Zprávy pátek, 12. listopadu 1999

Nyní podrobněji:

Premiér zatím neodpověděl na dotazy novinářů, zda odvolá ministra zdravotnictví Ivana Davida

Premiér Miloš Zeman odmítl ve čtvrtek odpovědět na dotazy, zda odvolá ministra zdravotnictví Ivana Davida a kdo ho ve funkci vystřídá. Novináře odkázal na dnešní tiskovou konferenci. Pravicoví poslanci totiž prosadili zamítnutí vládního návrhu klíčové novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, s jehož osudem premiér spojil i osud svého ministra.

Generální tajemník NATO George Robertson vyzval senátory k podpoře investic do obranných systémů země

Generální tajemník NATO George Robertson po setkání s premiérem Milošem Zemanem odmítl názory, že Češi jako nový člen aliance komplikují vstup dalším zájemcům. Zprávy o zvýšených aktivitách zahraničních rozvědek na českém území označil za smyšlenky. Robertson také nečekaně vystoupil před českými senátory a vyzval je k obecné podpoře investování do obranných systémů země.

Fond národního majetku přijal nabídku Erste Bank na koupi státního podílu v České spořitelně

Fond národního majetku v zásadě přijal hlavní podmínky závazné nabídky Erste Bank na koupi 52procentního státního podílu v České spořitelně. Jak uvedla Jana Vargová z tiskového oddělení ministerstva financí, prodej je však stále podmíněn dohodou o podmínkách restrukturalizace nekvalitní části úvěrů spořitelny. Právě na tom bude záviset konečná kupní cena.

Český letový provoz řídí podle předsedy klubu komunistických poslanců makedonští dispečeři

Předseda klubu komunistických poslanců Vojtěch Filip se domnívá, že v českém letovém provozu působí nekvalifikovaní makedonští dispečeři, kteří by mohli být příčinou leteckých katastrof. Podle jeho analýz měla být uzavřena smlouva s Makedonci přesto, že nemají povolení k pobytu a k výkonu zaměstnání. Údajně se museli zavázat, že nebudou stávkovat.

Také televize NOVA uvedla, že Řízení letového provozu si najalo jako posilu skupinu makedonských dispečerů. 11 až 22 jich má v ČR pracovat dva roky. Řízení letového provozu ve svém prohlášení tuto informaci nepřímo potvrdilo. Uvedlo, že zahraniční dispečeři pomohou zvýšit kapacitu vzdušného prostoru ČR, aniž by bylo nutno přistoupit k čerpání přesčasové práce dispečerů. Podle televize je ale většina českých dispečerů přesvědčena o tom, že si Makedonce vedení letiště najalo proto, aby se pojistilo proti další stávce.

Senátoři zařadili svého kolegu Václava Fischera proti jeho vůli do ústavně-právního výboru

Nezávislého senátora Václava Fischera senátoři zařadili i přes jeho odpor do ústavně- právního výboru. Fischer usiloval o práci ve výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost. Hlasování předcházela rozprava, ve které byl několikrát nařčen z nedostatku pokory a taktu. Fischer po hlasování uvedl, že se práce ve výboru zúčastňovat nebude, protože ho k tomu nemůže donutit ani jednací řád Senátu.

Senát podpořil mezinárodní úmluvu o boji proti podplácení

Senát podpořil přistoupení České republiky k mezinárodní úmluvě o boji proti podplácení zahraničních veřejných činitelů v mezinárodních podnikatelských transakcích. Česká republika se ratifikací úmluvy zavazuje, že bude zkorumpované veřejné činitele cizího státu trestat stejně přísně jako své vlastní.

Senát vrátil poslancům vládní předlohu zákona o pobytu cizinců na území ČR s vlastními pozměňovacími návrhy. Zákon má jednoznačně vymezit a zpřísnit podmínky pobytu cizinců na českém území.

Poslanecká sněmovna přijala novelu zákona o zadávání veřejných zakázek

Sněmovna ukončila podzimní schůzi, která s různými přestávkami trvala nezvykle čtyři týdny. Poslanci projednali rekordních asi 190 bodů. Mezi jejich hlavní rozhodnutí patří zamítnutí návrhu státního rozpočtu na příští rok a rozhodnutí, že ústavní změny vypracované společně sociálními demokraty a Občanskou demokratickou stranou podrobně posoudí sněmovní výbory. Další schůze sněmovny by měla začít již 30. listopadu.

