Zprávy pátek, 20. března 1998

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Josef Kubeczka. Na úvod přináším zprávy:

A nyní podrobněji:

Senát schválil ústavní zákon o zkrácení volebního období

Ústavní zákon o zkrácení volebního období sněmovny získal ve čtvrtek dostatek senátorských hlasů. Je tak rozhodnuto o tom, že volby musí být nejpozději do letošního 30-ho června. Rozpravu k předloze provázel nesouhlasný postoj senátorů ODA a Unie svobody, kteří ji označili za účelové porušení ústavní rovnováhy. Potvrdili tak postoje svých sněmovních kolegů, kteří změnu ústavního zákona rovněž odmítli. Zákon nepodpořilo celkem 17 senátorů.

Znechucení a zděšení ze způsobu projednávání ústavního zákona o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny Senátem ve čtvrtek shodně vyjadřovala řada senátorů z ODA, Unie svobody i KDU-ČSL. Odsoudili zejména to, že dva nejsilnější kluby ODS a ČSSD v sérii hlasování hladce prosadily předřazení tohoto bodu ještě na čtvrteční večerní jednání horní komory a poprvé v historii Senátu i zkrácení řečnické lhůty k zákonu.

Místopředseda ODA Michael Žantovský zvažuje po čtvrtečním schválení ústavního zákona o rozpuštění Poslanecké sněmovny horní parlamentní komorou, že bude rezignovat na svůj senátorský mandát. Důvodem jsou jeho pochyby o účelnosti Senátu, jehož hlavním úkolem je dbát na Ústavu a zabránit pokusům o její účelovou manipulaci k politickým cílům. Není to jenom moje rozhodnutí, jsem samozřejmě zavázán voličům, kteří mě zvolili na šestiletý mandát, ale váhám se setrváním v parlamentním tělese, které se minulo svým účelem," prohlásil Žantovský.

Senát dále ve čtvrtek vrátil Poslanecké sněmovně s vlastními pozměňovacími návrhy novelu zákona o rodině, která především nově upravuje rozvodové řízení a sociálně-právní ochranu dětí. Horní komora poslancům doporučila zkrátit proces osvojování nově narozených dětí tím, že souhlasu matky s osvojením nebude třeba již po dvou měsících od narození dítěte, pokud o něj matka do této doby neprojeví žádný zájem.

Senátorům ODS se podařilo prosadit odvolání Vladimíra Zemana z Unie svobody z funkce místopředsedy Senátu. Pro jeho odvolání v tajné volbě hlasovalo ve čtvrtek 45 ze 73 přítomných senátorů, proti bylo 24 hlasů. Předseda senátního klubu ODS Milan Kondr, který s návrhem vystoupil jako neformální mluvčí 35 senátorů požadujících odvolání Zemana z místopředsednické funkce, však svůj návrh neodůvodnil.

Jednala vláda

Vláda předloží do března příštího roku poprvé zprávu o stavu lidských práv v České republice za minulý rok. V Židlochovicích u Brna to řekl ministr vnitra Cyril Svoboda po zasedání kabinetu, který projednal souhrnný materiál o prevenci a potírání projevů rasismu a xenofobie. Ministr Svoboda připustil nebezpečí projevů rasismu a extremismu v České republice. Současně však zdůraznil, že rasově a extremisticky motivované trestné činy tvoří jen zlomek kriminální činnosti v České republice a nedestabilizují její bezpečnostní situaci. Vláda uložila v souvislosti s potíráním a prevencí rasismu a xenofobie ministrům osmnáct úkolů, k nimž patří sledování a monitorování tisku s rasově zabarvenými články a práce se školní mládeží.

Vláda rozhodla o bezúplatném převodu pěti nemovitostí, které jsou v majetku státu, do vlastnictví církevních právnických osob. Současně se usnesla na tom, že o dalších 33 požadavcích o vydání majetku církvím bude ještě jednat. Vláda vycházela z postupu pro převod vymezeného majetku církvím, který schválila již vláda Václava Klause. Převody všech pěti nemovitostí nebudou mít žádný dopad na státní rozpočet.

