Zprávy pátek, 25. srpna 2000

Josef Kubeczka

A nyní podrobněji:

Havel pohovoří s Grossem o přípravách na MMF i situaci v resortu

O aktuálních otázkách resortu vnitra budou v pátek spolu hovořit prezident Václav Havel, ministr vnitra Stanislav Gross a policejní prezident Jiří Kolář. Mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl ČTK řekl, že mezi tématy bude i budoucí policejní zákon a přípravy zajištění výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. Krafl nevyloučil, že se bude hovořit například i o okolnostech odvolání ředitele Služby pro odhalování korupce (SPOK) Evžena Šírka. Ten neuspěl u bezpečnostní prověrky Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) a nedostal oprávnění k zacházení s utajovanými skutečnostmi. V médiích se ale objevily dohady, zda jeho odvolání nemělo zabránit vyšetřování podvodů v České spořitelně, jimž byl SPOK údajně na stopě.

Vláda předběžně jednala o rozpočtu na příští rok

Pro rok 2001 počítá sociálnědemokratický kabinet s příjmy státního rozpočtu ve výši 613 miliard a výdaji 633 miliard korun. Řekl to vládní mluvčí Libor Rouček s tím, že ministři na středečním večerním zasedání vlády absolvovali "zahřívací" kolo debaty o rozpočtu na příští rok. Vláda bude o rozpočtu dále jednat příští týden v úterý. Ministerstvo financí předpokládá podle Roučka pro příští rok hospodářský růst ve výši tří procent, inflaci ve výši 4,4 procenta a nezaměstnanost 9,3 procenta.

Částku 377,6 miliónu korun se rozhodla vláda letos vyčlenit na jednorázové odškodnění českých vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v zahraničí. Na základě zákona o poskytnutí jednorázové peněžní částky příslušníkům československých zahraničních armád a spojeneckých armád v letech 1939 až 1945 tak ministerstvo práce a sociálních věcí vyplatí přes 321 miliónu, ministerstvo obrany 49 miliónů, ministerstvo vnitra přes 5 miliónu a ministerstvo spravedlnosti dva milióny korun, upřesnil vládní mluvčí Libor Rouček.

Zasedání MMF a SB mají rozpočtu přinést až 3,3 miliardy korun

Celkový přínos pražského výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky do státního rozpočtu je odhadován na 1,1 až 3,3 miliardy korun. Celkový přínos pro českou ekonomiku v příštích pěti letech se pak odhaduje na 7,8 až 17,1 miliardy korun. Stát by díky zasedání měl zvýšit daňové příjmy o 1,8 až čtyři miliardy korun. Tyto výnosy však budou sníženy o 740 miliónů korun, které byly pro zasedání uvolněny z veřejných rozpočtů. Výsledky studie auditorské společnosti Deloitte & Touche sdělil vládní zmocněnec pro pořádání výročních zasedání Zdeněk Hrubý.

Přípravy záříjového zasedání MMF a SB v Praze pokračují velmi dobře

Organizací zářijového zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze není její viceprezident Mats Karlsson znepokojen. Po čtvrteční schůzce s ním to řekl předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus. "Banka a fond to monitorují. Myslím, že jsou přesvědčeni o tom, že ty přípravy jsou na místě," prohlásil Klaus k zasedání, které zřejmě budou provázet rozsáhlé protesty odpůrců obou finančních institucí a globalizace. Podle Matse Karlssona se diskuse o pražském zasedání v poslední době posunula od bezpečnostních opatření k námětům jednání. Dodal, že přípravy na zasedání pokračují "velmi dobře".

Odpůrci MMF a SB ohlásili do Prahy na 180 protestních akcí

Odpůrci globalizace ohlásili na dobu pražských zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) na 180 různých protestních akcí. Sdělil to ředitel pražské policejní správy Radislav Charvát. Dodal však, že ne všechny protesty z tohoto počtu obvodní úřady akceptovaly; některé z nich přímo zakázaly. První velké demonstrace oznámili pořadatelé na 23. září. Do Prahy má v době zasedání MMF a SB přijet až 20.000 odpůrců globalizace. Na bezpečnost bude dohlížet zhruba 11.000 policistů.