Sněmovna ve čtvrtek přijala po několikaměsíčním projednávání novelu zákona o zadávání veřejných zakázek. Pravděpodobně nejkonfliktnější část vládní předlohy však zůstala zachována. Kabinet totiž navrhl, aby z režimu zadávání veřejných zakázek mohly být vyjmuty strategické zakázky související se vstupem ČR do NATO. "To vůbec není dobré, při troše vůle můžeme kteroukoli zakázku označit tímto způsobem za strategickou a o miliardových investicích pak může rozhodovat jen úzký okruh lidí," poznamenal místopředseda lidovců Miroslav Kalousek.

Sněmovna po rozvleklé debatě odložila projednávání poslanecké novely zákona o financování politických stran a hnutí. Novela by podle předkladatelů z řad Unie svobody a KDU-ČSL měla vést především ke zprůhlednění a zpřísnění mnohokrát kritizovaného financování politických stran.

ČR může podle člena Evropské komise Gu:ntera Verheugena zůstat v první vlně uchazečů o členství v EU

Pokud Česká republika v příštím roce výrazně urychlí přijímání evropského práva, podnikne kroky v privatizaci a restrukturalizaci podniků, zůstane v první vlně uchazečů o členství v Evropské unii. S tímto poselstvím ukončil svoji jednodenní návštěvu Prahy člen Evropské komise odpovědný za rozšiřování unie Günter Verheugen. Uvedl, že finanční pomoc Evropské unie České republice bude v příštích letech daleko štědřejší - ročně až 180 miliónů eur.

Plot v ústecké Matiční ulici, oddělující majitele rodinných domků od obecních domů obývaných především Romy, poškozuje podle Güntera Verheugena image České republiky. Problém není podle něj rasový, ale sociální. Romským aktivistům slíbil, že Evropská unie bude podporovat dlouhodobé sociální programy ke zlepšení postavení romské menšiny, a to politicky i finančně. Podle ministra zahraničí Jana Kavana by měl být plot odstranněn do helsinského summitu Evropské unie v druhém prosincovém týdnu.

Situace Romů v ČR se prý od roku 1989 zhoršila

Situace Romů v ČR se podle předsedy Společenství Romů na Moravě Karla Holomka od roku 1989 zhoršila ve všech oblastech jejich života. I když v posledních letech lze v zemi cítit snahu politiků, policie a soudů o přísnější stíhání rasismu, společnost hodnotí jako silně intolerantní. Podle jeho slov bude trvat ještě 20 let, než se Romové stanou v ČR plnohodnotnými a rovnoprávnými občany.

Podle britského výzkumného ústavu EIU potřebují Češi většinovou vládu

Výchozí pozice české ekonomiky na prahu roku 2000 není špatná, aby však Češi dohnali přední kandidáty na členství v Evropské unii, "zoufale potřebují" většinovou vládu. Řekl to analytik britského výzkumného ústavu The Economist Intelligence Unit (EIU) Simon Tilford. Nejdůležitějším úkolem české ekonomiky je posílení bankovního sektoru. Při hodnocení uplynulých 10-ti let se Tilford domnívá, že největší chybou byla metoda privatizace a s tím související nedostatečná regulace bankovního sektoru a kapitálového trhu.

Ministr obrany Vladimír Vetchý popřel, že se chystá odvolat náměstky Taxe a Tomáše

Ministr obrany Vladimír Vetchý odmítá spekulace o tom, že zvažuje odvolání svých dvou náměstků Petra Taxe a Jindřicha Tomáše. Reagoval tak na článek deníku Právo, který cituje ministrova nejmenovaného blízkého spolupracovníka, podle něhož je Vetchý s prací těchto dvou náměstků krajně nespokojen. Na přímý dotaz, zda je s jejich prací spokojen, už ale Vetchý nechtěl odpovědět.

Důstojníka české armády vyznamenal německý ministr obrany

Čestný stříbrný kříž převzal v Chomutově z rukou brigádního generála německé armády Wolfganga Gülicha podplukovník Jaroslav Pospíšil. Vysoké vojenské vyznamenání za zvláštní zásluhy o Bundeswehr propůjčil padesátiletému zpravodajskému důstojníkovi německý ministr obrany Rudolf Scharping. Pospíšil od roku 1997 plánuje a organizuje přeshraniční spolupráci mezi českou armádou a Bundeswehrem v severozápadních Čechách.

