Zprávy pátek, 16. července 1999

A nyní podrobněji:

Praha je další zastávkou Annana po cestě Evropou

Na svou první návštěvu České republiky přiletí v pátek generální tajemník Organizace spojených národů Kofi Annan. Praha je další ze zastávek Annanovy cesty po evropském kontinentu: předchozí dna dny strávil v Bratislavě a z České republiky zamíří v neděli do Vídně. Jednašedesátiletý Annan se během dvoudenní návštěvy setká s nejvyššími ústavními činiteli. Ke stěžejním tématům rozhovorů by měla patřit reforma OSN a situace na Balkáně po skončení vojenských akcí Severoatlantické aliance v jihosrbském Kosovu. Annana v Praze čeká přednáška o ideálech Jana Masaryka, podpis dohody mezi ČR a Spojenými národy upravující statut Informačního centra OSN v Praze a schůzka se zvláštním zmocněncem OSN pro lidská práva v Jugoslávii Jiřím Dienstbierem.

Z jednání Senátu

Senát, horní komora českého Pralamentu, ve čtvrtek schválil vládní návrh novely rok starého zákona o ochraně utajovaných skutečností. Tomu, kdo se podle starších zákonů může seznamovat s utajovanými skutečnostmi jen do konce letošního července, má novela umožnit, aby k nim měl přístup až do konce roku 2000. Senát předlohu projednal a schválil ve zkráceném jednání s doprovodným usnesením, kterým žádá vládu, aby ještě do konce roku vypracovala novou komplexní novelu tohoto zákona. Důvodem bylo nebezpečí, že v případě jejího nepřijetí by byl v ČR po 31. červenci pouze minimální počet osob oprávněných seznamovat se s utajovanými skutečnostmi.

Senát také podpořil vydání státních dluhopisů v rozsahu dvou miliard korun na pomoc jihosrbskému Kosovu. Horní komora totiž rozhodla, že se vládním návrhem zákona o státním dluhopisovém programu nebude zabývat a postoupí ho rovnou k podpisu prezidentovi republiky. Financování řešení důsledků kosovské krize tak bude podle zákona účelem státního dluhopisového programu. Veškeré závazky vyplývající z programu mají být splaceny do 15 let ode dne účinnosti zákona. Ministr financí Ivo Svoboda uvedl, že o podrobném rozdělení peněz z obligací bude ještě jednat vláda.

Sofres-Factum: Obnovu JSR má podle většiny lidí zaplatit NATO

Spojené státy americké a západoevropské členské země NATO, které se přímo podílely na vojenském zásahu proti Jugoslávii, by podle mínění více než 70 procent lidí měly uhradit náklady na obnovu této země. Názory se však různí, pokud jde o ostatní členy NATO. Zatímco 47 procent občanů míní, že by se i ony měly na zaplacení škod podílet, 40 procent lidí je proti. Vyplývá to z červnového průzkumu veřejného mínění agentury Sofres-Factum mezi 1059 občany, který získala ČTK.

Vláda by měla rozhodnout o nákupu stíhaček na přelomu roku

Na konci letošního nebo na počátku příštího roku by měla vláda rozhodnout o tom, zda Česká republika přezbrojí své vojenské letectvo nadzvukovými letouny západní výroby. Ministr obrany Vladimír Vetchý řekl, že pokud se vláda rozhodne západní stíhačky nakoupit, mohli by se vojenští piloti dočkat prvních z nich na konci roku 2004. Kabinet prostřednictvím Vetchého v polovině května oslovil vlády pěti zemí, v nichž se stíhací letouny vyrábějí, a projevil zatím nezávazný zájem o nákup. Do konce září by měly zbrojovky zaslat své nabídky a po jejich posouzení meziresortní komisí vláda rozhodne, zda vypíše výběrové řízení. Vláda měla o nákupu původně rozhodnout už před dvěma lety. Armáda totiž počítala s tím, že západní stíhačky začne používat namísto dosluhujících letounů sovětské výroby MiG-21 v roce 2003.

