Zprávy pátek, 17. března 2000

Vážení posluchači, sledujete české vysílání Radia Praha. Úvodní zprávy přináší Zdeňka Kuchyňová.

Nyní podrobněji:

Senát vrátil sněmovně zákon zakazující dodávky do Íránu

Senát upravil a vrátil Poslanecké sněmovně vládní předlohu zakazující jakékoli dodávky pro íránskou jadernou elektrárnu v Búšehru. Podle senátních pozměňujících návrhů bude muset stát českým firmám kompenzovat škody vzniklé zákazem plnění dodávek sjednaných k 1. březnu tohoto roku. Vládní návrh zákona reaguje na záměr české společnosti ZVVZ Milevsko dodat do íránské elektrárny vzduchotechniku. Proti případným dodávkám se ale postavily Velká Británie a USA kvůli obavám z vojenského zneužití zařízení. Poslanci mohou návrhy senátorů akceptovat, nebo je odmítnou a zákon postoupí prezidentovi.

Prezident se v nemocnici sešel s budoucím ministrem bez portfeje Karlem Březinou

Prezident Václav Havel zůstane v nemocničním ošetření přinejmenším ještě do konce týdne, třebaže se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje. Prezident, který je od úterního rána ve střešovické nemocnici v Praze, kde si léčí zánět průdušek, nezahálí ani na lůžku a podle možností pracuje. Ve čtvrtek přijal vedoucího Úřadu vlády Karla Březinu, který má nahradit Jaroslava Baštu ve funkci ministra bez portfeje. Hovořili o tom, jaká práce ministra čeká po nástupu do funkce. Té bude mít méně, než jeho předchůdce. Premiér Miloš Zeman se totiž rozhodl, že převezme zodpovědnost za zpravodajské služby a za akci Čisté ruce. Její neúspěch měl totiž hlavní podíl na Baštově odvolání. V Březinově působnosti tak zůstanou například rada pro neziskové nestátní organizace či meziresortní protidrogová komise. Začátkem příštího týdne by měla hlava státu Březinovi předat jmenovací dekret.

Premiér Zeman hovořil s Petrem Moosem jako s kandidátem na ministra dopravy

Předseda vlády Miloš Zeman hovořil s Petrem Moosem jako s jedním z kandidátů, o kterých uvažuje pro funkci ministra dopravy a spojů. Moos řídil resort dopravy již ve vládě Josefa Tošovského. Premiér se podle Moose zajímal obecně o dopravní problematiku a mimo jiné o železniční odbory. Potenciálního ministra se prý ptal, jak by si představoval boj s odbory. Moos prý odpověděl, že nesmí jít o boj, ale o konstruktivní řešení problémů, ne však "na bázi stávek a vydírání".

Václava Klause překvapuje, jak Zeman protahuje změny ve vládě

Předseda ODS a Poslanecké sněmovny Václav Klaus nechápe pomalost a styl, jakým premiér Miloš Zeman začal obměňovat svůj kabinet. Pozastavil nad trpělivostí, s jakou čtyři ministři čekají na svou výměnu. "Být ministrem, tak už bych práskl dveřmi a odešel. Překvapuje mě, že nikdo z těch čtyř to neudělal," podotkl předseda ODS. Premiér až po týdnech spekulací před pár dny potvrdil, že vládu opustí ministr vnitra Václav Grulich, ministr pro místní rozvoj Jaromír Císař, ministr dopravy Antonín Peltrám a ministr bez portfeje Jaroslav Bašta.

Ministr vnitra Grulich zřejmě opustí funkci šéfa resortu 31. března

Ministr vnitra Václav Grulich opustí podle jeho náměstkyně Yvonne Streckové funkci šéfa resortu dobrovolně, a to 31.března. Jak uvedla televize Nova, Grulich je znechucen jednáním premiéra Miloše Zemana kolem rekonstrukce vlády. Zeman mu totiž na jeho přímý dotaz před časem prý odpověděl, že jeho se změny ve vládě týkat nebudou. Premiér však minulý týden potvrdil, že hodlá vyměnit čtyři ministry včetně Grulicha. Ministr vnitra ve čtvrtek novinářům řekl, že se již rozhodl, zda na vládní funkci rezignuje, nebo počká, až ho premiér odvolá. Dodal, že své rozhodnutí však hodlá zveřejnit až na tiskové konferenci, kterou uspořádá 31.března. Tehdy pravděpodobně oznámí svou rezignaci.

