Zprávy pátek, 22. května 1998

ZPRAVY 22.5.98

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Kateřina Brezovská. Na úvod jsou připraveny zprávy.

A nyní podrobněji:

Prezident Clinton podepsal ratifikaci rozšíření NATO

Prezident Spojených států Bill Clinton dnes při ceremoniálu v Růžové zahradě u Bílého domu podepsal oficiální dokumenty k rozšíření NATO o Českou republiku, Polsko a Maďarsko. Oficiálně tak dal souhlas s tímto krokem, jenž považuje za jeden ze svých hlavních úkolů v zahraniční politice. Ceremoniálu byli přítomni velvyslanci ČR, Polska a Maďarska.

Sněmovna o svobodě informací, dědické dani a trestním řádu

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek schválila důležité právní úpravy, k nimž patří návrh zákona o svobodě informací, zrušení dědické daně u přímých příbuzných či prodloužení lhůty, po kterou lze zadržet podezřelého člověka, z 24 na 48 hodin. Prodloužení lhůty sněmovna schválila v rámci novel Listiny základních práv a svobod a trestního řádu.

Zákon o svobodě informací by měl podstatně rozšířit možnosti, jak může veřejnost získávat informace od úřadů. Předpokládá, že každý občan má právo na to, aby mu státní a územněsprávní orgány poskytly informace, kterými disponují, pokud jejich zveřejnění není například v konfliktu s předpisy o ochraně utajovaných skutečností, obchodního tajemství či osobních údajů.

Zrušení dědické daně u příbuzných v přímé řadě obsahuje poslanecký návrh novely zákona o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí. Dědická daň by navíc měla být zčásti či zcela prominuta při řešení důsledků živelných pohrom a jiných mimořádných hromadných událostí. Poté, co vstoupí v platnost sněmovnou schválená novela zákona, která ruší dědickou daň v přímé linii, klesne daňové inkaso státního rozpočtu o 100 až 200 milionů korun ročně. ČTK to řekl náměstek ministra financí Michal Frankl.

Poslanci až do 1. ledna roku 2008, tedy o sedm let, prodloužili termín, po kterém začne platit zákaz výroby a dovozu obalů léčivých přípravků zhotovených z polyvinylchloridu (PVC) a léčivých přípravků v takových obalech. Sněmovna drtivou většinou podpořila také senátní novelu zákona o požární ochraně, jejímž cílem je zavedení sociálních kompenzací pro vysloužilé hasiče.

Poslanci jednoznačně stanovili, že českou státní hymnu tvoří první sloka písně Františka Škroupa a Josefa Kajetána Tyla Kde domov můj. Sněmovna v tomto smyslu z iniciativy sociálnědemokratických poslanců Pavla Dostála a Františka Čecha novelizovala zákon o státních symbolech.

V pátek dopoledne Sněmovna potvrdila své čtvrteční rozhodnutí, když ani v opětovném hlasování, které vyvolala opozice, nepodpořila kontroverzní návrh na prodloužení dovolené a zvýšení odstupného pro zaměstnance.

Ministr Mlynář: republikáni podněcují rasové útoky

Ministr Vladimír Mlynář (US) je přesvědčen o tom, že politika Sládkových republikánů a výroky představitelů SPR-RSČ podněcují rasové útoky v České republice. Republikáni podle něj nejsou oběťmi rasových útoků, ale jednou z jejich příčin. V odpovědi na interpelaci republikánského poslance Jana Vika ve věci nedávného napadení předsedy SPR-RSČ Miroslava Sládka skupinou Romů v Novém Boru ministr ve čtvrtek uvedl, že sdílí republikánské obavy z případných dalších útoků. "Sdílím vaše obavy a myslím, že tady je velký prostor pro vaší aktivitu, aby jste svou prací, svou politickou prací a svým politickým angažmá vy i vaše strana těmto útokům zabránili," řekl Mlynář republikánům.

Odborové svazy zahájily přípravu na výstražnou stávku

Odborové svazy rozpočtové a příspěvkové sféry, které vyhlásily na 8. června hodinovou výstražnou stávku, zahájily organizační přípravy. ČTK to ve čtvrtek řekla mluvčí těchto svazů Alena Vondrová. Jednotlivé svazy jednají o organizačním zajištění stávky. Každý rozhoduje o typu stávky, který si zvolí podle druhu práce, kterou jeho členové vykonávají. Někde budou stávkovat všichni, někde se dohodnou, že práci přeruší část zaměstnanců a část se bude věnovat klientům. Zdravotníci musí stávkovat tak, aby jejich akce nepoškodily pacienty. Policisté a hasiči, jejichž odborové svazy se ke stávce nepřipojily, z pochopitelných důvodů nemohou svou práci přerušit, ale najdou jiný způsob, jak podpořit požadavek na valorizaci mezd.