ČR a Švýcarsko by měly spolupracovat při školení důstojníků armád

Česká a švýcarská armáda by měly spolupracovat především při výcviku a školení důstojníků a poddůstojníků, řekl náčelník švýcarského generálního štábu Hans Ulrich Scherrer po čtvrtečním setkání se svým českým protějškem Jiřím Šedivým. Ten upozornil, že ačkoliv je švýcarský systém milic od českého branného systému odlišný, obě země řeší podobné problémy, které se týkají například financí či zavádění nové techniky.

Svoboda nevidí důvod, proč by ho Zeman měl odvolat z vlády

Ministr financí Ivo Svoboda si nemyslí, že by premiér Miloš Zeman měl důvod ho nahradit ve vládě někým jiným. Svoboda to řekl ČTK. Výměny ministrů jsou podle Svobody výhradně věcí předsedy vlády. Zeman ve čtvrtek pouze zopakoval, že se k možným vládním přetřesům vyjádří příští týden. Bezprostředně po skončení Zemanova středečního jednání s prezidentem Václavem Havlem o změnách ve vládě přijel Svoboda na Pražský hrad. Podle důvěryhodných zdrojů ČTK se jednání Havla se Svobodou týkalo i výměn ministrů. O odvolání Svobody se jako o zcela jistém hovoří v kuloárech Lidového domu. Z vyjádření některých představitelů ČSSD vyplynulo, že Svoboda nemusí být sám, kdo kabinet opustí.

Policejní vyšetřovatel chce stíhat ministra Svobodu

Ministra financí Iva Svobodu hodlá v souvislosti s kauzou mělnického podniku Liberta vyšetřovatel stíhat pro poškozování věřitele. Vzhledem k tomu, že Svoboda mohl podle policistů svým počínáním způsobit věřitelům škodu velkého rozsahu, hrozí mu vězení od dvou do osmi let. ČTK to řekla mluvčí republikového úřadu vyšetřování Soňa Jindráková. Upřesnila, že vyšetřovatel Svobodovi minulou středu zaslal sdělení obvinění. Zatím ale policie neví, zda již Svoboda obvinění převzal.

Premiér Miloš Zeman ve čtvrtek naznačil, že ministr financí Ivo Svoboda ponese důsledky v souvislosti s trestním stíháním ve věci poškozování věřitele. "Já se domnívám, že i když platí presumpce neviny, tak samozřejmě platí i heslo, že veřejní činitelé, kteří jsou, byť neprávem podezřelí z určitého trestného činu, musí nést určitou míru odpovědnosti," řekl Zeman. Odmítl však upřesnit, jakou míru odpovědnosti ministr Svoboda ponese.

Zieleniec: Kavan zatím nenašel odvahu za mnou přijít

Ministr zahraničí Jan Kavan zatím podle jeho předchůdce Josefa Zieleniece nenašel odvahu mu předložit důkazy o tom, že ještě coby ministr uplácel novináře, třebaže se tato schůzka měla uskutečnit už téměř před týdnem. V rozhovoru pro Český rozhlas Zieleniec uvedl, že bude trvat na důkazech nebo na omluvě od premiéra Miloše Zemana, už proto, aby se používání lži nestalo běžným způsobem dialogu politiků s veřejností. Josef Zieleniec řekl, že zatím marně čeká na návštěvu, kam by mu Kavan přinesl důkazy pro obvinění vznesená premiérem Zemanem, že na ministerstvu zahraničí bylo za Zieleniecova působení uzavřeno asi 60 smluv s novináři a mediálními agenturami, které sloužily k Zieleniecově prezentaci.

Ministr Kavan se podle mluvčího ministerstva Aleše Pospíšila snažil přes prostředníka o setkání se svým předchůdcem Josefem Zieleniecem. Ten Kavana vyzval, aby zveřejnil jméno prostředníka. Dokud se Kavan za své poslední jednání neomluví, nehodlá se ním Zieleniec podle svého prohlášení sejít.

