Zprávy pátek, 19. června 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Eva Petržílková. Začínáme zprávami.

Nyní podrobněji:

Čeští občané dnes začnou rozhodovat o příští sněmovně a vládě

Občané České republiky budou dnes a v sobotu po dvou letech znovu rozhodovat o složení Poslanecké sněmovny. O přízeň voličů se v prvních předčasných parlamentních volbách v historii samostatného českého státu uchází 13 politických stran a hnutí. První volební den skončí všude ve 22:00. Volby pak budou pokračovat v sobotu 20.června od 07:00 do 14:00, kdy budou volební místnosti opět uzavřeny.

Senát schválil zrušení dědické daně u příbuzných v přímé řadě

Senát ve čtvrtek schválil poslaneckou novelu zákona o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí, která zcela odstraňuje dědickou daň u příbuzných v řadě přímé. Kromě toho by měla být prominuta při řešení důsledků živelních pohrom a jiných mimořádných hromadných událostí.

Horní komora parlamentu také udělala významný krok pro podporu fungování hypoték, když hlasy všech 69 přítomných senátorů schválila novelu zákona o dani z příjmů. Ta by měla u hypotéčních úvěrů omezit hranici odpisů částkou 300 tisíc korun ročně a rozšířit možnost daňových odpočtů i na úroky z tzv. překlenovacích úvěrů.

Poslanci přehlasovali veto prezidenta

Poslanecká sněmovna přehlasovala veto prezidenta Václava Havla, který jí vrátil k novému projednání novelu zákona o loteriích. Důvodem, proč prezident novelu vrátil, bylo ustanovení, které znemožňuje účast na loteriích zahraničním firmám. To podle Havla může být pro tyto hospodářské subjekty diskriminující a v rozporu s mezinárodními smlouvami.

Sněmovna dále zamítla sociálnědemokratickou novelu takzvaného transformačního zákona. Podle předlohy měly být věřitelům družstev vydány zemědělské podílové listy, jejichž nominální hodnoty by odpovídaly výši pohledávky v družstvu.

Prezident se rozloučil s českými poslanci

Práci českého parlamentu v jeho předčasně končícím volebním období, která mimo jiné zahrnula ratifikaci vstupu České republiky do NATO, ocenil prezident Václav Havel na čtvrtečním setkání s představiteli dolní parlamentní komory v Lánech. Setkání se zúčastnili kromě předsedy Miloše Zemana také místopředsedové sněmovny a předsedové parlamentních frakcí, výborů a komisí. Svou tradici neporušili republikáni, kteří, ač pozváni, na rozloučení s prezidentem do Lán nepřijeli.

Miloš Zeman je připraven převzít pověření k sestavení nové vlády

Předseda České strany sociálně demokratické Miloš Zeman je připraven přijmout pověření k sestavení nové vlády, budou-li volební výsledky sociální demokracie natolik výrazné, že toto pověření umožní. Na tiskové konferenci tak reagoval na zveřejněný dopis prezidenta Václava Havla předsedovi ODS Václavu Klausovi. Prezident v dopise uvádí, že ho při poslední schůzce Zeman upozornil na to, že se cítí být unaven a že by nechtěl být premiérem.

Politický poradce prezidenta Jiří Pehe týž den řekl Českému rozhlasu, že Václav Havel se ve svém červnovém dopise Václavu Klausovi opíral o několik měsíců starou úvahu Miloše Zemana z doby vrcholící bamberské aféry.

Prezident Havel považuje za krajně neslušné, že se jeho osobní dopis Václavu Klausovi dostal na veřejnost. Podle slov jeho mluvčíhošlo o velmi osobní a důvěrný dopis, který měl kromě prezidenta v rukou pouze jeho tajemník, který ho doručil Klausovi.

Pro předsedu ODS Václava Klause je zveřejnění prezidentova dopisu obrovským překvapením. Řekl, že na zveřejnění dopisu nemohl mít zájem prezident ani Zeman či on sám, ale někdo čtvrtý. Podle Klausových slov byl zveřejněn originál dopisu, zatím co on sám má jenom fax.

Internet poskytuje ukazatele pro odhady volebních výsledků

Výsledky voleb z roku 1996 a informace o struktuře obyvatelstva v jednotlivých okresech České republiky, které by měly umožnit odhad výsledků letošních mimořádných červnových voleb, lze nyní najít na Internetu na adrese http://volby.spinet.cz/volby98 jako přílohu Volebních novin ČTK. V geografických volebních mapách, které se na Internetu nacházejí, si může zájemce najít informace o věku obyvatel v jednotlivých okresech, struktuře vzdělání, výši a struktuře zaměstnanosti, náboženském vyznání a další ekonomické a demografické ukazatele. Spolu s informacemi o geografickém rozložení výsledků voleb v roce 1996 by tyto údaje měly umožnit odhad vývoje a výsledků červnových mimořádných voleb v závislosti na regionálních rozdílech. Bezprostředně po volbách by měl být soubor map doplněn o aktuální výsledky voleb a geografické rozložení.

