Zprávy pátek, 21. dubna 2000

Vážení posluchači, sledujete české vysílání Radia Praha. Úvodní zprávy přináší Zdeňka Kuchyňová.

A nyní podrobněji:

MUS zažádá, aby dotace na útlum mohla být použita i na provoz Kohinooru

Mostecká uhelná společnost (MUS) a akciová společnost Důl Kohinoor předloží ministerstvu průmyslu žádost o rozšíření účelu čerpání státní dotace. Zástupci Mostecké a ministerstva se na čtvrtečním večerním jednání dohodli, že důl může z této dotace krýt i náklady na svůj provoz. Původní záměr hovořil pouze o využívání těchto prostředků na jeho útlum. Účastníci se také shodli, že stále není jisté, zda stávkující horníci po tomto jednání z dolu vyfárají. V hloubce 365 metrů pod zemí zůstává 46 horníků.

Ultimátum pro stávkující horníky vyprší v pátek ve 14:00. Vlastník dolu Mostecká uhelná společnost pohrozil, že pokud havíři do této doby neukončí stávku a nevyfárají, dostanou okamžitou výpověď bez nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Ministerstvo zahraničí odmítlo obvinění Kuby, podle něhož čeští diplomaté podporují vnitřní kontrarevoluci

Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil odmítl obvinění Kuby, podle něhož čeští diplomaté v Havaně podněcují "podvratnou činnost" a uvnitř země "kují pikle" a podporují "vnitřní kontrarevoluci". Řekl, že čeští diplomaté žádnou protikubánsky zaměřenou aktivitu nevyvíjejí. Kubánské obvinění následovalo poté, co Komise OSN pro lidská práva v Ženevě přijala v úterý rezoluci, která odsuzuje porušování lidských práv na Kubě. Návrh rezoluce společně předložily Česká republika a Polsko.

Svědci v případu Libora Nováka se u soudu postarali o překvapení

Při výslechu svědků v případu bývalého výkonného místopředsedy ODS Libora Nováka, který je obžalován z daňového úniku v souvislosti s financováním ODS, vyšly najevo některé překvapivé skutečnosti. Podle místopředsedy ODS Miroslava Macka například Novák nabízel, že pro ODS zajistí falešné sponzory. Bývalá vedoucí ekonomické sekce Hlavní kanceláře ODS Marie Krčmářová zase prohlásila, že její sekci mohl dávat pokyny ohledně sponzorských darů prakticky každý člen strany.

Novák je podezřelý, že nechal na daňovém přiznání své strany rozepsat dva sponzorské dary na více fiktivních dárců. Tím podle žalobce připravil stát přibližně o milión korun. Místopředseda ODS Macek prohlásil, že Novák v roce 1995 jednal se skupinou podnikatelů, kteří měli zájem o privatizaci Třineckých železáren. Údajně jim řekl, že by nebylo dobré, aby ODS sponzorovali pod svými jmény a že zajistí konkrétní lidi, kteří jejich peníze poukáží ODS na své jméno. Po dokončení výpovědi Macek novinářům řekl, že své vyjádření mínil tak, že Novák zmíněným podnikatelům pouze doporučil, aby své peníze poslali ODS prostřednictvím jiných osob, například i dceřiných společností.

Proces s Novákem se podle bývalého šéfa Unie svobody a člena ODS Jana Rumla mění ve frašku. Dokazují to podle něj výroky předsedy ODS Václava Klause, jenž vyjádřil obavy ze zpolitizování případu, a sami vyslýchaní, kteří obviňují "lidi kolem, aniž by kohokoli jmenovali". Klaus v první den procesu poslal ČTK prohlášení, že věří, že soudní řízení s Novákem bude nestranné, objektivní a podle platného práva. Ministr spravedlnosti Otakar Motejl jeho slova označil za principiálně nešťastná a nevhodná.

Václava Klause šokoval způsob zadržení slovenského expremiéra Mečiara

Předsedu Poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause šokoval dramatický způsob zadržení bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara. Někdejší premiér Klaus v Českém rozhlase uvedl, že "předvolat bývalého premiéra k výslechu tím, že ho přepadne maskované komando a vyhodí do povětří dynamitem dveře jeho domu, se mu zdá jakoby sci-fi nebo z jiného světa".