Roste mediální kritika sociálnědemokratické vlády

Od dubna letošního roku roste mediální kritika vlády ČSSD. Jak vyplývá z analýzy agentury InnoVatio-Media Monitor, jejíž výsledky má ČTK k dispozici, nejkritičtěji byla za celé své funkční období hodnocena vláda v červnu. V pěti nejčtenějších denících bylo 32,1 procenta článků hodnotících činnost vlády negativních, 64,4 neutrálních a 3,5 procenta pozitivních, zatímco v dubnu vyšlo v denících 17,3 procenta negativních zpráv o činnosti vlády, 78,5 procenta neutrálních a 4,2 procenta zpráv pozitivních. Vyšší procento negativních materiálů, a to 32,9 procenta, bylo v denících uveřejněno jen v srpnu 1998, kdy však nebyla hodnocena činnost vlády, ale její pouhá existence.

Zaměstnanci ČKD Dopravní systémy stávkovat zatím nebudou

Stávkovat se zatím v ČKD Dopravní systémy nebude. Dohodli se na tom ve čtvrtek odboráři s vládou zastoupenou premiérem Milošem Zemanem a vicepremiérem Vladimírem Špidlou. Po jednání o tom novináře informoval člen Výkonné odborové rady ČKD Dopravní systémy Ladislav Binko. Za nejdůležitější označil materiál, který si z jednání odboráři odnesli. Z něj jasně vyplývá, že Dopravní systémy budou zachráněny. "Je jisté, že nedojde ke konkursu a my budeme muset udělat všechno pro to, abychom nedodržením sociálního smíru tuto snahu nezbourali. Na pátečním jednání svých závodních výborů se o tento materiál budeme opírat," dodal Binko.

Premiér Miloš Zeman vysvětlil, že dlouhodobým problémem je privatizace a nalezení zahraničního strategického investora, který do tohoto podniku přinese kapitál. Takové nabídky jsou dvě. Jsou to firmy Siemens a Alston, upřesnil Zeman. Potvrdil však, že z krátkodobého hlediska je důležité, aby se ČKD vyhnulo konkursu. Firma v konkursu podle premiéra ztrácí důvěryhodnost, obtížně se privatizuje a obtížně se pro ni shání důvěryhodný partner.

Zaměstnanci Waltrovky stávkovali proti zpožďování mezd

Odboráři v pražské akciové společnosti Walter ve čtvrtek pro výstrahu půl hodiny stávkovali proti zpožďování mezd, oddalování privatizace a nedodržování podmínek stávkové pohotovosti vedením firmy. Společnost se zabývá především výrobou leteckých motorů. V hale, kde se již nevyrábí, se podle odhadu odborů sešlo kolem 400 stávkujících. Předseda základní organizace Odborového svazu KOVO při společnosti Walter Jan Kozel jim řekl, že podstatný podíl na nynější krizi podniku mají vedle podnikatelů a manažerů také vlády minulé i ta nynější, stejně jako zákonodárné sbory, které liknavostí vytvořily podmínky pro tunelování a nepoctivé bohatnutí.

Euroregionální systém dopravy

Projekt euroregionálního systému místní hromadné dopravy mezi Bavorskem, Saskem a Českou republikou, jehož realizace si na české straně vyžádá zhruba 1,5 miliardy korun, představil ve čvrtek v Chebu ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám společně se saským ministrem pro hospodářství a práci Kajo Schommerem. Náměstek obchodně - provozního ředitelství Českých drah v Plzni Václav Kůžel řekl, že přeshraniční projekt počítá na území České republiky s modernizací tratí a úpravou infrastruktury, na což ministerstvo dopravy a spojů do roku 2003 přislíbilo téměř miliardu korun. V souvislosti s projektem chystají železnice dvoujazyčné označení stanic na hlavních trasách. Studie počítá s návazností železniční a autobusové dopravy a se zavedením jednotných jízdenek, které by měly platit v příštím roce po dobu trvání Světové výstavy EXPO 2000. Na našem území by měly jízdenky sloužit pro železniční a autobusovou dopravu včetně městské hromadné dopravy.