Předseda české vlády Zeman se v pátek sejde ke společnému jednání s andorrským premiérem Molném

Setkání s premiérem Milošem Zemanem bude stěžejním bodem dnešního programu předsedy vlády andorrského knížectví Marka Molného, který přiletěl ve čtvrtek do ČR na třídenní návštěvu. Zeman chce s andorrským premiérem především hovořit o politice ČR vůči EU, s níž má Andorra celní unii, ač není jejím členem. ČTK to řekl mluvčí vlády Libor Rouček. Čelný představitel státu, který má zhruba 66.000 obyvatel, a je pod společnou správou francouzského prezidenta a španělského biskupa, chce naopak debatovat o Světové obchodní organizaci (WTO), jejímž členem ČR je.

O aktuální politické situaci a přípravě na senátní volby bude jednat republikový výbor US

Aktuální politická situace a příprava na senátní volby budou tématem dvoudenního jednání republikového výboru Unie svobody, které v pátek začne v Benešově. Členové výboru se sejdou poprvé od brněnského sjezdu před třemi týdny. Hovořit se bude i o výsledcích dnešní schůzky předsedy unie Karla Kühnla se šéfem ODS Václavem Klausem a o personálních změnách ve vládě. Podzimními doplňovacími volbami do Senátu se budou v sobotu zabývat i lidovci, kteří půjdou do voleb v koalici právě s unií, ODA a DEU.

Vůbec poprvé se setkají členové sněmovního podvýboru pro zpravodajské služby s vedoucími činiteli české civilní rozvědky

V pátek se uskuteční vůbec první setkání členů sněmovního podvýboru pro zpravodajské služby s vedoucími představiteli české civilní rozvědky přímo v jejích objektech. Jeho předmětem má být především příprava nových zákonů, které upravují parlamentní kontrolu tajných služeb. Nová legislativa má umožnit, aby parlamentní kontrole podléhaly i civilní a vojenská rozvědka. "Předpokládám, že mimo ukázek práce v objektech Úřadu pro zahraniční styky a informace civilní rozvědky bude jednání věnováno především tvorbě nové legislativy," řekl k jednání předseda sněmovního podvýboru Jan Klas z ODS.

Lidovci vyzvali vládu, aby našla způsob, jak odsoudit řešení konfliktu v Čečensku

Lidovečtí senátoři a poslanci vyzvali českou vládu, aby našla způsob, jak odsoudit nepřiměřené řešení konfliktu v Čečensku. Podle jejich názoru ruské úřady stále odpírají humanitárním a monitorovacím organizacím přístup do oblastí zasažených válečným konfliktem a brání dokonce i v možnosti poskytovat pomoc zraněným a strádajícím. O azyl v České republice požádalo od loňského října do konce ledna celkem 97 uprchlíků z Čečenska.

Veřejné slyšení o Bělorusku v českém Senátu rozladilo běloruského diplomata

Za bezprecendentní záležitost pokládá představitel běloruského velvyslanectví v Praze Vasilij Kurlovič veřejné slyšení senátního výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost k politické situaci a dodržování lidských práv v Bělorusku. "Překvapuje mě, že výbor posuzuje situaci v Bělorusku... Podobně by výbor běloruského parlamentu mohl iniciovat zasedání o situaci romské komunity v ČR," řekl Kurlovič. Představitel Helsinského výboru Pavel Bílek v debatě informoval o zatýkání opozičních představitelů a o jejich nečekaných zmizeních.

Václav Havel podepsal zákon o státním rozpočtu na letošní rok, který počítá s deficitem 35 miliard korun

Prezident Václav Havel podepsal zákon o státním rozpočtu na letošní rok. Skončilo tak tříměsíční rozpočtové provizorium. Zákon počítá s deficitem 35,2 miliardy korun. Mandatorní, nebo-li zákonem dané výdaje státu, se každým rokem zvyšují. Letos dosáhnou 333 miliard korun, což je 53 procent celkových rozpočtových výdajů a o sedm procent více než loni.