Ministr vnitra Václav Grulich nevyloučil, že policii dodá pistole Česká zbrojovka

Ministr vnitra Václav Grulich v rozhovoru pro Český rozhlas nevyloučil, že už nevypíše další výběrové řízení na dodávku 46.000 policejních pistolí za 600 miliónů korun, ale osloví pouze Českou zbrojovku Uherský Brod. Ta by podle něj mohla po určitých úpravách dodat pistole, které už jednou experti označili za nevyhovující. Ministr podotkl, že zmíněná zbraň se při různých příležitostech osvědčila, je dodávána do zahraničí a zatím proti ní nejsou výrazné výhrady.

Předběžné rozhodnutí arbitráže dává v souvislosti se sporem o televizi NOVA za pravdu americké společnosti CME

Celý týden je v popředí médií spor kolem televize NOVA. O tu bojuje americká společnost CME a firma CET 21, která vlastní licenci. Během letní obchodní války vypověděla NOVA smlouvu se svojí servisní organizací, jejímž vlastníkem je právě americká CME a tím ji odřízla od zisků nejsledovanější televize. CME, která do televize investovala, obvinila českou vládu z porušování smlouvy o ochraně investic. Zároveň se domáhá náhrady škody, kterou jí měl způsobit držitel licence - firma CET 21 - respektive její většinový vlastník Vladimír Železný. Předběžné rozhodnutí arbitráže dalo za pravdu americké CME. Rozhodlo, aby kontrolu nad komerční televizí NOVA znovu získala právě ona. Společnosti CET 21 nařídila, aby její bývalá servisní organizace pro ni opět zajišťovala klíčové služby.

Šéf televize NOVA Vladimír Železný odmítl předběžná opatření respektovat. Některá rozhodnutí tribunálu jsou podle něj v rozporu s českými zákony, jiná není údajně schopen zajistit. Proto hodlá podat návrh na zrušení předběžných opatření. Železný uvedl, že "český rozhodce" ve tříčlenném arbitrážním sboru měl odlišný názor než další členové a vydal k celkovému rozhodnutí protest.

Podle odborníků je říjnový růst výrobních cen překvapivý

Říjnový růst výrobních cen označují někteří odborníci za překvapivý. Konstatují, že cenový nárůst se významně koncentroval do rafinérského a chemického průmyslu. Ve svých odhadech analytici podcenili růst ceny ropy poté, co viděli nulovou zářijovou inflaci. Podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu se ceny průmyslových výrobců v říjnu meziročně zvýšily o 1,8 procenta a meziměsíčně o 0,7 procenta. V září oproti tomu produkční ceny meziměsíčně stagnovaly.

Kroky státu vůči záložnám jsou podle Sdružení podnikatelů útokem na družstevnictví

Sdružení podnikatelů /SP/ považuje opatření uplatňovaná státem na družstevní záložny za varující útok na soukromé podnikání a družstevnictví. Je přesvědčeno, že problémy záložen by měli řešit především sami jejich členové, nikoli nucení správci a státní úředníci. "Rozsah a načasování opatření vůči záložnám se nápadně shodují s dobou, kdy je ve sněmovně zahájeno projednávání novely zákona, která má významně přispět ke stabilizaci družstevních záložen a k jejich nasměrování k podpoře malého a středního podnikání," tvrdí Sdružení podnikatelů.

Stát musí v oblasti bydlení především mobilizovat soukromé zdroje

Stát musí v oblasti bydlení vzhledem k napjaté rozpočtové situaci mobilizovat především soukromé finanční zdroje. Na středoevropské konferenci o hypotečních zástavních listech to uvedl ministr pro místní rozvoj Jaromír Císař. Připomněl však, že bydlení je jednou z mála oblastí, kde se pro letošní rok podařilo zvýšit objem výdajů ze státního rozpočtu. Výdaje státního rozpočtu na bydlení letos představují téměř 15 miliard korun, což je 0,79 procenta hrubého domácího produktu.

Vysokoškoláci nemají podle výzkumu Univerzity Karlovy problém najít zaměstnání

Absolventi vysokých škol nemají vážnější problémy při získávání zaměstnání. Jen dvě procenta vysokoškoláků, kteří ukončili studium v roce 1995, jsou v současnosti bez práce. Vyplynulo to z výzkumu Institutu sociologických studií Univerzity Karlovy. Šedesát procent absolventů našlo podle něj zaměstnání maximálně do dvou měsíců po ukončení studia. Zhruba polovina získala práci ihned po škole, respektive pokračovala v zaměstnání, kde pracovala již během studia.

Evropská komise navrhla zakázat prodej některých plastových hraček

Evropská komise navrhla okamžitě zakázat prodej některých měkkých plastových hraček, které obsahují jisté změkčovací chemikálie. Zákazem takzvaných ftalátů, dala komise mimo jiné za pravdu České republice, která tyto látky v hračkách nedovoluje. Praha na tento rozdíl poukázala při srovnávání legislativy s Evropskou unií.

