Zprávy pátek, 24. září 1999

Vážení posluchači, u zpravodajské relace Radia Praha vás vítá Kateřina Brezovská

Nyní podrobněji:

Zeman považuje Blairův dopis za přátelské upozornění

Přátelským upozorněním na problémy, které Velké Británii způsobuje exodus Romů z České republiky, je podle premiéra Miloš Zeman dopis britského ministerského předsedy Tonyho Blaira. Britský premiér v něm pohrozil zavedením vízového režimu pro Českou republiku, nepřijme-li česká vláda transparentní opatření v souvislosti s trvajícím odchodem českých Romů do Británie. Zeman ve čtvrtek novinářům řekl, že Blairův dopis nechápe jako bezprostřední hrozbu zavedení víz. Samozřejmě nemohu vyloučit, že pokud by tento exodus pokračoval, tato hrozba by se mohla stát časem aktuální," řekl Zeman. Uvedl také, že britskému premiérovi na jeho dopis odpověděl. Popsal všechna opatření české vlády, která podniká, aby jí nebylo možné kritizovat za diskriminaci romské menšiny.

Vyjednavači šesti kandidátů EU jednali o dalším postupu

Hlavní vyjednavači ze šesti zemí, s nimiž zahájila loni Evropská unie přístupová jednání, si ve čtvrtek v Praze vyměňovali zkušenosti z příprav na další jednací kola. Zástupci Polska, Maďarska, Kypru, Estonska, Slovinska a České republiky se informovali o takzvaných pozičních dokumentech, které se týkají například oblastí volného pohybu kapitálu a energetiky. ČTK to po čtvrteční části dvoudenní pražské schůzky oznámil tiskový odbor ministerstva zahraničí. Zdůraznil, že právě v oblasti volného pohybu kapitálu již některé kandidátské státy požádaly unii o přechodná období pro nabývání půdy a určitých typů nemovitostí ze strany občanů nynějších členů unie.

Ve hře o Českou spořitelnu zatím asi zůstane pouze Erste Bank Sparkassen

Stát bude zřejmě po určitou dobu jednat o prodeji svého podílu v České spořitelně pouze s Erste Bank Sparkassen. "Řídící výbor pro privatizaci bank doporučil ministru financí, aby poskytl na omezenou dobu exkluzivitu pro další jednání vybranému zájemci, a to Erste Bank Sparkassen," řekl ve čtvrtek mluvčí ministerstva financí Libor Vacek. Řídící výbor tak podle Vacka rozhodl na svém čtvrtečním zasedání na základě doporučení poradce pro privatizaci České spořitelny, kterým je společnost Merill Lynch. Pokud jednání s Erste Bank nebudou úspěšná, podle dobře informovaného zdroje ČTK nejsou úplně bez šancí ještě tři další zájemci o privatizaci ČS, jejichž nabídky "nebyly dostatečné".

Počet nezaměstnaných v ČR stoupl od března do srpna o více než 40 tisíc

Počet nezaměstnaných v České republice stoupl od března do srpna o více než 40 tisíc, z toho 53 procent tvoří ženy. Míra nezaměstnanosti za stejné období vzrostla z osmi a půl procenta na devět procent. Nezaměstnanost vyšší než 12 procent vykázalo 14 okresů. Členům sněmovních výborů sociálního a petičního to řekl ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla. Aktivní politikou zaměstnanosti, na kterou se nyní vynakládá dvakrát více prostředků než loni, lze podle ministra celkovou míru zaměstnanosti ovlivnit asi o dvě procenta.

Zaměstnanci ČKD Dopravní systémy dostali zálohu

Zaměstnanci ČKD Dopravní systémy dostali ve čtvrtek po třech měsících alespoň mimořádnou zálohu srpnové mzdy ve výši 7000 korun. Doplatek by se měl objevit na jejich sporožirových účtech v noci z pátku na sobotu. Peníze na výplatu pocházejí z úvěru 400 miliónů korun na dokončení souprav pro pražské metro, který dopravní společnosti poskytla tento týden Česká spořitelna s částečnou garancí státní Konsolidační banky, majoritního vlastníka Dopravních systémů. O vyplacení dlužných květnových a červnových mezd se stále jedná.

Poslanci: Změna prezidentských pravomocí se nemá vázat na Havla

Omezení prezidentských pravomocí, které chtějí do Ústavy prosadit ODS a ČSSD, by se nemělo vázat na funkční období žádného konkrétního člověka, tedy ani současného prezidenta Václava Havla. V rozhovoru s ČTK se na tom shodli předseda KDU-ČSL Jan Kasal a jeden z autorů navrhovaných změn, poslanec Zdeněk Jičínský (ČSSD). Ani poslanec ODS Petr Koháček nevidí důvod, proč by se změny měly odsouvat až na konec Havlova funkčního období v roce 2003. Poslanci tak reagovali na Havlovu představu, že by se ho změny ještě nemusely dotknout, ale platily by až pro jeho nástupce. Prezident to řekl po čtvrtečním jednání se zástupci ODS a ČSSD, kteří chtějí, aby změny vstoupily v platnost už od 1. července 2000.

