Zprávy pátek, 18. června 1999

A nyní podrobně:

Senát schválil vyslání české jednotky do Kosova

Senát souhlasí, aby Česká republika vyslala do jugoslávské provincie Kosovo v rámci sil KFOR vojenskou jednotku v počtu až 800 osob. Horní komora se tak ve čtvrtek ztotožnila s rozhodnutím Poslanecké sněmovny. Vláda přitom navrhovala vyslat do Kosova průzkumnou rotu s maximálně 150 vojáky. Senát stejně jako sněmovna současně souhlasil s prodloužením vyslání dopravního letounu An-26 a jeho dvanáctičlenného personálu k plnění přepravních úkolů ve prospěch sil NATO. Schválil také rozšíření mandátu tohoto letounu pro operaci Joint Guardian do konce roku 1999 s možností dalšího prodloužení. Senátoři podpořili i to, aby operační řízení české vojenské jednotky a letounu bylo předáno velitelským orgánům NATO.

K vládnímu návrhu daňových novel, který předpokládá, že od července stoupnou spotřební daně u pohonných hmot a tabákových výrobků a od 1.ledna 2000 klesnou daně z příjmů právnických a fyzických osob, se Senát nevyjádřil. Nepřijal totiž na své schůzi žádné usnesení, kterým by předlohu schválil nebo naopak odmítl. Daňové novely Senát svým postupem ale nezablokoval. Už 22. června se bude na návrh novel pohlížet jako na Senátem schválený, neboť uplyne třicetidenní lhůta, ve které je horní komora oprávněna se k předloze vyjádřit. Hned poté soubor novel dostane k podpisu prezident republiky. V doprovodném usnesení senátoři vládu žádají, aby vyčíslila dopad přijatých daňových změn do veřejných rozpočtů, zejména do rozpočtů obcí, a aby předložila návrh změny zákona o pravidlech hospodaření s rozpočtovými prostředky, aby dopady změn do veřejných rozpočtů byly vyrovnány už od roku 2000.

Integrační výbor doporučí vládě schválit další poziční dokumenty

Vládní výbor pro evropskou integraci ve čtvrtek projednal poziční dokumenty kapitol volný pohyb služeb, životní prostředí a energetika a doporučí je vládě ke schválení. Po jednání výboru to uvedl jeho předseda, vicepremiér Egon Lánský. Výbor se zabýval také integrační strategií pro oblast životního prostředí a stavem plnění úkolů podle opatření plynoucích z pravidelné zprávy Evropské komise a zprávy o přípravě na členství České republiky v Evropské unii.

Ústečtí zastupitelé potvrdili platnost usnesení o plotu v Matiční

Ústečtí městští zastupitelé ve čtvrtek potvrdili usnesení okresního neštěmického zastupitelstva o výstavbě plotu v Matiční ulici. Jejich rozhodnutí prý neporušuje žádnou právní normu České republiky. Pro toto usnesení hlasovalo 25 zastupitelů všech politických stran. Proti hlasoval jeden sociální demokrat a jeden komunista. Plot má ochránit obyvatele čtyř rodinných domků v Matiční ulici od hluku ze sousedního areálu obecních domů pro neplatiče nájemného, obývaných zejména Romy.

Vicepremiér Egon Lánský pokládá rozhodnutí ústeckého zastupitelstva za nešťastné. Doufá, že díky Poslanecké sněmovně, která má o případu rozhodovat jako poslední instance, se nakonec plot v Matiční stavět nebude. Poukázal na to, že případ, o který se zajímá i zvláštní zpravodaj Komise OSN pro lidská práva, poškozuje Českou republiku i v zahraničí.

Podle vládního zmocněnce pro lidská práva Petra Uhla se ukazuje, že jedna ze základních zásad právního státu, totiž že za lidská práva je odpovědná vláda a že v poslední instanci o tom nesmějí rozhodovat místní zastupitelé, je správná.

Také předseda Romské občanské iniciativy Emil Ščuka soudí, že základní lidská práva jsou nadřazena právům ostatním, a proto je na místě, aby rozhodovala vláda.