O způsobu privatizace šestnácti regionálních energetických a plynárenských společností rozhodne vláda do konce června. Bude přitom preferovat veřejnou soutěž s tím, že neučiní žádná nevratná rozhodnutí do doby než předá parlamentu harmonogram privatizačních kroků. Mluvčí vlády Vladimír Mlynář zdůraznil, že vláda neporušila tímto svým rozhodnutím slib premiéra Josefa Tošovského při hlasování o důvěře. "Žádné nevratné kroky jsme neprovedli," uvedl.

Kabinet také schválil doprodej necelých 37 procent akcií společnosti Spolana Neratovice. Podíl státu prostřednictvím Fondu národního majetku je však dnes velmi malý a manévrovací prostor vlády byl téměř nulový, řekl ministr a mluvčí kabinetu Vladimír Mlynář. Podle jeho slov v důsledku existence silného akcionáře prakticky neexistuje jiná možnost, než odprodat státní podíl ve Spolaně jemu. Vláda také vyslovila podle svého mluvčího politování nad tím, že se stát dostal do této situace.

Ministryně Parkanová na Slovensku

Česká ministryně spravedlnosti Vlasta Parkanová odmítla tvrzení slovenského premiéra Vladimíra Mečiara, podle něhož nynější česká vláda rozhodla, že nebude respektovat jeho dřívější dohody s bývalým českým premiérem Václavem Klausem ze schůzky v Piešťanech loni v říjnu. "Skutečností je, že česká strana čeká v otázce výměny zlata a dalších kroků, které mají být udělány, na slovenskou reakci," řekla Parkanová ČTK v Bratislavě, kde ve čtvrtek jednala se svým slovenským protějškem Jozefem Liščákem. "Já jsem teď na vládě dlouhou dobu nechyběla a o tom, že by se tam toto téma probíralo, o tom skutečně nepadlo ani slovo," dodala ministryně.

Sněmovna schválí vstup do NATO asi před volbami

Podle předsedy Poslanecké sněmovny a opoziční sociální demokracie Miloše Zemana je pravděpodobné, že sněmovna ratifikuje vstup České republiky do NATO ještě před červnovými předčasnými volbami. Zeman v projevu k účastníkům mezinárodního Rose-Rothova semináře o rozšíření NATO, který začal v Praze a potrvá až do soboty, označil vstup České republiky do aliance za základní prioritu. Vyjádřil očekávání, že ČR bude počátkem roku 1999 mezi novými zeměmi, které se stanou plnohodnotnými členy NATO.

Miloš Zeman také naznačil, že jeho strana nebude prosazovat referendum o vstupu České republiky do NATO poté, bude-li na jaře příštího roku český stát do NATO definitivně přijat. Po čtvrtečním jednání s delegací německého Spolkového sněmu Zeman vysvětlil, že hovoří-li sociálnědemokratičtí politici o referendu, mají tím na mysli všelidové hlasování konané v době do jara 1999 a nikoli po tomto termínu. Problematikou tohoto referenda se má zabývat dnešní zasedání předsednictva sociální demokracie.

Nekvasila nahradí v čele generálního štábu Jiří Šedivý

Náčelníka generálního štábu české armády Jiřího Nekvasila vystřídá k 1. květnu ve funkci dosavadní velitel pozemního vojska Jiří Šedivý. Po setkání s ministrem obrany Michalem Lobkowiczem to oznámil prezident Václav Havel. Ministr Lobkowicz dodal, že Nekvasil by se měl stát vedoucím vojenské části mise České republiky při NATO v Bruselu. Jak prezident, tak i ministr obrany ocenili Nekvasilovu práci, která podle nich výrazně posunula Českou republiku na cestě do NATO. V případě vstupu ČR do NATO by se měl Nekvasil stát u ní podle Lobkowicze prvním národním vojenským představitelem České republiky.

Jiří Šedivý je rozhodnut v nejvyšší vojenské funkci pokračovat v reformě české armády. "Musíme pokračovat v tom, aby česká armáda byla plně kompatibilní s armádami našich partnerů, s nimiž budeme v NATO spolupracovat. Především kladu důraz na změnu myšlení vojáků a jejich vzájemných vztahů, týká se to takových věcí, jako je kariérní řád, vzdělávání, šikanování a přístup k občanským zaměstnancům," řekl ČTK generál Šedivý.

