloidní leukémií, a 24. září kvůli ní odstoupil z vedení strany. Šéf hematologicko-onkologického oddělení plzeňské fakultní nemocnice Vladimír Koza uvedl, že několik dárců je vytipovaných, ale dosud není nic definitivní. Léčba Josefa Luxe je zatím podle mluvčího pražského Ústavu hematologie a krevní transfúze Petra Turka v zásadě úspěšná.

Autoklub ČR odstartoval osvětovou a preventivní kampaň

Osvětovou a preventivní kampaň podporovanou Evropskou Unií odstartoval ve čtvrtek ve Vysokém Mýtě Autoklub České republiky. Kampaň nazvaná "Přemýšlej, než se rozjedeš - 10 vteřin, které mohou zachránit Váš život...", je součástí programu Bezpečná cesta do příštího tisíciletí, který schválila Rada vlády pro bezpečnost silničního provozu. Jedním z hlavních cílů projektu je zvýšit znalosti řidičů motorových vozidel a jejich odpovědnost při dodržování pravidel silničního provozu, řekl novinářům prezident Autoklubu ČR Roman Ječmínek. Osvětový program přivítal ministr zdravotnictví Ivan David. Z pohledu jeho resortu jsou totiž náklady na léčení úrazů při dopravních nehodách značně vysoké, a vláda musí podporovat podobné preventivní projekty.

Den boje proti popáleninám připomíná nutnost prevence

Zejména nutnost prevence připomněl ve čtvrtek Den boje proti popáleninám vyhlášený Mezinárodní společností pro popáleninové úrazy. Právě zanedbání prevence je příčinou toho, že na klinice popáleninové medicíny pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady loni mírně stoupl počet hospitalizovaných. Zatímco ambulantní ošetření potřebovalo asi 11.000 lidí, což odpovídá ročnímu průměru, do nemocničního léčení bylo přijato 733 lidí, přitom roční průměr je 600.

Méně peněz pro Pražský hrad

Pražskému hradu hrozí v příštím roce kvůli drastickému omezení státního příspěvkem podle ředitele jeho správy Ivo Koukola výrazné prohloubení zanedbanosti spravovaných objektů a pokles zájmu návštěvníků. Koukol se ve svém stanovisku pro ČTK pozastavil nad necitlivým a neekonomickým přístupem státu k péči o Pražský hrad. Správě Pražského hradu je pro příští rok navrhován příspěvek od státu ve výši 93 miliónů korun, ovšem současně musí odvodem z výnosů vlastní činnosti státu vrátit zhruba 40 miliónů korun, uvedl Koukol. V podobném duchu se ve středu vyslovil i prezident Václav Havel.

Ze sportu:

Výsledek předehrávky 11. kola extraligy ledního hokeje: Barum Zlín - Slavia Praha 2:2.

A ještě informace o počasí:

Na území České republiky je dnes oblačno, místy déšť. Nejvyšší denní teploty 14 až 18 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.