Transformační proces byl tématem rozhovoru Václava Klause a představitelky jihoafrického parlamentu Naledi Pandorové

Zkušenosti Česka a Jihoafrické republiky s transformačním procesem byly předmětem rozhovoru předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause a šéfky Národní provinční rady jihoafrického parlamentu Naledi Pandorové. Její pobyt v České republice je první návštěvou na nejvyšší úrovni z JAR od roku 1993, kdy v této zemi skončilo období apartheidu a země se dostala z mezinárodní izolace. Pandorová se setkala také s náměstkem ministra zahraničí Hynkem Kmoníčkem. Ten zdůraznil, že JAR se po nedávném vstupu společnosti South African Breweries do českého pivovarnického průmyslu stává do roku 2001 jedním z největších zahraničních investorů v ČR.

Političtí vězni jsou zklamáni zdlouhavostí jednání o odškodnění nuceně nasazených za druhé světové války

Zklamání ze zdlouhavosti jednání o odškodnění nuceně nasazených za druhé světové války vyjádřil předseda Sdružení osvobozených politických vězňů a někdejší předseda Terezínské iniciativy Oldřich Stránský. Při jednáních s Německem prosazují podle něj své zájmy i skupiny, které chtějí odškodnit ztráty majetku, pojistek nebo násilné arizace. To jednání o odškodnění obětí nuceně nasazených zdržuje, řekl Stránský.

Odškodněny budou dvě kategorie obětí. První se týká odškodnění za otrocké práce vězňů z koncentračních táborů, věznic nebo ghett, druhá zahrnuje nuceně nasazené v Německu na základě příkazů pracovních úřadů. Nárok mají oběti, které žily k 16. únoru 1999 nebo jejich dědicové. Německo na odškodnění poskytne deset miliard marek (přibližně 180 miliard korun).

Pietní shromáždění připomnělo památku umučených Židů

Památce Židů umučených za druhé světové války a těch, kteří jim pomáhali, byla věnovaná pietní vzpomínka v Kounicových studentských kolejích. Perzekuce židovského obyvatelstva na českém území začala hned od prvního dne nacistické okupace. Kounicovy koleje se od ledna 1940 staly policejní věznicí brněnského gestapa. Do 19. dubna 1945 jimi prošlo 30.000 až 35.000 vězňů a několik stovek jich zde zahynulo.

Neznámý pachatel údajně vnikl do počítače komunistických poslanců

Neznámý pachatel údajně vnikl ve středu 8. března v noci do počítače v sekretariátu poslaneckého klubu Komunistické strany Čech a Moravy v budově Poslanecké sněmovny. Podle poslankyně Zuzky Rujbrové se zajímal o dopis, který byl odeslán generálnímu tajemníkovi Rady Evropy. Obsahoval žádost o pomoc ve věci ochrany soukromého života a osobní cti v souvislosti s vydáním takzvaných Cibulkových seznamů, které obsahují jména spolupracovníků někdejší Státní bezpečnosti.

Poslanec Benda navrhl tresty za popírání komunistické genocidy

Trest odnětí svobody na šest měsíců až tři roky by mohl v budoucnosti hrozit člověku, který by veřejně popíral, zpochybňoval, zlehčoval či schvaloval nacionálně-socialistickou či komunistickou genocidu. Trest za tyto činy navrhl poslanec Marek Benda (ODS) při jednání sněmovního ústavně-právního výboru o novele trestního zákona. Levice se při lednovém prvním čtení pokusila další projednávání předlohy zablokovat, ale neuspěla.

Premiér Zeman hovořil s odboráři o dráze a potřebě upravit stávku zákonem

Premiér Miloš Zeman hovořil se zástupci pěti odborových centrál působících na železnici o budoucnosti Českých drah a o nutnosti legislativní úpravy práva na stávku. Vyzval je rovněž, aby našli cestu i k Odborovému sdružení železničářů (OSŽ), jehož předsedu Jaromíra Duška premiér nepřijal. Po nedávné patnáctiminutové výstražné stávce na dráze mu totiž za její organizování zakázal vstup do Úřadu vlády a vláda ho zbavila členství ve Správní radě Českých drah.

Vysoké reálné mzdy byly jedním z faktorů růstu maloobchodu

Vysoký růst reálných mezd v posledním čtvrtletí loňského roku, pokračující sezónní slevy a rozvoj nadnárodních prodejních řetězců stojí podle analytiků za lednovým růstem maloobchodních tržeb. Ten přesáhl již třetí měsíc šest procent. Toto tempo se však v příštích měsících zejména kvůli zpomalení růstu reálných mezd neudrží, říkají ekonomové.

Vítkovice by mohla zachránit stabilizační smlouva podepsaná jejími věřiteli

Věřitelské banky strojírenské a hutnické firmy Vítkovice by měly do konce března podepsat dlouhodobou stabilizační smlouvu, která bude platit nejméně rok. Pokud tak neučiní, pak by byl konkurs zcela neodvratný, uvedla mluvčí Fondu národního majetku Jana Víšková. Všechny strany se však shodly na tom, že konkurs je nejhorší variantou řešení pohledávek Vítkovic a je třeba mu zabránit.

Ocelárna Nová huť tvrdí, že se již bez pomoci státu neobejde

Největší tuzemský producent oceli, NOVÁ HUŤ tvrdí, že se bez pomoci státu neobejde. Svým dodavatelům dluží kolem šesti miliard korun. Společnost se dostala do velkých problémů kvůli finanční vyčerpanosti z vynaložených investic a problému s rozjezdem výroby na minihuti. Kvůli nedostatku peněz k financování výroby produkuje ostravská společnost nyní zhruba 85 procent své kapacity. Za plánem tak huť pokulhává o 1200 až 2200 tun oceli denně.

Řešení sociálně zaměstnaneckých důsledků restrukturalizace ocelářského průmyslu v letech 2000 až 2010 si vyžádá více než 15 miliard korun. Celkový počet pracovních míst v hutích má klesnout ze současných 53 tisíc na výsledných 31 tisíc.

Odbory LET Kunovice protestují proti vyhlášení okamžité dovolené

Odborová organizace letecké firmy LET Kunovice označila za protiprávní příkaz ředitele Turnera Bostwicka, podle něhož museli všichni zaměstnanci opustit svá pracoviště a do práce mají přijít až pondělí. Podle odborářů je tento postup v rozporu s uzavřenou kolektivní smlouvou a se zákoníkem práce. Důvodem rozhodnutí o vyhlášení okamžité dovolené je údajně skutečnost, že firma nemá peníze na uhlí a jeho současné zásoby jí do pátku nevydrží.

Stínová vláda žen se poprvé představila novinářům

Stínová ženská vláda, která se poprvé představila novinářům, se chce dívat na práci ministrů očima žen. Její členky plánují, že se budou se skutečnými ministry pravidelně scházet, a také chtějí vytvořit volební program pro krajské volby. To dokládá, že stínová vláda žen není úplná recese, byť ji samy její členky berou s jistým nadhledem. Premiér Miloš Zeman, jemuž je vyčítáno, že ani nyní, kdy se rozhodl k výměně čtyř ministrů, nepřizval do vlády žádnou ženu, pozval členky stíhové vlády na oběd.

Povodně v 16 okresech napáchaly škody asi za 2,5 miliardy korun

Záplavy, které v uplynulých dnech zasáhly severní Čechy a Moravu, napáchaly podle posledních odhadů v 16 okresech škody za 2,3 až 2,5 miliardy korun. Uvedl to ministr životního prostředí Miloš Kužvart s tím, že uvedená částka je orientačním údajem, který je neustále upřesňován. Ministr poukázal na "obrovské nedostatky v prevenci proti záplavám". Ta podle něj nespočívá ani tak ve výstavbě velkých přehradních nádrží, ale v péči o vodní toky.