Strany ve Spolkovém sněmu podporují vstup ČR do EU

Strany zastoupené v německém Spolkovém sněmu podporují bez výjimky vstup České republiky do Evropské unie. Průzkum, podle něhož jsou Němci mírnou většinou proti vstupu Čechů do Unie, by podle sociálnědemokratického poslance Gntera Verheugena bylo proto potřeba z hlediska použitého vzorku lidí prověřit. Verheugen to podle mluvčího Českobratrské církve evangelické řekl ve čtvrtek v Praze v rozhovoru se synodním seniorem Pavlem Smetanou.

EU nevidí jinou možnost než zrušení české kvóty

Napravit nepříjemnou situaci vzniklou sporem kolem českého dovozu jablek z Evropské unie lze pouze zrušením nařízení vlády ČR o zavedení dovozní kvóty, řekli ve čtvrtek v Bruselu představitelé Evropské komise. Zdůrazňovali, že protiopatření EU mají jednoznačnou podporu všech 15 členských států a zůstanou v platnosti tak dlouho, dokud ČR svůj postoj nepřehodnotí. "Tento spor začala jednostranným krokem Česká republika - my jsme jen odpověděli," připomněl Gerry Kiely, mluvčí komisaře pro zemědělství Franze Fischlera. Usoudil, že odpověď EU byla více než přiměřená - újma způsobená českým vývozcům vepřového masa a drůbeže je menší, než dopad kvóty na západoevropské vývozce jablek. "Navíc jsme jen pozastavili úlevy, které jsme poskytli jednostranně a dobrovolně. Na rozdíl od ČR jsme neporušili žádný závazek." Český ministr zemědělství Josef Lux označil rozhodnutí unie za "jednostranný diktát" a uvedl, že vláda nemá v úmyslu své rozhodnutí změnit.

Konkurenceschopnost zemědělců v ČR je nižší než v EU

Konkurenceschopnost zemědělců v České republice je o 20 až 30 procent nižší v porovnání se zemědělci v zemích Evropské unie. Řekl to v Praze místopředseda vlády a ministr zemědělství Josef Lux na Manažerském fóru věnovaném vstupu českého zemědělství do EU. Podle jeho slov jsou tuzemští zemědělci v živočišné výrobě srovnatelní například u drůbeže, tedy v chovu zvířat s kratším generačním cyklem, u skotu však zaostávají. Z hlediska podpory zemědělství ze strany státu je na tom podle Luxe zemědělství EU třikrát lépe. Spotřebitelé v ČR vydávají z rodinného rozpočtu na potraviny v průměru asi 30,5 procenta, zatímco spotřebitelé v zemích EU 15 až 19 procent.

Hospodářským výsledkem zemědělství v České republice v loňském roce byla ztráta asi 894,1 miliónu korun, což je o 44,1 miliónu korun více, než činila ztráta v roce 1996. Vyplývá to z šetření Českého statistického úřadu, jehož výsledky ČTK poskytla tisková mluvčí ministerstva zemědělství Marcela Dvořáková. Uvedený meziroční rozdíl je podle jejích slov způsoben loňskými povodněmi.

Protiinflační kroky ČNB

Česká národní banka se ve čtvrtek rozhodla zvednout od 20. března klíčovou dvoutýdenní repo sazbu o 0,25 procentního bodu na 15,0 procenta, aby oslabila sílící inflační tlaky a další nezdravé tendence v hospodářství. Mluvčí banky Martin Švehla v prohlášení bankovní rady uvedl, že přetrvávání negativních ekonomických faktorů povede ke zpřísnění měnové politiky, ovšem na zlepšení měnového vývoje je ČNB připravena reagovat "úměrným snížením" úrokových sazeb.

Bývalý premiér Václav Klaus v prohlášení ještě před zprávou ČNB uznal, že poslední statistická data o inflaci jsou znepokojující, ale nesvědčí o klasickém inflačním vývoji, nýbrž o neopakovatelném pohybu cen vyvolaném administrativními úpravami daní v lednu. "Je třeba odlišit, co je skutečnou inflací, odrážející míru vnitřní nerovnováhy, od toho, co je administrativním zvýšením cen provedeným rozhodnutím státu," řekl Klaus.