Stovky lidí z MZV budou o volbách mimo ČR

Stovkám pracovníků ministerstva zahraničí a tisícům občanů ČR žijícím trvale v cizině brání platná legislativa volit. Příslušný zákon totiž dovoluje volit jen na území republiky a nikoliv v cizině, jak to umožňují zákony téměř všech sousedních států. Drtivá většina pracovníků ministerstva zahraničí však kvůli své práci a vzdálenosti od vlasti možnost přijet na volby prakticky nemá. Výjimku tvoří například zaměstnanci českého velvyslanectví ve Vídni a pár zaměstnanců velvyslanectví v Bonnu. "V cizině je nyní zhruba tisíc našich zaměstnanců, které tam doprovází asi 500 dospělých rodinných příslušníků," uvedl ve čtvrtek na dotaz ČTK ředitel tiskového odboru českého ministerstva zahraničí Rudolf Hykl.

Řada českých krajanů v zahraničí nemůže volit

Roztrpčení nad nemožností volit v zahraničí při nadcházejících parlamentních volbách v České republice dává najevo řada krajanů žijících ve Francii. Většina lidí tady by ráda volila, řekla ČTK předsedkyně Asociace Olgy Havlové ve Francii Kamila Janotová-Leclercová. Podle ní by "jako v ostatních demokratických zemích" měli mít možnost volit i občané žijící v zahraničí. Český ministr vnitra Cyril Svoboda při dubnové návštěvě Francie při setkání s krajany vyjádřil politování nad tím, že Poslanecká sněmovna odmítla zákon umožňující českým občanům v zahraničí volit. Přislíbil, že bude-li po volbách mít na celou záležitost vliv, bude usilovat o to, aby takový zákon byl prosazen.

NATO očekává dobrou spolupráci s příští vládou ČR

Severoatlantická aliance plně respektuje demokratický proces v České republice jako v kterékoli jiné členské či partnerské zemi a je připravena k dobrým pracovním vztahům s jakoukoli vládou, jež vzejde z pátečních a sobotních voleb, řekl ČTK nejmenovaný vysoký činitel NATO. Připomněl, že generální tajemník Javier Solana při nedávné návštěvě Prahy navázal dobré vztahy s představiteli vládní většiny i opozice, s nimiž se setkal.

Ministr Lobkowicz chce posílit kázeň a disciplínu v armádě

Ministr obrany Michal Lobkowicz zadal klíčovým funkcionářům armády vypracovat analýzu ke zpřísnění kázně a disciplíny v armádě. Jako hrubý projev nedisciplinovanosti připomněl přítomnost technika na palubě jednoho z letounů MiG 21, které se minulý týden srazily nad Českými Budějovicemi. Lobkowicz v žádném případě netouží po návratu k totalitnímu stylu armády, chce však disciplínu zvýšit stejně, jako je tomu v armádách západní Evropy.

Příčinu únorové nehody letounu se nepodařilo jednoznačně objasnit

Ani po čtyřech měsících se nepodařilo jednoznačně objasnit příčinu havárie cvičného letounu L-39, který se v únoru zřítil u Benátek na Královéhradecku. Podle mluvčího velitele Velitelství vzdušných sil Petra Fajtla se na základě odborných expertíz stanovily pouze pravděpodobné příčiny letecké nehody. Jednou z nich mohla být náhlá rotace letounu, kterou způsobila technická závada. Vyšetřování havárie od počátku komplikovalo značné poškození zapisovače letu - tzv.černé skříňky, neboť záznam o průběhu letu byl ve velmi špatném stavu.

Ministr Khnl: Deficit běžného účtu skončí možná pod třemi procenty HDP

Deficit na běžném účtu platební bilance bude letos možná nižší než tři procenta hrubého domácích produktu. Na konferenci "Inventaritace českého hospodářství" to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Khnl. Vývoz bude podle jeho slov růst podstatně rychleji než dovoz a dojde tak k "prudkému" snížení obchodního schodku. Ten loni dosáhl zhruba 140 miliard korun. "Vývoz společně s průmyslem, který jej táhne, budou jediným motorem ekonomického růstu," řekl Khnl.