Jan Kavan jednal s dalšími ministry o zpoždění čerpání peněz EU

Česká republika se oproti některým dalším kandidátským zemím zpozdila v přípravě na čerpání financí z předvstupního fondu Evropské unie (EU) ISPA. Vicepremiér a ministr zahraničí Jan Kavan se proto sešel ve čtvrtek s některými svými kolegy, aby "neuspokojivou situaci" řešil, sdělil ČTK tiskový odbor ministerstva zahraničí. EU minulý měsíc schválila v rámci programu ISPA prvních 18 projektů v oblasti dopravy a životního prostředí; ani jeden z nich se ale netýkal České republiky. Tiskový odbor ministerstva zahraničí uvedl, že ministři se dohodli na konkrétních opatřeních a postupech. Jde především o ustavení implementační agentury programu ISPA v oblasti životního prostředí, kterou bude v případě čerpání prostředků pro rok 2000 Centrum pro regionální rozvoj.

Legislativní rada vlády podpořila dva návrhy zákonů

Legislativní rada vlády na čtvrtečním zasedání doporučila kabinetu ke schválení návrh zákona o veřejném zdravotním pojištění a podpořila návrh zákona o veřejných sbírkách. Účinnost nynější normy o veřejném zdravotním pojištění vyprší posledním dnem letošního roku, a vláda proto musí připravit návrh nový. Účelem zákona o veřejných sbírkách je řešit tuto oblast formou zákona, nikoli prováděcích předpisů. Norma by měla nově definovat pojem veřejná sbírka, zakotvit možnost konat veřejnou sbírku jen na základě oznámení správnímu úřadu a podrobněji upravit podmínky, způsob provádění a vyúčtování veřejných sbírek, stejně jako okruh osob, které budou oprávněny sbírku konat.

Premiér Zeman prý chystá radikální změny v Úřadu vlády

Radikální změny na Úřadu vlády chce zřejmě vyvodit předseda vlády Miloš Zeman z takzvané operace Olovo, která měla zdiskreditovat místopředsedkyni Poslanecké sněmovny a Zemanovu stranickou kolegyni Petru Buzkovou. Uvedla to česká soukromá televize Prima. "Je tady nutné radikální opatření, byť by třeba možná znamenalo určitou nespravedlnost vůči nevinným," řekl televizi bez dalších podrobností Zeman. Již dříve uvedl, že pokud by se prokázalo, kdo z Úřadu vlády sepsal očerňující dokument, čeká ho okamžitá výpověď. Zeman se má k celé aféře podrobněji vyjádřit na páteční stranické tiskové konferenci.

Dílčí zprávu o šetření komise k IPB zveřejní v září

Sněmovní vyšetřovací komise ke kauze Investiční a Poštovní banky (IPB) by pravděpodobně již na zářijové schůzi Poslanecké sněmovny mohla poslance informovat o dílčích výsledcích svého šetření. Komise, která by měla objasnit rozhodování státu, institucí a osob v IPB od vzniku banky až po červnové uvalení nucené správy a následný prodej Československé obchodní bance (ČSOB), vyslechla ve čtvrtek člena bankovní rady České národní banky Luďka Niedermayera a náměstka ministra financí Eduarda Janotu. "Mohu prozradit, že skládáme mozaiku činnosti jednotlivých státních institucí a jejich zástupců z onoho posledního aktuálního období (prodej IPB ČSOB) a velmi rádi bychom tuto informaci měli do doby konání schůze Poslanecké sněmovny nějakým způsobem uzavřenou," řekl předseda komise Miroslav Kalousek.

Erhard Busek: Dialog s Prahou o bilaterálních otázkách bude pokračovat

Dialog mezi Vídní a Prahou o "právním přezkoumání všech bilaterálních otázek", který Praha při ustavování nové rakouské vlády Svobodných a lidovců zrušila, bude podle rakouského vládního zmocněnce pro rozšíření Evropské unie Erharda Buseka na podzim obnoven. Agentuře APA v Alpbachu řekl, že experti na mezinárodní právo také rozhodnou, v jakém rozsahu se bude na vládní úrovni diskutovat o sporných Benešových dekretech. "Jako ledoborec jsem jel do Prahy a mluvil jsem s ministrem zahraničí Janem Kavanem i s náměstkem ministra odpovědným za otázky rozšíření EU," řekl bývalý rakouský vicekancléř. Oba podle něj vyjádřili ochotu vést na podzim "politický rozhovor", při němž se má jednat i o sporných tématech mezi Rakouskem a ČR, jako jsou jaderná elektrárna Temelín a migrační záležitosti.

České ministerstvo zahraničí se vyjádřilo k termínu zahájení zmíněného dialogu opatrně. "Věříme, že bude nalezen časově rozumný termín, snad již do konce roku, kdy snad zahájí svoji práci tým historiků a právníků, který se bude zabývat společnou historií," řekl ČTK mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil.

Dekrety československého prezidenta Edvarda Beneše daly po roce 1945 mimo jiné právní základ k vyvlastnění a vysídlení německé a maďarské menšiny. Rakouská nacionalistická strana Svobodných a zejména její přední politik Jörg Haider požadují, aby se zrušení těchto dekretů stalo podmínkou pro vstup ČR do EU.

Německo varuje před zablokováním procesu rozšiřování EU

Německá vláda odmítá spojování "politicky velmi citlivé" otázky zrušení Benešových dekretů s jednáním s ČR o přistoupení k EU. Mohlo by to prý vést k zablokování rozhovorů s Prahou, ale také s Varšavou. V rozhovorech pro rakouskou agenturu APA to sdělili nejmenovaní němečtí diplomaté v Bruselu. Dosud prý žádná země nevznesla při jednáních o rozšíření otázku vyhánění a vyvlastňování. Spor kolem zrušení Benešových dekretů, který rozpoutali rakouští Svobodní, podle agentury APA německá strana evidentně považuje za vídeňské "letní divadlo". Němečtí diplomaté při EU vyjádřili přesvědčení, že sólový postup Rakouska je v této choulostivé záležitosti stěží možný.

Premiér Zeman poslal kondolenční telegram kvůli Kursku premiéru Ruska

Kondolenční telegram poslal premiér Miloš Zeman svému ruskému protějšku Michailu Kasjanovovi v souvislosti s nedávnou havárií ruské ponorky Kursk. Jaderná ponorka Kursk se 118 námořníky na palubě se 12. srpna potopila na dno Barentsova moře. Všichni členové posádky zahynuli. "Společně s celým světem jsme poslední dny a hodiny sledovali průběh záchranných prací a přáli si, aby vše dobře skončilo. Skutečnost, že tomu tak i přes veškeré vynaložené úsilí nebylo, nás hluboce zasáhla," napsal Zeman ruskému premiérovi.

Prezident Havel besedoval se studenty nad otázkami pravdy a svědomí

Nejen nad českým provincionalismem se zamýšlel prezident Václav Havel ve čtvrteční debatě se středoškolskými studenty. Podle Havla se v tradičním českém chování střetává zkušenost národa, jehož rozhodování nemá takový vliv na běh věcí jako rozhodování mocností, s neochotou rozhodovat, naskytne-li se příležitost. Beseda se nesla ve filozofickém duchu, prezident a studenti se zamýšleli nad otázkami existence absolutní pravdy a svědomí člověka. V úvaze Havel řekl, že v tradičním českém chování se střetává zlost nad tím, že se rozhoduje jinde, s neochotou skutečně se zapojit do rozhodování a nést za to odpovědnost. Ilustroval to na přípravách na pražské zářijové zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Ministr Fencl: Za stejných podmínek budou zemědělci konkurenceschopní

Pokud čeští zemědělci získají stejné podmínky a stejné zacházení jako mají zemědělští podnikatelé v zemích Evropské unie, ministr zemědělství Jan Fencl se neobává, že by v okamžiku vstupu České republiky do unie neprokázali konkurenceschopnost. Fencl to řekl na zahájení 28. ročníku mezinárodního agrosalónu Země živitelka v Českých Budějovicích. Je třeba učinit kroky pospané v naší agrární koncepci a mít pro ně potřebné zdroje, řekl ministr Fencl. Koncepce agrární politiky podle něho konečně určila pravidla českého zemědělství a směr postupu do společnosti států EU.

Symbolický stotisící a stotisící první bochník chleba Parlík, pečený podle speciální receptury, převzali v Českých Budějovicích premiér Miloš Zeman a ministr zemědělství Jan Fencl. Dosavadní výtěžek z prodeje tohoto chleba ve výši 25.000 korun současně převzali čeští paralympici Roman Musil a Eva Berná. Předání šeku paralympikům se konaly v rámci odborného semináře, kterého se účastní na 300 pekařů a cukrářů z celé České republiky.

Václav Klaus se zúčastnil dožínek pořádaných soukromými zemědělci

S problémy soukromě hospodařících zemědělců se v rámci "Dožínek 2000" seznámil ve čtvrtek předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus. Ještě před zahájením tradičního svátku žní, který pořádala Asociace soukromého zemědělství ČR v Radonicích nedaleko Prahy, navštívil Klaus v okolí dvě soukromé farmy a diskutoval o podmínkách tamního podnikání. Na výtky o nerovných startovních podmínkách soukromých zemědělců a družstev Klaus uvedl, že počáteční nerovnost "byla bohužel realitou, s níž nelze už nic dělat". Odmítl přitom paušální dělení na "bezmocné soukromníky" a "vlivná družstva" a vybídl k věcné analýze podmínek podnikání.

V bývalém vojenském prostoru Mladá se opět plánuje letiště

Pilotním projektem pro oživení bývalého vojenského prostoru Mladá a přilehlých obcí na pomezí Mladoboleslavska a Nymburska by se měla stát výstavba letiště v této lokalitě. Vláda by měla nové projekty britské a irské firmy posoudit a do konce října rozhodnout o vítězném návrhu. Na čtvrtečním setkání s občany v obci Vlkava na Mladoboleslavsku to řekl zdejší kandidát do Senátu za vládní sociální demokracii Jiří Dienstbier. Podle něj se sice navrhovaný projekt letiště nedá srovnávat s prvním návrhem amerického investora z počátku 90. let, ale přesto by tato investice přinesla několik tisíc pracovních příležitostí ve všech možných profesích.

Ekology zneklidňuje každý další krok k aktivaci Temelína

Každý další krok směřující k aktivaci jihočeské jaderné elektrárny Temelín znepokojuje české ekology. "Dáváme své připomínky k Temelínu Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) a cítíme, že si úřad jejich závažnost uvědomuje. Chybí mu však odvaha se rozhodnout práce zastavit a nařídit opravy," řekl ČTK předseda české pobočky ekologické organizace Greenpeace Jiří Tutter. Reagoval tak na to, že v Temelíně začalo ve čtvrtek ráno nahřívání primárního okruhu. Pro odpůrce jaderné energetiky se stane kritickým až moment aktivace. Ta by podle Tuttera však neměla nastat nejméně do 5. září, na kdy si zástupci SÚJB sjednali schůzku s německými experty, kteří mají k bezpečnosti projektu výhrady.

Kardinál Vlk požehnal v kostele sv. Bartoloměje nové varhany

Nové varhany v kostele sv. Bartoloměje v Praze požehnal při čtvrteční bohoslužbě pražský arcibiskup a primas český kardinál Miloslav Vlk. Nástroj zazněl v místech, která od 50. let využíval komunistický režim k perzekucím. Po násilném vystěhování kláštera Šedých sester III. řádu sv. Františka v roce 1949 se totiž prostor kostela stal vyšetřovnou, mučírnou, věznicí a úřadovnou Státní bezpečnosti. Požehnání varhanám pokládá kardinál za završení a korunovaci několikaleté rekonstrukce zdevastovaného kostela. Ve své řeči vyzdvihl nádheru interiéru. "Nikdy však nemůžeme zapomenout na ty, kteří zde byli mučeni," uvedl Vlk s tím, že zapomínat by se nemělo ani na mučitele.

V Karolinu se loučili frekventanti Letní školy slovanských studií

Za zvuku varhan se ve čtvrtek Univerzita Karlova rozloučila se 200 zahraničními studenty z 36 zemí, kteří se do Prahy přijeli zdokonalit ve znalosti českého jazyka a seznámit se s bohatstvím a šíří české historie a kultury. Úspěšní účastníci Letní školy slovanských studií obdrželi oficiální osvědčení o absolvování kursu ve Velké aule Karolina. Letošní 44. běh školy se však nevěnoval pouze výuce jazyka. Posluchači se ve speciálních seminářích a přednáškách seznamovali i s českou literaturou a historií, prostor dostala také témata z oblasti vědy a výzkumu. S velkým ohlasem se setkaly i prohlídky pražských muzeí, galerií a památek a výlety mimo hlavní město.

Zápis na seznam UNESCO by Slavonice zviditelnil

Zápis souboru renesančních domů ve Slavonicích na Jindřichohradecku na seznam kulturního dědictví UNESCO by do města mohl po staletích přinést rozvoj podnikatelského a společenského života. "Město by se určitě zviditelnilo a na opravy památek by se nejspíše našlo více peněz, tak jako v nedaleké Telči," řekl ČTK starosta Jaroslav Zuzák. Zápis na seznam UNESCO iniciovalo město a občanské sdružení Inspirace Slavonice; v těchto dnech nominaci schválilo ministerstvo kultury.

Městská památková rezervace je proslulá domy s honosnými štíty, bohatě zdobenými sgrafity a s jedinečnými, sklípkově zaklenutými síněmi a nástěnnými malbami. Největšího rozkvětu dosáhlo město v 15. a 16. století díky rozvoji řemesel, obchodu a těžbě zlata a stříbra. V roce 1645 ho zpustošili Švédové a od těch dob už se nikdy nepozvedlo.

V Kroměříži začal mezinárodní festival vojenských hudeb

Pořadem Pozdrav přátel začal na kroměřížském Velkém náměstí Mezinárodní festival vojenských hudeb. V jeho programu se do neděle vystřídá na 350 muzikantů z Itálie, Slovenska, Polska a Rakouska. Českou republiku reprezentuje Ústřední hudba Armády ČR a Posádková hudba Olomouc, řekl ČTK ředitel osmého ročníku festivalu Václav Jandík. Na zahajovacím koncertě se netradičně představily folklórní soubory ze Španělska, Maďarska, Lotyšska a Chorvatska.

Plakát akademického malíře Sůry získal v Japonsku cenu

Bronzová medaile za divadelní plakát k Moliérově hře Chudák manžel putuje v těchto dnech z dalekého Japonska k akademickému malíři Jaroslavu Sůrovi z Prahy. Mezinárodní porota mu ji udělila v silné konkurenci v kategorii kulturní plakát na soutěži plakátové tvorby v japonském městě Toyama. Soutěž se koná jen jednou za tři roky.

Přípravy hokejového MS má koordinovat náměstek ministra školství

Náměstka ministra školství Ladislava Malého jmenoval kabinet vládním zmocněncem pro koordinaci příprav hokejového mistrovství světa v České republice v roce 2003. Malý má na ministerstvu na starosti oblast tělovýchovy a sportu. Podle mluvčího vlády Libora Roučka bude prvním důležitým krokem nového zmocněnce zabezpečení výstavby nové haly v Praze na Hagiboru, kde by měl šampionát vyvrcholit. Vláda jmenovala Malého na středečním nočním jednání a rozhodla, že bude zmocněncem s účinností do 30. května 2003.

Ze sportu:

V odvetném utkání předkola Poháru UEFA zvítězili fotbalisté FK Drnovice v bosenském městě Banoviči nad domácím týmem Budučnosť 1:0 gólem Brazilce Gomese. V prvním zápase zvítězily Drnovice 3:0 a tím si vybojovaly postup do prvního kola poháru.

Trenér národního fotbalového mužstva Jozef Chovanec zařadil do nominace pro úvodní zápas kvalifikace mistrovství světa v Sofii dva hráče, kteří v reprezentaci dlouho nebyli. Pozvánku pro utkání s Bulharskem, jež se bude hrát 2. září, dostali Josef Obajdin a jeho spoluhráč ze Sparty Pavel Novotný. Kvůli zranění schází liverpoolský záložník Patrik Berger.

Čeští fotbalisté do 18 let porazili v přátelském utkání v Třebíči své vrstevníky ze Slovinska 4:0. Dvě branky vítězů dal syn trenéra pražské Sparty Pavel Hašek.

Při pátečním losování základních skupin fotbalové Ligy mistrů bude pražská Sparta zařazena ve třetím výkonnostním koši. Vyplývá to ze žebříčku, který sestavila Evropská fotbalová unie na základě národních a klubových koeficientů. Na Letné už vědí, že je nepotká Dynamo Kyjev, Trondheim, Leverkusen, Olympiakos Pireus, Panathinaikos Atény, Leeds United, ani Glasgow Rangers. Tato sedmička klubů je totiž ve stejném koši.

Hokejisté pražské Sparty porazili v utkání Českého poháru ve skupině A na domácím ledě České Budějovice 4:3 a uchovali si tak šanci na postup do semifinále.

Hokejisté Jágr týmu zdolali v Havířově v utkání prvního ročníku Memoriálu Luďka Čajky Oceláře Třinec 9:6 a postoupili do čela tabulky. O vítězi soutěže se rozhodne až v posledním pátečním střetnutí mezi Vítkovicemi a Třincem. Vítkovickému celku zajistí vítězství v memoriálu i remíza.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle s možností slabých přeháněk. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.