Vladimír Mečiar se dosud bránil předvedení ke svědecké výpovědi o únosu syna bývalého prezidenta Kováče. Policie bývalého premiéra několikrát vyzvala, aby vyšel před dům, protože byl obviněn z trestného činu. Mečiar nevyšel a tak speciální zásahová jednotka výbušninou rozbila zadní dveře a vyvedla expremiéra, bez odporu a bez pout, do policejní dodávky. Policejní kolona poté dorazila na Krajský úřad vyšetřování v Bratislavě, kde však Mečiar odmítl poskytnout výpověď a podepsat protokol u obvinění ze zneužití pravomocí veřejného činitele a podvodu, tj. nezákonného vyplacení odměn členům své vlády. Stejně se zachoval i v případech, v nichž figuruje jako svědek: únosu exprezidentova syna v srpnu 1995 a sabotáže, související se zprávou tajné služby v dobách svého vládnutí. Po více než dvouhodinovém pobytu u vyšetřovatele opustil Mečiar policejní budovu. Po dalších třech hodinách na tiskové konferenci oznámil, že požaduje mimořádnou schůzi parlamentu, a zvažuje další pokus o odvolání ministra vnitra.

Míra nezaměstnanosti činí 9,5 procenta

Míra nezaměstnanosti v České republice dosáhla v letošním prvním čtvrtletí 9,5 procenta. Je to o 1,1 procentního bodu více než v prvním čtvrtletí roku 1999. Vyplývá to z předběžných výsledků pravidelného výběrového šetření Českého statistického úřadu.

Unionisté a lidovci předložili rozsáhlou daňovou novelu

Podstatně zvýšit nezdanitelné částky základu daně a zabránit tak postupnému zvyšování daňové zátěže fyzických osob je cílem novely zákona o dani z příjmů, kterou předložili poslanci Unie Svobody a lidovci. Celkový dopad na snížení příjmů státního rozpočtu je odhadován ve výši osm miliard korun. V případě přijetí novely by však mohly vzrůst příjmy ze spotřebních daní a daně z přidané hodnoty způsobené zvýšenou spotřebou domácností.

Hodonín jedná se třemi zahraničními zájemci o investice ve městě

Dobře připravené pozemky pro investování a výhodná poloha města láká do Hodonína zahraniční investory. Město v současné době jedná se třemi zájemci o výstavbu závodů v hodonínské průmyslové zóně. Ve městě chce investovat americká společnost Textron, na jejíž výrobu naváže německá firma Eissmann. Zájem projevila i další německá společnost Akra. Pokud všechny uvedené firmy budou v Hodoníně podnikat, nabízejí postupně v několika letech vytvoření až 1000 pracovních míst.

Občané nejvíce důvěřují prezidentovi, nejméně Senátu

Z šetření Institutu pro výzkum veřejného mínění vyplývá, že z ústavních institucí čeští občané nejvíce důvěřují prezidentovi a nejméně Senátu. Zatímco prezidentovi věří 56 procent dotázaných, Senátu důvěřuje jen 19 procent. Vládě věří 29 procent lidí a Poslanecké sněmovně 22 procent respondentů.

Předsedkyně Senátu Libuše Benešová jednala v Záhřebu o prohloubení parlamentní spolupráce

Navázání hlubší spolupráce na parlamentní úrovni bylo cílem návštěvy předsedkyně Senátu Libuše Benešové v Chorvatsku. Jde o první oficiální návštěvu z české strany po parlamentních a prezidentských volbách v Chorvatsku počátkem roku, kdy se do čela státu postavila nová vláda levého středu a po autokratickém Franju Tudjmanovi usedl do prezidentského křesla Stjepan Mesič. Z rozhovorů vyplynulo, že spolupráce s Českou republikou je pro Chorvatsko důležitější než například s Německem. Česká republika považuje Záhřeb za koridor k Evropě.

Důchodci vyzvali vládu, aby zodpovědně posoudila jejich situaci

Důchodci jsou znepokojeni deficitním vývojem důchodového zabezpečení a vyzvali vládu, aby zodpovědně posoudila jejich situaci. Otevřený dopis vládě ve čtvrtek odeslali účastníci celorepublikové konference Asociace důchodců odborářů. Poukazují na to, že kupní síla jejich důchodů je stále nižší než v roce 1989. Velice tíživým problémem je zvyšování nájemného. Důchodci již nyní vynakládají na bydlení více než polovinu příjmů a mnozí již vyčerpali své životní úspory.

Premiér Zeman prohlásil, že odboráři Nové huti mlčky přihlíželi tunelování podniku

Odboráři největší ocelářské firmy v České republice, Nové huti (NH), kteří zastupovali zaměstnance podniku v dozorčí radě společnosti, podle premiéra Miloše Zemana mlčky přihlíželi tunelování firmy. Předseda vlády se tak vyjádřil za svého pobytu na severní Moravě. Odboráři však podobná obvinění odmítli a vyjádření premiéra vnímají jako podrážděnou reakci na jejich upozornění, že některé vlivné osoby v takzvané šedé ekonomice jsou propojeny s politickými stranami. "Nevím o žádném tunelování huti, a pokud o něm ví pan premiér, je chybou, že již sám nepodal trestní oznámení," řekl šéf odborů NH Werner Stuchlík.

Vláda je podle Zemana ochotna podílet se na řešení problémů akciové společnosti Nová huť jen v případě, že odstoupí nynější management. Zahájení privatizace hutě zkomplikovaly vlastnické poměry - konkrétně prodej manažerské společnosti Petrcíle. Stát vlastní v Nové huti 49 procent akcií. S firmou Petrcíle uzavřel v listopadu 1996 smlouvu o manažerské cestě privatizace Nové huti. Na jejím základě zakoupili manažeři procento akcií podniku za 54,8 miliónu korun a ve smlouvě byla zakotvena také opce na koupi dalšího 15procentního podílu ve firmě v roce 2001. Koncem března však byla společnost Petrcíle, kterou tvořilo nejvyšší vedení ostravské huti, prodána britské firmě Central European Consultant Ltd. (CEC). Ta získala i závazky vyplývající z tajné smlouvy s Fondem národního majetku. Podle premiéra je firma CEC pro vládu dosud zcela neprůhledná.

Ostrá slova kritiky kvůli údajné nečinnosti vlády v případě státního dohledu nad fungováním družstevních záložen si musel premiér vyslechnout na mítinku s občany ve Frýdku-Místku. Lidé požadovali především záruku, že své mnohaleté úspory, které si uložili v kampeličkách, dostanou zpět.

Nedostatek průmyslových nemovitostí v ČR odrazuje investory

Pro zahraniční investory je v České republice údajně nedostatek průmyslových parků a hotových nájemních budov, což způsobuje, že Česká republika ztrácí některé zájemce o investice. Na tiskové konferenci během semináře pro developerské společnosti to uvedl generální ředitel Czechinvestu Martin Jahn. V současnosti agentura Czechinvest zpracovává projekty, pro které by například potřebovala 50 tisíc metrů čtverečních výrobních ploch.

Vládní podpora romského komunitního bydlení je v Brně vítaná

Velkou radost má ze středečního rozhodnutí vlády o podpoře projektu komunitního bydlení pro romské občany v Brně předsedkyně sdružení IQ Roma servis Zuzana Gáborová. Projekt je zaměřený na rekonstrukci dvou domů v centru Brna a počítá s aktivní účastí Romů na opravách i následné správě obou objektů. Vláda rozhodla, že na výstavbu komunitního bydlení pro občany romské národnosti v Brně věnuje 32,5 miliónu korun.

Podle Jiřího Dienstbiera přinesl etnické čistky v Jugoslávii až zásah NATO

Zvláštní zpravodaj OSN v bývalé Jugoslávii Jiří Dienstbier pokračuje v kritice loňského zásahu Severoatlantické aliance v Jugoslávii. Na internetové tiskové konferenci na webové stránce Českých novin (www.ceskenoviny.cz) Dienstbier řekl, že etnické čistky jugoslávských Albánců vypukly až po zahájení náletů NATO. Důsledný kritik mezinárodního společenství se obává, že NATO a OSN se v Kosovu diskreditují, neboť nejsou schopny zabránit vyhánění Srbů.

