Zprávy pátek, 19. března 1999

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přehled zpráv:

A nyní podrobně:

České archivy o holocaustu jsou podle prezidenta Havla mezinárodní komisi otevřeny

České archivy, které se týkají holocaustu, jsou podle prezidenta Václava Havla zcela otevřeny pro práci Mezinárodní komise pro pojistky obětí holocaustu. Prezident Havel o tom ve čtvrtek ujistil předsedu komise a bývalého šéfa americké diplomacie Lawrence Eagleburgra, s nímž hovořil o práci komise. Eagleburger podle prezidentova mluvčího Ladislava Špačka do Prahy přijel vysvětlovat práci komise a ocenil to, že Česká republika před necelým rokem zřídila komisi k otázkám holocaustu.

V souvislosti se zpřístupňováním archivů o holocaustu koncem loňského roku rozbouřilo česko-izraelské vztahy prohlášení poradce izraelského premiéra Bobbyho Browna, že se české instituce brání zpřístupnění dokumentů týkající se nacistického vyvražďování Židů. O pár dnů však Brown při návštěvě Prahy ocenil, že vláda učinila pokrok v navracení židovského majetku.

Ministerstvo informovalo rabíny o židovských restitucích

Restituce židovského majetku jsou věcí, v níž má český stát zájem o komunikaci se zainteresovanými stranami, řekl ČTK Hynek Kmoníček, ředitel sekce zemí Ameriky, Asie a Afriky na ministerstvu zahraničí. Při čtvrtečním setkání s delegací amerických rabínů před ukončením jejich třídenní návštěvy České republiky proto sám otázku restitucí podrobněji otevřel. Zástupci Severoamerické rady rabínů ocenili podle Kmoníčka přístup státu k nápravě některých historicky vzniklých křivd, demonstrovaný vznikem vládní komise i spoluprací v archivnictví či při dohledávání uměleckých děl, která za války prošla českým územím.

Před ministerstvem obrany v Praze už vlaje vlajka NATO

Vlajka Severoatlantické aliance od čtvrtka vlaje před sídlem ministerstva obrany v Praze. Byla vztyčena společně s českou vlajkou za zvuku hymny aliance a české hymny za účasti velvyslanců členských zemí NATO a vojenských a leteckých přidělenců těchto států. Vlajka NATO zavlála před ministerstvem obrany téměř týden poté, co ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová převzala ratifikační listiny od ministrů zahraničí tří středoevropských států a ukončila tak oficiálně přijímání České republiky, Polska a Maďarska do Aliance.

Česko-bulharské memorandum

Vůli ke spolupráci při začleňování do Evropské unie, při boji s organizovaným zločinem, ve Středoevropské dohodě o volném obchodu 'CEFTA), ve Středoevropské iniciativě 'SEI) a ve všech oblastech politického, ekonomického a společenského života vyjádřili ve čtvrtek v Sofii premiéři Bulharska Ivan Kostov a České republiky Miloš Zeman ve společném prohlášení. V memorandu se rovněž uvádí, že Česká republika jako nový člen NATO bude pokračovat v podpoře politiky otevřených dveří pro všechny státy, které sdílejí společné civilizační hodnoty a jsou připraveny přistoupit k Alianci.

Vláda ČR už dohnala skluz v přibližování legislativě EU

Česká vláda už podle premiéra Miloše Zemana dohnala skluz legislativního procesu, který má za úkol přiblížit české právo legislativě Evropské unie, k němuž došlo v prvních měsících jejího mandátu. Zeman tak během návštěvy Bulharska reagoval na některé obavy, které zaznívají v EU a podle nichž by se prý Česká republika mohla v přibližování legislativy dostat do skluzu. V minulém měsíci vláda podle Zemana skluz dohnala v rámci souboru návrhů zákonů a věcných záměrů zákonů i vládních nařízení a dokonce už překročila svůj původní legislativní plán. Zeman je přesvědčen, že by k urychlení legislativního procesu přispěla změna ústavy, kterou vláda pravděpodobně už v květnu předloží Poslanecké sněmovně. Ta má zakotvit nadřazenost evropského práva nad právem domácím a tak umožnit rychleji implementaci příslušné evropské normy.