Výzvu ke stávce vydalo v úterý deset svazů reprezentujících téměř 800.000 pracujících v rozpočtových organizacích. Reagovaly tak na zamítnutí požadavku na zvýšení mzdových tarifů rozpočtové a příspěvkové sféře k 1. červenci o 20 procent.

Na postup policie při demonstraci podána čtyři trestní oznámení

Již čtvrté trestní oznámení na postup policie proti účastníkům sobotní demonstrace v Praze podal ve čtvrtek pražskému městskému státnímu zastupitelství Vojtěch Koryta. Na dotaz ČTK to řekl Michal Horák z Hnutí občanské solidarity a tolerance (HOST). Policie již dříve označila zásah za adekvátní, nyní jej podle pracovnice tiskového oddělení pražské policejní správy vyhodnocuje a zatím k němu nebude podávat nové informace.

Senátoři se na potřebě cest do zahraničí zřejmě neshodnou

Otázka zvýšení rozpočtu Senátů na zahraniční cesty rozdělila senátory. Zatímco předseda Senátu Petr Pithart navrhuje, aby se náklady na cesty senátorů do zahraničí nezvyšovaly, místopředsedkyně Jaroslava Moserová (ODA) prosazuje jejich navýšení. Řada senátorů však považuje některé cesty spíše za výlety, jež nic nepřinesou. Senátoři, kteří požadují na své letošní zahraniční cesty nejméně o 10,35 miliónu korun více, než jim přidělil rozpočet, využili podle vyjádření Moserové na svých předešlých cestách každou minutu. Negativní reakci u mnohých senátorů vyvolala například nedávná návštěva tří zemí Latinské Ameriky delegací senátního hospodářského výboru. "Musím otevřeně říct, že si nedovedu představit, co účinného tam může hospodářský výbor vykonat. Tento orgán nemůže nijak bezprostředně ovlivnit hospodářskou politiku státu," zapochyboval o opodstatněnosti cesty v rozhovoru pro ČTK senátor ČSSD Jiří Vyvadil. Smysl vidí pouze v těch cestách Senátu, ze kterých lze načerpat poučení pro zákonodárnou činnost komory. S tím souhlasí i předseda Senátu Pithart, podle nějž se cestovat musí, aby měli čeští senátoři inspiraci. Navrhuje však, aby se výdaje na cesty snížily.

ČR - Kanada - víza

Dříve než za rok se Česká republika a Kanada k otázce obnovení bezvízového styku nevrátí. V rozhovoru pro ČTK to sdělil náměstek ministra zahraničních věcí ČR Jan Winkler, který ve středu a ve čtvrtek v Ottavě vedl rozhovory na kanadském ministerstvu zahraničí a na ministerstvu pro občanství a přistěhovalectví. Vízovou povinnost po krátkém údobí bezvízového styku obnovila Kanada pro české občany loni v říjnu, když se v předcházejících měsících zvedla vlna romského exodu z ČR a více než tisíc Romů požádalo v Kanadě o udělení uprchlického statusu.

Mínění - začlenění do Evropské unie

Podíl stoupenců začlenění České republiky do Evropské unie činí v květnu 58 procent a podle Institutu pro výzkum veřejného mínění je od loňského ledna stabilní. Proti vstupu ČR do unie je 22 procent občanů a 20 procent nemá vyhraněný.

Televize NOVA: ve vedení policie v Brně bývalí estébáci

Do vedení městského ředitelství policie v Brně prorůstají podle čtvrtečního zpravodajství televize Nova bývalé složky Státní bezpečnosti. Tito lidé údajně pracují na důležitých vedoucích místech. S odvoláním na tři nejmenované vysoce postavené policejní zdroje televize uvedla, že ve vedení městského ředitelství pracuje několik osob v rozporu s lustračním zákonem.

Herečka a podnikatelka Regina Rázlová trestně stíhána

Policie zahájila trestní stíhání bývalé herečky a podnikatelky Reginy Rázlové a dalších čtyř lidí, které v případě ztrátových obchodů společnosti Skloexport viní ze zneužívání informací v obchodním styku, za což jim hrozí až dvanáct let vězení. Informovala o tom ve čtvrtek Česká televize. Rázlová měla podle televize jako předsedkyně představenstva podniku spolu se svým otcem, předlistopadovým místopředsedou vlády Stanislavem Rázlem, synem Lukášem Olivou a dalšími dvěma osobami v letech 1996 a 1997 podepisovat smlouvy o převodech majetku hluboko pod tržní cenou a za podmínek výrazně nevýhodných pro Skloexport. Část transakcí se nakonec neuskutečnila, škoda, jíž měla způsobit, se však údajně pohybuje kolem 1,2 miliardy korun.

Šéfredaktor zpravodajství České televize rezignoval

Šéfredaktor zpravodajství České televize Ivan Kytka rezignoval na svou funkci. Čtyřicetiletý Kytka usedl do šéfredaktorského křesla na Kavčích horách letos v dubnu. Předtím působil od poloviny roku 1995 jako zpravodaj ČT v Londýně. V uplynulých týdnech byl kritizován mimo jiné kvůli poklesu sledovanosti zpravodajství i kvůli tomu, že má až do srpna dál dostávat londýnský, zhruba stoosmdesátitisícový plat. Do funkce šéfredaktora byl ředitelem Jakubem Puchalským jmenován jedenatřicetiletý Zdeněk Šámal. Ten začal ve zpravodajství na Kavčích horách pracovat v květnu 1991. Mimo jiné zde moderoval pořad Objektiv. Po zániku federálního zpravodajství se Šámal stal moderátorem a spoluautorem pořadu Události-komentáře a pokračoval v práci na Objektivu. Stálým zpravodajem ČT v Ruské federaci byl od března 1994.

Viktor Fischl v Praze

Pětasedmdesátiletý židovský autor pocházející z Hradce Králové a nyní žijící v Jeruzalémě Viktor Fischl ve čtvrtek v Praze představil svůj nový překlad Knihy žalmů. Pečlivě a vkusně připravená knížka se k českým čtenářům dostává u příležitosti dnes zahájeného mezinárodního veletrhu Svět knihy, věnovaného právě literatuře spjaté s Izraelem slavícím letos 50. výročí svého vzniku. "Byla to práce velmi těžká, ale práce, ze které jsem se velmi těšil," řekl Fischl na malé slavnosti v secesních prostorách hotelu Evropa.

Z Pražského jara

Dvě premiéry uvedl ve čtvrtek na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro domácí komorní soubor s názvem Mondschein, specializovaný na soudobou hudbu. Autory, jejichž díla zazněla poprvé, byli Jan Klusák a Peter Graham. Vedle nich figurovala v programu jména Francouze Tristana Muraila a Skota Jamese MacMillana a jména Hanuše Bartoně a Miroslava Pudláka, kteří zároveň působí v ansámblu jako instrumentalisté.

Dnes večer v sídle festivalu v bývalém kostele sv. Vavřince na Malé Straně přednese Kocianovo kvarteto již druhý program sestavený výhradně ze smyčcových kvartetů klasika německé hudby dvacátého století Paula Hindemitha, jež letos uvede souborně. Dětský pěvecký sbor Bambini di Praga připravil do kostela sv. Šimona a Judy koncert z vokálních děl Josefa Suka a Antonína Dvořáka a v premiéře tam uvede skladbu Gaudete et exultate od Zdeňka Lukáše.

Ze sportu

Čeští fotbalisté porazili v prvním utkání na Kirin Cupu v japonském Kobé mužstvo Paraguaye 1:0. K vítězství v turnaji jim v neděli v Jokohamě stačí remíza s Japonskem.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2003 se uskuteční v italském zimním středisku Val di Fiemme. Rozhodla o tom čtvrteční volba předsednictva Mezinárodní lyžařské federace (FIS) na svém 41. kongresu v pražském hotelu Hilton. Mezi třemi poraženými kandidáty byl i region Jablonec - Liberec s projektem SKI 2003, který už nyní plánuje, že bude kandidovat na pořádání MS v roce 2005. Toto rozhodnutí přivítali čeští ekologové. Podle nich český kandidát, sdružení SKI 2003, neobstálo v konkurenci dalších třech zájemců o organizaci projektu i kvůli tomu, že Jizerské hory nejsou z hlediska životního prostředí k tak velkému podniku připraveny.

Výsadní postavení mezi hokejisty tuzemské extraligy patří stejně jako v loňském roce Jiřímu Dopitovi. Devětadvacetiletý útočník reprezentace a mistrovského celku ze Vsetína převzal ve čtvrtek na třetím galavečeru českého hokeje v malé sportovní hale na Výstavišti v Praze cenu pro nejlepšího hokejistu sezóny 1997/88, nejlepšího hráče play off a navíc ještě výrazně triumfoval i v nově založené divácké anketě o "hokejovou jedničku".

A na závěr zpráv informace o počasí na území ČR

Dnes je většinou oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty se pohybují mezi 11-ti až 15-ti stupni Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.