Ústecké zastupitele kritizují senátoři České strany sociálně demokratické, Unie svobody a Občanské demokratické aliance,jejich rozhodnutí naopak nezpochybnili senátoři Občanské demokratické strany a Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové.

Václav Klaus ocenil odhodlání Romana Prodiho reformovat a rozšířit EU

Nejen Česká republika získala podle šéfa Poslanecké sněmovny a Občanské demokratické strany Václava Klause v osobě nového designovaného předsedy Evropské komise Romana Prodiho odhodlaného zastánce myšlenky rozšíření Evropské unie. Klaus to ve čtvrtek řekl po návratu z Bruselu, kde s Prodim hovořil o reformách, které by podle nového šéfa Evropské komise měla Evropská unie podstoupit.

Ministr zahraničí Jan Kavan navštívil Norsko

Přijetím u krále Haralda V. zahájil ve čtvrtek ministr zahraničí Jan Kavan jednodenní oficiální návštěvu Norska. Na programu krátkého rozhovoru v královském paláci byl letošní vstup České republiky do Severoatlantické aliance a kosovská problematika.

Ministr Kavan v Oslu jednal také s norským premiérem Kjellem Magnusem Bondevikem. Shodli se v tom, že mezinárodní pomoc po skončení kosovského konfliktu by neměla směřovat pouze do Kosova, ale výrazně také například do Makedonie či do Bosny. Zapomínat podle nich nelze ani na srbské občany. Oba představitelé hovořili i o možnosti vytvořit nějaké společné česko-norské projekty, které by se mohly ucházet o podporu v rámci Paktu stability zaměřeného na jihovýchodní Evropu. - DOPLNIT !!!!!!

Po válce v Jugoslávii je podle Jiřího Dienstbiera třeba pomoci všem

Při obnově Balkánu po ukončení útoků Severoatlantické aliance proti Jugoslávii by mezinárodní společenství mělo postupovat komplexně. Je třeba, aby vůči různým národům uplatňovalo stejná kritéria, a to i vůči Srbům. Prohlásil to ve čtvrtek zvláštní zmocněnec OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii Jiří Dienstbier.

České vysoké školy chtějí pomoci Jugoslávii

České vysoké školy nabídnou pomocnou ruku jugoslávským univerzitám, jejichž učitelé a studenti budou moci nějaký čas působit v České republice. Rektoři českých vysokých škol přišli ve čtvrtek s tímto plánem seznámit prezidenta Václava Havla, který opakovaně požaduje, aby se Česká republika co největší měrou podílela na obnově Balkánu. Rektoři, kteří měli na Pražském hradě zasedání, hovořili s prezidentem také o budoucnosti české vědy.

Předsedové KDU-ČSL a Unie svobody se shodli, že zemi z krize vyvede většinová vláda

Jedině nová vláda je schopna vyvést naši zemi z ekonomické krize. Shodli se na tom předsedové Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové a Unie svobody Jan Kasal a Jan Ruml při své čtvrteční schůzce v Poslanecké sněmovně. Hovořili také o společném kadidátovi doplňovacích voleb, který bude společný celé čtyřkoalici. Jména případných kandidátů jsou zatím tajemstvím. Obdobná schůzka je plánována na příští pátek a strany by se mohly zabývat i urychlením příprav vstupu země do Evropské Unie, s čímž obě souhlasí.

V Praze zahájilo činnost Evropsko-české fórum

Mostem mezi Českou republikou a Evropskou unií chce být Evropsko-české fórum, které ve čtvrtek za přítomnosti představitelů českých ústavních institucí a velvyslanců v ČR zahájilo svou činnost. Fórum vzniklo z iniciativy hospodářských komor některých členských zemí EU a jeho cílem je podpořit ekonomický rozvoj České republiky s ohledem na evropské standardy. V projevech v Letním refektáři Strahovského kláštera představitelé českého státu i zástupci členských zemí EU zdůrazňovali, že členství v Unii musejí podporovat nejen politici, ale také občané a obchodní kruhy. Prezident Václav Havel v souvislosti s euroskeptiky ve vrcholné české politice uvedl, že současná generace nevratně rozhodne, jestli se naše země stane součástí integrované Evropy nebo se ocitne ve slepé uličce.

Část ODS a ČSSD chce opatrný přístup ČR k jednotné evropské měně

Někteří členové sněmovního výboru pro evropskou integraci za ODS a část sociálnědemokratických ministrů se shodují v názoru, že Česká republika by měla k jednotné evropské měně přistupovat spíše zdrženlivě a opatrně. Naznačilo to čtvrteční jednání sněmovního výboru pro evropskou integraci s vicepremiérem pro ekonomiku Pavlem Mertlíkem. Výbor bez výhrad projednal hospodářskou strategii našeho vstupu do Evropské unie. Dokument připravili ministři pod Mertlíkovým vedením. Souběžně s touto strategií nyní exekutiva zpracovává také Národní program přípravy vstupu do EU, jehož náplní je především sladění českého zákonodárství s legislativou zemí Unie.

Čeští a slovenští poslanci si chtějí pomáhat v Evropském parlamentu

Čeští a slovenští poslanci si budou podle předsedy slovenského parlamentního zahraničního výboru Petra Weisse v případě potřeby pomáhat při jednáních Evropského parlamentu 'EP). Weiss to uvedl po čtvrtečním jednání se členy sněmovního výboru pro evropskou integraci v Praze. Jako příklad zmínil podobné zkušenosti obou zemí s jadernou energetikou. Připomněl, že Česká republika i Slovensko v této souvislosti už musely reagovat na jisté výhrady. ČR se před nedávnými volbami do EP stala terčem kritiky evropských poslanců za dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

Petr Weiss je členem společné delegace svého výboru a slovenského parlamentního výboru pro evropskou integraci, která ve středu přicestovala na třídenní návštěvu Prahy.

Podpora KSČM se podle agentury STEM blíží preferencím ČSSD, ODS stále vede

Podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM převzala Občanská demokratická strana s podporou čtyřiadvaceti procent voličů vedení na domácí politické scéně. Sociální demokracie dále propadla a ztrácí na ODS 5 procent. V porovnání s minulým měsícem si pozici upevnili komunisté, a to se šestnácti procenty hlasů. Lidovcům a Unii svobody věří shodně téměř 12 procent respondentů.

Zemědělci v Litomyšli pohrozili zastavením dodávek komodit na trh

Čeští zemědělci na svém čtvrtečním pracovním setkání v Litomyšli pohrozili zastavením dodávek zemědělských produktů na tuzemský trh. Dodávky mléka, masa, obilí a dalších produktů zastaví v případě, že stát nepřistoupí na jimi navrhované minimální garantované výkupní ceny. Tento krok zemědělců podporuje i prezident Agrární komory České republiky Václav Hlaváček. Už v pondělí je odhodláno zastavit dodávky vepřového masa odbytové družstvo Agropork, které ovládá 30 procent tuzemského trhu s vepřovým masem. Mlékaři prý vyčkají do července. Ministr zemědělství Jan Fencl protestům v žádném případě nehodlá bránit, avšak domnívá se, že představitelé výrobců by se měli starat o něco jiného než o politiku.

České soudy možná dostanou po zasedání MMF bezpečnostní rámy

České soudy budou lépe chráněny. Asi dvacet rámových detektorů zbraní, které budou použity při zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze v roce 2000, získají posléze vybrané soudy. Vláda by o tomto záměru měla rozhodnout v červenci. Nutnost detekčních rámů v soudních budovách potvrzuje už i ten fakt, že v dubnu unesli dva ozbrojení muži cizince, podezřelého z obchodu s drogami. Větší bezpečnosti by měly dále přispět i nově umístěné vězeňské stráže.

Prezident Havel se zajímal o situaci romských dětí ve školství

Oprávněnost výtek Romů, že jejich děti jsou údajně neoprávněně zařazovány do zvláštních škol, ve čtvrtek prezidentovi Václavu Havlovi objasňoval ministr školství Eduard Zeman. Vina za současný stav je podle ministra na obou stranách, tedy většinou i Romů, problém diskriminace se však podle něj nemůže zužovat jen na oblast zvláštních škol. Zástupci 12 romských dětí z Ostravy podali tento týden ústavní stížnost ve věci porušování lidských práv Ústavnímu soudu v Brně. Ministerstvo školství však nepovažuje stížnost za opodstatněnou. "Problém diskriminace je spíše v tom, že se v normálních školách cítí romské děti v menšině a znevýhodněné, a proto je raději jejich rodiče dávají do zvláštních škol," odpověděl ministr školství na dotaz ČTK poté, co se situací seznámil prezidenta. Ten podle mluvčího Ladislava Špačka nezaujal k problému jasné stanovisko a chtěl od ministra informace.

Čeští a němečtí vojáci postavili přes Labe pontonový most

Necelá půlhodina ve čtvrtek stačila příslušníkům ženijního vojska české a německé armády, aby v Litoměřicích postavili přes Labe 141 metrů dlouhý pontonový most. Stavbou vyvrcholilo čtyřdenní společné cvičení českých a německých ženistů s názvem Labe '99. Most, který má nosnost do 60 tun, měli vojáci za úkol postavit do 40 minut. Příslušníci litoměřického útvaru s pomocí dalších tří útvarů českého pozemního vojska a německé 70. ženijní brigády Gery však umožnili prvnímu nákladnímu automobilu přejet přes Labe už za 27 minut a 13 sekund.

Čeští studenti a skauti vyrazí pomoci zaplaveným lidem na Ukrajině

Pět desítek dobrovolníků z řad českých studentů a skautů vyšle o nadcházejících prázdninách Česká katolická charita na Zakarpatskou Ukrajinu, kde pomohou místním lidem s obnovou loňskými záplavami poničených domovů. "Naši kolegové z ukrajinské charity v Rachivu už vybrali domácnosti, kde je třeba pomoci, a připravili stavební materiál a nářadí," řekla ve čtvrtek ČTK vedoucí oddělení humanitární pomoci Arcidiecézní charity Olomouc Květa Princová.

Před 49 lety byli v Jihlavě popraveni tři nevinní muži

Položením květin na jihlavském hřbitově si ve čtvrtek připomněli představitelé radnice a politických stran památku Jana Tučka, Karla Veselého a Františka Roda, které komunistický soud odsoudil v roce 1950 "za protistátní činnost" k smrti oběšením. "Jakýkoli režim, který bude potlačovat svobodu názoru likvidací lidí, nesmí mít nikdy šanci na existenci," zdůraznil u památníku na hřbitově jeden z organizátorů vzpomínky Jaroslav Točík.

IVVM: Většina lidí ví o možných problémech počítačů s rokem 2000

O možných potížích výpočetní techniky s příchodem roku 2000 už slyšelo 73 procent obyvatel České republiky. Uvádí to šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění. 43 procent občanů považuje tento problém za závažný a 36 procent už zaznamenalo přípravy na nové datum. Podstata takzvaného problému Y2K spočívá v tom, že se počítače nemusí umět vyrovnat s letopočtem začínajícím číslicí dvě a nízkými čísly na konci. Rok 2000 může zmást starší počítačové systémy, které znají pro letopočet pouze dvojčíslí. Tyto stroje by mohly nový rok považovat za rok 1900, což by způsobilo jejich kolaps.

Patrik Berger vyhrál první polovinu fotbalového Zlatého míče ČR

Patrik Berger z FC Liverpool je nejlepším českým fotbalistou jarní části sezóny. V první polovině třetího ročníku ankety Zlatý míč České republiky získal od novinářů nejvíc bodů. Na dalších místech skončili Vladimír Šmicer a loňský vítěz ankety Pavel Nedvěd. Celkem získalo hlasy 42 fotbalistů, z toho 26 z domácí ligy a 16 legionářů.

A ještě informace o pátečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo s deštěm nebo přeháňkami, místy i s bouřkami. Nejvyšší denní teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.