Podle průzkumu agentury IVVM rostou obavy ze zločinnosti a nezaměstnanosti

Češi se před necelými deseti lety nejvíce obávali o životní prostředí. Nyní má však největší obavy 84 procent občanů ze zločinnosti. Jak vyplynulo z průzkumu agentury IVVM, nejvíce ze deset let vzrostl strach z nezaměstnanosti, který má 72 procent dotázaných.

Obyvatelé ČR si podle průzkumů agentury Sofres-Factum nepřejí předčasné volby

Více než polovina obyvatel České republiky si nepřeje konání předčasných voleb. Vyplynulo to z výsledků říjnového šetření, které provedla agentura Sofres-Factum. Pro předčasné volby se vyslovilo téměř 28 procent a zbývajících 22 procenta se nepřiklonilo k žádnému z těchto názorů.

ČR je prý nejpřitažlivější zemí pro emigraci z Ruska

Znáte pět důvodů pro imigraci do České republiky? Je to jedna z nejpřitažlivějších zemí na světě, je tam vysoká životní úroveň a nízké ceny, zdravotnictví je poskytováno zdarma, průmysl se rozvíjí bouřlivě a nemovitosti jsou za směšné ceny. Spěchejte, už brzy bude pozdě! Imigrační zákony se zpřísní a pak už to nebude jednoduché! Podobné výzvy se v poslední době často objevují na stránkách ruského tisku, na Internetu, či na reklamních letácích. V minulých dnech se v moskevských knihkupectvích dokonce objevil knižně vydaný návod, jak se do ČR přestěhovat.

Podle Rakušanů byl listopad 89 - více vtipná než sametová revoluce

Listopadové události 1989 v tehdejším Československu udělaly na Rakušany hluboký dojem svou nenásilností, semknutostí lidí a rychlým průběhem. Projevily se zde určité prvky národní povahy, jako humor i v rozhodujících okamžicích, a možná vhodnější název než 'sametová' by byl 'veselá' nebo 'vtipná revoluce'. Shodli se na tom rakouští novináři a diplomaté v diskusi na toto téma, pořádané Českým centrem ve Vídni. "Ze všech revolucí roku 1989 na mě udělala československá nejhlubší a nejkrásnější dojem: měla vtip a byla nejrychlejší," řekla bývalá dlouholetá zpravodajka rakouské televize v Praze Barbara Coudenhoveová-Kalergiová.

V Praze začala výstava fotografií, která mapuje 10 let české společnosti

Cestu české společnosti od listopadového převratu přes zrušení Varšavského paktu, privatizaci a dělení federace až po letošní přijetí do NATO zachycují fotografie reportérů ČTK na výstavě "10 let". Výstava otevřená v odletové hale pražského letiště Ruzyně, kterou spolu s ČTK pořádá Česká správa letišť, potrvá do konce roku. Současně s expozicí na ruzyňském letišti je fotovýstava "10 let" postupně instalována i v kanadském Torontu, Edmontonu a Ottawě. Na Internetu je možno si ji prohlédnout na adresách http://www.ceskenoviny.cz a http://www.ctknews.com.

Papež Jan Pavel II. vysvětí kapli vyzdobenou českými umělci

Papež Jan Pavel II. vysvětí v neděli ve vatikánském Apoštolském paláci kapli Redomptoris Mater (Matka Vykupitelova), na jejíž výzdobě se významně podílel český sochař Otmar Oliva. Ten se vydal na cestu do Říma, aby se slavnosti zúčastnil.

Sjezdař Hayer, syn českých rodáků, 'přestoupil' z Kanady do Čech

Slalomář světových kvalit, Stanley Hayer, bude od nadcházející sezóny na sjezdařských svazích díky výjimce Mezinárodní lyžařské federace (FIS) jezdit s českou licencí. Šestadvacetiletý rodák z Edmontonu, syn českých emigrantů, opustil kanadský národní tým a v brzké budoucnosti by se mohl stát českým reprezentantem.

Čeští hokejisté prohráli s Finskem na turnaji Karjala 2:3

Hokejisté České republiky prohráli ve svém úvodním vystoupení na turnaji Karjala ve Finsku s domácí reprezentací 2:3. Severským hráčům se tak podařilo oplatit svěřencům trenéra Ivana Hlinky porážku z finále posledního mistrovství světa.

A jaké je počasí? Zataženo, místy déšť, teploty 4 až 8 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.