Vliv tradičních církví je v české společnosti podle výzkumu malý

Česká společnost hodnotí náboženství kladně, ale jen pokud se jedná o jeho umírněnou podobu. Příliš silná víra vede podle průzkumu Sociologického ústavu Akademie věd k netoleranci. Nejvíce sympatií vzbuzuje křesťanství, nejméně islám. "Vliv tradičních církví je v české společnosti malý, téměř polovina lidí je bez vyznání a označuje se za nenáboženské, vyznání deklarují spíše starší lidé a obyvatelé menších obcí. Neznamená to však úplné odmítnutí nadpřirozena - velká část dotázaných totiž věří v existenci "čehosi". Alternativní religiozitu, představující víru v amulety, předvídání budoucnosti, hvězdná znamení a převtělování duší, podpořilo alespoň částečně 54 procent dotázaných.

České a německé děti netrpí vzájemnými předsudky

Nejmladší generace Čechů a Němců, která není zatížena historickým "břemenem" často pohnutých vztahů obou národů, projevuje vůči sobě většinou vstřícné a přátelské vztahy. Ukázal to loňský průzkum Sociologického ústavu Akademie věd, do něhož bylo zapojeno 358 dětí z devíti českých základních škol a 361 německých dětí, navštěvujících 15 škol v sousedním Bavorsku, Durynsku a Sasku. Autor výzkumu František Zich uvádí, že čeští školáci častěji než jejich němečtí vrstevníci pociťují svou kulturní a sociální odlišnost a mají také větší zájem o spolupráci a osobní kontakty se svými německými protějšky. Průzkum zjišťoval i to, jaké mají děti znalosti o druhé zemi. 82 procent mladých Čechů ví, že hlavním městem Německa je Berlín; Prahu označilo za hlavní město ČR 76 procent německých dětí. Jméno českého premiéra zná 75 procent českých dětí, zato ani jeden německý žák. Spolkového kancléře Gerharda Schrödera uvedlo správně 12 procent českých a 92 procent německých dětí.

Fotograf Macků má první sólovou výstavu fotografií ve Spojených státech

První samostatnou výstavu fotografií ve Spojených státech otevřel v newyorské Galerii Johna Stevensona svérázný mladý český fotograf Michal Macků. Na několika desítkách rozměrných snímků vzniklých v posledních deseti letech metodou koláže a práce s želatinou představuje torzovitá a deformovaná těla nahých mužů ve vypjatých pozicích a stavech, zejména strachu a napětí. Galerie, která označila Macků za zcela originálního umělce, upozornila s jistou dávkou obdivu, že prodal sběratelům počátkem března na každoročním setkání Mezinárodního sdružení obchodníků s uměleckou fotografií v newyorském Hiltonu dvanáct děl. "To je pozoruhodné číslo, vezme-li se v úvahu, že setkání se konalo tři dny a o pozornost soutěžily tisíce vystavených snímků," uvedla Sherrie Murphyová z Galerie Johna Stevensona.

V Karolinu začala výstava o Praze nazvaná Příběh města

Prostřednictvím fotografií Josefa Ehma, Karla Plicky a Josefa Sudka zve na procházku historií Prahy výstava nazvaná "Příběh města", která byla zahájena v budově Karolina. Je součástí projektu Praha - Evropské město kultury 2000. Návštěvníci mohou na výstavě, která potrvá do poloviny května, zhlédnout také projekce dokumentárních filmů, například film Františka Vláčila Praha secesní, dokument o pražských mostech Šárky Remešové či snímek Jaroslava Kučery o Pražském hradu.

V pražské Lucerně bude ples věnovaný Africe

Seznamovat mladé lidi s cizími kulturami a preventivně tak bránit šíření rasismu je cílem tradičních Plážových plesů, které v pražské Lucerně pořádá Humanistické hnutí. Již třetí ples se uskuteční 31. března a bude věnován Africe. K tanci budou návštěvníkům plesu hrát například dvě skupiny etnické africké hudby. Specialisté zde budou zájemce učit tance černého kontinentu, připravena je i tombola a skutečná písková pláž. Výtěžek plesu použije Humanistické hnutí na svou kampaň, v jejímž rámci pomáhají Evropané Afričanům. Česká pobočka směřuje pomoc do Guineje.

Počasí:

Oblačno, přeháňky, od středních poloh sněhové. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 stupňů, na horách kolem minus 3 stupně Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.