Zprávy pátek, 10. března 2000

Vážení posluchači, sledujete české vysílání Radia Praha. Úvodní zprávy přináší Eva Petržílková.

A nyní podrobněji:

Dánský ministr zahraničí Niels Petersen hovořil s českými představiteli o vstupu ČR do EU

S českým prezidentem Václavem Havlem se ve čtvrtek sešel dánský ministr zahraničí Niels Petersen. Jedním z důvodů jeho cesty do Prahy bylo rozšiřování Evropské unie. Dánský ministr při setkání uvedl, že nevidí důvod, aby jednání unie s kandidátskými zeměmi byla ohrožena ratifikačním procesem její institucionální reformy. Tyto procesy mohou být podle něj paralelní. Oba politici také podpořili myšlenku zřízení evropských bezpečnostních sil, které by nekonkurovaly Severoatlantické alianci. Česká republika si připomene svoje roční působení v NATO na páteční slavnosti na Pražském hradě.

Niels Petersen se v Praze zastavil cestou z Ankary. V této souvislosti se při setkání s prezidentem Havlem zmínil o určitém zlepšení poměrů v Turecku od prosincového summitu Evropské unie, kde země získala statut kandidátské země. Podle něj Evropská unie bedlivě sleduje situaci na poli lidských práv v Turecku. Na důraznou žádost turecké vlády musel dánský ministr změnit v Turecku svůj program tak, aby se nejprve sešel se členy vlády a prezidentem a teprve poté s civilními představiteli hnutí na ochranu lidských práv. Prezident Havel se má na státní návštěvu Turecka vypravit za dva týdny. Podle informací ČTK má na programu setkání s tureckými bojovníky za dodržování lidských práv až po jednáních s předními politiky Turecka.

S dánským ministrem zahraničí Nielsem Petersenem jednal ve čtvrtek také předseda vlády Miloš Zeman. Ten projevil zájem o zvýšení přílivu dánských investic do České republiky. ČTK o tom informoval vládní mluvčí Libor Rouček. Podle něj Petersen potvrdil, že Dánsko se v této věci dosud chovalo "trošku opatrně" a jeho vláda se nyní bude snažit, aby příliv investic do České republiky vzrostl. Oba politici také hovořili o rozšiřování Evropské unie. Dánský ministr zdůraznil, že jeho země podporuje rozšíření Unie nejen o baltské země, ale i státy střední Evropy.

Týž den se Niels Petersen také sešel s ministrem zahraničí Janem Kavanem. Oba se shodli na tom, že Česká republika by jako kandidátská země měla být průběžně informována o institucionální reformě Evropské unie a jako člen NATO by měla mít možnost se již nyní zúčastnit rozhodování o budoucí podobě evropské obrany.

Česká vláda jednala o státní službě a životním minimu

Návrh věcného záměru zákona o státní službě schválila ve středu na svém nočním zasedání vláda. Zákon má stanovit zvláštní režim pro zaměstnance státní správy na ministerstvech a jiných správních úřadech. Kabinet schválil i věcný záměr služebního zákona pro příslušníky ozbrojených sborů, který má sjednotit roztříštěnou právní úpravu v této oblasti.

Od 1. dubna se zvýší částky životního minima. Vláda schválila nařízení, kterým životní minimum pro jednotlivce zvýšila o 340 korun, tedy na 3770 korun měsíčně. "Celková úroveň životního minima úplných rodin se dvěmi až třemi dětmi se proti 1. dubnu 1998, kdy bylo naposledy minimum stanoveno, zvýší v průměru o šest až 6,8 procenta," uvedl jako příklad novinářům tiskový mluvčí vlády Libor Rouček.

Vládní kabinet dále schválil upravený návrh zákona o obecních daních. Splnil tak požadavky Poslanecké sněmovny. Poslanci žádali zejména vypuštění daně z reklamy a místo daňového rozpětí s dolní a horní hranicí sazeb pouze stanovení maximální sazby daní.

Informace z jednání Poslanecké sněmovny

Vládní návrh zákona o volbách do zastupitelstev krajů schválila Poslanecká sněmovna. Schválení tohoto zákona je nutnou podmínkou pro to, aby prezident republiky mohl vyhlásit volby do krajských zastupitelstev. Musí tak učinit nejpozději 90 dnů před jejich konáním. Vláda předpokládá, že se první krajské volby uskuteční společně s listopadovými volbami do Senátu. Normu podpořilo 102 poslanců, naopak 54 jich bylo proti.