Výrobní základna je výrazně závislá na vývozu do EU

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Štěpána Popoviče loni vzrostla produktivita v průmyslu o 9 procent a došlo tak k předstihu před růstem reálných mezd. Oba ukazatele přitom rostly nejrychleji v podnicích pod zahraniční kontrolou. Současně řekl, že úplné otevření tuzemského a evropského trhu znamená určitý handicap českých producentů vůči západním konkurentům a bude vyžadovat adaptaci této základny.

ČR absolvovala výklad, začíná bilaterální srovnávání s EU

Experti z České republiky a dalších pěti kandidátských zemí absolvovali poslední přednášky Evropské komise o legislativě EU v oblasti volného pohybu zboží. Koncentrovaný výklad více než 500 zákonů a řady dalších předpisů, pravidel a judikátů, které tvoří jeden z nejvýznamnějších "balíků" evropských právních norem, trval osm dní. "Nezachytili jsme nic, co by signalizovalo nějaký dodatečný problém, který by vyžadoval přechodné období a promítl se tudíž do vlastního jednání," řekl ČTK vedoucí české delegace Alexander Šafařík-Pštrosz, předseda Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.

HDP ČR za první čtvrtletí klesl meziročně o 0,9 procenta

Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky v prvním čtvrtletí letošního roku podle odhadu poklesl meziročně reálně o 0,9 procenta. ČTK o tom informoval Český statistický úřad. Naposledy klesl HDP ČR ve stálých cenách v roce 1993 o 0,3 procenta, od roku 1994 vždy rostl.

Schodek obchodní bilance ČR za květen 8,8 miliardy Kč

Obchodní bilance České republiky vykázala za květen schodek 8,8 miliardy korun. Dovoz se meziročně zvýšil o 18,9 procenta, vývoz o 23,3 procenta. Za prvních pět měsíců dosáhl schodek 33,2 miliardy korun, což je o 29,7 miliardy méně než za stejné období minulého roku. Předběžné údaje o vývoji zahraničního obchodu ČTK poskytl Český statistický úřad. Nejvýrazněji vzrostl export zboží s vyšším stupněm zpracování. V dovozu stoupl podíl surovin, polotovarů a chemických výrobků a podíl strojů a dopravních prostředků, naopak podíl dovozu potravinářského a průmyslového spotřebního zboží klesl.

Ministr Moos: Příští vláda bude muset změnit daňový systém

Příští vláda bude muset změnit daňový systém tak, aby reflektoval vyšší zátěž státního rozpočtu při financování dopravní infrastruktury a veřejné dopravy. Vyplývá to z poselství ministra dopravy a spojů Petra Moose příští vládě. Za nezbytné kroky považuje zvýšení spotřební daně z pohonných hmot a transformaci Českých drah přes státní podnik na ziskovou veřejnou společnost. Hlavním úkolem v oblasti spojů je podle ministra dokončení nového telekomunikačního zákona a zákona o poštách.

Miloš Zeman hovořil se šéfem Odborového sdružení železničářů

Předseda ČSSD Miloš Zeman se ve čtvrtek shodl se šéfem Odborového sdružení železničářů Jaromírem Duškem na tom, že ministerstvo dopravy a spojů i vedení Českých drah budou muset opustit lidé ideologicky spjatí s minulou vládní koalicí, kteří postrádají schopnosti koncepčně řešit problémy. V případě úspěchu sociální demokracie ve volbách požádá Zeman všechny ministry, aby vypracovali dlouhodobou koncepci jejich resortů včetně legislativního plánu na čtyři roky.

Německá opozice kritizovala Kohla za mlčení k požadavkům vyhnanců

Ostré kritice podrobili ve čtvrtek německého kancléře Helmuta Kohla představitelé opozičních stran za to, že znovu nezaujal stanovisko k požadavkům na podmínění vstupu České republiky a Polska do Evropské unie splněním nároků některých organizací Němců odsunutých po válce z těchto zemí.

Německý ministr zahraničí Klaus Kinkel ve čtvrtek ve Spolkovém sněmu opakoval, že jednání o vstupu zemí střední Evropy do Evropské unie se nebude zatěžovat dvoustrannými problémy. Nepřímo tak reagoval na požadavky organizací vysídlených Němců spojit vstup ČR do EU s anulováním poválečných dekretů prezidenta Edvarda Beneše o odsunu Němců z českých zemí a vyvlastnění jejich majetku.