Karel Mašita z jazzové sekce vyhrál spor s ministerstvem spravedlnosti, bude se však odvolávat

Ministerstvo spravedlnosti musí podle rozhodnutí soudu vyplatit zmocněnci Jazzové sekce - Artfóra Karlu Mašitovi 111.200 korun; tato částka se spolu s úroky z prodlení přiblíží 200.000 korunám. Suma je odškodněním za to, že byl Mašita komunistickým režimem nezákonně zbaven osobní svobody. Mašita, který se se státem soudí již čtvrtý rok, přivítal rozsudek, kterým mu soud dal fakticky za pravdu. Protože se ale domáhá částky podstatně vyšší, hodlá se proti němu odvolat.

Český helsinský výbor zveřejnil zprávu o lidských právech

Česká republika si v otázce dodržování lidských práv nestojí špatně, problémem je ale faktické uplatňování zákonů a mezinárodních závazků v praxi, poznamenal představitel Českého helsinského výboru /ČHV/ Pavel Bílek. ČHV označil za jednoznačná "plus" novou právní úpravu o nabývání státního občanství a zákon o ombudsmanovi. Jako kandidátku na veřejného ochránce práv navrhl svou členku Libuši Šilhanovou. Kritiky se naopak dostalo práci policie, kterou podle zprávy trápí "chronické problémy", například nekvalifikovanost policistů nebo korupce, zejména cizinecké a dopravní policie.

Podle francouzské nevládní organizace OGD je ČR střediskem skladování a distribuce drog

Za poslední dva roky činnost mezinárodních zločineckých organizací v České republice nabyla na aktivitě a tyto gangy udělaly z Česka středisko skladování a distribuce drog, které zásobuje mezinárodní trh s omamnými látkami. Ve své výroční zprávě to uvedla francouzská nevládní organizace Observatoire géopolitique des drogues (OGD). V pasáži věnované situaci v České republice upozorňuje zejména na úlohu kosovskoalbánských gangů. Strategické pozice získali podle dokumentu brutální silou, korupcí a využitím nedostatečně přizpůsobené české legislativy. Šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous až na detaily pravdivost zprávy potvrdil.

Škoda Auto otevře letos v Mladé Boleslavi vlastní vysokou školu

Prvních 60 studentů přivítá letos v říjnu Škoda Auto Vysoká škola v Mladé Boleslavi, kterou zřizuje společnost Škoda Auto. V příštím akademickém roce nabídne zájemcům bakalářské studium v délce 3,5 roku se zaměřením na ekonomiku a management, v budoucnu se počítá i otevřením strojírenských oborů. "Záměrem Škody Auto je zpřístupnit vysokoškolské vzdělání především zaměstnancům naší firmy," řekl tiskový mluvčí společnosti Milan Smutný.

Národně sociální aliance se odvolá proti rozhodnutí vnitra, které ji odmítlo zaregistrovat

Přípravný výbor ultrapravicové Národně sociální aliance se nespokojí s rozhodnutím ministerstva vnitra, které ji odmítlo zaregistrovat, a nejspíše se odvolá k Nejvyššímu soudu. Důvodem rozhodnutí byly podle ministra Stanislava Grosse nedemokratické stanovy nové strany.

Čeští cestovatelé žádají papeže, aby zastavil násilné šíření víry

Snahou zachránit zbytky pestrobarevného světa s rozmanitými přírodními národy a kulturami je vedena kampaň s výzvou Stop vynucené víře. Její organizátoři tvrdí, že působením misionářů už vymřela většina domorodých kmenů a že na pokraji záhuby se nachází i filipínský kmen Tau't Batu, mezi jejímiž obyvateli žil autor kampaně, cestovatel a šéfredaktor magazínu Koktejl Josef Formánek. Výzva bude v úterý doručena do Vatikánu papeži Janu Pavlu II. Formánkovy snahy podpořil i nestor českých cestovatelů Miroslav Zikmund.

Na pražské Letné budou moci zájemci zavítat do středověkého městečka

Středověké městečko mohou zájemci o následujících víkendech navštívit na pražské Letenské pláni. Projekt městečka s názvem Faber se v české metropoli uskutečňuje už počtvrté a letos se stal součástí akce Praha - Evropské město kultury. Informovali o tom ve čtvrtek tvůrci projektu Vladimír a Ivana Pěnkavovi. Veřejnost může zhlédnout například řemeslníky, trhovce, kupce a další zajímavosti středověkého života ve městech vždy ve volné dny od 22. dubna do 8. května.