Zástupce britské ambasády navštívil romská centra na Mostecku

Zástupce britské ambasády v ČR Steven O'Conner zjišťoval ve čtvrtek v romských infocentrech na Mostecku možnost podpory jejich činnosti formou grantu, poskytnutého na konkrétní projekty. "Polovinu infocenter v našem okrese navštívil pan O'Connor už v květnu," řekla ČTK romská poradkyně při Okresním úřadu v Mostě Iveta Millerová s tím, že tentokrát si člen britského velvyslanectví doplnil poznatky o způsobu fungování a pracovní náplni zbylých tří center. Zároveň podle Millerové informoval o podmínkách, za jakých lze od britského velvyslanectví získat dotaci. "Bohužel, na rekonstrukci objektů nebo hrazení provozních nákladů peníze dát nemůžeme," upozornil O'Connnor. Za záměry, které by mohly ve výběrovém řízení uspět, označil cílené rekvalifikační kursy či dílčí projekty zaměřené na volný čas romské mládeže.

MfD zahájila informační kampaň k odškodnění obětí holocaustu

V rámci informační kampaně švýcarských bank otiskla Mladá fronta Dnes 'MfD) jako první z českých deníků celostránkovou inzerci, jejímž cílem je seznámit oběti nacistického vyhlazování a jejich potomky s postupem při získání odškodnění. Pro tento účel vytvořily švýcarské banky zvláštní nadaci, která disponuje fondem 1,25 miliardy amerických dolarů. V rámci celosvětového programu z něj mohou čerpat i postižení z České republiky. Fond vznikl před 10 měsíci na základě mimosoudního vyrovnání mezi bankami a právními zástupci desetitisíců žalobců. Ti banky obvinili, že mj. profitovaly za druhé světové války z nuceného pracovního nasazení obětí a nepoctivého zadržování jejich majetku na tzv. spících kontech.

Kužvart s Bartensteinem podepsali deklaraci o ochraně Podyjí

Deklaraci o ochraně Podyjí, které je jedním z nejzachovalejších říčních údolí ve střední Evropě, podepsali ve čtvrtek v rakouském Hardeggu ministři životního prostředí ČR a Rakouska Miloš Kužvart a Martin Bartenstein. Dokument upravuje formy dvoustranné spolupráce v zájmu společného Národního parku Podyjí-Thayatal, který vznikne v lednu 2000. "Deklarace usnadní úzkou spolupráci mezi zeměmi, která je pro ochranu tohoto nesmírně významného území nutná," řekl ministr Kužvart poté, co se na mostě přes hraniční řeku Dyji setkal se svým rakouským kolegou. Zároveň ocenil snahy všech občanských iniciativ, orgánů veřejné správy a občanů, kteří se zasloužili svou mnohaletou prací o vznik deklarace.

Ztřeštěná láska prezidenta Havla

Mnozí Češi mají na Dagmar Havlovou stejný názor, jako Rusové na Raisu Gorbačovovu 'manželka někdejšího sovětského prezidenta): Má se za to, že první dáma České republiky je drzá, samolibá, ješitná a omezená osoba, napsal ve čtvrtek populární ruský list Komsomolskaja pravda. V celostránkovém materiálu nazvaném "Ztřeštěná láska prezidenta Havla" mimo jiné tvrdí, že "bývalá herečka jej 'Havla) tak pobláznila, že Češi si vážně kladou otázku: kdo vládne zemi?". "Dagmar vyhrožuje soudem dokonce prodavačkám v obchodech. Když si něco koupí, nutí je psát prohlášení, že nikomu nesdělí velikost jejího oblečení," napsal Kirill Ščelkov. V článku, který je v poslední době jedním z mála obsáhlých materiálů ruského tisku o České republice, pak připomíná aféry kolem prezidentského páru.