Poslanci dále přijali zákon o kompetencích krajů. Podle předlohy by v budoucnu měly střední školy, vyšší odborné školy a odborná učiliště, konzervatoře i základní umělecké školy zřizovat a rušit kraje. Předlohu podpořilo 103 poslanci ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody, zatímco 49 členů ODS a tři komunisté byli proti. Většina KSČM se hlasování zdržela.

Současní pražští zastupitelé, kteří byli zvoleni v roce 1998, zůstanou ve svých křeslech až do listopadu roku 2002. Vyplývá to z návrhu zákona o hlavním městě Praze, který také schválila Poslanecká sněmovna. Po volbách do zastupitelstev krajů, které se mají konat letos v listopadu, by však pražské zastupitelstvo mělo začít zároveň plnit funkci zastupitelstva pražského kraje.

Zajišťování evidence obyvatel by podle vládního návrhu zákona, který schválili poslanci, měly od policie převzít od poloviny letošního roku okresní úřady. Návrh stanovuje podmínky pro provoz informačního systému evidence obyvatel a předávání údajů jiným orgánům státní správy. Norma podle ministerstva vnitra důsledně respektuje právo na ochranu osobních údajů.

Škody, které způsobí některé druhy chráněných zvířat, by mohl v budoucnosti za určitých podmínek hradit stát. Předpokládá to vládní návrh zákona, který schválila ve čtvrtek Poslanecká sněmovna. Zákon počítá s tím, že stát by platil za škody způsobené vlky, bobry, vydrami, losy, kormorány, medvědy a rysy. Stát by měl platit za škody způsobené těmito zvířaty na nesklizených polních plodinách, lesích, včelstvech, rybách, hospodářských zvířatech či hlídacích psech.

Britský poslanec hovořil v BBC o údajné české špionáži v NATO

Ministr zahraničí Jan Kavan ve čtvrtek velmi zdrženlivě zhodnotil podezření, že by za únik informací z NATO do Bělehradu v loňském roce mohl český špión. Reagoval tak na vyjádření mluvčího pro otázky obrany opozičních Liberálních demokratů Menziese Campbella, který v rozhlasovém vysílání BBC naznačil, že stín podezření v souvislosti s aférou při loňském útoku NATO na Jugoslávii může padat na nové členy aliance. Zmínil se o České republice, aniž by výslovně uvedl, že údaje pocházely přímo z českých zdrojů.

Souvislost špionážní aféry v NATO s Českou republikou nevyloučil ve čtvrtek ministr Jaroslav Bašta, který je ve vládě odpovědný za tajné služby. V rozhovoru pro ČTK ale zdůraznil, že všichni členové českých zpravodajských služeb prošli dokonce dvojími prověrkami.

Týž den odmítl generální tajemník NATO George Robertson zprávy o údajné špionáži během války v Kosovu. Nesouhlasí se zprávou zveřejněnou britskou stanicí BBC, která údajně citovala vnitřní zprávu amerického ministerstva obrany. Robertson potvrdil, že se takový materiál v žádném případě nemohl dostat k Srbským zdrojům ani nemohl být jinak kompromitován.

Prezident Havel si setkáním s vojáky připomene rok od vstupu do NATO

Česká armáda si společně s prezidentem Václavem Havlem v pátek připomene roční členství České republiky v Severoatlantické alianci. O slavnostním shromáždění, které se uskuteční odpoledne na Pražském hradě, informoval ČTK prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. Prezident podle Špačka vystoupí s krátkým projevem, stejně jako ministr obrany Vladimír Vetchý a náčelník armádního generálního štábu Jiří Šedivý. Po ukončení oficiální části shromáždění se prezident soukromě setká s některými příslušníky české armády.

Česká republika se stala plnoprávným členem NATO 12. března 1999 a pro potřeby aliance vyčlenila tři jednotky. Aktivně se také podílí na mezinárodních misích aliance na Balkáně.

Prezidenta Václava Havla zneklidňuje růst závažné hospodářské kriminality

Prezident Václav Havel je v posledních měsících velmi zneklidněn růstem závažné hospodářské kriminality a neschopností státních institucí tyto případy objasnit a dotáhnout do konce. Prezident to ve čtvrtek řekl novinářům poté, co navštívil policejní Službu pro odhalování korupce a závažné hospodářské kriminality, kde strávil téměř dvě hodiny. "Skutečně začínám být v posledních měsících velmi zneklidněn některými úkazy v našem státě. Jsou to podivně ztracené desítky a stovky miliard, je to podivná neschopnost státu ty případy dotáhnout do konce a odhalit pachatele a to celé má nedobrý důsledek v jakési ochabující důvěře občanů v demokratický stát, demokratický systém a jeho instituce," prohlásil Havel. Dodal, že pracovníci služby ho obsáhle seznámili s její strukturou, činností a zaměřením.

Privatizace bank bude podle premiéra Zemana hotova do konce letošního roku

Privatizace českého bankovního sektoru bude ukončena do konce letošního roku. Následovat bude privatizace telekomunikací, jako Českých radiokomunikací a Českého Telecomu, která začne ve druhé polovině roku 2000 a poté bude na řadě strojírenství. "Privatizace energetického sektoru se očekává od příštího roku a potrvá dva až tři roky v závislosti na zájmu a ceně, která bude nabídnuta," řekl ve čvrtek na setkání se členy Americké obchodní komory premiér Miloš Zeman. Česká republika má podle něj harmonogram privatizace všech strategických společností s výjimkou Budvaru. "Pouze americká firma Anheuser Bush se snaží privatizovat tento pivovar a já věřím síle amerických investorů, ale nevěřím kvalitě amerického piva," zažertoval Zeman.

Podle Otto Lambsdorffa bude na odškodnění nuceně nasazených vyčleněno 8,1 miliardy marek

Na vlastní odškodnění nuceně nasazených bude vyčleněno 8,1 miliardy marek. Potvrdil to německý vyjednavač Otto Lambsdorff. Fondu "Připomínka, odpovědnost, budoucnost", do něhož se německá vláda a podnikatelská sféra zavázaly vložit deset miliard marek, tak připadne dále jedna miliarda na náhrady majetkových škod, 700 miliónů na takzvaný fond budoucnosti a dvě stě miliónů marek na správní výdaje a honoráře advokátů. Lambsdorff označil tuto částku za krajní hranici, za kterou už není možné jít.

Místopředseda KSČM Balín odsoudil návštěvu Madeleine Albrightové v České republice

Vlna kritiky se na tiskové konferenci KSČM snesla na hlavu ministryně zahraničí USA Madeleine Albrihtové. Místopředseda strany Vlastimil Balín prohlásil, že mu nedávná návštěva šéfky americké diplomacie v České republice připomínala "inspekční cestu velkého šéfa" nejen "protokolární neobvyklostí, když ji ... osobně doprovázel žel pokorný až servilní prezident hostitelské země", ale i tématy, o nichž Albrightová s českými politiky hovořila. Balín kritizoval Albrightovou také za to, že při své návštěvě požádala Českou republiku o další policisty pro Kosovo, jednala o dodávce české techniky pro íránskou jadernou elektrárnu, situaci v televizi Nova a židovském hřbitově v pražské Vladislavově ulici.

Zbigniew Brzezinski podpořil humanitární akci SOS Čečensko

Bývalý poradce amerického prezidenta Jamese Cartera pro otázky národní bezpečnosti Zbigniew Brzezinski podpořil šekem na 1000 amerických dolarů kampaň české humanitární organizace Člověk v tísni "SOS Čečensko". ČTK o tom informoval Tomáš Pojar ze společnosti Člověk v tísni. "Češi, kteří milují svobodu, rozumějí tomu, proč si ji zaslouží i Čečenci a proč při tom potřebují podporu všech, kdo vědí, co to svoboda je," prohlásil Brzezinski podle Pojara v telefonátu do pražského sídla společnosti Člověk v tísni.