Gross (ČSSD) je připraven vzdát se svých sněmovních funkcí

Místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda poslanců ČSSD Stanislav Gross ve čtvrtek oznámil, že je ochoten vzdát se obou těchto funkcí. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že od volební kampaně v roce 1996 po určitou dobu používal mobilní telefon, jehož provoz platila soukromá reklamní agentura M.P.L. Na nejbližším jednání poslaneckého klubu ČSSD se tedy rozhodne o budoucnosti Stanislava Grosse v parlamentních funkcích.

Poslanci sociální demokracie zřejmě podpoří setrvání Stanislava Grosse ve funkci místopředsedy sněmovny i šéfa poslaneckého klubu ČSSD. "V každém případě budu chtít, aby ve svých funkcích setrval. Nepovažuji to za tak zásadní prohřešek, který by si vyžadoval něco víc než řekněme přátelské napomenutí," řekl ČTK poslanec ČSSD Miloslav Kučera. Na faktu, že agentura, která pro sociální demokracii zajišťovala volební kampaň, se starala také o mobilní telefony, nevidí nic špatného. Ani místopředseda klubu Bohuslav Sobotka Grosse neodsuzuje a při úterním hlasování podpoří jeho setrvání v obou funkcích. Václav Krása z Unie svobody je však přesvědčen, že Gross by měl obě funkce opustit. Prohřešek, kterého se dopustil, je totiž podle něj závažný. "Uznávám, že kdyby to udělal (rezignoval), tak je to docela zásadový postoj," doplnil. To, že Gross chce celou částku za provoz telefonu zpětně uhradit, jej v Krásových očích nerehabilituje.

Zieleniec předvídá další pokles preferencí ČSSD a předčasné volby

Preference ČSSD budou dále klesat až pod desetiprocentní hranici, což povede k předčasným volbám, předpokládá exministr zahraničí a bývalý místopředseda ODS Josef Zieleniec. V rádiu Frekvence 1 ve čtvrtek také uvedl, že za vlády ČSSD, kterou jí umožnila povolební smlouva s ODS, nebude ve vládní straně vůle objasnit sporné financování strany Václava Klause. "Způsob, jakým strana (ČSSD) reaguje na současnou situaci, může způsobit, že Miloš Zeman bude předávat stranu svému nástupci...s podporou pod deset procent. Taková strana nemá legitimitu vládnout, když ve volbách dosáhla přes 30 procent. To by znamenalo, že musí odejít bez ohledu na to, že odejde předčasně," uvedl Zieleniec.

Tollner vyzval Uhla k rezignaci, o jeho odvolání žádá také Zemana

Lidovecký poslanec Pavel Tollner vyzval vládního zmocněnce pro lidská práva Petra Uhla k rezignaci. Premiérovi Miloši Zemanovi (ČSSD) hodlá navíc poslat dopis, v němž ho o Uhlovo odvolání požádá. Uhl podle Tollnera bezprecedentně "zpochybnil a ohrozil" petiční právo komentářem, kterým v dopise předsedovi Sdružení homosexuálně orientovaných občanů Jiřímu Hromadovi hodnotil petice proti návrhu zákona o registrovaném partnerství homosexuálů, které obdržela Poslanecká sněmovna. Petr Uhl v reakci na Tollnerovu výzvu upozornil, že v žádném případě nezpochybňuje petiční právo občanů. Nesouhlasí však s obsahem jedné konkrétní petice, která podle jeho názoru zasahuje do práv homosexuálních občanů. "Ti lidé, kteří tuto petici podepsali, nemají pravdu a já jako vládní zmocněnec pro lidská práva mám povinnost na to upozornit," řekl dnes Uhl ČTK.

Termín pro proplacení pojistek obětí holocaustu nebude dodržen

Evropské pojišťovny sice v zásadě vyjádřily souhlas s vyplacením pojistek obětem holocaustu, původně stanovený termín, kdy měl tento proces zahájen, však dodržen nebude. Vyplynulo to z dvoudenního zasedání Mezinárodní komise pro pojistky obětí holocaustu (ICHEIC), které se konalo v Londýně. Komise hodlá 21. října ve Washingtonu oznámit, kdy bude proces vyplácení pojistek zahájen. Zasedání se zúčastnili také experti z České republiky. "Na zasedání jsme oznámili, že celková hodnota pojistek, které nacisté za války konfiskovali českým obětem, židovského i nežidovského původu, činí téměř 11 miliard korun," řekl ČTK Jiří Šitler z ministerstva zahraničí, který se zasedání ICHEIC účastnil jako pozorovatel. Česká strana na zasedání také navrhla, aby materiály spojené s uplatňováním nároků byly povinně překládány i do češtiny. Česká pracovní skupina pro otázky pojistek obětí holocaustu zveřejnila na Internetu seznam dosud zjištěných přibližně 20.000 konfiskačních příkazů, které německé úřady poslaly pojišťovnám na území tehdejšího protektorátu.