Velvyslanec Černý má podle listu "Die Welt" pro sudetské Němce porozumění

"Mým snem vždy bylo, aby se sudetoněmecký sraz o svatodušních svátcích konal jednou nikoli v Mnichově či Norimberku, ale třeba v Ústí, Teplicích nebo jiném městě za účasti Čechů, kteří tam dnes žijí, a to v přátelském, otevřeném, evropském duchu," citoval ve čtvrtek českého velvyslance v Bonnu Františka Černého německý list Die Welt. List připomněl pochvalu předsedy sudetoněmeckého landsmanšaftu Franze Neubauera na adresu Černého za jeho vstřícná slova vůči sudetským Němcům při besedě v Evropské akademii v Berlíně minulý týden. Neubauer uvedl, že "český velvyslanec poprvé jednoznačně připustil, že poválečné Benešovy dekrety odporují lidským právům", a "jasně rozpoznal podstatu problému".

Velvyslanec Gruša: O Temelínu bude ČR ještě přemýšlet

Argumenty pro dokončení jaderné elektrárny v jihočeském Temelíně jsou "zčásti překonány". Uvedl to v rozhovoru pro čtvrteční vydání rakouského listu Kurier velvyslanec ČR ve Vídni Jiří Gruša. "Otázky jaderné bezpečnosti nejsou záležitostí jednoho státu. Musíme jednat transparentně a otevřeně... Umím si představit, že uvedení (jaderné elektrárny) do provozu ještě jednou důkladně uvážíme," řekl Gruša.

ČR již nepatří k zemím s výjimečně nízkou nezaměstnaností

V mezinárodním srovnání již Česká republika nepatří k zemím s výjimečně nízkou nezaměstnaností. V prvním čtvrtletí tohoto roku s téměř šestiprocentní mírou nezaměstnanosti předstihla některé země Evropské unie (jmenovitě Lucembursko, Rakousko, Holandsko) a dostihla Dánsko, Portugalsko a Velkou Británii. Z mimoevropských hospodářsky vyspělých zemí má příznivější výsledky například Japonsko a USA, poznamenává ve své Analýze makroekonomického vývoje ČR v roce 1997 a prognóze na léta 1998 a 1999 Český statistický úřad. I nadále příznivá však zůstává míra české nezaměstnanosti ve srovnání s průměrem 15 členských zemí EU, který v letošním prvním čtvrtletí činil 10,2 procenta, dodává ČSÚ. Nižší nezaměstnanost má ČR také v porovnání se středoevropskými státy s tranzitivní ekonomikou.

Lidé si připomněli 56. výročí smrti atentátníků na Heydricha

Odbojáři, vojáci, politici i veřejnost si ve čtvrtek na několika místech Prahy připomněli výročí smrti parašutistů, kteří se v roce 1942 podíleli na atentátu na Reinharda Heydricha. Účastníci pietních aktů položili květiny u zdi pravoslavného kostela v Resslově ulici, ve kterém svedli výsadkáři svůj poslední boj, a také k dejvickému pomníku československých parašutistů. V budově ministerstva obrany si pak příslušníci domácího odboje připomněli smrt těch, kteří byli za účast na přípravě atentátu na Heydricha většinou bez rozsudku popraveni. Po atentátu nacisté popravili přes 2300 lidí.

Knižní klub chystá největší encyklopedii po Ottově slovníku

Přední tuzemský nakladatelský dům Knižní klub chce v roce 2000 uvést na trh všeobecnou osmisvazkovou encyklopedii, která by měla být největším vydavatelským počinem v této oblasti od vydání Ottova naučného slovníku v letech 1888 až 1909. Encyklopedie, která bude mít na 150.000 hesel, vyjde v nákladu 30.000 kusů na svazek. Dílo zatím nemá přesný název. Titul by měl mít souvislost se třetím tisíciletím.

Hrabalův pivovar v sobotu otevře dveře návštěvníkům

Nymburský pivovar, který vedle zlatavého moku proslavily kouzelné příběhy strýce Pepina, Francina a krásné Maryšky z pera nezapomenutelného Bohumila Hrabala, v sobotu otevře své brány milovníkům piva a dobré zábavy. Letošní Postřižinská pouť bude ve znamení hudby a soutěží. Siláci dostanou příležitost změřit si svůj um v hodu pivním sudem do dáli, hledat se bude i nejrychlejší štafeta v pití piva. Nejmenší účastníci, kteří ještě nedorostli pivním táckům, budou moci svůj talent předvést v boji o titul krále kreslení.

Krátce ze sportu:

Česká atletka Bártová zvítězila na pražském Václavském náměstí na mítinku Pražská tyčka výkonem 445 centimetrů, soutěž mužů vyhrál Janeček výkonem 550 centimetrů.

PŞedpověď počasí:

Je většinou oblačno, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejvyšší denní teploty se pohybují mezi 18ti až 22ti stupni Celsia, v 1000 metrech na horách kolem 13-ti stupňů. Západní vítr do 5-ti metrů za sekundu.

Tolik zprávy Radia Praha.