Zprávy pátek, 16. ledna 1998

Vítejte při sledování zpravodajské relace Radia Praha, kterou připravila Evelina Himalová...

Tolik hlavní body. A nyní podrobně:

Poslanecká sněmovna obdržela návrh zákona o prodeji státní půdy

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek obdržela od kabinetu premiéra Josefa Tošovského návrh zákona o prodeji státní půdy, s nímž vláda spojuje otázku své důvěry. Podle vládní úvahy by sněmovna neměla záměrně tuto předlohu do 15. dubna vůbec projednat, čímž by vytvořila předpoklad pro své rozpuštění 20. dubna a předčasné parlamentní volby 19. června. Tento postup odpovídá ústavě a jednacímu řádu sněmovny. Podle těchto norem má vláda právo žádat o to, aby sněmovna skončila projednávání vládního návrhu zákona do tří měsíců od jeho předložení, pokud s tím kabinet spojí žádost o předložení důvěry. Neprojednání zákona v této legislativní lhůtě dává prezidentovi republiky možnost sněmovnu rozpustit.

O vyslovení důvěry vládě bude sněmovna rozhodovat zřejmě 27. ledna

O vyslovení důvěry vládě bude sněmovna rozhodovat zřejmě 27.ledna. Toto datum navrhl předsedovi dolní komory parlamentu Miloši Zemanovi organizační výbor Poslanecké sněmovny.

Novým ředitelem Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu byl jmenován Marián Gula

Ředitelem Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu ve čtvrtek ministr vnitra Cyril Svoboda jmenoval Mariána Gulu, dosavadního náměstka ředitele tohoto úřadu. Gula, který úřad dočasně vedl od začátku tohoto roku, nahradí Václava Bendu, jehož ředitel republikového úřadu nedávno odvolal s ohledem na zákon o střetu zájmů. Ten Bendovi neumožňuje souběžně vykonávat funkci ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu a senátora.

Bohdan Dvořák rezignoval na funkci místopředsedy ODS

Bohdan Dvořák, který byl pouhý měsíc místopředsedou ODS, ve čtvrtek rezignoval na svou funkci, nadále však zůstává členem strany. Předsedovi ODS Václavu Klausovi to oznámil dopisem, jehož text poskytl ČTK. Svůj krok Dvořák zdůvodnil pochybnostmi o způsobu, jakým se objasňuje financování ODS. Pro Český rozhlas za hlavní příčinu své rezignace označil tlak médií. Občanská demokratická strana se na poděbradském kongresu, na němž byl Dvořák zvolen místopředsedou, zavázala, že přispěje k co nejrychlejšímu odhalení nejasností spojených se svým financováním. Dvořák měl z vlastní iniciativy na starosti financování strany a byl v kontaktu s vyšetřovateli případu údajného konta ODS v zahraničí. V pátek měl předat dokumenty o zahraničních cestách členů strany.

Politické grémium ODS k Dvořákově rezignaci

O nečekaném Dvořákově rozhodnutí opustit post místopředsedy strany jednalo ve čtvrtek odpoledne politické grémium ODS. "Jakkoli je pro nás ztráta Bohdana Dvořáka mimořádně nepříjemná a jakkoli ji nechceme a nemůžeme bagatelizovat, je naší povinností pokračovat dále v naší politice a jsme plně přesvědčeni, že je to ta nejsprávnější cesta, a že si nemůžeme dovolit ji opustit," prohlásil na následné tiskové konferenci předseda strany Václav Klaus. Podle usnesení grémia už Občanská demokratická strana za sponzorskou aféru "více než méně" zaplatila: "ztrátou účasti ve vládě, ztrátou postu ministerského předsedy, rozštěpováním strany," dodal Klaus s tím, že žádná jiná politická strana, "ač má též nemalé problémy s financováním", takovou cenu nezaplatila.