Zahraniční obchod v únoru ještě pod vlivem slabší koruny

Pod výsledky únorové obchodní bilance se zřejmě ještě podepíše slabší kurs koruny ze závěru loňského roku, zatímco pevnější pozice české měny v posledních týdnech by se měla projevit nejdříve v březnu, uvedli pro ČTK ekonomové. Únorový schodek zahraničního obchodu by tak podle jejich očekávání měl skončit v průměru kolem 6,7 miliardy korun. Zpoždění, ke kterému dochází při promítnutí efektu slabší měny do výsledků zahraničního obchodu, odhadují totiž odborníci na dva až tři měsíce. "Zůstane-li kurs české měny zhruba na úrovni, kde se nyní nachází, tedy hluboko pod hladinou 19 Kč za marku, můžeme čekat následné zhoršení obchodní bilance velice brzy, možná již v březnu," připustil ekonom Bank Austria František Nepraš.

BIS se začala zabývat kauzou ČSSD

Bezpečnostní informační služba se začala zabývat zprávami o údajné smlouvě týkající se financování sociální demokracie českými podnikateli žijícími ve Švýcarsku výměnou za možnost ovlivňovat po jejím volebním vítězství ekonomický vývoj v České republice. Jak sdělil mluvčí BIS Jan Šubrt, tajná služba dostala od ministra vnitra Cyrila Svobody materiál, který mu před týdnem předal předseda sociálních demokratů Miloš Zeman.

Miloš Zeman předal ve čtvrtek řediteli BIS Karlu Vulterinovi půlstránkový záznam z jednání s českými podnikateli žijícími ve Švýcarsku. Dokument podle Zemana neobsahuje "žádné přísliby švýcarským ani jiným podnikatelům o ministerských, bankovních nebo jiných postech". Záznam ze setkání, které se uskutečnilo v roce 1995 v Německu, je podle Zemana opatřen podpisy, které byly podle hypotézy ČSSD překopírovány na "falešný dokument publikovaný Českou televizí". Obsah zápisu však předseda novinářům odmítl sdělit, údajně z obavy, aby neovlivnil vyšetřování případu.

Bývalý místopředseda ČSSD Karel Machovec ve čtvrtek popřel, že potvrdil autentičnost materiálu, jehož překlad z němčiny mu byl předložen a v němž se ČSSD zavazuje za finanční půjčku dopomoci skupině česko-švýcarských podnikatelů k mocenským postům v České republice. ČTK o tomto Machovcově stanovisku informovala jeho asistentka Pavla Grnthalová. "Zcela jasně prohlásil, že jde o podvrh a provokaci a že nic takového podepsáno nebylo," uvedla. Doplnila, že Machovec potvrdil pouze úvodní část předloženého materiálu, který konstatoval, že se jednání konalo.

Jaroslav Vlček (nyní člen ČSSD) v roce 1995 ve služebním automobilu jako tehdejší předseda Strany zelených spolu s předsedou ČSSD Milošem Zemanem a statutárním místopředsedou Karlem Machovcem několikrát navštívil Německo a Lichtenštejnsko. Na tiskové konferenci Strany zelených její nynější předseda Emil Zeman řekl, že to vyplývá z Vlčkem podepsaných cestovních výkazů. Vlček měl podle místopředsedy Zelených Radka Lanče jen obecně informovat užší vedení strany, že podniká cesty do zahraničí za účelem získání peněz. Protože nyní vyšlo najevo, že měl při nich vystupovat jako poslanec ČSSD a jednat i v zájmu sociální demokracie, zelení jsou připraveni podat na něj žalobu.

Management MUS připravuje žalobu na Češku

Management Mostecké uhelné společnosti připravuje v souvislosti s prohlášeními předsedy výkonného výboru Fondu národního majetku Romana Češky podání žaloby na jeho osobu. ČTK to oznámil generální ředitel společnosti Oldřich Klimecký. Reagoval tak na úterní prohlášení Romana Češky. Ten vyjádřil dojem, že za úsilím sociálních demokratů o jeho odvolání z funkce stojí snaha zabránit nynějšímu vedení fondu prověřit hospodaření Mostecké uhelné společnosti a Ostravsko-karvinských dolů a s tím související podezření ze sponzoringu politických stran.