V Karolinu budou k vidění originály textů Edgara Allana Poea

Originály některých děl zakladatele moderního detektivního žánru a romantického básníka Edgara Allana Poea '1809 až 1849) budou součástí výstavy v pražském Karolinu. Expozici otevře 3. srpna společnost Edgar Allan Poe Society of Prague, která na srpen, září a říjen připravila i řadu dalších divadelních, filmových a hudebních projektů inspirovaných dílem světoznámého literáta. Festival bude zahájen 3. srpna koncertem klasické hudby v Rudolfinu, hudebníci uvedou díla inspirovaná širokou škálou Poeových prací včetně skladby Zvony od Sergeje Rachmaninova, která koncert zakončí.

V českém Jerusalémě vzpomněli 900 let od dobytí Svaté země

Podruhé v historii se ve čtvrtek křižákům podařilo dobýt Svatou zemi. Přestože tentokrát urputné boje vzplály místo v biblickém Jeruzalémě v příbramské obci Jerusalém, stejně jako před 900 lety skončily porážkou muslimů. Jen místo svatého grálu naplněného Kristovou krví, jak se praví v pověsti, čekal na vítěze soudek českého piva. S myšlenkou připomenout bitvu, která patrně zachránila Evropu od muslimské poroby, přišel ředitel příbramské okresní knihovny Václav Chvál. Ten se také v roli historického vojevůdce Gottfrieda z Bouillonu postavil do čela křižácké výpravy, která se vydala z Příbrami dobýt pět kilometrů vzdálený Jerusalém. Mezi pěšáky byl i starosta okresního města Josef Vacek. Bitva v režii skupiny historického šermu Burdýři skončila stejně jako 15. července 1099 vítězstvím křižáků. Místo vraždění a plenění, které tehdy následovalo, však všichni účastníci skončili u sklenic pěnivého moku a v družné zábavě.

Poštovní balón roznese jméno Hradce Králové do celého světa

Již potřetí vyrazí 20. srpna z Hradce Králové do světa sběratelsky cenné listovní zásilky se dvěma razítky, nálepkou "přepraveno balónem" a takzvaným kašetem, dokládajícím jméno balonu a pilota, kteří zásilku přepravovali. Podle informací, které ČTK poskytl Karel Holoubek z královéhradeckého klubu filatelistů, musí sběratelé, kteří chtějí tuto kuriozitu získat či poslat přátelům, zásilky odeslat do Hradce Králové již začátkem srpna. "Zájem filatelistů stále stoupá. První rok balón během akce Královéhradecké balónové nebe přepravil zhruba 1200 zásilek, loni již přes dva tisíce. Jméno Hradce Králové putovalo na obálkách a dopisnicích do 21 zemí, například do Mongolska, Kazachstánu, Jižní i Severní Ameriky," řekl ČTK Holoubek. Do letošní balónové pošty budou zařazeny všechny nadepsané obálky, které od 2. do 10. srpna dojdou na adresu Královéhradecké balónové nebe, poštovní schránka 200, 501 01 Hradec Králové. Ke každé z nich musí odesilatel přiložit známky v hodnotě 5 korun. Ty budou organizátory vyměněny za připouštěcí nálepku, bez které nemůže být balónová pošta vypravena.

Ze sportu:

Čtvrtá partie exhibičního šachového zápasu mezi španělským velmistrem Alexejem Širovem a Judith Polgárovou z Maďarska skončila remízou. Mužský zástupce "souboje pohlaví" se tak za průběžného stavu 3,5:0,5 stal vítězem série hrané na šest partií. Soupeři se ve čtvrtek v pražském Divadle Archa dohodli na remíze ve 23. tahu ve vyrovnaném postavení. Exhibice pokračuje v sobotu, vítězný Širov již má jistotu zisku prémie ve výši 65.000 dolarů. Poražená Maďarka inkasuje o 30 tisíc méně.

Bronzovou medaili ve štafetě na 4x200 metrů vybojovalo na mistrovství Evropy v plavání s ploutvemi v Aténách české družstvo žen. Českou republiku reprezentovala čtveřice Honsů, Vykoukalová, Vorlíčková a Kocourková.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.