Volební preference ODS poklesly na historické minimum

Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, ČSSD by v nich získala 29 procent a ODS 15 procent hlasů. Sociální demokraté si tak oproti loňskému prosinci polepšili o dvě procenta, zatímco preference ODS poklesly na historické minimum, když se o od minulého měsíce o dvě procenta snížily. Vyplývá to z lednových dat, které získal Institut pro výzkum veřejného mínění. Třetí nejsilnější stranou by se podle průzkumustala Luxova KDU-ČSL s 11, čtvrtou KSČM s devíti a pátou ODA, která by s pěti procenty voličské přízně dosáhla nezbytného limitu pro vstup do parlamentu.

Schodek rozpočtu ČR za rok 1997 by měl být okolo 16 miliard Kč

Schodek rozpočtu za loňský rok by měl být okolo 16 miliard korun. Řekl to důvěryhodný zdroj z ministerstva financí. Podle něj je to dvakrát více, než se očekávalo před koncem roku. Deficit se podle ministra a mluvčího vlády Vladimíra Mlynáře prohloubil po rozhodnutí ministerstva financí pokrýt ze státních prostředků ztrátu Konsolidační banky z roku 1996. Oficiální údaje mají být zveřejněny v pondělí.

Česká diplomacie má zájem, aby proces ratifikace vstupu do NATO začal co nejdříve

Česká diplomacie má zájem, aby proces ratifikace vstupu do NATO začal v ČR co nejdříve a s přistoupením země do aliance vyslovila souhlas ještě nynější sněmovna. Před členy sněmovního zahraničního výboru to ve čtvrtek potvrdil ministr zahraničí Jaroslav Šedivý. Předseda sněmovny a opozičních sociálních demokratů Miloš Zeman ve středu uvedl, že ratifikaci nynější sněmovnou nepovažuje za vhodnou.

Hlavním vyjednavačem o podmínkávh vstupu ČR do EU se stal Pavel Telička

Nový náměstek ministra zahraničí Pavel Telička stanul v čele zvláštního vyjednávacího týmu, který by měl na jaře zahájit jednání o podmínkách a okolnostech vstupu České republiky do Evropské unie. Čtvrteční Teličkovo jmenování do čela negociačního týmu schválila ve středu vláda. Ve funkci vystřídal bývalého náměstka ministra zahraničí Cyrila Svobodu, jenž v nové vládě Josefa Tošovského převzal odpovědnost za resort vnitra.

O možnosti prodloužení doložky nejvyšších výhod hovořil v Praze premiér Tošovský s americkým ministrem obchodu Daleyem

Předseda vlády Josef Tošovský při svém čtvrtečním setkání s americkým ministrem obchodu Williamem Daleyem vznesl dotaz, zda by nemohla být prodloužena doložka nejvyšších výhod. Ta pro Českou republiku vyprší 30. června.

Na českých zastupitelských úřadech by mělo pracovat v budoucnu více lidí věnujících se podpoře domácího exportu

Na českých zastupitelských úřadech v cizině by v budoucnu mělo podle šéfa české diplomacie Jaroslava Šedivého pracovat více lidí, kteří by se věnovali domácímu exportu. Řekl to ve čtvrtek členům sněmovního zahraničního výboru s tím, že proexportní politika patří k prioritám jeho úřadu. Zároveň zdůraznil spolupráci s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Khnlem, jehož resort by se měl postarat "o dodání" zmíněných nových lidí.