Přednosta bruntálské nemocnice ukončil protestní hladovku

Přednosta bruntálské nemocnice Alois Matušů přerušil v noci na dnešek sedmidenní hladovku, kterou protestoval proti zrušení nemocnice v Bruntálu. I nadále ale odmítá rozhodnutí komise, která nemocnici zařadila mezi zařízení odsouzená k zániku. O celé záležitosti dnes bude jednat s představiteli bruntálské nemocnice a přednostou nemocnice Aloisem Matušů ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová. Ta chce ještě dnes, nejpozději však v pondělí vydat k situaci kolem bruntálské nemocnice stanovisko.

Úspěch hokejistů na olympiádě pozvedl národní hrdost

Vítězství hokejistů na olympiádě v Naganu vylepšilo podle názoru více než poloviny obyvatel zvuk České republiky ve světě a vyvolalo u nich rovněž pocit národní hrdosti. Vyplývá to z výzkumu veřejného mínění, který exkluzívně pro ČTK provedla agentura Sofres-Factum. "Podíl těch, kteří zcela popírají tyto důsledky, je v obou případech méně než desetiprocentní," řekl analytik Stanislav Hampl z agentury. "Výzkum tedy zaznamenal značnou euforii občanů způsobenou olympijským zlatem hokejistů."

Radio Praha by zatím nemělo být redukováno

Krátkovlnné vysílání Radio Praha do ciziny by podle stálé sněmovní komise pro sdělovací prostředky nemělo být minimálně do konce tohoto roku redukováno. Členové komise se na tom usnesli ve čtvrtek během svého zasedání v Lánech na Rakovnicku. Zároveň požádali ministerstvo zahraničí, které loni rozhodlo z úsporných důvodů od nadcházejícího léta omezit uvedené vysílání jen na češtinu a angličtinu, o vypracování koncepce zahraničního vysílání do 30. dubna. Němčina, francouzština, španělština měly přitom z vysílání Rádia Praha původně zmizet již od letošního ledna, ale plánované omezení ministerstva zahraničí narazilo na odpor části veřejnosti a Poslanecké sněmovny. Dva členy stálé komise pro sdělovací prostředky dnes tento orgán zároveň pověřil jednat s ministerstvy zahraničí a financí o řešení situace.

Čáp sledovaný v rámci projektu Africká odysea je ve Španělsku

Sameček čápa černého Martin, který pochází z Lánské obory na Rakovnicku, byl ve čtvrtek ráno zaznamenán ve Španělsku nedaleko města Córdoba. Martin je stejně jako čapí samička Kristýna sledován v rámci vědeckého projektu s názvem Africká odysea, na které se podílí i Český rozhlas. Tento projekt je zaměřen na pozorování života a stěhování čápů černých (Ciconia nigra) do Afriky a zpět. Čápy se sledují pomocí satelitních vysílačů umístěných ve formě "baťůžků" na zádech čápů. Martin, který zimoval na Mali, přeletěl přes Gibraltarský průliv z Afriky do Evropy už ve středu v podvečer. Samička Kristýna, která byla vůbec prvním čápem se satelitním vysílačem na světě, se podle posledních zpráv zdržuje rovněž ve Španělsku.

Pražský komorní orchestr hrál malajsijské královské rodině

Dva přídavky si vyžádal malajsijský král Tuanku Jaafar s pětačtyřicetičlenným rodinným doprovodem, když dohrál ve středu v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru Pražský komorní orchestr bez dirigenta koncertní program v rámci tamních Českých dnů. Soubor ve čtvrtek uzavřel desetidenní turné po jihovýchodní Asii vystoupením v malajsijském městě Johor Baharu. V Singapuru a v Malajsii orchestr hrál, podobně jako již před dvěma roky, s patnáctiletou "zázračnou" singapurskou houslistkou Lee Huei Min. Koncerty byly vyprodány.

Ze sportu:

Fotbalisté pražské Slavie podlehli v odvetném utkání čtvrtfinále Poháru vítězů poháru ve Stuttgartu tamnímu VfB 0:2 a po remíze 1:1 z prvního zápasu v Praze ze soutěže vypadli. Obě branky vstřelil z trestných kopů bulharský reprezentant Krasimir Balakov. Všechny evropské fotbalové poháry tak pokračují bez účasti českých celků.

Krátce o počasí:

V České republice je dnes oblačno až zataženo, místy déšť se sněhem nebo sněžení. Teploty se pohybují mezi 1 až 5 stupni Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.