Organizace Člověk v tísni má připraven další konvoj s 65 tunami humanitární pomoci do oblasti Šaly v Čečensku. Podle Pojara se čeká jen na potřebná povolení, aby mohl do válkou zmítaného Čečenska vyjet. Na kontě SOS Čečensko bylo zatím shromážděno již 2,3 miliónu korun od drobných dárců, dva milióny korun od pražského magistrátu a půldruhého miliónu od ministerstva zahraničních věcí. Za tyto prostředky vypravila společnost Člověk v tísni jako jediná ze zahraničních humanitárních organizací šest velkých potravinových konvojů přímo do Čečenska s celkovým nákladem 180 tun pomoci. Dále ze sbírky financuje pomoc čečenským uprchlíkům v uprchlických táborech v Ingušsku. Celkově už bylo ze sbírky SOS Čečensko utraceno 2,5 miliónu korun.

Diplomaté věznění v 50. letech budou povýšeni na velvyslance

Čestnou hodnost velvyslance udělí v pátek šéf české diplomacie Jan Kavan skupině diplomatických pracovníků, kteří byli v 50. letech z politických důvodů vězněni. Učiní tak v den 52. výročí úmrtí ministra zahraničí Jana Masaryka. Čestnou hodnost velvyslance Kavan udělí Oldřichu Albrechtovi, Janu Bydžovskému, Františku Fryčovi, Eduardu Goldstückerovi, Karlu Krausovi, Josefu Palivcovi, Antonínu Sumovi a Václavu Vaškovi. Podle informací ministerstva bude ve většině případů ocenění předáno in memoriam.

Společnosti Vítkovice hrozí konkurs

Hutní společnosti Vítkovice hrozí bez uzavření dlouhodobé dohody věřitelských bank konkurs. Řekla to mluvčí Fondu národního majetku Jana Víšková. V jiném případě by fond neměl jinou možnost než zastavit další příliv finančních prostředků a vyzvat vedení Vítkovic k podaní návrhu na prohlášení konkursu. Státní pomoc této firmě je přímo ve vládním usnesení podmíněna uzavřením dlouhodobé stabilizační dohody.

České moderní umění má v Beaubourgu své místo

V pařížském Středisku Georgese Pompidoua, které se po dvouleté rekonstrukci opět stalo jednou z nejoblíbenějších galerií v hlavním městě, návštěvník nemůže přehlédnout díla českých umělců. Ve stálé expozici muzea, která zabírá čtvrté a páté patro střediska, jsou nyní vystaveny např. obrazy Františka Kupky a Josefa Šímy. Desítky českých autorů od Josefa Čapka přes Františka Tichého, Kamila Lhotáka po Karla Nepraše jsou pak prezentovány ve výběru z grafických sbírek muzea. Tato přítomnost českého umění není náhodná a navazuje na řadu výstav a akcí, které Beaubourg - jak se středisku zkráceně říká - během své 23leté existence českým umělcům věnoval.

V České republice opět hrozí povodně

Vydatný déšť zvedl ve čtvrtek hladiny některých toků pod hřebeny Jeseníků na druhý povodňový stupeň. Na Bruntálsku se začal vylévat z břehů Podolský potok u Rýmařova, řeka Morava na Šumpersku zalila louky u Hanušovic a silnici mezi Zábřehem a Mohelnicí. Na hlavním toku Moravě platil druhý stupeň v Raškově na Šumpersku, na přítocích dosahovala druhého stupně Oskava na Olomoucku.

Také vodní nádrž u Dvora Králové nad Labem začala přetékat. Jak řekla dispečerka Povodí Labe v Hradci Králové Jana Karlíková, podobně v Labské nádrži u Špindlerova Mlýna na Trutnovsku přesahoval ve čtvrtek večer přítok vody o zhruba deset procent odtok. Nejvyšší stupeň povodňové aktivity -- tedy ohrožení -- vyhlásili vodohospodáři i na Divoké Orlici. Druhý povodňový stupeň -- pohotovost -- platil na Metuji, Tiché Orlici u Lichkova na Ústeckoorlicku, Labi u Němčic na Pardubicku a vrchním toku Bystřice.

Rozvodněné Labe zaplavilo také Krkonošské papírny v Hostinném. Škody na strojích a zboží podnik vyčíslí až po opadnutí vody, nicméně už nyní lze odhadnout, že půjdou do miliónů korun.

A ještě informace o pátečním počasí v České republice:

Většinou zataženo s deštěm a teplotami 11 až 15 stupňů Celsia. Meteorologové předpokládají opět výrazný vzestup hladin vodních toků.

Tolik zprávy Radia Praha.