Karel Gott není jediným "tahákem" Expa 2000, chystá se i Jízda králů

Česká účast na světové výstavě Expo 2000 v Hannoveru nakonec přece jen nezůstane bez "českého slavíka" Karla Gotta, jehož ohrožené koncertování vzbudilo tolik zájmu. Gottův koncert se nakonec uskuteční 7.června na scéně Expo Plaza. Nebude ale jediným českým "magnetem". Český národní den ozdobí i česká hudební avantgarda nebo Vlčnovská Jízda králů. Informoval o tom ve čtvrtek Miloslav Zapletal, ředitel agentury Art Production K./2., která zajišťuje kulturní část. Český národní den zahájí dechová Hudba Hradní stráže a zúčastní se ho i premiér Miloš Zeman nebo ministři zahraničí a kultury - Jan Kavan a Pavel Dostál.

Český knižní trh úspěšně směřuje k evropskému standardu

Po více než pětisetleté historii tištěné knihy na území současné České republiky hraje tento kulturní artefakt, jehož svátek - Světový den knihy a autorského práva - připadá na neděli 23. dubna, stále významnou roli. Nepotvrdily se tak předpovědi, které po listopadu 1989 varovaly před brzkým kolapsem českého knižního trhu. Naopak po komplexní a rychlé liberalizaci se knižní trh úspěšně přibližuje k běžnému evropskému modelu.

Národní muzeum představí tvorbu sochaře Ladislava Šalouna

Dílo Ladislava Šalouna, jednoho z nejvýraznějších představitelů českého secesního sochařství a autora pomníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí, představí výstava v pražském Národním muzeu. Expozici nazvanou Tvorba sochaře Ladislava Šalouna (1870 až 1946) mohou zájemci zhlédnout ve Velkém sále muzea od 5.května do 20.srpna.

Zámecký park v Lánech se v sobotu opět otevře veřejnosti

Od soboty se pro veřejnost otevře zámecký park v Lánech na Rakovnicku. Lánský park bude podle informací prezidentské kanceláře přístupný vždy v sobotu, v neděli a o svátcích od 10:00 do 18:00 a každou středu a čtvrtek od 14:00 do 18:00. Lidé budu moci park u lánského zámku, který je tradičním sídlem československých a českých prezidentů, využívat až do podzimu. Zavírat by se měl koncem října.

Dva čeští jachtaři překonali Atlantik na katamaranu vlastní kontrukce

Vyčerpaní, ale nadmíru šťastní vystoupili čeští jachtaři Martin Ducháč a David Křížek na pevninu poté, co po 41 dnech plavby překonali na ultralehkém katamaranu vlastní konstrukce bez doprovodných plavidel Atlantský oceán. Cestu zakončili na ostrově Martinik, kam dorazili po absolvování 6700 kilometrů ze španělského Cádizu s mezipřistáním v Las Palmas na Kanárských ostrovech. Velký problém nastal 600 námořních mil před cílem, kdy se v bouři zlomilo kormidlo, které provizorně nahradili pádlem.

Za sněhem mohou lyžaři ještě do Krkonoš, Jeseníků a Beskyd

O nadcházejícím prodlouženém víkendu mají letos na jaře lyžaři zřejmě poslední možnost věnovat se svému oblíbenému sportu. Sníh totiž nabízejí podle informací zpravodajů ČTK ještě Krkonoše, Jeseníky a částečně Beskydy. V ostatních rekreačních střediscích zimní sezóna skončila už v uplynulém týdnu a svahy českých i moravských hor ovládlo jaro.

Ze sportu:

Hokejistům České republiky nevyšla zápasová generálka na mistrovství světa v Rusku a podlehli v hale pražské Sparty právě hostiteli šampionátu 1:3. V brance českého týmu nastoupila "jednička" Roman Čechmánek, naopak oproti zápasu v Mladé Boleslavi, který ve středu český celek vyhrál 2:1, chyběl zraněný útočník Martin Procházka.

A ještě informace o pátečním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, nejvyšší denní teploty 22 až 26 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.