Ministerstvo školství dá na výzkum a vývoj 4,14 miliardy korun

Dohromady 4,14 miliardy korun vyčlení ministerstvo školství v příštím roce na výzkum a vývoj z celkové sumy 70,75 miliardy korun, kterou vláda pro tento resort v pondělí schválila. ČTK o tom informovala Jana Pešková z oddělení neinvestičních výdajů ministerstva školství. Školství pro své hospodaření získalo o téměř jednu miliardu korun více než loni. To ovšem umožňuje rozvoj právě jen v oblasti vývoje a výzkumu, kterou ministerstvo považuje pro příští rok za svou prioritu.

Druhý ročník Dne dobré vůle vyvrcholil slavností na Žofíně

Druhý ročník Dne dobré vůle, který se nesl pod heslem, že dobra není nikdy dost, vyvrcholil ve čtvrtek odpoledne na pražském Žofíně. V první podzimní den uspořádal sbírku na vzdělávání zdravotně či sociálně postižených dětí Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové. Zatímco se na Žofíně konala zahradní slavnost, v ulicích Prahy a dalších deseti městech přispívali lidé na projekty nadace, kterou před sedmi lety založila první žena prezidenta Václava Havla Olga. Mezi hosty byli i prezident Václav Havel se svou druhou chotí Dagmar, manželka předsedy sněmovny Lívia Klausová, apoštolský nuncius Giovanni Coppa či velvyslanec Spojených států v ČR John Shattuck. Výtěžek z celého dne bude určen Fondu vzdělání, který vybraným dětem se zdravotním či sociálním postižením umožní studovat. Každý, kdo dnes přispěl jakoukoli částkou, dostal jako výraz poděkování odznak se symbolem nadace - červené srdce

Nezávislost Východního Timoru požadovala desítka aktivistů

Pouze desítka lidí se ve čtvrtek shromáždila u pražského velvyslanectví Indonésie, kde požadovala okamžité uznání nezávislosti Východního Timoru. Poklidnému shromáždění socialistické organizace Budoucnost a sdružení Socialistická solidarita, kterému asistovalo deset policistů, skončilo po 20 minutách krátce po předání protestního dopisu zástupcům velvyslanectví. Aktivisté se setkali navzdory nepříznivému počasí, protože se domnívají, že takto pomohou Indosénanům, kteří protestují proti chování vlastní vlády. "Nemyslím si však, že by indonéská vláda tyto požadavky splnila," uvedl Václav Votruba z organizace Budoucnost.

Orchestr Gustava Broma zahájil oslavy 60 let od svého založení

Slavný jazzový orchestr Gustav Brom Big Band zahájil ve čtvrtek oslavy 60 let od svého založení. Hosty koncertu v pražském Národním domě na Vinohradech byli zpěváci a instrumentalisté Peter Lipa, Adriana Bartošová, Svatopluk Košvanec, Miloš Jurkovič a Berco Balogh. Těleso tvořené nadále nejlepšími českými i slovenskými hudebníky vede Vlado Valovič, jehož určil Brom za dědice své taktovky před pěti lety. Proslulý český jazzman, kapelník a skladatel Gustav Brom, který zemřel ve věku 74 let v září 1995, založil svůj profesionální orchestr v roce 1940.

Ze sportu

Zápas českých a uzbeckých tenistů o záchranu ve světové skupině Davisova poháru byl rozlosován v Taškentu. V první dvouhře se zítra střetnou naše jednička Jiří Novák s Vadimem Kucenkem a po nich nastoupí na kurt Daniel Vacek a Oleg Ogorodov. V sobotní čtyřhře by se měli střetnout Novák s Riklem a Ogorodov s Tomaševičem. Místo nemocného Bohdana Ulihracha bude v případě potřeby připraven nastoupit Petr Kralert.

Jana Novotná se po porážce od Magdaleny Malejevové v prvním kole tenisového turnaje v Lucemburku rozhodla ukončit kariéru dřív, než původně plánovala. Wimbledonská vítězka z loňského roku oznámila, že se naposledy představí na halovém turnaji v německém Filderstadtu, který začíná 4. října. Původně chtěla Jana Novotná ze světa tenisu odejít až po skončení letošní sezony.

A na závěr informace o pátečním počasí na území ČR

oblačno až polojasno, místy přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejvyšší teploty 20 až 24 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha