Zprávy pátek, 23. července 1999

Vážení posluchači, u vysílání Radia Praha vás vítá Zdeňka Kuchyňová. Na úvod přehled zpráv.

Nyní podrobněji:

Příprava ČR na vstup do Evropské unie se podle Lánského zlepšila

Proces české přípravy na vstup do Evropské unie se podle vicepremiéra Egona Lánského "výrazně zlepšil". Připustil však, že v minulosti "tady nějaké zaostávaní bylo". Podobně se po zasedání vládního výboru pro evropskou integraci vyjádřil i hlavní vyjednavač pro vstup republiky do unie Pavel Telička, který v oblasti příprav přes některé "přetrvávající dílčí problémy" zaznamenává v posledních měsících "pozitivní trendy". Nevidí důvod, aby ČR měnila svůj pracovní termín pro vstup do unie - rok 2003.

Švédský centristický poslanec Karl Erik Olsson byl Evropským parlamentem opět zvolen do čela delegace Evropského parlamentu v parlamentním výboru přidružení EU-ČR. "Jsem velmi rád, že jsem zpět jako šéf delegace pro Českou republiku. V minulém období jsem navázal dobré kontakty s českými poslanci, chci být nápomocen v těžké práci, jíž je příprava na členství v Evropské unii," řekl Olsson po zvolení ČTK.

Schodek rozpočtu může být podle premiéra nižší, než jak jej odhaduje ministerstvo financí

Schodek letošního státního rozpočtu by podle předsedy vlády Miloše Zemana mohl být ve skutečnosti nižší, než jak jej ve své poslední prognóze odhaduje ministerstvo financí. To počítá s tím, že deficit státní pokladny bude na konci letošního roku činit 64,4 miliardy korun. "Odhady schodku mohou být různé, ale realita má přece jen do určité míry přednost před prognózami. A pololetní plnění rozpočtu, aniž bych jej chtěl přeceňovat, bylo šest miliard korun ve schodku", řekl na tiskové konferenci Zeman. Dodal, že varovné odhady vývoje státního rozpočtu vedou vládu k větší šetrnosti a rozpočtové kázni.

Podle prognózy Ministerstva financí /MF/ se hrubý domácí produkt /HDP/ letos propadne o 1 procento, míra inflace bude činit 2,2 procenta a míra nezaměstnanosti 10,8 procenta. Pro příští rok MF předpovídá růst HDP o 1 procento, míru inflace 4,4 procenta a nezaměstnanost ke konci roku 12,4 procenta.

Návrh státního rozpočtu na rok 2000 by měl podle premiéra Miloše Zemana stejně jako návrh letošního rozpočtu počítat s deficitem kolem 30 miliard korun, protože ani v příštím roce ještě nelze očekávat výrazné obnovení dynamiky příjmů státní pokladny.

Místopředseda KSČM Václav Exner slíbil voličům socialismus

Místopředseda Komunistické strany Čech a Moravy Václav Exner slíbil voličům preferujícím jeho stranu socialismus. Na tiskové konferenci připustil, že by se socialismu mohla dožít dnešní generace padesátníků, a ujišťoval, že se ho nikdo nemusí bát. Růst preferencí je podle Exnera znamením, že se s komunisty bude muset v příštích vládách počítat. KSČM prý kriticky zhodnotila čtyřicet let svého panství a hodlá se vyvarovat minulých chyb. Komunisté by chtěli v ekonomice využít všech nástrojů, které má lidstvo k dispozici. Jako příklad uvedl Exner strategické plánování a nejrůznější formy řízení ekonomiky prostřednictvím trhu. "V žádném případě pro nás socialismus není kolektivistické zřízení, které potlačuje individualitu jednotlivých osob, ale je to pro nás spojení toho kolektivního přístupu v zájmu všech sociálních a jiných skupin, ale také k rozvoji každého jednotlivého člověka," ujišťoval místopředseda Exner.

Předlistopadová Malá československá encyklopedie definuje socialismus jako nižší fázi komunistické společenskoekonomické formace. Ekonomickým základem je společenské vlastnictví výrobních prostředků, politickým základem je vláda pracujících vedených dělnickou třídou a marxisticko-leninskou stranou.

V Boleticích skončilo česko-britské cvičení Horizont '99

Bojovými střelbami ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice na Českokrumlovsku skončilo česko-britské cvičení Horizont '99. Společně s 200 britskými výsadkáři se ho od 12. července účastnilo i 300 jejich kolegů ze 43. výsadkového mechanizovaného praporu české armády. Základním cílem cvičení byla příprava britských vojáků na seskoky na českých padácích a obdobná příprava našich vojáků s britskými padáky i technikou. Její prověrkou se stalo závěrečné třídenní cvičení Wild Cat 'Divoká kočka), zaměřené na záchranu rukojmích z ohroženého prostoru. I když společné cvičení oficiálně skončilo, bude mít dnes ještě "nevojenské" pokračování při fotbalovém utkání mužstev obou jednotek.

Budoucí vojenští lékaři nacvičovali pomoc zraněným v Dědicích

Na vyprošťování a ošetřování zraněných přímo v terénu je zaměřeno týdenní cvičení 160 lékařů a posluchačů Vojenské lékařské akademie z Hradce Králové, které dnes končí ve výcvikovém prostoru Dědice ve Vyškově. Cílem akce je podle rektora školy Svatopluka Býmy připravit vojenské lékaře na složitou práci v polních podmínkách a vytvořit zdravotnický tým, který by v budoucnu mohl být vysílán do válečných operací.

Švédsko uvažuje o "výprodeji" přebytečných stíhaček Grippen

Švédsko uvažuje o tom, že nabídne některým zemím přebytečné stíhací letouny JAS 39 Grippen, které byly původně objednány pro jeho vlastní letecké síly. Ve Stockholmu o tom informoval list Finanstidningen. V praxi to znamená, že například pro Polsko nebo ČR se otevírá možnost případného leasingu již vyrobených letounů.

Mexiko má velký zájem na prohlubování styků s ČR

Mexiko má velký zájem na dalším prohlubování vzájemných ekonomických a kulturních styků s ČR. Po jednání s mexickou ministryní zahraničí Rosario Greenovou to uvedla předsedkyně Senátu Libuše Benešová. Obě političky diskutovali také o dohodě o bezvízovém styku, která ale s největší pravděpodobností nebude podepsána před koncem letošního roku. Greenová se setkala také se šéfem Poslanecké sněmovny Václavem Klausem. Debata se týkala mexické hospodářské krize a zkušeností, jež z ní vyplynuly, i podobnosti s vývojem v ČR.

Ministr Kavan se zúčastní konference věnované rekonstrukci Balkánu

Ministr zahraničí Jan Kavan navštíví o víkendu Řecko, aby se tam zúčastnil sobotní konference věnované rekonstrukci Balkánu po skončení kosovského konfliktu. V této souvislosti chce hovořit i o zapojení českých podniků do obnovy Balkánu.

Primátor Bělehradu jednal v Praze o Jugoslávii

Především o ekonomické a politické situaci v Jugoslávii hovořili primátor Bělehradu a místopředseda srbského parlamentu Vojislav Mihajlovič s ředitelem Politického odboru pro zahraniční politiku Kanceláře prezidenta republiky Petrem Buriánkem. Mihajlovič byl ujištěn o snaze prezidenta Václava Havla prosazovat a napomáhat demokratizaci celé jihovýchodní Evropy.

Lidovci nesouhlasí se zákonem o přiznání majetku

KDU-ČSL rozhodně nesouhlasí s vládním návrhem zákona o přiznání majetku, podle kterého by měli všichni občané s bydlištěm v ČR přiznat původ majetku vyššího než 10 miliónů korun. "Považujeme to za naprosto chybné systémové opatření, které zakládá jakousi presumpci viny každého, kdo má majetek nad deset miliónů korun," prohlásil místopředseda lidové strany Cyril Svoboda. Dodal, že zamýšlená právní úprava navíc ani nepovede k lepšímu výběru daní. Svoboda připomněl, že KDU-ČSL je pro zavedení takzvané přísahy o majetku. Tu by musel před soudem učinit pouze ten, kdo je povinen plnit nějaký dluh, ale svůj závazek neplní, a to po odsuzujícím rozsudku. Neúplné nebo nepravdivé prohlášení by bylo trestným činem.

Horníci v uranovém dole na Českolipsku ustoupili od stávky

Horníci v dole Hamr I na Českolipsku ustoupili od plánované stávky na protest proti likvidaci těžby uranu v ČR o němž rozhodla ve středu vláda. Rozhodnutí ale pokládají za politické, nepodložené racionálními ekologickými, ekonomickými a sociálními fakty. "Vláda ČR svým rozhodnutím přistoupila na to, že v oblasti zásobování jaderných elektráren palivem bude naše republika zcela závislá na dovozu," uvádí se v prohlášení stávkového výboru. Ten zároveň vyjádřil přesvědčení, že vláda splní své sliby v otázce zajištění sociálních požadavků zaměstnanců, kteří přijdou o práci.

Velká část horníků z uranových dolů, které zůstanou na základě rozhodnutí vlády nedotěženy, nalezne podle ministra životního prostředí Miloše Kužvarta perspektivní a dlouholeté zaměstnání při rekultivaci dolů. "Dopady těžby uranu se budou likvidovat zhruba třicet let," řekl Kužvart na tiskové konferenci. Na rekultivace bude třeba vynaložit 30 miliard korun.

Zaměstnanci Poldi vyzvali majitele hutí k odchodu

Zhruba 80 zaměstnanců Poldi Kladno vyzvalo majitele hutí Zdeňka Zemka ke splnění podmínek revitalizačního programu vlády nebo k odchodu ze závodu. V případě Zemkova nezájmu jsou odbory připraveny vyhlásit okupační stávku. Předseda Odborové rady Poldi Stanislav Tomášek je přesvědčen o naprostém kolapsu ve výrobě podniku. Bez finančních prostředků není totiž možné získat dostatečné množství zakázek pro rentabilní výrobu. Problémy hutí vyvrcholily letos v únoru, kdy výroba na tři měsíce ustala. Úvěr 200 miliónů korun, poskytnutý Investiční a Poštovní bankou v květnu, pak stačil jen na měsíc provozu a v červnu pak byla výroba znovu zastavena.

Ceny elektřiny zřejmě vzrostou ještě letos o devět procent

Ministerstvo průmyslu a obchodu dospělo s ministerstvem financí k základní shodě na nutnosti pokračování deregulace cen elektřiny i v letošním roce. Cenový nárůst by měl představovat devět procent. Termín, kdy by se ceny elektrické energie pro obyvatelstvo měly zvýšit, je zatím předmětem jednání.

Na sdružení Český ombudsman se písemně obrátilo již 500 lidí

Na občanské sdružení Český ombudsman se s žádostí o pomoc při zajištění dodržování lidských práv obrátilo písemně již kolem 500 lidí. "Téměř u dvou třetin dopisů však k žádnému porušování lidských práv nedochází, protože jejich pisatelé při řešení svých sporů ještě nevyčerpali všechny možnosti zakotvené v našem právním řádu," řekl předseda sdružení Jan Honner. Kromě lidí, které trápí nevyřízené restituční nároky, se na sdružení obracejí často i vězni, kteří se cítí být zbaveni svobody neoprávněně. Za tři měsíce činnosti se sdružení ujalo několika případů.

Brněnská iniciativa Český ombudsman nijak nesouvisí s návrhem zákona o ombudsmanovi, který projednává Poslanecká sněmovna. Sdružení je nezisková organizace, kterou zaregistrovalo ministerstvo vnitra v březnu. Má přes sto členů.

BBC rozšíří vysílání své české redakce

Britská rozhlasová stanice BBC se rozhodla posílit vysílání své české redakce a v Praze vyrábět i větší množství programů. ČTK o tom informoval vedoucí české sekce vysílání stanice Vít Kolář. První fáze rozšíření se podle něj uskuteční už v lednu roku 2000. Stanice má v plánu klást větší důraz na pokrývání a analýzu událostí v ČR a ve střední Evropě.

Etická komise syndikátu novinářů vyloučila Brezinovu korupci

Obvinění redaktora Ivana Breziny z korupce, které před časem vznesl premiér Miloš Zeman, není podle Komise pro etiku Syndikátu novinářů pravdivé. Podle Zemana psal Brezina na objednávku elektrárenské společnosti ČEZ. Premiéra o tom měl informovat generální ředitel ČEZ Milan Černý. Ten už ale několikrát zopakoval, že šlo o nedorozumění. Brezina, dříve redaktor týdeníku Reflex a nyní Lidových novin, chce v nejbližší době podat na předsedu vlády žalobu na ochranu osobnosti. ČEZ totiž ve svém časopise pouze bezplatně přetiskl Brezinův článek z Reflexu. Premiér dal i po výroku etické komise najevo, že na svém obvinění redaktora trvá.

Premiér Zeman před měsícem obvinil nejprve bývalého ministra zahraničí Josefa Zieleniece ze zneužívání státních prostředků na vlastní prezentaci a z uzavření šedesátky smluv s agenturami a novináři. Tato tvrzení nikdy nedoložil důkazy, jako příklad zkorumpovaného novináře však o pár dní později uvedl právě Brezinu.

Premiér Zeman označil nařčení Srpa ze spolupráce s StB za svinstvo

Premiér a předseda vládní ČSSD Miloš Zeman nepřímo vyjádřil důvěru kandidátovi sociální demokracie v doplňovacích volbách do Senátu Karlu Srpovi, který čelí nařčení z udávání disidentů někdejší StB. Zeman toto obvinění předsedy Arfóra - Jazzové sekce označil za svinstvo. "Vycházím z toho, že pan Srp byl koncem 80. let v komunistickém vězení a z toho, že skuteční agenti StB v takovém vězení nebyli. Jako disident a předseda Jazzové sekce se navíc mimořádně velkým způsobem zasloužil o český disent. Svinstva Lidových novin mě nestojí za to, abych na ně odpovídal," řekl Zeman. Srp podle informací listu pod krycím jménem Hudebník donášel na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let informace o činnosti svých známých a přátel. Tvrzení deník opírá o dokumenty ministerstva vnitra. Srp ve stanovisku adresovaném Lidovým novinám označil materiály o své spolupráci za podvržené a vymyšlené. Tvrdí, že v roce 1982 proti němu StB připravila provokaci, která měla narušit jeho důvěryhodnost u amerických diplomatů v Praze i u členů Jazzové sekce.

Vedení Lidových novin stojí za svým zveřejněným materiálem. "Máme dokumenty i svědectví lidí," řekl ČTK šéfredaktor Stanislav Drahný. Chyba podle něj není v novinách, ale v tom, že ČSSD nelustruje své kandidáty a nominovala člověka, o jehož minulosti se vyskytly pochybnosti již dříve.

Novotný: Nejslabším článkem vlády je premiér Miloš Zeman

Nejslabším článkem sociálnědemokratické vlády je premiér Miloš Zeman, řekl ČTK jeho někdejší poradce Otto Novotný. "Mám s ním osobní zkušenosti a myslím si, že jde o politika, jehož prioritou není snaha řešit problémy této země, ale upevňovat osobní moc a prestiž," dodal. Premiér se podle Novotného snaží svalit odpovědnost za nedostatky vlády na ostatní její členy a odvést pozornost od vlastní osoby. Podle posledního průzkumu veřejného mínění klesla Zemanova popularita o 20 procent, podotkl Novotný, který nyní pracuje ve Středisku empirických výzkumů 'STEM), a dodal, že je to u člena vlády největší pokles.

Do stanice metra Muzeum se dostanou i tělesně postižení lidé

Pražský dopravní podnik otevřel ve stanici metra Muzeum na trase C výtah, který umožňuje dostat se na nástupiště tělesně postiženým lidem. Z celkového počtu 49 stanic metra je nyní možný bezbariérový přístup do 21 z nich. Největší dluh v tomto směru je v oblasti centra Prahy, neboť v počátcích výstavby metra se této problematice nevěnovala patřičná pozornost a nynější dodatečná výstavba je velmi nákladná.

V izraelském Tel Chaj vystavují čeští fotografové

V severoizraelském městečku Tel Chaj byla zahájena výstava české fotografie, na níž je mimo jiné zastoupeno dílo Jana Saudka. Dále zde vystavuje průkopník české barevné fotografie Karel Šmirous, autor originálních barevných snímků Pavel Mára a další fotografové české avantgardy.

Horké letní počasí láká k výletům na parníku

Zvýšený zájem lidí o výlety na parnících zaznamenává v těchto týdnech Pražská paroplavební společnost. Pokud vydrží teplé a slunečné počasí až do konce září, čeká ji vynikající sezóna. Turisté si mohou každý den vybrat z několika tras, které zahrnují nejen různé okružní plavby Prahou, ale i celodenní výlet na Slapskou přehradu. Oficiálně začíná hlavní sezóna v květnu a končí v říjnu. Ani v zimě ale parníky nepřestávají jezdit. Místo pravidelných linek však tomuto období dominují plavby na objednávku, které jsou nejčastěji využívány k různým firemním večírkům a podobným akcím. Kdo by si až teď vzpomněl, že letošního Silvestra oslaví právě na lodi, má smůlu. Silvestr už je prodaný od února.

Výbuch osobního auta v Liberci si vyžádal jeden život

Jeden lidský život si vyžádala ve čtvrtek ráno exploze osobního vozidla v garáži na libereckém sídlišti Kunratice. Obětí se stal sedmatřicetiletý podnikatel z Jablonce nad Nisou, který se v poslední době zdržoval v Liberci. Výbuch se ozval když otvíral dveře garáže.

Počasí

Je oblačno až zataženo, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty v Čechách 16 až 20 stupňů, na Moravě a ve Slezsku 23 až 27 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Rádia Praha.