Zeman a Vasile o NATO

Možnosti dalšího rozšiřování Severoatlantické aliance, problémy ilegální migrace, vzájemná hospodářská spolupráce a kosovská krize byly hlavními body čtvrtečního jednání rumunského a českého premiéra Radu Vasileho a Miloše Zemana, který zahájil dvoudenní návštěvu Rumunska. Premiéři o tom informovali novináře krátce poté, co ministři zemědělství obou zemí Ioan Murešan a Jan Fencl podepsali dvě dohody o spolupráci na úseku veterinárním a o ochraně rostlin a karanténě. Zeman svého rumunského kolegu ujistil, že Česká republika, Polsko a Maďarsko, nyní už jako členové NATO, budou i nadále podporovat rozšiřování aliance i Evropské unie. Dodal, že není důležité, kdo do euroatlantického společenství vstoupil dříve, ale že důležité je směřování. Vasile Zemanovi ke vstupu do NATO blahopřál.

Dánsko a ČR pro přijetí dalších členů do NATO

Dánsko a Česká republika se shodují nejen v tom, že po nedávném přijetí tří nových členů musí NATO zůstat otevřené i pro další kandidáty, ale i na možnosti případného aliančního zásahu mimo území členských zemí bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. "Tady je postoj Dánska zcela identický s postojem naším, když říkáme, že mandát je velice potřebný a důležitý, ale ne nezbytný," řekl ČTK po čtvrtečním setkání ministra obrany Hanse Häkkerupa s ministrem zahraničí Janem Kavanem v Kodani Kavanův mluvčí Aleš Pospíšil. Ministři dále hovořili o kritické situaci v Kosovu a Kavan na Häkkerupův dotaz potvrdil, že Česká republika chystá v souvislosti s pátečním vstupem do NATO takové změny ústavy, aby s vysláním vojáků do zahraničí nebylo nutno čekat na souhlas parlamentu. Kavan zároveň podpořil úsilí Tatry Kopřivnice o získání zakázky pro dánskou armádu.

Republikáni hodlají bránit útokům NATO na Srby jako živé štíty

Republikány Miroslava Sládka natolik pobouřily hrozby NATO adresované Srbům, že se rozhodli bránit případnému útoku na srbské pozice vlastním tělem jako živé štíty. Sládek to ve čtvrtek řekl ČTK. Podle zpráv ze sekretariátu republikánské strany se už hlásí dobrovolníci. Nabídku bránit objekty vlastním tělem oznámí republikáni velvyslanci Jugoslávie v České republice. "Je nepřípustné, aby kterýkoli stát či jejich uskupení napadalo na konci druhého tisíciletí kterýkoli jiný suverénní stát a ohrožovalo jeho celistvost," řekl Sládek. Kam přesně do Jugoslávské svazové republiky se jeho lidé vydají, předseda republikánů neuvedl. "Může to být kdekoli, třeba v Bělehradě, nevíme, kde všude NATO zaútočí," dodal Miroslav Sládek.

Chilský prezident Frei ukončil návštěvu ČR

Přednáškou o globalizaci země a schůzkou s představiteli Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové zakončil ve čtvrtek svou první návštěvu České republiky chilský prezident Eduardo Frei. V Černínském paláci řekl, že na cestě k rozvoji jednotlivých zemí už neplatí ve sjednocujícím se světě autonomní recepty, ale úspěch spočívá v hledání bilaterálních, subregionálních a regionálních dohod. Žádná země na světě si už nemůže dovolit izolaci, prohlásil. Prezident Frei předal Univerzitě Karlově plaketu chilského básníka a bojovníka za svobodu Pabla Nerudy. Její rektor Karel Malý udělil prezidentovi na slavnostním setkání ve Vlasteneckém sále Karolina jubilejní medaili k 650. výročí založení univerzity.

ČR stále chybí fond pro rozdělování prostředků z Evropské unie

Česká republika musí vytvořit národní fond, který bude shromažďovat a rozdělovat finanční prostředky plynoucí z Evropské unie. Na čtvrtečním zasedání parlamentního výboru pro naše přidružení k Evropské unii to řekl vedoucí delegace Evropské komise v České republice Ramiro Cibrian. Poukázal na to, že prodleva při vytváření fondu může stát Českou republiku část prostředků z Evropské unie. Cibrian připomněl, že ČR by měla od roku 2000 dostávat z EU 250 až 300 miliónů euro ročně '8,75-10,5 miliardy korun).

Účastníci jednání se rovněž věnovali reformě financování zemědělství v Evropské unii, institucionální reformě unie a přijímání nových zemí. Hovořili také o budoucí společné zahraniční a bezpečnostní politice unie. Ta zůstává, jak řekl předseda zahraničního a branně-bezpečnostního výboru Evropského parlamentu Tom Spencer, pro EU velkou neznámou. Připomněl, že podoba společného zahraničního a obranného postupu patnáctky dosud není dohodnuta. Nejasný je například osud Západoevropské unie, transatlantického fóra, které by mohlo s EU postupně splynout.

Česko-polská komise pro ekologickou spolupráci

Podpisem protokolu o česko-polské ekologické spolupráci a jejích dalších perspektivách skončilo ve čtvrtek ve Varšavě první zasedání česko-polské Smíšené komise pro spolupráci v oblasti životního prostředí. Na programu byla mimo jiné výměna zkušeností a postupů při integraci s Evropskou unií a spolupráce na hraničních vodách. Zasedání se zúčastnili i resortní ministři obou zemí Miloš Kužvart a Jan Szyszko. Připravenost obou zemí na vstup do EU z hlediska ochrany životního prostředí je u obou zemí podobná - potřebujeme finanční i personální zdroje, řekl na tiskové konference český ministr.

Zahradil i Svoboda vylučují možnost zrušit Benešovy dekrety

Stínový ministr zahraničí Jan Zahradil 'ODS) i poslanec KDU-ČSL Cyril Svoboda vylučují možnost zpětně zrušit poválečné zákony týkající se odsunu sudetských Němců z poválečného Československa. Řekli to ČTK v reakci na opakující se volání některých rakouských či německých politiků po zrušení Benešových dekretů. "Myslím, že v tuto chvíli asi nikdo neuvažuje vážně, že by se s Benešovými dekrety mělo něco dělat," prohlásil Zahradil. Podle něj je záležitost Benešových dekretů uzavřená. Jakousi čáru za ní udělala česko-německá deklarace. Také Svoboda zdůraznil, že žádný právní předpis České republiky nelze zpětně zrušit. Tvrdí, že zrušení Benešových dekretů nic nevyřeší a navíc by mohlo ohrozit privatizační proces v zemi.

Příliv přímých zahraničních investic je největším překvapením

Deficit běžného účtu platební bilance se v loňském roce snížil na 34 miliard ze 100 miliard korun v roce 1997. Výrazného poklesu bylo dosaženo především díky nižšímu schodku obchodní bilance. Hlavním překvapením pro analytiky oslovené ve čtvrtek ČTK je příliv přímých zahraničních investic ve výši 80 miliard korun. Přebytek finančního účtu tak dosáhl 85 miliard korun proti 34 miliardám v roce 1997. Za nižším schodkem obchodní bilance stojí podle Moniky Procházkové z Patria Finance nižší domácí poptávka, která se projevila v klesající poptávce po dovozech. "Na druhé straně, exportní výkonnost českých podniků byla především v prvním pololetí roku 1998 velmi dobrá," řekla Procházková.

Dagmar Havlová předala dětské nemocnici nejnovější diagnostický přístroj

Diagnostické centrum v brněnské dětské nemocnici má jako první v České republice přístroj na vyšetření magnetickou rezonancí s otevřeným obloukem, Magnetom Open viva. Zařízení ve čtvrtek slavnostně předala prezidentova manželka Dagmar Havlová, která zároveň podle ředitele Jana Buriana přijala nad nemocnicí záštitu. "Instalací přístroje jsme dovršili kompletní vybavení pracoviště na špičkové úrovni," uvedl přednosta radiodiagnostické kliniky Jaroslav Procházka. Obloukový zobrazovací přístroj narozdíl od dřívějších tunelových typů umožňuje vyšetření dětských pacientů bez uspání a zároveň i volný přístup k vyšetřovanému ze všech stran. Navíc nevyvolává u pacientů nepříjemné pocity ze stísněných prostor, které dosud komplikovaly vyšetření deseti procent pacientů.

Ženevský výbor očekává, že vláda vyřeší problém Matiční ulice

Ženevský Výbor pro odstranění rasové diskriminace 'CERD) očekává, že česká vláda zajistí řešení problému Matiční ulice v Ústí nad Labem, kde chce tamní radnice oddělit Romy bydlící v domech pro neplatiče zdí od obyvatel rodinných domků. Výbor nebude nadále prosazovat, aby vláda stavbu zdi "radikálně zakázala", ale doufá v obecně přijatelný kompromis bez otevřeného konfliktu s ústeckým zastupitelstvem. Se čtvrtečním stanoviskem ženevského výboru ČTK seznámil Jan Jařab ze sekretariátu vládního zmocněnce pro lidská práva Petra Uhla. Podle Jařaba se tak výbor přiklonil k cestě, kterou Uhl uplynulý týden obhajoval na jednání CERD.

Sdružení Dženo připravuje novinářské školící centrum pro Romy

Občanské sdružení Dženo, které se zaměřuje na vzdělávání romské populace, připravuje v Praze zřízení Evropské mediálního školící centra. Centrum by mělo připravovat mladé Romy z celé Evropy na novinářskou práci v médiích i pro studium na vysokých školách s žurnalistickým zaměřením. Jak řekl předseda sdružení Dženo Ivan Veselý, centrum by mělo začít pracovat nejpozději v roce 2001. "Protože jde o mezinárodní projekt, měly by se na něm podílet zahraniční organizace z Ameriky, Velké Británie a Německa," upřesnil. Sdružení Dženo pořádá kursy pro Romy a spolupracuje s právníky, kteří zastupují před soudy Romy napadené z rasových důvodů.

Uložení ostatků markraběte Jošta v Brně

Za velkého zájmu veřejnosti byly ve čtvrtek v kostele sv. Tomáše v Brně slavnostně uloženy ostatky braniborského a moravského markraběte Jošta Lucemburského, jedné z nejvýznamnějších osobností moravských dějin. Jeho kostru vyzvedli odborníci z hrobky v tomto kostele letos v lednu, aby ji mohli podrobit odbornému prozkoumání. Součástí pietního rozloučení byla mše celebrovaná brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem. Před začátkem obřadu využily stovky Brňanů ojedinělé možnosti prohlédnout si Joštovy vystavené ostatky. Na vlastní oči se mohli přesvědčit, že synovec Karla IV. byl na svou dobu neobyčejně vysoký a měl dokonalý chrup. S dalšími výsledky zkoumání odborníků se budou moci lidé seznámit na výstavě, kterou Muzeum města Brna připravuje na příští rok.

Černá čápice Kristýna pravděpodobně zahynula

Čápice Kristýna, která patřila k nejdéle sledovaným opeřencům na světě, pravděpodobně zahynula. Senzor jejího pohybu totiž více než týden nezměnil polohu a navíc se ozývá z pravděpodobně hustě osídlené oblasti vzdálené 30 kilometrů od jejího tradičního zimoviště v Senegalu. ČTK to ve čtvrtek řekl vedoucí projektu Africká odysea a šéfredaktor Českého rozhlasu 2 Milan Bobek. Upozornil však, že jde o jeho interpretaci satelitních dat. Pohyb čápice organizátoři projektu sledovali od července roku 1995. S "batůžkem" složeným z menšího pozemního a většího satelitního vysílače na zádech létají po světě ještě další dva čápi černí: David a Jonáš. Poslední zpráva o Davidovi zatím pochází z neděle, kdy byl nedaleko Mnichova. Jonáš v úterý pobýval na jihozápadě Španělska. Zájemci o Africkou odyseu mohou informace o čapím putování nalézt také na internetové adrese: http://capi.internet.cz.

V Čechách se objevil posel houbařského jara - kačenka česká

Zatímco příchod kalendářního jara připadá až na tuto neděli, houbařům už jaro začalo. Jeho první známkou je totiž houba zvaná kačenka česká, která se už objevila v Českém krasu, řekl ČTK mykolog Miroslav Smotlacha. Kačenka je podle něj poměrně vzácná pochoutka známá houbařským fandům na celém světě. Kromě ní roste nyní ještě penízovka sametonohá, kterou lze dochutit polévku či omáčku. Vzhledem k tomu, že tato houba neroste ve velkém množství, musí si i zkušený houbař na smaženici ještě počkat. V České republice, ve které je sbírání hub téměř národním koníčkem, se v posledních letech rozšiřuje celosvětový zvyk houby kupovat. "Pravý Čech si však musí najít houbu v lese sám," tvrdí Smotlacha.

A ještě krátce o pátečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, místy přeháňky deště nebo deště se sněhem. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.