Pražské Podnikatelské fórum o potížích s vývozními certifikáty do zemí střední a východní Evropy

Získávání certifikátů je největší potíží a.s. Čokoládovny při exportu zhruba třetiny své produkce do střední a východní Evropy. "Ve Středoevropské dohodě o volném obchodu by se letos měla urychlit jednání o bilaterálních dohodách o uznávání certifikátů," řekl ve čtvrtek na Podnikatelském fóru v rámci konference Západ-Východ v Praze poradce generálního ředitele Čokoládoven Martin Walter. Podle jeho slov je situace nejhorší v Rumunsku, kde se dokonce už tak vysoký počet nutných certifikátů zvyšuje. Růžový stav nepanuje ani v našem vztahu se Slovenskem, byť svázaným s Českou republikou celní unií. Podnik vyváží k východním sousedům zhruba čtyři stovky výrobků, přičemž v některých případech Slováci znovu provádějí už v tuzemsku udělané zkoušky. "Celá administrativa trvá čtyři až šest měsíců a výsledky platí rok," uvedl pro dokreslení exportních nesnází Walter.

Mluvčí slovenského ministerstva zahraničí vyslovil politování nad nesplněním slibu české strany pokud jde o navrácení slovenského zlata z Prahy

Politování nad tím, že česká strana do konce loňského roku nesplnila slib z piešťanské schůzky českého a slovenského premiéra o vrácení slovenského zlata z Prahy, vyslovil ve čtvrtek mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Milan Tokár. Bývalá mluvčí slovenského premiéra Mečiara, nyní ředitelka tiskového odboru ministerstva zahraničí Magda Pospíšilová, v této souvislosti upozornila na "podstatný" premiérův výrok, že Josef Tošovský je - ještě jako guvernér České národní banky - podepsán pod dohodami, které česká strana neplní.

Protestní shromáždění Svazu nuceně nasazených před německým velvyslanectvím v Praze

Protestní shromáždění asi 50 lidí pod názvem "Ještě jsme nezemřeli" uspořádala ve čtvrtek před německým velvyslanectvím v Praze pardubická organizace Svazu nuceně nasazených. Její předseda Framtišek Dosoudil předal prvnímu tajemníkovi velvyslanectví Thomasi Baggerovi otevřený dopis, v němž žádá o jednorázovou finanční výpomoc pro ty občany, kteří byli za druhé světové války nasazeni na práce v Německu.

Německé ministerstvo financí odeslalo první prostředky na Fond budoucnosti

Německé ministerstvo financí ve čtvrtek odeslalo první prostředky na nově zřízený účet česko-německého Fondu budoucnosti. Prostředky z něj by měly v budoucnu přinést užitek dosud žijícím obětem nacismu. Podle německého velvyslanectví v Praze jde o deset miliónů marek, tedy asi 196 miliónů korun. Bonn má přitom letos do fondu vložit 400 miliónů korun, celkově pak 3 miliardy korun.

Syn českého spisovatele Oty Filipa spáchal sebevraždu

Syn českého exilového spisovatele Oty Filipa, 43letý profesor matematiky Pavel Filip, spáchal sebevraždu. V jeho bytě v Bochumi byl nalezen dopis na rozloučenou i testament. Oba dokumenty podporují předběžný závěr vyšetřování, podle něhož si jednoznačně Pavel Filip sám sáhl na život. Na dotaz ČTK to ve čtvrtek upřesnila bochumská policie. Podle informace jejího tiskového mluvčího získané od dlouholetého přítele Oty Filipa žijícího v Německu Petera Spielmanna Pavel Filip velmi trpěl pod vlivem sdělování mediálních prostředků o údajné spolupráci svého otce s bývalou československou tajnou policií /StB/.

Režisér Miloš Forman převezme dnes Čestný doktorát AMU

Americký režisér českého původu Miloš Forman dnes převezme v Praze Čestný doktorát, který mu udělí Akademie múzických umění za dosavadní uměleckou tvorbu a její mezinárodní ohlas.

Ze sportu:

V předehrávaném utkání 39. kola hokejové extraligy zvítězila Plzeň nad Pardubicemi 5:3 po třetinách 1:2, 1:0 a 3:1.

Předpověď počasí pro českou republiku na pátek:

Většinou zataženo, občasné přeháňky, ve vyšších polohách sněhové. Očekávané denní teploty 4 až 8 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.